P Gezondheid Braziliaanse kruiden verhogen vitaliteit Hart en bloedvaten vergen goede verzorging Slaapwel Linogistme verlaagt cholesterolgehalte t* - V isolie- c apsules versoepelen stijve gewrichten Anders beter worden Hahtrun Halitran DE HAVENLOODS - DINSDAG 11 DECEMBER 1990 In ons land zijn hart- en vaatziekten nog altijd doodsoorzaak nummer één. Van alle mensen die jaar lijks in Nederland sterven, overlijdt 41,5% aan de directe of indirecte gevolgen hiervan. Alhoewel dit percentage sinds 1972 daalt, gaat het nog altijd om 50.000 slachtoffers. In principe kan iedereen een hart- of vaatziekte krijgen, al loopt de één wat meer risico dan de ander. De drie voornaamste risico factoren zijn: een te hoge bloeddruk, een te hoog cho- lesterol-gehalte in het bloed en roken. Ook stress schijnt een belangrijke rol te spe len, alhoewel nog niet dui delijk is op welke manier het van invloed kan zijn. Mensen die geen last hebben van de genoemde factoren lopen het minste risico, maar dat wil niet zeggen dat ze nooit hart- of vaatziekten zullen krijgen. De kans dat zij het krijgen is in elk ge val vele malen kleiner dan bijvoorbeeld rokers met een te hoge bloeddruk. Tussen roken en ziekten van de kransslagaderen rond het hart (zoals een hartinfarct) bestaat een dui delijk verband. Dit komt doordat nicotine ervoor zorgt dat het hart harder moet werken. Andere be standdelen in sigaretterook hebben een ongunstig effect op de wand van bloedvaten. Het spreekt vanzelf dat hoe meer iemand rookt, hoe gro ter de risico's worden. Van daar dat stoppen met roken zeer verstandig is. Naar schatting 15 tot 20% van de volwassenen heeft een hoge bloeddruk of hy- pertensie. Deze wordt meest al veroorzaakt door vernau wing van de slagaderen. Ie dereen kan hoge bloeddruk krijgen, maar ook hierbij geldt dat er factoren (hoge bloeddruk kan bijvoorbeeld in de familie voorkomen) zijn die de een vatbaarder maken dan de ander. Op lange termijn kan de ver hoogde bloeddruk de bloed vaten beschadigen. Op de beschadigde plek ken kan zich vet afzetten, waardoor de slagaderen ver stopt raken, een proces dat in de volksmond 'aderver kalking' wordt genoemd. Wanneer de kransslagade ren rond het hart verkalken wordt de kans op een hart infarct vergroot, omdat het hart niet voldoende zuurstof krijgt. Dit kan ook gebeu ren met de bloedvaten die de hersenen van bloed voor zien. Uiteindelijk kan hier door een beroerte ontstaan. Behalve hart en hersenen zijn ook de nieren gevoelig voor de gevolgen van een te hoge bloeddruk. De meeste mensen die een te hoge bloeddruk hebben, merken er helemaal niets van. Toch is het proces dat zich in het lichaam afspeelt VOCKTBALANS «xx een goede vodmcguW ^^pfiacona^rr: s=phacotja VOCHTBALANS SLAAP WEL Vochtbalans, het woord zegt het al, zorgt voor de juiste vochtregulatie en het onder steunt bovendien de nier- funktie. De nieren zijn ver antwoordelijk voor de vochtverhouding. Stimule ring van de nieren is dus be langrijk. Vochtbalans bestaat uit alleen maar plantaardige produkten zoals: Jeneverbes sen, Selderie en Gulderoede. Deze plantaardige produkten in Vochtbalans zorgen voor een natuurlijke vochtafdrij- vende werking door onder steuning van de nierfunktie. Indien niet anders wordt voorgeschreven raden wij aan 3 maal daags een capsule te gebruiken bij de maaltijd. Indien er geen resultaat wordt bereikt, raadpleeg dan uw arts. 150 capsules f 14.95 'Slaap wel' is de toepasselijke naam van een nieuw plant aardig produkt voor ontspan ning en goede nachtrust. Het gebruik van chemische mid delen neemt hand over hand toe, evenals de verslaving aan deze middelen. Het is goed om te weten, dat er een plantaardig alternatief is n.l. Slaap-Wel capsules. Dit mid del bevat Passiebloem, St. Janskruid, Hop, Haver en Meidoorn. Dit plantaardige produkt kunt u innemen na de maaltijd als rustgevend middel en voor het slapelen als middel voor een goede nachtrust. 