m DE HAVENLOODS 'Plannen voor centrum gaan niet uit van wat er al is' 39S» 3Q95 Schiedams Nieuwsblad 8 228 Regenwouden en paddestoelen in thema-middag De Boshoek Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Meevaller voor dierenasiel Drukwerk retour R0BNIJS CAR0NNE AND ITHE FATBASSl tttvummiiiii 95 fifl TER MEULEN EDITIE P, DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 44 Wegener Imis-aan-huLsblacJen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Kv SCHIEDAM In het kader van de landelijke NOVIB- actie 'Kappen met kappen' houdt de KNNV zondag 4 november in haar natuur- eentrum 'De Boshoek' een speciale thema-middag over twee 'onderwerpen. Aan het snelle kappen van de tropische regenwouden, waardoor zich de grootste milieuramp aller tijden vol trekt, besteedt de vereniging via het draaien van de film 'Het Levende Regenwoud' aandacht. Deze film van het Wereld Natuur Fonds geeft een beeld van de uiteenlo pende planten- en diersoor ten die in de regenwouden leven. Een uitgebreide diapresen tatie over paddestoelen vormt het tweede onderwerp van de thema-middag. Om dat de herfst inmiddels al weer goed van zich doet spreken geeft de presentatie een goed beeld van de tijd van het jaar. Wout van der Schalie legt uit waarom twee zulke uit eenlopende onderwetpen als bestanddeel van een middag zijn gekozen: „We willen ge woon een zo groot mogelijk publiek trekken. Stilletjes hoop ik dat we zondag 400 tot 500 mensen in ons ge bouw zullen kunnen begroe ten. Ik denk dat we er alles aan hebben gedaan de mid dag zo aantrekkelijk moge lijk te maken. Naast de film en de presentatie heb ik na melijk een kleine tentpon- stelling van Milieudefensie over de dreigende ondergang van het regenwoud op de kop weten te tikken". Bang dat de maandelijkse heemtuinexcursie de middag in 'De Boshoek' in de wielen zal rijden is Van der Schalie niet. „De mensen die gaan wandelen in de heemtuin kunnen gewoon na hun ex cursie ook 'De Boshoek' nog met een bezoek vereren". n hel tropisch regenwoud staal zondag centraal it Voor degenen die het na- tuurcentrum aan het Bach- plein niet weten te vinden zal de KNNV vanaf De Blau we Brug en de bibliotheek aan het plein voor een weg- dewijzering zorgen. Het na- tuurcentrum is zondag van 13.00 uur tot 17.00 uur ge- Vrouwen PvdA discussiëren SCHIEDAM— De vrouwen werkgroep van de PvdA, afde ling Schiedam, organiseert vanavond een open discussie met als thema nieuwe medi sche technieken rondom vruchtbaarheid, voortplan ting en erfelijkheid. Iedereen die belangstelling heeft kan meepraten of alleen maar komen luisteren. Aan de avond wordt meegewerkt door onder andere Joke van der Meer, Noor Samkalden, Jo Ouwens en Ineke Vink. Nade re informatie over de avond, die om 20.00 uur begint en in gebouw De Rank aan de Schiedamseweg 122 wordt ge houden, kan men verkrijgen bij Betty Hoogeveen (4711260) en Karen van der Pluijn (4270705). Belangstellenden kunnen op verzoek ook een discussiestuk ontvangen. Folder leidt tot verwarring SCHIEDAMEen folder die begin deze week in Schiedam Noord door Albert Heijn verspreid is, heeft voor nogal wat verwarring ge zorgd bij het bedrijf. In het huis-aan-huis rondgebrach te exemplaar worden de klanten opgeroepen voor taan te gaan winkelen in de nieuwe AH-vestiging in Vlaardingen. 'Niet dat we u kwijt willen', verklaart A.Kuipers, bedrijfsleider van het filiaal in het Hof van Spaland, 'maar de nieuwe winkel in Holy is minder overbevolkt dan onze win kel. Wellichtis deze zaak voor u net zo bereikbaar als de onze'. Kuipers besluit zijn oproep met de hoop uit te spreken dat zijn klanten met dit advies hun voordeel kun nen doen. Bij navraag bij het AH-fili- aal in het Hof van Spaland wordt ongelovig gereageerd. Kuipers is met vakantie maar de assistent-bedrijfs leider is geschokt. Hij zegt niets te weten van een derge lijke folder. 