Memisa-arts in Uganda: van chirurg tot automonteur 'Echte Mannen' aan de Schiedamseweg Big Time in Podium "TWESTLAND BEURS DE HAVENLOODS 'Doel is jezelf overbodig maken' L Oud Schiedam in beeld Speelgoed gezocht Demonstratie Zes basisscholen maakten een tentoonstelling 'Stof tot nadenken' bij lustrum Wereldwinkel Infomarkt Goede Doelen Toekomst museum inzet gesprekken Het leven en de liefde van de vrouw bezongen Tour de chant Jasperina Praatgroep Kandidaten gezocht voor songfestival VAN 29 OKTOBER T/M 4 NOVEMBER DONDERDAG 1 NOVEMBER 1990 44-580 BRANDBEVEILIGING B en W van Maassluis hebben aan de gemeenteraad een nieuwe Brand beveiligingsverordening ter vast stelling voorgelegd. De huidige verordening dateert uit 1982. De nieuwe is gebaseerd op de Brand weerwet van 1985. SCHIEDAM Het leven krijgt vanavond voor Rob de Vos, Anneke van Pelt en hun dochtertje Sarah een nieuwe wending. Om tien voor elf stappen zij in het vliegtuig met als eindbestemming Kampala, Uganda. Voor een periode van drie a vier jaar zullen zij door hulporganisa tie Memisa Medicus Mundie gestationeerd worden in het zuidwesten van Uganda, het dorp Nyakibale. Het Schie- damse gezin verruilt dan het luxueuze onderkomen in het hartje van Schiedam met uit zicht op de Schie voor een huisje op een ziekenhuister rein. Een gesprek over idea len, motivatie en het belang van hun komst onthult de aanzet tot deze rigoreuze stap. Rob de Vos (34) en zijn even- oude partner Anneke van Pelt weten wat hen te wachten staat. Beiden zijn geboren on der een reislustig gesternte en hebben al grote delen van de wereld gezien. Hun zes maan den oude dochtertje isuiter aard in het ongewisse over hetgeen haar te wachten staat. Rob de Vos was waarnemend huisarts in Vlaardingen en Schiedam, Anneke is gediplo meerd verloskundige. „We hebben elkaar ook pntmoet door ons werk en onze reis lust: in een vluchtelingen kamp in Thailand waar we al lebei voor Artsen Zonder Grenzen werkten", zegt De Vos. Dat was in 1987. Daar voor had De Vos al een jaar in Sudan gezeten. „In die perio de dat de hongersnood zo uit gebreid in de publiciteit kwam zat ik daar als onder deel van het noodhulp-pak ket", legt hij uit. Als grootste drijfveer achter het nieuwe vertrek naar Afrika, maar nu voor een veel langere periode, noemt het tweetal idealisme gecombineerd met een grote dosis realiteitszin. „Als je lou ter voor je idealen daar naar toe gaat kom je snel teleurge steld terug", menen ze beiden. „Je moet niet teveel verwach ten, kunnen incasseren maar bovendien improviseren". Karakter Rob en Anneke zijn zeer te spreken over het voorberei dende werk van Memisa. „Zij hebben dat prima aangepakt, en wat belangrijk is: rekening gehouden met de gezinssitua tie", zegt De Vos. Er ging dan ook een aanloopperiode van meer dan een jaar aan vooraf. Memisa, de grootste particu liere medische hulporganisa tie van on5 land, heeft zo'n tweehonderd artsen in de der de Wereld ondergebracht. Voorlichter Leddy Valstar legt nadruk op het structurele karakter van de geboden hulp. Wegener huL&aaohutsbladen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010-4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010 - 4352911 Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: Hans Post (tel.privé 010 - 4.735.870) en Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215) DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert Bas. SPORT: Gerard Verver (tel. privé DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen vei schijnen in Zuid-Holland wekelijks i een totale oplage van ruim een mi De Vos onderschrijft dit: „Ais je uiteindelijk weggaat moet het werk doorgaan. Het klinkt vreemd maar als ideaal zien beiden de situatie waarin hulp van buitenaf als overbodig kan worden bestempeld. In de aanloop werden een aantal cursussen gevolgd, va riërend van een stage als as sistent chirurgie in