150 capsules f 14.95 een grote bedreiging voor de gezondheid. Tegenwoordig kan hoge bloeddruk op allerlei manie ren worden onderdrukt. Bij een geringe verhoging kan soms worden volstaan met dieetmaatregelen (zoals min der zout). Wie zich hieraan houdt, kan de bloeddruk zelf op peil houden. In ande re gevallen zijn er genees middelen nodig om de bloed druk onder controle te hou den. Uw arts kan bepalen of dat noodzakelijk is. Hij heeft de keuze uit zeer veel geneesmiddelen die hoge bloeddruk bestrijden. Afhan kelijk van een aantal medi sche overwegingen zoals leeftijd, conditie en de hoog te van uw bloeddruk zal hij een keus maken. Voorwaar de is dat zo'n tabletje goed werkt en dat het zo min mogelijk bijwerkingen heeft. De geneesmiddelen die gebruikt worden bij ho ge bloeddruk kunnen inge deeld worden in diuretica (plastabletten) en Beta-blok- kers (worden al heel lang gebruikt) of nieuwere mid delen zoals calcium-antago- nisten en ACE-remmers. Artsen schrijven tegen woordig vaker de nieuwere middelen voor. Dit komt om dat deze minstens even ef fectief zijn en veel minder bijwerkingen hebben. In het kader van de intro- duktie van zo'n nieuwe ACE-remmer (Acupril) is er een informatiebrochure over hoge bloeddruk verschenen. Deze is gratis verkrijgbaar bij uw huisarts of apotheek. Cholesterol Cholesterol is een vetachtige stof die grotendeels door ons lichaam wordt aange maakt. Slechts ongeveer 20% komt via de voeding ons lichaam binnen. Choles terol is noodzakelijk bij de opbouw van lichaamscellen en hormonen. Het wordt via het bloed door het hele li chaam getransporteerd, ver pakt in vet- en eiwitdeeltjes, de zogenaamde lipoproteï- nen. De belangrijkste soor ten zijn HDL ('High Density Lipoproteins') en LDL ('Low Density Lipoproteins'). LDL zet cholestérol af op de vaat- wanden. Een teveel aan 'slecht' cholesterol veroor zaakt een vernauwing van de slagaderen, waardoor hart- en vaatziekten kunnen ontstaan. HDL daarentegen voert een teveel aan choles terol af en heeft hierdoor juist een beschermende functie. Ook bij een verhoogd cho lesterolgehalte kan een dieet soelaas bieden. Soms schiet dat echter tekort en zal de arts medicijnen moeten voorschrijven. De meeste medicijnen verlagen het to tale cholesterolgehalte in het bloed. Uit het vooraf gaande zal echter duidelijk zijn dat idealiter zo'n ge neesmiddel het 'goede' cho lesterol (HDL) zou moeten verhogen en het 'slechte' cholesterol (LDL) zou moe ten verlagen. Sinds enkele maanden is in Nederland een dergelijk geneesmiddel op de markt. Dit produkt (Lopid) wordt al bijna 10 jaar wereldwijd bij bijna twee miljoen mensen toege past. Het resultaat is een opzienbarende vermindering van hart- en vaatziekten. Geneesmiddel- infolijn Als aanvulling op be staand voorlichtingsmate riaal op het gebied van geneesmiddelen (folders e.d.) is er sinds kort de Geneesmiddel-Infohjn. Het 06-nummer is gratis te bellen: 06-099.88.77 op werkdagen tussen 11.00 uur en 14.00 uur. Dit is een initiatief van de be roepsorganisatie van apo thekers en wordt finan cieel ondersteund door het Ministerie van WVC. Vra gen worden beantwoord door een deskundig team bestaande uit meer dan twintig apothekers, die een speciale telecommuni- catiecursus hebben ge volgd. Een te hoog cholesterolge halte veroorzaakt dichtslib- bing van de aderen. Hier door kunnen hart- en vaat ziekten ontstaan. Choleste rol is een bloedvet dat door de darm uit het voedsel wordt opgenomen en dat nauw betrokken is bij de op bouw van hersenweefsel en zenuwstelsel. De enigszins vettige stof is slecht oplos baar in bloed, maar kan ge bonden aan eiwitten prima worden vervoerd. In een op timaal functionerend li chaam verlaat overtollig cholesterol op natuurlijke wijze het lichaam. Door slechte eet- en leefgewoontes kan een teveel aan choleste rol ontstaan en is het aantal eiwitten dat voor een nor maal transport kan zorgen te klein. Hierdoor kunnen onze bloedvaten verstopt ra ken, met alle kwalijke gevol gen van dien. Uitgebalanceerd