Uï DE HAVENLOODS "leze krant Baard keert paspoortaffaire met nieuw bedrijf de rug toe Pearle Schiedams Nieuwsblad 'Angst voor puinstort in Lickebaert is gerechtvaardigd' BRISTOL Laatste weekeinde expositie molens Brilmi, heeft jéé8Iw nu een wereldnaam: Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Staatssecretaris maakt woningbouwvereniging blij VOORDELIGE WARMTE I Wilskrachtper 1 december van start ONS paraat bij gladheid FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één Betalen. EQITIE P, DONDERDAG 29 NOVEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 48 Wegener huLs-aan-huLSbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Kledingbeurs Trefpunt-Oost SCHIEDAM In Trefpunt- Oost aan de Celsiusstraat wordt iedere donderdagmor gen van 9.00 tot 11.30 uur een kledingbeurs gehouden. Be langstellenden kunnen er kle ding ter verkoop aanbieden, maar natuurlijk ook zelf ko pen. Voor zowel de aanwezi gen als het buurthuis kan er iets aan de strijkstok blijven hangen. Tachtig procent van de verkooprijs is voor de ver koper en twintig procent gaat naar het buurtcentrum dat de opbrengst besteedt aan de kinderaktiviteiten. De inge brachte kleding moet wel mo dieuze dames- of kinderkle ding betreffen, en men kan in overleg met de eventuele ko per, zelf de prijs bepalen. Voor meer informatie kan men te recht bij Suzanne van Rooy (tel. 4152420). Een telefoontje naar Trefpunt-Oost (tel. 4621066) kan natuurlijk ook. SCHIEDAM De woning bouwvereniging Schiedam heeft van de staatssecretaris van VROM toestemming ge kregen meer plannen voor groot onderhoud uit te voe ren dan dat oorspronkelijk de bedoeling was. In verband met twee andere dringende projecten dreig den twee plannen van de woningbouwvereniging die al een half jaar helemaal ge reed waren uit de boot te vallen. Beide projecten, groot onderhoud aan wonin gen aan de Eduard van Bei- numlaan en de aanleg van een lift voor bewoners in de Alphons Ariënsstraat en om geving, kunnen als gevolg van het besluit van de staat- De bewoners van de Eduard van Beinumlaan zijn sterk b'ij de plannenmakerij be trokken geweest. WBS-di- recteur F. de Graaf verwacht dat hier al direct na de jaar wisseling kan worden be gonnen. In de Alphons Ariënsstraat wordt eerst nog een enquete gehouden onder de bewoners omdat de aan leg van een lift gepaard gaat met een huurverhoging. De Graaf is verheugd met de beslissing van de staatsse cretaris. 'Ik ben zeer tevre den. Maar de beslissing is ook terecht. We hadden de plannen al klaar. Ook de be woners waren er bij betrok ken. Het was een teleurstel ling geweest als de projecten niet waren doorgegaan'. De gemeente heeft volgens haar hard gewerkt om de beno- De woningen aan de Alphons digde subsidies alsnog bin nen te krijgen. Ondanks de blijdschap han gen er, nog steeds donkere wolken boven de plannen van de WBS voor onderhoud aan naoorlogse woningen. Ariënsstraat krijgen toch e 'Het is nog niet duidelijk of £e gemeente voor alles wat volgend jaar staat ie gebeu ren voldoende geld krijgt. Het kan dus best voorkomen dat we volgend jaar weer met dezelfde situatie zitten', aldus de Graaf. A „Burenruzie" in Sportfondsenbad A Veegdienst houdt Schiedam schoon A Gymnastiekvere niging THOR blijft van deze tijd ken" k „Toen zij uit Rot terdam vertrok- 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Sue Chaloner in Podium SCHIEDAM In muziekcafé Podium vindt donderdag de traditionele jamsessie, plaats. Vrijdagavond komt Sue Sha- loner's Soul Train op bezoek, op dit moment een van de meest gevraagde funk soul formaties van Nederland. In 1989 drong haar erkenning zelfs door tot in het buiten land. Hierdoor speelt Chalo ner regelmatig in landen als Duitsland, Scandinavië, Bel gië, Italië en Spanje. Onlangs stond zij zelfs op het Aru baanse Latin Jazz Festival tussen grootheden als Natalie Cole, Sheila E. en Dizzy Gil lespie. Zaterdag 1 december speelt Jungle Jive. Volgens het programma 'een klein beetje boogie woogie, een klein b'eet- je jazz en heel veel swing". Tenslotte is zondag 2 decem ber Anderson in Podium te bewonderen. Deze jonge Bra ziliaan speelt een uitgebreid muzikaal programma op zijn akoestische gitaar, waarbij alle herkenbare liedjes uit Brazilië zullen worden ge speeld. Aanvang programma: don derdag en zondag 22.00 uur, vrijdag en zaterdag 22.30 uur. Toegang vrijdag f 7.50, de overige dagen gratis. Muziek café Podium is te vinden aan de Lange Haven. gevoerde kuitlaars Mt. 22 - 42 Kleuren wit en blauw (mt. 36 - 42 óók in zwart) I Rotterdam Binnenwegplein 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 I Rotterdam opi het Zulder-terraa Vlaardingen Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 egplein 20 I I. 010-4123636 I ilder-terras I 91. 