Centrale zoekt pleegouders voor jonge vluchtelingen Internationale grafiek in Stedelijk Museum Schiedams Nieuwsblad Buurtbewoners maken eigen omgeving schoon Burgemeester Scheeres: niemand zit op verruiming winkeltijden te wachten ZondadochtetSQmerten 23 dec. jeans KERST DE HAVENLOODS DINSDAG 18 DECEMBER 1990 51-494 "MSR zit in categorie 5" SCHIEDAM Volgens een pas verschenen rapport van de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond behoort het bedrijf Mineral Services Rotterdam tot de sterk vervuilende be drijven (categorie 5). Deze conclusie van de DCMR wijkt af van die van het Raadgevend Ingenieursbureau DHV dat het omstreden bedrijf onlangs een categorie lager indeelde. Dat de MSR onder categorie 5 valt, betekent volgens de DCMR overigens niet dat de voorgenomen vestiging van het bedrijf op het bedrijven park Vijfsluizen onaanvaard baar is. De DCMR acht vesti ging toelaatbaar, mits aan be paalde voorwaarden wordt voldaan. Arbeidsbureau gesloten SCHIEDAM Het Geweste lijk Arbeidsbureau Nieuwe Waterweg Noord is woensdag 19 december gesloten is na 12.30 uur. Maandag 24 en 31 december is het gebouw de ge hele dag dicht. Klaverjassen in Klubhuis-Zuid SCHIEDAM Klubhuis Zuid houdt op woensdag 19 december een Kersttoernooi klaverjassen. Dit toernooi be gint om 13.30 uur. Er worden drie ronden gespeeld en iedere deelnemer speelt voor zich zelf. Paren worden niet inge schreven. Deelnemers vanaf 16 jaar kunnen zich aanmel den bij Annelies de Groot, Klubhuis-Zuid (Dwarsstraat 42). De kosten bedragen f 4.-. Cabaret in Teerstoof SCHIEDAM Op het Rotter damse Camarettenfestival won Jaap Mulder in 1989 de jury- en publieksprijs. Met 'Groene Vingers' toont hij wel buitengewoon vreemde situa ties uit zijn familieleven, een uit de hand gelopen dansles en de uiteenzetting van een Indi sche rijsttafel. Zijn voorstel ling begint vrijdag 21 decem ber, om 20.30 uur in de Teer stoof. De toegang bedraagt f 12,50, CJP/Pas f 10,-. Zang en dans in Passage SCHIEDAM Het is zo lang zamerhand traditie dat de Schiedamse Theaters in het weekend voor Kerstmis een boeiende muziekavond op het programma hebben staan. Dit jaar is de keus gevallen op het swingende muziekspecta- kel 'Jeans'. De groep brengt een beproefde formule met meer dan 70 tophits uit de ja ren 1940/50 en 60. In een pit tig tempo dansen en zingen de artiesten. Zij staan borg voor een avond uitbundig theater- plezier voor het hele gezin. De voorstelling in het Passage theater op zaterdag 22 decem ber, begint om 20.30 uur. De toegang kost f 27,50 CJP/Pas 65 f24,50. Wegener huLs-saohUsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd 010-4.699.237. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, Vlaardingen, Postadres: postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. 17.00 u. (vrijdag tot 16.00 u.) ADVERTENTIEVERKOOP: Mevr. C. Wijnen - van der (tel. privé 01899-18251) DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A.van Meeteren (tel. privé 01831 -2082) Bas. REDACTIE: Susan de Ligt en Robert SCHIEDAMS NIEUWSBLAD verschijnt elke dinsdag huis- aan-huis in Schiedam, G roe- noord en Kethel en is een uitgave van Wegener huis-aan-huisbla- den b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 REGIOOp je zestiende zonder ouders of andere familie in het leven staan, is geen peuleschil. Hoe vol wassen je op die leeftijd ook al kdn zijn, zonder 'achterban' pionieren is een klus. Wie daarbij ook nog in een ander land, ook letterlijk ver van huis is, staat er wel