i Martinit met moeite langs hekkesluiter Hillegersberg Damclub Schiedam rukt op na vierde winst op rij Tiende NVC-prestatieloop van start op nieuw parcours Erwin Groen prolongeert titel bij Musis Sacrum Schiedams Nieuwsblad Schiedammers al elf weken ongeslagen GSS geeft GTB het nakijken in derby Derde editie Soeters-bokaal Tamboer bridge Schakers Het Zwarte Paard in 'winning mood' na zege Winterstop hockey Leewangh weer de snelste Nederlaagserie De Kromme Keu Van Basten imitatie De uitslagen Fortuna Vlaardingen te sterk voor Hermes DE HAVENLOODS DINSDAG 18 DECEMBER 1990 51-495 SCHIEDAM— Waar de fiere koploper Martinit voor het duel tegen rode lantaarndrager Hillegers berg dacht het varkentje wel even te wassen, kwam de ploeg van trainer Joop Schop bedrogen uit. Niet temin deden zijn spelers toch datgene wat van hen werd verwacht en vielen de bezoekers met een 3-1 ne derlaag ten prooi aan de ontembare dadendrang I van Martinit. Voor de suc- I cesvolle Thurlede-ploeg is I de indrukwekkende ze- I greeks een unicum, want afgezien van de eerste sei- SCHIEDAM Sinds de komst van twee Russen boekt het tiental van Damclub Schiedam prima resultaten. Met deze Oosteuropese ver rassing in de geleden was het afgelopen zaterdag Excelsior Den Bosch dat eraan moest geloven. Het betekende voor de Schiedammers de vierde zege op rij. Het werd 8-12. Gevolg voor de stand in de eerste klasse is dat Schiedam na een zwakke start is opge klommen naar een vierde po sitie. Excelsior, tot voor kort koplo per, kwam katachtig uit de startblokken. Mari van Balle- góoien maakte het de Schie dammers snel zuur door te winnen van Paul Boerrigter. De Schiedammer had een re mise in handen maar verloor in zijn eindspel onnodig een schijf. De Brabander buitte het numerieke voordeel opti maal uit en sleepte de eerste twee punten binnen. Andreij Kalmakov speelde een behoudende partij. Tegen de sterke Frank Teer (in de halve finale van het NK ge speeld) liet de Rus zich niet verrassen. Met de 32-urige reis nog in de benen won hij uiteindelijk afgetekend., door een beoordelingsfout van Teer. Teer sprak op voorhan den van een Russische 'sub topper' maar moest even later het voorvoegsel 'sub' weer inslikken. Piet Bastiaanse maakte een vermoeide indruk en verloor kansloos van Mar tin van Dijk. Alexander Wo- ronitsch trok de stand weer gelijk door een overweldigen de overwinning op Sammy de Jong. De Jong, deze competi tie toch goed voor tien punten uit zes duels, kreeg geen schijn van kans. Het was voor Woronitsch de tweede maal dat hij in actie kwam voor de Schiedammers. Het had ech ter weinig gescheeld of hij had verstek moeten laten gaan. Bij de Duitse grens bleek zijn vi sum niet in orde en kon hij pas na persoonlijke bemiddeling van damclub voorzitter Joop Smit doorreizen. Er is derhal ve onzekerheid over zijn mee spelen in de rest van de com petitie. deling. De Schiedammer, een dag ervoor niet echt op zijn best tijdens een sneldam-toer- nooi in Naaldwijk, speelde te gen Wim van der Kooy en mocht met het resultaat nog zijn handen dichtknijpen. Ton Burgerhout maakte geen fou ten en besliste een half-open klassieke partij in zijn voor deel. Nico Koeken had als op ponent geen antwoord op de diverse damdreigingen en om singelingen van Burgerhout. De definitieve beslissing viel rond half zes toen Dinant Spieker eindelijk weer eens zijn kracht etaleerde. Tegen Jos van de Wielen bleek hij in het dameindspel de langste adem te hebben. 