Korps Mariniers zit niet te wachten op rambo's 'Amateurtheater mag nooit tot amateuristische kunst vervallen' Rondje Schiedam met Uf Blokker DE HAVENLOODS jSJÜLÜUiiH 325-jarig bestaan groots gevierd RESEARCH INTERNATIONAL NEDERLAND Schiedam regisseur benadert toneel vanuit eigen invalshoek Werkplan vraagt om grote inzet betrokkenen i Finale Rijnmond Talent Trofee SCHIEDAMDe Rijnmond Talent Trofee nadert z'n ont knoping. Aanstaande zater dag wordt de wedstrijd voor zangers en zangeressen die Nederlands repertoire bren gen afgerond. De finale in de Stadsgehoor zaal in Vlaardingen begint om 20.15 uur en speciaal voor deze gelegenheid is de organi satie er in geslaagd prominen te gasten aan te trekken. Zo komt de populaire presentator Wil Luikïnga ('Wil wil wel') in actie in het theater aan de Schiedamseweg terwijl ook zanger Rob de Nijs het podi um van de Stadsgehoorzaal zal betreden. Plaatsbewijzen voor de finale van de Rijnmond Talent Tro fee zijn te koop bij de kassa van de Stadsgehoorzaal, 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3f30 AE Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen-van der Bas, (tel. privé 01899 -18521), H. Post. (tel. privé 010 - 4735870) DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert Bas. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). Kledingbeurs SCHIEDAM— Elke donder dag van 9.00-11.30 uur houdt het Trefpunt-oost aan de Cel- siusstraat 2, een verkoopdag van tweedehandskleding. Er kan door belangstellenden zo wel kleding aangeboden als gekocht worden. Van de op brengst is 80% bestemd voor de verkoper en de rest is voor het buurtcentrum, die deze in komsten gebruikt voor kinde ractiviteiten. De ingebrachte dames- en kinderkleding dient schoon en gaaf te zijn. Nadere inlichtingen via tele foon 4261066. SCHIEDAM— Stapels brieven komen er dage lijks binnen op het hoofdkwartier van het korps mariniers aan de Noordsingel. Van jonge ren die zich aanmelden bij het korps. Van een meisje bijvoorbeeld dat graag vaart en zich wil aanmeldt bij het korps. Ze vraagt aan de 'beste mariniers' of zij nog wel wijs kunnen uit al die knopjes aan boord van een schip. Ze groet met 'doei!'. „Fanmail noemen we het hier", zegt majoor H.A. van der Til, majoor der i stafofficier voorlichting en public relations. Ja,zij woont op nummer 15, maar binnen een week ligt er post van num mer 17 en 13". Een voorbeeld van de dagelijkse beslomme ringen van het korps mari niers. Dit jaar bestaat het korps 325 jaar Het is het oudste be staande onderdeel, van de Ko ninklijke Mariniers en tevens het meest roemruchte korps van de Nederlandse strijd- krachten.Om precies is het op 10 december a.s. 325 jaar gele den dat Michiel de Ruyter en Johan de Wit besloten tot de oprichting van een 'Regiment de marine' waarmee de basis werd gelegd voor het korps mariniers. Het hele jaar is er in het kader van die verjaardag een aantal evenementen georganiseerd „Elke vijf jaar is er een défilé over de Coolsingel Echter een 325-jarig bestaan vonden we reden om wat meer te doen", voegt Van der Til er aan toe. Dat heeft onder andere gere sulteerd in een film over de mariniers die a.s. woensdag avond bij de Tros vertoond zal worden. Tevens is er een boek verschenen over 325 jaar ma- Kerstbridge SCHIEDAM— In het club huis De Toekomst van het Sportpark Thurlede wordt za terdag 22 december de beken de bridgedrive gehouden. Toegang voor leden, dona teurs en introducées. Aanvang 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. In verband met de verwachte grote