1 Rijnmondgemeenten overwegen opzet nieuw regionaal bestuur 1 I DE HAVENLOODS Stroomstoring zorgt voor chaos 7.95 Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Sinterklaas is er weer üT«fflïïT5?Slp Overleggroep raadsleden voor meer ruimtelijke samenwerking Handgranaat in tasje Hoogstraatwinkeliers zoeken kerststallen FRICO- TALER EDITIE 9, DINSDAG 20 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 47 u> Wegener huLS-aan+iuisbUiden, Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SS SCHIEDAM Ondanks het natte herfstweer heeft Sin terklaas zaterdagmiddag voet aan wal gezet in Schie dam. De goedheiligman werd aan de Lange Haven opgewacht door een menigte kinderen en ouders met pa raplu's. Op het stadhuis is Sinterklaas ontvangen door loco-burgemeester Chris Zij develd. De Rijnmondband had hier voor de juiste sfeer gezorgt door Sinterklaas liedjes te spelen. Toen de in strumenten echter vol be gonnen te lopen door de vele regen die met bakken uit de hemel viel, liet de Rijnmond band ook nog éven zien be halve te kunnen musiceren ook nog te kunnen zingen. p Sinterklaas liet zich door de herfstbuien echter niet weer houden een rijtoer te maken door de binnenstad. De ko mende weken zal de bis schop uiP Madrid een druk programma afwerken. El ders in deze krant, staat een Sinterklaas-kleurplaat mee gratis kaartjes het kerstcircus zijn te f PERS. BEDRIJFSAUTO'S Achteras.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22 I IJzersterk duo betrapt bij WF SCHIEDAM Op het terrein van Wilton Feijenoord heeft de politie vrijdagochtend twee ijzerdieven aangehouden. De twee, een 56-jarige Rotter dammer een 55-jarige Ridder kerker, probeerden in totaal 64 kilo ijzer weg te smokke len. De politie stak hier een stokje voor en pakte het twee tal op. Bodemonderzoek in Schiedam SCHIEDAM De Neder landse Aardolie Maatschappij zal binnenkort in Schiedam beginnen met bodemonder zoek. De NAM houdt zich be zig met het opsporen van aardolie en aardgas in Neder land. Speciaal hiervoor uitge ruste vrachtwagens zullen op het wegdek trillingen opwek ken. In de meeste gevallen zal dit 's nachts gebeuren, omdat de invloed van het verkeer op het onderzoek dan het ge ringst is. „De trillingen", zo meldt de NAM „kunnen de omwonen den gedurende 10 15 minu ten waarnemen". Het kan voorkomen dat de Aardolie Maatschappij ge bruik maakt van zeer lichte seismische ladingen. Hierdoor zullen overdag en dat voor een periode van maximaal 2 da gen, enkele doffe klappen te horen zijn. I MEER DAN 1000 AUTO'S] autoverhuur IAchterC-S.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22J ROTTERDAM Om de samenwerking tussen de Rijnmondgemeenten na der vorm te geven, wordt overwogen een regionaal bestuur in te stellen. Dit bestuur zou moeten be staan uit raadsleden van de vijftien bij het Over legorgaan Rijnmondge meenten (OOR) betrok ken gemeenten. De leden van dit bestuur dienen door de gemeenteraden te worden gekozen, via getrapte verkiezingen, dus niet rechtstreeks door de kiezers. Een zo nauwkeurig mogelijke, tot ieders tevredenheid verlopende samenwer king omtrent het invul len van de ruimte in het Rijnmondgebied, is de hoofdtaak van dat be stuur. Het voorstel tot het instellen van een dergelijk regionaal bestuur, werd donderdag 15 november bekend gemaakt door A.A.J.M. van Lier, bur gemeester van Vlaardingen alsmede vice-voorzitter van het OOR. Het voorstel wordt nu, om de haalbaarheid te pei len, voorgelegd aan de vijftien colleges van burgemeesters en wethouders. Hun is gevraagd vóór 1 januari op het voorstel te reageren. „Wij willen geen Rijnmond- oude-stijl", aldus Van Lier. Wel vindt hij het jammer dat met de opheffing, in 1985, van het Openbaar Lichaam Rijn mond, ook de verworvenhe den daarvan verloren zijn ge gaan. Gedacht