UJ DE HAVENLOODS Samenwerkende gemeenten voorzien grote tekorten i27™ Pearle loze krant 3a95. 12F' 169; Schiedanis Nieuwsblad BRISTOL hC Brilmi, heeft'*jjjL nu een wereldnaam: 6TER MEULEN Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I 's-Gravelandseweg krijgt doorstroom-functie Aanbieding CD-Shop 'Nelly' Schiedam strijdt mee in 'Zorg om achterstand' Wijkavond Spaland Ruggegraat in Podium BOUMAN WOONNIEUWS 1 3 dolle dagen bij Bouman FEESAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. BOEREN BRIE 2.55 EDITIE P, DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 47 ;r huLs-aan-huLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 22S\ Vv SCHIEDAM Het kan geen Schiedammer zijn ontgaan; Schiedam groeit en met name in noordelij ke richting. De realisatie van de wijk Spaland vor dert gestaag en in de ko mende jaren zullen er in dit noord-oostelijke kwa drant van de stad nog eens 3500 woningen bij gekomen. Schiedam lijkt hard op weg in het stre ven om meer inwoners binnen de stadsgrenzen te krijgen. Binnenkort zal nummer 70.000 worden verwelkomd, maar tij dens de laatste volkstel ling in 1971 was dat nog 82.967. Parallel met deze ruimtelij ke expansiedrift zijn plan nen ontwikkeld om de infra structuur aan te passen aan de, nieuwe aanwas. In dat kader zal de 's-Gravelandse weg een nieuwe functie krij gen. De nu nog in de 'S-Gra- velandsepolder doodlopende weg zal worden doorgetrok ken en aansluiten op de noordelijke ringweg tussen de Scheepvaartweg en de Zwaluwlaan. Momenteel heeft alleen de overvolle Churchillweg de functie van aanvoerweg voor de nieuwe wijken. De nieuwe verbindingsweg krijgt een doorgang onder de spoorlijn, waarvoor het Rijk de gemeente reeds een subsi die van tien miljoen toezeg de. De gemeente Schiedam diende echter een extra sub sidie-verzoek in om ook nieuwe openbaar vervoer- voorzieningen te treffen. Het overleg tussen gemeente, ÈET en Nederlandse Spoor wegen resulteerde in het plan voor een extra vrijlig- gende bus-/trambaan naast de al geplande autodoor gang. De NS heeft het subsi- die-verzoek van de gemeente bij minister Maij-Weggen ondersteund door een brief aan de bewindsvrouw te stu- Opzet van het hele plan is sen ideale overstapmogelijk- heid te krijgen tussen tram, bus en trein. Bij de doorgang moet immers NS-station Ke- thel uit de grond rijzen. Door bij de aanleg van de autodoorgang rekening te houden met de aanleg van de openbaar vervoer aanslui ting zal deze goedkoper uit vallen dan wanneer alle voorzieningen achteraf zou den moeten worden uitge voerd. Volgens Dick Breedeveld van de afdeling Verkeer en vervoer van de gemeente kan het plan in 1993/94 gereali seerd zijn. „Het is echter een uiterst complex geheel. We kunnen nog niet overzien hoe de wijk eruit gaat zien. De NS wil slechts dan een station bouwen wanneer er genoeg huizen en bedrijven worden gebouwd. Voorals nog worden veel plannen ge- 4 Êï««»*|l blokkeerd door het lawaai en om dat op te lossen zijn van vliegveld Zestienhoven we afhankelijk van derden". 'De Speelbal' opent poorten SCHIEDAM Na een lange voorbereidingstijd heeft on langs Speel-o-theek 'De Speelbal' de poorten geopend. Bij deze vrijwilligersorganisa tie kunnen ouders en kinderen kennis maken met nieuw en ander speelgoed. Bovendien verschaft de speel-o-theek ouders informatie over speel goed en spelen in het alge meen. Dit naar aanleiding van Vragen, maar ook door middel van informatie-avonden. Om de speel-o-theek te laten draaien kan de werkgroep van vrijwilligers nog mensen ge bruiken. Geïnteresseerden kunnen zich tijdens de ope ningstijden melden of bellen naar Klubhuis Zuid, tel. 4267297/4270130. Ouders van kinderen van 