Rijnmond en de slag om het Europa van na 1992 Marimba-soliste en jazzdirigent in swingend Promenadeconcert DE HAVENLOODS HET ZUIDEN 'Rotterdam de das omgedaan rotitrJcbrns orkest DONDERDAG 27 DECEMBER 1990 52-581 Naarmate samenlevin gen zich ontwikkelen worden de problemen waarmee de maat schappij te maken krijgt moeilijker. Een historische wetmatig heid waaraan vrijwel niet te ontkomen valt. Moeilijker- omdat de problemen op zichzelf steeds complexer wor den en ook de samen hang met andere pro blemen steeds groter wordt. Woningbouw programma's kunnen bijvoorbeeld niet wor den uitgevoerd zonder dat dit directe gevolgen heeft voor de vervoers- en verkeersstromen, terwijl uitbreiding van industriële bedrijvig heid op meer dan ge spannen voet staat met het terugdringen van de milieuvervuiling. Een regio waar deze problemen zeker spelen is het dichtbevolkte en geïndustrialiseerde Rijnmond-gebied; een grootstedelijke agglo meratie die met oog op de 'quality of life' en Europa 1992 voor be langrijke keuzes staat. Daarom komt het Overleg Orgaan Rijn mondgemeenten (OOR) op de valreep van dit jaar met een strategi sche visie waarin knel punten en mogelijke oplossingen worden geïnventariseerd en het belang van regionale samenwerking tussen de gemeenten nog eens wordt onderstreept. Keuzes hebben de be stuurders in Rijnmond altijd al moeten maken, maar nu ligt de zaak anders. Heden ten dage wordt veel meer dan vroeger het belang en de functie van groot stedelijke gebieden er kend. Bovendien speelt nu de internationale dimensie een grotere rol, gezien de toene mende concurrentie van andere industriële agglomeraties in Euro pa, maar ook daarbui ten. Wil Rijnmond de concurrentieslag met het buitenland kunnen volhouden, dan is sa menwerking binnen de regio, maar ook met andere overheden als Provincie en Rijk, no dig met het doel „een aantrekkelijk en inter nationaal concurre rend vestigingsklimaat en een aantrekkelijk woon- en leefklimaat voor de inwoners te scheppen", zo stelt het OOR-rapport. Het OOR, opgericht na de opheffing van het openbaar lichaam Rijnmond (waardoor de regiogemeenten hun problemen niet langer via een afzonderlijk be stuur konden oplos sen), heeft de laatste ja ren aan betekenis ge wonnen. Te meer, om dat nu ook de overheid langzamerhand begint in te zien ,dat samen werking op regionaal niveau noodzakelijk is. Deze samenwerking zou zelfs vorm moeten krijgen in een nieuw bestuurslichaam; een Provincie Rijnmond, zo menen sommigen. Zo lang hiervan (nog) geen sprake is, wil men de bestuursvrijheid van de gemeenten afzonder lijk zo veel mogelijk la ten bestaan, maar be leidsterreinen als ruim telijke ordening, ver keer en vervoer, werk gelegenheid en economie en grootscha lige voorzieningen in de sfeer van onderwijs, cultuur en volksge zondheid gezamenlijk aanpakken. Hoe? Dat heeft men nu zwart-op- wit gezet in het concept Strategische Visie Overleg Orgaan Rijn mondgemeenten. Rijn mond neemt het op te gen de rest van Europa. De strategische visie van het Overleg Orgaan Rijnmondgemeenten (OOR) wordt op zes ver schillende beleidsterrei nen nader uitgewerkt: economie en werkgele genheid, wonen, verkeer en vervoer, milieu, toe risme en recreatie en tot slot grootschalige voor zieningen. Onder die laatste worden cultuur, volksgezondheid en on derwijs gerangschikt. In hun rapport melden de op stellers steeds per beleidster rein de huidige stand van za ken, de te bereiken doelen, de knelpunten en de oplossings richtingen. Die opstellers zijn burgemeesters, wethouders en ambtenaren