lij DE HAVENLOODS rum Iw, Milieufederatie blijft bij protest tegen convenant n leze krant Sclüedams Nieuwsblad Podium begint '91 met druk programma BRISTOL 50% Speciale bezorging Traditionele ontvangst 'CDA wil Door(n)' 'Als de bliksem tuinders vergunningen afgeven' Nove Cento m Nog één dag Jeugdstad Registers burgerlijke stand op microfilm Kinderfestijn VOORDELIGE WARMTE Dromen in het Filmhuis Schiedammer onderscheiden Oud en nieuw EDITIE P, DONDERDAG 3 JANUARI 1991, 39e JAARGANG Nr. 1 Wegener huLS-aan-huLsbladen KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. 1 UITVERKOOP! 1 KORTING OP ALLES MET STIP Crystal House, Kruiskade 90 (hoek Lijnbaan) 3012 EH R'dam Weissenbruchlaan 152 154 (Hillegersberg) 1 3054 LS R'dam WATERWEG-NOORD Wim van Rijn zal zich voor taan wel twee keer bedenken voordat hij op zijn werk weer een weddenschap aan gaat. De Vlaardingse ama teur-hardloper bracht één van zijn laatste vrije dagen in december door met lo pend kerstpakketten bezor gen. Op zich niet opzienba rend, ware het niet dat de acht medewerkers in de ge hele regio wonen waardoor Van Rijn op één dag maar liefst 62 kilometer te voet moest afleggen. De 40-jarige Van Rijn heeft als inspecteur een rayon on der zijn hoede bij een groot verzekeringsconcern. Door zijn acht medewerkers veel te stimuleren kwam zijn ray on qua omzet als beste uit de bus; een niet geringe presta tie daar andere rayons soms meer dan twaalf werkne mers hebben. Dat realiseerde de Vlaar dingse inspecteur zich ook en als tegenprestatie beloof- Het zit erop: het laatste pakket is afgeleverd en de bloemen de hij de kerstpakketten van 1990 zelf te zullen inpakken en lopend af te leveren. Op z'n vrije dag trok Van Rijn er verleden week al vroeg opuit. Om 8.00 uur vertrok hij naar Maassluis, waarna hij -via Vlaardingen- vervol gens koers zette naar Capel- le aan den IJssel en Rotter dam om 's middags om streeks 15.00 uur het laatste pakket in Schiedam af te le veren bij de familie Gijs- bregts. SCHIEDAMDe Jamsessie van avond is de eerste activi teit van muziekcafé Podium in het nieuwe jaar. Jan Schou ten, Wim Kröber en Willem Kramer vormen de driemans formatie Ons Bonbons die morgenavond om 22.30 uur aan de Lange Haven optreedt. Zaterdag staat Podium geheel in het teken van de jaarlijks terugkerende Rolling Stones- avond. Onder leiding van pre sentator Dick 'Blue Smoke' makelaar belooft het net als voorgaande jaren weer een enerverende Stones-bijeen- komst te worden, waarbij niet alleen CD-tjes maar ook een heuse CS-speler te winnen zijn. Aanvang van het tradi tionele Stones-feest is 22.30 uur. Een dag later laten de dames Judith Scholte, Linde Mas- dorp en Jacqueline Blekkingh het café op de grondvesten trillen. Onder de naam Veni Vidi Vici verzorgen de drie zangeressen een uitgebalan ceerde show die met de nodige humor. Onder begeleiding van VOF de Kunst-pianist Chris Smalt brengt het pop soul harmony trio repertoire van onder andere the Pointer Sis ters, Patti Labelle en the Wea ther Girls. Het drie kwartier durende programma begint om 22.00 uur en net als bij de overige optredens is de toe gang gratis. WATERWEG— Geheel vol gens traditie staan er de ko mende tijd weer de nodige re cepties op het programma. De gemeentebesturen van Vlaardingen, Maassluis en Maasland hebben de traditio nele nieuwjaarsontvangst in middels al achter de rug, maar in Schiedam zijn belangstel lenden zaterdag 5 januari (van 17.00 tot 19.00 uur) nog wel kom in De Korenbeurs aan de Lange Haven. HOEK VAN HOLLAND Het huidige beleid van de deelgemeente kan worden voortgezet. Daarbij kan een zelfstandiger positie van Hoek van Holland wat meer aan dacht krijgen. Dat is het kernpunt van het programma waarmee het CDA de campagne voor de deelraadsverkiezingen ingaat, die in maart tegelijk met de verkiezingen voor Provinciale Staten worden gehouden. Op vrijdag 4 januari om 19 uur, voorafgaand aan de nieuw jaarsreceptie van de deelge meente presenteert het CDA in een openbare bijeenkomst het programma, dat als titel heeft: 'Het CDA wil Door(n)'. Behalve dat de partij wil doorgaan met het karwei, brengen de chisten-democra- ten in deze titel ook tot uit drukking dat lijsttrekker