Snel extra bedrijfsterreinen nodig voor regio Rotterdam Arie Metaal: 'Kunstkenner met managementkwaliteiten gezocht' Nieuwe Damlaan wordt veiliger voor overstekers DE HAVENLOODS Rotor ziet anders economische ontwikkeling in gevaar komen Interim-directeur Stedelijk Museum pleit voor eenhoofdige leiding Auto's moeten gaan ritsen Reconstructie schietpartij Rotterdam - Dag RESEARCH INTERNATIONAL NEDERLAND RUIKEN EN PROEVEN DONDERDAG 22 NOVEMBER 1990 ROTTERDAM Als er in de regio Rotterdam niet snel extra bedrijfs terreinen worden ge pland en ontwikkeld, gaat het mis met de eco nomische ontwikkeling van dit gebied. De huidi ge planvoorraad van nog uitgeefbare bedrijfster reinen (310 hectare) vol doet namelijk niet aan de behoefte tot en met jaar 2000. Bij een gun stige conjunctuur is ze ker nog 340 hectare ex tra nodig om aan de re gionale vraag te kunnen voldoen. Dat stelt Rotor, de Ontwikkelingsraad voor de Regio Rotter dam, in zijn tussentijdse advies 'Regionaal econo misch vestigingsbeleid' dat afgelopen dinsdag werd gepresenteerd. Rotor komt met een tussen tijds advies omdat haast gebo den is met uitbreiding van be drijfsterreinen, met name in de transport- en distributie sector, de kernactiviteiten in deze regio. Daarnaast is uit recent onderzoek gebleken dat de regio Rotterdam slechts een beperkte aantrekkings kracht uitoefent op bedrijven van buiten de regio. De Rijn mond wordt steeds minder vaak als vestigingslokatie van buitenaf gekozen. De Ontwik kelingsraad pleit dan ook voor een actief promotie- en aqui- sitiebeleid. Over de organisa torische aspecten daarvan komt de raad in het eerste half jaar van 1991 met adviezen. Vooral bedrijven die nu al in de regio zijn gevestigd, heb ben extra behoelte aan nieu we 'droge' (niet tot de zeeha vens behorende) bedrijfster reinen. Dit wordt voorname lijk veroorzaakt door ver plaatsing of door uitbreiding ter plaatse. Lettend op de be perkte planvoorraad van nog uitgeefbare 'droge' bedrijfs terreinen in de regio Rotter dam vindt Rotor dat op korte termijn op regionaal niveau besluitvorming moet plaats vinden over het aanwijzen van geschikte terreinen voor bui- tenregionale bedrijven en voor regionale bedrijven. Voorstellen Volgens de voorstellen kun nen bedrijven van' buiten de regio voortaan terecht in Rivi- um Capelle aan den IJssel en Noord-West Rotterdam (kan toorachtige vestigingen), in Donkersloot-Noord III Rid derkerk en 's-Graveland Schiedam (traditionele indus triële ondernemingen) en dis- tripark Botlek en Noord-West Rotterdam (zeehaven- en luchthavendistributie). De terreinen Gadering Rotter dam en HalfwegII/IV Spijke- nisse zouden bestemd moeten worden voor de regionale markt, ook al zijn beide kwa litatief geschikt voor het aan trekken van industriële on dernemingen van buitenaf. De overige 'droge' bedrijfsterrei nen worden ook gereserveerd voor regionale ondernemin gen. Maasvlakte Voor (te aquireren) bedrijven van buitenaf is in het alge meen sprake van een kwalita tief en kwantitatief voldoende voorraad van bedrijven. Dit geldt niet voor de buitenregio- nale zeehavenverwante trans- port- en distributiesector, waarvoor op korte termijn een tekort wordt verwacht. Op dit moment is alleen het 'droge' distripark Botlek beschik baar. Volgens de Rotor moet circa 40 hectare aan nieuwe ruimte worden gezocht, voor al aan de zuidzijde van Rot terdam dicht bij de havens. De ontwikkeling van het distri park Maasvlakte, groot 25 hectare, zou dan ook moeten worden bespoedigd. De be hoefte aan ruimte voor deze sector op langere termijn dient volgens Rotor in de dis cussie omtrent een eventuele Tweede Maasvlakte te worden betrokken. Bedreigingen „De internationale economi sche ontwikkelingen bevatten naast nieuwe kansen voor de regio Rotterdam ook bedrei gingen. Met