Peter Greenaway stelt toeschouwer op de proef Dinsdagen dondenJagzijn de aanbiedingen kamerbreed. Een bescheiden familiebedrijfje Rowi Parket introduceert de Rowi Stil Lamel. LOVER NU GRATIS ONDERVLOER, SCHERPE PRIJZEN. Aantal toepassingen videoband explosief gestegen THE COOK, THE THIEF, HIS WIFE AND HER LOVER 4 i TrlE CO OU Trir J rJJrr yyjfr flElt FAMILY BUSINESS m DE have ledereen krijgt'm. ledereen leest'm. Rowi Parket ontwerpt de stilte. Rowi Parket Video Verhuur Top-50 DE HAVENLOODS - DONDERDAG 17 JANUARI 1991 3-382 Film: The cook, the thief, his wife and her lover; Scena rio en regie: Peter Greenaway; Hoofdrollen: Richard Boh- ringer, Michael Gambon, Helen Mirren, Alan Howard. Op video uitgebracht door RCA. Over Peter Greenaway en zijn films kunnen stevige discussies op poten worden gezet, die waarschijnlijk nergens toe leiden, omdat iedereen aan zijn eigen standpunten zal blijven vasthou den. Er zijn er die de man als een pretentieuze charlatan be schouwen terwijl anderen menen van doen te hebben met het genie van de laatste tien jaar. Hoe het zij, Greenaway's films zijn altijd van een kaliber, dat hevige reacties teweeg kan brengen. Het gaat hem erom zijn intellectuele gedachtenspinsels, raadsels en zoekplaatjes ongehinderd op film vast te kunnen leggen. Wie hem daarbij niet kan of wil volgen, heeft gewoon pech gehad. Greenaway is van oorsprong sie gecomponeerde setdressing. muziek: Michael Nyman EEN GRUWELIJK MOOIE FILM van Peter Greenaway - r i i r- r- rJJS elementen dood, verval, verraad staan neer te zetten, gaat ii beduidend verder, hoewel de hen adembenemende opgelegde karakters in hun soort filmbeelden in al heel duidelijke prototypen heb- x komen keer op keer rijkdom zijn films uitvoerig aan bod. Zijn ben moeten zijn. acteurs - Greenaway heeft zich altijd weten te verzekeren van de De kok, Richard (Richard medewerking van opmerkelijke Bohringer), voert de pollepelbri- acteurs, die echter nooit exem- gade aan van het restaurant „Le deaal - maakten zich tot nu toe dief, Albert Spica (Michael vrijwel altijd ondergeschikt aan Gambon). De eetzaal is geheel in n de totale met uiterste preci- het hele beeld wordt gedomi- The thief (Michael Gambon) en neerd door een enorme schut tersmaaltijd van Frans Hals. Richard is een beschouwend en flegmatiek man, die avond aan avond de walgelijke tafel manieren en hondse omgangs vormen van zijn gast tegen wil en dank en van diens bendeleden weliswaar accepteert, mits hij ongehinderd verder kan werken aan zijn culinaire creaties. Hij kookt, hij adviseert bij de menu keuze en vooral bij dat laatste ziet hij kans, zonder dat zijn ob ject zich dat realiseert, het ver werpelijke individu totaal bela chelijk te maken. Bovendien tracht hij de agressie van Albert zijn maten. tegenover diens vrouw Georgina (Helen Mirren) zoveel mogelijk om te buigen. Tussen de talrijke gangen van de weelderige diners door ont staat er tussen Georgina en Mi chael (Alan Howard) een stu dieuze rustige andere stamgast een steeds hartstochtelijker wor dende verhouding, die zich noodgedwongen voornamelijk kan afspelen in de toiletruimte of een van de bijkeukens. Deze in opzet simpele mense lijke interactie wordt in Greena way's beeldvorming overspoeld door een baaierd van emoties, variërend van liefde in een veel voud aan verschijningsvormen tot wrede wraakzucht. Dit alles vormgegeven in beelden van een adembenemende schoonheid, die wel de menselijke lichamelijke handelingen - eten, drinken, boeren, kotsen, urineren, copule ren - op de meest onverhulde en veelal primitieve wijze voor schotelen. De film vergt veel zo niet alles van het incasseringsvermogen van de toeschouwer. Niet voor niets verwijst Greenaway zelf in een toelichting op zijn film naar invloeden van Het oude Jaco- bijnse „Theatre of blood", dat zich onveranderlijk richtte op erotiek en geweld. Marga van Wissenkerke Film: Family Business; Scenario: Vincent Patrick; Regie: Sidney Lumet; Hoofdrollen: Sean Connery, Dustin Hoff man, Matthew Broderick. Op video uitgebracht door CNR. „Family Business" is een gezellig klein filmpje met een ongelofelijk zware rolbezetting. In dit verhaal over drie generaties van dieven, worden opa Sean Connery, zoon Dustin Hoffman en kleinzoon Matthew Broderick geregis seerd door Sidney Lumet („Network", „Serpico"), in een flinterdun verhaaltje van Vincent Patrick. Het is alsof je Pele, Cruyff en Van Basten in een kleine huiskamer voet bal laat spelen, gecoached door Rinus Michels. Het resul taat is best onderhoudend, maar toch...je had er meer van verwacht. 