X7" 'Ik krijg meer aandacht dan ik verdien' Mark Kingsfords kantoorangst levert komische voorstelling op Mini en Maxi 'Sprakeloos' maar muzikaal en clownesk KUNST CULTUUR AMUSEMENT Festivalprogramma Spelletjes spelen in De Gang van Zaken Werk van René Hazekamp in Film Festival Rotterdam HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 17 JANUARI 1991 3-550 Mini en Maxi: een begrip in de Nederlandse theaterwe reld en ook ver buiten de grenzen, spelen hun pro gramma Sprakeloos op dins dag 22 en woensdag 23 janu ari in Theater Zuidplein. Zoals de titel al doet ver moeden, wordt er niet ge sproken in dit muzikaal-ko- mische programma. Mini en Maxi, de kleine en de lange, wekken alleen al door het contrast de lachlust op: een verschijnsel dat zich in vele culturen en in alle tijden voordoet. Peter de Jong en Karei de Rooy doen het al jaren zon der tekst. Beide mannen moeten het hebben van hun uitstraling en hun postuur: daar wordt mee gewerkt. En met hun muzikaal talent. Mini en Maxi bespelen een scala van muziekinstrumen ten, die ze zo goed beheer sen, dat er voortdurend grappen mee uitgehaald worden. Samen of tegen el kaar in: het is absurd, lach wekkend, maar altijd lo gisch. Humor, vaart en afwisseling en zelfs een vleugje horror zijn de ingrediënten van Pe ter de Jong en Karei de Rooy. Ze worden in Sprake loos bijgestaan door Marjo lein Harms, danseres en mu- zikante. ÜH In de manifestatie Erotisch Verlangen (exposities van fo to's in de galeries Brutto Gus to, Zeger Reijers' Snoei Foto- mania en Perspektief) vinden zaterdag 19 en zondag 20 ja nuari een forumdiscussie over Censuur en Beeldende kunst en een lezing over AIDS in de fotografie plaats. Beide avon den beginnen om 20.30 uur. De toegangsprijs is 5,-. In Parkzicht aan de Kievits laan in Rotterdam is op zon dag 10 februari een optreden van de Belgische formatie Clouseau. Er zijn nog kaarten voor dit concert, dat om 21.30 uur begint, de kaarten zijn verkrijgbaar bij de bekende voorverkoopadressen. Ze kos ten 25 gulden. theater Mata Hari is een nieuwe Ne derlandse Musical, geschreven door de Fries Rients Gratama, met muziek van Peter Sijben- ga 'en Addy Scheele. Janke Dekker speelt de Friese Mata Hari, de geboren Greetje Zelle, die later in Leiden terecht komt, en vervolgens trouwt en in Amsterdam gaat wonen. In Nederlands Indie loopt haar huwelijk op de klippen. Ze vertrekt weer naar Europa en krijgt werk in Parijs als exoti sche danseres, waarbij ze df naam Maria Hari 'Oog van de Dag' aanneemt. Het succes volgt. Haar leven eindigt triest voor een vuurpeloton na een proces wegens spionage. Mata Hari is te zien in de Neder landse versie (er is ook een Friese variant), op zaterdag 26 januari in Theater Zuidplein. Peter Faber is de hoofdrol speler in Het Koekoeksnest, het toneelstuk dat ooit succes vol werd verfilmd met Jack Nicholson in de hoofdrol. Fa ber werd in de pers uitbundig geprezen voor zijn creatie van Max, de dwarse patiënt van de autoritair bestuurde inrich ting. Het stuk is een aanklacht tegen machtsmisbruik, on menselijkheid en bureaucra tie. De bewerking en de regie zijn van Margrith Vrenegoor. De voorstellingen op 18 en 19 januari in de Rotterdamse Schouwburg zijn uitverkocht. Wegens de enorme belangstel ling voor dit stuk is er een extra voorstelling ingelast op maandag 18 maart. René A. Hazekamp. Rotterdammer. Prototype van een onafhankelijke filmer. Eindexamen 1986 aan de filmschool in Brussel. Regisseerde zes korte films, voornamelijk dans. Werkte aan vele andere films mee door camera, montage en mixage te doen. Premiè re met '5e episode' op Film Festival Rotter dam. Ziet korte (dans films als oefening voor grotere werk. Doet het eigenlijk allemaal voor zijn moeder. „Ik zag ooit eens een film waarvan ik dacht: dat kan ik ook. Maar dat viel tegen. Ik ben toen maar de filmschool gaan doen. Beweging spreekt mij aan; daarin onderscheidt film zich van de fotografie. Mijn voorkeur voor beweging uit zich ook in de keuze voor het maken van dansfilms. In dansfilms kan ik zoveel moge lijk uitdrukken zonder woor den te gebruiken", vertelt Ha zekamp. Toch is zijn nieuwste: '5e epi sode', waarschijnlijk de laat ste dansfilm. „Ik