12-8 derhal ve voor de Schiedammers. Tiny Mous speelde een rom melige partij. Hij kwam ech ter niet geheel onfortuinlijk sterk te staan en besliste de partij in zijn voordeel. Edwin de jager leek op remise af te gaan maar kwam in gevecht met de klok. Het uurwerk bleek uiterst betrouwbaar en de Schiedammer moest opge ven. 6-6 was nu de balans. Wim Vrijland speelde remise tegen Harry Kolk en ook Ron Heusdens kwam tot punten- De twee Russen, speelde vrij dag samen met hun bekendere landgenoot Gantwarg in één GcVCCht team tijdens een internatio naal sneldam-toernooi in Naaldwijk. Het Russische trio eindigde op een derde plaats. Tweede Schiedam II lijkt op degrada tie af te stevenen. Tegen RDG/DIO werd met 12-8 ver loren. De Schiedammers be kleden in de tweede klasse de laatste stek. Op 5 januari speelt de hoofdmacht de vol gende wedstrijd. Alblasser- dam komt dan op bezoek. SCHIEDAM Nog altijd blijkt GTB niet opgewassen te zijn tegen buurman GSS. Had de ploeg van trainer Leen Warnaar in de eerste ontmoe ting met 5-1 op duidelijke wij ze het visitekaartje afgegeven, in de terugwedstrijd bood het incomplete GTB wel knap te genstand, maar het kon niet voorkomen dat GSS met een 2-0 zege aan de haal ging. Frans Schaap was genood zaakt om voor deze derby zijn team op vele plaatsen aan te passen. Jan van Bokkem (werk), Rob Soeters, Eugène verhaal (beiden geblesseerd) en Robbie Beining (geschorst) ontbraken. Het produktieve duo André Oosterwaal/Henny Idema zorgde voor beide GSS-treffers. Oosterwaal opende in de twintigste minuut de score en tien minuten voor de rust de poneerde rechter flankaan valler Idema na een slimme counter nummer twee in het doel van Antonio Velasquez. Even daarvoor had de onbere kenbare Arvid Hees de ideale mogelijkheid gekregen om de gelijkmaker aan te laten teke nen. Uit een zalige voorzet van Arie Grund kopte de spits oog in oog met sluitpost Aard Bartho echter over de dwars ligger. Na de rust waren ook Cinder Randiawan en Goof Haans- dorf dicht bij een treffer maar de GSSers mikten respectie velijk op de kruising en voor langs. Oosterwaal had de marge nog kunnen verruimen, maar de aanvaller schoof na Velasques omspeeld te hebben de bal echter langs de ver keerde kant van de paal. André Oosterwaal heeft zijn ploeg aan de leiding gebracht. SCHIEDAM Voor de derde maal vindt in sportzaal Oost de strijd plaats om de Aad Soeters-bokaal plaats. Het volleybal-toernooi, georgani seerd door Rijnmond, kent een uitermate sterke bezetting. Op zaterdag 29 december wordt vanaf 11.00 uur gespeeld. De finale staat gepland om 17.15 Behalve het Schiedamse Rijn mond, acterend op eerste divi sie-niveau, zullen drie eredi visie-verenigingen acte de présence geven. De huidige nummer twee van de eredivi sie, Nashua/VCG, is van de partij, even als TDK/Brevok en Deltalloyd/AMVJ, de win naar van de vorige twee edi ties. De toegang is als altijd gratis. SCHIEDAM Na dertien ronden wordt de ranglijst van de huishoudelijke competitie van bridgesociëteit Tamboer nog altijd aangevoerd door het koppel Brusse/v.d. Dool. Tijdens de laatste drive be haalde het duo een score van 60.42%. Het echtpaar Melchers zakte een plaatsje door een tweede achtereenvolgende score be neden de 50%. De dames Bootenberg/v.d. Zande zakte door een slechte zitting van een twaalfde naar een 21e po sitie. Aanmerkelijk beter was de prestatie van het paar Over- delinde/Zwaans. Door een prima 70% score klom het stel van een vijftiende naar een zesde stek. Van Fessem/Mar- kun Markus klim naar een tiende plaats door