DE HAVENLOODS Samenwerking gemeenten begint vorm te krijgen 6?® Schiedams Nieuwsblad 109; 'Burgers moeten een nieuw elan krijgen' (0TERJ^E%EN Schiedam valt niet in de prijzen KAZEN 7.95 Rijnmondgebied krijgt regionaal Patiënten/consumenten Platform EDITIE P, DONDERDAG 15 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 46 ?r huLS-san-huLsbLaclen BEZOEK VOLGENDE WEEK zaterdag 24 en zondag 25 november DE ROTTERDAMSE DAGEN IN DE DOELEN exposities films dia's muziek artiesten schrijvers boeken prenten foto's etc. KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM Om te voor komen dat de sociale ver nieuwing zoals haar 'even knie' perestroika in de Sov jet Unie verzandt, wordt er op dit moment druk gepraat over de praktische invulling van het abstracte begrip. Ter gelegenheid van haar vijf tien jarig bestaan organi seert de Stichting Federatie van Schiedamse Instellingen voor Sociaal-cultureel Werk, Samenlevingsopbouw en Maatschappelijke Dienst verlening een studiedag so ciale vernieuwing. Tijdens die dag komt in de ochtend het theoretische ge deelte van de vernieuwing aan de orde. WD-gemeente- raadslid Hafkamp zal dan onder andere spreken over zijn werk in de Interbestuur- lijke Projectgroep Sociale Vernieuwing, met name over de convenanten die het Rijk momenteel met allerlei ge meenten sluit. Volgens Van Puyvelde coör dinator van de Federatie, moet echter worden voorko men dat ook de dag blijft steken in woorden. „Daarom hebben we 's middags men sen uit de praktijk op be zoek. Een delegatie uit Den Bosch zal onder andere uit wijden over een gezondheid sproject dat in die stad al vijftien jaar succesvol loopt. Bewoners van oudere wij ken, die vaak op het gebied van de gezondheid een ach terstand hebben, worden daar aangemoedigd zich ac tiever ten aanzien van him eigen gezondheid op te stel len en begrip te krijgen voor I Hafkamp vertelt vrijdag over zijn werk in de projectgroep. hun problemen. Ik zou me kunnen indenken dat zoiets in Schiedamse wijken als Oost en Zuid, maar ook el ders, wordt gestart." Al met al hoopt Van Puyvel de dat als gevolg van een meer locaal gerichte aan dacht de mensen hun pro blemen zullen herkennen en actief zullen reageren. „De handelingsbereidheid van de burgers moet toenemen, dat is het grootste "idee van de sociale vernieuwing." De studiedag vindt vrijdag 16 november in Wijkcen trum De Erker plaats. Moge lijke geïnteresseerden kun nen zich wenden tot de Schiedamse Federatie, tel. 4269905. SCHIEDAM Tot teleurstel ling van wethouder Adri Reij- hout (Wonen, Wijk- en Buurt beheer en Voorlichting) heeft Schiedam geen hoge ogen ge gooid in een door de Provincie Zuid-Holland uitgeschreven wedstrijd voor het beste stadsvernieuwingsproces. De hoofdprijs van een half mil joen gulden, zo werd vorige week bekend, is gewonnen door de gemeente Rotterdam. Leerdam, Leiden en Maassluis zijn respectievelijk op de tweede, derde en vierde plaats geëindigd. Zij krijgen elk f 100.000,-. De overige vijf deelnemers, waaronder Schie dam, zijn buiten de prijzen ge vallen. Doel van de wedstrijd was de stadsvernieuwing in de na oorlogse woonwijken te be vorderen. Schiedam dong mee met het project 'Van Hogen- dorpstraat'. Dit project sluit aan bij het streven van de ge meente de eentonigheid van de bebouwing in de wijk Nieuwland te doorbreken. Zo Rolbrug dicht SCHIEDAM— De rolbrug over de Schie, ter hoogte van de Polderweg en Schiekade, is van maandag 19 november tot en met vrijdag 7 december af gesloten voor alle verkeer. Aan de brug moeten namelijk herstelwerkzaamheden wor den uitgevoerd. Scheepvaart verkeer kan de brug wel nor maal passeren. Omleidingen worden door oranje borden aangegeven. Volksdansen SCHIEDAM— In Kluphuis -Oost komt iedere maandag avond van 20.00 tot 22.00 uur een volksdansgroep bij elkaar. De deelnemers leren onder leiding van een zeer ervaren leraar dansen üit onder ande re Bulgarije, Joegoslavië, Is raël en Griekenland. Nieuwe mensen, zowel man^ nen als vrouwen, zijn welkom. De kosten bedragen f 6,- per maand en belangstellenden kunnen ook vrijblijvend een keertje meedoen. Kluphuis Oost is te vinden in de Galilei- straat 86, tel. 4735435. bij uw Primeur! Enorm aanbod, perfecte kwaliteit KOM PROEVEN! extra aanbod Boeren Streefkerker Jong belegen, romig. 