de opkomst van nieuwe economische zwaar- punten in Europa moet reke ning worden gehouden. Rotor stelt dat zo'n veertig hectar aan de zuidzijde van Rotterdam om Voorts zullen de ontwikkelin gen in Oost-Europa nieuwe kansen opleveren. Op natio naal niveau is er sprake van een lichte verschuiving van economische activiteiten. Met name voor industriële onder nemingen geldt dat Zuid- en Oost-Nederland als vesti- gingsgebied interessanter worden danwel zijn geworden dan de Randstad. Maar ook bedrijfsterrein moet worden gevondei le transport- en distributiesector geen andersoortige ondernemingen kiezen steeds meer voor loka- ties buiten de Randstad", zo concludeert Rotor. Er zou dan ook nader onder zoek moeten plaatsvinden naar de oorzaken van het ach terblijven van de regio Rotter dam bij het aantrekken van bedrijven van buitenaf. Ook dient de regio zich op de bin nenlandse markt meer te pro- in de buurt van de haventerreinen gevaar te laten lopen. (Archieffoto) fileren als geschikt vestigings- gebied. Ten aanzien van het vestigingsbeleid moeten naar de mening van Rotor twee hoofdsporen gevolgd worden: Stel dat vestigingsbeleid in dienst van de economische kernactiviteiten (tranport, distributie, industrie en zake lijke dienstverlening) en voer een geïntegreerd beleid voor de regio als geheel. SCHIEDAM De minza me 'trouble shooter' en brandweercommandant Metaal kan tevreden zijn. Als interim-directeur van het Stedelijk Museum heeft hij volgens de com missie Cultuur, Gemeente werken, Stadsontwikke ling en Verkeer (CGSV) uitstekend werk verricht. Zijn tweede rapport over een nieuwe structuur en cultuur in de organisatie van het museum kreeg van alle partijen steun. Zich zorgvuldig buiten de in houdelijke discussie over het te voeren museumbeleid hou dend, doet Metaal in zijn rap port enkele duidelijke aanbe velingen. „Er moet een één hoofdige leiding en een helde re functiescheiding wat be treft de museale staf en de ondersteuning zijn. Belang rijk is ook dat het personeel weer plezier in het werken in het museum krijgt, want aan de arbeidsvreugde schortte het de laatste jaren aanzien lijk". Primair is volgens Metaal de éénhoofdige leiding van het museum. „Voor de medewer kers in het algemeen, maar voor de directeur in het bij zonder moet er duidelijkheid zijn en aanspreekbaarheid op verantwoordelijkheid. Is één en ander voor de directeur niet duidelijk geregeld, dan is de hele organisatie daarvan de dupe", zo staat in het rapport te lezen. Daarom plein Metaal voor een directeur die een goed inzicht in kunst en cul tuur verenigd met gebleken management-kwaliteiten. Scheiding Essentieel voor een goed func tionerende organisatie is vol gens de 'museumcomman dant' ook een duidelijke func tiescheiding op het gebied van de museale en de bedrijfsge richte taken. Daarom pleit Metaal voor een hoofd Musea le Dienst die inder andere het tentoonstellingsbeleid, voor lichting en verkenning van de artistieke wereld in zijn por tefeuille heeft. Het hoofd Bedrijfsdienst zou zich in dit model meer bezig houden met de exploitatie van het gebouw, de planning van tentoonstellingen wat betreft het beslag op ruimten en ar beidscapaciteit en de huis houdelijke taken. Een licht punt van kritiek van commis sielid Brouwer (PvdA) dat er dan al drie lagen tussen de top en de mensen op de werkvloer zouden zijn weerlegde Metaal. „Als interim-directeur wil ik proberen te voorkomen dat mijn opvolger zich behalve met allerlei zwaarwichtige ar tistieke zaken ook bezig moet houden met de boutjes en schroefjes die dagelijks wor den gebruikt". Mensen Als derde en meest vitale on derdeel van zijn rapport pleit Metaal voor betere arbeids omstandigheden, vooral op het vlak van de arbeidsbele ving. „We moeten altijd in de gaten blijven houden dat we ook in