een score van 63.33%. De dames Van Hoof/Meer- waldt staan met een achter stand van ruim 19% tweede op de ranglijst, gevolgd door hun echtgenoten op ruim 29% van de koplopers. zoenswedstrijd die met 1-0 van RKSVM werd verlo ren, werden de overige elf duels met een overwinning afgesloten. Hillegersberg weigerde zich overigens af te zlaten slachten en maakte het de thuisploeg nog erg lastig. Aanvankelijk leek Martinit de toeschouwers wederom een doelpuntenfeest voor te gaan schotelen, want al vroeg in de eerste helft opende de onberekenbare Dick Sparreboom de score. Niet veel later nam Barry Zuidgeest met een afstand schot het tweede Schiedamse doelpunt voor zijn rekening. Zijn poeier stoot net voor doelman Aad Giesenkamp op, en belandde vervolgens in het net. Na deze treffer trokken de gasten op wonderbaarlijke wijze de wedstrijd naar zich toe en gaven de Martinit-de- fensie handen vol werk. De verdediging bestaande uit de stevig gebouwde Siem Poort, Nico van Puffelenen, Cor Her mans en de lichtvoetige Frenk Klerks wilde echter van geen wijken weten en hield zich knap staande. Ook doelman John Bos kweet zich prima van zijn taak; twee maal belette Rij Hillegers- berg-rechtsbuiten Ger Spek het scoren. Eerst pareerde de voormalig Sparta-sluitpost een halve volley van de lang harige aanvaller en een mi nuut later klemde hij de kop bal van Spek die frank en vrij op maat werd bediend. Plaagstootjes Door de plaagstootjes raakte Martinit uit balans en was het niet langer in staat de zaakjes naar behoren te organiseren. De spelers lagen herhaaldelijk verbaal met elkaar in de clinch terwijl er eigenlijk geen vuiltje aan de lucht was. Even dachten de bezoekers de aan sluitende treffer te mogen vie ren, maar doelman John Bos liet de indirecte vrije trap be wust in het doel belanden om vervolgens een achterbal te kunnen nemen. Op slag van rust haalde Mar tin Kool zijn ploeg uit het dal. Na goed voorbereidend werk van Dick Sparreboom mocht Kool de voorzet vanaf de ach terlijn bij de eerste paal bin nen tikken en konden de Schiedammers met een gerust hart aan de thee beginnen. In de tweede helft had Joop Schop zijn brigade weer pri ma op de rails staan, al moest de ploeg wel een tegentreffer SCHIEDAM Na een slechte start in de eerste klasse van de Rotterdamse Schaakbond lijkt het Schiedamse Het Zwarte Paard zich te herstel len. Tegen het Goudse team van de Messemaker won de Schiedamse équipe duidelijk. Bij een stand van 4,5-4,5 werd de wedstrijd afgeblazen. Op dat moment moesten twee partijen nog uitgespeeld wor den. De eerste uitslag die bekend werd, viel al na een uur spe len. Jan Brand kwam met zwart goed uit een Franse opening maar de stelling bóod bij nader inzien onvoldoende perspectief op winst waarna tot remise werd besloten. Grote tegenvaller was de ne derlaag van Aad Juyn die dit seizoen nog niet erg op dreef is. In een Siciliaanse stelling won hij een pion op zijn te genstander. De gewonnen stelling glipte uit zijn handen door enige onnauwkeurigheid en na stukverlies moest de Schiedammer opgeven. Aan de overige borden stond Schiedam er goed voor, het geen vier overwinningen op rij betekende. Theo van Zessen troefde zijn opponent af met een scherpe Mashallgambiet van het Spaans. Daniel van Loenen won dankzij een pion voordeel en Hans van Leeu wen en Frans Groeneweg de den hetzelfde. Voor het afbreken van de par tijen van Wim Versluis en Freek Gerkema was een Schiedamse overwinning een feit. De twee partijen worden gearbitreerd en