500 gram van 8.95 Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek Voorkeur gaat uit naar gemeenschappelijke regeling kelingen, milieu, verkeer en huisvesting maar in samen werking met de buurgemeen- VL AARDINGEN De sa menwerking tussen de zeven tien Rijnmondgemeenten krijgt langzaam maar zeker gestalte. Momenteel wordt er hard gewerkt aan de ontwik keling van een strategische vi sie door het Overlegorgaan Rijnmond (OOR), waarin de bestuurders zijn vertegen woordigd. Onlangs al werd de visie op de economische ont wikkeling van de regio Rot terdam bekend gemaakt als onderdeel van de strategische visie. Volgens de Schiedamse burgemeester Reinier Scheer- es, voorzitter van de OOR- werkgroep economie, is het in het eigen belang van de ge meenten om met een goed on derbouwde visie te komen. 'Anders wordt de nieuwe be stuursvorm gedicteerd uit Den Haag en het is duidelijk dat de voorkeur van het kabi net uitgaat naar een agglome- ratiebestuur', aldus Scheeres. Volgens de burgemeester zien de meeste gemeenten echter meer in het aangaan van ge meenschappelijke regelingen. Het rapport 'Een strategische visie voor de economische ontwikkeling van de regio Rotterdam' is opgesteld door het Regionaal Economisch Overlegorgaan Rijnmond op verzoek van het OOR. Een van de belangrijkste pijlers van deze vorige maand vastgestel de visie is de handhaving van de mainport-gedachte. De functie van de Rijnmond als toegangspoort tot Europa moet volgens het REO verder worden versterkt. De andere belangrijke pijler van de visie «Z is de verbetering van de quali- ty of life. Hiermee wordt be doeld aspecten als wonen, werken en recreatie. niet meer dan een discussie stuk. 'Er is met oogkleppen gekeken naar de belangen van de economische sector. Het is de bedoeling dat het wordt vergeleken met de uitkomsten van discussies in andere werkgroepen. Het zit er in dat er consessies gedaan moeten worden, met name aan de mi lieu- en vervoerssector', zegt §cheeres. De complete strategische visie zal waarschijnlijk in decem ber aan de raadsleden in de Rijnmondgemeenten worden gepresenteerd. Haast is gebo den want uiterlijk 1 april van het volgend jaar wil minister Ien Dales van binnenlandse zaken weten hoe de gemeen ten in de regio Rotterdam denken over samenwerking in de toekomst. Het kabinet vindt dat gemeenten in een aantal regio's, waaronder de Rijnmond, niet meer op eigen houtje beleid moeten gaan zijn. Bij een gemeenschappe lijke regeling sta je als ge meente vrijwillig taken af en dat doe je alleen maar als je denkt dat een hoger orgaan taken effectiever kan vervul len', stelt Scheeres. Voorkeur Volgens Scheeres is echter nu al duidelijk dat de voorkeur van de meeste gemeentèn uit gaat naar gemeenschappelijke regelingen. Een agglomeratie- bestuur, zoals het kabinet heeft voorgesteld, is niet ge wenst. 'We moeten komen voorkomen dat er een vierde bestuurslaag onstaat', aldus Scheeres. De Schiedamse bur gemeester is afhoudend over het invoeren van een regio naal statuut, zoals het REO en de ondernemersorganisatie Rotor voorstellen. Bij het REO en Rotor is men bang dat een gemeenschappelijke regeling te vrijblijvend zal zijn. Scheeres is het hier niet mee eens. 