'Milieu niet ondergeschikt maken aan economische ontwikkeling' De vleermuis-expo in het Staelduinse Bos komt er mi DE HAVENLOODS Milieuwethouders teleurgesteld over toekomstvisie voor Rijnmond Lions Club zet zich in voor aanpassing van bunker SPORTOPLEIDING CIOS (M.D.G.O. - S.B.) Informatiedagen: SPORTLEIDER/STER Expositie André Wervenbosch Lichaam centraal 'Stedelijk' superwinnaar Schutter mikt op trimmer Twee dagen niet wassen Inbrekersgilde Nostalgiebeurs Het strand bij nacht Maakt drank meer kapot? Spirit leidt wintertoernooi DONDERDAG 10 JANUARI 1991 SCHIEDAM De milieu wethouders van de Rijn mondgemeenten hebben in een brief aan de eigen col leges en gemeenteraden hun teleurstelling uitge sproken over de concept strategische visie van het Overlegorgaan Rijnmond- gemeenten (OOR). De wet houders, verenigd in be stuurlijk begeleidingsteam thema milieu (BBTM), zijn van oordeel dat er in de conclusies nog maar wei nig van hun inbreng over is. "We hebben een aantal concrete voorstellen ge daan. Ik moet echter vast stellen dat hier in het begin nog wel wat over gezegd wordt maar dat het milieu in het slothoofdstuk nog nauwelijks is terug te vin den", stelt wethouder M.J.Meiboom van Capelle aan de IJssel en tevens voorzitter van het BBTM. worden gemaakt aan de eco nomische ontwikkeling van het gebied. "We hebben vanaf het begin geroepen dat een goede naam van de regio niet alleen afhangt zaken zoals goede verbindingen en vol doende kantoren en woningen maar ook van een positief mi lieu-imago. De economie is natuurlijk belangrijk maar wij als milieuwethouders stel len het belang van een goed milieu op het zelfde niveau als de economische ontwikke ling", stelt Meiboom. Volgens de voorzitter van het BBTM waren de wethouders una niem in hun oordeel. Zwevend De milieuwethouders van de Rijnmondgemeenten vinden dat de aandacht voor de mi lieuproblematiek bij andere beleidsterreinen onvoldoende is. "Dit heeft tot gevolg dat de in de hoofdstuk 10 geformu leerde milieudoelstellingen als een soort 'losstaande goede bedoelingen' in de strategi sche visie komen te zweven", aldus Meiboom, bit wordt volgens hem pijnlijk duidelijk in het laatste deel van de stra tegische visie, 'waarin de ver schillende beleidsterreinen zijn geintergreerd. "In de ruimtelijke vertaling van de strategische visie van het OOR ligt overduidelijk de prioriteit bij de versterking van de haven als mainport en bij de woningbouw en de daarbij behorende infrastruc tuur. 1500 hectare nat be drijfsterrein, 670 droog be drijfsterrein en 120.000 wo ningen tot het jaar 2015 zijn kennelijk keiharde uitgangs punten. Het te voeren milieu beleid moet hiertoe de moge lijkheden scheppen, echter zonder dat die ontwikkelin gen zelf getoetst zijn op hun consequenties voor het milieu in de regio", concludeert Mei boom. Drama voor regio De milieuwethouders zullen in hun eigen gemeenten plei ten om het milieu in de defini tieve versie van de strategi sche visie van het OOR, die op 1 april klaar moet zijn, krach tiger naar voren te brengen. Volgens Meiboom is het niet uit te sluiten dat de milieu wethouders hierbij lijnrecht tegenover hun collega's met economische zaken in de por tefeuille komen te staan. "Maar als er niets gebeurd is het een drama voor de regio", vindt Meiboom. De wethouder vindt dat teveel bestuurders nog steeds den ken dat er een keus gemaakt moet worden tussen economi sche ontwikkeling en het mi lieu. "We moeten af van het 'of/of-denken'. Het is een kwestie van en/en. Milieu is geen luxe". Volgens Meiboom is het