Wil ly Doorn- van der Houwen een nieuwe periode als deel raadsvoorzitter ambieert. Zij volgde vorig jaar haar partij genoot De Lint op. De leden vergadering koos haar una niem tot lijstaanvoerder. Tweede op de lijst is Kees van der Pol, die in het dagelijks bestuur van de deelgemeente de portefeuille van sport en recreatie beheert. Fractie voorzitter Piet van der Wel bezet de derde en deelgemeen- teraadslid Jan Swaab de vier de plaats. De vijfde kandidaat is nieuwkomer Jolanda van Drongelen. WATERWEG-NOORD In landbouwkringen gaat het Westland door voor de kip met de gouden eieren. Op nog geen half procent van het Nederlandse land bouwareaal wordt immers zeventien procent van de nationale agrarische pro- duktie binnengehaald. Maar de Zuidhollandse Milieufederatie noemt het Westland liever de kip met de chemische eieren. Ondanks de al twintig jaar be staande Wet Verontreiniging Oppervlaktewater verdwijnen in het tuinbouwgebied jaar lijks ongeveer 300 duizend kilo bestrijdingsmiddelen en 1,25 miljoen kilo kunstmest in het milieu om tenslotte in het oppervlakte- en grondwater te komen. De Milieufederatie beschuldigt het Hoogheem raadschap Delfland ervan de wet te omzeilen door met het Landbouwschap, dat als ver tegenwoordiger van de glas tuinbouwbedrijven optreedt, een convenant te sluiten. De wet bindt de tuinders aan een vergunningstelsel. Vol gens het Hoogheemraadschap kost het te veel tijd om voor alle 4200 bedrijven een ver gunning uit te schrijven. Delf land meent voor het milieu betere resultaten te behalen met het convenant, dat beoogt een reductie van de emissie van bestrijdingsmiddelen met tachtig procent en van de meststoffen met veertiog pro cent. Dat resultaat moet wor den behaald met betere voor lichting. Maar, stelt de Zuid hollandse Milieufederatie, het convenant voorziet niet in re gels die de beoogde milieu maatregelen kunnen afdwin gen. „De Wet Verontreiniging Oppervlaktewater wel, maar die wordt door het convenant buitenspel gezet." De krachtige protesten van de Milieufederatie hebben tot nu toe weinig uitgehaald. Op de donderdag voor Kerst heeft het bestuur van Delfland het convenant goedgekeurd. Hans Muilerman, stafmedewerker water van de Milieufederatie, was erbij en kwam tot de ont dekking dat de kritiek niet se rieus is genomen. „Het zou toch normaal zijn geweest als de tekst die wij tijdens de in spraakronde in een commis sievergadering hebben uitge sproken, eventueel met een ambtelijk commentaar, naar de bestuursleden was doorge stuurd. Maar zij hadden al leen uit de pers van de kritiek vernomen. Dat noem ik geen volwassen manier van doen. Zo was er geen sprake van een goede afweging van de voor- en nadelen van het convenant. De bezwaren die enkele be stuursleden toch ter sprake wilden brengen, werden door de voorzitter weggewuifd." Volgens het Hoogheemraad schap betekent het convenant niet dat wordt voorbijgegaan aan de bevoegdheden die de Wet Verontreiniging Opper vlaktewater biedt. Het conve nant doet een veel groter be roep op de betrokkenheid van de tuinders bij het milieu dan de vergunningregeling door de overheid. Muilerman is daar niet zeker van: „als de De sloten in het Westland bevatten hoge gehaltes bestrijdingsmiddelen fosfaten en andere kunstmeststoffen die de glastuinbouw gebruikt. landbouw-vakbladen al schrijven dat dit convenant de vergunningen buitenspel zet". De Milieufederatie geeft toe dat dijkgraaf mr. A.P. van den Berge al wat stapjes terug heeft gezet. Muilerman: „Hij heeft de negatieve kantjes van het convenant toegegeven. Zoals het feit dat alle 4200 tuinders inderdaad moeten meewerken, wil het convenant het gewenste resultaat bren gen. Het probleem van de Mi lieufederatie blijft dat het Landbouwschap waarmee het convenant wordt afgesloten, eigenlijk nu en nooit niet aan het vergunningstelsel wil." Waar het de Milieufederatie om gaat is „dat er als de ge smeerde bliksem wordt be gonnen met het afgeven van vergunningen". Ook al zou het Hoogheemraadschap streven naar een compromis, de Zuid hollandse Milieufederatie zal juridische stappen onderne men. Muilerman: „Een treffen voor de rechter staat vast. Het gaat er ons om dat gisteren nog moet worden