UJ DE HAVENLOODS CDA daagt college uit met kritische notitie Schiedams Nieuwsblad 6.95 Vlaardings college wil tramlijn doortrekken Chantagebrief brengt Van Suylekom niet van de wijs Vibratoren en geofoontjes brengen ondergrond in beeld i Eerste Karaokashow BHISTOL i Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. |1 GDCTERSEl OAPUTEN I 'Tijd voor diepgravende discussie is te kort' EDITIE P, DONDERDAG 6 DECEMBER 1990, 39e JAARGANG Nr. 49 Wegener huLs-aan-huisbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. VLAARDINGEN— Sinds enkele weken worden be paalde wijken van Schiedam en Vlaardingen opgefleurd met bont gekleurde kabels. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) trekt met zo'n 180 werknemers door de steden om dag en nacht trillingen de aardbo dem in te jagen. Doel is niet het vinden van olie of gas, maar puur wetenschappelijk de geografische ondergrond kaart te brengen. De NAM werkt als opspo- rings- en winningsbedrijf van delfstoffen samen met de staat. In het begin van de jaren'80 is een begin ge maakt de inventarisatie van de verschillende aardlagen. Nederland is voor dit doel in blokken opgedeeld en reeds in 1985 was de NAM in Schiedam actief. De wijken die toen werden onderzocht, vielen in een ander segment dan de sectoren die nu onder de loep worden genomen. Volgende week kunnen waarschijnlijk de nachtelij ke werkzaamheden worden afgerond, de activiteiten overdag duren nog tot eind januari. Overdag werkt de NAM met seismische springladingen. Op een diepte van soms twaalf tot vijftien meter wordt een lichte explosie veroorzaakt die door de di verse grondlagen wordt ge reflecteerd. NAM-woord- voerder Siemerink vergelijkt de procedure met een echo put. „De weerkaatste trillin gen worden opgevangen door zogenaamde 'geofoon tjes', de gele pinnen aan de uiteinden van de kabel-wir- war die fungeren als een soort dynamo en een signaal doorgeven aan de controle wagen. De tijdmeting resul teert in een drie-dimensio naal overzicht van de ber gachtige structuren in de on dergrond". De NAM krijgt tot een diepte van driedui zend meter inzicht in de aardlagen. Vibraties 's Avonds en 's nachts werkt de maatschappij met een viertal dieselvibratoren. Deze vrachtwagens wekken met een hydraulische plaat aan de de onderkant trillin gen op. „Overdag kan dit niet. Dan hebben we teyeel last van verkeer dat trillin gen veroorzaakt", zegt de heer Ten Boken (NAM). Overigens zijn de vibraties nauwelijks waar te nemen zonder meetapparatuur. „Dat we gas vinden is uitge sloten, maar soms levert de meting dusdanig resultaat op dat een proefboring naar olie wenselijk is". Vooralsnog duidt niets er nog op dat Vlaardingen of Schiedam het Dallas van Nederland gaat worden. Dieselvibratoren EUROPA'S GROOTSTE SPEC1 AALWARENHUIS! UITVERKOOP COLLECTIE '90: I OP OP OP OP! Russen helpen 'Schiedam' ■SCHIEDAMHet met twee Russische dammers versterkte Schiedam won de als moeilijk ingeschatte uitbeurt tegen Den Haag met 13-7. Na al het zoet GOUDSE KOMIJN KOM PROEVEN! Vlaardingen Hoogstraat 151 Vlaardingen 'De Loper' 65 Maassluis Nieuwstraat 14 Maassluis Koopcentrum Koningshoek SCHIEDAM— Het CDA blijft het college van PvdA, D66 en Groen Links op de huid zitten. De afgelopen weken hebben de christen democraten het werkpro gram van de coalitie punt- gewijs doorgenomen en hun kritiek verzameld in een werkstuk. Deze CDA- notitie, 'Kritisch Bekeken', werd vanmiddag op het Stadskantoor aan het col lege overhandigd. CDA-fractieleider Baart droeg een aantal argumenten voor deze werkwijze aan. „De overheersende gedachte bij ons is dat het college het werkprogramma en de Alge mene Beschouwingen door de gemeenteraad wil jassen. In vier of vijf avonden in novem ber en december moet de raad in hoog tempo over zeer be langrijke zaken beslissen. Dat vindt het CDA een slechte zaak. Concreet stellen wij, dat de spreektijd tijdens de Alge mene Beschouwingen te kort is. Slechts de grote lijnen ko men ter sprake. Daarnaast wil het CDA het college met deze notitie uitdagen. Wij komen met duidelijke kritiek en hel dere vragen en willen daar graag een reactie op. We heb ben deze aanpak ook in 1987 gebruikt en toen is dat prima bevallen". 