wordt nu aan een 'nieuw lichtvoetig platform' dat beslist geen bestuurlijke bevoegdheden heeft. Het in eendrachtige samenwerking invullen van de schaarse ruimte in Rijnmond, of juist het niet invullen daarvan, om landschappelijk schoon te be houden, is de hoofdtaak. Het regionaal bestuur dient dus antwoord te geven op de vraag wie, waar, welke wo ningen en industrieën laat bouwen. En hoe het openbaar vervoer alsmede de aanleg van wegverbindingen zo goed mo gelijk op elkaar kan worden Een vrijwillige strategische visie, heet dat. Ook al noemt burgemeester Van Lier de éénwording van Europa slechts zijdelings, het gaat er wel degelijk om om de regio economisch zo sterk mogelijk te maken. Zodat er concurre rend kan worden gehandeld ten opzichte van andere Euro pese regio's. Rijnmondgemeenten willen gezamenlijk vastleggen v worden gebouwd (archieffoto) r industrie, woningen, wegen en toeristencentra De voorbereiding van ruimte lijke invulling blijft voorbe houden aan gemeentelijke ambtelijke diensten. Bij de af stemming tussen de gemeen ten is het de bedoeling dat er 'concensus' wordt bereikt. Dat betekent praten, nog eens praten en compromissen slui ten. Net zolang tot iedere ge meente tevreden, of op zijn hoogst slechts een beetje onte vreden is over genomen be sluiten. In gevallen dat er echter, na rijp beraad, één gemeente overblijft met een van de meerderheid afwijkende me ning, dan behoudt die ge- Praten meente het recht om een re gionaal genomen beslissing aan haar laars te lappen. In een dergelijk geval bestaat de mogelijkheid dat de provincie gevraagd wordt een bestuur lijk eindoordeel uit te spre- dus ook op basis van gemeen telijke bevoegdheden, aldus Van Lier. Volgens Van Lier is het zaak om die ontwikkeling niet lijd zaam af te wachten. Hij wil Voorschotje vervolg elders in de krant ken. Burgemeester Van Lier acht een, via getrapte verkiezingen ingesteld regionaal bestuur niet ondemocratisch. Volgens hem betreft het hier welis waar regionaal beleid maar wordt het uitgevoerd door reeds gekozen gemeente raadsleden. Het regionaal be stuur ontwikkelt beleid in op dracht van de gemeenten en Overigens discussieert ook het Rijk over enigerlei vorm van regionaal bestuur. Onlangs verscheen de nota Bestuur op Niveau. Volgens Van Lier klinkt uit de toonzetting van dit door de bewindslieden van Binnenlandse Zaken geprodu ceerde stuk de wens om regio naal beleid daadwerkelijk te realiseren. Daarbij zou het dan wel gaan om een direct gekozen regionale bestuurs vorm met eigen sturingsbe voegdheden. SCHIEDAM/VLAARDIN - GEN Een grote stroomsto ring heeft vrijdagmiddag voor veel overlast gezorgd in grote delen van Schiedam, Vlaar dingen en Rotterdam. Door kortsluiting in de electrici- teitscentrale aan de Galilepi- straat in Rotterdam viel de stroom enkele uren uit in het grootste deel van Rotterdam ten westen van de Schie, de Schiedamse wijken Groe- noord, Woudhoek, Kethel en delen van de Gorzen en Nieuwland en de Vlaardingse wijk Holy-Noord en een deel van Holy-Zuid. De stroomon- derbreking legde het openba re leven van half twee tot half zes lam. Als gevolg van het defect in de Rotterdamse centrale, waar stroom wordt omgeschakeld van hoogspanning naar net spanning, ondervonden be drijven, openbaar vervoer van het verkeer veel hinder. Win kels moesten de deuren slui ten omdat de kassa's dienst weigerden zonder stroom. Alarminstallaties gingen spontaan af en mensen kwa men vast te zitten in liften. In Rotterdam kwam een aantal metrostellen vast te staan in de ondergrondse tunnels. Ook een aantal tramlijnen naar Schiedam viel uit. Ziekenhuizen en verzorgings tehuizen schakelden over op noodstroomvoorzieningen Verkeerslichten werkten niet als gevolg van de ernstigste stroomstoring in tien jaar. Om het verkeer