Om dichtslibbing van de aderen te voorkomen kan het voedingssupplement Li- nogistine een handje helpen. Het produkt werd door bio chemicus dr. Rinse ontwik- ^OBOEN mmmt mnmome: mss-mmas posïbus262 -3mag bmh Voor mensen met gewrichtsklachten kunnen hoogge- concentreerde visolie-capsules uitkomst bieden. Uit onderzoek gedaan in het Academisch Ziekenhuis te Groningen, afdeling reumatologie, is gebleken dat regelmatige inname van de hooggeconcentreerde Halitran EPA capsules de pijn verlicht en de zwel ling en stijfheid van de gewrichten vermindert. Het gevolg is een versoepeling van de gewrichten en een verhoging van de bewegingsvrijheid. Nieuwe homeopatische pil "Anders beter worden" volgens de inzichten van Or. Vogel is een unieke medische vraagbaak voor het hele gezin. Het 624 pagina's tellende boek geeft duizend-en-één tips voor de behandeling of het voor komen van meer dan 250 aandoeningen met plantaardige en homeopatische geneesmiddelen. Of het nu gaat om slapeloos heid, overgangsklachten of gewoon jeuk, "Anders beter worden" geeft uitgebreide, verantwoorde informatie. Vrijwel elke ernstige of min der ernstige ziekte wordt be schreven, plus de natuurlij ke aanpak ervan. Zeven jaar geleden werd "Anders beter worden" voor het eerst uitgegeven. Er werden een kwart miljoen exemplaren van verkocht. De nieuwe uitgave is echter van kaft tot kaft volledig herzien. Het aantal aandoe ningen is bijvoorbeeld met maar liefst zeventig uitge breid. Het boek is verrijkt met 50 prachtige kleurenfo to's van geneeskrachtige planten. Dr. Vogel "Anders beter worden" is ge baseerd op de inzichten en ervaringen van de bekende Zwitserse promotor van na tuurlijk genezen, dr. h.c. Alfred Vogel, op de nieuw ste wetenschappelijke ont wikkelingen op het gebied van de homeopathie en fyto- therapie en op de waardevol le adviezen van ervaren (ho meopatische) artsen, apothe kers en andere deskundi gen. Het is een fraai uitgevoerd naslagwerk dat verantwoor de zelfmedicatie stimuleert, maar waar nodig, resoluut naar de huisarts verwijst. Het boek bestaat uit drie de len. De inleiding behandelt algemene informatie over homeopathie en fytothera- pie, Dr. Vogel, veel gestelde vragen, kinderdosering en zovoorts. Vervolgens zijn meer dan 250 aandoeningen en de natuurlijke behande ling daarvan beschreven, al fabetisch gerangschikt (van Aambeien tot Zweetvoeten) voor een snelle raadpleging. Per aandoening worden kenmerken, oorzaken en symptomen behandeld, ge volgd door tips over voe ding, leefwijze en uitwendi ge behandelmethoden. Ten slotte is een overzicht van alle verkrijgbare A. Vogel produkten opgenomen. Een uitvoerig trefwoordenregis ter maakt deze vraagbaak compleet. "Anders beter worden" kost slechts 14,95 en is ver krijgbaar bij boekhandel, apotheek en drogist. Voor meer informatie: Info centrum, tel 05250-5237. De hooggeconcentreerde Halitran EPA capsules be vatten gezuiverde natuurlij ke visolie met een hoog ge halte (50%) aan werkzame stoffen, het zgn. EPA/ DHA-gehalte. Juist door deze hoge concen tratie van het EPA/DHA ge halte van 50% wordt een optimale werking op de ge wrichten tot stand gebracht. Gebruiksvriendelijk De verpakking van Halitran is zeer gebruiksvriendelijk. Door de uitgekiende combi natie van de flaconvorm en de ribbeldop is deze flacon voor iedereen makkelijk te openen. Indien gewenst kan men de flacon openen door een pen tussen de opstaande ribbels van de dop te plaat sen en de pen te draaien. Cholesterol Bij regelmatig gebruik van de hooggeconcentreerde Halitran EPA-capsules kan ook het vetgehalte in het bloed verlaagd worden. De visolie-capsules zijn name lijk ook in staat de hoeveel heid schadelijke stof, het LDL dat het cholesterol op de wanden van bloedvaten afzet, te verminderen. Daar naast verhoogt het de hoe veelheid van de goede stof,, het HDL gehalte. HDL voert het cholesterol juist af Halitran EPA capsules zijn uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. Voor meer informatie: Nicholas-Mepros B.V., tel: 04977-81833. 