helemaal al leen voor. Toch gebeurt dit. Vanuit landen waar het oorlog is komen jonge vluchtelingen alleen naar Nederland. Ouders of an dere familieleden zetten hen op het vliegtuig in de hoop dat hem tenminste alle verdere ellende be spaard zal blijven en dat er nog zoiets als een toekomst zal zijn. Een van die jongeren is Jussuf Abdillali Omar. Hij is zestien en komt uit Somalië. Na een bombardement op zijn woon plaats Hargeisa in het noor den was hij zijn ouders en broers kwijt. Van zijn moeder is inmiddels bekend dat ze dood is. Van de anderen ont breekt nog ieder spoor. Zijn tante zette hem op het vlieg tuig naar Parijs, waar hij met een hem tot dan onbekende man en vrouw ook uit So malië— de trein nam naar Rotterdam. Jussuf: „Wat kon ik anders doen? Of ik het hier moeilijk vind? In Somalië had ik met een geweer rond moeten lo pen. Dat is pas moeilijk." Electricien Jussuf woont sinds eind sep tember in een Nederlands ge zin, bij Ineke Vos en haar man in Zwijndrecht. Ineke: „Wij doen crisisopvang voor de Centrale voor Pleegzorg. Jon geren van 12 tot 18 jaar zijn nogal moeilijk te plaatsen, vandaar dat het voor kan ko men dat we 's ochtends een telefoontje krijgen en er 's avonds al iemand binnen stapt. De centrale bemiddelt en we worden vanuit Humani- tas begeleid. Zo kregen we Jussuf ook. De laatste tijd is ér veel vraag naar pleegzorg voor jonge vluchtelingen, maar er zijn nog maar heel weinig gezinnen." Toen Jussuf Somalië verliet waren in zijn stad de scholen gesloten. Hij kon dus hoe dan ook 'op korte termijn zijn op leiding niet afmaken. Hier zit hij inmiddels in de internatio nale schakelklas van een tech nische opleiding. Jussuf wil door: „Electricien worden" en doet het góed op school. Hij doet erg zijn best om snel Ne derlands te leren. Ineke Vos praat dan ook het grootste deel van de tijd in die taal tegen hem. Vaak antwoordt hij in het Nederlands. Als dat niet lukt wordt er op Frans overgeschakeld. Ineke: „Dat is een van de moeilijke dingen. Jussuf spreekt Somalisch en Frans, maar het Frans blijft voor hem en mij een vreemde taal en het is dan moeilijk om subtiele dingen uit te leggen. Een echte prater is het daarbij ook niet." Midvoor Jussuf zelf zit er enigszins on doorgrondelijk bij. Beleefd, afwachtend. Op de vraag of hij zijn verhaal bij de familie Vos kwijt kan zegt hij: „Ja hoor. Ik kan vertelled wat er daar allemaal gebeurd is. Vooral op het laatst was het heel zwaar." Over het wonen in Zwijn drecht is hij ook best te spre ken: „Ik woon liever niet in zo'n grote stad als Rotterdam. En over het eten ook niets dan lof: „Ik eet alleen geen var kensvlees. Dat doen Moslims niet." Waarop Ineke aanvult dat dat dus maar gewoon van het menu is geschrapt. Jussuf is inmiddels lid van voetbalclub Zwijndrecht. Hij speelt in B2. „Een goed team, ja. Ja, ik speel zelf ook goed", vertelt hij zonder valse be scheidenheid. "Ik ben mid voor." In de weekends zoekt hij landgenoten op die in een opvanghuis aan de Lange Hil- leweg in Rotterdam zitten. Vragen over hen kan en wil hij niet beantwoorden: „Ik kan alleen voor mezelf praten. Wij praten nooit over iemand als hij er niet bij is." Over de situ atie in Somalië en Somaliërs in Nederland wil hij in het algemeen wel wat zeggen. „Er zijn nu ongeveer 4400 mensen uit mijn land hier. In de krant staat dat er 200 officieel de vluchtelingenstatus hebben. De rest wordt officieel of offi cieus gedoogd. Ik heb op mijn aanvraag negatief antwoord gekregen, maar mijn advocaat is aan het