van de vijftien Rijnmondgemeenten. Met nadruk spreekt men van oplossingsrichtingen en niet van oplossingen. Daarmee willen de opstellers duidelijk maken dat de strategische vi sie nog geen definitieve keu zes bevat. Eerst dienen, wat de doelstellingen betreft, de vijftien gemeenteraden op één lijn zien te komen. Alleen dót zal ongetwijfeld al de nodige voeten in de aarde hebben. Wat immers de ene gemeente dringend gewenst of zelfs noodzakelijk acht, ziet een andere gemeente, met andere belangen, misschien helemaal niet zitten. Na de gemeenteraden kunnen maatschappelijke organisa ties en instellingen hun licht laten schijnen over de strate gische visie. Vervolgens hoopt men eind februari de defini tieve tekst te kunnen vaststel len. Pas daama, én na goed keuring door het Rijk, kan het OOR zich gaan richten op het uitwerken van oplossingsrich tingen. Economie Vanzelfsprekend stelt het rap port dat de economie fors moet worden opgekrikt. Straks, met de eenwording van Europa, moet er immers nog harder worden opgebokst tegen concurrerende regio's buiten Nederland. De doelstellingen samenge vat: verbetering van het vesti gingsklimaat, versterken van de huidige bedrijfssectoren, een betere afstemming tussen opleidingen en arbeidsvraag, terugdringen van werkloos heid en gunstiger mogelijkhe den voor vervoersstromen. Dat Rotterdam een flinke vin ger in de pap heeft is wel dui delijk: „Voor .de regio-ge meenten zijn de handhaving en versterking van de main- port-functie en de daarbij be horende kernactiviteiten een centrale doelstelling" meldt het rapport. Dat betekent bijvoorbeeld, dat er tot 2010 rond de 1500 hectare aan 'natte' bedrijfs- terrreinen (kades en haventer reinen) bij moet komen. Plus, naast al geplande terreinen, nog eens 300 hectare aan 'dro ge' bedrijfsterreinen in de pe riode tot het jaar 2000. Ook daarna blijft de behoefte aan meer bedrijfsterreinen be staan. Terwijl de hoeveelheid geschikte grond in de regio al zeer schaars is. Voor de natte terreinen wordt gedacht aan de ontwikkeling van een tweede Maasvlakte. Als strategisch gelegen be- drijfs- en kantorenlokaties noemt het rapport in Rotter dam de Noordrand, de Kop van Zuid, de Oosterflank, de Alexanderpolder en de omge ving van het NS-station Lom- bardijen. Buiten Rotterdam de omgeving van station Schiedam, Schiedam-Vijf- sluizen, Vlaardingen-Oost, Spijkenisse-Oost, Smitshoek- Barendrecht en aan weerszij den van de A15. Wonen Het huidige aantal woningen ligt op ongeveer 470.000. De komende 25 jaar moeten er ongeveer 120.000 woningen bijkomen, aldus de opstellers van het rapport. Ongeveer de helft daarvan is al opgenomen in een enkele jaren geleden door de Provincie opgesteld bouwscenario. De woningen dienen zoveel mogelijk in of aansluitend aan stedelijke ge bieden te worden gebouwd en pas op de laatste plaats 'in dé Voorts dient er meer variatie te komen in prijzen, kwaliteit, typen, groottes, koop- en huurwoningen en woonomge vingen en -lokaties. Daarbij moet rekening worden gehou den met een toename van het aantal ouderen en een afname van het aantal jongeren en ge zinnen. Goed openbaar vervoer is een belangrijke voorwaarde bij het ontsluiten van nieuwe woongebieden. Wat lokaties betreft wil men de nadruk leg gen op het gebied ten noorden van Maas en Waterweg. Nu is hier een tekort aan ten op zichte van de zuidelijke oevers. Voor bepaalde lokaties is men afhankelijk van bodemsane ring en nader onderzoek. Dat laatste geldt bijvoorbeeld voor het Rotterdamse Noord randplan. Hiervoor wordt een Milieu Effect