'Kritisch Bekeken', gestoken in een groene kaft, bevat circa «■^ÊÊÊÈÊm Spaland. Baart (inzet).-„Ommezwaai SCHIEDAM Café Klein Thalia aan de Hoogstraat is maandag 10 december het de cor van de Amstel karaoka show. In Japan is de Karaoka show razend populair en ook in Engeland en de Verenigde Staten wint dit fenomeen snel aan terrein. Het principe van de show is vrij eenvoudig en is ontleend aan soundmix-wedstrijden. De Amstel-brouwerij heeft het initiatief genomen om de uit Japan overgewaaide show voor horeca-relaties in ons land te introduceren en biedt de café-bezoekers de moge lijkheid zich te verplaatsen in een muzikaal idool. Bij de Karaoka-show zijn in tegenstelling tot de sound mix-show ervaring en zangta lent geen must. Een ieder kan echter de microfoon kruipen om muzikale vaardigheden te tonen. Deelnemers kiezen uit een songboek, waarin zeshonderd verschillende wereldhits zijn opgenomen, een nummer en vullen de keus in op een ver- zoekkaartje. De showmaster, die voor de begeleiding zorgt, introduceert de zanger of zan geres en dan kan het ludieke feest beginnen. Op een tv-mo- nitor begint de bij de muziek behorende videoclip te draai en en de te zingen tekst ver schijnt in witte heldere regels op de beeldbuis. Op het mo ment dat de witte letters van kleur veranderen moet de ar tiest inzetten. De rest gaat vanzelf. De tekst van het bed je verschijnt vervolgens regel voor regel op het scherm. De Nederlandse primeur die op 10 december om 20.30 uur plaatsvindt in café Klein Tha lia, krijgt in diverse andere Schiedamse horeca-etablisse- menten in januari een vervolg. zwart leder leder gevoerd leder zool nu 50 filialen in het hele land w.o. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 straat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 uu Duurdere koopwoningen 150 op- en aanmerkingen in de richting van het college. Deze variëren van ferme in houdelijke kritiek tot aan moedigingen en van vragen tot sneren. Een greep. Waar PvdA, D66 en Groen Links in het kader van sociale vernieu wing spreken over 'het active ren en herstellen van maat schappelijke verbanden', rea geren de christen-democraten met 'Het CDA is groot voor stander van het herstel van maatschappelijke verbanden. Voor met name links georiën teerde politieke partijen ge tuigt het van moed om af te zien van de falende betutte ling van de overheid en weer ruimte te geven aan het maat schappelijk middenveld". Bij bestuurlijke vernieuwing streeft het college naar 'verbe- college". tering van de relatie tussen de gemeente en de Schiedam mers'. Het CDA stelt daarbij dat 'het college verzuimt aan te geven wat er aan de relatie tussen gemeente en Schie dammer mankeert' en vraagt om concrete problemen en meetpunten. Kansen voor open doel wor den door het CDA dankbaar ingeschoten. Als het college onder de kop Stadsontwikke ling spreekt van 'bij de wo ningbouw wordt een even wichtige bevolkingsopbouw nagestreefd door te bouwen in alle financieringscategorieën' (i.e. Spaland), leggen de chris ten-democraten de vinger op een zere plek. 'Het CDA on dersteunt het streven naar een evenwichtige bevolkingsop bouw van harte. Dit betekent dat beleidsfouten uit het ver leden dienen te worden her steld teneinde de huidige scheefgroei recht te trekken'. Dus meer duurdere koopwo- Vaak wordt het college uitge nodigd voorstellen toe te lich ten, dan wel met concrete toetsingsmiddelen te komen. „Wij hopen dat PvdA, D66 en Groen Links onze notitie se rieus nemen en met heldere antwoorden komen", zegt Baart. „In het verleden is deze methode een probaat middel gebleken. Ik denk dat met 'Kritisch Bekeken' de groene reeks van het CDA een pas sende voortzetting heeft ge kregen". SCHIEDAM— Bij een con trole in het kader van de jeugdverkeersactie heeft de politie maandagmorgen in to taal 42 bekeuringen uitge deeld aan jeugdige verkeers deelnemers. Op de Schiedam- seweg in Kethel en op de Laan van Spieringshoek vond de controle plaats. Het meeren- deel van de bonnen was voor het rijden zonder goede ver lichting. De jeugdverkeersac tie duurt nog tot 15 december. Harmonie speelt Verdi SCHIEDAM Met het thema 'Zingen en spelen in harmo nie' geeft de Harmonie Wil- ton-Feijenoord