uitzoeken wat daar nog aan te doen valt. Als het aan mij ligt zou het er wel eens op uit kunnen draaien dat ik de rest van mijn leven hier blijf." De vraag naar pleeggezinnen voor jonge vluchtelingen dekt bij lange na het aanbod niet. Dit zou voor een deel te wijten kunnen zijn aan het niet be kend zijn met deze vraag. De Centrale voor Pleegzorg orga- lopen, dat is pas moeilijk." niseerde onlangsdan ook een informatie-avond waarop de specifieke kanten van dit soort opvang aan de orde kwamen. Pleegouders uit de praktijk, zoals Ineke, waren aanwezig om vragen te beant woorden. Wie niet op de hoog te was van deze bijeenkomst, of verhinderd, kan alsnog contact opnemen met de Cen trale, Diergaardesingel 73B, Rotterdam, telefoon 010- 4120150. SCHIEDAMEen expositie van 200 prenten uit de inter nationale collectie heden daagse grafiek van de Eras mus Universiteit, is tot en met 20 januari te bezichtigen in het Stedelijk Museum. Begon nen als opsiering van het kale betonnen gebouw waarin de Erasmus Universiteit zetelt is de collectie in 25 jaar uitge groeid tot een kwalitatief en geldelijk gezien waardevol bezit. De initiatiefnemer voor deze collectie is professor mr. P. Sanders, verbonden aan de Erasmus Universiteit. „In 1963 kregen wij van de Uni versiteit de beschikking over een bedrag van f 5.000.- voor aankopen. In de loop van de jaren is dat verhoogd tot f 15.000.-". Dat er voor zo'n bedrag heel wat aan te schaf fen is bewijst de tentoonstel ling. Sanders verelt over de eerste aankoop van een litho van Karei Appel. „Daar betaalden wij toen", zegt hij vergenoegd, „honderd gulden voor. Nu is het 't veelvoudige waard". In die beginperiode ging hij eens met een groep studenten op bezoek bij M. Escher, de wel bekende graficus. „Hoeveel prenten wilt u kopen", vroeg Escher. „Dertien" antwoord de de hoogleraar. De koop was snel gesloten. Voor f 5.000.- was de Erasmusuniversiteit in het bezit van de nu in het,Ste- delijk Museum tentoongestel de werken van de kunstenaar. Veel grafiek van kunstenaars die tevens schilderen en/of beeldhouwen is overzichtelijk per stroming of per land opge hangen. Nederlandse kunste naars zijn ook vertegenwoor digd. De prent van Jeroen Henneman, aangekocht in 1973 met de afbeelding van een flatgebouw bij nacht heeft een mysterieuze uitstraling. De verzamelir^» die geëxpo seerd wordt in het museum is bijeen gezocht door beeldende kunstenaar Rob Schouten. Hij heeft een keus gemaakt uit honderden linosneden, etsen, lithografieën en zeefdrukken. Professor Sanders maakt dui delijk dat hij bij de aankopen geprobeerd heeft zijn eigen voorkeur niet te laten prevale ren. „Want", zegt hij nadruk- n de tentoongestelde prenten Grafisch Centrum De hoogleraar bepleit met klem voor uitbreiding van het Schiedamse grafisch bezit. „Het zou toch prachtig zijn als de toekomstig directeur van het museum zich daarmee ook ging bezig houden. Met wat er in het depot van het Museum zit en dat wat dan in de toe komst aangeschaft wordt, maak je geweldige tentoon stellingen. Vooral als de Eras mus Universiteit de prenten uit haar verzameling uitleent om daarmee het gat tussen oud en nieuw bezit te over bruggen", zegt hij enthousi ast. Sanders denkt dat er e i sti mulerende werking van uit zou gaan, zowel naar kunste naars als museum, als in Schiedam een gratisch cen trum opgericht zou worden. Hier moeten Nederlandse en buitenlandse kunstenaars in alle rust kunnen werken. Professor Sanders ziet een uitgelezen kans weggelegd voor de toekomstige