Turkse winkeliers gaan gebukt onder concurrentie GELD VERDIENEN! 35.- de lekkere dagen breken weer aan... iSilülUJ Ziekenomroep Schiedam is op zoek naar technici Schiedams Nieuwsblad Engin: 'Betere marketing en voorlichting nodig' Randstad heeft volop werk INTERESSE? Interlanden spreigroep Runder Biefstuk >chouder karbonade 95 23 >95 DE HAVENLOODS DINSDAG 11 DECEMBER 1990 50-199 SCHIEDAM Het gaat de in Nederland wonende et nische ondernemers in le vensmiddelen niet voor de wind. Dat constateert het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbe drijf (EIM). Volgens een pas verschenen rapport van het EIM is het aantal Turkse, Marokkaanse en andere etnische levensmid delenzaken de laatste jaren fors toegenomen. De on derlinge concurrentie is daardoor steeds groter ge worden. Hoewel het rap port van het EIM het reilen en zeilen van de allochtone ondernemers in de vier grote steden beschrijft, lijkt het ook van toepas sing op Schiedam. Onder de Turkse winkeliers in Schiedam blijkt eveneens sprake van sterke concur rentie. Hoeveel etnische ondernemers er in Schiedam zijn, is niet duidelijk. De Kamer van Koophandel deelt de onderne mers niet in naar etnische her komst. Het PvdA-raadslid Mahir Engin, zelf van Turkse afkomst en werkzaam bij de Stichting Buitenlandse Werk nemers Rotterdam, schat het aantal Turkse winkels in Schiedam op 6 7 (café's en koffiehuizen niet meegere kend). Opmerkelijk is dat er in de stad geen Marokkaanse winkeliers zijn. „Wat daar precies de oorzaak van is, weet ik niet", zegt Engin. Mevlana Een van de Turkse onderne mers is M. Tuzcu. Hij heeft sinds 1984 een slagerij aan de Van Haarenlaan. Nadat hij in 1974 naar Nederland was ge komen, werkte hij eerst vijf jaar als pijpfitter in Rozen burg. In 1979 opende hij een slagerij op de Hoogstraat. „Ik wilde zelfstandig zijn. Boven dien was het mijn vak. Mijn familie had een slagerij in Ka- raman". Vijf jaar later brand de zijn zaak op de Hoogstraat af. Kortsluiting, zei de politie. Nog hetzelfde jaar begin Tuz cu een nieuwe slagerij, Mevla na, aan de Van Haarenlaan. Volgens Tuzcu loopt de zaak niet goed. Zijn inkomsten zijn de afgelopen jaren steeds ver der gedaald. Tuzcu: „Vroeger, toen ik pas begon, ging het nog wel. Maar de laatste tijd wordt het steeds minder". De slagerij van Tuzcu trekt ge middeld slechts twintig klan ten per dag. De meesten daar van zijn Turken en Marokka nen. Het percentage Neder landse klanten bedraagt niet meer dan 10% „Toen ik nog in de Hoogstraat zat, was dat 50%", zegt Tuzcu. De Neder landse clientèle legt trouwens ook letterlijk weinig gewicht in de schaal. „De Turkse en Marokkaanse klanten kopen meteen een paar kilo, de Ne derlanders drie of vier ons. Maar de Nederlandse klanten willen wel betere kwaliteit. De Turken en Marokkanen willen vooral goedkoop vlees", aldus Tuzcu. De magere resultaten van zijn onderneming wijt Tuzcu aan de geïsoleerde ligging. Mevla na zit hulpeloos gevangen tus sen een tandartspraktijk, een administratiekantoor en een automatiseringsbedrijf. Er zijn geen andere winkels in de naaste omgeving. Door deze onaantrekkelijke lokatie, zo meent Tuzcu, verdwijnen veel klanten naar de concurrentie. Tuzcu gelooft niet dat zijn sla gerij nog een lang leven is be schoren. „Misschien nog twee, drie jaar", schat hij. Op dit moment volgt Tuzcu een cur sus administratie. „Als ik het diploma haal, ga ik iets anders doen. Geen winkel meer! Ankara Een van Tuzcu's concurrenten is S. Tekin. Zijn slagerij en levensmiddelenzaak Ankara is gevestigd aan de Parkweg. Tekin besloot in 1987 een eigen zaak te beginnen, omdat hij aan 'de WW' wilde ont snappen. Anders dan Tuzcu had hij geen ervaring. Wel had hij vooraf in Rotterdam een cursus voor beginnende on dernemers gevolgd. Zijn keu ze voor een levensmiddelen zaak verklaart Tekin aldus: „Als iemand vijf gulden heeft, gaat hij eerst