mi- VLAARDINGEN Aan de Samuel Esmeijerstraat wordt zaterdag 12 de cember officieel jongerenhonk VAJO geopend. VAJO is de afkorting van Voor Alle Jongeren Open. De officië le opening van het onderkomen aan de Samuel Esmeijerstraat 2 wordt om 14.00 uur verricht door wethouder John Ranshuijsen. lieu van groot belang voor de economie. "Als de geluidhin der en de milieubelasting nog verder toenemen, is de Rijn mond niet interessant meer voor vestiging. Het milieu is zeker een economische fac tor". De Schiedamse wethouder Bart de Leede is het eens met zijn collega. "Van een redelijk evenwicht tussen milieu en economie is geen sprake", stelt De Leede. Volgens de wethouder is er van de milieu doelstellingen nog maar wei nig in de concept visie terug te vinden. De gemeente Schie dam moet volgens De Leede het milieu een van de speer punten worden in de reactie op de visie. "Ik zal het in ieder geval tijdens de vergadering van de raadscommissie voor milieu naar voren brengen". De milieuwethouders zullen volgens De Leede proberen het milieu een meer promi nente rol te laten spelen in de definitieve versie van de stra tegische visie van het OOR. "We hebben een specifiek be lang te verdedigen en daar staan we voor". Oe milieuwethouders van de Rijnmondgemeenten vinden dat behalve een goede infrastructuur en voldoende woningen en kantoren ook een goed milieu nodig is voor economische ontwikkeling. MAASSLUIS— Ze zijn in verband gebracht met de dui vel. Ze werden doodgeslagen en tegen de staldeur gespij kerd om het boze te weren. Heksen gebruikten ze in hun brouwsels. Nu zijn vleermui zen een beschermde diersoort. Maar iets van geheimzinnig heid hangt er nog steeds om deze nachtdiertjes. Ze prikke len de nieuwsgierigheid. In september van het komen de jaar wordt in het Stael duinse Bos een permanente vleermuis-expo opengesteld. Waarom daar? „Omdat het Zuidhollands Landschap meer wil doen dan het bos be heren. De stichting wil door middel van educatie de men sen meer idee geven van de natuur. Ze wil beschrijvingen maken van wat er allemaal op de wandelroutes te zien valt. Er moet een veldstudiecen trum komen, waar scholieren met opdrachten aan het werk kunnen. De financiële conse quenties van deze wensen uuegener hul&aaohUsbLaden Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4:600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen - van der Bas, (tel. privé 01899 -18521), DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert Bas. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks ii een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: I nterlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 worden onder ogen gezien sa men met de Vereniging Vrien den van het Staelduinse Bos en de omliggende gemeenten. Maar de vleermuis-expo is eerder concreet te krijgen", vertelt Peter Ravensbergen, opzichter van de regio West- land en IJsselmonde van het Zuidhollands Landschap. Het plan is eerder te concreti seren, omdat enkele instellin gen zich erachter hebben ge zet. In de bladen van de Sij- thoff Pers is een puzzelactie gevoerd, waaruit 20 duizend gulden ter beschikking is ge steld voor de inrichting van de expositie. De Lions Club Maassluis maakt zich sterk voor nog zo'n bedrag, dat no dig is voor de bouwkundige voorzieningen aan de bunker waarin de vleermuis-expo on derdak krijgt. Bunker. Dat woord duikt her haaldelijk op in het gesprek met Peter Ravensbergen. Want de door het Duitse leger tijdens de Tweede Wereldoor log in het Staelduinse Bos ge bouwde bunkers zijn de be langrijkste