'De accountant is een objectieve vertrouwensman' Vrouwen timmeren hard aan de weg Financiële controleurs beklimmen lange ladder 'De accountant stamt uit 1880' Aantal aanmeldingen voor opleiding neemt ieder jaar aanzienlijk toe DECEMBER 1990 se Accountants schap de Tomb< misverstand." (Foto: Robert Vos). H.P. Cras: „Hel saaie imago is een moeilijk te „Na acht jaar studeren kijk je benoeming tot registeraccountant uit. Maar je moet niet denken dat het dan af is", aldus Adri van den Adel. 10 GULDEN Tekst: An ja Klein ROTTERDAM „De accountancy werkzaam countant die per defini- kunnen mensen zich niet oorzaak van het feit dat zijn, komt volgens mij tie een man is en saai voorstellen wat het is", er weinig vrouwen in de door het beeld van de ac- werk doet. Misschien aldus de 29-jarige Adri van den Adel, registe raccountant bij het ac countantskantoor KPMG Klynveld. Zij is één van de zeventig schaarse afgestudeerde vrouwelijke registerac countants (ra) in Neder land. In 1980 startte ze met de NI- VRA-opleiding en ging ze bij KPMG aan de slag. In die cur susgroep van de 25 eerste jaarsstudenten zaten slechts twee vrouwelijke studenten. Maar voor haar was dit een bewuste keuze. „Ik heb eerst gezocht naar de combinatie werken en leren. Ik begon heel onbevangen en dacht: ik zie wel hoe ver ik kom. Je hebt er veel doorzettingsvermogen voor nodig en het vergt veel van je vrije tijd. Maar op een gegeven moment komt er een omslag en dan wil je het afma ken." Ladder Van den Adel heeft in de afge lopen jaren alle treden van as- ROTTERDAM Volgens de studieboeken van een Nivra- student was E. van Dien de eerste accountant in Neder land. Toen wij dit op de vori ge pagina over accountancy op 8 november jl. publiceer de, ontving de redactie prompt een brief van de Krimpense registeraccoun tant W.J.Nijsse. „In 1879 vond in Rotterdam de ontknoping van het Pin- coffs schandaal plaats. Lo- dewijk Pincoffs (Rotterdam mer, lid van de Eerste Ka mer, Commissaris bij onder andere Rotterdamsche Bank, Holland Amerika Lijn: directeur van de voor loper van de OGEM) bleek te hebben binnen zijn nootschappen waarvan de Afrikaanse Handelsvereni ging de voornaamste was. Bij het bekend worden van deze financiële zwendel die vele bedrijven en personen aan de financiële afgrond bracht, vluchtte Pincoffs met zijn gezin naar het buiten land. De rechtsopvolger van de Afrikaanse Handelsmaat schappij werd de Nieuwe Afrikaanse Handelsmaat schappij. Deze vennoot schap bepaalde, als eerste in Nederland, dat haar boek houding gecontroleerd dien de te worden door een des kundige op het gebied van de boekhouding. Deze persoon moest bovendien van buiten het bedrijf komen en dus on afhankelijk zijn van het be drijf. Wij schrijven thans 1880 en deze eerste Neder landse 'accountant' was de boekhouder B.P. van IJssel- stein. Een paar jaar later, in 1883, werd in Rotterdam door een vijftal personen, allen boek houders, het Bureel van Boekhouding gesticht. Het eerste accountantskantoor was geboren. Later werd de naam veranderd in 'Eerste Nederlandse Accountants kantoor Confidentia'opge richt 1 januari 1883.Men hield kantoor in het Witte Huis. Tot slot is het vermeldings- waardig dat de vijf oprich ters van het Bureel van Boekhouding in 1894 het initiatief namen tot het op richten van een beroepsorga nisatie, het 'Nederlands In stituut van Accountants' (NIVA). Op dit moment komt de heer E. van Dien in beeld, die zich ontpopte als één van de voornaamste krachten van het Nederland se accountantsberoep. Maar de eerste... nee dat was hij niet." Maatschap de -Tombe. Cras vertelt enkele inte ressante anekdotes en ervaringen over zijn werk, fusies en fraudes. Accountancy is nog al tijd een typische man nenwereld. De vrouwen zijn nog steeds onder- vertegenwoordigt. Van de 6.649 accountants waren er eind vorig jaar slechts zeventig van het vrouwelijke geslacht. Registeraccountant Adri van den Adel-van de Griend zit aan de andere kant van de tafel en spreekt over haar be roep. Vblgens haar zijn er nog te weinig vrou wen in de accountancy werkzaam, omdat onder het publiek het imago van 'de degelijke man in kostuum' nog altijd leeft. Dat ook de 'keuri ge vrouw in mantelpak' op haar plaats is in de accountancy, toont zij aan in haar verhaal. Op deze tweede pagina over accountancy ko men we terug op het ar tikel over de geschiede nis van het vak zoals die op 8 november is gepu bliceerd. De Krimpense registeraccountant, de heer W.J. Nijsse, schrijft in zijn brief dat E. van Dien niet de eer ste Nederlander is ge weest die zich het bord je 'accountant' voor hing. Zijn