010-4604162 I itraat 219 J SCHIEDAM —Na vijf turbu lente jaren rond de wat de Ne derlandse geschiedenis als de 'paspoortaffaire' in zal gaan begint ex-Elba directeur W. Baard weer een nieuw bedrijf. Nog maar net bekomen van zijn strijd tegen 'politiek Den Haag' probeert Baard door middel van een speciaaldruk- kerij met als betekenisvolle naam 'Wilskracht' opnieuw een plaats op de markt te ver overen. Een locatie, de Van Deventerstraat is al gevonden en het is de bedoeling dat het bedrijf vanaf 1 december gaat draaien. „Je moet natuurlijk niet bij de pakken neerzitten", zegt Baard als een echte entrepre neur. „Na de vijf uiterst druk ke jaren, het gedoe rond het paspoort begon uiteindelijk al in 1985, is het tijd in de toe komst te gaan kijken. Daarom ook de naam 'Wilskracht'. Mijn voornaam is Wil en toen een van mijn medewerkers met de nieuwe naam op de proppen kwam was iedereen gelijk enthousiast. Hoewel het mij in eerste instantie deed denken aan een gymnastiek vereniging of een andere drukkerij (De Eendracht), vond ik de vlag de nieuwe la ding toch uitstekend dekken". Gepakt Ofschoon Baard het verleden wil laten voor wat het is, heeft de paspoortaffaire hem toch diep geraakt. „Iedereen in mijn omgeving deelt de me ning dat ik ben gepakt. "Veel erger is het echter nog dat vijftig werknemers en hun ge zinnen die voor hun inkomen afhankelijk waren van druk kerij Elba nu in de kou staan". Met de naam Elba is gelijk de basis van de nieuwe drukkerij 'Wilskracht' genoemd. „Ik be gin met de kern van vijf ex- Elba werknemers aan deze nieuwe uitdaging. Inmiddels staan tientallen andere ex- werknemers op de wachtlijst. Ik zie dat als een teken aan de wand. Elba was een drukkerij waarin alle personeelsleden het naar hun zin hadden en waar goed werk Werd afgele verd". Vrienden „Een ander goed teken vind ik dat met behulp van goede vrienden die mij blijkbaar vertrouwen de nodige finan ciën en assistentie bij het op zetten van de nieuwe drukke rij heb gekregen", zegt Baard die in een harde periode blijk baar zijn vrienden heeft leren kennen". 'Wilskracht' begint dus per 1 december met de productie. Vanaf 1 september is alles echter al in voorbereiding. „Het opzetten van een druk kerij vergt namelijk enige tijd. Er moet allemaal dure appa ratuur worden gekocht en geïnstalleerd. Bovendien wordt er een doca ingericht en dient de vloer waarop zware apparaten komen te staan speciaal voor die taak te wor den geprepareerd", beëindigt Baard zijn toelichting. s 9 Ex-Elba-directeur W. Baard riet de toekomst w SCHIEDAM De Roo Roos enzaal van het Passagetheater zal vandaag een fleurige aan blik hebben. Herman Dick- hoff van Iris Bloemsierkunst houdt in de passage een kerst show en heeft al zijn creativi teit gestopt in het samenstel len van allerlei fraaie kerst stukken. Liefhebbers die de bonte bloemenzee willen aan schouwen, kunnen vanaf 15.00 uur tot 22.00 uur terecht in de Roo Roosenzaal. Stork Gears Services zoekt Konstrukteur Statiker Zie voor nadere gegevens verder in deze krant Anti-apartheid bij Filmhuis SCHIEDAM Morgenavond wordt in het Filmhuis aan de Lange Nieuwstraat de anti-' apartheidsfilm 'A dry white season^ van regisseur Euzhan Palcy gedraaid. Deze film, met in de hoofdrollen Donald Sutherland, Susan Sarandon en Marlon Brando, schetst weer een genadeloos en schokkend beeld van het apartheidssysteem, dat in middels op zijn grondvesten schudt. Een dag later wordt de tweede film uit de korte cyclus 'Cine ma Culinair' gedraaid. De destijds schokkende en ook nu nog beruchte Italiaans/Franse rolprent 'La Grande Bouffe' van Marco Ferreri heeft als hoofdrolspelers Marcello Ma- stroianni, Michel Poccili, Phi lippe Noiret, Ugo Tognazzi en Andrea