reden waarom de vleermuis-expo op deze plaats komt. In 15 van de 25 bunkers huizen vleermuizen. Bij dit vleermuizenreservaat een per manente expositie over het dier inrichten betekent een primeur voor Nederland. Temperatuur De vleermuizen gebruiken de bunkers vooral om de con stante temperatuur en voch tigheidsgraad. Door de meters dikke muren ligt de tempera tuur in de zomer maar een paar graden hoger dan 's win ters, wanneer het er acht gra den is. Een goede temperatuur voor de winterslaap van de vleermuizen. Ravensbergen kan er leuke bijzonderheden over vertellen: „In de herfst bouwen ze hun lichaamsvet op. Dat heeft zo'n hoge ener- giewaarde dat ze zes zeven maanden zonder eten kunnen. Tijdens deze winterslaap heeft him lichaamstempera tuur de temperatuur van de omgeving aangenomen. Hun ademhaling staat vrijwel stil, de hartslag is nauwelijks waarneembaar. Zo verbrui ken ze bijna geen energie in die maanden. Alles staat op een laagpitje, behalve hun zintuigen. De dieren merken het direct als er in hun omge ving iets verandert. Als een mens met een temperatuur van 36 graden in hun richting ademt, stijgt de lichaamstem peratuur van de dieren. Om weer in slaap te raken moet hun lichaam volop aan de gang. Dat kost veel energie en betekent voedseltekort. Elke verstoring is er één te veel". De expos zal daarom beslist niet worden ingericht in een bunker die de vleermuizen ge bruiken. De bunker is wel identiek aan die waarin de dieren verblijven. Bovendien zit er al een aanbouw aan, die geschikt is als ontvangst- en expositieruimte, zij het dat er nog heel wat valt te sleutelen, voor 20 duizend gulden. Daar voor heeft de Maassluise Lions Club willen tekenen. De helft van het bedrag willen de leden verdienen met zelfwerk zaamheden, voor de andere helft is een actie opgezet, die nog voor de officiële presenta tie van het project door het van horen zeggen al positieve racties van enkele bedrijven heeft opgeleverd. Dingen doen Veel mensen zien een Lions" Club als een gezapig stel ou dere heren. „Dat is een karak- tuur", verzekert David van der Houden, die de public re lations vdn de service-club behartigt. „We serve, wij die nen, is het motto van de inter nationaal vertakte keten van clubs. In de Maassluise club heerst een sfeer van dingen doen. Daarom kwam de vleer muis-expo die een van de le- HIER WORDT GEWERKT AAN DE VLEERMUISEXPO. EEN PROJECT VAN HET ZUJDHQLLANÖS LANDSCHAP GEPLANDE OPENING NAJAAR Ipof Peter Ravensbergen, in de wandeling boswachter genoemd, in het Staelduinse Bos bij de bunker met aanbouw waarin de vleermuis-expo komt. Voor Zuid-West Nederland gestart op 1-8-88 te Goes Vrijdag 18 jan. 19.00-22.00 uur Zaterdag 19 jan. 10.00-13.00 uur in „Sportcentrum Goes'' aan de Zwembadweg den na een contact met Peter Ravensberg inbracht na afwe ging met andere projecten naar boven. Het is een interes sant en nuttig project, het heeft educatieve elementen en het ondersteunt het belang van het Staelduinse Bos voor de omgeving. Daarnaast kun nen de 21 leden van de Lions Club er behalve fondswerving wat mee doen". De afgelopen weken zijn ze al bezig geweest met het toegan kelijk maken van de entree tot de expo-ruimte, met sloop werk, met schoonmaken. De komende maanden worden besteed aan verven, een vloer leggen. En aan actie voeren bij bedrijven en instellingen. Van der Houwen: „Geld is leuk. Maar het is nog leuker als een bedrijf zegt: komt die muur verf maar halen. Of: de elek trische installatie vernieuwen, dan doen wel even". In janua ri start de Lions Club met de verkoop van