museum directie in het opzetten van een grafische collectie. „In de wijde omgeving is geen mu seum dat een grote grafische verzameling heeft. Zelfs het Museum Boymans niet", zegt hij nadrukkelijk. Ter begeleiding van de tentoon stelling is een boekje met foto's van het werk en achtergrondin formatie van de grafische kunste naars te koop. De prijs is f 7.50. SCHIEDAM— De 'Stukge- danste schoentjes' is een fami lievoorstelling van Opus One. De sprookjesachtige uitvoe ring is gebaseerd op een sprookje van Grimm. Het klassieke verhaal heeft een geheel eigen vorm gekregen door het jazzdans theater. Hoofdrol vertolker Frans van Schraven vervulde eerder een belangrijke rol in de musical Cats. De 'Stukgedanste schoentjes' is een voorstelling voor het gehele gezin. De dan- suitvoering in het Passage Theater op woensdag 2e kerstdag begint om 20.15 uur. De entree kost f 15,-. Kerstmis bij Schiespoor SCHIEDAM De model spoorvereniging Schiespoor houdt op zaterdag 22 decem ber haar maandelijkse bijeen komst in het clubhuis aan de Westerkade 21. De Schies- poordag staat deze keer in het teken van de Kerstmis. De le den van de vereniging hebben (de maquette van) de stad ver licht en een kerstboom op het Stadhuisplein geplant. In de kleine zaal van het clubhuis vindt een modelspoorruil beurs plaats. De toegangsprijs bedraagt f 1.- voor volwasse nen en f 0.50 voor kinderen. Het clubhuis is geopend van 10.00 tot 16.00 uur. SCHIEDAM Bewoners van de woningen Alphons Arien- straat/Vangmeester Van Haarenlaan en Jan van Zut- phen hebben met elkaar hun buurt een enorme schoon maakbeurt gegeven. Als een orkaan bewerkte de groep, volwassenen en kinderen, hun omgeving met door de ons ONS beschikbaar gesteld ma terieel. Ondanks de barre weersomstandigheden ston den tien volwassenen paraat om het vuil te lijf te gaan. 's Middags namen zes kinderen dat karwei over en dat was nodig ook, want er lag nog heel wat rommel dat door de ouderen over het hoofd was gezien. Milieucontroleur van de ONS Jos Prein is bijzonder enthou siast over het initiatief van de bewoners. „Heel positief zoals de mensen reageren" zegt hij, „want ze realiseren zich: al woon ik in een flat, de stoep en die begroeiing voor de deur behoort toch ook tot mijn wo ning en daar moet ik meer aandacht aan besteden". Bij de schoonmaakbeurt wa ren ook medewerkers van de plantsoenendienst- en van de Woningbouwvereniging Schiedam actief. „Het lijkt niet veel" tekent de milieucontroleur bij het aan tal vrijwilligers van tien per sonen aan", maar dat is niet van zo'n groot belang. Het is een duidelijk signaal naar an dere mensen toe die niet de handen uit de mouwen steken, om te zeggen: Al werken jullie hier niet aan mee wij vinden dit belangrijk. Uiteindelijk zal het toch invloed hebben op het gedrag van die ander, want die zal niet meer zo snel de boel vervuilen". De hoeveelheid rommel die deze dag verzameld is bleek bij weging 5V2 ton te zijn. „Dat is veel", zegt Jos Prein, maar het geeft wel een iets vertekend veeld omdat er veel bladafval bij zat. Maar toch.." De kinderen kregen voor hun inzet van de aanwezige Kerst man een cadeaubon. Na af loop van een dag hard werken keken de buurtbewoners met trots naar hun omgeving. De ONS hoopt van harte dat dit een blijvend initiatief is en heeft toegezegd bij te springen als het nodig is. „Want", verklaart de gemeen telijke controleur, wij kunnen wel ons uiterste best doen om het schoon te houden, maar als de bewoners daar zelf nier bij betrokken zijn, dan