Vlaardingse werkgroep helpt Roemenen in nood Zwaar vervuilde illegaal grond gedumpt in België Kleuren voor Sint Schiedams Nieuwsblad Leefomstandigheden jaar na revolutie nog slecht „Gemeente heeft alles volgens de regels gedaan" DE HAVENLOODS 1 DINSDAG 20 NOVEMBER 1990 47-497 Redactie Wegener He HL WÉ VLAARDINGEN Ver voer van verontreinigde grond is een heikele kwes tie, vooral sinds de affaire rondom de grond uit de Bo- terstraat. Hoewel de Com missie Verontreinigde Grond, die in het leven werd geroepen nadat de grond in de Broekpolder werd aangetroffen, al weer geruime tijd is opgeheven, is het motto uit die periode nog altijd van kracht. Dat de omzichtigheid die vanaf medio 1989 bij dergelijke zaken wordt betracht niet met terugwerkende kracht opgaat, blijkt uit geheime dossiers die in het bezit zijn gekomen van het weekblad Vrij Nederland (VN). Uit een artikel in VN blijkt dat zwaar vervuilde grond uit de Oosterstraat halverwege de jaren '80 il legaal in België is gestort. De gemeente lijkt hierdoor opnieuw betrokken te ra ken bij verwikkelingen rond het vervoer van ver ontreinigde grond. Wethouder Maarleveld (mi lieuzaken) zegt in een eerste reactie „Niet helemaal het antwoord te hebben". "Maar ik heb het ambtenarenappa raat aan het werk gezet om een antwoord te krijgen. Zo wel op de afdeling milieu als bij gemeentewerken zijn ze er mee bezig". De wethouder schrok toen hij het bewuste artikel onder ogen kreeg. De in VN gebezig de termen liegen er dan ook niet om. Zo is het transport hoogstwaarschijnlijk moge lijk geworden omdat het niet gemeld is bij het Ministerie van VROM (Verkeer, Ruimte lijke Ordening en Milieu) en omdat de voor uitvoer beno digde douanepapieren zijn vervalst. „De publicatie in vrij Nederland is voor mij aanlei ding geweest opdracht te ge- van de zaak uit te zoeken. Ik wil nu weten wat er precies aan de hand is geweest. Mijn eerste reactie was: Vlaardin gen is negatief in het nieuws. Maar als ik niet uitkijk kom ik zelf ook in een kwade reuk te Kwade reuk Zolang de exacte gang van za ken niet bekend is, kan Maar leveld weinig anders doen dan de summiere gegevens die in VN staan, onderschrijven. „Om grond te vervoeren is een verklaring van geen bezwaar nodig. De grond waar het hier om gaat -in totaal 1360 ton- is door Kemp vervoerd, het be drijf dat inmiddels een slechte naam heeft. Vermoedelijk heeft de vervoerder niet de vereiste toestemming ge vraagd". Voor zover nu is na te gaan is medio jaren '80 1360 ton met lood verontreinigde grond uit de Oosterstraat naar een stortplaats in het Belgische Mellery gebracht. Het gaat om grond die is afgegraven om een begin te kunnen maken met de realisatie van de Scheldeplaats. Op de plek die bekend staat als locatie Oos terstraat, mocht niet gebouwd worden. Er had een accufa- briek gestaan waardoor de bodem was vervuild. Eigen baas „Zoals de zaken nu staan is de gemeente weinig te verwijten; we hebben het volgens de re gels gedaan. Alles is in overleg met de provincie gebeurd. De aarde moest weg en de provin cie heeft er mee ingestemd om de grond door Kemp te laten vervoeren, destijds een rede lijk bekende inzamelaar en vervoerder", licht een bij deze zaak betrokken ambtenaar toe, die tevens vaststelt „Dat het er op lijkt dat er bij de provincie een paar mensen eigen baas hebben zitten spe len". Deze constatering is terug te vinden in Vrij Nederland. In het artikel „Zuidhollandse ambtenaren waren Oostin- disch blind" wordt de rol van dergelijke functionarissen be kend maakt. De kern waar al les om draait is een uitlating van het hoofd van het milieu bijstandsteam van het Minis terie van VROM. Voorafgaand aan de inval bij het eveneens in opspraak geraakte ver- I VLAARDINGEN Een jaar na de revolutie in Roemenië, die een eind maakte aan het schrikbewind onder Nicolae Ceaucescu, is het land er nog altijd niet bovenop. Vrije meningsuiting is weer mogelijk en de mensen durven nu voorzichtig weer voor zichzelf op te komen, maar het blijft wennen want de angst zat er diep