'Natuurlijk, als het een puur overlegorgaan wordt, zit die kans er in maar het moet een club met bevoegdheden Afstoten Het afstoten van taken, bete kent wel dat de gemeenten over sommige ontwikkelingen binnen de eigen grenzen min der te zeggen krijgen. 'Het kan een enkele keer voorkomen dat een beslissing niet plezie rig is voor de eigen gemeente maar aan de andere kant: wat goed is voor de regio is ook goed voorde gemeente'. Dat de ingrijpende verande ringen op bestuurlijk gebied in de Rijnmondregio na ruim twintig jaar van discussiëren eindelijk van de grond komen, is volgens Scheeres bittere noodzaak gezien de ontwikke lingen in Europa. 'De regio's gaan een steeds belangrijkere rol spelen in Europa en daar moeten we op inspelen'. Discussiestuk Volgens Scheeres is de visie Samenwerking tussen de Rijnmondgemeenten bittere noodzaak. f volgens de Schiedamse burgemeester Scheeres (inzet) wordt voorgesteld twee flats aan de Van Hogendorpstraat te slopen en te vervangen door laagbouw. Hoewel wethouder Reijnhout niet verwachtte dat Schiedam de hoofdprijs in de wacht zou slepen, had hij wel op een re delijke klassering gerekend. „Een derde of vierde.plaats", zo zegt hij. Reijnhout heeft het juryrapport van de Provincie Zuid-Holland nog niet onder ogen gehad, zodat hij niet met zekerheid kan zeggen wat de reden van Schiedams matige prestatie is. Vermoeden Maar hij heeft wel een ver moeden: „We hebben het pro ject Van Hogendorpstraat sec gepresenteerd, niet als onder deel van het integrale Beheer- plan Nieuwland. Hadden we het Beheerplan erbij betrok ken, dan zou Schiedam zeker een goede kanshebber zijn ge weest. Maar het Beheerplan was destijds nog niet in de raadscommissie behandeld en kon dus niet worden meege stuurd." Favoriet Voor Reijnhout was Den Haag de gedoodverfde favoriet. Dat de hofstad net als Schiedam niet in de prijzen is gevallen, verbaast de wethouder dan ook ,zeer. „Ik was zeer onder de indruk van het Haagse plan. Dat plan leek als twee druppels water op het project van Schiedam, alleen ging het nog iets verder. Het was - en dat vond ik niet als enige - heel goed doordacht. Vooraf dacht ik dan ook: dat haalt Schiedam nooit, Den Haag gaat winnen." Over het bekroonde plan van Rotterdam, het project Tuin stad Pendrecht, is Reijnhout weinig enthousiast. De wet houder noemt het Rotterdam se project 'vaag en nog niet uitgewerkt'. De povere klassering van het project Van Hogendorpstraat heeft geen enkel gevolg voor de stadsvernieuwing in de wijk Nieuwland: die gaat ge woon door. „Maar een prijs van een ton zou natuurlijk een aardige opsteker voor het wijk- en buurtbeheer in Nieuwland zijn geweest", al dus Reijnhout. SCHIEDAM Het program ma van Stads TV Rotterdam is sinds kort ook in Schiedam te ontvangen. Op kanaal 28+ vinden van maandag tot en met vrijdag elke dag uitzen dingen plaats, waarvan de eerste begint om 17.30 uur. In Schiedam was het gebrui kelijk om 23.00 uur de uitzen ding van 17.30 uur te herha len. Vanwege veranderingen die de Stads TV Rotterdam heeft doorgevoerd, vindt deze laatste uitzending voortaan plaats om 23.30 uur. A Trainer Rob van der Wild inspi reert SZC-waterpo- loërs A Hilly de Jonge mijmert over Qui- bus-verleden van Po dium 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week BAZAR In huize Francois Ha- verschmidt is morgen van 14.00 tot 19.00 uur een bazar ingericht. Aangeboden worden artikelen uit grootmoeders tijd, handwerken en gebak uit eigen keuken. Het tehuis is te vinden in de Prins Bernhardlaan 40. SCHIEDAM De regio Rijn mond is' door het ministerie van WVC aangewezen als Re gionaal Patiënten/Consumen ten Platform, dat deel uit zal maken van een aantal plat forms die in het hele land zul len gaan opereren. In samen werking met de Algemene Pa tiëntenbelangen Verenigingen in Vlaardingen en Maassluis heeft de Schiedamse vereni ging op 10 december een bij