het Vlaar- dingse Holy Ziekenhuis tot het meedraaien op de werk vloer van een autoreparatie bedrijf. Een tropenopleiding in Antwerpen volgde De Vos met groot plezier, maar alles werd voorafgegaan door een uitgebreide 'screening' door Memisa en gesprekken met di verse artsen die ervaring had den met het werken in hulp behoevende landen. Een cursus acculturatie moest het inzicht brengen in de ver schillen tussen de diverse cul turen. „Als blanke ben je in een kwetsbare positie, je draagt toch een koloniale ba gage met je mee", meent De Vos. „Je hebt gewoon te ma ken met andere normen en waarden, een latent conflict noem ik dat het liefst". Zowel Rob als Anneke zien in de overstap naar die andere cul tuur een grote uitdaging. „Wij hebben het altijd boeiend ge vonden om veel te reizen en iets van nadere culturen op te pikken. Nu we drie jaar gaan hebben we, wat betreft het opgaan in de locale cultuur, de tijd", zegt Anneke. Die tijd ontbrak tijdens de uitzending door Artsen Zonder Grenzen want daarbij gold een maxi mum van zes maanden. Prioriteiten In het ziekenhuis waar Rob, en later ook Anneke actief, zal zijn, is al zo'n zeventien jaar geen buitenlandse arts werk zaam geweest. „Door het weg vallen van een Ugandese arts en een gebrek aan goede ver vanging is deze vacature ont staan", vertelt De Vos. Het ziekenhuis telt zo'n tweehon derd bedden en heeft duide lijk een regionale functie. „De verhoudingen liggen allemaal even anders, in Nederland heb je één arts op vijfhonderd in woners, daar ligt dat op één arts voor dertigduizend Ugan- dezen. Bovendien worden er in dat ene ziekenhuis al ge middeld zes kinderen per dag géboren". Werk aan de winkel dus voor beide Schiedammers. De Vos krijgt naast de mana- gerstaken van het ziekenhuis ook de verantwoordelijkheid over de chirurgische afdeling ('uitvoeren van blindedarmo peraties, liesbreuken en kei zersneden'), de kinderafdeling en de gynaecologische prak tijk. Anneke van Pelt zal uiteinde lijk de taak van vroedvrouw opo haar schouders nemen. „Vooral het stellen van priori teiten is moeilijk. Soms zal je ook je werk uit handen moe ten geven zodat de locale ver pleging het werk in de vingers kan krijgen. Het is beter om de kwaliteitseisen iets te ver lagen als je daarmee aan con tinuïteit wint", menen de 'emigranten'. Vergif Aids doemt als groot gevaar op. Beiden erkennen dat het risico van besmetting als eni ge factor tot twijfel heeft ge leid. „Bloed is daar puur ver gif", zegt De Vos. „Altijd alert blijven dus. In Uganda zijn zelfs hele dorpen verdwenen aan de ziekte. Er zijn dorpen waar de gehele geslachtsrijpe bevolking is gestorven". Ook op het punt van voorlichting ligt er dus een groot terrein braak. Alsof ze het nog niet druk genoeg hebben. Steevast werden de afgelopen weken de nieuwsberichten uit de media gevolgd. Door de ge wapende strijd in Rwanda kwam ook Uganda in politiek instabieler vaarwater. „Voor alsnog echter geen reden om thuis te blijven", reageren beiden. Het woord 'ontwikke lingshulp' mijden ze liever. „Hulp o.k., maar het idee dat wij de mensen gaan ontwikke len is achterhaald, mensen ontwikkelen zichzelf. De pro blemen zouden pas echt struc tureel opgelost worden als men het algemeen de armoede zou bestrijden", besluit het tweetal. Of dat ooit te realise ren is, valt te betwijfelen, feit is wel dat Anneke van Pelt en Rob de Vos hun steentje gaan bijdragen. Over anderhalf jaar keren ze terug voor een verlof van enkele weken. Vol daan of teleurgesteld, wie zal het zeggen. door Ronald van Oudheusden Interlanden/Spreigropp. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM— In wijkcen trum De Erker staat zondag 4 november een themamiddag 'Oud Schiedam in beeld' op het programma. Door middel van een foto expositie van de Schiedammer Andries van Oorschot, een dia presentatie met wedstrijd element en een familie foto-tocht door Schie dam moeten oude tijden voor even herleven. Geïnteresseerden kunnen gra tis een familie foto-tocht af halen Vanaf 13.00 uur. Alles moet wel weer om 16.00 uur worden ingeleverd want dan vindt de prijsuitreiking plaats. De diapresentatie be gint om 14.00 uur. De toegang is gratis. Voor na dere informatiewijkcentrum De Erker, Jan van Avennes- straat 32, tel. 4263161 of 4267767. SCHIEDAM Het Educatief Centrum voor Volwassenen is op zoek naar speelgoed voor kinderen van 0 tot 4 jaar. Dat mogen tafeltjes, bankjes en loopfietsjes zijn, maar ook boekjes, poppen en tollen. Dit om een crèche in te richten voor kinderen waarvan een van de ouders cursussen van het ECV volgt. Naast bestaan de kinderopvang in het MCM de Groothuis en in 't Parkweg staat er nu ook een opvan gruimte in de Blauwe Brug op stapel. Het speelgoed kan worden af gegeven op maandag-, dins dag-, woensdag-, en donder dagmorgen 5, 6, 7 en 8 novem ber. Dit van 9.00 tot 11.00 uur in het MCM de Groothuis, Stadhouderslaan 30. I Vanavond stapt het drietal voor SCHIEDAM— In de winkel van boekhandel Mercurius aan het Hof van Spaland 31 geeft een erkend vakdocent zaterdag 3 november een de monstratie 'pergamano'. Het betreft hier een uit Columbia overgewaaide vrijetijdsbeste ding die dit jaar in Nederland en grote vlucht heeft geno men. Met de sierprikkunst (want dat betekent pergamano), is het mogelijk wenskaarten te maken die refereren aan ver jaardag, geboorte, jubileum en andere feestelijkheden. VLAARDINGEN Tom Cruise speelt de hoofdrol in 'Born on the fourth of july', de film die vanavond, vrijdag en zaterdagavond te zien is in de Harmonie. Eveneens aan de Schiedamseweg wordt zater dag door Echte Mannen het stuk 'Haargrens' ogevoerd. De film van Oliver Stone brengt de belevenissen van Vietnam-veteraan Ron Kovic in beeld. Kovic is zowel oud marinier als anti-Vietnam-ac- tivist en Stone schildert een beeld van de problemen die de Vietnamgangers bij thuis komst te wachten stond. In de Harmonie begint de voorstel ling vanavond en zaterdag om 20.30 uur. Vrijdagavond is de aanvang 21.30 uur en de kaartjes kosten telkens 7,50. 'Haargrens' is een van oor sprong Poolse soap-opera die is aangepast aan de Neder landse situatie. Centraal staan een boer en een zanger die elkaar ontmoeten in een tele visieshow. De ontmoeting heeft voor allebei gevolgen. Of de gevolgen positief of nega tief zijn, is zaterdag om 20.30 uur te zien in de Stadsgehoor zaal. Een plaatsbewijs voor het optreden van Echte Man nen kost ƒ12,50. De VERENIGING TEGEN MILIEUBEDERF al meer dan 25 jaar aktief op het gebied van milieu in en om het nieuwe waterweggebied zoekt: NIEUWE BESTUURSLEDEN Heeft u belangstelling? Bel voor informatie het bureau 010-4350696. Buiten kantooruren H. Boerma 010-4342019. Psoriasis niet opgewassen tegen kruiden! De heilzame werking van Plantago (Weegbree) is in de kruiden- geneeskunde al eeuwen bekend. Bij toeval ontdekte Henny Kok op Texel dat Plantago ook Psoriasis kan genezen. Een vers extract van de plant is nu verwerkt in Mediasis, een cosmetische lotion. Mediasis is verkrijgbaar bij Apotheek, Drogist en Refoimzaak voor f29,75. Lees er meer over in het blad "Onkruid" waarin een uitgebreid artikel is verschenen. Gratis verkrijgbaar bij: Mediasis Gebruikersinformatie, Postbus 50,1790 AB Den Burg. Telefoon 02220 -14545. 