onder leiding van Jean Gruter met het Ge mengd Rijnmondkoor (leiding Cor de Haan) 8 depember een concert in het verenigingsge bouw aan de Nieuwe Water wegstraat in Schiedam. De werken die zullen worden gespeeld zijn onder andere: Gloria All'Egitto heldenkoor uit 'Aida' van Guiseppe Verdi en het Hallelujah van Georg F. Handel. Het concert begint om 20.00 uur en de toegang is gratis. Kerstconcert SCHIEDAM— Het Gerefor meerde gemengde koor 'Com nu met Sang' uit Rotterdam, dat onder leiding staat van Fenneke Groeneveld geeft sa men met het jongerenkoor 'Cum let us Sing' en het kin derkoor 'Sing for Joy' een kerstconcert. Zaterdag 15 december komen deze gezelschappen naar de Dorpskerk in Kethel om met begeleiding van orgel, piano en fluit koor- en samenzang gestalte te geven. Kaarten f 7,50 zijn verkrijg baar bij A. van Esch, tel. 4154824 en aan de zaal. Het concert begint om 19.30 uur. A Veiligheid en dis- cipline domineren bij taekwon-do A Drie crosslopen bij AV Waterweg A Venijnige humor van drie muzikale A Frans Wijngaar den over de vader landse cultuur 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week SCHIEDAM Het college van Vlaardingen heeft plannen om de tramlijn naar Schiedam-Noord via Holy door te trekken naar het Vlaardingse centrum. Ook is de buurgemeente voorstander van de aanleg van een trambaan vanaf het NS-station Schiedam- /Rotterdam-West naar het gebied ten noorden van Rotterdam. Het Vlaarding se college weigert echter in te stemmen met het plan van Rotterdam om drie metrotracé's aan te leggen. Wethouder Agnes van Ar- denne (CDA) is het niet eens met de door Rotter dam gevolgde procedure. Bovendien is in het Rotter damse voorstel niets van de Vlaardingse plannen terug te vinden. Van Ardenne verwijt Rotterdam dan ook geen rekening te houden met de buurgemeenten. Ze wordt in haar kritiek ge steund door haar Schie damse collega Chris Zijde veld (PvdA). SCHIEDAM— Het kluphuis Zuid is maandagnacht het doelwit geworden van onbe kende vandalen. Zowel de muren als de toegangsdeur zijn ondergekalkt met onlees bare tekens. De politie en de leiding van het clubhuis tas ten in het duister over de identiteit van de daders. SCHIEDAM— Het afpersen van ondernemers. Dat veel Chinese restaurants ermee te maken hebben is bekend. De afgelopen week werd echter ook de firma Van Suylekom, actief in de bouw van open haarden, opgeschrikt door een chantagebrief. In het schrij ven doet een onbekende een 'zakelijk voorstel betreffende het regelmatige gebruik van zwartwerkers in uw onderne ming". Als Van Suylekom niet met een bedrag van f 15.000 over de brug komt zal de au teur van de brief het gesugge reerde gebruik van zwartwer kers melden aan de FIOD, het GAK en de Gemeentelijke So ciale Dienst,. "Absoluut belachelijk", zo re ageert de heer Van Suylekom op de brief. "Met ons bedrijf hebben we niets te vrezen. Er zijn en waren nooit zwartwer kers bij ons actief. De bewe ring in de brief dat we reeds sinds tien jaar met zwartwer kers in de openhaardbouw ac tief zijn is dan ook volkomewn uit de luchtgegrepen." Aan de door de afperser voor gestelde procedure omtrent de afbetaling doet Van Suylekom dan ook niet mee. "Ik moet als signaal dat ik akkoorde ga met de regeling vrijdag een advertentie in het Algemeen Dagblad plaatsen. De heren, zullen vrijdag echter tever geefs zoeken. Ik laat me niet chanteren. Ofschoon de afpersers bewe ren bewijsmaterialen in de vorm van data en locaties en zwarte karweien te hebben, blijft Van Suylekom dus on verschrokken bij zijn stand punt. De Gemeentelijke Sociale Dienst is bij het beoordelen van dergelijke 'bewijzen' ui terst voorzichtig. "Hoewel we anonieme tips over eventuele zwartwerkers nooit direct ter zijde schuiven, stelt een even tueel geval van afpersing der gelijke informatie natuurlijk wel in een heel bijzonder dag licht. We gaan nooit uitslui tend van anonieme tips uit en in dit geval zujllen we wel he- "Chantagebrieven gaan lemaal twijfelen," zo onder graaft woordvoerder Kok van de GSD de onzuivere bedoe lingen van de afpersers van Van Suylekom. De politie is tot nu toe derge lijke Schiedamse gevallen van afpersing onbekend. "Tot nu toe zijn zulke brieven niet