brood, groente mm Mahir Engin (inzet): „Ik heb goede hoop voor de jongeren". of vlees kopen. Hij besteedt zijn geld niet eerst in bijvoor beeld een koffiehuis". De zaak van Tekin draait be ter dan die van Tuzcu. Per dag komen ongeveer 150 klanten in de winkel. Het Nederlandse aandeel hierin bedraagt 40%. Ondanks deze redelijke klan dizie ziet Tekin de toekomst niet met vertrouwen tege moet. Schuin tegenover zijn zaak, op nog geen vijftig me ter afstand, zit een andere Turkse levensmiddelenwinkel (Türkyem). Deze winkel is een 'geduchte concurrent van Te kin. Zeker nu sinds kort aan de overkant ook vlees wordt verkocht, staat 'Ankara' een zware tijd te wachten. Tekin is ervan overtuigd dat de Parkweg niet groot genoeg is voor twee Turkse winkels. „Binnenkort gaat een van ons tweeën afvallen. Dat kan niet anders". Wie uiteindelijk het onderspit zal delven, durft Te kin niet te voorspellen. „Maar ik hoop natuurlijk niet dat ik het word", zegt hij lachend. Toekomst Voor het raadslid Engin zijn de uitkomsten van het onder zoek van het EIM niet verras send. „Het is bekend dat de Turkse winkeliers elkaar on- Luegener huLs-aarvhuLsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex £3196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Tel. 010 - 4.346.711. Kantooruren: werkdagen 8.30 - 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Mevr. C. Wijnen - van der Bas. (tel. privé 01899 -18251) DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A.van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis- schijnen in Zuid-Holland wekelijks ir een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM De Ziekenom roep Schiedam breidt haar ac tiviteiten nog steeds uit. Tweeëndertig jaar geleden be gonnen op een klein zolderka mertje en nadien vele malen verhuisd, opereert de omroep nu vanuit een pand aan de Korte Haven. Met subsidies, donaties en de onontbeerlijke inzet van een groot aantal vrijwilligers, groeit de Zie kenomroep in toenemende mate in de breedte. „Een paar jaar geleden wer den er eigenlijk alleen maar verzoekplaten programma's gepresenteerd", zegt John Weimar, coördinator vn de Ziekenomroep, „terwijl nu het aanbod gevarieerder is. Zo zijn er op dinsdag- en woens- Poppentheater voor kinderen SCHIEDAM— Een speciale theatervoorstelling voor kin deren van 3 tot 8 jaar is ge pland op zaterdag 15 decem ber. Het poppentheater van Jacobus Wieman, zal samen met de kinderen in de zaal een knotsgekke voorstelling bren gen. Het optreden vindt plaats in de Teerstoof. Aanvang 14.00 uur en de toegangsprijs is f 5,-. dagavond nog wel verzoek platen programma's met po pulaire- en klassieke muziek, maar de donderdag is gereser veerd voor stadgenoten van 50+. Het programma 'Het Sterrenbos', is op donderdag avond te beluisteren van 19.00-22.00 uur, zowel in het ziekenhuis als op de kabel. Het is een informatiefpro- gramma met veel rubrieken en thema's. Het Gecoördineerd Ouderenwerk doet daarvoor veel voorbereidend werk. „Zo hebben wij een uitzen ding over belasting-teruggave voor alleenstaanden ver zorgd", vertelt John Weimar, „daar kwamen leuke reacties op binnen. Dat werkt dan weer stimulerend voor de ma kers van dat programma, want veel direct contact met de luisteraars is er uiteraard niet". Ook de Ouderenbond en de deelnemers aan het Gilde- project hebben bij toerbeurt een vaste rubriek. Noodkreet Vrijwilligers kunnen wij altijd gebruiken", zegt de woord voerder van de Ziekenomroep, „zeker voor wat de techniek betreft, daar zitten wij werke lijk om te springen. Veel men sen willen wel omroepen, maar het aanbod van technici is praktisch nihil. Juist bij speciale program ma's, zoals een rechtstreeks verslag van Koninginnedag en de intocht van Sinterklaas, zijn technische medewerkers onmisbaar". Er klinkt ergernis door in de stem van John Weimar als hij het heeft over de lokale om roep. „Zaken