zie de dans films als voorbereiding op het grotere werk: een serieuze film die ergens over gaat en waarin geacteerd wordt. Tot nu toe heb ik geëxperimen teerd met filmtechnieken en het werken met een crew. Maar op dit moment heb ik alles wat ik op dat gebied wil de uitproberen wel zo'n beetje gedaan. Daar valt dus weinig eer meer aan te behalen." Hazekamp loopt met plannen rond om een reeks klassiekers uit de wereldliteratuur te ver filmen, waarvan de afleverin gen elk maximaal tien minu ten zullen duren. Naast Mis daad en Straf gaat het om on der meer Oorlog en Vrede, Va ders en Zonen, Sodom en Gomorra en Rood en Zwart. Het worden studiofilmpjes die gelijktijdig en in verschillende stadia worden geproduceerd. Moeder Hazekamp maakt alleen films waarin hij gelooft. Hij werkt heid, met weinig geld en zon- in volstrekte onafhankelijk- der compromissen. Het proto- Dit jaar vindt het twintigste Film Festival Rotterdam plaats, waarvan festivaldi recteur Marco Muller voor de tweede maal het pro gramma heeft samengesteld. Hij heeft gekozen voor twee grote retrospectieven: Nico las Ray In/and America, en Kings of the B's: Suzuki, Ka- washima en Mori. Zowel bij de Amerikaanse als de Ja panse films gaat het om gen refilms die in opdracht van studioproducenten zijn ge maakt. Samoeraifilms bij de Japanners, Westerns bij de Amerikanen en bij beiden gangsterfilms en melodra- Opvallend in het festivalpro gramma is het grote aantal Russische films. Dit is het gevolg van de grote en intri gerende produktiviteit die plaats vindt in de Lenfilm- studio's in Leningrad. Met name Aleksej German en Aleksandr Sokoerov zijn be langrijke sleutelfiguren in In het festivalprogramma zijn vrij veel korte films en video's opgenomen: het Ne derlandse filmaandeel is vooral hierin vertegenwoor digd. Muller zet ook de tra ditie voort van films uit nieuwe gebieden als Egypte, Tunesië, Iran, India, Nieuw- Guinea (met de eerste speel film uit dit land), China en Japan. Apart onderdeel van het fes tival is de -achtste- Cine- mart van 28 februari tot en met 1 februari in de Krite- rion bioscoop in het Groot- handelsgebouw. De kunst film-markt is een ontmoe tingsplaats voor mensen die betrokken zijn bij het kopen van wat algemeen als 'kunst films' bestempeld wordt. Daarnaast wordt in vijf wijkgebouwen (Focus, Klooster, Larenkamp, Pier 80 en De Scheg) teruggeblikt middels het Reprise Filmfes tival. Op 18,19 en 20 januari worden gratis de populairste films van het negentiende Filmfestival gedraaid, te we ten 'Dekaloog deel 1 en 4', 'Het Masker', 'In krakende welstand', 'Herinneringen aan het gele huis', 'A city of sadness' en 'Sweetie'. type van een onafhankelijke filmer? „Een onafhankelijke filmer is iemand die zijn eigen zin doordrijft en daar won derwel in slaagt. In die zin ben ik dat dus, ja. Maar echt onaf hankelijk ben je natuurlijk nooit. Er zijn altijd anderen waar je rekening mee moet houden. Uiteindelijk doe je het toch allemaal voor je moe der. Als zij het niet goed vindt, doe ik het verkeerd." (lacht) Favoriet Het Film Festival Rotterdam toont zes films van Haze kamp: Grondslag (met Ari H. versluis), Skroeba en Can (met danseres Angelika Oei), Cargo (naar de gelijknamige dansso lo van Piet Rogie) en Mes- serschmidt (over het werk van de achttiende- eeuwse Oos tenrijkse beeldhouwer T.X. Messerschmidt). Zijn nieuw ste film '5e episode' wordt voor het eerst voor publiek vertoond. De première-film speelt zich af in een te kleine ruimte met een danser en iemand die hem gadeslaat. De danser doet zijn uiterste best om de aandacht van de ander te vangen. Deze reageert niet en laat alleen maar zien dat 'ie er van baalt. ,,'5e episode'is mijn favoriete film. Ik wil tenslotte toch steeds een stapje verder. Maar misschien is Skroeba wel de beste: dat was mijn eerste film. Ik heb hem ook het laatst gezien. Haha." Hazekamp laat zich in zijn films niet leiden door de volg orde van de dansvoorstelling. „Een danser gebruikt een an dere taal dan een filmer om toch hetzelfde verhaal te ver tellen. Ik verander de volgor- Traditie en vernieuwing in de Latijns-Amerikaanse i ziek en dans is de titel van klein festival in Theater De Evenaar, het theater