flessen wijnen, stropdassen. Opbrengst voor de vleermuis-expo. Kraamkamer De vleermuizen genieten in tussen van de rust in hun bun kers, ontwetend van de public relations die voor hen wordt bedreven. De vrouwtjes bewa ren tijdens de winterslaap het mannelijke zaad in hun lichaam. Ravensbergen heeft daar een merkwaardig ver haal over. „De paring gebeurt in de herfst. Tijdens de win terslaap blijven de zaadcellen van de man in het lichaam van de vrouw in leven. De be vruchting heeft direct na de winterslaap plaats zonder dat het mannetje er nog aan te pas hoeft te komen. Na enkele we ken wordt een heel klein, naakt jong geboren. Een holle boom fungeert als kraamka mer. Die zullen we daarom niet kappen. Ma hangt en vangt het jong op, dat een plaatsje krijgt aan de tepel, waaraan het blijft hangen tot het te groot wordt. Dan gaat het naar de crèche voor jonge vleermuisjes, waar ze samen herrie maken en stoeien", zo heeft Ravensbergen ervaren, toen hij per ongluk op zo'n kolonie stootte. Wanneer ze weer wat zijn ge groeid neemt de moeder het jong mee om te leren jagen. Insekten zijn het doelwit. De watervleermuis, een van de zes soorten die in het Stael duinse Bos voorkomen, haalt zijn voedsel bij de Oranjeplas jes. De zeer slechtziende vleermuizen vinden pijlsnel hun weg doordat zij ultrasone geluiden uitzenden, hoge piepgeluidjes die tegen een hindernis botsen en daardoor worden teruggekaatst. De vleermuis vangt deze echo weer op. Honderd Ravensbergen, sinds drie jaar in dienst bij he,t Zuidhollands Landschap en daarvoor reeds tien jaar als vrijwilliger bos wachter, weet veel over vleer muizen, maar weet ook dat er nog veel over ze te ontdekken valt, bijvoorbeeld over de rou tes die ze nemen. „Het onder zoek is moelijk omdat het nu eenmaal nachtdieren zijn. Ze huizen op plaatsen waar geen licht is. Met een bat-detector kunnen we de geluiden van de vleermuizen opvangen in een frequentie die wij kunnen ho ren. Met dat hulpmiddel hoor je ze voorbijkomen en krijg je een indruk van het aantal. Je krijgt er gevoel voor. Ik schat hun aantal in het Staelduinse Bos op rond de honderd". Anders dan bij de gewone muizen groeit de populatie langzaam. Van sommige soor ten vleermuizen komen er in het 95 hectare metende na tuurgebied - het enige bos van waarde in het druk bevolkte en verglaasde gebied - maar tien voor. „Het vrouwtje brengt hooguit één jong per jaar voort. Een vleermuis leeft acht jaar. Een nakomeling schap van zeven is dus een gunstig aantal. Als er een jong doodgaat betekent dat een jaar achterstand", aldus Ra vensbergen, die zijn enthou siasme over vleermuizen graag in een permanente ex positie weerspiegeld ziet. De vleermuis-expo in het Staelduinse Bos komt er. Dat staat vast. De actie van de Lions Club wordt gecoördi neerd door Toine Alferink, te lefoon 01899-11896. Contact persoon bij het Zuidhollands Landschap is Peter Grimm, telefoon 010-4135045. SCHIEDAM— André Wer- venbos exposeert tot en met 2 februari in galerie/konditorei Het Spektrum aan de Sint Li- duinastraat. Het werk van de Rotterdamse kunstenaar be staat uit veelkleurige strakke affice-achtige gouaches en acrylschilderijen. De basisele menten die hij gebruikt zijn vorm en structuur en zijn werk ontstaat uit spontaniteit en stemming, hetgeen een we zenlijk onderdeel van zijn werk vormt. Wervenbosch gebruikt zowel figuratieve als abstracte ele menten, zodat er geen bepaal de stijl aan te geven is. De expositie is gratis te bezoe ken gedurende kantooruren. SCHIEDAM Ook dit jaar is het voor jongeren van 16 tot 25 jaar