die Radio Schie dam laat liggen, bijvoorbeeld uitzendingen op beide kerst dagen en Oudejaarsavond, worden nu door de Ziekenom roep opgepakt. De mogelijk heid van de kabel is er, dus die benutten wij. Het betekent wel dat wij met deze aanpak over meer mensen moeten kunnen beschikken". De woordvoerder van de ZOS roept personen die belangstel ling hebben voor de techni sche kant van de Ziekenom roep op contact te zoeken met de Stichting. Schiedammers die het werk van de ZOS financieel willen steunen kunnen zich voor f 15,- per jaar aanmelden als donateur. Voor dit bedrag ontvangen zij vier maal per jaar het informatieblaadje van de omroep. Het adres is: Stichting Ziekenomroep Schiedam, Postbus 239, 3100 AE Schiedam. John Weimar Deel Nieuwland zonder gas SCHIEDAM Bewoners van een gedeelte van de wijk Nieuwland'hebben op Sinter klaasdag het geruime tijd moeten doen zonder gas. Te gen het eind van de middag was de oorzaak van de stagne ring gevonden maar dat bete kende nog niet dat de gas kraan weer opengedraaid kon worden. „Het was niet on denkbaar dat mensen de gas kraan open hadden staan, zo dat gas kon wegstromen. Dit had tot grote ongelukken kun nen leiden", zegt Van Zessen medewerker van het gasbe drijf. Door het inschakelen van de politie, die via een geluidswa gen de bewoners opriep de hoofdkraan te sluiten, was het leed om 18.00 uur geleden. De medewerkers van het gas bedrijf zijn hierna nog lang bezig geweest. „Zeker tot 22.00 uur hebben wij nog na zorg verricht. Onze Sinter klaasavond viel daarbij aar dig in duigen", aldus een laco nieke Van Zessen. „Maar daar was niets aan te doen. Wij hebben de mensen zo veel mo gelijk geholpen. Toen het gas weer door de buizen stroom de, waren er apparaten die niet meer wilden functione ren, zoals gashaarden en gei sers. Wij zijn behulpzaam ge weest om die weer op gang te brengen". derling kapot maken, ook in Schiedam. Daar komt nog bij dat zij veel concurrentie heb ben van grote supermarkten als Albert Heijn en Bas van der Heijden", zegt hij. Of er een klant-en-klare -oplossing voor deze concurrentieslag is, betwijfelt Engin. Hij gelooft niet dat de markt- en finan ciële positie van de Turkse winkeliers er spoedig op voor uit zal gaan. Wel is hij van mening dat de toekomstige Turkse (en Ma rokkaanse) ondernemers beter opgeleid en voorgelicht moe ten worden. „Mijn constate ring is dat een heleboel Turkse en Marokkaanse winkeliers een zaak openen zonder een goed plan. Zij doen vaak wei nig aan marketing. Ook weten zij dikwijls niet dat zij bij be paalde instanties een startka pitaal kunnen krijgen. Dat zou moeten veranderen. Engin denkt dat deze com merciële deskundigheid er in de toekomst wel zal komen. Hij ziet vooral mogelijkheden voor de tweede generatie al lochtonen, omdat voor deze generatie anders dan voor de eerstede Nederlandse taal geen barrière is om de nodige diploma's te halen. „Ik heb goede hoop voor de jonge ren", aldus Engin. Mastroianni in Filmhuis SCHIEDAM— De film Splendor die vrijdag 14 de cember in het Filmhuis draait is een hommage van Ettore Scola aan de cinematografie. In afwisselend kleur en zwart- /wit beelden, met vele histori sche momenten uit de filmwe reld, verbeeldt regisseur Scol- la de geschiedenis van een kleine Italiaanse buurtbios- coop, de eigenaar en diens personeel. De acteur Marcello Mastroianne, die de hoofdrol speelt behoeft geen nadere toelichting. De aanvang is 21.30 uur, de entree f 5,-. Orgelconcert in museum SCHIEDAM Het laatste or gelconcert van dit jaar in de aula van het Stedelijk Mu seum zal Leo Koornneef uit Brielle verzorgen. Deze jonge organist studeerde aan con servatoria in Rotterdam en Den Haag. Nu is hij als docent verbonden aan de Muziek school Nieuwe Waterweg Noord. Composities van onder andere Mozart, Rinck en Alex Guilmant staan op het pro gramma. Het concert vindt plaats op zaterdag 