is het eigenlijk onbegonnen werk". Jos Prein wil nog kwijt dat; wat nu gebeurd eigenlijk uniek is. „Want goed be schouwd had de plantsoenen dienst hier niets mee te ma ken, omdat het grondgebied van de Woningbouwvereni ging is. In feite zijn wij op een terrein van een ander geko men en dat is goed. Wij moe ten bevorderen dat wij afstap pen van het afgebakende ge bied per gemeentelijke instel ling", besluit een tevreden controleur. SCHIEDAMDe gemeente Schiedam is niet blij met het plan van de Tweede Kamer om de winkelopeningstijden in de toekomst te verruimen. Vorige week werd bekend dat Schiedam een van de vijf ge meenten is waar volgens een meerderheid van de Tweede Kamer een experiment met de sluitingstijden van start kan gaan. Volgens burgemeester Reinier Scheeres zit echter niemand in Schiedam op het experiment te wachten. DE HAVENLOODS QQ HET ZUIDEN Najaar 1990 11e serie, EEN OMARTIN HANSON PRODUKTIE Presentatie: Gerar d Cox. Inloopmuziek e n begeleiding Gerard Cox: Bert Nicodem. gers mei muzikale hits uit 0* i jaren '50 en '60 de Doelen E 311.00 uur. Toegangsprijs 114 ^aan de kassa van De Doelen Alléén bij de VERENIGDE SPAAR Het'Zuiden en'Holland Silhouet: SPECIALE VOORVERKt BANK, bij het theaterbureau UIS-AAN-HUISBLADEN DE ZONDAG OCHTEND-CONCERTEN WOR JOEGOSLAVIË DEN MEDE M0GEUJK GENU AKTD00R: PHOENIX ORANJEBOOM SCHIEDAM De - kinder- kunnen de volgende nummers boerderij nodigt kinderen van bellen: 4260500 (toestel 356) 10 tot 15 jaar uit in de Kerst- of 4707844. De kinderboerde- vakantie te assisteren bij de Tij is trouwens- evenals de verzorging van de dieren. De heemtuin- op Eerste Kerstdag medewerkers van de boerderij voor het publiek gesloten. Op kunnen hulp gebruiken bij Tweede Kerstdag en Nieuw- o.a. het schoonhouden van de jaarsdag zijn de boerderij en dierverblijven en het buiten- de heemtuin van 13.00 tot terrein. Belangstellenden 16.00 uur geopend. hun zaken geopend hebben, zolang dat in het totaal maar niet meer dan 52 uur per week is, is een overblijfsel van het afgeblazen experiment met de zogenaamde D-gemeenten. In dit experiment zou een aantal gemeenten, waaronder Schie dam, in het kader van de dere gulering enkele zaken die tot dan toe door hogere overhe den, zoals de provincie, wer den geregeld zelf voor hun re kening nemen. Schiedam heeft zich indertijd onder be paalde voorwaarden aange meld voor dit project. "Die voorwaarden hielden in dat Schiedam zich het recht voor behield om zich terug te trek ken voordat de Eerste en de Tweede Kamer zich over het voorstel hadden uitgespro ken", zegt Scheeres nu. Volgens de burgemeester heeft de gemeente de vertra ging die bij de behandeling van het voorstel is ontstaan door de val van het vorige Ook dit jaar weer "het adres Banketbakkers Kerstspecialiteiten Alles bereid met de allerbe kwaliteit grondstoffen. Beste! tijdig! banketbakkerij Vincent v. d. Bosch Westfrankenlandsestraat 93 Telefoon 426 8883 Schiedam Burgemeester Reinier Scheeres. CDA/WD-kabinet benut om zich verder te informeren over het nut van het vrijlaten van de openingstijden. Er werd ondermeer een enquête ge houden onder de Schiedamse bevolking. "De uitslag van die enquête was dat niemand er eigenlijk op zat te wachten. De winkelier en zijn personeel zullen er niet rouwig om zijn", concludeert Scheeres. Ook de gemeente ziet het experiment met de winkeltijden niet meer zitten. Scheeres doet dan ook de aanbeveling om als ge meente gebruik te maken van de mogelijkheid zich terug te trekken. Voordat