ge stuurd aan ondernemers in onze stad, hoewel niet ieder een die wordt gechanteerd daar natuurlijk mee naar de de open haard" politie gaat. Wij bieden Van Suylekom in ieder geval de mogelijkheid aangifte te doen," aldus de heer Slinge- land van de Schiedamse poli tie. Of Van Suylekom dit ad vies heeft gevolgd was bij het schrijven van dit artikel onbe kend. Toen hij op het politie bureau kwam om aangifte te doen moest hij onverrichter zake naar huis omdat de dienstdoende ambtenaar niet aanwezig was. De beslissing van Vlaardingen om niet in te stemmen met het verzoek van het Rotterdamse college voor bestuurlijke on dersteuning van het metro plan is mede ingegeven uit on vrede met de door Rotterdam gevolgde procedure. Van Ar denne maakt zich met name boos dat Rotterdam het plan niet heeft gepresenteerd in de vervoersregio Oude en Nieu we Maas, het samenwerkings verband van 31 gemeenten over openbaar vervoer, maar direct in de openbaarheid heeft gebracht. Hierdoor heb ben de buurgemeenten de Rotterdamse plannen via de kranten moeten vernemen. Mobiliteit Maar ook met de inhoud van het metroplan heeft Van Ar denne moeite. 'De inhoud is niet slecht maar alleen gaat men steeds uit van verbindin gen vanuit de buitengebieden naar het centrum van Rotter dam. Ik vind echter dat het tijd is voor tramverbindingen buiten het stedelijk gebied om. Ten noorden van Rotter dam zijn veel woningen ge pland en een lijn van het sta tion Schiedam/Rotterdam- West naar dat gebied kan een goede bijdrage leveren aan het terugdringen van de mobili teit. De variant van Rotter dam lost wat dat betreft wei nig op', stelt Van Ardenne. Ook bij het plan om de tram lijn in Schiedam door te trek ken naar het centrum van Vlaardingen is de achterlig gende gedachte dat het auto gebruik moet worden vermin derd. Het idee dat nu leeft, houdt in dat de tram vanaf Schiedam-Woudhoek via de Loper, de Holysingel en de Burgemeester Heusdenslaan naar het stadshart van Vlaar dingen gaat lopen. Van hieruit kan de tramlijn dan worden doorgetrokken naar Spijke- nisse, vindt Van Ardenne. Hoogstad Voor Vlaardingen zou het doortrekken van de tramlijn ook een uitkomst betekenen voor de ontwikkeling van het plan Hoogstad. De gemeente wil ondermeer op de locatie van de voormalige Moerman boerderij hoogwaardige be drijven vestigen. Het kabinet vindt echter dat nieuwe be drijfsterreinen alleen mogen worden gepland bij goede openbaar vervoersvoorzienin gen. In de omgeving van de Heusdenslaan is daarvan mo menteel echter geen sprake. 'Het speelt zeker een rol', geeft Van Ardenne toe. 'Als we geen zicht hebben op een goede openbaar vervoerver- binding wordt het heel moei lijk om het plan Hoogstad te realiseren'. Positief De Schiedamse wethouder Chris Zijdeveld (PvdA) is po sitief over de Vlaardingse plannen. 'Het is heel plezierig dat men nu in Vlaardingen rijp is om te praten over het doortrekken van de tram. We hebben er met de aanleg van het tracé altijd rekening mee- gehouden. Het is een uitste kende zaak, zowel voor Vlaar dingen als Schiedam. Destijds was het al mogelijk maar toen heeft Vlaardingen er geen ge bruik van gemaakt. De stads muren zijn al lang geleden ge slecht en ik ben blij dat Vlaar dingen nu ook de psychologi sche muur wil afbreken', al dus Zijdeveld. Chaotisch De Schiedamse wethouder deelt de kritiek van zijn Vlaardingse collega op de ge meente Rotterdam. 'Rotter dam rekent niet alleen alles naar zichzelf toe en stampt overal doorheen maar boven dien presenteert het plannen waarbij andere gemeenten be trokken zijn zonder enig over leg', zegt Zijdeveld. Het op zetten van de vervoersregio Oude en Nieuwe Maas ver loopt volgens de wethouder 'chaotisch'. De gemeente Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben daarente gen regelmatig overleg met él- kaar over de toekomst van het openbaar v Wanneer de eerste tram over Vlaardings grondgebied gaat rijden, is volgens wethouder Agnes van Ardenne nog niet te zeggen. 'Maar het zal in ieder geval niet meer tijdens deze collegeperiode lukken', aldus de CDA-wethouder. als medewerker vervoer ben je elke dag op reis. misschien iets voor jou? Zie adv. elders in dit blad

De Havenloods | 1990 | | pagina 1