0 Matthew Broderick, Sean Connery en Dustin Hoffman op boevenpad. Sean Connery speelt de flie refluiter Jessie, een inbreker van de oude stempel, die er niets op tegen heeft om af en toe een tijd je in het gevang door te brengen („If you can't do the time, don't do the crime") en die goed be vriend is met dezelfde politiea genten, die hem zo nu en dan achter de tralies doen belanden. Zijn zoon Vito (Dustin Hoff man) trad aanvankelijk in va- der's voetsporen, maar rebelleer de tegen diens levenswijze en koos uiteindelijk voor het bur- germansbestaan van de succes volle zakenman. Kleinzoon Adam (Matthew Broderick) werd door papa naar een peper dure universiteit gestuurd, maar met nog slechts drie maanden te gaan kapt hij met z'n studie als een soort protest tegen het saaie bestaan van z'n vader. Hij treedt alsnog in de voetsporen van de door hem verafgode opa. MAKKELIJKE KLUS Adam beraamt een inbraak, waarvan de opbrengst maar liefst een miljoen dollar zal zijn. Opa doet graag mee, maar het kost hen de grootste moeite om Vito er van te overtuigen, dat hij ook deel uit zou moeten maken van deze „makkelijke klus". Vito stemt tenslotte toe, ook al is het alleen maar om zo een oogje op Adam te kunnen houden. En dan gaat niets volgens verwachting, en worden de drie generaties voor problemen gesteld, die tot onderlinge conflicten leiden. Sean Connery heeft duidelijk plezier in zijn rol van Jessie, en hij schmiert zich er met het aplomb van de oude vakman met zwier doorheen. Dustin Hoffman voelt zich wat minder op zijn gemak, en het lijkt wel alsof hij het vuur dat hij normaal in zijn spel legt voor toekomstige, zwaardere rollen bewaart. Het feit dat hij een kop kleiner is dan zijn vader komt de geloofwaar digheid ook niet bepaald ten goede, en er wordt zelfs een be hoorlijk aantal meters film be steed aan de uitleg van dit fami liefenomeen (Vito is de zoon van de fors uit de kluiten gewassen Schotse immigrant Jessie en diens piepkleine Italiaanse vrouw, vandaar). Matthew Bro derick is uitstekend als de stu dentikoze bolleboos, die wat meer spanning in zijn leven wil. Al met al zorgt dit drietal zwaar gewichten er met hun spel voor, dat het dunne verhaaltje niet als een ballonnetje de lucht in vliegt, en dat „Family Business" op vi deo de moeite van het bekijken waard is. Rowi Parket introduceert Rowi Stil Lamel; de mooiste en stilste vloer (TNO-getest). Tijdelijk met GRATIS onder- vloer als kennismakingskorting. Maak nu kennis met dit stijlvolle lamelparket voor zeer aantrekkelijke prijzen. Schiedamsedijk Ila - 3011 EC ROTTERDAM - 010-4119131 Bekendmaking lozen van afvalwater Lozen van afvalwater op de 1e Petroleumhaven te Rotterdam. De Minister van Verkeer en Waterstaat maakt ter voldoening aan de Wet algemene bepalingen milieu hygiëne het volgende bekend. Bij beschikking van 9 januari 1991nr. AWU/50827-I is aan Shell Nederland Raffinaderij B.V. te Rotterdam, vergunning op grond van de Wet Verontreiniging Oppervlaktewateren verleend voor het lozen van afvalwater op de 1 e Petroleumhaven afkomstig van: a. haar bedrijfscomplex voor de raffinage van aardolie en aardoliefracties en het vervaardigen van aardolie- produkten; b. Van Leer's Vatenfabriek B.V. (locatie Pemis); c. de verwerking van slib en afvalwaterstromen van derden, een en ander gelegen aan de Vondelingen- weg te Rotterdam. De beschikking en alle andere van belang 2ijnde stukken liggen vanaf 18 januari 1991 tot en met 18 februari 1991 ter inzage op de volgende adressen en tijdstippen: 1Rijkswaterstaat, directie Zuid-Holland, Boompjes 200 te Rotterdam (gebouw Pakhoed, kamer P005) op werkdagen van 08.