zullen naar alle waarschijnlijkheid in Schiedams voordeel eindigen. Versluis bereikte een sterke positie in een Konings-Indi- sche partij. Invaller Gerkema" heeft twee pionnen meer dan zijn tegenstander. Op vrijdag 18 januari speelt Het Zwarte Paard in Over- schie de volgende match. SCHIEDAM Afgelopen weekeinde zijn er weer drie wedstrijden gespeeld om de Landman Winterstop Bokaal. De heren-hockeyers van Spi rit troefden vrijdagavond op eigen veld stadgenoot Asvion af met 5-1. Op het terrein van het Maassluise Evergreen ein digde Hudito-Rotterdam in 1- 2. Evergreen-Ring Pass kende een zelfde uitslag. Voor zaterdag 5 januari staat de volgende ronde gepland. Op het veld van het Delftse Ring Pass speelt Spirit tegen Hudito en Asvion tegen de thuisploeg. Spirit voert met vier punten uit twee duels de lijst aan. SCHIEDAM De Schiedam se veteraan-atleet Karei Lee wangh heeft vorige week de Kralinger Houtloop gewon nen in de veteranen II-klasse. De snelste Schiedammer deed over de vijftien kilometer 54 minuten en 57 seconden. Cees Kraaijeveld uit Apeldoorn werd algemeen winnaar in 45.49'. Bij de dames won Gerda van Kooten uit Breda in 50.17'. In totaal deden 278 wedstrijdlo pers mee waaronder een aan tal Schiedammers. Zij pres teerden als volgt: Nico de Vries 58.04', Ben van Schijndel 59.07', Gerrit Brinkman 1.02'56, Peter Meij er 1.02'59", Barend de Reuver 1.04T8', Wim Dam 1.04'49", Ton van Vliet 1.04'28", Aad de Koning 1.04'49", Martin Ver haal 1.06'26", Ton Coufreur 1.07'25" en Ed de Lahaye 1.08'56". incasseren. Na een weggekop- te hoekschop belandde het le der voor de voeten van een Hillegersbergaanvaller die onhoudbaar uithaalde. Dick Sparreboom was nog dicht bij de vierde treffer maar miste, nadat hij door een combinatie met Martin Kool in stelling was gebracht de juiste zuiver heid. „Dit was niet een van onze sterkste wedstrijden", gaf Joop Schop naderhand toe. "Maar omdat we de laatste elf duels winnend hebben afge sloten en er stilletjes aan een kampioenschap wordt ge dacht spelen mijn jongens toch onder een bepaalde druk. Gelukkig zijn we in alle linies sterk zodat we ook met tegen vallend spel toch de punten kunnen pakken. Of ik al aan een kampioenschap denk? Daar valt nog weinig over te zeggen. We krijgen RKSVM nog thuis en die ploeg vormt eigenlijk het grootste obsta kel. Voor de rest moeten we maar afwachten hoe we uit de winterstop tevoorschijn ko men", aldus Schop. SCHIEDAM De nederlaag serie van ouderen-biljartvere niging De Kromme Keu is in middels op de helft beland. Het v/as na vijf wedstrijden B.V. Schoonhoven dat de Schiedammers de eerste ne derlaag toebracht: 29-31. De Ster uit Rijswijk was het tweede team dat zegevierend sociëteit Sint Jozef verliet. De 26-34 overwinning leverde hen een koppositie op samen met Omriioord dat onlangs De Kromme Keu met dezelfde cijfers verraste. Tegen Rosmalen bleef een be slissing uit: 30-30, maar over het algemeen blijken de Schiedammers erg sterk. Te gen Middelland Rotterdam werd het 44-16, tegen De Sluis Hoogvliet 46-14 en tegen Ca- land Rotterdam 41-19. Op woensdag 9 januari start de tweede serie wedstrijden. De biljarters van De Vloot uit Maassluis komen dan naar de Lange Nieuwstraat 181. Be langstellenden zijn daar wel kom. De wedstrijden worden gespeeld op woensdagochtend vanaf 9.30 uur. SCHIEDAM In Bowling centrum Musis Sacrum vond zondag de apotheose plaats van het Single Scratch Toer nooi voor dames en heren. Met een deelnemersveld van 312 spelers en een prijzenpot van