belangstelling voor deze bridgedrive dienen belang stellenden zich voor 15 de cember op te geven bij: Fam. C. Wever, tel. 4738543, mevr. C. Steenbergen, tel. 4708154 of dhr. J.H. de Groot, tel. 4731660. Voor beginnende bridgers is er een beginners- lijn. Internationale vrijwilligersdag SCHIEDAMIn de recrea tiezaal van de DrieMaasStede zal op 7 december een inter nationale vrijwilligersdag plaatsvinden. „Een ochtend om niet te mis sen", zegt Anneke de Jong, coördinatrice van het vrijwil ligerswerk. Zij wijst op een aantal sprekers die het vrij willigerswerk vanuit verschil lende gezichtspunten zullen belichten. Een daarvan is Els de Bruijn, werkzaam in de sector verzorging, zij zal het project 'patiënten bezoeken in een vaste huiskamer', presen teren. Verder is er een infor matiekraan!, waar onder an dere voorlichting gegeven wordt over een introductie cursus. Geïnteresseerden in het vrijwilligerswerk kunnen een afspraak maken om een keer met een medewerker mee te lopen tijdens het werk. De morgen begint om 10.00 urn en is rond 11.30 uur afgelo pen. Inlichtingen verstrekt Anneke de Jong, telefoon 4278199. De beroemde marinierskapel tijdens een concert in De Doelen. 3 en laten tal van kran- n(elk jaar gaat een deel van ten en tijdschriften zien hoe het korps naar Noorwegen of dynamisch het leven van een Schotlandskieën, overleven, marinier is. De meeste jongeren zien het als een uitdaging en willen I li tri a ai na zichzelf wel een keer bewijze- o o n",aldus de majoor. Daaraan Want alhoewel ze bij de mari- vooraf gaat echter wel een niers niet zitten te wachten op strenge selectie. Immer een rambo's of jongens met bij goede fysieke gesteldheid is wijze van spreken het mes pure noodzaak. Lichamelijk tussen de tanden: mariniers wordt er flinke aanslag ge- hebben toch wel het imago pleegd op knieën, enkels en van 'je moet tegen een stootje rug. Om een indruk te geven kaanse korps dat 180.000 ma riniers telt. De Nedelandse jongens van 'Johan de Wit' zijn verdeeld over de Neder landse Antillen en Aruba, en ongeveer 1500 mariniers zit ten bij de operationele eenhe- den.Momenteel zijn er 27 in de Perzische Golf waar ze taken verrichten aan boord van de schepen. Deze maand wordt de feest viering afgesloten met een groots défilé waaraan duizend actief dienende mariniers en 2200 oud-mariniers deelne men. Dat gebeurt op 15 de cember tussen 12.00 en 12.10 uur. Prinses Margriet zal daarbij aanwezig zijn. Daar aan voorafgaand vindt op 10 december de kranslegging plaats bij het mariniersmonu ment op het Oostplein. Boven dien zijn ter gelegenheid van het 325 jarig-bestaan drie beeldjes gegoten van onder andere 'De Marinier' op het Oostplein. De beeldjes zijn ongeveer 12 centimeter hoog, gegoten in een bronslegering en staan op een voetje. Een deel van de opbrengst daar van gaat naar een goed doel, namelijk het Nationale Fonds Sport Gehandicapten. SCHIEDM/VLAARDIN- GEN De Stichting Buiten landse Werknemers Rijnmond (SBWR) heeft het werkplan voor 1991 klaarliggen. Op het terrein van de arbeidsmarkt, scholing, onderwijs en vrou wenemancipatie zal de ko mende tijd een grote inzet no dig zijn, stelt de Stichting vast. De positie van migranten op de arbeidsmarkt is nog steeds niet rooskleurig. Dar maakt extra inspanning op dit terrein noodzakelijk vindt de SBWR. Het aantal bij de arbeidsbu reaus ingeschreven migranten in het Rijnmondgebied be draagt 19.500. De Stichting vindt het daarom van belang dat zij in concact blijft met werkloze buitenlanders om hen de weg te wijzen in het