verhaal begint in het jaar 1880. Na een groot verkoopschandaal bij de Afrikaanse han- delsverening werd door het bestuur van deze Achter deze statige gevels wordt heel wat gerekend en gecontroleerd, (foto Robert Vos) maatschap besloten dat digen gecontroleerd haar boekhouding in de diende te worden. In toekomst door deskun- 1883 nemen vijf boek- houdkundigen het initia tief voor de oprichting van het eerste accoun tantskantoor: 'Neder lands Accountantskan toor Confidentia'. ROTTERDAM Accoun tant ben je niet in één klap. Het is een lange weg naar de top, waarbij je behalve aanleg voor cijfers en precisie ook een behoorlijke dosis doorzettingsvermogen, leergierigheid, zelfdis cipline en een beetje geluk nodig hebt. De wereld van accoun tants is sterk hiërar chisch geregeld. Wan neer een student na de opleiding van minimaal acht jaar registerac countant wordt, kan deze echter nog opklim men van accountant medewerker tot senoir accountant-medewerker en uiteindelijk tot de hoogste positie: de ven noot. De heer H.P.Cras zit in middels al 35 jaar in het vak, en is vennoot. Hij doet zijn werk bij de TRN Groep/ Accountant sistent-accountant tot RA doorlopen, waarna ze in '88 is afgestudeerd. „Na een periode van acht jaar kijk je er erg naar uit, maar je moet niet denken dat het dan af is." In de accountancy zijn er na het behalen van de postie RA nog hogere functies op de maat schappelijke ladder. Voor beelden daarvan zijn accoun tant-medewerker, senior ac countant-medewerker en uit eindelijk vennoot van een maatschap. Zij toont wel het nodige portie ambitie: „Ik wil zover mogelijk zien te komen. Ik ben nog aan het zoeken om mezelf verder te kunnen ont wikkelen." Dat vrouwen aan de weg tim meren om ook een carrière op te bouwen, is duidelijk. Ook de accountancy blijft daar niet bij achter. Momenteel is een derde van het aantal stu denten aan de NIVRA-oplei- ding vrouw, ten opzichte van tien procent in 1980. Toch vindt Adri van den Adel dat er nog te weinig vrouwen in haar beroepstak werken. „Maar het groeit steeds meer. We hebben te maken met een grote in stroom van jongeren. En er zijn meer vrouwen die aan de slag blijven en niet doorstro- Voor haar maakt het geen ver schil of zij met vrouwelijke of mannelijke collega's samen werkt. „Ik denk niet dat het verschil maakt of je met een man of vrouw werkt. De één is gewoon zakelijker dan een an der. Ik vind het gewoon heel erg leuk om met mannen én vrouwen te werken." Zij ziet ook het voordeel van het wer ken met vrouwen. „Dat is ook leuk, omdat je met vrouwen weer over andere dingen praat. Mannen hebben het vaak over voetbal of auto's. Dan begin je niet over de leu ke mode op de Lijnbaan", zegt ze. Plezier Gezamenlijk organiseren ac countants jaarlijks ook een bijeenkomst voor alle vrouwe lijke collega's. Daar komen onderwerpen als instroom van jonge vrouwen en de ontwik kelingen in het beroep aan de orde. Van den Adel, wier man ook registeraccountant is, weet wat ze wil. „Je moet plezier in je werk hebben om een stap harder te lopen. Maar daar naast moet je ook denken aan je rust, anders hou je het niet vol. En je moet je sociale con tacten onderhouden", vertelt ze. Hoe hoopt zij dat de we- „Ik hoop dat dan blijkt dat reld van de wettelijke contro- vrouwen inderdaad door- leurs er over tien jaar uitziet? groeien." de controle is één van de din gen die tegenwoordig anders zijn. Toen werd er een hele stoet assistenten bij een cliënt geplaatst, nu is er een veel doelmatigere aanpak". Dat is overigens niet het enige dat in de loop van de jaren is veranderd. Zo herinnert Cras zich andere werktijden. Met diploma's van de HBS en boekhouden op zak, begon hij met een opleiding bij een ac countantskantoor. Dat v^as niét dé vierdaagse werkweek en de studiedag die we tegen woordig kennen, maar 5V2 dag kantoorwerk en elke zater dagmiddag op cursus. Bekroning Na zijn studie van elf jaar met goed gevolg te hebben doorlo pen en na een zijstapje naar de controle-afdeling van een in ternationale onderneming, kwam de kersverse accoun tant terecht bij een ander ac countantskantoor. Hier be reikte hij binnen een korte tijd de positie van vennoot; de be kroning van zijn opleiding. Na enkele fusies is dat bedrijf nu een onderdeel van de TRN Groep (DTR International), waar Cras ook zijn brood als vennoot verdient. Voor hem was ook de afwisse ling een aantrekkelijke reden om de lange weg naar accoun tancy te bewandelen. Verder lonkte hem het idee om samen met zijn relaties iets op te bouwen. „Als je cliënten al 25 jaar als accountant begeleid, word je eigenlijk de vertrou