dit in prak tijk wordt gebracht, wil de burgemeester echter nog eerst in de raadscommissie van al gemene zaken een discussie Brand in winkel SCHIEDAM In een levens- middelenbedrijf aan het Wil- helminaplein heeft zondag morgen rond 5.30 uur een felle brand gewoed. Na het blussen bleek dat een pand fikse rook schade had opgelopen. De be woners van dit pand werden bij buren ondergebracht. Omdat de ruit van de toe gangsdeur tot de winkel was ingeslagen, sluiten politie en brandweer brandstichting niet uit. Onderscheiding voor directeur SCHIEDAM— De algemeen directeur van De Kuyper Hol ding N.V. te Schiedam, M.F. Auer, is vrijdag benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Hij kreeg de koninklij ke onderscheiding uit handen van burgemeester Reinier Scheeres. Vanaf augustus 1981 is Auer directeur van De Kuyper geweest. Daarvoor bekleedde hijnhoge functies bij o.a. Unile ver Rotterdam en Heineken Amsterdam. De koninklijke on derscheiding is een afscheidsca deau: Auer maakt gebruik van de hem geboden pensioenrege ling. Vakantie wijkpost Oost SCHIEDAM Wijkpost Oost van de Stichting Gecoördi neerd Ouderenwerk is van maandag 24 december 1990 tot en met 6 januari 1991 ge sloten. Op maandag 7 januari houdt de functionaris oude renwerk Oost, Anneke van Gurp, weer van 14.00 tot 15.00 uur spreekuur. Tijdens de Kerstvakantie kunnen ouderen in dringende gevallen contact opnemen met het ste delijk bureau van de stichting (tel. 4731976). Ruilbeurs in 4 Molens SCHIEDAM— Op het pro gramma van het Dienstencen trum De 4 Molens staat voor zondag 23 december een ruil beurs gepland. Verzamelaars van munten, postzegels, prentbriefkaarten, sigarenbandjes, le dagenen veloppen en stripboeken krij gen op deze middag de moge lijkheid de ruil van hun leven te doen. De ruilbeurs begint om 13.30 uur, Nieuwe Dam- laan 766. De toegang en de taxatie is gratis. Kranslegging SCHIEDAM Het bestuur van de afdeling Schiedam van de Vereniging Expogé Voor malig Verzet heeft vrijdag 14 december een krans gelegd bij de gedenkplaat in de hal van het politiebureau aan het Bij dorpplein. Dit gebeurde ter herdenking van het 45 jarig bestaan van de Vereniging. De gedenksteen herinnert aan de in 1944 door de Duitse bezet ter omgebrachte Schiedamse politiefunctionarissen. De leden van de jubilerende afdeling werden vervolgens door burgemeester Scheeres in de aula van het Stedelijk Museum toegesproken. Spreekuur CNV SCHIEDAM— Het Christe lijk Nationaal Vakverbond (CNV) houdt woensdag 19 de cember haar maandelijks spreekuur in het CBS-zalen- centrum aan de Lange Haven. Het spreekuur is in eerste in stantie bedoeld voor leden, maar ook niet-leden kunnen gratis hulp ontvangen. De problemen waarvoor de CNV wellicht een oplossing heeft zijn onder andere: ontslag, uitkering, studiefinanciering en huisvesting. Van 14.00- 15.00 uur kan een ieder zijn probleem op tafel leggen. Tij dens het spreekuur is het ook mogelijk te bellen met num mer 426 74 86. Kerstverhaal in bibliotheek SCHIEDAM Niet de kerst man zelf, maar zijn vrouw zal woensdag 19 december op vier vestigingen van de Openbare bibliotheek een kerstverhaal voorlézen. Dat gebeurt respectievelijk in filiaal Zuid om 13.30 uur, in de Jeugdbibliotheek op de Korte Haven rond 14.15 uur, in Nieuwland om 15.00 uur en in Noord om 15.45 uur. In verband met de feestdagen zullen alle vestigingen op 24 en 31 december gesloten zijn. De filialen Oost en Zuid zijn bovendien op 27 en 28 decem ber dicht.

De Havenloods | 1990 | | pagina 3