mmm 'Noem me alsjeblieft geen La Helden' w Glitter en glamour Gouden Hart nu ook voor publiek toegankelijk Veel carnaval bij RPhO in Trans' Promconcert Beroemde Ramblers -sound opent serie Zondagconcerten j|f KUNST CULTUUR AMUSEMENT Astrid maakt zelf wel uit wat ze zingt en hóe ze dat doet 4noV The Ramblers Jasperina de Jong Trio Pia Beek Rotterdam - Dag Filmorkest Max Tak Het Balkan Festival Jeans A HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 De populaire formatie The Ramblers opent zondag 4 no vember de najaarsserie van de Zondagochtendconcerten in De Doelen. Gastheer Ge rard Cox presenteert het le gendarische orkest, dat de spits afbijt van een serie ver trouwde èn verrassende con certen op de zondagochtend. Om kwart over tien gaan de deuren van de foyer van De Doelen open en staat de kof fie klaar voor de vroege be zoekers. Voor vaste bezoe kers een vertrouwd beeld: om elf uur opent Gerard Cox het nieuwe Zongadochtend- concertseizoen met een lied je en een praatje, daarbij zo als gewoonlijk bijgestaan door pianist Bert Nicodem. Ook de Ramblers 'horen' bij de Zondagochtendconcer ten. De oude garde van het Vara-orkest is aangevuld met 'nieuw bloed', en het mag dan ook niet verwon derlijk heten dat het jeugd sentiment uit het radiotijd perk ook de jongere genera- blijft spreken. Kaarten voor het concert kosten f 14,-, maar bij de kantoren van De Haven loods en Het Zuiden, de Ver enigde Spaarbank en het kantoor van Martin Hansson aan de Kleiweg 100 f 12,50. Voor de hele najaarsserie (acht concerten) zijn er nog passe-partouts beschikbaar, ook bij de voorverkoopa dressen. Die kosten f85,- (nog geen 11 gulden per con cert). The Ramblers v t< raar sta je?", roept ze in de telefoon als het duo van De Haven loods/Het Zuiden haar adres vergeten blijkt te zijn en in een telefooncel in een Utrechtse nieuw bouwwijk zijn toevlucht neemt tot dit communi catiemiddel. „Dan vind je het alleen nooit. Ik kom je wel halen. Blijf staan waar je bent". Drie minuten later scheurt ze voor. Op de brommer, met wappe rende lange rokken en even fanatiek wappe rend haar vanonder haar immense helm uit. Met ware doodsverachting wijst ze de weg door tal loze straatjes. Dat je met een brommer niet op een autoweg mag, doet er even niet toe. Wel steekt ze bij iedere hoek of bocht nadrukkelijk braaf haar arm uit: Astrid van Helden, zan geres. Astrid van Helden brengt haar gevarieerde program ma. aanstaande vrijdag en zaterdag 2 en 3 november, in de Arlecchinozaal van Theater Zuidplein. De toe gang bedraagt vijftien gul den, met kortingskaart een rijksdaalder minder. Het programma begint om 20.15 uur. ten. Omdat ze een uurtje of twee, drie duurden bracht iedereen eten en drinken mee. En kinderen en honden. Er was niets verhevens aan. Ge woon lekker zuipen en kanen, dat mag tegenwoordig bij klassiek niet. Je mag niks. In het Vredenburg stoppen ze je zelfs een briefje in je hand waarop, staat dat je je neus niet mag snuiten". Astrid van Helden vindt het allemaal maar belachelijk. Ze heeft zo haar eigen ideeën. Over het leven, de muziekwe reld, wat mooi en niet mooi is en over Nederland. We praten in haar woning waar een lila achtig paars de overheersende kleur is. „Dat werkt rustge vend", zegt ze, haar benen met daaraan schoenen in weer de zelfde kleur voor zich uit strekkend. „Dat heb ik nodig. Vooral vóórdat ik moet optre den. Ik ben zo gevoelig dat een grof iemand in mijn buurt me volkomen uit mijn concentra tie haalt". Wasverzachter „Om even op dat grof terug te komen: Er is in Nederland te weinig respect voor mensen .die gewoon proberen hun vak zo goed mogelijk uit te oefe nen. Als ik nog denk aan de tijd dat de slechtste zangeres sen in dit land maar een beetje met hun tieten stonden te zwaaien en nog playbackten ook. Gelukkig is dat momen teel aanzienlijk minder. „Nee, ik houd niet van grof. Daarom sta ik eigenlijk niet graag tussen cabaretacts zoals op de cabaretmarathon. Som mige cabaretiers vind ik wel. leuk maar de meesten... De hele