stelt eisen aan zijn glas Iedere drank Glitter en glamour voorde feestdagen Glasblazen een zeer oude kunst Suggesties vooreen feestelijke maaltijd Gevlochten snoeren van zoetwater parels Het Gilde-drinkserviesont- Foto: glasfabriek Leerdam. Een compleet assortiment glazen voor allerlei dranken in één stijl heeft bijna geen mens in huis, zeker niet voor een groot aantal gasten. Dat geeft ook niet, maar bij het uitkiezen van glazen dient u dan wel zoveel mogelijk rekening te houden met een aantal regels, die in de loop van jaren door vinologische ervaring zijn geformuleerd. Kerstmis is voor menig Nederlands gezin het gezelligste feest van het jaar. Het wordt meestal gevierd in de intieme kring van familie of hele goede vrienden. De kou huitcn is vaak een extra stimulans om aan de kerstmaaltijd meer aandacht te besteden. Geef bij voorkeur geen koud pels fijngeknipte bieslook. buffet, want iedereen die bin nenkomt heeft weer en wind moeten trotseren en dan is een uitgebreide, warme maaltijd veel Maak de pompoen schoon en snijd hem in stukjes. Kook de pompoenstukjes in de bouillon vijftien minuten gaar. Waar kijkt u naar als u een glas koopt? Naar de vorm? Naar de prijs? De verpakking? Of bekijkt u allereerst of het glas wel functioneel is? Voor sommige mensen is het uitzoe ken van drinkglazen een kwes tie van gevoel. De vorm van het glas moet aanspreken. In één oogopslag wordt dikwijls be sloten welk glas men aan schaft. Of het ook nog functio neel is, komt dan niet aan de orde. Waarom is het zo belangrijk om wijn uit het juiste glas te drinken? Die vraag is snel beant woord. Omdat zelfs een goede wijn, in het verkeerde glas ge schonken, reukloos en smaak loos wordt. En om die geur en smaak gaat het uiteindelijk. Na tuurlijk komen daar nog een aantal punten bij, zoals de tem peratuur van de wijn, de helder heid van het glas en de hoeveel heid wijn in het glas. Wat de temperatuur betreft, kan in het algemeen worden ge steld dat witte wijn iets gekoeld gedronken wordt, ongeveer 10°C. En rode wijn op kamertempera tuur, variërend van 16°C tot' 20°C. Witte wijn mag nooit ijs koud zijn en er mogen ook geen ijsblokjes in ongekoelde wijn worden gedaan om deze snel op temperatuur te brengen. Een glas moet helder en vooral neutraal van kleur zijn. De kleur van de wijn moet goed bekeken en beoordeeld kunnen worden, want deze openbaart veel over het type wijn dat u drinkt, zoals bijvoorbeeld samenstelling, her komst en leeftijd. De hoeveelheid wijn in het glas is een volgend belangrijk punt. Om het geurige bouquet van de wijn los te maken, moet de wijn even in het glas worden rondgedraaid. Walsen heet dat. Krijgt u nu een glas voorgezet, dat tot de rand toe gevuld is, dan kunt u de wijn met geen moge lijkheid laten walsen. Het resul taat is dat de wijn zijn geur vast houdt en u een belangrijk onder deel van het genieten van de wijn mist. Een functioneel glas is aan de onderkant van de kelk voldoen de breed om de wijn in de gele genheid te stellen zijn geurige bouquet te ontvouwen. De rand van het glas mag daarentegen niet zo wijd zijn dat de geur on middellijk weer vervliegt. Een iets taps toelopende bovenkant draagt ertoe bij dat u lang van de heerlijke geur kunt genieten en dat verhoogt de smaak van de wijn. Bovendien moet het glas goed hanteerbaar zijn en dat betekent dat de steel lang genoeg moet zijn. Wijnglazen met lange stelen zijn momenteel veel gevraagd en dat is niet verwonderlijk als je ziet hoe elegant zo'n glas kan zijn. Een wijnglas wordt overi gens uitsluitend aan de steel of de voet vastgehouden, nooit aan de kelk. Er moeten namelijk geen vingerafdrukken op het glas ver schijnen en het is niet uitgesloten dat uw hand ruikt (zeep, sigaret ten, handcrème) in plaats van de wijn. De vorm van een cognac-glas is zo verweven met de functiona- worpen door A.D. Copier in 1930, is in al zijn eenvoud en zuiverheid van lijn, nog steeds het meest verkochte glas. liteit