begonnen met de vergunningen." MAASSLUIS Nove Centro. Als een ensemble zich met deze naam tooit betekent dat, dat het een voorkeur heeft voor repertoire uit het begin van onze eeuw, (nog) de nieu we eeuw. Op zondag 6 januari laat het ensemble, waarvan de Maassluise pianist Hans Eij- sackers deel uitmaakt, in het Schuurkerktheater horen wat die voorliefde inhoudt. Nove Cento bestaat naast Eij- sackers uit Mariël van den Bos, fluit en Monique Udo, saxofoon. Beiden zijn afgestu deerd aan het Sweelinck Con servatorium in Amsterdam. De combinatie van de drie in-' strumenten is allesbehalve al ledaags en was dan ook nog niet eerder te horen op de maandelijkse lunchconcerten in de Schuurkerk. Ook het re pertoire prikkelt tot nieuws gierigheid. Franse componis ten die in het begin van deze eeuw een toonaangevende rol in het muziekleven speelden, dragen vanzelfsprekend aan het programma bij. Zoals de eigenzinnige en fascinerende Charles Koechlin. Maar ook de Zwitser Arthur Honegger, overigens van Franse origine. Het eerste lunchconcert van het jaar begint om 13 uur. Een toegangsbewijs kost 3.50 gul den. Kinderen tot en met 12 jaar betalen een gulden. Kaar ten liggen een half uur voor aanvang klaar aan de kassa van het theater. In voorver koop zijn ze verkrijgbaar bij de WV (stadhuis) en de Vere nigde Spaarbank (Veerstraat). Vakantievierende scholieren kunnen morgen nog één keer terecht Jeugdstad. Van 10.00 tot 16.00 uur is er in de Lijnbaanhallen vanalles te doen zonder dat oplettende ouders ingrijpen. Op luchtkussen, computers, achter de kaptafel en hobbytafel, voor spiegels om het resultaat van het grimeren, make-up aanbrengen en kappen te zien) en achter het fornuis (poffertjes bakken) vermaakten de vele bezoekers van het jaarlijkse festijn zich de afgelopen dagen opperbest. MAASSLUIS— Mensen die bezig zijn met het uitzoeken van hun stamboom en daar voor de registers van de bur gerlijke stand willen raadple gen, kunnen sinds gisteren weer op het archief terecht. Het gemeente-archief is tot 2 januari gesloten geweest, en dat kwam niet alleen door de Kerstvakantie. De registers zijn de laatste weken van 1990 op microfilm gezet. Mede door een cursus van Teleac is het speuren naar het verleden van de familie een veel beoefende hobby ge worden. De oude registers hebben echter veel te lijden van regelmatig raadplegen en copiëren; door slijtage en ver- blerken van de inkt dreigden de onvervangbare historische stukken onleesbaar te wor den. Dit probleem is ondervangen nu alle gegevens op film zijn vastgelegd. De orginele boek werken blijven veilig opge borgen in het archief. hartelust kosteloos snuffelen. Voor een copie van een akte hoeft de bezoeker alleen de copieerkosten te betalen. De geboorteregisters zijn na 75 jaar openbaar; de registers van huwelijk en overlijden zijn dat reeds na vijftig jaar. A Alle sportieve eve- nementen waar deze krant dit jaar bij betrokken is geweest op een rijtje A Joop Tinkhof blijft optimistisch over Rjjnmondjierei^^^^ 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week VLAARDINGEN Voor jeugd uit Holy-Noord wordt morgenmiddag een kinderfes tijn georganiseerd in De Deel. Vanaf 13.45 uur treedt er een goochelaar op, is er poppen kast en wordt er tevens een drumwedstrijd gehouden. DUG-OUT Omdat het kerstva kantie is staan de deuren van het jongerencentrum Dug-Out aan het Mackayplein in Maassluis in het nieuwe jaar nog tot en met zondag 6 januari elke avond van 20.30 uur af open. voor Moeder Dochter Gevoerde kuitlaars. In de kleurer wit, en marine. Maten 22 - 42 Maten 36 42 óók in zwart Normale prijs .29.95" Bristolprijs I Rotterdam Binnenwegplein 20 I I (boven Zeeman Textielsuper) tel 010-4123636 I I Rotterdam op het Zuider-terras I ■van winkelcenlrum Zuidplein. Tel. 010-4804162 I Vlaardingen ^Hoogstraat 219 Suggesties beter openbaar vervoer VLAARDINGENEen wan deling van Schiedam naar Maassluis is één van de activi teiten die volgend jaar plaats vindt bij de viering van het eeuwfeest van de spoorverbin ding tussen Schiedam en Maassluis. In Milieu-Aktief doet Hiep Boerma (voorzitter van de Vereniging Tegen Mi lieubederf) enkele suggesties om dit jubilieum niet onge merkt