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur, alsmede van 12.30 tot 13.30 uur na vooraf gemaakte afspraak (telefoon: 010-4026402). 2. Centrale Milieuorganisatie van de dienst Gemeente werken Rotterdam, Galvanistraat 15, Europointcom- plex, kamer 1432/1436, tijdens kantooruren. Tegen de beschikking kan tot en met 18 februari 1991 beroep bij de Kroon worden ingesteld door de aanvra ger, de adviseurs, allen die bezwaar hebben ingediend tegen de ontwerp-beschikking en/of de aanvraag en degenen die kunnen aantonen dat zij redelijkerwijs niet in staat zijn geweest om bezwaren in te dienen tegen de ontwerp-beschikking en/of de aanvraag. Het gemotiveerde beroepschrift dient te worden gericht aan Hare Majesteit de Koningin, doch dient te worden gezonden aan de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State, Postbus 20019,2500 EA 's-Gravenhage. De beschikking wordt na 18 februari 1991 van kracht, tenzij vóór deze datum beroep is ingesteld en met toepassing van artikel 107 van de Wet op de Raad van State een verzoek wordt gedaan tot schorsing van de beschikking danwel tot het treffen van een voorlopige voorziening. Het verzoek tot schorsing danwel het treffen van een voorlopige voorziening moet worden gericht aan de Voorzitter van de Afdeling voor de Geschillen van Bestuur van de Raad van State. De beschikking wordt niet van kracht voordat op een dergelijk verzoek is beslist. De Minister voornoemd, JANUARI 1. 1) Black rain 2. 3) Tango and cash 3 (28) Best of the best 4. 2) Turner Hooch 5. 4) Die Hard 6. 6) Honey I shrunk the kids 7. We're no angels 8. (14) Sea of love 9.(10) K9 10. 7) Next of Kin 11. Look who's talking 12. An innocent man 13. 9) The package 14. 5) Back tot the future II 15. (22) Loverboy 16. (27) Dead poets society 17. Burried alive 18. (50) Cross of fire 19. Malediction 20. 8) Harlem Nights 21Cartel 22. Blind fury 23. (15) King of New York 24. Nat. lampoons Christ mas vac. 25. (31) Always 26. She-devil 27. Born on the fourth of july 28 (12) Lock up 29. (16) China O'Brien 30. (20) See no evil, hear no evil 31. (11) Casualties of war 32. (24) Moon 44 33. (18) Twins 34. (35) Karate Tiger III 35. -Salute of the jugger 36. (23) Roadhouse 37. (21) Parenthood 38. (13) Indiana Jones and the last 39. American Ninja IV 40. (19) The naked gun 41 (39) K 9000 42. (17) When Harry met Sally 43. (41) Driving miss Daisy I 44 (46) Rain Man 45. (30) Dead Calm 46. (32) Homer and Eddie 47. (38) My stepmother is an aiien 48. (34) The fabulous Baker boys 49. (29) Ghostbusters II 50. (33) The fourth war Esselte CIC Video Warner Home Video CNR Video Touchstone Home Video CBS/Fox video Walt Disney Esselte CIC Video Esselte CIV Video Esselte CIC Video CNR video RCA/Columbia pictures Touchstone Home Video RCA/Columbia Pictures Esselte CIC Video RCA/Columbia Pictures Touchstone Home Video Esselte CIV Cideo Esselte CIC Video Esselte CIC Video Esselte CIC Video CNR Video RCA/Columbia Pictures Aroow film Warner Home Video Esselte CIC Video RCA/Columbia Pictuers Esselte CIC Video Columbia Home Video Partners RCA/Columbia RCA/Columbia Arrow Film Esselte CIC Video First Release First release Warner Home Video Esselte CIC Video Esselte CIC Video Major Video Esselte CIC Video Warner Home Video Excalibur Warner Home Video Warner Home Video First Release Excalibur RCA/Columbia CNR Video Copyright 1990: Muziek en Beeld Info, Hilversum De videoband en het cassettebandje zijn definitief familie van elkaar. In iedere huiskamer staan ze broederlijk naast elkaar. Maar de videoband heeft het verder geschopt dan zijn kleine broertje. Hij is letterlijk van alle markten thuis. Bedrijven ge bruiken de videoband tegenwoordig zelfs voor het promoten van hun produkten. Een reis door videoland toont aan dat ook daar de muur is gevallen. Honderden mensen belden de send cadeau voor haar vaste KRO na afloop van de populaire klanten. Samen met Video Du- documentaire „Abdijen der Lage plication Holland kwamen ze op landen". Of het niet mogelijk het idee om de bekende film was deze serie op video te kopen? „The Plank" met goochelaar De omroep moest nee verkopen. Tommy Cooper cadeau te geven Inmiddels heeft een bedrijf deze aan