mogelijk om bij wijk centrum de Erker aan fitness te doen. In samenwerking met fitnesscentrum Body-Care in Schiedam-West organiseert de Erker weer een kennisma kingscursus fitness en body building. Deze cursus vindt op vrijdag avond plaats van zes tot half acht in de sportschool aan de Graaf Florisstraat. Er wordt in groepsverband getraind on der deskundige leiding. De kennismakingscursus om vat 8 lessen en de kosten be dragen 40 gulden. Info op tel. 4267767. ISO-GUIDE Teken v/d Driftstraat 23 3131 JG Vlaardingen Tel. 010-4354005 SCHIEDAM— Het door BV Thomson georganiseerde toer nooi voor de jeugd van de middelbare scholen had met 51 teams weer een lagere deel name dan vorig jaar. De Thomson-leiding maakt zich zorgen over de afname van de animo, maar consta teert in het verlengde, dat dat niet direct te maken heeft met het wegebben van de interesse voor basketball. „Veel leraren hebben geen zin om tijdens de vakantie een team te leiden. Bovendien is de wintersport een behoorlijke concurrent". Het Stedelijk Gymnasium werd met vier eerste prijzen superwinnaar, Buiten de Ves te had twee winnende teams, De Burcht, Ter Schie en Bran- dersstad elk één. VLAARDINGEN— Een 47- jarige inwoner uit Vlaardin gen is maandagavond om streeks 20.50 uur op de Oost- havenkade tijdens het trim men beschoten. De man werd ter hoogte van de Willem Beu- kelszoonstraat bij zijn slaap geraakt door een onbekend voorwerp. De politie denkt dat de trimmer het slachtoffer is geworden van een schutter met een luchtdrukwapen. De man liep een vleeswondje op aan zijn hoofd. SCHIEDAMInwoners van Vlaardingen, Schiedam en Maassluis kunnen deze week problemen krijgen met de wa tertoevoer omdat de Drink waterleiding Rotterdam (DWL) werkzaamheden aan de grote transportleiding gaat verrichten. Door het karwei kan er bruin water uit de kraan komen en kunnen er problemen ontstaan met de waterdruk. DWL waarschuwt ervoor dat vrijdag 11, zaterdag 12 en zondag 13 januari roestkleu rig water door de leidingen kan stromen. „Het bruine wa ter is niet gevaarlijk voor de gezondheid, maar ziet er on smakelijk uit. In wasgoed kan het vlekken veroorzaken. DWL adviseert daarom voor alle zekerheid in genoemde gebieden vrijdag en zaterdag niet te wassen". Tevens wordt aangeraden vanaf morgen de kraan flink te laten doorstro- VLAARDINGEN In de nacht van zondag op maandag is ingebroken in een café aan de le Van Leijden Gaelstraat. Men kwam het pand binnen nadat de ruit in de voordeur met een betonnen paaltje was vernield. Uit de kassa is een bedrag van bijna zeshonderd gulden verdwenen. Tussen zondagmiddag en maandagmorgen is uit een aan de Prins Hendriklaan gepar keerde auto een radio gesto len. De waarde van het appa raat is tweehonderd gulden. Om de radio te kunnen stelen is een ruitje ingeslagen. Terwijl de bewoners op va kantie waren hebben inbre kers een bezocht gebracht aan een woning aan de Professor Telderstraat. De politie ver moedt dat de ongenode gasten in de periode van 30 december tot 6 januari met behulp van een valse sleutel het pand zijn binnengedrongen. Vermist wordt een hoeveelheid appa ratuur en een partij sieraden. Uit een winkel in de Floris de Vijfdelaan zijn zaterdagnacht 70 trainingspakken verdwe nen. De dieven hebben de eta lageruit vernield om bij de buit te kunnen. VLAARDINGEN De reeks markten in de Lijnbaanhal gaat ook in 1991 gewoon door. Het komend weekeinde bij voorbeeld wordt er zaterdag een vlooienmarkt en zondag een speciale nostalgiebeurs gehouden. De vlooienmarkt is zaterdag 12 januari tussen 9.00 