voorbij te laten gaan. „Wij zouden ons bij dit jubile um het een en ander kunnen afvragen, zoals: Hoe zou het openbaar vervoer er in de re gio Schiedam-Maassluis er uit kunnen zien? Zijn er nieuwe spoorlijnen of sneltramverbin dingen nodig? Kan het ver voer vanuit Maassluis door het Westland naar Den Haag beter? Moet er nog meer ko men dan de reeds voorgestelde sneltramverbinding Hoog vliet- B eneluxtunnel-S chie- dam-Delft?" Boerma wijst er op dat de be sturen van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis is gevraagd het honderd jarig bestaan van de spoorwegverbinding te her denken „En vooral aandacht te besteden aan het verbeteren van het openbaar vervoer". Verder doet de VTM-voorzit- ter een oproep aan lezers van het blad door te vragen:„Wat denkt u dat er moet gebeuren om het openbaar vervoer in de regio Nieuwe Waterweg Noord te verbeteren". De spoorwegverbinding tus sen Schiedam en Maassluis bestaat 17 augustus 1991 hon derd jaar. SCHIEDAM— Het Filmhuis aan de Nieuwstraat pikt mor genavond om half tien de draad op met de vertoning van de meest recente film van de oude Japanse meester Akira Kurosawa: 'Dreams'. Kurosawa werd voor deze film door Steven Spielberg fi nancieel ondersteund als eer betoon aan de invloed van de oude meester op de filmge schiedenis. De acht episoden van Kurosawa's Dreams zijn esthitische, soms met de mo dernste filmtechnieken ver beelde dromen van angst, hoop, herninnering en profe tie. Een dag later start een korte cyclus van Franse gangster films met Alain Delon in de hoofdrol. De eerste is een film van regisseur Jean-Pierre Melville, getiteld 'Le Samou- rai'. La Samourai is een klassieke gangsterfilm van de groot meester in dat genre in Frank rijk, die een opmerkelijke eigen stijl had. De film boeit door zijn geladen vormgeving en laat Delon in een schijn baar emotieloze rol op z'n best zien. Aanvang half tien. Donateurs betalen vijf gulden en om do nateur te worden dient men ook vijf gulden neer te leggen. VLAARDINGEN— Th.M.W. Kreischer is sinds gisteren middag in het bezit van de ere-medaille in brons verbon den aan de Orde van Oranje Nassau. De Schiedammer kreeg de onderscheiding uit gereikt bij Fontijne Holland, hét bedrijf waar hij sinds 1948 werkt. Burgemeester van Lier overhandigde de versierselen aan de heer Kreischer. VLAARDINGEN Aan de Baanstraat vergadert dinsdag 8 januari de Vlaardingse afdeling van de Partij van de Arbeid. De ledenvergadering in de Lijn- draaijer vangt om 20.00 uur aan. INSTITUUT ONDERSTEUNING BEWONERS IN STADSVERNIEUWINGSWIJKEN Parkweg 197 - 3119 LE Schiedam Tel. 010-4735024/4270748 Wellicht zien we elkaar spoedig; nu reeds wensen wij een ieder die aktiefis in de Stadsvernieuwing in Schiedam een heel goed 1991 toe Bestuur en medewerkers van het IOBS WATERWEG— Hoewel de jaarwisseling volgens de poli tiewoordvoerders redelijk rustig is verlopen, viel er in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis toch het nodige voor. Twee jonge inwoners van Maassluis zijn op Oude jaarsavond met spoed naar het ziekenhuis overgebracht nadat ze met zelfgemaakt vuurwerk hadden geëxperi menteerd. De vuurpijl ont plofte in de hand van een 19- jarige jongen die zwaar ge wond in het oogziekenhuis is opgenomen en waarschijnlijk een oog zal moeten missen. Zijn 18-jarige vriend is in het Holy-Ziekenhuis waar onder huidse glassplinters operatief zijn verwijderd. In Schiedam is het feest erg rustig verlo pen. Net als in Den Haag kon den kerstbomen op zoge naamde gedoogplaatsen wor den verbrand. Een jongen in de Heenvlietsestraat raakte gewond omdat hij schrok van vuurwerk. Toen hij zich uit de voeten maakte zag hij een muurtje over het hoofd; bij de val liep hij een gecompliceer de beenbreuk op. Nadat de Vlaardingse Hermandad op Oudejaarsavond vijftig auto banden meenam uit de Van der Stoepstraat en van het Mendelssohnplein verliep ook in de Haringstad de vergang van oud naar nieuw rustig. Alleen het voormalige school gebouw aan de Curagaolaan ging in vlammen op. De poli tie raakte bovendien slaags met publiek dat weigerde af stand te houden. Hierbij wer den twee aanhoudingen ver richt.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1