in het museum voor Volkenkunde. Van vrijdag 18 tot en met zon dag 20 januari staat Latijns- Amerika centraal in het thea ter. Bijna vijfhonderd jaar ge leden zette Columbus voet aan wal op het Amerikaanse conti nent. De confrontatie van cul turen had een nieuwe soort muziek en dans tot gevolg: de 'creoolse' varianten. Vrijdag 18 januari is er een optreden van Kollasuyu-Nan uit Bolivia (aanvang 20.15 uur), zaterdag 19 treedt Quetzalcoatl uit Mexico op in een gemengd programma, samen met Lin coln Almada Gabriel Agui- leraa uit Paraguay en Chili (begint ook om 20.15 uur). Zondagmiddag vanaf 14.00 uur is er een optreden van Huelén uit Chili. De kaarten kosten per concert 10,-. Op de foto: Huélen. Dansgroep Opus One danst The surprising Story of Swin ging Shoes op donderdag 24 januari in Theater Zuidplein- .Het is een sprookjesachtige familietentoonstelling. Het dansverhaal is gebaseerd op het sprookje van Grimm, de stukgedanste schoentjes, en heeft een eigen vorm gekregen in het jazzdanstheater. De choreografie is in handen Rob Brown. De regie is vai Amerikaan Billy Wilson, die ook verantwoordelijk was voor de choreografie van Bub bling Brown Sugar en A Night at the Cotton Club. de om de voorstelling zo goed mogelijk in de film te krijgen. Ik optimaliseer het verhaal van de dans op die manier. Dat is misschien heel zelf zuchtig, maar ik ben de filmer en niet iemand die klakkeloos opneemt wat de danser uit voert." Autoriteit Zijn films zijn tot nu toe door het Nederlandse publiek en de pers nauwelijks bezocht. „Bij de première van Cargo zaten er twee niet-bekenden in de zaal. In het buitenland komen meer mensen naar mijn films kijken." Hij verbaast zich over de plotselinge belang stelling voor zijn werk. „Om dat Marco Müller per ongeluk een paar van mijn filmpjes wel aardig vindt, word ik in eens als een autoriteit behan deld. Ik krijg nu van het Film Festival Rotterdam veel meer aandacht dan ik verdien: ik ga zelfs workshops geven." „Het lijkt wel alsof de dingen tegenwoordig niet gewoon kunnen groeien. Voor je het weet loop je alleen nog maar autoriteit te spelen. Natuur lijk vind ik het leuk als veel mensen naar mijn films ko men kijken. Ik weet dan of ik de films begrijpelijk maak. Maar ondertussen zijn het nog steeds een soort oefeningetjes voor een langere film. Erken ning betekent vaak dat wat je gedaan hebt weer moet herha len. Daar heb ik geen zin in." Jelle Gunneweg Het twintigste Film Festival Rotterdam vindt plaats van 24 januari tot en met 3 februari op diverse lokaties in het cen trum van Rotterdam. Meer in formatie over het Filmfestival is telefonisch verkrijgbaar via nummer 010-411 80 80 of in de bioscoopagenda van de avondbladen (donderdag) en de ochtendbladen (vrijdag). De prijs van een passepartout is 250,- (met korting van CJP/Rotterdampas en Pas65 200,-). Een dagkaart kost veertig gulden (met korting 35,-) en een los kaartje twaalf piek. Wat doe je als the atermaker met je obsessies? Eenvoudig: je maakt er een voorstelling van. De grote angst van acteur Mark Kingsford is dat hij ooit zijn brood zou moeten verdienen door op een kantoor te wer ken. „Als ik kijk naar die enorme gebouwen die de laatste jaren overal zijn gebouwd, kan ik me niet voorstellen dat ik daar ooit zou kunnen functio neren. Het lijkt me een moeilijke opgave er om acht of negen uur rond te lopen. Ik vraag me altijd af: wat doen ze daar ei genlijk, wat zijn hun ta ken?" Vandaar zijn nieuwe voorstelling 'De Gang van Zaken', die zich afspeelt op de gang van een kantoor: daar waar het meeste ge beurt. Mark Kingsford is een gebo ren Engelsman, die al zo'n zestien jaar in Nederland woont. Hij maakt 'comedy', een theatervorm die je in Ne derland niet zoveel tegen komt, met visuele grappen en weinig tekst. „Het lijkt niet op cabaret en ook niet op André van Duin, het is geen revue met dansende meisjes. Het meest heeft het nog weg van de oude Italiaanse Commedia dell'Arte. De beweging is het belangrijkste", legt hij uit. De Gang van Zaken is de tweede voorstelling van Mark Kingsford die zich op een kantoor afspeelt. Het vorige programma ging over een man die de hele dag eigenlijk niets te doen heeft, en was een solo