woud van instanties en rege lingen. Een kleinschalige aanpak is volgens de SBWR het best op zijn plaats. Ook is het volgens de Stichting belangrijk dat, werkgevers gemotiveerd wor den om meer buitenlanders in dienst te nemen. In dit ver band is de Migrantenvacatu rekrant een belangrijk medi um, omdat alleen bedrijven die positief staan tegenover het in dienst nemen van mi granten, daarin adverteren. De krant is verkrijgbaar in het kunnen'. „Bergen beklimme- Urbanus te zien in Filmhuis SCHIEDAM Filmhuis Schiedam heeft vrijdagavond de speelfilm Koko Flanel op het programma staan. In deze komische film van de Belgi sche regisseur Stijn Coninx wordt de hoofdrol gespeeld door de humorist Urbanus. Urbanus speelt in de film de rol van een sullige man die zijn vader belooft voor min stens één nakomeling te zor gen. Met Sarah, op wie Placi de snel verliefd wordt, beleeft hij vervolgens doldwaze avon turen. De film begint om 21.30 urn en de zaal gaat om 20.30 uur open. De toegang is vijf gul den. Het Filmhuis is te vinden aan de Nieuwstraat. hoeveel er uiteindelijk door de selectie komen zegt Van der Til: Van de honderd man blijven er ongeveer tien over. Die kunnen dan de op leiding volgen en ook daar vallen er dan weer af". Per jaar melden zich ongeveer 3500 tot 4000 personen aan Het huidige korps telt 3000 leden.„Dat is niet veel" zegt Van der Til. „Zeker niet als je het afzet tegen het Ameri- Podium SCHIEDAM De Freddy Cavelli Band treedt zaterdag in muziekcafé Podium op. De rock en blues spelende band begint om 22.30 uur en de toe gang is gratis. Zondag 9 december spelen de vaste medewerkers van de Sessie op Zondag, die om de twee weken plaatsvindt, met Aad van Pijlen en Rien van Willigen uit de Anton Geesink Band. Aanvang 22.00 uur, toe gang gratis. De jamsessie vindt zoals ge woonlijk op donderdag om 22.00 uur plaats. Muziekcafé Podium is te vinden aan de Lange Haven. gebied Nieuwe Waterweg Noord. Onderwijs Veel van de huidige werkloze allochtonen zijn te weinig ge schoold. Volgens de SBWR verdient het aanbeveling reeds in het voortgezet onder wijs aandacht te schenken aan de verdere school/vakoplei ding van de allochtone jonge- Terugdringen van schoolver zuim, beroepskeuze en een goede doorstroming naar leer- /werktrajecten moeten voor komen dat deze jongeren al bij voorbaat kansloos zijn op de arbeidsmarkt. De verwach ting is dat in het jaar 2000, I 50% van de schoolverlaters allochtoon zal zijn. Bedrijven zijn dus gebaat bij een gerich te opleiding voor deze groep. Vrouwen In overleg met andere instel lingen zal het SBWR werken aan de realisatie van een bui tenlandse vrouwencentrum in Rotterdam en Vlaardingen. Doel hiervan is allochtone vrouwen informatie, advies en een activiteitenprogramma aan te bieden. Ook zal samen met de Stichting No Problem cursussen worden opgezet, die zijn gericht op de arbeids markt. Verder probeert de Stichting Buitenlandse Werknemers Rijnmond, zo doelgericht mo gelijk, kennis over te dragen aan hulpverleners in het maatschappelijk werk en de geestelijke gezondheidszorg. Dit gebeurt door middel van cursussen en training. „Er ligt een jaar voor ons", zo reali seert de SBWR zich, „waarin op een heel breed terrein hard gewerkt dient te worden". SCHIEDAM Schiedam staat wereldwijd bekend als de Jeneverstad, maar dat de oerdegelijke borrel door de opkomst van de buitenlandse bieren zo langzamerhand aan popu lariteit verliest, is ook in de plaatselijke horeca duide- wmmsmmssmm Voor één van onze relaties zijn wij op zoek naar dames die goed kunnen RUIKEN EN PROEVEN Onze relatie is op zoek naar dames die geïnteresseerd zijn in eten en drinken en die, na gebleken geschiktheid, 1 ochtend per week in een panel zitting willen nemen. Door het panel worden allerlei produkten voor het bereiden van maaltijden op smaak, kleur en geur beoordeeld. Bent u tussen 20 en 50 jaar en heeft u minimaal een MAVO-opleiding, bel dan voor meer informatie op 7, 10 en 11 december van 9.00-16.00 uur, telefoonnr. 