's GRAVENZANDE e.o. Zes basisscholen maakten een tentoonstelling over het bos. De expositie is ingericht op de zolder van het bezoekerscen trum d' Oude Koestal in het Staelduinse Bos. De kinderen die aan 'Bos op School' hebben meegewerkt, zijn van de basisscholen Het Startblok uit Honselersdijk, Bernadetteschool uit Naaldwijk, de Prins Ber- nhardschool uit 's Gravenzan- de, de St. Aloysiusschool uit Maasland, De Dreef en de Prinses Christinaschool uit Maassluis. De gevarieerde tentoonstelling is van 3 no vember tot 13 januari een be zoek waard. Het bezoekerscentrum is op zondag 4 november om 10 uur het vertrekpunt van een ex cursie met als thema padde stoelen. Deelnemers krijgen een beeld van de rijkdom aan paddestoelen in het bos. Daarmee is de koek zondag niet op. In d' Oude Koestal draait tussen 13 en 16 uur en kele malen de film 'Vier duin- dagen'. Hoofdrolspelers zijn de dieren en planten die in het Zuidhollandse duingebied voorkomen, zoals de zeldzame harkwesp, de zilvermeeuw, de pestvogel en het wilde konijn. Elk seizoen heeft een dag op geleverd. Het bezoekerscen trum is geopend op zaterdag en zondag van 13 tot 16 uur. HOEK VAN HOLLAND - De Wereldwinkel Hoek van Hol land bestaat vijf jaar. Een lu strumactie wordt gekoppeld aan de textielcampagne van de Wereldwinkels in Neder land. Op zaterdag 3 november is er een info-middag over in De Hoekstee. Onder het 'Stof tot nadenken' voeren de Wereldwinkels een campagne voor handgeweven huishoudtextiel uit India. Veel mensen die in de textiel industrie werken, worden als slaven behandeld. Niet alleen in de ontwikkelingslanden ook in illega ateliers in ons land. Het kopen voor een eer lijke prijs van hand- en thee doeken, tafelkleden en schor ten in de Wereldwinkel bete kent dat de wevers en weef sters voor hun arbeid een eer lijk loon ontvangen. Naast huishoudtextiel worden in India ctok handgeweven stoffen gemaakt. In de textiel- werkplaats Sari in Oene ma ken vrouwen van de stoffen kleding. Tijdens de info-mid- dag is er een modeshow van deze kleding. Bovendien is er Indiase muziek, uitgevoerd door Paul Grant op santoor, Toss Levy, tabla en Karuna Jankisingh, tampura. De kle ding, stoffén en het huishoud textiel zijn te koop, evenals talrijke andere leuke artikelen voor de komende cadeau- maand. De zaal is open van 14 tot 17 uur. De toegang is gra- MAASSLUIS Jaarlijks trekken de Koningshoek-on dernemers een dag uit waarop verenigingen en instanties die 'het goede doel' dienen, gele genheid hebben zich aan het winkelende publiek te presen teren. Zaterdag 3 november is weer Goede-Doelendag. Op de plei nen van het winkelcentrum bij Gazan/Hartog en de Kon- mar staan kramen waar orga nisaties informatie verstrek ken over het werk dat zij voor het goede doel verrichten. Vertegenwoordigd zijn onder andere Amnesty Internatio nal, Unicef, Stichting Ayubo- wan, het Rode Kruis, Foster Parents Plan, EHBO, Dieren bescherming, Wereldwinkel Vlaardingen, Patiënten Be langen Vereniging Maassluis en de Vereniging ter Bescher ming van het Ongeboren Kind. Tijd voor Big Time in cafe Podium. SCHIEDAM In cafe Podi um aan de Lange Haven 26 treedt zaterdag de Haags/Rot- terdams/Schiedamse band Big Time op. Deze zeven mans formatie brengt swin gende poprock met duidelijke funk-invloeden ten gehore, visseld met hartver scheurende ballads. De groep bestaat uit Timo (zang/gi- taar), Arjan (toetsen), Frenk (gitaar), Hans (drums), Rober to (bas) en de achtergrondzan geressen Petie en Jannemien. Swingende muziek wordt na afloop geleverd door DJ Vo- zel. Het concert begint om streeks 22.30 uur, de toegang is geheel gratis. SCHIEDAM— In het kader van de bestuurlijke vernieu wing, een van de speerpunten in het collegewerkprogramma dat onlangs is gepresenteerd, leent de Schiedamse wethou der voor Cultuur Zijdeveld zijn oor aan iedereen die een mening wil geven over de toe komst van het Stedelijk Mu seum. Om de afstand tussen burgers en bestuurdfers te ver kleinen is Zijdeveld op zater dag 3 november en zondag 11 november te vinden in de aula van het museum om te horen welke opvattingen er leven. Bedoeling van de gesprekken is dat deze op een ongedwon gen manier verlopen. Er is geen agenda en het gaat niet om een officiële vergadering. Bezoekers zijn welkom op za terdag 3 november tussen twaalf uur en half vier; op zondag 11 november tussen twee en vier uur. MAASSLUIS De prachtige liederencyclus 'Frauenliebe und -Leben' siert het pro gramma van het lunchconcert op zondag 4 november in het Schuurkerktheater. Zangeres Muriel van Dinteren en pia niste Savka Konjikusic zijn de uitvoerende musici. In 'Frauenliebe und -Leben' heeft Robert Schumann het leven en de liefde van een vrouw bezongen in acht kleine liederen. Het eerste lied bij voorbeeld is gebouwd op het thema van de blik van de vrouw die voor het eerst de man aanschouwt die liefde in haar hart wekt. De muziek volgt al naar de betekenis van het woord nauwkeurig de psy chologische curve van de ge dichtencyclus. Waar de ont roering te machtig wordt, wordt de intense gevoelsuit drukking aan de piano voor behouden. Behalve deze Schumann-com- positie staan er liederen uit het Italienisches Liederbuch van Wolf en werken van Mo zart, Chopin en Strauss op het programma. Muriel van Din teren studeerde onder andere bij Meinard Kraak aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Volgend jaar gaat zij in Moskou verder studeren aan het Tsjaikovski-conserva- torium. De Joegoslavische Savka Konjikusic behoorde in haar geboorteland tot de win naars van het Nationaal pia noconcours. Zij studeerde eveneens in Den Haag en bij de bekende pianist Naum Grubert. Het concert begint om 13.00 uur. Vanaf 12.30 uur is de Schuurkerk open. Plaatsbe wijzen kosten 3,50 gulden, voor kinderen tot en met twaalf jaar een gulden. Jasperina de Jong flonkert op vrijdag 2 november in De Naald te Naaldwijk in haar Tour de chant: juweeltjes van liedjes en uitbundige cabaretnummers. Het programma is geschreven door Ivo de Wijs en van muziek voorzien door Joop Stokkermans. De voorstelling begint om 20.15 uur. Toegangsprijzen 32.50 en 27.50 gulden. MAASSLUIS Vrouwen in de overgang hebben niet al leen met lichamelijke veran deringen te maken. Ook in de levenssituatie doen zich wijzi gingen voor. Dat kan soms heel verwarrend zijn. Het is fijn om daar dan met anderen over te kunnen praten. Uit wisseling van ervaringen be tekent steun geven en ontvan gen. Elke woensdagmiddag is er een praatgroep op het adres Veerstraat 13 in Maassluis. Contactpersoon is Nellie Poels-Stoffels, telefoon 01899-19034. VLAARDINGEN— Zangta lenten en playbackers kunnen zich weer aanmelden voor het Vlaardings Song- en Mini- playbackfestival. De evene ment zal begin volgend jaar plaatsvinden in de Vlaarding- se Stadsgehoorzaal. De voorronden voor het festi val, dat wordt georganiseerd door de Stadsgehoorzaal in samenwerking met de Haven loods/Nieuwe Vlaardingse Courant en Rita Young Enter tainment, worden in januari en februari gehouden. Voor het songfestivalgedeelte zal dit zijn op 31 januari en 7 februari met een halve finale op 15 februari. Voor het mini- playbackfestival is er een voorronde op zaterdag 16 fe bruari. De voorronden vinden plaats in theaterzaal Harmo nie. De finale is op zaterdag 2 maart in de Stadsgehoorzaal. De jury staat onder leiding van de journalist Rein Wol- ters. Hij wordt geassisteerd door onder andere de Vlaar dingse zangeres Angelina van Dijk. Aanmelden kan bij Rita Young Entertainment, post bus 3056, 3130 CB te Vlaar dingen, telefoon 434 23 77. De leeftijd voor de miniplay- backwedstrijden is tot en met 12 jaar. Voor het songfestival geldt geen leeftijdgrens. Deel name kost tien gulden. Snel inschrijven is geboden want er is maar een beperkt aantal plaatsen. n het Songfestival in 1990. DE KONSUMENTENBEURS WAAR VAN ALLES IS VOOR IEDEREEN ^J^^\THEMA_'90 WINTERSPORT RECREATIE" Met hobby-mode-vrijetijd- wonen voorlichting. Plaats Veiling Westland West - Nieuwe- weg te Poeldijk (bus 126). Openingstijden van Ma. t/m Zat. van 13.30-17.30 en van 19.00-22.30 uur. Zondag van 11.00 18.00 uur. Entree Ma. t/m Vrj. middag 5,- s-avonds en in het weekend 8,- 65 5,- Kinderen van 4 t/m 12 jr. 3,50. ISO-GUIDE Teken v/d Driftstraat 23 3131 JG Vlaardingen Tel. 010-4354005

De Havenloods | 1990 | | pagina 3