uj Schiedams Nieuwsblad Schiedamse afdeling van D66 dringt niet aan op referendum IO0Z6 krant DE HAVENLOODS 1 I i Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Fractie geeft voorkeur aan opiniepeilingen Kerstboom op Koemarkt brandt weer MEDEDELING 0 0 0 •n BOUMAN WOONNIEUWS schitterende kerstmeubelshow EDITIE 9, DINSDAG 18 DECEMBER 1990, 39e JAARGANG, Nr. 51 huis-aejn-huLsbiaclen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Kerstcircus in nieuw jasje ROTTERDAM— Het vuur werk spettert er af van het geheel vernieuwde program ma dat kerstcircus Ahoy' presenteert in het eveneens vernieuwde sportpaleis. De première van het spektakel vindt plaats op zaterdag 22 december, de laatse keer dat het publiek zich kan laten meeslepen in de wereld van zaagsel, glitter en spanning, is op zondag 30 december. Nieuw zijn bijvoorbeeld het zeeleeuwennummer, de Rus sische dansgroep, Kim Ben- neweis met zijn olianten, Mark David die solo aan de trapeze werkt en een groep spectaculaire springplanka crobaten uit Polen. 'De slagroom op de koffie' van het kerstcircus wordt genoemd het optreden van Peter Clarrison met zijn twee zeeleeuwen, die waar ook ter wereld, gevoed wor den met vis van de afslag van IJmuiden! Peter Clarrison aan het werk met zijn dieren. Ophaaldienst huisvuil gewijzigd SCHIEDAM— De Openbare Nutsbedrijven zijn maandag 24 december gesloten. Wel zal het huisvuil opgehaald wor den. De ophaaldiensten van dinsdag 25 december en 1 ja nuari verschuiven naar vrij dag 28 december en 4 januari. De wekelijkse markt van dinsdagmorgen op het Bach- plein is in verband met de feestdagen verplaatst naar maandag 24 en woensdag 31 december. Verlichting gecontroleerd SCHIEDAM— In het kader van de jeugdverkeersactie heeft de politie afgelopen vrij dag een verlichtingscontrole gehouden op de Schiedamse- weg. Ter hoogte van bad Groenoord kregen 32 fietsers en bromfietsers een proces verbaal aan hun broek. Het betrof volgens de politie hoofdzakelijk de 'jeugd' bo ven de twintig jaar. „De jon geren in de leeftijd tussen de twaalf en achttien jaar heb ben de boodschap van onze actie blijkbaar wel goed opge pakt", aldus een woordvoer der van de sterke arm. Achter C.S.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22 J Handgranaat in schoorsteen SCHIEDAM— Waar schoor steenvegen al niet in kan uit monden. Nadat een familie uit de Jan Steenstraat zaterdag middag enkele keren flink met de veger door de schoorsteen pijp had gerammeld viel met een flinke klap een onbekend object op de plaat van de open haard. Nader onderzoek leer de de gezinsleden dat het om een handgranaat ging die ooit op mysterieuze wijze in de schoorsteen moet zijn beland. Voorzichtig werd het explo sieve projectiel vervolgens in de tuin gelegd. De EOD (Ex plosieven Opruimingsdienst) zal deze een dézer dagen op halen. Openingstijden postkantoren SCHIEDAM— De openings tijden van de Schiedamse postkantoren zijn in verband met de komende feestdagen gewijzigd. Op 24 december zijn bijna alle kantoren van 09.00-15.00 uur geopend. De kantoren Dieselstraat en Mrg. Nolenslaan zijn geopend van 11.00 tot 15.00 uur. Het posta gentschap West Franklandse- straat zal om 12.30 uur slui ten. Op maandag 31 december zijn alle postkantoren tot 12.00 uur geopend. De brievenbus sen in Schiedam zullen op de laatste dag van het jaar vanaf het middaguur voor een et maal afgesloten zijn. SCHIEDAM De ge meenteraad van Vlaardin- gen heeft onlangs besloten een referendum te houden. In maart kunnen de Vlaar- dingers hun goed- of af keuring uitspreken over een door de raad uitgeko zen onderwerp. Dit plan voor een referendum komt uit de koker van de D66- fractie. Ook in andere ge meenten pleiten raadsle den - al dan niet met suc ces - voor een volksraad pleging. Maar op het ver langlijstje van de Schiedamse Democraten komt het lokale referen dum niet voor. Zij geven (vooralsnog) de voorkeur aan het houden van opinie peilingen. Anders dan in landen als De nemarken, Zwitserland en de Verenigde Staten is in Neder land