avond dat gescheld, ge vloek en getrap." Het afgrijzen druipt van haar gezicht. Waarschijnlijk is juist 9Je kunt zingen of je kunt het niet." (fotoRobert Vos) haar mimiek en gedrag op het podium er de reden van dat haar zangprestaties in de lol lige sfeer worden gezien. „Ja, ik doe wel gewoon wat ik wil", verklaart ze haar gedrag „en er mag ook best gelachen worden. Als ik al op het podi um sta en me ineens bedenk dat ik trek heb in de thee die ik in mijn kleedkamer heb la ten staan, ga ik die halen. En als ik naar de w.c. moet zeg ik tegen de mensen dat ik even moet piesen. „Ik doe zo omdat ik iets wil veranderen aan de sfeer die in de meeste concertzalen hangt- Ik wil laten zien dat het alle maal maar onzin is. En ik bén spontaan. Toen ik laatst bij een concert zag dat mijn voile jurk helemaal tegen mijn lijf aangeplakt bleef zitten, ver telde ik het publiek ook dat dat waarschijnlijk kwam om dat ik vergeten was wasver zachter in de machine te doen". Al op haar vierde wist La Hel den, zoals ze absoluut niet ge noemd wil worden („ook geen diva"), dat ze zangeres zou worden. „Ik ben dat in een dertigtal vorige levens ook ge weest. Maar dit is de laatste keer. Als ik nu nog terug kom, word ik wat anders. Die vori ge levens hebben me iedere keer weer geleerd wat ik moest verbeteren. Net zo lang tot ik het beste was wat ik kon worden. Daarom wist ik in mijn jeugd al welk beroep ik zou kiezen. Het is prettig om door al die levens hen een be paalde rode draad te zien. Als kind kon ik daar natuurlijk niet over praten en ook nu nog zullen mensen smalend lachen omdat ik dit zeg. Maar, als je verder kijkt dan je neus lang is, wéét je ...En, kijk ook eens naar mijn gezicht. Ik ben van geboorte zo Hollands als wat, maar mijn uiterlijk toch hele maal niet?" Meidengroepen Astrid van Helden: een con certzangeres die een 'gewoon' programma brengt met ver schillende stijlen. „Of daar een speciale reden voor is? Ach, dat is gewoon zo ge groeid. Ik vind het prettig ver schillende stijlen te zingen en probeer wat weer te geven van jazz, pop, musical en opera. Muziek is muziek, ik heb nooit ergens op vast willen zitten. Dit programma geeft weer waar ik echt achter sta en wat fijn vind om te doen. Mijn ta lent is gewoon aangeboren. Je kimt zanglés nemen wat je wil maar zingen kun je of je kunt het niet. „Daarnaast speelt een heel sterke drang, het extraverte in je karakter. Je moet het wel heel prettig vinden om op zo'n podium te staan want er zit achter zo'n leven heel wat meer dan je denkt. De uren dat je studeert, de aandacht die je aan je kleding besteedt, .de pech onderweg. Voordat je eerst eens ergens bent...Het lijkt een raar leven maar voor mij is het dat niet''. Al zijn de tijden van meiden groepen als LUV en Babe voorbij Van Helden werd er ooit eens voor gevraagd ter wijl ze het „gewoon kut, al die zangeressen met die bandjes" vondtoch wil Astrid weg uit Nederland. In december gaat ze naar We nen, de Koningin van de Nacht zingen in de Zauberflö- te. En met een nieuwe impres- sario gaat ze praten over een Europese tournee. „Ik wil weg hier. Reizen. Els Neijts Stralende sterren in Luxor Theater De Stichting Het Gouden Hart van Rotterdam heeft besloten, in het kader van Rotterdam 650 jaar, de zevende editie van het glitter en glamour- festival rond de uitrei king van het Gouden Hart van Rotterdam voor een groter publiek te houden. Was voor heen de gala-avond slechts toegankelijk voor sponsors en geno digden, nu kan in het Luxor Theater op 12 no vember ook een groot aantal belangstellenden meegenieten van de award-uitreiking nieu we formule. Ook sterren die reeds een Gouden Hart hebben verdiend, zullen die avond acte de presénce geven. De jury, bestaande uit show man en voorzitter Hans Bos kamp, Ansje van Branden berg, Job Pannekoek, Joop van den Ende, Jan D.Swart, Matthijs van Heiningen, Ger- rit den Braber en Bert Stoots, DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Presentatie: Gerard Cox. Inloopmuziek en begeleiding