zestienduizend gulden be paald geen klein toernooi. Musis Sacrum - bowler Henk van Essen sprak na afloop van een 'gigantisch gebeuren'. Het toernooi was reeds maan dag begonnen. De bowlers streden in de gevorderde A/B- klasse en een C/D-klasse. In de voorrondes vielen drie baanrecords te noteren. De uiteindelijke winnaar in de A/B-klasse, Erwin Groen, scoorde een prima 290-game, tevens de hoogste worp van het toernooi, leo de Vos uit België gooide 278 en Ton Phimmen (achtvoudig Neder lands kampioen) zette zijn naam op het baanbord met 267 pins. Riet van de Walle, vorig jaar winnares bij de da mes C/D-klasse, noteerde de hoogste dames-score met 258 pins. Henk van Essen, tevens in de bij de organisatie van dit B- toemooi betrokken, was zeer te spreken over de prestaties. „Over de gehele linie werd erg sterk gegooid. Maar liefst 42 spelers hadden een gemiddel de boven de tweehonderd". In de C/D-klasse kwam bij de heren Frans Peters als eind overwinnaar uit de bus. Over elf games scoorde hij een ge middelde van 198.45. Bij de dames ging de winst naar Ine ke Hardam met 179.45 gemid deld. Op de perfect geprepareerde banen aan de Lange Haven barstte het echte vuurwerk los tijdens de A/B-finales op zon dag. De nummer vier van de voorrondes, Marjolein van Lubeck, wist het best haar ze nuwen in bedwang te houden en greep de macht bij de da mes. Haar score van 202.90 werd net niet gehaald door K. Darcis die tweede werd. Van Lubeck verdiende behalve 'eeuwige roem' ook een prij zengeld van zeshonderd gul- Toegeven Bij de heren ging Rene War merdam als eerste de finale in met 22.16 gemiddeld. Musis Sacrum-trainer Koos Groene- berg, voor het eerst in twee jaar weer actief tijdens een toernooi, scoorde 210 maar moest in de eindfase van de finales teveel toegeven op de concurrentie. De winnaar werd uiteindelijk Erwin Groen. Hij begon de fi nale-serie bijzonder sterk door tien strikes en een negen te gooien. Met een totaal ge middelde van 227.90 prolon geerde hij zijn titel. Groen komt in de hoofdklasse uit voor het combinatie-team Goes/Emmen. Tweede werd Tjeu Thompson met 222,72. In de voorronde was hij gelijk met de uiteinde lijke winnaar geëindigd. "Wed Stenekes werd verrassend derde met 221.27. Deze plaats bracht hem dezelfde som geld als de sterkste dame. Groen ging met duizend gulden en de trofee richting Zeeland. Er werd gedurende zes dagen zeer goed gescoord bij Musis Sacrum VLAARDINGEN Tradi tiegetrouw sluit atletiek vereniging Fortuna het jaar op zaterdag 29 decem ber af met de NVC-presta tieloop, een evenement dat de vereniging organiseert in samenwerking met deze krant. De prestatieloop wordt voor de tiende keer gehouden. Bij dit tweede lustrum wordt ge bruik gemaakt van een nieuw parcours. „De vorige edities begonnen steeds bij de accom modatie van Deltasport", zegt Ger van Walsum, bestuurslid van Fortuna. "Maar wij von den het toch steeds jammer, dat we onze eigen accommo datie aan de Marnixlaan met de nieuwe kunststofbaan niet in het parcours konden be trekken. paden en wegen rond de surfplas en de brug over de rijksweg A20 gaven Fortuna echter de mogelijk heid, om de start en finish vanuit de Broekpolder te ver plaatsen naar de atletiekbaan. „We hebben nu alle facilitei ten voorhanden en op deze manier kunnen we ook de kunststofbaan wat meer in de belangstelling brengen van de Ger van Walsum verwacht veel van deze tiende NVC- prestatieloop. "Vorig jaar was de belangstelling om aan prestatielopen mee te doen wat aan hej