ervan, dat niemand daar meer bij stilstaat. Door de korte steel en de brede onderkant past het glas precies in de handpalm. Cognac vereist dat u het glas iets verwarmt met de hand, zodat het prachtige aroma los kan komen, terwijl u de drank in het glas laat ronddraaien. In Engeland wordt zo'n glas ook wel „snifter" ge noemd (een glas om aan te snui ven). De zeer taps toelopende bo venkant van het glas zorgt er voor dat de heerlijke geur niet vervliegt. Het port-glas is meestal een gewoon, klein wijnglas. Vooral rode port heeft dikwijls een bij zonder aangenaam bouquet en verdient een glas waarin dit tot zijn recht komt. Omdat een ver sterkte wijn zoveel zwaarder is dan gewone wijn, drinkt u er veel minder van en hoeft het glas niet groot te zijn, terwijl het niet spe ciaal taps hoeft toe te lopen. Rode port behoort overigens al leen na de maaltijd gedronken te worden. Zoet vóór de maaltijd vermindert niet alleen de eetlust, maar laat zoet in de mond ach ter, waardoor de smaak van ge rechten en wijn die op het aperi tief volgen, beïnvloed wordt. Een sherry-glas is in zijn ge heel kleiner, maar naar verhou ding hoger en smaller dan een wijnglas. Een droge sherry is de licaat en heeft een verfijnde geur. Eigenschappen die hoge ei sen aan het glas stellen. Bij champagne heeft u in prin cipe keuze uit twee heel verschil lende glazen: de flute en de cou pe. De gracieuze flute is natuur lijk heel feestelijk om te zien en heeft de eigenschap de delicate geur van de wijn goed vast te houden, terwijl de wijn lang blijft mousseren. De coupe is vooral aan te bevelen voor „vin tage champagne", fles met jaar tal. Door het wijde oppervlak van de coupe kunnen deze cham pagnes sneller hun grote klasse tonen. meer op zijn plaats. Stel het Zeef de soep Pureer de pompoen menu wel ruim van te voren sa- met een roerzeef of in een keu- men en doe de inkopen ruim- kenmachine (of foodprocessor), schoots op tijd. Niet alleen om de Voeg de puree weer toe aan do kans op last-minute inkopen zo bouillon en breng de soep aan de klein mogelijk te houden, maar kook Roer de eierdooiers los met sommige dingen zoals bijvoor- de crème fraiche en menger weer beeld wijn, moeten even de tijd een beetje warme soep door. krijgen om te rusten. Houd reke- Klop dit mengsel door de sbep en ning met het aantal gasten, hun laat deze niet meer koken Maak leeftijd, hun eventuele voorkeu- de soep op smaak met zout en ren (vegetarisch of met), uw bud- peper en roer er tenslotte de get en uw culinaire mogelijkhe- bieslook door. Tip: strooi op het den. Maak geen lang menu als jaatst kleine, in boter gebakken, het u te ingewikkeld lijkt. Een blokjes witbrood over de soep. goed bereide schotel is beter dan drie misbaksels. PARELHOEN Hieronder enkele suggesties Een smakelijk recept is parel_ I hoen met kumquatsaus. Kum- ooc menu snpmap quatg zijn kleine sinaasappeltjes speciaalzaken (of bij de toko) kunnen worden gekocht. Benodigdheden: 2 parelhoen ders. 40 gr. boter, Zout, peper. Voor de bouillon neemt u het karkas van de parelhoenders, een stukje prei, een halve winter wortel, 1 ui, 4 gekneusde peper korrels, stukje laurier. Voor de saus gebruikt u: 100 gr. kumqua- ts, 1 sjalotje, 1 eetlepel bruine basterdsuiker, 1 dl: mousserende len van een feestmenu, speciaal voor de komende kerstdagen. U kunt beginnen met een pom poensoep, waarna een traditio neel gerecht kan volgen, zoals kalkoenborst of parelhoen. Na tuurlijk kunt u familie of gasten ook vis voorschotelen, bijvoor beeld gegratineerde tongfilet met garnalen. Tussen hoofd maaltijd en dessert kunt u een kaasplankje op tafel zetten. Ser veer bijvoorbeeld oude Edam, boeren Goudse Kernhem en witte wijrlt driekwart dL jus d>0. Maasdam Het sluitstuk van de driekwart dl. gevogelte- kerstmaaltijd vormt het dessert. bo%a 1 eeüepel crème frai- Suggesties hiervoor: bitterkoek- ch 20 harde boter ïesbavarois, ananascharlotte of sinaasappelkwarkpudding. J Vraag de poelier de