tÜ DE HAVENLOODS "leze krant Pearle 7?r' 2S9 Q95 I» 6S5 52s Schiedanis Nieuwsblad Historische Vereniging Schiedam pleit voor evenrediger beleid Centerfkrcs Carnaval breekt los Brilmi, heeft «jjApV.., nu een wereldnaam: KOOPJE! BRjSTOL 'Zonder Halt is er niets' Open huis Extra treinen 'Veel historie op museumzolder' FEESTAANBIEDINC Twee brillen halen, één betalen. Cursus Nederlands KOMIJN ■ZSZEEHZZQ EDITIE P, DONDERDAG 8 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 45 uj0genGr huLS-aan+iui.sbL3c)Gn KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. alléén voor onze lezers NIEUWE SERVICE VAN CENTER PARCS (zie de pagina recreatie-duo's in deze krant) UW SUBTROPISCH VAKANTIEPARADIJS SCHIEDAM— Nog maar net bekomen van de schrik van een hoge belastingaan slag gaat de carnavalsvere niging De Rietzeilers ko mend weekeinde van start met het nieuwe carnavals seizoen. Nu de elfde van de elfde weer nadert begint het bloed bij menig aanhanger van dit festijn weer te krui pen waar het niet gaan kan. Onder het motto "carnaval- Iers doen het feestend" star ten De Rietzeilers zaterdag met een dansavond met een vleugje carnaval in wijkcen trum De Blauwe Brug. Op geluisterd met de blaaskapel "De Pullekes" wordt om 21.11 uur de nieuwe jeugd prins aan Schiedamse car navalaanhangers voorge steld. Na een grote ver dwijntruc van de oude prins is het om 23.11 uur de beurt aan de nieuwe prins zijn ge zicht te laten zien. Dat het organiseren van het carnaval niet alleen een kwestie van leut en jolijt is mag blijken uit de moeite die het de carnavalsvereniging De Rietzeilers zich dit jaar moest getroosten om een hoge belastingaanslag in den minne te schikken. Volgens woordvoerster Lydia Ver waal sloeg de schrik de vere niging slechts kort om het hart. "We hebben gelijk con tact met de belastingdienst contact opgenomen en de in specteur bleek al snel bereid de zaak soepel op te lossen. Hij bleek bereid de moeilijk heden waarmee onze vereni ging van vrijwilligers nu eenmaal mee te maken heeft in ogenschouw te nemen. Onze carnavalsclub gaat in ieder geval tal van initiatie ven ontplooien om de finan- Carnaval, het kan ook veel hoofdbrekens kosten. ciële situatie iets gemakke lijker te maken." "Via een club van 111 waar- iedereen lid kan worden tje creëren voor ons jubi leumfeest in 1993," aldus Verwaal. Mensen die zich spontaan hopen we een vaste kern van voor deze club van 111 wil- donateurs te krijgen. Met het len aanmelden kunnen dat donateursgeld willen we dan doen bij Ineke van Adrichem onze jaarlijkse activiteiten (4705911) of Luc Veger financieren en een spaarpo- (01810-13068). SCHIEDAM De uitspraken van secretaris Ruud Aret van de winkeliersvereniging Hof van Spaland over alternatieve straffen voor jonge winkeldie ven zijn verkeerd gevallen bij de gemeentelijke coördinator criminaliteitsbestrijding Wil Boonstra. Aret plaatste onlangs in deze krant openlijk vraagtekens bij de manier waarop jeugdige winkeldieven worden be straft. Een aantal op heter daad betrapte dieven krijgt als opdracht het gezamenlijk vegen van het pleintje in het winkelcentrum. 'Dat is voor die gasten toch alleen maar lol! Dit is naar mijn mening geen beleid. Het is te gemakkelijk en te alter natief. Dan hoeft het voor mij niet', aldus Aret. Volgens Boonstra geeft de be drijfsleider van boekhandel Mercurius een verkeerde voorstelling van zaken. 'Ik heb er geen enkel bezwaar te gen dat hij dit vindt maar het is jammer dat hij suggereert dat de alternatieve aanpak in de plaats komt van een zwaar dere. Dat klopt niet met de werkelijkheid want feitelijk werd er niets aan winkeldief stal gedaan. Veel zaken waar bij maar voor een klein bedrag is gestolen, werden gesepo neerd. Juist om hier iets aan te doen en om er voor te zorgen dat dit gedrag bij de jonge dader niet escaleert, is bureau Halt er. Zonder Halt is er he lemaal niets', stelt Boonstra in een reactie. Sponsorcommissie Westland Mara thon op zoek naar ze ven ton. A Japanners ill Mo- zart-opera. A Cos stilletjes v W start. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAMOntmoetings centrum Eigen Werk houdt op woensdag 14 november een open dag. Alle werklozen, ar beidsongeschikten, vutters, uitkeringsgerechtigden en ge pensioneerden worden uitge nodigd kennis te maken met de mogelijkheden die de stich ting biedt. Tussen 10.00 en 16.00 uur wordt men bekend gemaakt met de cursussen te kenen, schilderen, potten bak ken, fimokleien, bloemschik ken etcetera. Eigen Werk is te vinden aan de Overschiese- straat 44 in Schiedam. SCHIEDAM— De Neder landse Spoorwegen laten aanstaande zondag extra treinen rijden voor de wed strijd SVV-PSV in.de Rotter damse Kuip. De treinen zul len stoppen op station Sta dion. Vanaf Rotterdam GS ver trekken de treinen om 12.55, 13.24, 13.42 en 14.05 uur. Deze treinen stoppen drie minuten later ook op station Blaak. Na afloop'van de wedstrijd rijden er treinen richting Rotterdam CS en Dordrecht. SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld, belast met kunst en cultuurzaken, zat afgelopen zaterdag achter een tafeltje in de aula van het Stedelijk Museum. Aan zijn zijde Arie Metaal, de brandweercommandant die door de gemeente is aangesteld als een soort ge neesheer die van het mu seum weer een blakende cultuur-toonzaal moet ma ken. Alle kunstliefhebbers en anderszins belangstel lenden konden op deze hoorzitting ideeën aandra gen of hun licht laten schij nen over het te voeren mu seumbeleid voor de ko mende jaren. Aanstaande zondag volgt deel twee van OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur, enz.)dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaplde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). I Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse t 1 I deze openbare 'ideeënbus'. De Historische Vereniging Schiedam deed een duit in het zakje door het op schrift stellen van een aan tal aanbevelingen. Secre taris J.M.M. Jansen, nauw verbonden met het Stad sarchief, ziet de toekomst van het museum zonnig te gemoet, mits het indertijd ingevoerde 'tweesporenbe leid' evenrediger wordt uitgevoerd. Jansen signaleert dat reeds in 1954 aan het college van B W een advies is uitgebracht door de commissie Lunsingh Scheurleer waarin de histori sche verzameling van het Schiedamse museum als waardevol en 'van grote bete kenis' wordt gekenschetst. Feit was wel dat het advies van die commissie als grootste aanzet heeft gefungeerd voor de aanleg van de collectie mo derne Nederlandse kunst die thans aanwezig is, waaronder de befaamde Cobra-collectie. Jansen schrijft: "Vanaf deze tijd is dan ook door opeenvol gende directies een 'tweespo renbeleid', zowel bij de acqui sitie als tentoonstellingen, ge volgd, namelijk enerzijds met betrekking tot de verzameling moderne kunst en anderzijds met betrekking tot de histori sche collectie. Dankzij de visie en het gevoel voor kwaliteit van de directeuren Schwager- mann, Janssen en Paalman kon een verzameling moderne kruist van enorme importantie worden aangelegd. Dat deze verzameling de historische collectie op een gegeven mo ment volledig in de schaduw stelde, is dan ook niet zozeer als een verwijt maar eerder als een verdienste van genoemden te beschouwen." 