0 tot 7 jaar kunnen lid worden van 'De Speelbal', die op dinsdag middag van 15.30 tot 17.00 uur en donderdagmorgen van 9.30 tot 11.00 uur is geopend. Lidmaatschap kost per gezin f 20,- per jaar. Voor ieder stukje uitgeleend speelgoed wordt f 0,75 gerekend. Bij in schrijving graag een geldig le gitimatiebewijs van de ouders Korting vanaf 39.95 1e CD-korting 4.00 2e CD-korting Uw voordeel 7.00 11.00 Singel 120, Schiedam (nabij Stadskantoor) 010-4269191 Geopend van di.t/m vr. 10-18 uur. Do. koopavond, zat. 10-17 uur. SCHIEDAM Het Be stuurlijk Overleg van 23 grotere stadsvernieu wingsgemeenten, waarvan ook Schiedam deel uit maakt, heeft Staatssecre taris Heerma van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer afgelopen maandag een evaluatierapport aan gebo den met als titel 'Zorg om achterstand'. Het rapport geeft voor de eerste maal een cijfermatig inzicht in de activiteiten en financië le behoefte tot het jaar 2000 van de 23 grotere Ne- derlanse gemeenten op stadsvernieuwingsgebied. Voornaamste conclusie van het pessimistische rapport luidt dat er een tekort van minstens 300 miljoen gul den dreigt te ontstaan in de periode tot 1995. De verza melde gemeenten dringen er bij de Haagse bewinds lieden dan ook op aan om de ogen te openen voor de problemen waar zij mee te kampen hebben. De totale stadsvemieuwings- inspanningen van de 23 ge meenten, in totaal goed voor zo'n één miljoen woningen, zijn volgens de behoeftera mingen bijna 2,5 miljard gul den. De gemeenten die de MINDER dan de HELFT! J - suède met VOETHOLTESTEUN I LEDER gevoerd In groen/paars/rood met soepele T rubber zool. Maten 22 - 34 I Normaal -59r95" Bristolprijs 45 - t/m zaterdag slechts nu 50 filialen in het hele land w.o. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 op het ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 ui handen ineen hebben geslagen zijn Alkmaar, Amersfoort, Apeldoorn, Arnhem, Breda, Delft, Den Bosch, Deventer, Dordrecht, Eindhoven, En schede, Groningen, Haarlem, Hilversum, Leeuwarden, Lei den, Maastricht, Nijmegen, Tilburg, Zaanstad, Zwolle en Schiedam. Zij voorzien op korte termijn grote problemen en kampen nu al met flinke tekorten binnen de eigen be grotingen. De gemeente Schiedam heeft in haar eigen stadsvernieuwingsfonds dit jaar al een tekort van 6 mil joen gulden. Schrale troost is het feit dat de in het rapport nog aangehaalde korting van het Rijk op de fondsen die na 1991 van kracht zou worden onlangs bij monde van Staats secretaris Heerma is ingetrok ken. Het rapport signaleert ingrij pende ontwikkelingen binnen het stadsvérnieuwingsproces van de verschillende gemeen ten, afgezien van de traditio nele knelpunten. Zo doemt er een probleem op nu nieuw- bouwlocaties in de binnenste den uitgeput raken. Inmiddels zijn de eenvoudige en betaal bare locaties benut en komen de moeilijker te verwerven en vaak vervuilde plekken aan de beurt. Ook de toegenomen be tekenis van een veilige, schone en visueel aantrekkelijke woonomgeving levert proble men op. „De investeringen in de woonomgeving zullen toe nemen doordat meer wijken ingrijpende verbetering be hoeven als gevolg van ontwik kelingen op de woningmarkt", zo meldt het rapport. Verval Behalve deze problemen gaan er ook financiële knelpunten ontstaan bij de nieuwe stads- vernieuwings-thema's. De problematiek van de na-oor- logse wijken vormt de voor naamste. Deze wijken kampen met een omvangrijke dreiging van verval. Bovendien zijn er grote problemen op het gebied van sociale veiligheid. In Schiedam is op een tcnaarl van 31.380 woningen ruim 64 pro cent na-oorlogs. Maar liefst 23,6 procent werd gebouwd tussen 1960 en 1971. In haar begroting