toch in goede ba nen te leiden, stuurden de po litiekorpsen van Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen ex tra personeel op straat. Dit kon echter niet verhinderen dat er een aantal kleine aan rijdingen plaatsvond. De bewoners van een aantal woningen in Schiedam-Noord werd extra door de stroomsto ring getroffen omdat niet al leen het licht uitviel maar ook de verwarming. Als gevolg van het deffect in de stroom voorziening was namelijk ook de warmte-krachtinstallatie uitgevallen. Ook telefoneren bleek soms onmogelijk. Dat niet iedereen wist wat er aan de hand was, blijkt uit de reacties die leveranciers van electrische apparaten kregen. Zo meldden zich bij de winkel van Bas van Delft aan de Hoogstraat in Vlaardingen binnen een uur zeker 120 kla gers. Sommigen hadden zelfs hun 'kapotte' stereo-installa tie, centrifuge en strijkijzer in de auto geladen om het win kelpersoneel te laten zien dat het apparaat niet meer func tioneerde. Technici van het Rotterdamse Een enkele winkelier probeerde bij kaarslicht nog zaken te doen GEB en de Electriciteits geen zin om schadeclaims in Maatschappij Zuid-Holland te dienen. In de leveringsvoor- slaagden er na vier uur in de waarden is vastgelegd dat het stroomvoorziening te herstel- bedrijf niet aansprakelijk is len. Volgens een woordvoer- voor schade ontstaan door der van het GEB heeft het stroomstoringen. Drank versus taxatie-fout SCHIEDAMEen auto-be stuurder onder invloed van al cohol liep zondag tegen de lamp toen hij op het kruispunt Mgr. Molenslaan/Nieuwe Damlaan op een andere weg gebruiker botste. De aange schoten man reed in noorde lijke richting op de Nieujwe Damlaan maar door een roe keloze keer-manoeuvre van een tegenligger werd een bot sing onvermijdelijk. Een in zittende van de veroorzaken de auto moest met nekklach- ten langs het Schieland Zie kenhuis. De auto van de dor stige Schiedammers was total-loss. Schutter opgepakt SCHIEDAM De Schiedam se politie heeft vrijdag een 27- jarige inwoner van Schiedam aangehouden wegens poging tot. doodslag. De verdachte had reeds op 2 november en kele schoten gelost op de auto van een plaatsgenoot waarbij de auto beschadigd werd. De uit de hand gelopen twist draaide om een kapotte af- stands-bediening die door de dader gerepareerd Zou wor den. Het slachtoffer was onte vreden over de geboden servi ce en ging verhaal halen. Het slachtoffer deed overigens pas op 15 november aangifte van het voorval. SCHIEDAM De Schiedam se politie ontving afgelopen vrijdag een melding van een Warande-bewoner die tijdens graafwerkzaamheden in zijn tuin was gestuit op een hand granaat. De koele vinder wil de niet naar het bureau komen waarop de politie zelf naar de vindplaats snelde. Daar aan gekomen troffen zij de man in kwestie aan met in zijn han den een plastic tasje warin het projectiel van Engelse makelij uit de Tweede Wereldoorlog. De Explosieven Opruimings Dienst kwam er aan te pas om de granaat te verwijderen. Bij inspectie brak de veiligheid spal af waarna de deskundi gen het projectiel in tape wik kelden. Op een terrein achter het Wilton Feijenoord-com- plex werd de granaat tot ont ploffing gebracht. De politie meldde dat de vinder alle ge luk van de wereld heeft gehad dat de verroeste pal niet eer der afbrak. Bom spoorloos SCHIEDAMDe Explosie ven Opruimings Dienst heeft het zoeken naar de 3e vlieg tuigbom op het terrein van de scheepswerf Wilton Fijenoord gestaakt. Het vermoeden be staat dat de bom al langgele den verwijderd is. Wel is een bomkrater aangetroffen maar scherven ontbreken. Hiermee loopt het ruimen van de bommen met een sisser af. Het eerste aandenken uit de Tweede Wereldoorlog werd begin september snel opge spoord en onklaar gemaakt. De tweede bom, die enkele weken later gevonden werd, bleek al