'Ontspoord' Geen verwijt dus, maar wel het punt waar voor de histori sche vereniging de schoen wringt. Het beleid is letterlijk 'ontspoord' en van evenredig heid is geen sprake meer. Op het punt van de moderne kunst wil Jansen geen uit spraken doen, 'dat rekenen wij niet tot onze competentie'. Wat betreft de historische col lectie heeft hij echter duidelij ke inzichten. "Reeds in 1983, naar aanlei- ding van de bespreking van het 'museumwerkplan' stel den wij voor gedeelten van deze verzameling in semi-per- manente opstellingen tentoon te stellen en wel zodanig dat van een thematische eenheid gesproken kan worden", stelt Jansen, "Hoewel deze ideeën door het museum werden on- l Secretaris J.M.M. Jansen van de Historische Vereniging Schiedam derschreven, zijn ze tot op he- pleit voor versteviging band tussen het archief en het museum. den onuitgevoerd gebleven gere afspiegeling van hetgeen "Veel van.de interessante his- het museum in huis heeft. "Kijk, de collectie historisch materiaal is niet volledig ge noeg om het hele museum te vullen, maar een afzonderlijke beleidsvisie met betrekking tot de aanvulling van deze verzameling en de acquisitie van afzonderlijke voorwerpen lijkt me ideaal", meent Jan sen. "Tot op heden ohtbrak visie en werd de groei van deze collectie door toevallige factoren bepaald". Jansen verwacht in dat kader dat ex tra gemeente-kredieten on ontbeerlijk zijn. In Jansens woorden proeft men toch enig verwijt tot laksheid, een gebrek aan visie binnen het museumbeleid. "Op het punt van historische tentoonstellingen dient het museum niet alleen van der den afhankelijk te zijn", ver volgt Jansen namens de vere niging. Jansen vindt het 'doodzonde' dat veel geschiedenis nu op de museumzolder ligt, buiten het bereik van iedere bezoeker. "Er ligt veel kostbaar mate riaal op archeologisch gebied, munten, grafieken, tin etcete ra". De permanente brande rij-collectie in de museumkel der is zijns inziens een té ma- AbvaKabo vergadert SCHIEDAM— De AbvaKa bo, afdeling Schiedam, houdt op maandagavond 26 novem ber een ledenvergadering in de Opstandingskerk, Burge meester Honnerlagegretalaan. De bijeenkomst begint om 20.00 uur. Aan de orde komen het jaarverslag, het financieel jaarverslag over 1990 en de begroting over 1991. Regiobestuurder H. Schuur man houdt een inleiding over het arbeidsvoorwaardenbe leid van de AbvaKabo voor 1991. Meer informatie is ver krijgbaar bij de secretaris van de vakbond, telefoon 4714617. In dezelfde lijn ligt Jansens opmerking met betrekking tot het personeelsbestand van het museum. "Voor het histori sche gedeelte is er iemand no dig met een goede kijk op de geschiedenis van Schiedam", vervolgt de secretaris. In zijn ogen zouden de thematische tentoonstellingen educatief begeleid moeten worden. "Maar dat veronderstelt de aanwezigheid van deskundig personeel." "Iemand die be kijkt hoe alles past binnen het historische geheel en initiatie ven ontplooit, dat gebeurt nu te incidenteel", zegt Jansen. Naar zijn mening zou een nauwere samenwerking met het stadsarchief kunnen lei den tot een beter 'tweesporen beleid'. Vooral op het vlak van organisatie en educatieve be geleiding van historische ten toonstellingen lijkt een rol weggelegd voor het archief. torische collectie is nu achter de horizon verdwenen, we hebben wel de spullen uit het branderij- en schutterijverle- den van onze stad, maar wat weet men over het visserijver leden van Schiedam?", vraagt Jansen zich af. Interim-directeur Arie Metaal juicht iedere suggestie die be trokkenheid bij het museum toont toe. "Ik vang vele signa len van velerlei aard op", zegt Metaal, "Het is logisch dat de één meer accent wil op het historische, de ander op de Cobra-collectie, weer een an der op andere moderne kunst, doel is het vormen vah een pluriform museum", meent hij." Ik waak ervoor uitspra ken te doen met betrekking tot de inhoudelijke invulling van het museum, mijn taak is het op poten zetten van de organisatie-structuur", ver volgt de geboren Utrechte naar, "Kunst en cultuur moe ten naar mijn mening ingebed zijn in de stad en haar bevol king, daar hoort lokale ge schiedenis bii". Over een nauwere betrokken heid van het stadsarchief bij het museumbeleid is Metaal zeer te spreken: "Prima, dat zou een extra argument zijn om zaken binnen de Dienst Kunst en Cultuur te clusteren