0 keld en heeft een uitgeba lanceerde samenstelling van onder andere lecithine, vita minen (B, C en E), meervou dig onverzadigde vetzuren, calcium en magnesium. Door het gebruik van Lino- gistine maakt het lichaam meer transporteiwitten aan, die het teveel aan cholesterol kunnen afvoeren. De vitami ne E die aan Linogistine is toegevoegd, zorgt ervoor dat de eventueel beschadigde aderwand optimaal kan her stellen. Het is natuurlijk niet zo dat door het gebruik van dit voedingssupplement men straffeloos door kan gaan met ongezonde ge woontes. Om het choleste- rolpeil laag te houden is vol doende beweging en verant woorde voeding beslist noodzakelijk. Linogistine is een granulaat op plantaardi ge basis dat eenvoudig is te vermengen met melk, kof fie, desserts en andere ge rechten. Het is verkrijgbaar bij drogist, apotheek en re- formzaak. Voor meer informatie kunt u schrijven naar: Santesa BV, Postbus 71, 1380 AB Weesp. Zodra de zomermaanden verdwenen zijn en de grijze herfstdagen zich weer aan dienen, voelt menigeen zich een beetje zwaar. De zomer zon heeft niet alleen voor aangename temperaturen gezorgd, maar ook voor de nodige vitaminen. Het drui lerige weer spoort niet echt aan om naar buiten te gaan en dat kan leiden tot een vermoeid gevoel. In Brazilië, het land waar de Amazone indianen eeuwenlang hun hoogontwikkelde cultuur in stand hielden, stelde men produkten op natuurlijke basis samen, die heilzaam werken bij vermoeidheid en lusteloosheid. Deze prepara ten zijn samengesteld uit kruiden die groeien in de Braziliaanse regenwouden en zijn sinds kort ook in Nederland verkrijgbaar. Guarana Energiezaad is een preparaat op basis van biolo gisch geteeld en zonge droogd Guarana zaad. Het is bestemd om het concentra tie- en uithoudingsvermo gen te verhogen. Het werkt snel bij vermoeidheid, luste loosheid en gebrek aan ener gie en zorgt voor een na tuurlijke stimulans bij stu die, sport of werk. Daarbij kalmeert het de zenuwen en helpt het bij herstel na lang durige ziekte. Voor sporters is het goed te weten dat Guarana het melkzuur in de spieren neutraliseert waar door kramp en spierpijn worden voorkomen. Andere Braziliaanse zelfme dicatiemiddelen op natuur lijke basis zijn Pfaffia (ba lanskruid), Lapacho (im rnuunbast) en Catuaba (ont spanningskruid). Pfaffia, sa mengesteld uit de worte van de Pfaffia paniculata houdt het lichaam in balans, met name bij overgangspro blemen en stress. Daarnaast zorgt het voor de aanvulling op tekorten in ons voedsel. Pfaffia bevat bijna alle be kende vitamines, mineralen en sporenelementen. Wie last heeft van lichame lijke spanningen, rusteloos heid of hyperventilatie vindt baat bij Catuaba. In Brazilië wordt het ook aangeraden bij nervositeit en depressies. Lapacho heeft een belangrij ke werkstof die onze weer stand tot acht keer kan ver hogen. Het is een voedings supplement dat een bijdrage kan leveren aan een krach tig immuunsysteem. Zonder een goed immuunsysteem zijn we immers vatbaar voor griep, verkoudheid enzo voorts. Lapacho is het meest krachtige Zuidamerikaanse kruid, werkzaam tegen (chronische) infectie, zoals bijvoorbeeld Candida albi cans (schimmel). Een combi natie van Guarana, Pfaffia en Lapacho is bij chronische vermoeidheid zeer effectief. Alle produkten zijn onder de merknaam Rio verkrijgbaar bij apotheker, drogist en re- formzaak. Voor meer informatie: TS Reform, 03417-61304. AL DEZE PRODUKTEN ZIJN IN VLAARDINGEN EN SCHIEDAM VERKRIJGBAAR BIJ De Herborist, de kruidendrogist, is een gespecialiseerde drogisterij op het gebied van kruiden, specerijen, natuurge- neesmiddelen, homeopathie, vitaminen, mineralen, gezon de voeding, thee en natuurlijke huidverzorging. Drogisterij, Kruiderij Homeopathie VLAARDINGEN Hoogstraat 165 434.00.64 (Kruiderij Te Hooi en te Gras) De Loper 475.07.44 SCHIEDAM Hoogstraat 15 426.32.80

De Havenloods | 1990 | | pagina 9