Gerard Cox: Bert Nicodem hult zich in stilzwijgen. Pas op de Gala-avond zuilen de win naars bekend worden ge maakt. Wel merkt men op dat opnieuw de Nederlandse crè me de la crème aanwezig zal zijn en dat mensen die worden onderscheiden, het ook wer kelijk verdiend hebben. Het Gouden Hart van Rotter dam, een idee van Hans Bos kamp en de gebroeders Teun en Willen van Rij, is begonnen in de voormalige discctfheek Studio 54. Teun van Rij: 'Het beeld van Zadkine heeft ons, als echte Rotterdammers, al tijd gefascineerd. Het symbool van een stad zonder hart spreekt enorm aan. Maar wij wilden Rotterdam een hart te ruggeven. Een cultureel hart. Een equivalent van het Gou den Kalf, de TV- ring, etc. Het moest een evenement worden geschoeid op een bredere ba sis. Niet alleen TV-sterren of mensen van het witte doek moesten voor een prestaties een prijs kunnen verdienen, maar ook anderen die goed entertainment brengen, die 25 nov. 30 dec Het Groot niet te vermijden Dans en Show Orkest de Doelen Open vanaf 10.15 uur. Aanvang 11.00 ui n Alléén bij de VERENIGDE in WEGENER HUIS-AAN-HU 0E ZONDAG JOEGOSLAVIË PHOENIX OaMEOEMOGOUKKMA verenigde speelbank AKI DOOIt ORANJEBOOM ►Wforw veel mensen plezier en ont spanning bezorgen. Het Gou den Hart van Rotterdam is zo'n evenement. Misschien niet zo bekend als andere award-uitreikingen, maar daar hebben we mee leren le ven. Bij de televisie is het nu eenmaal een Amsterdams on deronsje en daar kom je als Rotterdamse organisatie moeilijk aan bod. Maar we gaan gewoon door. De zeven de aflevering, die weer gepre senteerd wordt door Joke Bruijs en Hans Boskamp, be looft een bijzondere gebeurte nis te worden'. Ook Hans Bos kamp is zeer te spreken over het programma. 'Bijna alle prijswinnaars komen naar Luxor om hun onderscheiding in ontvangst te nemen. Met grote limousines arriveren ze vanaf half acht voor de ingang van het Luxor Theater. Op deze Amerikaanse manier krijgen de bezoekers al de sterren van dichtbij te zien. Non-profit Onze stichting is in het leven Bekende Nederlanders onder de winnaars van een vorige Gala van het Gouden Hart van Rotterdam. geroepen door het Bedrijfsle ven en de gemeente Rotter dam. Het is een non-profit or ganisatie. We organiseren dit evenement geheel op vrijwilli ge basis. En geloof me, alleen door het enthousiasme van de genomineerden en anderen die betrokken zijn bij dit eve nement is het vol te houden. Ik ben, samen met Teun, al maanden bezig om de kar op de rails, te zetten. Niet alleen moet iedereen worden aange schreven, maar ook voor de ambiance, de show er omheen moet tot in de puntjes worden verzorgd. Winnaars van Het Gouden Hart van Rotterdam waren in het verleden onder andere Joop Doderer, Lee To wers, Sacco van de Made, Jos Brink, Bep van Klaveren, Nel ly Frijda, Jeroen Krabbé, Rut- ger Hauer, Josephinie van Gasteren en Mary Dressel- huys. Daar komen op 12 no vember nog een paar grote na men bij'. Kaarten voor de show zijn verkrijgbaar f 25,- aan de kassa van het Luxor Theater. Paul Lange Het Rotterdams Philhar- monisch Orkest heeft het tweede Promenadeconcert van dit seizoen in het teken gezet van Frankrijk. Diri gent Hilary Griffiths leidt het orkest op zaterdag 10 november in een program ma met allemaal Franse componisten. De Franse sfeer, lichtvoetig, speels en vrolijk, wordt opge roepen met muziek van Ber lioz, Debussy, Poulenc, Saint- Saëns en Ravel. Het ziet er feestelijk uit bij de tweede Prom: liefst tweemaal is het carnaval. Het programma begint met de Ouverture Le carnaval romain van Hector Berlioz; na de pauze is het weer carnaval, maar dan het populaire Car naval der Dieren van Camille Saint Saëns. Het humoristische werk, be gonnen als een grapje onder vrienden, is een van Saint- Saëns bekendste werken, waarin behalve een groot deel van het dierenrijk ook twee pianisten de revue passeren, die als fanatieke toonladder spelers te kijk worden gezet. Pianosolisten in dit werk zijn Patrick en Taeko Cromme- linck. Zij spelen ook in het piano-dubbelconcert van Francis Poulenc. Verder vermeldt het program ma nog twee wereldbeoemde componisten: Debussy en Ra- vel. Van de eerstgenoemde speelt het orkest de Prélude l'après-midi d'un faune, van Ravel het kleurrijke Rhapso- die espagnole. Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen zoals ge woonlijk gebruik maken van bijgaande kortingsbon om toegangskaarten met reductie aan te schaffen. Het concert van zaterdag 10 november be gint om 20.15 uur; hetzelfde programma wordt herhaald als concert in de serié B op zondagmiddag 11 november om 14.15 uur. De kortingbon geldt alleen voor het concert van 10 november. Goed voor een reductie van 2.- per plaatskaart voor max. 2 personen. PROMENADE- zaterdag 8 ooptombcr 1000 rnMPFRTFM zaterdag 10 november 1990 GUIMGtmtilN. 2aterdag 22 december 1990 /s\ y zaterdag 5 januari 1991 (J/ J CJ-y zaterdag 16 februari 1991 zaterdag 6 april 1991 Naam; Adres; Postcode: Plaats: Er komen meer 'kunstzinni ge' films in Rotterdam. De Rotterdamse Kunststichting en Lantaren/Venster gaan zich inspannen om meer niet-com- merciële films te vertonen. In Lantren/Venster is sinds kort een Cinematheek gevestigd; De Evenaar (in het Museum voor Volkenkunde), Tejatro Popular (in Nighttown), De Unie en de Foto- en Video- school van de SKVR (in de voormalige bibliotheek) tonen speciale filmprogramma's. Wie meer wil weten van het initiatief voor filmliefhebbers, kan bellen met de SKVR, tele foon 433 40 51. Jong muzikaal talent is zon dag 4 november te horen in de Euromast, waar het Mirecourt Strijkkwartet een optreden verzorgt in de serie DE koffie concerten. Het is het eerste vier concerten in" de Rot terdamse toren. In de DE kof fieconcerten krijgt jong talent kans zich te presenteren het publiek. De toegangs prijs voor de Euromast is ter gelegenheid van het concert 7,50 voor volwassenen en 5,- voor kinderen. Het con cert begint om 11.00 uur. Rien Kroon brengt in de maand november vier maal het lunchprogramma De Schuift rompet in het Bibliotheekhea- ter aan de Hoogstraat in Rot terdam. Elke dinsdag vanaf 12.30 speelt Kroon muziek op de trombone, afgewisseld door teksten van verschillende schrijvers. De verhalen gewa gen van haat en liefde voor het instrument, en het gevecht om 'het kreng onder de knie te krijgen'. De toegnagsprijs is ƒ5,-. Het Rotterdams Mannen koor Variante geeft zondag 4 november een concert in de kleine zaal van de Doelen. On der leiding van Pauline Wes- selman zingt het koor melo dieën uit opera, operette en musicals, daarbij bijgestaan door ensemble La Rouche, vo cal group Panta Rei en pianis te Marlous Smit. Aanvang 14.30 uur. The Bisserov Sisters, een bulgaarse zanggroep, geeft zayterdag 3 november een concert in Thelonious aan de Lijnbaan. De groep, die be staat uit drie zangeressen, zingt in de traditie van Le Mystere Des Voix Bulgares. De typische Balkan-swing, met lange uithalen, ritmische te genstellingen enversieringen is te horen vanaf 21.00 uur. Kaarten kosten 12,50. De vrije val van Victor Thieu is een soloprogramma van Bavo Galama, waarin hij de lotgevallen schildert van Victor, die overvallen door fei ten uit zijn kindertijd, zijn heil zoekt in de grote stad. Hij wordt beroofd, verlaten en be rooid, gedwongen het verkeer de pad te kiezen en voor de uiteindelijke keuze gesteld. Galama bespeelt de grote zaal van Theater Zuidplein op vrij dag 2 november, vanaf 20.15 De Laatste Lucifer is het nieuwe programma van Orka ter, dat speciaal voor kinde ren, maar zeker ook voor vol wassenen is gemaakt. Choreo graaf Cees Brandt tekent voor deze voorstelling als een van de weinige dansers in Neder land die voor kinderen thea tervoorstellingen maakt. De Laatste Lucifer gaat over twee broers, die voor niets en nie mand bang zijn. Niet voor een hond, niet voor een tante met natte zoenen, niet voor een man in een regenjas. Maar wat als het aardedonker wordt? Het antwoord is te zien op zondag 4 november in de Rot terdamse Schouwburg, vanaf 14.30 uur.

De Havenloods | 1990 | | pagina 15