het Stedelijk Museum afhankelijk zijn van de arbeid van mensen. Te gemakkelijk wordt hieraan voorbij gegaan. Een ander gebruik van het ge bouw in de Hoogstraat kan leiden toteen betere werkplek en meer sociale contacten waardoor de werksfeer auto matisch zal verbeteren. Ik zou alle mensen die zijn geïnters- seerd in het reilen en zeilen van het museum dan ook wil len oproepen niet al te gemak kelijk ervan uit te gaan dat de beschikbare tentoonstellings ruimte kan worden uitge breid. Er werken mensen in het museum die voor hun werk ook de nodige ruimte nodig hebben. Houdt daar alstublieft rekening mee". Arie Metaal: „In het werken mensen' VLAARDINGEN— Een 76- jarige Vlaardingse is maan dagmiddag tijdens een bezoek aan de winkel van Blokker aan de Hoogstraat van de trap gevallen. De vrouw heeft aan de buiteling een gebroken pols overgehouden die in het Holy- Ziekenhuis is gezet. Wegener has-aantiuLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen-van der Bas, (tel. privé 01899-18521), H. Post. (tel. privé 010 - 4735870) DISTRICTVERKOOPLEIDER P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ugt en Robert DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- is in Rotterdam e.o. in 13 edities een uitgave van Wegener huis-a isbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen v schijnen in Zuid-Holland wekelijks in een totale oplage van ruim een joen exemplaren. SCHIEDAM Voetgangers, fietsers en bromfietsers hoe ven niet langer met gevaar voor eigen leven het kruispunt Nieuwe Damlaan/Mr. Nolens- laan over te steken. Althans, dat is de bedoeling. In het ka der van de landelijke verkeer- saktie 'min 25 procent', waar in men tracht het aantal onge lukken in Nederland voor het jaar 2000 met een vierde deel terug te brengen, heeft de kruising op de Nieuwe Dam laan een gedaanteverwisse ling ondergaan. Voorheen konden de automobilisten die uit het centrum van Schiedam via de Damlaan richting Bur gemeester van Haarenlaan re den, van twee rijstroken ge bruik maken. Sinds kort zullen de bestuur ders ter hoogte van de Mgr. Nolenslaan moeten 'ritsen' want op het kruispunt ver smallen de twee banen zich tot slechts een rijstrook. De gemeente Schiedam is tot deze verandering overgegaan, om dat het verkeer op de Mgr. Nolenslaan slechts met de no dige voorzichtigheid en niet geheel risicoloos de kruising op de Nieuwe Damlaan kon Nolenslaan is aangebracht om de oversteekbaarheid te ver beteren", geeft T. Breedeveld, chef afdeling verkeer en ver voer van de gemeente Schie dam, een toelichting. „Het verkeer vanaf de Damlaan en uit de tegenovergestelde rich ting zal nu moeten insnoeren. Dat is nadelig voor de auto mobilisten, want die kunnen nu niet meer zomaar doorra zen", aldus Breedeveld. De oorzaak van het feit dat vele autobestuurders de maxi mum snelheid aan him laars lappen, ligt bij het kruispunt op de van Haarenlaan, dat vooral in het spitsuur een enorme verkeersstroom rich ting rijksweg en de wijk Groe- noord moet verwerken. Dat het hoog tijd werd om het gevaarlijke kruispunt veiliger te maken, blijkt wel uit de rapporten die het aantal onge vallen weergeven. In 1987 vonden er acht ongelukken plaats en twee jaar later, was dat aantal bijna verdubbeld. In '89 werden maar liefst veertien verkeersongevallen geregistreerd. Oversteekbaarheid Gaspedaal Op de kruising piet de Burge meester Honnerlage Grete- laan hebben de automobilis ten die vanaf de Damlaan ko men, rekening te houden met de verkeerslichten. Maar zien ze eenmaal op de Nieuwe Damlaan de lichten op de Van Haarenlaan groen staan, dan wordt het gaspedaal even ste vig ingetrapt om die hindernis zonder het nodige oponthoud te nemen. Daardoor is er voor de mensen die op de Nolens laan de 'onbewaakte over gang' van de Nieuwe Damlaan willen passeren, soms