Rapportage ge maakt (MER). Woonlokaties Mogelijke (en deels al vast staande) lokaties zijn: in Rot terdam de al genoemde Noordrand alsmede de polder Zestienhoven, Achtkamp (achter Zevenkamp) en de Noordpunt van de Oost-Abts polder (die als bestemming re- creatiebos heeft). In de regio gaat het om hét gebied tussen Capelle en Nieuwerkerk aan den IJssel (het zogeheten Hitland met nu ook een recreatiebestem ming), Ouderkerk-West (ten oosten van Krimpen aan den IJssel), het gebied tussen Rid derkerk en Hendrik-Ido-Am- bacht, Smitshoek, Spijkenis se-Oost, de kustlokatie (voor Hoek van Holland in zee), de Dijkpolder bij Maassluis en de door Peter Braad en Kees Quaadgras Feitelijk is er niets nieuws onder de zon. Het concept rapport met de strategische visie van het overlegorgaan Rijnmondgemeenten zet voornamelijk ooit al eens ge noemde plannen op een rij tje. Zeer ambitieuze plannen die voornamelijk ten doel hebben de economie in het Rijnmondgebied op te schroeven. Met een enorme uitbreiding van 'natte' en 'droge' bedrijfsterreinen. Plus nog eens 120.000 wo ningen. Wie de bijgeleverde platte gronden bekijkt ziet overal paarse en rode vlekjes, die aangeven waar die bedrijfs terreinen en woonwijken moeten komen. Het zijn er zoveel dat de vraag zich opdringt of we met z'n allen niet bezig zijn heel Rijnmond tot een ver stedelijkt en geïndustriali seerd gebied te maken, ten koste van milieu en land schap. Wie alle rode vlekjes, de ge plande woongebieden, bij el kaar optelt, komt uit op een totaal met een oppervlak dat tweemaal zo groot is als de huidige bebouwde kom van Spijkenisse. Het totaal aan paarse vlek jes, de bedrijfsterreinen, om vat een oppervlakte ter grootte van eenmaal het Spijkenisser grondgebied. Samengeteld komt het er op neer dat een landschappelijk gebied met de omvang van drie Spijkenisse's ten prooi zal vallen aan verstedelij king. Een weer iets grotere steenwoestijn. Anders gezegd: het milieu moet inkrimpen ten behoeve van de economie. De tweede vraag die nu naar voren komt is: hoe ver kunnen we daarmee doorgaan? Ergens moet er een grens, een kriti sche grens liggen. Met het milieu is het nu al niet zo vrolijk gesteld maar voorbij die, onbekende grens gaat het waarschijnlijk echt fout. Dat is het punt waar de na tuur haar zichzelf herstel lende vermogen verliest. Wanneer we doorgaan met steeds meer af te knabbelen van het landschap kan het niet anders of die kritische grens moet eens worden be reikt. Wie kaarten van het Rijn mondgebied van enige de cennia geleden vergelijkt met die van nu ziet dat het verstedelijkte gebied enorm is toegenomen. En met de nu gepresenteerde plannen van het Overleg Orgaan Rijn mond lijkt aan die ontwik keling voorlopig nog geen einde te komen. K.Q.-P.B. (verontreinigde) Broekpolder in Vlaardingen. Verder, niet genoemd maar wel op een bijgaande kaart ingetekend: oostelijk van Brielle, ten noorden van Hel- levoetsluis, oostelijk van Hoogvliet, rond Poortugaal en ten zuidoosten van Rhoon. Mobiliteit Het hoofdstuk mobiliteit (ver keer en vervoer) is gebaseerd op twee uitgangspunten. Ten eerste de ondersteuning en be vordering van de main-port- functie van de regio. Ten tweede dient de groei van het (personen)autoverkeer te wor den afgeremd. Bedrijfslokaties moeten goed bereikbaar zijn. Weg-, water en railverbindingen moeten worden verbeterd ten gunste van het toenemende goede ren- en zakelijk personenver voer, aldus het rapport. Nu zijn er nog tal van knel punten zoals de flessehalzen van de Calandbrug en Dintel- havenbrug en het ontbreken