010-4131027. RESEARCH INTERNATIONAAL NEDERLAND lijk merkbaar. Voor de echte bierliefhebber is dat een enorme uitkomst, want tegenwoordig is er keus uit een groot assortiment waar ook de cafés wel bij varen. Dat het Schiedamse sleven toch wel iets heeft, is ook IJf Blokker, die enkele jaren geleden met de Barend Servet-show op de va derlandse televisie bekend heid genoot, niet ontgaan. Stond hij twee weken geleden in het Passagetheater met het toneelstuk 'Koekoeksnest', af gelopen vrijdag maakte hij een rondje Schiedam. In gezelschap van onder ande re Dick de Waard, Willem Ho- sang en Chris Woerts bezocht IJf Blokker een zestal horeca- etablissementen om een beeld te krijgen van het Schiedamse uitgaanscentrum. Blokker, bierkenner bij uitstek, ver zorgt in 'het Bierblad', dat maandelijks verschijnt en naar alle Nederlandse horeca- exploitanten wordt verzon den, een vaste rubriek onder de naam 'Stappen met IJf'. Wie denkt dat de bekende Ne derlander het ene na het ande re biertje achterover slaat, heeft het mis, want hij bena dert de zaak heel serieus, al wordt gezien zijn verleden an ders verwacht. In de door Dick de Waard uit gestippelde wandelroute door het centrum van de Branders- stad, waren zes tussenstations opgenomen. "Al zijn er in Schiedam 121 vergunngshou- ders waarvan 85 procent ons hier Heineken en Amstel ver koopt, toch bezoeken wer niet alleen onze afnemers", licht regio-vertegenwoordiger Dick de Waard, die na vieren half jaar zijn werkgebied ver plaatst naar Den Haag, kort toe. "Het gaat niet zozeer om het bier, maar meer om de presentatie en de verzorging ervan". Blokker, gewapend met bloc note en pen, maakte met alle eigenaars een praatje en bleek zeer geïnteresseerd in de hore- ca-historie van de stad. "Het doel vdh mijn rubriek is de horeca-ondernemer op de hoogte te brengen van ont wikkelingen in andere ste den", vertelt Blokker. "De ei genaar legt het maandblad op de leestafel waardoor de klan ten een idee krijgen hoe het uitgangsleven in andere ste den is." IJf Blokker druk bezig met zijn rubriek. DONDERDAG 6 DECEMBER 1990 SCHIEDAMHet amateur toneel kent zo zijn eigen re gels. Waar doorgewinterde acteurs zich 'slechts' druk hoeven te maken over hun prestatie op de planken, daar moeten leden van amateurge zelschappen naast hun dage lijks werk in de avonduurtjes rollen leren, hand- en span diensten verrichten bij voor stellingen en het theater van garderobe tot toneel kennen. Neem nu Frans Wijngaarden. Deze Schiedamse psycholo- gie-student besteedt menige avond aan het regisseren van het toneelstuk 'Wie is er bang voor Virginia Woolf' dat 2 maart in het Micro Theater in Delft in première gaat. Geani meerd vertelt hij over het Delftse gezelschap De Flits. „Het is echt een club van the- atergekken die nooit te be roerd zijn naast het grote werk op de bühne huishoude lijke diensten te draaien. Bo vendien zijn wij er trots op dat we zonder enige vorm van subsidie het hoofd boven wa ter kunnen houden. Dat ga randeert onze afhankelijk heid". Wijngaarden raakte via va kantiewerk betrokken bij De Flits. „Ik