borsten en Van de pompoensoep en de pa- de boufen van de parelhoenders relhoen volgen hieronder de re- te snlJde« en neem de karkassen mee. Trek van de karkassen met de schoongemaakte en kleinge sneden groenten, de peperkor rels en de laurier een geurige bouillon. Zeef de bouillon. Ver hit de boter en wrijf het vlees in met zout en peper. Bak het vlees circa vijf minuten aan beide kan ten. Neem het vlees uit de pan, houd het warm en laat de bakbo ter tot tweederde deel inkoken. Voeg er dan de in stukjes gesne den kumquats en het fijngesnip perde sjalotje aan toe en giet er na een paar minuten de wijn, de jus d'orange en de gevogelte bouillon bij. Roer er tot slot de crème fraiche door en laat de saus even inkoken. Snijd de bo ter in klontjes en roer ze na el kaar door de saus. Benodigdheden: 400 gr. pom poen, driekwart liter kippebouil- lon, 2 eierdooiers, 1 bekertje crè me fraiche, zout, peper, 2 eetle- Uit opgravingen is gebleken dat glas al zo'n 1500 jaar voor Christus door de Egyptenaren werd vervaardigd. De glas blaaskunst bestaat dan nog niet. Die wordt rond onze jaar telling uitgevonden. De Romeinen nemen de kunst van het glasblazen over en brengen haar tot verdere ontwikkeling. De ondergang van het Romeinse Rijk en de volksverhuizing zijn er oorzaak van geweest dat veel van de glastraditie weer verloren is gegaan. Dat wil zeggen: in ons deel van de wereld. Want de glas traditie is wel bewaard geble ven in het Nabije Oosten, waar een luxe-industrie ontstaat. Men specialiseert zich vooral in het vervaardigen van het email en goud beschilderd glas voor de Islamitische vorsten hoven. Vanaf de elfde eeuw is er een opleving van de glasindus trie in Venetië. Het Venetiaan- se glas beheerst tot het einde van de zeventiende eeuw de markt en in andere Europese landen wordt het Venetiaanse voorbeeld zo goed mogelijk gevolgd. In Nederland en Noord-Frankrijk zijn fond het jaar 1600 bijna alle glasmanu- facturen in handen van de broers Henri en Léonard Bon- homme, die beroemd zijn om de hoge kwaliteit van hun pro- dukten. In Duitsland ontwik kelt men het beschilderen van drinkglazen met email. Uit Engeland komt een nieuwe versieringstechniek: graveren met een diamant. Maar uit En geland en uit Bohemen komt nog iets anders. Een nieuwe glassoort: kristal, dat een ho gere helderheidsgraad heeft en zich daarbij uitstekend leent voor de vele versieringen die in de zeventiende en de achttiende eeuw in de wereld van het glas het modebeeld bepalen. De prachtig versier de, kostbare drinkglazen blij ven heel lang het voorrecht voor de rijken. Trouwens, de gewone man heeft die ver schillende glazen ook niet no dig, want hij drinkt de veelal dure buitenlandse drankjes niet waarvoor zij gebruikt worden. Maar tijden en ge woonten veranderen. Vanaf 1960 gaan steeds meer mensen de drankjes van de rijkèn drinken. De glasfabrieken zijn dan al begonnen drinkserviezen te vervaardigen die betaalbaar zijn. In de twintigste eeuw worden er glazen ontwikkeld die qua vorm vooral op de functie van het glas zijn afge stemd. In Nederland is het glasfabriek Leerdam die baanbrekend werk verricht en bekendheid krijgt tot ver over de grenzen. A.D. Copier ont werpt in 1930 het Gilde- drinkservies. Nu, 56 jaar later is het Gilde-glas, in al zijn eenvoud en zuiverheid van lijn, nog steeds het meest ver kochte glas. Glitter en glamour bepalen de kleding voor de feestdagen. En zeg nu zelf: wat is feestelijker dan luxe stoffen als fluweel, velours, brokaat, satijn, kant, tule, taft en doorschijnende voile? Zwart is nog altijd een favoriete kleur voor party-kleding. Maar ook de warme, volle tinten van edelstenen, die dit winterseizoen sterk naar voren komen, zijn het waard gezien te worden. Bordeaux, purper, petrol, blauw, goud, brons, tin en lak rood zorgen voor een weelderige uitstraling. Decoratieve versieringen dragen bij aan het luxe damesmodebeeld. We signa leren veel goud- en zilverborduursels en