geen doorkomen aan en heeft een te gehaaste beslissing om het er toch maar op te wagen, meer dan eens een verkeersongeval tot gevolg gehad. Om dat te voorkomen moet het snelverkeer op het kruis punt samenvoegen, al is de mogelijkheid daartoe wel be perkt. Breedeveld verwacht echter geen moeilijkheden. „Ik betwijfel of dat problemen oplevert voor het snelverkeer, want ook op de 's Graven- landseweg en de Mozartlaan zijn dergelijke wijzigingen aangebracht. En tot op heden heeft dat nog geen toename in het aantal botsingen teweeg gebracht. Voor zover we we ten zijn de bewoners van Nieuwland, de overstekers dus, enthousiast over de ver anderingen", besluit hij zijn betoog. Blikschade „Ik denk", antwoordt de heer Janson die ruim twintig jaar op de Nieuwe Damlaan woont, desgevraagd, „dat het aantal ongevallen pas afneemt als de weggebruikers zich aan de regels houden. Dat er ge ritst moet gaan werden zal men wel duidelijk aan moeten geven anders zullen nog veel auto's blikschade oplopen. Maar ook de fietsers zullen zich netter moeten gedragen. Zonder dat het mag, rijden ze op de fietspaden in beide rich tingen, waardoor de automo bilist nog al eens wordt ver rast als er ineens een fietser uit een richting komt, waar hij hem niet verwacht. Al met al zullen zeker degenen die vanaf de Nolenslaan de Nieu we Damlaan willen overste ken, er baat bij hebben". Twijfelen „Je ziet regelmatig mensen twijfelen bij het oversteken", reageert Ed Windhorst die vanuit de huiskamer op het omstreden kruispunt kijkt. „Door die wegversmalling zal er warschijnlijk meer filevor ming plaatsvinden, waardoor het kruispunt vooral tijdens de drukke uren overbevolkt zal zijn. In ieder geval wordt er dan wel langzamer gereden en dat is natuurlijk een voor deel voor de voetgangers. Maar als men dan tussen al die auto's moei slalommen, vraag ik me af of de oplossing wel afdoende is. Nee, de hele situatie is pas optimaal als men er verkeerslichten aan brengt. Dan is het euvel vol gens mij pas goed verholpen". SCHIEDAM Sint Nicolaas draagt ook de leden van de modelspoorvereniging Schiespoor een warm hart toe. Daarom bezoekt hij ze zater dag in het clubhuis tijdens de maandelijkse Schiespoordag. Van 14.00 tot 16.00 uur is de Goedheiligman aanwezig en kunnen alle kinderen hem ko men bezoeken. Met Schies poor heeft hij: afgesproken dat alle kinderen tijdens zijn aan wezigheid een presentje krij gen. SCHIEDAM De nacht van maandag op dinsdag heeft op het Hof van Spaland een reconstructie van de schietpartij die verleden week aan een 22-jarige Schiedammer het leven kostte plaatsgevonden. Volgens politiewoordvoerder Buijnink heeft de reconstructie het verhaal van de twee agenten die bij de dood van de inbreker waren betrokken bevestigd. "Als de rijksrecherche na het bekijken van de video-opnames en het verhoren van de laatste getuigen het onderzoek heeft afgerond, gaat het via de Procureur Generaal in Den Haag naar de Officier van Justitie in Rotterdam die dan de zaak verder bekijkt," aldus Buijnink. DE HAVENLOODS HET ZUIDEN Bezoekers van het zondagochtendconcert hebben aansluitend GRATIS toegang tot de manifestatie in De Doelen Open vanaf 10.15 uur Aanvang 11 00 uur JSl ORANJEBOOM Voor één van onze relaties zijn wij op zoek naar dames die goed kunnen Onze relatie is op zoek naar dames die geïnteresseerd zijn in eten en drinken en die, na gebleken geschiktheid, 1 ochtend per week in een panel zitting willen nemen. Door het panel worden allerlei produkten voor het bereiden van maaltijden op smaak, kleur en geur beoordeeld. Bent u tussen 20 en 50 jaar en heeft u minimaal een MAVO- opleiding, bel dan voor meer informatie op 23, 26 en 27 november van 9.00-16.00 uur, telefoonnr. 010- 4131027. RESEARCH INTERNATIONAAL NEDERLAND

De Havenloods | 1990 | | pagina 3