voorstelling. In De Gang van Zaken komèn vijf spelers, drie mannen en twee vrouwen, elkaar voort durend tegen op de gang van een groot bedrijf. Er komen acht deuren uit op de gang: vijf kantoren, twee liften, het toilet en het trappenhuis. De Wereldmuziek uit Latijns-Amerika Conjunto del Puerto onder lei ding van Jan Laurens Hartung speelt zondag 27 januari vanaf 14.00 uur in Theater De Evenbaar in het Museum voor Volkenkunde aan de Willems kade in Rotterdam. Het concert komt tot stand in samenwerking met het Rot terdams Conservatorium, en heeft een educatief karakter. Docenten en studenten spelen en geven uitleg over de mu ziek die ze uitvoeren. Verschillende muziekgenres uit Zuid-Amerika komen aan de orde. gang is de verkeersader van het bedrijf: passageplaats, wachtkamer, ontmoetings punt, de plaats waar conflic ten uitgevochten worden en intriges in elkaar gezet. In de gang vallen de uiteindelijke beslissingen. Beleefder „Voordat ik begon te schrij ven heb ik veel uren doorge bracht in de gangen van grote kantoren. Via vrienden en kennissen kwam ik daar bin nen. Je moet daar natuurlijk toestemming voor krijgen, an ders kom je niet langs de be veiliging. Ze vonden het daar op die kantoren wel merk waardig dat ik in de gangen wilde kijken, ja." In de verschillende bedrijven werd Mark Kingsford het ma teriaal als het ware in de schoot geworpen. „Het is wel een heel verschil of je in het stadhuis bent, of bij een recla mebureau. De ambtenaren gaan veel beleefder met elkaar om, mensen op een reclame bureau raken elkaar meer aan, er is meer actie. Maar overal is het duidelijk wie de directeur is, wie de onderdi recteur en wie daar weer on der zit, zonder dat je dat weet. Je ziet mensen oefenen op de gang voor een belangrijke ver gadering, heen en weer lopen, zenuwachtig doen. Goede za- kenlieden zijn goede acteurs. Iedereen speelt een spelletje. De plaats van handeling riep nogal problemen op voor de cor-ontwerpster Fleur den Uyl. Ze suggereerde diepte door verschillende panelen schuin achter elkaar te plaat sen, waardoor de gang voor het oog een bocht maakt. De geraffineerde belichting van Jantje Geldoff doet de rest. Ontslagen De directeur, de adjunct-di rectrice, de personeelschef, secretaresse en het manusje van-alles gebruiken de gang van hun bedrijf zoals Mark Kingsford het vele kantoor mensen heeft zien doen: om stoom af te blazen, te wach ten, moed te verzamelen, een eindje te wandelen of hele maal niets te doen. De gang als coulissen. Ze wanen zich onbespied en hebben het strijdperk eventjes verlaten. De spanning stijgt als op een gegeven ogenblik duidelijk wordt dat er iets te gebeuren staat: er zullen ontslagen val len. Wie? Iedereen denkt: 'Niet ik', maar uiteindelijk valt toch een slachtoffer. Mark Kingsford zag bij de tot standkoming van De Gang van Zaken een wens in vervul ling gaan: Jos Houben van het Théêtre de Complicité deed de regie van de voorstelling. Het Théètre de Complicité is een groep uit Londen die zijn oor sprong heeft in de studio van de mime-studio van Jacques Lecoq in Parijs, een groep die een grote reputatie heeft van wege een heel eigen komische stijl. De Belg Jos Houben is een van de oprichters van het Théatre. Mark: „Ik heb altijd al graag willen werken met iemand van die groep. We hebben veel te kort met hem kunnen wer ken, maar dat idee heb je al tijd met iemand van wie je veel kunt lerén. De zes weken zijn omgevlogen." Mensen die in een kantoor werken, zullen veel herkennen in De Gang van Zaken, denkt Kingsford. Toch is het geen moralistische voorstelling. „De bedoeling is dat de men sen erom lachen. Het is vooral komisch. Er zit natuurlijk wel een klein beetje een bood schap in: je ziet hoe absurd het is dat in een grote organi satie eigenlijk niemand meer verantwoordelijk gesteld kan worden voor een beslissing. Iedereen zit aan zijn bureau, niemand weet wat de ander doet. Maria Neele De Gang van Zaken is te zien in de Rotterdamse Schouw burg op woensdag 23 en don derdag 24 januari. Op het to neel van de grote zaal zijn tri bunes geplaatst vanwaar de Gang bekeken kan worden. Kaarten kosten 18 en 14 gul den (met kortingpassen).

De Havenloods | 1991 | | pagina 19