en 17.00 uur te bezoeken en de toegang is ƒ1,50. Een dag later gaat het er in de Lijnbaanhal nostal gisch aan toe. Oude camera's, naai- en scheergerei, blikken, reclame, verpakkingen, Art- Deco en Art Nouveau. SCHIEDAM Een nachtelij ke wandeling langs het strand. Het kan van zaterdag 26 op zondag 27 januari met wijkcentrum De Erker. Men vertrekt met een van de late treinen richting Den Haag en na een frisse wandel tocht langs de kust wordt de eerste trein vanuit Hoek van Holland gepakt. In het wijk centrum wacht dan een ont bijt voor alle stappers. Deelname staat open voor jongeren van 15 tot 25 jaar, de kosten bedragen 15 gulden per persoon (alles inbegre pen). Inlichtingen, tel 4263161 (Piet Penning). Maximaal kunnen 30 wandelaars mee. SCHIEDAMDe gemeente Schiedam wil met ingang van dit jaar het voorbeeld geven tot het drinken van minder alcohol. Op recepties van het gemeentebestuur zullen alco holvrije en -arme drankjes na drukkelijker worden gepre senteerd dan tot nu toe het geval was. Ook is er voor de gasten een ruimer aanbod van deze drankjes aanwezig. Burgemeester en wethouders haken met dit besluit in op de regionale en landelijke voor lichtingscampagnes, zoals bij Rij Alcohol Vrij die pas ge start is. Ook in Schiedam wordt aan deze campagne meegewerkt, onder andere door de politie die affiches, brochures en stickers ver spreidt. Eind januari verschij nen er passende affiches op de zgn. mupi's in de stad. Intern heeft de gemeente al een begin gemaakt met haar voornemen. Onlangs kregen ambtenaren op de maande- lijkse'secretarieborrel' infor matie aangeboden over de ge volgen van alcohol in het ver keer. Tevens was er, op initia tief van de afdeling Sociale Zaken en Volksgezondheid, een rijke schakering van alco holvrije drankjes voorhanden. Overigens is het niet de be doeling van de gemeente om bij feestelijke gelegenheden alcohol uit het drankassorti ment te weren, men 'acht iedereen zelf in staat om te bepalen wat hij of zij wil drin ken en in welke mate'. WATERWEG Spirit en het Delftse Ring Pass leiden de dans in het toernooi om de Landman-Winterstopbokaal. Rotterdam, dat nog een wed strijd te goed heeft, is derde. In de tweede editie van het toernooi voor heren-hockey teams zijn tot dusverre de vol gende wedstrijden gespeeld: Spirit-Ring Pass 4-3, Spirit- Asvion 5-1, Hudito-Rotter- dam 1-2, Evergreen-Ring Pass 1-2, Spirit-Hudito 1-2, Ever- green-Rotterdam 5-5 en As- vion-Ring Pass 2-4. Het toernooi wordt op 2 fe bruari afgesloten. Tot dan is het programma als volgt: vrij dag 18 januari Evergreen-Hu- dito, Asvion-Rotterdam; vrij dag 25 januari Evergreen-As- vion zaterdag 26 januari Spi rit-Rotterdam, Ring-Pass- Hudito; zaterdag 2 februari Evergreen-Spirit, Asvion-Hu- dito, Ring Pass-Rotterdam. diensten Diensten op zondag 13 januari. HERV. KERK Grote kerk: 10.00 uur ds. Vic. Mevr. A. Baan-Slot, Spijkenisse, 17.00 uur ds. A.F. Kaars, Papendrecht. Opstandingkerk: 10.00 uur ds. G. de Lang. Bethel-Kapel: 10.00 uur ds. J. Visser, Rotterdam. Huize Thomas: 10.00 uur mevrouw R. de Graaf, Rotterdam. HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: 10.00 uur ds. J. Sosef. St. Martinuskerk: 9.30 uur ds. N.K. TANTENBOND Westvest 92. HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10.00 uur in Aula Scholengem. De Burcht, ds. G.H. van Kooten, Delft. Grote Kerk 17.00 u. cand. A.F. Kaars, Papendrecht. JOHAN MAASBACH WERELDZENDING Vrijdag 11 januari 19.30 uur Ev. E.R. Holder Zaterdag 12 januari 19.00 u. dhr. Rens van Reenen, jeugddienst

De Havenloods | 1991 | | pagina 3