ontploft. Nu het der de projectiel niet is aangetrof fen, is de gehele aktie afgeslo ten. Brommer- bonnen SCHIEDAM Tijdens een bromfiets-controle aan de Parkweg, de Mgr.Nolenslaan en de Piersonstraat zijn vrij dag de eigenaren van twee op gevoerde brommers op de bon geslingerd. Twee andere brommers werden voor tech nisch onderzoek in beslag ge nomen. De actie vond plaats in het kader van de jeugdver- keersactie en werd uitgevoerd in de omgeving van een aantal middelbare scholen. A De Korenbeurs kampioen Wederom verlies voor Excelsior'20 Raadsleden klagen niet over vergoe ding. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Inbreker aangehouden SCHIEDAMEen 27-jarige Schiedammer is na een tip van een bewoner van het Broers- veld zondagochtend vroeg in gerekend. De man bleek een ruit van Bazar 1001 te hebben ingeslagen en liep met zijn buit gemoedelijk over de Hoogstraat. Bij aankomst op het politiebureau bleek de dief ook nog eem tweetal boe tes te hebben uitstaan. In to taal stond de man nog voor 1185 gulden in het krijt, waar op hij werd ingesloten. Autoradio's nog steeds gewild SCHIEDAM Op een par keerterrein aan de Parkweg betrapten surveillerende agenten afgelopen vrijdag een 35-jarige Rotterdammer op het stelen van auto-radio's. De dader had reeds twee wa gens open gebroken en ver trok in een eerder in Rotter dam gestolen auto. Na aan houding werd de auto in be slag genomen. Ook aan de Louis Raemaeker- straat verdween vrijdag een radio uit een auto. Zondag stuitte een eigenaar van een auto in de Sporthalstraat op een leeggeroofde auto. Schade van deze inbraak was zeven honderd gulden. SCHIEDAM De Hoogstraat bruist de komende weken van de activiteiten. Achter de schermen wordt hard gewerkt om de nodige sfeer in de win kelstraat te brengen. De feest verlichting is van stal gehaald en ook is de Hoogstraat extra versierd. Op de diverse extra koopa vonden zullen er Sinterklaas liedjes gespeeld worden. Bo vendien kunnen kinderen tot 12 jaar op vrijdag 30 novem ber tussen 19.00 en 21.00 uur hun schoen zetten bij Sitton Partyhouse. De volgende dag kunnen deze dan gevuld en wel worden opgehaald bij Sinterklaas persoonlijk. Het is de bedoeling dat Schiedamse kinderen dezelfde dag kinde ren in Polen en Roemenië een leuk Sinterklaasfest bezorgen door speelgoed waarop ze zelf zijn uitgekeken bij de Sint te brengen. Ook de volwassenen worden niet vergeten want voor hen is er een pakjes-tel actie. Ook rond de kerstdagen wordt er het een en ander georgani seerd op de Hoogstraat. Een van de activiteiten is het neer zetten van een kerststal in elke etalage. Het enige pro bleem waar de winkeliers mee kampen is dat ze niet genoeg kerststallen hebben. De win keliersvereniging vraagt dan ook kerststallen te leen tot 24 december. Voor de mooiste kersstal die wordt uitgeleend, is een prijs beschikbaar ge steld. De kerststallen kunnen elke dag vanaf 11.00 uur wor den ingeleverd bij de Passant, Hoogstraat 148. Ook kunnen de kerststallen worden afge haald na een telefoontje naar nummer 473 23 88. Tevens zoekt de winkeliers vereniging mensen die tegen een redelijke vergoeding kerstsfeer op de Hoogstraat willen brengen met hun blaas instrumenten. f 't LAAGST IN PRIJS Achteras.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22 I Auto weg SCHIEDAM Aan de Korte Haven stuitte de eigenaar van een Opel Senator afgelopen vrijdag op een lege parkeer plaats. Zij auto, met het ken teken JL-56-DS, bleek te zijn ontvreemd. De waarde van het object bedroeg 8000 gul den. Morgen even binnen lopen om onze te proeven. Een heerlijke gaten kaas, zacht, nootachtig van smaak, 500 gram 9.45 Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 6$ Maasslais Nieuwstraat 14 Maassluis koopcentrum Koningshoek

De Havenloods | 1990 | | pagina 1