afnemen, maar dit jaar is er weer een duidelijke toename te bespeuren. De be langstelling voor dit soort evenementen is natuurlijk streekafhankelijk van het weer. Pas op het laatste mo ment beslissen veel deelne mers om mee te doen. De belangstelling voor de NVC-prestatieloop is altijd groot geweest. „Eind decem ber liggen de meeste competi ties stil en willen sportmensen hun conditie toch op peil hou den. Het is dan ook geen uit zondering als er zo'n twee- Afstanden De deelnemers kunnen dit jaar kiezen uit drie afstanden: vijf, tien en vijftien kilometer. „Het leuke is dat we drie ge heel verschillende parcoursen hebben", gaat Ger van Wal sum verder. "De vijf kilometer is uitgezet in en rond de Zuid- buurt, terwijl de tien kilome ter richting surfplas gaat en de vijftien kilometer via de nieuwe brug over de rijksweg een deel van de Broekpolder zal beslaan." De start voor de drie afstan den is volgende week zaterdag om 14.00 uur op de atletiek baan aan de Marnixlaan waar ook ingeschreven kan worden. Het inschrijfgeld is vier gul den. Deelnemers die geen her innering willen hebben beta len een rijksdaalder. Op de ac commodatie van Fortuna is was- en kleedgelegenheid aanwezig. SCHIEDAM Een 29-jarige speler van Schiedamse Boys waande zich in het lastige duel tegen RTG even in hogere sferen. Geïnspireerd door het artistieke kunt en vliegwerk van AC Milan-spits Marco van Basten deed de Schie dammer een mislukte imita tie-poging. Overmoedig als hij was geworden door de voor sprong van zijn ploeg wilde hij op een gegeven moment de bal via een fraaie omhaal in het net brengen. Zijn moto riek kon het staaltje techniek niet verwerken en een landing op de schouder was het ge volg. De onfortuinlijke Schie dammer werd per ambulance naar het Schieland ziekenhuis vervoerd. SCHIEDAM Clubbladen en berichten voor deze pagina kunt u sturen naar de sportre dactie van het Schiedams Nieuwsblad, postbus 306, 3130 AH Vlaardingen. Het is ook mogelijk berichten telefo nisch door te geven aan de redactie 4352911. U kunt ons ook per fax bereiken 4600205. SCHIEDAM Hermes DVS bleek niet opgewassen te zijn tegen het sterke Fortuna Vlaardingen. De ploeg van trainer Jan van der Velden werd met een 3-1 nederlaag naar Harga teruggestuurd. Peter Boshuizen opende met een afstandschot de score waarna Fred Langhorst, die vorig seizoen nog bij Hermes acteerde, namens de Vlaar- dingers een strafschop ver zilverde. Boosdoener was Ruud Bakker die Ron Hof man onreglementair tegen het gras werkte. Tien minu ten voor tijd zorgde Hans Droge met een 'beauty' voor 2-1 maar toch moest Hans Eggelmeijer andermaal de gang naar het net maken omdat Dennis Oomen hem verraste. Excelsior'20 speelde op eigen terrein met 1-1 gelijk tegen het Rotterdamse VOC. Voor de rust was de Thurle de-ploeg, die duidelijk baat heeft bij de trainerwisseling, op een 1-0 achterstand geko men. In het tweede deel trok middenvelder Edgar van der Roer de stand met een diago nale schuiver gelijk en het is dat invaller Erwin van De venter zich in de laatste mi nuut geen raad wist met zijn kans, anders het de ploeg van het nieuwe technische duo Theo van Deventer/Ed van der aan het langste eind getrokken. De overige uitslagen op een rijtje: Xerxes - HBSS 0-0 Piershil - PPSC 4-3 SVDPW (zat) - VION 0-0 WK - FC Vlotbrug 6-4 VDL - SFC 1-0 NDC'86 - DHS 0-0 HWD - SW (am.) 1-1 Centro P. - SVDPW (zon) 5-0 Schiedam - ASB 0-3 NOC - DRZ 2-3 Ursus - SCR Zwart-Wit 1-4 Schiedamse Boys - RTG 3-1

De Havenloods | 1990 | | pagina 5