wensman. Je groeit met het wel en wee van zo'n bedrijf mee, zodat je het een beetje als je eigen bedrijf gaat zien." Cras wijst er op dat een ac countant wel een bepaalde af stand van zijn cliënt behoort te houden. „Het oordeel over het bedrijf moet objectief zijn. Maar dat betekent niet dat het één het ander in de weg hoeft te staan", is hij van mening. Maar aan die afwisseling van zijn beroep kleeft volgens Cras ook een nadelige kant. „Je hebt soms slechts vluchtig contact met je cliënten. Een vaste stek geeft je dan wel diepgaandere contacten, maar de afwisseling blijft ook aan trekkelijk." Juist die veelzijdigheid wordt door buitenstaanders niet aan de accountancy toegeschre ven. Oorzaak van het degelij ke en saaie imago wijt de re gisteraccountant aan de onbe kendheid van het beroep bij het grote publiek. Daarnaast is het volgens Cras een feit dat de accountant van oudsher de controleur was die een dege lijke, betrouwbare indruk moest maken. „Dat imago is een moeilijk te overwinnen misverstand. Ik denk dat cij fers voor de meeste ménsen nu eenmaal samenhangen met saaiheid." Het laatste decennium is er veel negatieve publiciteit rond de positie van de accountant. Steeds vaker bereikten schan dalen over tekortschietende accountants de landelijke pers. Vorig jaar leidde dat zelfs tot drie strafrechtelijke veroordelingen van accoun tants voor hun betrokkenheid in een fraudezaak. Cras geeft toe dat hij tijdens zijn werk zelf regelmatig te maken heeft gehad met frau de, maar dat het nooit van zo'n grote omvang was dat het de pers zou halén. In 2öTi Situ atie is het de plicht van de accountant zijn cliënt hier over te informeren. Daarna proberen zij gezamenlijk de fraude te stoppen en eventuele schade zoveel mogelijk te be perken en te achterhalen. Indien de accountant een oog je dicht knijpt in een fraude zaak, komt dit hem duur te staan. Wanneer een benadeel de een klacht tegen de ac countant indient, kan deze voor de tuchtraad komen, waar juristen en accountants plaats in hebben. In het ergste geval doet de raad de uit spraak om de accountant uit het register te schrappen, waardoor hij zijn beroep niet meer kan uitoefenen. Dat komt overigens zelden voor; echter de mindere straffen -de waarschuwing, de schorsing of de berisping- komen wel vaker voor. Toevallig heeft één van zijn meest spraakmakende erva ringen uit de voorbije jaren alles met oplichting te maken. Rij was als assistent betrok ken bij de ontdekking van een fraude door een zaakwaarne mer van een winkelbedrijf. Deze was er met geld, de ad ministratie en een auto van het bedrijf vandoor gegaan. „De cliënt gaf ons opdracht dit te regelen. Met een soort overvalploeg zijn we er op af gegaan en met enig verbaal geweld is het gelukt om de bezittingen weer in handen te krijgen." Honderd procent Van toekomstige ontwikkelin gen op het gebied van fusies verwacht Cras dat het voorlo pig wel is afgelopen. De kaar ten zijn geschud, want de laatste vijf jaar zijn er enorme accountantskantoren ont staan. In 1989 was het aantal accountantskantoren met meer dan 100 registeraccoun tants in dienst opgelopen tot vijf in Nederland. Wat de toekomst van deze ge vestigde accountant zelf be treft: hij houdt het volgend jaar voor gezien. Maar niet omdat hij zijn buik vol heeft van zijn vak. „Ik vind dat als je je beroep goed wil uitoefe nen, dat voor honderd procent mpet doen of er anders maar een streep onder moet zetten. En ik kan niet inschatten wanneer ik me niet helemaal meer kan inzetten. Ik zal het zeker missen, maar er zijn ook andere dingen in het leven." ROTTERDAM Zo'n 35 jaar geleden zette de nu 59-jarige H.P. Cras zijn eerste schreden in de accountantswereld. Na een stevige en lange studie wist hij zich als registeraccountant op te werken tot vennoot van het accountantskantoor TRN Groep/Nederland- Maat- 5. Daar heeft hij een schat aan ervaringen opgedaan waarover hij graag en met overtuiging vertelt, en een kijkje geeft in de wereld van controles, fraudes en fusies. „Bij mijn start had ik een zeer vage indruk van het vak. Maar mijn loopbaan is zeker gewor den wat ik er van had ver wacht", begint de heer Cras. „Vooral het afwisselende en de contacten met cliënten trokken me aan." Evenals zoveel jonge intreders van de arbeidsmarkt maakte de accountant al snel kennis met de dingen die hem tegen vielen. Toen hij als jonge as sistent bij een accountants kantoor begon, moest hij al leen simpele gegevens natel len. „Dat was even doorbijten, want dat was bepaald niet in teressant. De benadering van (Foto: Robert Vos).

De Havenloods | 1990 | | pagina 7