'Die kan ieder een wel verspreiden', zegt hij. Hoe de kwestie nu pre cies in elkaar zit, blijft dus nog even een raadsel. De nieuwe AH-winkel in de Lo per heeft gisteren in ieder geval de deuren geopend. SCHIEDAM— Het centrum van Schiedam moet anders worden ingericht. Dit is al thans de mening van de Schie- damse Claudia Bouwens, die afgelopen dinsdag aan de Technische Universiteit van Delft haar afstudeer-presen- tatie 'Winkelen en wonen in centrum Schiedam' het dag licht deed zien. Uit haar alternatieve plan en toelichting blijkt dat Bouwens de plannen rond het Stadserf en het ABC-complex in de Lange Kerkstraat allerminst een warm hart toedraagt. „De plannenmakers bij de ge meente gaan niet uit van wat er al is. In mijn concept komt het centrum zoals dat nu be staat dan ook veel beter tot zijn recht", aldus de kersverse Bouwkundig Ingenieur. In het alternatief van Bou wens moeten allereerst de plannen voor de Lange Kerk straat het ontgelden. „Door de komst van een gloedniteuw winkelcentrum wordt het tra ditioneel karakter van de Lange Kerkstraat onherstel baar aangetast. Bovendien is mij uit een gesprek met een medewerker van Albert Heijn' (een van de deelnemers aan het ABC-complex), gebleken dat de animo voor dergelijke 'drie in een' centra aanzienlijk is gedaald. Men gaat steeds meer aan dit recept voor ge concentreerd winkelen twijfe len. Mensen kopen toch geen broek meer als zij net de boodschappen hebben ge daan". De gedachte van de Grote Omloop, een van de hoekste nen van het ruimtelijk beleid in het centrum, onderschrijft Bouwens van harte. „Ik denk alleen dat de gemeente daarin de Lange Kerkstraat zoals die nu is te snel afschrijft. Dit stukje Schiedam zou juist in de huidige staat in de Grote Omloop moeten worden geïn tegreerd. Wellicht met. kleine winkels of zo...". Claudia Bouwens presenteerde afgelopen dinsdag haar ideeën SCHIEDAM Leerlingen van de Julianaschool hebben 2700 gulden bijeen gebracht voor het dierenasiel de Harga- hoeve. Het geld is opgehaald tijdens een sponsorloop. Me dewerkers van het dierenasiel zijii het g met een echte paardenwagen op gaan halen in de Oostsin gel. De Hargahoeve kan het geld goed gebruiken want on langs begaf de verwarming het. Ook moet het binnenter rein dringend opgehoogd wor den. Supermarkt Als vervanging van het ABC- 'Uit de lucht gegrepen' SCHIEDAMIn een reactie ontkent Albert Heijn dat de animo voor het ABC-complex is gedaald. Geruchten in die richting zijn absoluut uit de lucht gegrepen. Wij zijn op dit moment nog in onderhande ling met de gemeente Schie dam en niets duidt erop dat onze deelname aan het com plex in gevaar komt", aldus een woordvoerder van de su perkruidenier. Wethouder Zijdeveld was op het moment van schrijven riiet te bereiken voor commentaar. complex stelt Bouwens voor een warenhuis op het Hema- plein en een supermarkt (met parkeergarage) op het huidige parkeerterrein achter de Hema te laten verrijzen. „In mijn plan zet ik de gevel van de supermarkt dan richting Broersveld om het zo goed mogelijk in het weefsel van de stad in te passen", zo bena drukt Bouwens nog eens het behoud van de authenticiteit van het huidige centrum. Ook voor het Stadserf ont vouwt Bouwens haar alterna tieve ideeën. De Schiedamse, voortbordurend op haar kri tiek: „In de huidige plannen wordt te weinig gedaan met pittoreske gebouwen als het Proveniershuis en de Aleida- ruïne. Terwijl de basis van de ideeën, het handhaven van de richtlijn tussen de Singelkerk en de Grote Kerk, op zich weer goed is gaat het met de concrete invulling fout". ning van de ruïne tegen waar op de toen nog bestaande slot gracht stond. Ik stel voor deze in volle glorie te herstellen en op het eilandje dat dan ont staat een park te ontwikkelen. Precies op de as tussen de twee kerken komt dan een fiets- en wandelroute waar voor de huidige bomen een goed uitgangspunt vormen. Het huidige Emmaplein kan dan worden benut voor cultu rele voorzieningen en wonin- Claudia Bouwens is van plan haar ideeën aan de gemeente te presenteren. „Misschien kunnen ze op het Stadskan toor nog op andere gedachten worden gebracht, hoewel ik heb begrepen dat de voorbe reidingen al in een vrij ver gevorderd stadium zijn. Ik vond het in ieder geval wel netjes dat ik van wethouder Zijdeveld, die was uitgeno digd de presentatie bij te wo nen, persoonlijk een bericht van verhindering kreeg". Slotgracht Om de ruïne beter uit te laten komen dook Bouwens de Schiedamse historie in. „In een boek kwam ik een teke- 'Adri Reijnhout geen Sinterklaas SCHIEDAMHet eerste spreekuur van wethouder Adri Reijnhout, onder meer belast met huisvestingszaken, is vrijdag druk bezocht. Ruim zestig