over 1991 schrijft de gemeente Schiedam: „Ook de problematiek van de na oorlogse wijken vraagt steeds meer om aandacht en geld. In Nieuwland zal binnen niet al te lange termijn uitvoering moeten worden gegeven aan het Beheersplan Nieuwland. Welke kosten hiermee zullen zijn gemoeid kan nu nog niet worden overzien. Evident is echter dat het stadsvernieu wingsfonds deze kosten niet kan opbrengen". Een ander thema is de sociale vernieuwing. Te denken valt dan aan de stadsvernieuwing als sociaal proces met aan dacht voor voorzieningen bin nen de buurt, de infrastruc tuur en het onderwijs. De 23 gemeenten beramen de kosten van alleen de infrastructuur tot 1995 al op zo'n 900 miljoen gulden. Ook de milieuproble matiek is nauw verbonden met stadsvernieuwingsprojec ten. Er zal bodemsanering moeten plaatsvinden en er moet voorkomen worden dat er hinderlijke situaties ont staan docr v'erkeers- en fa- briekslawaai. stankoverlast en dergelijke. Daar zijn uiter aard grote kosten aan verbon den. Ook pleit het Overleg voor een complexere aanpak van het particuliere huizenbe stand, met name de aandacht voor het casco. Ook voor de bewoning boven winkels zal meer aandacht komen. Budget Wethouder Adrie Reijnhout, belast met stadsvernieuwing, juicht de totstandkoming van het rapport toe. „Hopelijk gaan nu in Den Haag de ogen open voor de problematiek rond de na-oorlogse wijken". Hij erkent dat de gemeente Schiedam grote tekorten kent in het fonds voor de stadsver nieuwing. „Die worden voor namelijk veroorzaakt door bodemsaneringen die we heb ben moeten laten uitvoeren, ook de aankoop van woningen voor nieuwbouw viel tegen en er ging nogal wat geld uit het fonds naar de 'woning wet woningen'. Door het huidige budget voor die woningen kunnen we de mensen te wei nig comfort bieden en moet er dus geld bij", verklaart Reijn hout. De Schiedamse wethouder wil graag zoveel mogelijk doen in het kader van de vernieuwing, maar speerpunt van het beleid blijft toch Nieuwland. „Het Beheersplan Nieuwland moet diversiteit in de wijk brengen, eventueel opgedeeld in kleine re stukjes". De kosten voor alleen dit project raamt Reijn hout al op enkele tientallen miljoenen guldens. De wet houder weet zich echter ge steund door nog 22 andere ge meenten, die min of meer voor indentieke problemen staan. Nu is Den Haag weer aan zet. Aulaconcert SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk Museum vindt zondag 25 november een con cert plaats. Uitvoerenden zijn Konstanze Artman (viool), Mieke de Jong (piano) en Jo hannes Eisenmeijer (cello). Het programma vermeldt werken van W.A. Mozart, S. Rachmaninoff en J. Brahms. Dit concert, georganiseerd door de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum, be gint om 14.30 uur. De toe gangsprijzen zijn: f 3,- voor leden en CJP en f 5,- voor niet-leden. SCHIEDAM— In de grote zaal van wijkcentrum De Blauwe Brug vindt vanavond om 20.00 uur een wijkbijeen komst'plaats voor de bewo ners van de eerste 250wonin- gen in het gedeelte De Akkers in Spaland-West. Voor het ge ven van toelichting en het be antwoorden van vragen zijn wethouder Zijdeveld en verte genwoordigers van de Dienst Gemeentewerken aanwezig. Doel van de avond is een in druk te krijgen van hoe bewo ners hun nieuwe woning en woonomgeving ervaren. SCHIEDAM Naast de ge bruikelijke jamsessie op don derdagavond treden zaterdag 24 november The Backbones op. Volgens eigen zeggen leve ren zij een eigenzinnige bij drage aan zowel traditionele Rhytm Blues als Rock 'n Roll. Via vocale bekendheden als Sam Dave en Otis Red ding en Graham Parker en Southside Johnny werden de Backbones volwassen. xiet optreden van The Back bones begint om 22.30 