het referendum een rari teit. Soms nodigt een gemeen te haar inwoners uit een oor deel te geven over een door het rijk geplande wijziging van de gemeentegrenzen, maar het is de vraag of een dergelijke volksraadpleging het predi kaat van referendum verdient. Per slot van rekening beslist Den Haag - en niet de lokale overheid - over de gemeente lijke herindeling. Het 'refe rendum' is in dat geval dan ook niet meer dan een hulp middel om het verzet van de gemeenteraad tegen de plan nen van het rijk kracht bij te zetten. Adviserend In Nederland kan een referen dum overigens slechts een ad viserend karakter hebben. De grondwet verbiedt gemeenten beslissingen te nemen op last van 'derden'. De uitslag van het referendum is daarom in principe niet bindend, hoewel in de praktijk de raadspartij- en waarschijnlijk him eigen politieke graf graven als zij het resultaat naast zich neer leggen. De afgelopen maanden is het lokale referendum veelvuldig het onderwerp van gesprek geweest. Oorzaak van deze belangstelling is de lage op komst bij de laatste gemeente raadsverkiezingen. Vooral D66 is voorstander van een volksraadpleging. Zij ziet het referendum als een instru ment om de afstand tussen burgers en bestuur te verklei nen en de kiezers weer naar de stembus te lokken. Voor de fractie van D66 in de Schiedamse gemeenteraad is het lokale referendum echter geen stokpaardje. In het ver kiezingsprogramma van de Schiedamse Democraten wordt niet over de mogelijk heid van een referendum ge rept. Ook bij de vorming van de coalitie heeft D66 die kwestie niet aangekaart. Enquêtes Fractieleider Marcel Hout kamp legt uit dat zijn fractie vooralsnog de voorkeur geeft aan het houden van enquêtes. Houtkamp: „Wij hebben in Schiedam afgesproken te stre ven naar goede opiniepeilin gen. Dat stond ook in ons pro gramma. Vorige week, tijdens de behandeling van de meer jarenbegroting, hebben we nog een amendement inge diend waarin we pleiten voor een betere communicatie tus sen de burgers en de gemeen te. Dat houdt onder meer in dat er naar onze mening meer opiniepeilingen moeten wor den gehouden dan tot nu toe het geval is geweest". Volgens Houtkamp is het poli tieke gewicht van een enquête niet minder dan dat van een referendum. „De waarde van opiniepeilingen schatten wij vrij hoog. Natuurlijk is er wel een kwantitatief verschil tus sen een referendum en een opiniepeiling. Bij een enquête bel je 500 of 1000 mensen, bij SCHIEDAM Burgemeester Reinier Scheeres heeft met samen met een vertegenwoordiger van het bedrijf Sandvik donderdagavond de traditionele kerstboom op de Koemarkt onstoken. Ondanks de winterse kou werd de handeling door een groot aantal belangstellenden bijgewoond. De christelijke harmonievereniging Harpe Davids zorgde voor toepasselijke klanken. Koninklijke onderscheiding SCHIEDAM— Wegens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd heeft de heer Adrianus Verwater, af scheid genomen van zijn be drijf als president-directeur. H.M. de Koningin heeft hem benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De onderscheiding is hem uitge reikt door burgemeester Scheeres. De heer Verwater heeft zijn gelijknamig bedrijf in dertig jaar opgebouwd van één met een bezetting van 8 perso neelsleden tot circa 125. Er zijn vestigingen onder andere in België en Singapore. een referendum stel je ieder een in de gelegenheid zijn stem uit te brengen. Maar aangezien een opinie-onder- zoek op een steekproef is ge baseerd, geeft het toch een re presentatief beeld. Voor de gemeenteraad is de uitkomst van zo'n onderzoek niet bin dend, maar dat is bij een refe rendum niet anders". Meer informatie Houtkamp denkt dat een en quête zelfs meer informatie kan bieden dan een referen dum. „Bij een referendum kunnen de kiezers alleen ja of nee antwoorden. Een opinie onderzoek biedt de mogelijk heid méér en andersoortige vragen te stellen", aldus de D66-fractieleider. Dit alles betekent niet dat een lokaal referendum voor D66 uit den boze is. „Als iemand voorstelt de