in; voorheen waren de oren en ogen van de Securitate immer aanwezig. De grapjes die destijds heimelijk over het dictatorsecht paar rondgingen, staan nu openlijk in de Roemeense dagbladen afgedrukt. „De mensen voelen zich wel wat vrijer, maar hun leefomstandigheden zijn nog steeds slecht". De Vlaardinger Theo van Everdingen keerde onlangs terug van een bezoek aan Roemenië. „Je kunt je als westerling niet voorstellen dat een eenvoudige operatie in een ziekenhuis wordt afgelast omdat de patiënt geen hechtmateriaal heeft meegebracht of dat iemand met een gebroken been, zonder meegebracht gips, niet geholpen wordt. door Mar ja Geerst Ook produkten als meel, sui ker, eieren en toiletpapier zijn schaars. „Hoewel het gemid delde inkomen schommelt tussen 2000 en 3000 lei zijn de prijzen voor de meest eenvou dige levensbehoeften schrik barend hoog. Het is voor een Roemeens gezin elke maand weer een hele toer om de eind jes aan elkaar te knopen". Volgens Theo van Everdingen zijn de mensen daar de afgelo pen jaren murw gemaakt en ontbreekt het ze nog aan hoop voor de toekomst. Gelukkig is er nog een lichtpuntje: vanuit Vlaardingen wordt er moeite gedaan om wat van de nood op te vangen door een speciale 'Roemenië-werkgroep' van de Hervormde Gemeente Holy- Zuid. Geregeld vertrekt er een groepje uit Vlaardingen die op eigen kosten geld en goederen naar Roemenië brengt. „Wij doen dit al sinds 1983, op ini tiatief van onze toenmalige predikant, ds. Van der Graaff, die enige tijd Theologie stu deerde aan het Theologisch Instituut van Claj Napoca in Roemenië, waar hij destijds vele contacten heeft gelegd. Met in zijn achterhoofd de wetenschap hoe moeilijk het leven in Roemenië is - wat destijds niet openlijk naar buiten mocht worden ge bracht - organiseerde deze dominee van alles om geld bij elkaar te krijgen zodat in 1983 de plaatselijke predikant uit het intussen 'geadopteerde' plaatsje Tirgu Mures, een be drag in ontvangst kon nemen wat bestemd zou worden voor liedboeken en bijbels". Dollarshops „Hierbij sprak de Roemeense predikant de wens uit, dat de Vlaardingers zelf eens naar zijn gemeente in Roemenië zouden komen". En zo ont stond de werkgroep waarvan Theo van Everdingen deel uit maakt. In de afgelopen jaren waren de Vlaardingers uit de opbrengsten van maandelijk se giften, oud papier, lompen en geld, in staat om voedsel en medicijnen voor de mensen te kopen. „Het voedsel werd ter plaatse gekocht in de 'dollars hops' waar buitenlanders vol op koffie, meel, suiker, olie, cacao en wat dies meer zij, konden kopen, wat voor de plaatselijke bevolking onmo gelijk was. Deze spullen ver deelden wij weer onder de arme gezinnen en gehandi capten in en rondom Tirgu Mures", vertelt Theo van Everdingen. „Toen ik daar voor het eerst geweest was", vervolgt hij, „liet het mij niet meer los. Elke nieuwe mogelijkheid die zich maar voordeed, greep ik aan om een nieuwe zending te begeleiden, soms wel vier keer per jaar. Gelukkig beschikte ik over voldoende verlofda gen, maar mijn collega's ver baasden zich wel over het gro te aantal stempels in mijn paspoort". Na enige tijd kwam voor hem nog een extra reden om vaak naar Tirgu Mures te reizen, want hij ontmoette daart zijn huidige echtgenote Erzsebet Szabo, die ook betrokken was bij het kerkelijke Werk in de protestantse gemeente daar. Hongaren „Tirgu Mures ligt ip Transsil- vanië", legt Van Everdingen uit. „Dat is van oorsprong een Hongaarse provincie. De Hon gaarse bevolking, met tussen de twee- en drie miljoen inwo ners, werd nog extra gediscri mineerd door Ceaucescu. Daardoor was de nood daar nog veel erger". Dat verklaart misschien ook waarom de meeste acties te gen het voormalige bewind uit deze provincie kwamen. „Tij dens een bezoek in 1987 wa- ren wij ook ter plaatse toen een staking uitbrak in een vrachtwagenfabriek in Bra- sov. Vreemd genoeg is hier over nooit veel in de westerse pers geschreven, maar het is een voorloper geweest van hetgeen in december '89 plaatsvond", zegt Van Ever dingen. Gemarteld „Ruim 6000 werknemers gin gen toen in een demonstratie ve optocht naar het stadhuis, om betere arbeidsomstandig heden en meer salaris te eisen. In het stadhuis troffen ze ech ter een gigantische voorraad voedsel, drank en luxe artike len aan die waren bestemd voor leden van de securitate en de partij. Totaal door het lint hebben ze toen de burge meester gemolesteerd en ver scheidene politieagenten om gebracht. Het leger en de poli tie haalden de aanvoerders er uit en deze zijn tot op vandaag niet meer terug gezien. Van anderen hebben we gehoord dat ze zijn gemarteld". „We bevonden ons wel vaker toevallig tijdens bijzondere gebeurtenissen in Roemenië", aldus Theo. „Toen wij bij aan komst enkele jaren terug naar huis belden, vertelde mijn broer dat er in Tjernobyl een verschrikkelijke ramp was ge beurd. Wij wisten daar niets van, terwijl wij er dichtbij za ten. Het was ons wel vreemd voorgekomen, dat er geen wa ter gehaald mocht worden uit open putten, maar er werd niets tegen de bevolking ver teld". Opstand Ook tijdens de opstand in de cember van het vorige jaar VLAARDINGEN In buurt huis De Haven wordt morgen middag een instuif gehouden. Kilideren die mee willen doen aan spelletjes als bijvoorbeeld verstoppertje, kunnen woens dag tussen 14.00 en 15.30 uur terecht in het buurthuis. Vooral de kinderen worden getroffen door de slechte economische omstandigheden. wafen Theo en Erzsebet voor familiebezoek tijdens de kerstdagen in Roemenië. Dia's tonen een propvolle doch schaars verlichte kerk, schijn baar in een serene kerstsfeer. Maar zij denken niet graag te rug aan die kerkdienst. „Het was zo onwezenlijk", vertelt Erzsebet, „Ceaucescu was wel gevlucht maar niemand wist waar hij zich had verschanst. Ook waren er geruchten over grote groepen leden van de se curitate die op de mensen in schoten, vooral wanneer er veel mensen bij elkaar waren, zoals in kerken. Elk moment kon er dus iets gebeuren. Er was grote angst onder ons". Militia De metershoge portretten waarop Nicolae Ceaucescu zich altijd liet afschilderen als een kranige jonge man die zijn volk grote voorspoed had be zorgd, zijn sinds vorig jaar verwijderd. Het dictator sechtpaar is gedood en enkele van zijn volgelingen hebben terechtgestaan. Maar de vele andere leden van de securitate zijn in hun functie gehand haafd. De Militia van weleer heet nu politie, maar heeft de zelfde mensen in dienst als toen. Dat kan ook worden ge zegd van veel regeringslei ders, en dat alles heeft het vertrouwen van het volk in de revolutie geschaad. „De economie ligt op haar achterste. Officiële cijfers spreken over een stilstand van 30%, maar dit is vermoedelijk veel meer. Voorheen werd er gewerkt voor een laag loon, of zelfs zonder. Nu de export is gestopt en er minder geprodu ceerd kan worden, moeten werknemers vaak één k twee weken verplicht met verlof en ontvangen dan ook geen in komsten", aldus Van Everdin gen. „Er zijn ook weinig pompsta tions, op elke 160.000 inwo ners zijn vier pompstations waar ook dikwijls de omlig gende dorpen gebruik van maken. Wachttijden van 7 uur zijn heel normaal". Maar er zijn ook positieve ge luiden te horen. Onder de oude regering, die Stalinis tisch was, kon de Roemeense bevolking, die een religieuze inslag heeft, nooit vrij be schikken over bijbels of lied boeken. Om de schijn op te houden, had de oude regering de Theologische Hogeschool in Claj Napoca toegestaan om buitenlandse theologiestu denten toe te laten, terwijl er slechts een gering aantal Roe meense studenten werd toege- laten.- „Dat is nu ook veranderd", vertelt Erzsebet blij. „Bijbels en Christelijke lectuur zijn nu vrij te koop en ook zullen er spoedig weer meer jonge pre dikanten zijn, want er zijn in middels vele jonge Theolo giestudenten in Roemenië". De plannen van de Roemenië- werkgroep voor het komende jaar zijn al bekend. „We wil len met een twaalftal jongeren in de leeftijd van 16 tot 25 jaar een Roemenië-reis maken, om wederzijdse contacten te leg gen". Dit alles zal in augustus 1991 plaatsvinden. Maar ook VLAARDINGEN— De ma nier waarop Vlaardingers vroeger en nu feesten vierde, wordt beschreven in een nieuw boek. 