eenkomst georganiseerd, met als doel de oprichting van het Patiënten/Consumenten Plat form Nieuwe Waterweg Noord. Alle organisaties, verenigin gen, en instituten die te ma ken hebben met de gebruikers van de gezondheidszorg en/of maatschappelijke dienstver lening en ouderenbonden in de regio Nieuwe Waterweg Noord zullen de bijeenkomst bijwonen. Het ministerie wil dat er in het hele land derge lijke platforms van de grond komen, om zodoende aan spreekpunten op het gebied van de volksgezondheid en maatschappelijke dienstver lening vanuit de overheid te verkrijgen. Ook het beschik baar stellen van subsidies voor de patiëntenbeweging gaat via die regionale plat forms lopen. Omdat de regio Rijnmond enorm groot is, bestaat de mo gelijkheid om dat gebied weer onder te verdelen in zoge naamde sub-regio's. Het Re gionaal Patiënten/Consumen ten Platform Rijnmond zal daarom gaan bestaan uit de drie sub-regio's Rotterdam, Zuid-Hollandse eilanden en Nieuwe Waterweg Noord. Sub-regio's Om een platform te kunnen oprichten heeft het ministerie uiteraard voorwaarden ge steld en regels gemaakt. Tot de voorwaarden behoren het opstellen van statuten en het kiezen van een bestuur uit een zo breed mogelijk veld van aangesloten organisaties en instellingen in de sub-regio. Tevens dienen er door de nog nader samen te stellen bestu ren werkplannén en begrotin gen gemaakt te worden. Themamiddag Al heeft de Schiedamse Pa tiënten Belangen Vereniging, die in juni het tien-jarig be staan viert, de handen vol aan de werkzaamheden omtrent de recente ontwikkelingen, de bestaande aktiviteiten wor den gewoon gehandhaafd. Zo is er iedere maandagmorgen telefonisch spreekuur (tel,: 4731517) voor degenen die vragen willen stellen, klach ten willen uitten en ervarin gen kenbaar willen maken. Op 20 november houdt de bij na vijfhonderd leden tellende vereniging in de grote zaal van dienstencentrum 'De Vier Molens' aan de Nieuwe Dam- laan om 14.00 uur een thema middag waarbij het onder werp 'medicijnen' centraal zal staan. SCHIEDAMDe afgelopen weken heeft Unicef' Neder land brochures van wenskaar ten verstuurd naar kopers in het gehele land. Degenen die in Schiedam deze brochures hebben ontvangen, attendeert Unicef op de plaatselijke ver kooppunten. Bij de vrijwilli gers van de kinderhulporgani satie kunnen diverse artikelen geheel vrijblijvend bekeken en vaak ook gelijk meegeno men worden. De verkooppunten van Unicef zijn onder andere: mevrouw R. Durenkamp, L. de Coligny- straat 41, fam. van Walsum, Jan Steenstraat 71, mevrouw A. v.d. Linde, Borodinlaan 46, mevrouw J. van Asten, Smeta- nalaan 106, mevrouw J. Mah- moudi, Schuttersveld 9 en de Wereldwinkel, Hoogstraat 76. Nu inkopen doen, betekent geld besparen bij CD-SHOP Nelly 1e CD vanaf 39.95 2e CD vanaf 39.95 3e CD vanaf 39.95 35.95 34.95 33.95 Nu 4.00 korting Nu 5.00 korting Nu 6.00 korting UW VOORDEEL 15.00 25 Nederlandse Kerstliedjes 25 Sinterklaasliedjes DEZE 2 CD's voor 25.00 VOORDEEL 5.00 Keuze uit meer dan 4500 CD's Singel 120, Schiedam (nabij Stadskantoor) 010-4269191. Geopend van di. t/m vr. 10.00 koopavond zat, 10.00-17.00 u -18.00 u Robey vm pa li j Met ofzonaer mouw. Kinaer- en damesmaten. In zwart/marine/bordeaux. VAM 18.95 VOOR Trilobal kindertrainingspak Pol/katoenen voering. Maten 116 t/m 176. VAM 79.95 VOOR Cra.vs squashraeket Aluminium, fn white/pink. Ind. hoes. VAM 69.95 VOOR Lotto erosstrainer Flashpoint. Leer. Hoog model von 1/9.95 voor 119.-. Laag model: VAM 169.95 VOOR Voor echt lage prijzen. Lotto tennisschoen Paris Open. In wit leer. VAM 149.95 VOOR Leren balletschoentjes Met leren binnenzool en anti-slipzooltje. In zwart of wit. Moot 25 t/m 42. VAM 14.95 VOOR De aanbiedingen zijn geldig t/m 21 november of zokmg voorradig.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1