mogelijkheid van biedt mogelijkheid meer vragen te een referendum te onderzoe ken, zal onze fractie de eerste zijn om dat voorstel te steu nen", zegt Houtkamp. Het is niet uitgesloten dat D66 in de toekomst zelf de stoute schoe nen aantrekt. Houtkamp: „Als het referendum in Vlaardin- gen een succes blijkt, moeten we misschien overwegen het ook in Schiedam op de politie ke agenda te zetten". Op maandag 24 en maandag 31 december a.s. slui ten onze kantoren om 16.00 uur. Vanwege de feestdagen zijn de inlevertijden voor advertenties vervroegd: De Havenloods en Het Zuiden van 27 december 1990. Te zetten advertenties plus reserveren vrijdag 21 december tot 11.00 uur. Rubrieksadvertenties (Duo's) vrijdag 21 december tot 12.00 uur. Cameraklare advertenties in overleg. De directie f MEER DAN 1000 AUTO'S^ I autoverhuur Achter C.S.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 GRANDIOZE OPRUIMING BRUIDSJAPONNEN (nieuw) v.a. 100.- K0STUUMS (nieuw) v.a. 100.- AV0NDKLEDING (niéuw) 10 tot 50% korting ▲Bruidsboutique Monique Verlichting gecontroleerd SCHIEDAM— In het kader de jeugdverkeersactie heeft de politie afgelopen vrij dag een verlichtingscontrole gehouden op de Schiedamse- weg. Ter hoogte van bad Groenoord kregen 32 fietsers en bromfietsers een proces verbaal aan hun broek. Het betrof volgens de politie hoofdzakelijk de 'jeugd' bo ven de twintig jaar. „De jon geren in de leeftijd tussen de twaalf en achttien jaar heb ben de boodschap van onze actie blijkbaar wel goed opge pakt", aldus een woordvoer der van de sterke arm. Winkel weer de pineut SCHIEDAM Bij Rovato aan het Hof van Spaland is weer ingebroken. In de vroege uurtjes van de maandagoch tend werden een etalageruit en de toegangsdeur met grof geweld vernield. Op het eerste gezicht miste het winkelper soneel een radiocombinatie. Tweede maal wel raak SCHIEDAM 'Midden op de middag' hebben inbrekers af gelopen vrijdag een poging gedaan binnen te dringen in een woning aan het Royaards- plein. Nadat deze inbraak was mislukt bleek in de avond dat de belendende flat wel was bezocht. Uit deze woning worden sieraden, betaalkaar ten en bankbescheiden ver mist. Ruit aan diggelen SCHIEDAMEen in staat van dronkenschap verkerende vrouw heeft zaterdagmorgen rond 3.00 uur de etalageruit van natuurtherapeut Ram in geslagen. Na een tip kon de bloedende vrouw met de ha mer nog in de hand worden ingerekend. Een bezoek aan de EHBO leerde dat haar let sel niet erg was. BALLY schoenen OPRUIMING Moderne grafiek I in Stedelijk Mu- I seum Martinit al elf we ken ongeslagen GTB niet opge wassen tegen GSS 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Kerstgedachte SCHIEDAM De kerstge dachte heeft niet op iedereen vat. Op de kerstmarkt in de Hoogstraat werd zaterdag na melijk een 30-jarige Rotter dammer met zijn zakken vol gestolen kerstspullen aange houden. Kerstballen, kunst sneeuw en een opvouwbare sneeuwpop was de buit die de Rotterdam binnen dachte te hebben. Bovendien had de man ook nog kerstboomver lichting gestolen. I PERS. BEDRIJFSAUTO'S AchterCS.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 SCHIEDAM De traditione le Nieuwjaarsbijeenkomst van het Schiedamse gemeentebe stuur vindt plaats op zaterdag 5 januari. De informele bij eenkomst, waar elke Schie dammer welkom is, wordt ge houden van 17.00-19.00 uur in de Korenbeurs aan de Lange Haven. SCHIEDAM— Op de hoek van de Peren- en de Iepenlaan is zaterdag rond 12.00 uur een 17-jarige bromfietser op een auto gebotst. De bromfietser verleende de 43-jarige auto bestuurder geen voorrang en moest met fikse snijwonden en een pijnlijke knie naar het Schieland Ziekenhuis worden vervoerd. Zijn broemfiets was total loss. LET OP!!! Vanaf nü t.m. oudejaarsdag geopend. 1e en 2e Kerstdag gesloten. BOUMAN HEEFT T SOWIESO Wm IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Oost (Kralingseveer) Tel.: 010-4508033 Maandag 13-17.30. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30, Vrijdag 9.30-21. Zaterdag 9.30-17 ui

De Havenloods | 1990 | | pagina 1