van een goede verbinding tus sen Maasvlakte en achterland. Op de Maasvlakte zijn grote containertérminals geprojec teerd. In dit kader noemt het rapport ook de Betuwe-spoorlijn, richting Duitsland, alsmede de overbelast rakende spoor lijn richting België, via Roo sendaal. De oplosssingsrichtingen wij zen naar een hoofdrol voor het openbaar vervoer met uitbrei ding van wegen, een tweede Beneluxtunnel en op langere termijn een Blankenburgtun nel, onder de Nieuwe Water weg door. Vooral tussen woon- en werk- concentraties dient een goed openbaar vervoersnet te ko men. Milieu De huidige milieukwaliteit mag niet verslechteren, luidt een doelstelling. En over een periode van tien tot vijftien jaar moet er van een verbete ring sprake zijn. Dat vereist, aldus het rapport, een menta liteitsverandering bij zowel overheid, burgerij als be drijfsleven. Als knelpunten noemt het rapport luchtverontreiniging en (on)veiligheid (gevaarlijke stoffen), afval, geluidshinder en het ontbreken van verbin dende groenzones. Bodemver vuiling wordt in het rapport, althans onder het hoofdstuk milieu, niet genoemd. Om de luchtverontreiniging en de stankoverlast door be drijven tegen te gaan wil men een actieve toepassing van de Wet Luchtverontreiniging en de Hinderwet, alsmede via het Milieu-Aktie-Plan. Vermindering van het auto verkeer alsmede het stimule ren van openbaar vervoer, de fiets, carpoolen en bedrijfs- vervoer moet de luchtveront reiniging door het verkeer verminderen. Overigens wordt onder het hoofdstuk Economie wel gesteld dat de groei van het vervoer per vrachtauto onontkoombaar is. Volgens de opstellers kunnen trein en binnenschip de groei ende goederenstroom niet aan. Gevaarlijke stoffen moeten veiliger worden vervoerd. Het terugdringen van de risico's, verbonden aan chloortran- sport per spoor, heeft daarbij de hoogste prioriteit, aldus de opstellers. Gemeentelijk beleid dient ge richt te worden op verminde ring van afval alsmede op zo veel mogelijk hergebruik van afval. Bestaande natuurgebieden en waardevolle landschappen wil men in stand houden. Voorts moet er ruimte komen voor nieuwe natuurgebieden, eventueel in combinatie met recreatieterreinen. Hiervoor wil men een regionaal plan maken. Tevens zou er een re gionaal milieu-communica tieplan op poten moeten wor den gezet om ook op dit ge bied de samenwerking tussen de gemeentes te vergroten. Te vens wil men via dit plan het milieu-imago van de regio op schroeven. Recreatie Het hoofdstuk over toerisme en recreatie behandelt niet de gemeentelijke voorzieningen en mogelijkheden op dat ge bied. Het gaat om het regiona le beleid. Daarin staat de aan wezigheid van een wereldha ven centraal, samen met de waterrijkdom in Rijnmond. Het voorstel is nu, onder de naam 'Delta Rotterdam' het toerisme in het Rijnmondge bied te stimuleren met veel aandacht voor de watersport, recreatie langs meren en rivie ren, en de havens. De grotendeels reeds geplande voorzieningen wil men reali seren. Hiervoor is 1000 tot 1700 hectare grond nodig.. Knelpunt daarbij: de schaarse hoeveelheid grond. Voorwaarden Aan het eind van elk hoofd stuk noemen de opstellers van het rapport steeds een rijtje voorwaarden. Dit betreft met name de opstelling van Rijk en Provincie. Om de voorstel len te realiseren is, na goed keuring door de gemeentera den, ook en vooral medewer king van de twee hogere over heden nodig. En niet alleen dat. Voor de financiering zijn vele miljarden guldens nodig. Alleen al voor de uitbreiding van het openbaar vervoei rond Rotterdam is drie tot vier