werkte met iemand die al bij het gezelschap actief was. Toen deze persoon mij eens uitnodigde een kijkje te nemen in het theater was ik vrijwel meteen verkocht. In Delft herwon ik het plezier in het theater en werd ik weer verliefd op het actief met to neel bezig zijn. De teleurstel ling van de Kleinkunstakade- mie was op slag verwerkt". Op de"1 akademie in Amster dam, waar Wijngaarden na een verblijf in de Verenigde Staten het toneelvak onder de knie probeerde te krijgen, ontstond een diepgaand ver schil van mening over de op leiding met één van de docen ten. „Bij de selectie van de kandidaten werd constant be weerd dat in de opleiding de nadruk lag op creativiteit en niet op techniek. De teleur stelling kwam voor mij toen bleek dat een technische ach tergrond toch van groot be lang werd geacht. Daarmee krijgen mensen die in hun jeugd wat meer met cultuur in aanraking zijn geweest toch een grote voorsprong. Dat vond en vind ik bijzonder jammer". Beleving Meer in het algemeen bekijkt Wijngaarden de kunstcultuur in Nederland zeer kritisch. „Mijn ervaringen in Amerika zijn wat betreft de beleving van en interesse voor de kunst heel wat beter. Ik kan niet voor heel de Verenigde Staten spreken maar in het noorden waar ik zat was een hele le vendige theater- en toneeltra ditie. Van cultuurbarbarisme was daar niet veel te merken. In diverse producties heb ik daar vier rollen gespeeld en wat mij opviel was daar dat de hele gemeenschap bij het theater was betrokken. Als een groep oudere mensen die nog nooit een penseel hadden vastgehouden een kunstklas startten sprak men na korte tijd al over een expositie en werd zonder enige vorm van subsidie zo'n evenement geor ganiseerd. Die bezieling mis ik in Nederland wel eens. De kunst staat hier veel verder van de mensen af". Met het theaterbezoek gaat het volgens Wijngaarden in ons land gelukkig wat beter. „Er komen meer mensen naar het toneel. Toch vind ik het treurig dat de concurrentie slag met de televisie verloren is. Het naar het theater gaan op zichzelf is al een belevenis, maar het kost natuurlijk wel moeite. Als het regent of vriest, lijkt thuis zitten bij de televisie toch aantrekkelij ker". Weer of geen weer, Wijngaar den gaat wel minstens een keer per week naar Delft het stuk 'Wie is er bang voor Vir ginia Woolf' te regisseren. Sa men met vier acteurs werkt hij daar met het scenario van Ed ward Albee in de hand. Invalshoek „Daar is veel werk aan ver bonden, dat klopt. Ik ben ver antwoordelijk voor de hele vormgeving, van belichting tot muziek. Essentieel vind ik het dat we met het gezelschap onze eigen invalshoek kiezen. Het heeft geen zin andere ver sies van het stuk te imiteren omdat dan onze acteurs ver geleken gaan worden met bij voorbeeld Richard Burton die het ook eens heeft vertolkt. Mijn taak als regisseur is de acteurs zo veel mogelijk te motiveren en te stimuleren". Dirigeren is een term die mij niet bevalt. Dat klinkt teveel als bevelen van bovenaf. In mijn werk (Wijngaarden is ac tief als trainer sociale vaar digheden) blijkt steeds dat deze vorm van bevelen geven niet werkt. Daarom ook heb ben de spelers als eerste on derdeel van de repetities de rollen die zij spelen zelf gea nalyseerd. Op die manier kun nen zij, binnen bepaalde gren zen natuurlijk, hun eigen in vulling aan het stuk geven. Een maximale prestatie lijkt mij zo het best gegarandeerd. Want hoewel wij amateurthe ater bieden, wil ik koste wat het kost voorkomen dat het tot amateurisch theater ver valt".

De Havenloods | 1990 | | pagina 3