Ferreol. In de ontluis terende film wordt op niet mis te verstane wijze kritiek gele verd op de Westerse maat schappij. Vier mannen trek ken zich terug in een buiten huis om,zich daar een groot feestmaal en een orgie met drie hoertjes te laten welge vallen, tot de dood erop volgt. Beide films vangen aan om 21.30 uur en de zaal gaat om 20.30 uur open. Donateurs be talen vijf gulden en overige belangstellenden betalen een tientje, maar worden dan wel gelijk als donateur ingeschre- SCHIEDAM Een 27-jarige bestuurder van een motor heeft maandag ernstig letsel aan de nek opgelopen bij en ongeval op de 's Gravelandse- weg. De man raakte in een slib toen hij remde op de witte strepen op de weg. Per ambu lance is het slachtoffer over gebracht naar het Schieland- ziekenhuis. Vogelfotograaf SCHIEDAM Vrijdagavond 7 december is in natuurcen- trum De Boshoek de bekende vogelfotograaf René Pop op bezoek. Pop presenteert dan voor de pauze dia's van Ame rikaanse en Europese steltlo pers. Na de pauze behandelt het lid van de Dutch Birding Association, een groep fana tieke vogelaars, een 'vogelrijk land'. Op dit moment is nog niet bekend over welk land het zal gaan. De toegang voor deze avond is gratis. Aanvang 20.00 uur; de zaal is open vanaf 18.30 uur. Omdat het weer de eerste zon dag van de maand is opent natuurcentrum De Boshoek zondag 2 december de poorten voor belangstellenden. Tussen 12.30 en 16.30 uur is het cen trum open en kan onder ande re een nieuw boekje over vlin ders in de Benelux worden ge kocht. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN In streekmuseum Jan Anderson in Vlaardingen is dit weekeinde de laatste mo gelijkheid om een kijkje te ne men op de tentoonstelling over de molen in het volksle ven. Als extra attractie wordt dan ook een film gedraaid over de herbouw van de molen de Palmboom in Schiedam. De molen heeft altijd een be langrijke rol gespeeld in de Nederlandse geschiedenis. Dankzij de molens konden de Nederlanders droge voeten houden. Ook voor het econo mische leven waren de molens van belang. Niet alleen wer den .de molens gebruikt voor het zagen van hout opk voor het malen van meel was men op de molens aangewezen. In Vlaardingen liet het stadsbe stuur toen het in de achttiende eeuw slecht ging met de visse rij vier industriemolens bou wen aan de Galgkade en het Hoofd. In Schiedam leverde een groot aantal molens de grondstoffen voor de jeneve rindustrie. Veel van de imposante bouw werken zijn inmiddels ge sloopt. In Schiedam werkt men nu echter aan de her bouw van de Palmboom. Hoe dit in zijn werk gaat, is zater dag en zondag nog te zien in het streekmuseum Jan Ander son aan de Kethelweg 50 in Vlaardingen. De expositie is beide dagen te bezoeken van 14.00 tot 16.00 uur. SCHf*ÖA!« SCHIEDAM Met de winter en de daarmee maar al te vaak gepaard gaande gladheid ligt bij de ONS het strooiplan voor de komende winter al weer klaar. In de loods wacht 600 ton zout en zand op een strooibeurt. Het gemeentelijk Strooiplan, dat in samenwerking met ver schillende diensten is opgezet, voorziet volgens dé ONS in een 'doelmatig en zorgvuldig' strooibeleid. Bij abnormale gladheid als ijzel wordt op alle vastgestelde routes ge strooid. Drukke wegen, bus routes en gevaarlijke kruisin gen en weggedeelten zijn in dit scenario het doelwit. Bij gewone gladheid berijden de strooiwagen doorgaande drukke wegen, busroutes en fietspaden. Ook bijzondere plaatsen bij bushaltes, bejaar dentehuizen en bekende slip- gevaarlijke weggedeelten krijgen een beurt. Voor alle zekerheid zijn in de nabijheid van deze gevarenzones kisten met strooizout geplaatst. Voorts roept de ONS automo bilisten op bij galdheid attent te blijven. OPTICIENS Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd voor dezelfde persoon die ook de eerste (betaalde) bril gaat dragen Het montuur vah de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,- Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen ;t het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enz.)dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Rotterdam •Vlaardingen Schiedam Spijkenisse BRIE MAXIM'S Proef de wondervolle smaak 100 gram 200 gram Vlaardingen Hoogstraat 1S1 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek MilieuAlarmteam: „Provincie laat zich gebruiken als vuilnisman van de industrie" VLAARDINGEN— Het MilieuAlarmteam van de Socialistiese Partij (SP) heeft het Openbaar Minis terie gevraagd een onder zoek in te stellen naar de wijze waarop de provincie Zuid-Holland jarenlang is omgesprongen met haar afval. „De provincie weet zich geen raad met het af val en gedraagt zich als een kat in het nauw. Van een aanpak van het probleem is nauwelijks sprake. De gevolgen zijn rampzalig", stelt Remi Poppe vast. Poppe is niet alleen lid van de Vlaardingse gemeenteraad; hij maakt ook deel uit van het MilieuAlarmteam en was nauw betrokken bij het aan licht brengen van de activitei ten van vervoersbedrijf Zeg waard. Verleden week stond in de Nieuwe Vlaardingse Courant reeds een artikel over met lood verontreinigde grond uit de Oosterstraat die -wel licht met medeweten van de provincie- illegaal in België is gedumpt. Een notitie van het MilieuAlarmteam gaat verder op deze zaak in. De voor naamste grief van het Milieu Alarmteam is dat „de provin cie zich teveel laat gebruiken als vuilnisman van de indus trie". „Door het afsluiten van de af- voerweg naar België rijst de inmiddels door de industrie geproduceerde afvalberg in Zuid-Holland de pan uit. De provincie wil daarom stort plaatsen inrichten in de Lic kebaert in Vlaardingen en de Hoge Nespolder in Zwijn- drecht., Gezien het beleid van Gedeputeerde Staten in het verleden is de angst gerecht vaardigd dat op deze stort plaatsen dezelfde afvalstoffen terecht zullen komen als op de stort in de Coupépolder in Alphen aan den Rijn en de stortplaatsen in Wallonië", luidt één van de laatste aline a's van de notitie. Betrokkenheid De rapportage („Betrokken heid Provincie Zuid-Holland bij verwerken van bedrijfsaf- valstoffen") begeleidt de schriftelijke vraag om een na der onderzoek van het Open baar Ministerie. „Naar onze mening zijn er regels van strafrechtelijke aard overtre den", meent Poppe. Hij heeft de Vlaardingse gemeenteraad en wethou ders gevraagd dit verzoek te onderschrijven omdat „De dreigende inrichting van een afvalstoffenberging in de Lic kebaert als een donkere wolk boven Vlaardingen hangt". Tot in 1983 de grenzen offi cieel werden gesloten maakte Nederland gebruik van 'de mogelijkheid overtollig afval uit te voeren naar stortplaat sen in België. Echter, ook na dat de uitvoer officieel was verboden, gingen de transpor ten uit met name Zuid-Hol land gewoon door. Het Mi lieuAlarmteam leidt dit af uit een verslag dat is gemaakt van de Wergroep Verordening Be- drijfs Afvalstoffen. Dit over leg vond plaats in 1986, drie jaar dus nadat de Belgische grenzen officieel waren geslo ten. Gesteld werd toen dat er in ieder geval tot 1987 gen op lossing voor de niet aflatende stroom gevonden diende te worden daar de AVR (Afval Verwerking Rijnmond) niet voldoende capaciteit had. Als meest voor de hand liggende oplossing werd gekozen door te gaan met de transporten naar België. Snel en makkelijk „Al jarenlang ijs de provincie aan het zoeken naar de mak kelijkste en snelste 'oplos sing'. De afvalproducenten en de transporteurs zijn kind aan huis bij de provincie om op voor hen goedkope oplossin gen aan te dringen. Het blijkt zelfs dat de tarieven voor de verwerking van bedrijfsafval bij de AVR onderhandelbaar Remi Poppe het MilieuA- zijn. De provincie gaat tot nu toe steeds in öp de eisen van de ondernemers, met als ge volg en zeer dubieus afvalbe leid. Zodoende is er ook met lood vervuilde grond uit Vlaardingen via de transpor teur Kemp in het Belgische Mellery terecht gekomen". Bovenstaand citaat is afkom stig uit de brief die Poppe naar het Vlaardingse stadsbe stuur stuurde. Dat de nu be kend geworden verwikkelin gen wellicht ook een positief gevolg kunnen hebben, blijkt uit de slotzin. „Wij hopen dat één en ander voor u aanlei ding is om ons verzoek aan het Openbaar Ministerie te onder steunen en ook in het verzet tegen de provinciale plannen daarmee rekening te houden". Op 4 januari krijgt de ge meente gelegenheid de bezwa ren de tegen de realisatie de vuilstort in het Lickebaertge- bied toe te lichten tijdens een openbare zitting van de Raad van State.

De Havenloods | 1990 | | pagina 1