miljard gulden benodigd, zo liet wethouder A.Verbeek van Rotterdam onlangs weten. Tot slot stellen de burgemees ters, wethouders en ambtena ren optimistisch dat de strate gische visie aantoont dat de vijftien Rijnmondgemeenten bereid zijn om gezamenlijk de problemen en knelpunten aan te pakken. Wellicht iets te op timistisch. Er zal nog heel wat water door de Rijnmond stro men eer wethouders, gemeen teraden, Provincie, Rijk en niet te vergeten maatschappe lijke instellingen en organisa ties op één lijn zitten. Als dat ooit gebeurt. ROTTERDAM Slag werkster Evelyn Glennie is de soliste in het eerste Prom-concert dat het Rot terdams Philharmonisch Orkest volgend jaar geeft. Dit Nieuwjaarsconcert op 5 januari is een echt swin gend concert, met muziek van onder anderen John Dankworth, Duke Elling ton, John Lennon en Geor ge Gershwin. Het concert in de grote zaal van De Doelen wordt geleid door de Engelse componist dirigent-saxofonist John Dankworth, een musicus die baanbrekend werk heeft ver richt om de barrières tussen jazz-, pop- en klassieke mu ziek te slechten. Dankworth heeft met zijn band en de zangeres Cleo Lai- ne wereldwijde toernees ge maakt. In zijn eigen muziek centrum bij Wavendon in En geland organiseert hij cursus sen voor jonge musici en con certen met grote vedetten uit de klassieke en lichte muziek. Het hoeft dan ook geen ver wondering te wekken dat Dankworth in deze Pr om swingende licht-klassieke werken op de lessenaar heeft. Het concert begint en eindigt met werken van Dankwoth zelf. Oude en iets minder belegen hits zoals Here, there and eve rywhere van John Lennon en Paul McCartney, Georgia on my Mind van Hoagy Carmi- chael maken ook deel uit van het populaire programma. Japan Marimbasoliste Evelyn Glen- ROTTERDAM In het filiaal Visserijplein van de Gemeen tebibliotheek is momenteel de tentoonstelling 'Rotterdam de das omgedaan' te zien. De tentoonstelling bestaat uit meer dan honderd stropdas sen, vervaardigd in opdracht van het Rotterdamse bedrijfs leven. Dankzij een reeks particuliere inzamelacties krijgt de Daniël den Hoed een Familiehuis, waar familieleden van ernstig zieke patiënten kunnen over nachten. Als spil van deze ac ties ontvang Lee Towers het eerste exemplaar van een serie van honderd genummerde stropdassen, geschonken door de'Stichting vrienden van de Pijp. De andere 99 exempla ren worden aangeboden aan de promotors van het Daniël den Hoed Familiehuis. nie komt ook uit het Verenigd Koninkrijk. Ze werd geboren in Aberdeen, studeerde pau ken en slagwerk aan de Royal Academy of Music in Londen en won talloze prijzen en een beurs. Ze studeerde van die beurs bij de Japanse marmba- virtuoos Keiko Abe in Tokio. Evelyn Glennie treedt veel vuldig op als soliste. Haar bij zondere instrument is te horen in werken van Richard Rod ney Bennett en Darius Mil- haud. Het Rotterdams Phil harmonisch Orkest staat in deze werken onder leiding van dirigent Jacques van Steen. Kaarten voor deze Prom zijn verkrijgbaar bij de kassa van de Doelen. Lezers van deze krant kunnen met bijgaande bon een korting krijgen van 2 gulden per persoon. Het con cert op 5 januari begint om 20.15 uur. Op zondag 6 janua ri wordt hetzelfde programma uitgevoerd, maar daarvoor geldt geen korting. Dat con cert begint om 14.15 uur. Goed voor een reductie van 2.- per plaatskaart voor max. 2 personen. PROMENADE- zaterdag 8 ooptombor CONCERTEN zaterdag 10 november 1000 zaterdag 5 januari 1991 zaterdag 16 februari 1991 zaterdag 6 april 1991 Naam Adres Plaats

De Havenloods | 1990 | | pagina 5