15 december, de aan vang is 15.00 uur en de toe gang is gratis. Toneelgroep Utile Dulci SCHIEDAM De toneel groep Utile Dulci werd in 1911 door Schiedamse scho lieren opgericht en is nog Steeds springlevend. De vere niging bestaat volgend jaar tachtig jaar. Dat de groep nog zeer vitaal is toont zij zondag avond, 16 december in de Teerstoof. Dan zal het blij- spell 'Plaza Suite' van Neil Si mon op de planken worden gezet. De voorstelling begint om 20.15 uur en de toegangsprijs is f 10,-. DE HAVENLOODS Ui HET ZUIDEN Presentatie: Gerard Cox. Inloopmuziek en begeleiding Gerard Cox: Bert 16 dec. Het Balkan Festival 23 dec jeans 12 dansers/zangers i 30 dec Het Groot niet te vermijden Dans en Show Orkest de Doelen Open vanaf 10.15 uur. Aanvang 11.00 uur. R Doelen. Alléén bij de VERENIGDE SPAARBANK, bij het theatertoureai JWEGENER HUIS-AAN-HUISBLADEN JOEGOSLAVIË PHOENIX DEN ME0E MOGELIJK BERM AKT DOOR: ORANJEBOOM Commercieel-administratief medewerker m/v In een technisch bedrijf in Schiedam hebben wij een afwisselende baan voor u. U zult zich o.a. bezighouden met het opstellen van offertes en het begeleiden van de planning van het onderhoud. Computerervaring en affiniteit met techniek is gewenst. Informatie bij Karin Wijnands of Irene van Brouwershaven, tel. 010-47 35 033. Assistent-account manager m/v Voor een bedrijf in Schiedam zoeken wij een MEAO'er BA met affiniteit met automatisering. U zult o.a. het facturatieproces en de correspondentie met cliënten gaan verzorgen. Werkervaring en kennis van computers is gewenst. Informatie bij Karin Wijnands of Irene van Brouwershaven, tel. 010-47 35 033. Chauffeur m/v Voor een bakkerij in Schiedam zoeken wi met een B-rijbewijs. De werktijden zijn ve 's ochtends, voor 20 uur per week. Deze Daan is v< tijd. Informatie bij Melany van Twuijver of Curd Leicht, tel. 010-47 36 322. Verpleeghulpen/ ziekenverzorgenden m/v Bent u een gediplomeerd ziekenverzorgende of heeft u enige werkervaring als verpleeghulp, dan hebben wij op dit moment verschillende part-time en full-time mogelijkheden. Als u zich nu laat inschrijven, kunt u direct aan de slag. Informatie bij Karin Wijnands of Irene van Brouwershaven, tel. 010-47 35 033. Schiedam, Rotterdamsedijk 423. "v randstad uitzendbureau sen nette chauffeur 07.00-11.00 uur lan is voor lange Kom bij ons werken en verdien met enkele uren bezorgen Op dit moment zijn er mogelijkheden vlakbij uw huis. Vlaardingen-Oostwijk Schiedam-Over de Vest Schiedam-Centrum Bel tussen 9.00 er) 1 7.00 uur 01 0-469961 2 of 4699692 of vul snel onderstaande bon in [Tk wil graag meer informatie over het bezorgen bij Interlanden Spreigroep Naam: Adres: Postcode en plaats: I Telefoonnummer: Opsturen aan: Inspectie Interlanden Spreigroep Antwoordnummer 828 3000 WB Rotterdam Zonder postzegel! (In envelop) Kipfilet "J "195 Paarde I biefstuk^95 Kalkoen- filet j 195 goed voor de lijn! kilo voot lil Sukade- J J nr lapjes 1195 lekker mager fundvlees,ki(o I ll Bief- lapjes 1395 lekker mals rundvlees, kilo I VI Stukje J Rosbief 1495 lekker mals, Mo voor I II J J «r Rollade "1195 heerlijk mager, kilo lil Varkens Filet 1095 stukje of ate roHade. kilo I Wl 3? voor op de boterham: 100 gr. Gebraden Rosbief 100 gr. Gebraden Fricandeau 100 gr. Zeeuwsspek \r. Gekookte Lever \r. Achterham gg samen voor zacht als boter, kilo voor Kalkoen drumsticks Contrafilet 15.95 Runder gehakt 8,95 T-Bone Steak 20.95 Tartaar 4.95 Kippepoten 7.95 Shoarmavlees 4,45 Satévlees 12." Nasi/Bamivlees 4,45 Varkenshaasjes 2p5 Hacheevlees 9,95 heel kilo voor slechts voorkomtormdigwachter^ Paarde Haasbiefstuk het paard! kilo Ham Fricandeau lekker g| Jj Ar mager vO stukje, I I kilo lil Lende Karbonade heerlijk mager, heel kilo voor een lekkere soep: Hamschijf, veel vlees kilo 5.95 Schenkel met been, kilo 7.95 »j Ossestaart, kilo 7?' Soepvlees, 500 gr. 595

De Havenloods | 1990 | | pagina 3