om tot een daadkrachtig be leid te komen, samenwerking is altijd goed", besluit Metaal, die iedere suggestie tot het verbeteren van het museum beleid van harte begroet. «uitlaai zwart en bruin 36-42 I Rotterdam Binnenwegplein 20 I (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 I Rotterdam op het Zulder-terras m Zuidplein Tel. Vlaardingen ^Hoogstraat SCHIEDAM Binnenkort start het Educatief Centrum voor Volwassenen een cursus voor buitenlandse vrouwen. In deze cursus wordt via het onderling praten over allerlei onderwerpen geoefend in het durven spreken van de Neder landse taal. Onderwerpen worden door de deelneemsters zelf gekozen. Allerlei vragen over de Neder landse samenleving, bijvoor beeld over politiek, sociale wetten en gezondheidszorg kunnen aan de orde komen. Over deze kwesties dienen de cursistes dan wel iets te lezen of een televisie-programma te bekijken. Voorwaarde is ook dat de deelneemsters aan de cursus dit al wel in het Neder lands kunnen volgen. Een afspraak bij het ECV kan worden gemaakt via Coby de Reus, tel. 4261511. De cursus wordt gegeven in het M.C.M. de Groothuis, Stadhouders laan 30, van 9.00 tot 11.30 uur. Tot eind december zijn de les sen op vrijdagochtend terwijl vanaf januari tot juli 1991 een keer per week op de woens dagochtend les wordt gege- Metaal terug op oude nest SCHIEDAM Arie Metaal (47) vertrekt komend voor jaar naar de stad waar hij geboren en getogen is: Utrecht. De commandant van de Schiedamse brand weer, thans ook als ad inte rim directeur van het Stede lijk Museum belast met de reorgansiatie van het mu seum, ziet in zijn op hande zijnde vertrek een nieuwe uitdaging. Metaal zegt vooral blij ver rast te zijn door zijn unanie me verkiezing door de ge meente Utrecht tot comman dant van het Utrechtse brandweerkorps. „Toch heb ik jaren met veel plezier in Schiedam gewerkt en ge woond en doe dat nog steeds. Ja, het zal erg moeilijk zijn om me van deze stad los te maken", meent Metaal. Metaal vernam het nieuws reeds voor het weekeinde, eind november zal bekend worden of hij tevens com mandant wordt van het re gionale brandweerkorps. Het regio-bestuur zal daar tegen die tijd uitspraak over doen. Metaals huidige werkzaam heden voor de Schiedamse brandweer en het museum komen niet in gevaar. Voor het einde van het jaar is het reorganisatie-advies afge rond, bovendien stimuleert piijn vertrek mij thans een schepje boven op mijn werk zaamheden te doen, mijn eergevoel verplicht mij deze klus te klaren", besluit de tijdelijk directeur van het Stedelijk Museum. Pauselijke Onderscheiding SCHIEDAM Dirigent/or ganist J.A. Remmerswaal heeft afgelopen zaterdag uit handen van Pater J. Maehl- man de pauselijke onderschei ding 'Pro Ecclasia et Pontifi- ce' ontvangen. De 61-jarige Remmenswaal ontving de on derscheiding voor zijn vijftig jarige activititeiten als ker korganist en musicus van de St.Jan de Doperskerk. De uit reiking van de oorkonde viel samen met de viering van het zilveren jubileum van het Groot Gemengd Koor Laus Deo, het parochieële koor van de St. Jan de Doperkerk waarvan Remmerswaal diri gent is. Onze Goudse Een heerlijke malse kaas, barstensvol komijntjes, licht belegen. Deze week 500 gram van 7.75 Nu!! 5.95 KOM PROEVEN Vlaardingen Vlaardingen Maassluis Maassluis Hoogslraat 151 'De Loper' 65 Nieuwstraat 14 Koopcentrum Koningshoek Fresh-up After shave. 50 ml Spray. VAN 9.95 VOOR Tempo zakdoekjes 1 Ox 10 stuks in hersluitbare verpakking. VA A 2.29 VOOR Listerine Antiseptisch mondwater voor aezond tandvlees. Remt tandplak. Inhoua 200 ml. VAN 7.50 VOOR Elnett Sal in haarlak 300 ml 33 ml gratis. Eau do fwilollo spray Margaret Astor. In 3 geuren. Bloemonhoning Reforma. 450 Gram. VAM 5.99 VOOR De aanbiedingen zijn geldig t/m 14 november of zolang voorradig. Voor echt lage prijzen.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1