pailletten ofwel lovertjes. Soms zijn trui en en blouses zo rijk versierd met bor duursels, dat het dragen van juwelen overbodig is. Bandjes en goudgalon zijn toegepast op manchetten of langs de zoom van een kledingstuk. Applicaties van glas en edelstenen komen voor op kragen en sluitingen van blouses, jasjes en japon- Bij de jassen, de korte jasjes en de blazers zien we behalve rijke versieringen veel royale sjaalkragen. En waar we het nog niet over hebben gehad, zijn de kno pen. Deze zijn veelal prachtig bewerkt en goudkleurig uitgevoerd. De collecties party-kleding voor vrou wen tonen in het algemeen twéé silhouet ten: enerzijds nauwaansluitend, ander zijds zwierig. We signaleren nauwaan- sluitende jurken en tops in een op lingerie geïnspireerde look. Heel elegant zijn ook jasjes in smokingstijl met bijbehorende pantalons. Klassieke, rechte rokjes wor den gecombineerd met bijpassende jasjes van taft en tule. Voor een zwierig beeld zorgen ruime blouses, meestal gemaakt van fijne, bedrukte voile-stoffen en bij voorkeur gedragen op broeken. De sieraden en de accessoires mogen tijdens de feestdagen een opvallende rol spelen. Praktisch alles is goud wat er blinkt! Er is keus te over: grote armban den en oorringen, goud met parels, mat- of oudgoudkleurige passement-haarban den, sjaal- en sjerpachtige ceintuurs. COLBERTS De woorden glitter en glamour zijn eveneens van toepassing op de herenkle ding voor de feestdagen. Luxe stoffen en warme, volle kleuren bepalen ook hier het beeld. De man heeft de keus uit een smaakvol le smoking of een combinatie, bestaande De kostuums en combinaties voor heren zijn warm en vol van kleur en vervaardigd van luxe materialen (foto: Van Gils).' Door de terugkeer van het uni- of uni- achtige shirt, die overigens in tal van kleuren wordt aangeboden, mag de strop das weer opvallen. Er,zijn stropdassen, variërend van gedrukte viscose tot hon derd procent zijde. Bij dassen van viscose zien we veel bloemmotieven, figuratieve dessins en aquarellen. Bij zijden dassen hebben de prints betrekking op bloemen en medaillons. Bij de jacquards handelen ze voornamelijk over fruit, barokke kunst en jachttaferelen. Een bijpassende gedes sineerde pochet (lefdoekje) als versiering in de borstzak zorgt voor de finishing touch van de samengestelde combinatie. Behalve stropdassen en pochetten zijn overigens ook accessoires, zoals strikken en cumberbands in uni, in ruime mate aanwezig. Parels, een van oudsher ge liefd sieraad van de zee, zijn deze winter weer helemaal en vogue. Parels komen in allerlei vormen voor en ook het colo- riet is veelzijdig. Gemaakt van parels zijn de Pearl Swingers. Dit zijn colliers of armbanden die samengesteld zijn uit losse snoeren echte zoetwaterparels. De snoeren, met een lengte van negentig centimeter, worden door middel van eenvoudige draaibewegingen in elkaar ge vlochten en worden in model ge houden door een sluiting. De sluiting wordt door de uiteinden van de in elkaar gedraaide snoe ren gestoken. Zo kan de sluiting er altijd weer uit worden gehaald en bestaat de mogelijkheid één of meerdere snoeren toe te voegen of te verwisselen. Dat is namelijk het verrassende aan deze parels noeren. De Pearl Swinger kan steeds aangepast worden aan de kleding die de vrouw draagt. De snoeren zijn leverbaar in ver schillende kleuren, zoals wit, brons, zilver, roze, abrikoos en blauw. De sluitingen zijn uitge voerd in 14 karaat goud of in zilver/verguld. De snoeren kun nen naar eigen smaak en keuze worden samengesteld. De Pearl Swingers worden geleverd met een certificaat van echtheid. 9 De strapless-jurk is afgezet met vele glinsterende pail letten (foto: Vera Mont). uit colbert en pantalon. Korte colberts, donkerpaars, zilver, wijnrood, groen en sjaalkraag-colberts en dresscolberts zijn marine. De partyhemden in allerlei uit- in vele kleuren verkrijgbaar, waaronder voeringen passen er uitstekend bij.

De Havenloods | 1990 | | pagina 9