'Feest in Vlaar dingen' wordt morgen gepre senteerd in het theatercafé van de Hartnöfiie. De eerste exemplaren worden uitgereikt aan Martin Putman, directeur van de Stadsgehoorzaal/de Harmonie, en aan Rinus van onze oud-papieractie gaat door. Elke eerste zaterdag van de maand staat er van 9.00 tot 12.00 uur een container tegen over dé kerk (Kerkcentrum Holy aan de Reigerlaan) waar iedereen oude kranten kan in leveren. Maar mensen die wil len helpen, zijn ook welkom. „Verder gaan we deze maand de behoeften van de Roemeen se bejaarden onder de loep ne men. Er is wel geen officiële actie maar als er geld, goede ren en andere middelen bin nenkomen, weten wij vanuit de werkgroep de weg om het in Roemenië te krijgen". Gironummer van de Roeme nië-werkgroep Hervormde Gemeente Holy-zuid: 873730. Zanten, voorzitter van de stichting Haring- en Bierfeest. Ook de herkozen prins Carna val zal niet ontbreken op de presentatie. 'Feest in Vlaar dingen' is samengesteld door P.Zuydgeest, E.van der Vlis- Dijkema en H.Matthijssen. Het boek wordt uitgegeven door de Europese Bibliotheek in samenwerking met boek handel den Draak. Nieuw boek over Vlaardingen Maarleveld wil precies weten wat er aan de hand is geweest. voersbedrijf Zegwaard, werd in een vertrouwelijke brief door de chef van het bij standsteam opgemerkt: „De overheid gedoogt allerlei ille gale praktijken van vervoer ders om maar van afval af te komen; optreden tegen die misdaden weten bedrijven af te wenden door bedreigin gen". Gedeputeerde Van der Vlist, is niet onder de indruk van de beroering die de werkwijze van „zijn ambtenaren" heeft gewekt. Hij noemt de feiten die in VN aan licht worden gebracht „Oud nieuws" en zegt tevens „Het op één lijn plaatsen van een overheid die die onvoldoende optreedt te gen fraude en de frauder laat ik graag voor rekening van Vrij Nederland". En hoewel de Schiedammer Van der Vlist niet ontkend dat de overheid mede verantwoordeüjk is voor de illegale afvalpraktijken, rechtvaardigt dit volgens hem niet te zeggen dat overheid en bedrijven onder één hoedje hebben gespeeld bij het ver vuilen van België. Inmiddels heeft de Belgische staatssecretaris schriftelijk opheldering gevraagd over de mogelijke actieve deelname van de provincie Zuid-Hol land aan het illegaal storten in Wallonië. Belgische kranten hebben bekend gemaakt dat Nederlandse openbare licha men op de hoogte zijn geweest van deze onwettige praktij ken. VLAARDINGEN— Een 29- jarige Vlaardinger heeft zon dag een proces-verbaal gekre gen nadat hij een jerrykan dieselolie in het riool had ge loosd. De man bekende, nadat was gezien dat hij olie storte in een trottoirput in de Van Beethovensingel, drie liter verontreinigde dieselolie te hebben geloosd. Nu Sint Nicolaas traditiege trouw weer in het land is om alle kinderen te verrassen met fraaie en lekkere ge schenken, willen ook wij niet achterblijven en de even traditionele Sint Nicolaar- kleurwedstrijd houden. We nodigen alle kinderen tot en met 12 jaar uit de kleur potloden, viltstiften, wasco's en waterverf weer uit de kast te halen en-van bijgaan de kleurplaat een waar kunstwerk te maken. Versie ren mag natuurlijk ook; hoe mooier, hoe beter, zullen we maar zeggen. Voor de beste inzendingen zijn verschillende prijzen beschikbaar. Kinderen tot en met 5 jaar dingen mee naar een heel leuk Sint Nicolaas-verras- singspakket; voor de mooi ste inzendingen van kinde ren in de leeftijd van 6 tot en met 8 jaar en van 9 tot en met 12 jaar zijn per winnaar twee kaarten beschikbaar voor de première van het on overtroffen Kerstcircus op zaterdag 22 december om 20.00 uur. Om mee te dingen naar een van die geweldige prijzen dienen de kleurplaten uiter lijk maandag 3 december a.s. ons binnen te zijn. De kleurplaten kunnen ge stuurd worden naar: Redactie Wegener Huis-aan- huisbladen Postbus 1980 3000 BZ Rotterdam.

De Havenloods | 1990 | | pagina 7