klanten die een bepaald be- documentaire op de markt ge- drag besteedden. Een passender bracht. Veel programma's op te- cadeau was ondenkbaar: win- levisie zijn waardevol genoeg om kels die planken verkopen en op videoband te hebben, maar je films over planken cadeau ge- moet er maar net aan denken om ven. De actie was een groot suc- het programma op te nemen. On- ces. dernemend Nederland biedt de Video Dupliction Holland helpende hand en brengt tegen- heeft duizenden films en docu- woordig de meest uiteenlopende mentaires in voorraad en ko- cursussen, documentaires en pieert deze voor de huur- en films op de markt tegen verras- koopmarkt. Directeur Jack van send lage prijzen. den Heuvel zit boordevol ideëen als het om het promóten van pro- PRIVF VinFDTHFFK dukten gaat. „Voor ieder bedrijf rrllVfc-VIUfcU MttK hebben wij wel een passende De tijd dat er alleen films op film of documentaire in voor videoband te huur waren in rom- raad. Voor een winkel in kinder- melige videotheken is definitief kleding hebben we kinderfilms voorbij. De videotheek is een en voor sportzaken hebben we keurige winkel waar ook sport- sportwedstrijden", wedstrijden, taalcursussen en wiciTFif A art if natuurdocumentaires te huur en vlï>l 1 t,VAA" 1 Jt te koop zijn. Wie een uurtje voor Zijn bedrijf in Hilversum heeft de toonbank van een videotheek al jarenlang ervaring met het sa- de aankopen van de bezoekers menstellen van videobanden bekijkt, kan zien dat de consu- voor winkels en bedrijven. De ment niet alleen in Rambo is ge- tijd van de weggooi-aanstekers ïnteresseerd. Een jong echtpaar en sleutelhangers lijkt voorbij, legt na een half uurtje zoeken „Welk bedrijf wil nog ge«f»denti- vijf videobanden op de toon- ficeerd worden met een weggooi- bank. Niet om te huren: ze kopen aansteker", vraagt Van den Heu- deze vijf videobanden. „Het is vel zich af: „Een specifiek voor duurder dan huren, mar je hebt de doelgroep samengestelde vi er veel meer plezier van," vertelt deoband is het beste visitekaar de vrouw tijdens het afrekenen, tje dat een bedrijf zich kan wen- „De meeste videobanden hebben sen". Een bijkomend voordeel is we al minstens tien keer beke- dat een bedrijf zich op een video ken. Onze twee kinderen en hun band kan presenteren met een vriendjes kunnen niet genoeg reclamefilmpje. Een Amerikaans krijgen van de kinderfilms die onderzoek heeft uitgewezen dat we voor hen hebben gekocht. En reclamespotjes op video veel in de films die we voor onszelf ko- tensievtr bekeken worden dan pen, bekijken we bijvoorbeeld die op televisie. Als een bedrijf nog eens met vrienden. Mijn man geen reclampespotje op de plank is, gek van sport en heeft inmid- heeft liggen, kan Video Duplica- dels een hele „privé-videotheek" tion ook daarvoor zorgen. Jack aangelegd van de videobanden Van den Heuvel: „Iedereen kan met vooral voetbal en wielren- bij ons aankloppen. Of het nu nen". gaat om videobanden met be- r>F PI ANK drijfspresentaties of een cadeau bij een wasmiddel. Daarnaast is Het aanbod van koopvideo's is het voordeel van videobanden de afgelopen jaren spectaculair dat wij ze in iedere gewenste gestegen. Geen wonder als je be- hoeveelheid kunnen produceren: denkt dat de meeste gezinnen in tien of tienduizend." Nederland een videorecorder be- Rambo, documentaire over zitten. Omdat de vraag naar goe- abdijen, videobanden als cadeau de videobanden groter werd, bij vijf meter planken. En dit is steeg het aanbod en daalde de nog maar een kleine greep uit het prijs. Voor en paar tientjes koop onuitputtelijke video-assorti- je nu de hoogtepunten uit de ment. Wie zich wil voorbereiden Tour de France of de verzamelde op een sollicitatiegesprek kan videoclips van een bekende pop- daarvoor tegenwoordig een cur- ster. Of je krijgt een videoband sus op video aanschaffen. En wie zelfs gratis! Bedrijven hebben geen verjaardagscadeau meer namelijk een nieuwe manier ont- kan verzinnen kan in de betere dekt om hun produkten te pro- videotheken en warenhuizen de moten. Een keten van doe-het- horoscoop van de jarige aan- zelf-zaken zocht naar een pas- schaffen.

De Havenloods | 1991 | | pagina 23