uur, toegang is gratis. Zondag 25 november komt de sessiegroep Tres Hombres op bezoek. Met als vaste medewerkers Peter van Gennip en David Ham- mink (bekend van Three Dwarfs make War) en als ses- siegasten de bekende Schie dammers Rini Eysberg en Pe ter de Vries maakt deze for matie muziekcafé Podium on veilig. Dit optreden begint om 22.00 uur en ook hier is de toegang gratis). iÉ Deze week donderdag, vrijdag en zaterdag bij Bouman ook nu weer drie dolle meubel-dagen. Want Bouman doet dan afstand van overtollige magazijnvoorraden en puntgave toonkamermodellen. Voor ongekend lage prijzen. En snel bij u thuis. Wie 't eerst komt/x B|BOUMAN HEEFT T SOWIESO M W 'J/fl 'im Usselmondselaan 176, Rotterdam-Oost RunumN (Kralingseveer) Tel.: 010-4508033 Maandag 13-17.30. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30. Vrijdag 9.30-21. Zaterdag 9.30-17 uur. en hun zorgen L OPTICIENS Tegen inlevering vari deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale, voor dezelfde persoon die ook de blanke glazen in dezelfde sterkte eerste (betaalde) bril gaat dragen als in de eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, betaalt, mag niet goedkoper zijn anti-kras,kleur, enz.ldan geldt een dan f 100,- toeslag. Het montuur van de gratis bril Geen andere kortingen te zelfder komt uit de kollektie monturen tijd. met het rode driehoekje. Op beide brillen 1 jaar garantie. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Briimij (rubriek opticiens). Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse A Het wil niet luk ken met de voet balfusies in Schiedam Gedaanteverwis seling voor krui sing Damlaan Stedelijk Museum op zoek naar kunstzinnige manager ^1 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week W Balletles SCHIEDAM Zowel kinde ren als volwassenen kunnen in Kluphuis Oost op balletles. Beide lessen worden gegeven door een derdejaars student van de Rotterdamse dansaka- demie. Het kinderballet is op donder dag van 17.00 tot 17.45 uur en kost f 7,50 per maand. De les is bedoeld voor jongens en meisjes van 6 tot 10 jaar die het leuk vinden om te bewe gen op muziek. Deze groep start als er voldoende aanmel dingen zijn. Voor volwassenen is er jazz- ballet op donderdag van 19.00 tot 20.00 uur. In deze les is men bezig met dans, expressie en verbetering van de kondi- tie. Dit alles gebeurt op mu ziek. Volwassenen betalen per zes gegeven lessen f 25,-. Deze groep is al een tijdje bezig, maar kan nog wel wat verster king' gebruiken. Kluphuis Oost is te vinden in de Galilei- straat 86, tel. 4735435. VLAARDINGEN— Keuken prinsen en prinsessen konden vanmiddag genieten op De Loper waar een chefkok van het Bedrijfschap Slagersbe- drijf liet zien op welke manie ren vlees het beste kan wor den bereid. De demonstraties vonden vanaf 10.00 uur plaats bij slagerij Wapenaar. Kom proeven! Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek Dokbodovertrok Voor echt lage prijzen. Met volants. 100% katoen. Lits-jumeaux van 107.95 voor 79.95 2-Persoons van 89.95 voor 64.95 1 -Persoons van 59.95 voor: ©v<»r gordijnstof Extra aichtgeweven. Bloem-vogeldessin. 100% katoen. 140 cm breed. Satijnglans. In beige/fraise, beige/zalm. Van 21.95 voor: I Seizoenen dekbed Holle "Dupont" vezelvuling. Lits-jumeaux van 329.- voor 279.- 2-Persoons van 289.- voor 239, 1-Persoons van 219.-voor: Pol vel her matras Dwars doorgestikt. Dikte 14 cm. Schapenwol. 140x200 cm Van 399.- voor 339.- 90x200 cm Van 259.- voor 219.- 80x190 cm. Van 229.- voor: Dubbeldraads marquisette met 32 cm brede kant. In ivoor of wit. 600x200 cm Van 239.- voor 129.- 500x200 Von 199, voor 109,400x200. Van 169, voor:

De Havenloods | 1990 | | pagina 1