Schiedammers meldden zich aan de balie van het Stadskantoor met het verzoek tot een gesprek met de ambte naar. Vele bezoekers gingen er echter vanuit dat Reijnhout wel even een huis kon toewij zen of anders voorrang kon bewerkstellingen. De gemeen te laat weten dat het spreek uur niet bedoeld is als vervan ging van de bestaande loket functies. Bezoekers, die ver wachten zo gemakkelijk te worden geholpen aan nieuwe woonruimte verlieten het spreekuur veelal teleurge steld. „Dergelijke gesprekken zijn niet alleen ontmoedigend, maar gaan ook ten koste van andere Schiedammers, die mógelijk terecht voor andere zaken de aandacht vragen en bemerken dat het spreekuur 'vol' is", meldt gemeentevoor- lichter Reyman. A Dean Gorré rekent op rentree na de wintersport A Scholenactie ver- keerstuin van start Holy en ex-coach Frits Mens kibbe len over ronselen en vuilspuiterij A Schiedams artsen- paar voor drie jaar naar Uganda 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Excursie naar het griend SCHIEDAM Tijdens de maandelijkse heemtuinexcur sie staat zondag 4 november het griend centraal. In de heemtuin in het Prinses Bea- trixpark wordt op kleine schaal de griendcultyur in stand gehouden. Een griend kan worden verge leken met een wijngaard of theeplantage; allemaal strui ken van één soort, in rijtjes geplant voor de productie. In een griend groeien wilgen waarvan de zogenaamde wil getenen voor allerlei doelein den werden en worden 'ge bruikt. Bezoekers vernemen zondag de details over de historie en de natuurwaarde van het griend en het gebruik van de wilgetenen. Bovendien geven de leden van de Knotgroep Schiedam een demonstratie van het wilgenknotten. De heemtuinexcursie is gratis en begint om 14.00 uur bij de ingang van de heemtuin. Deze ligt in het Prinses Beatrixpark nabij het eind van het Duiven- pad (Kethel-Oost) en is ook bereikbaar met het openbaar vervoer, bus 53, halte Koe koekslaan. SCHIEDAM Na hun optre den tijdens de Brandersfees ten verrast het Amsterdamse gezelschap Drukwerk Schie dam met nog een bezoek. In plaats van het geplande Stu dio Hinderik staan nu Harry Slinger en kornuiten op het toneel. Aanvang 20.15 uur. Grote Zaal. Toegang f. 22,50, CJP/Pas 65 f. 20,-. Theater De Teerstoof ont vangt zaterdag Poppentheater Opgepast met het stuk De Zeespiegel. Joop slaat samen met een onbekende medepas sagier tijdens een zware storm overboord. Dan klinkt er een bloedstollend gelach. Het top je van een met zeewier bedek te rots gaat open en de zeeko ning beveelt Joop een stuk zeespiegel uit een scheeps wrak te halen. Na halsbreken de toeren lukt het Joop aan zijn opdracht te voldoen. Aanvang zaterdag 3 november om 14.00 uur. Toegang f 5,- en leftijd 7-12 jaar. Eveneens in De Teerstoof is Roel Reiné met het stuk Ar thur (op zijn kop) te bekijken. Met de van hem bekende veel zijdigheid speelt Reiné in an derhalf uur de voorgeschiede nis van Koning Arthur. In een bijzonder hoog tempo worden korte verhalen afgewisseld door sketches, gedichten, mu ziek, circusnummers, liedjes en visuele acts. Aanvang za terdag 3 november om 20.30 uur, toegang f. 15,- CJP/Pas 65 f. 12,50. In het foyer van het Passage Theater verzorgt Harmonie Ambrosius zondag 4 novem ber een koffieconcert. Aan vang 11.30 uur, toegang gra- Morgen is het zover Harr\ Slinger van Drukwerk vrijdag 2 nov. Wij maken er een fantas tische avond van met o.a Morgen in onze winkeltjes PRIMEUR De Catalan Een heerlijke jonge wijn uit het uiterste zuiden van Frankrijk per fles Ook deze avond disco en een Miss-verkiezing 2 flessen en natuurlijk eerst proeven Aanvang 22.00 uur Entree f 10. Westzeedijk 475 010-4778889 Rotterdam Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek Paraplu Opvouwbaar en outomotisch. In zwart. Vitrage Met lurex streepje en loodveter. In wit. 180 cm hooq. P.mtr JM^9.95.150 cm ha. P.mtr.: VAN 17.95 VOOR Libresse Action Maxi superdun. VAN 5.29 VOOR Soeppan Aluminium. Geschikt voor gas en electro. Inhoud 10 liter. Damespullover In 3 jaquard dessins. 100% katoen. Maten S Houten messenblok In zwart. Inclusief 5 messen. Richardson/Sheffield VAN 99.- VOOR Voor echt lage prijzen. St/mXL. De aanbiedingen zijn geldig t/m 7 november of zolang voorradig. m rr/-i# ULUULH

De Havenloods | 1990 | | pagina 1