^Nederlander denkt nog dat kunst uit Sovjet-Unie amateuristisch is' Het Filmhuis kiest bewust voor kwaliteit Dure kunstwerken zit Rotterdammer hoog DE HAVENLOODS Schiedamse werpt zich op als ambassadrice Letland Art Promotion Verzamelingen centraal op expositie Concert in Stedelijk DONDERDAG 17 JANUARI 1991 3-580 Kolossale tanks naar de Botlek VLAARDINGEN Oudere mensen halen nog weieens herinneringen op aan de tijd dat de schepen nog van hout waren en de mensen van staal. Dez$ week werd weer eens duidelijk dat staal in derdaad de plaats van hout heeft ingenomen. Afgelopen dinsdag en woensdag wer den bij de Vlaardingse firma De Jonge twee enorme roest vrijstalen tanks verscheept van de Koningin Wilhelmi- nahaven naar het Botlekge- bied. Op 'zich is het vervoe ren van tanks niet opzienba rend, maar het verplaatsen van vijftien meter hoge en 42 ton zware kolossen blijft een spectaculaire bezigheid. De overtocht van de grote bok („Met een sprei van 45 me ter") met de tank duurde on geveer vijf kwartier. Overi gens heeft het Vlaardingse constructiebedrijf inmiddels een reputatie op te houden op dit vlak. Vorig jaar vond de operatie zal zich -afhan- heid- over vijf maanden her- eenzelfde transport plaats en kelijk van de weersgesteld- halen. kerk diensten zondag 20 januari 1991 HERV. KERK Grote Kerk: 10.00 u. ds. G. de Lang, 17.00 u. ds. A. Vlietstra, Voorburg Opstandingkerk: 10.00 u. ds. A. van Zetten, Vlaardingen Bethel-Kapel: 10.00 u. mevr. D.C. van Houwelingen, Waddinxveen, Cantorij, SOW Huize 'Thomas'; 10.00 u. dr. A.J. Lamping, Rotterdam HERV. GEMEENTE KETHEL: Dorpskerk: 10.00 uur ds. N.K. Mos, Doopdienst, 19.00 uur Avondmuziek St, Martinuskerk: 9.30 uur ds. J. So- dienst van schrift en tafel Ark: 10.00 uur ds. R A. Bosch, __/estigingsdienst NEDERLANDSE PROTESTANTEN BOND stvest 92,10.30 u. ds. C.F. Bruse- Doops. gez., Bunnik HERV. EVANGELISATIE OP GEREF. GRONDSLAG: 10.00 uur in Aula Scholengem. ds. Snijder, Oud-Vossemeer, Grote 17.00 U. ds. A. Vlietstra, Voor- JOHAN MAASBACH WERELDZENDING Vrijdag 11 Januari 19.30 uur ev, E.R. Holder Zaterdag 12 januari 19.00 u. dhr. Rens van Reenen, jeugddienst teel een redelijke stabiele pe riode door en ik hoop die lijn door te kunnen trekken. Ver der werken we er bewust aan de kwaliteit van de door ons aan te bieden films op een steeds hoger niveau te bren gen zonder dat daar prijsstij gingen mee zijn gemoeid". Rusland en ook uit de Balti- sche staten Letland, Litouwen en Estland beschouwt men hier als tientjes-kunst. Een schilderij mag maar tien gul den kosten. Sovjet-kunst moet gewoonweg goedkoop zijn, denken de Nederlanders. En dat is natuurlijk niet zo. Een goed schilderij van Janson mag zeker wel vijftienhon derd gulden waard zijn en hoeft niet voor maar honder vijftig gulden verkocht te worden. In dit opzicht moet de Nederlander heropgevoed worden. Die denkt ook nog, dat Sovjet-kunst primitief is. Dat het werk is van dilettan ten, amateurs." Kunstwerken uit Letland zijn perfect afgewerkt, meent Lil- lya Zeligman, die er ook op wijst dat haar geboorteland veel talent kent. Onontdekt talent, en dat is ook het werk van Ralf Janson (44), in Ne derland met zijn vrouw en dochter Agija. Grafiek en WATERWEG Een halve eeuw lang wist de kunstenaar uit Letland wat er van hem ver wacht werd. Hij werkte in dienst van de staat en zijn lidmaatschap van de Communistische Par tij dicteerde welke zege ningen hij moest afbeel den. En op welke manier dat diende te gebeuren. Zijn werk was dan ook meestal pompeus; wap perende banieren, bur gers met stralende en blijde gezichten, wils krachtige arbeiders. De Sovjet-kunst stond in het teken van de politiek en ondersteunde de Sov jet-Unie. Perestrojka ontsloeg de kunstenaar van die verplichting. Hij herkreeg de vrijheid en de verantwoordelijkheid om zichzelf te ontwikke len. Ralf Janson, begenadigd schilder uit Letland, weet hoe moeilijk dat proces is. Niet al leen voor hem maar voor alle kunstenaars van de Sovjet- Unie. Janson was op bezoek in Nederland op uitnodiging van Letland Art Promotion: een Schiedamse organisatie, die een groep van vijftien Let landse kunstenaars in Neder land gaat introduceren. Lillya Zeligman (37), geboren in de Letlandse hoofdstad Riga en getrouwd met een Ne derlander, is de vrouw en het gezicht achter Letland Art Promotion. In 1988 kreeg Ze ligman de kans om het land, waar haar roots liggen, weer te bezoeken. Ze kwam daar in contact met beeldende kuns tenaars, die in de Sovjet-Unie bekendheid genoten. Het viel haar op dat het Westen nau welijks iets afwist van hun be staan. Laat staan van hun werk. Tijdens de kennismaking 'stroomde zoveel adrenaline door haar aderen' dat het plan rijpte om Nederland kennis te laten maken met deze groep. Lillya Zeligman huurde in Rotterdam World Trade Cen trum een vitrine, waarin zij kunstartikelen van Letland is gaan exposeren: sieraden, ke ramiek, glas, leren boeken, porselein en schilderijen. Op uitnodiging van Letland Art Promotion kwam Ralf Janson als eerste naar Neder land om zijn schilderijen te exposeren. Zijn exposities in ondermeer Rotterdam, Bos koop en nu in Hazerswoude- Rijndijk werden met enthou siasme begroet, maar de voor oordelen ten opzichte van de Sovjet-kunst werden er niet mee weggepoetst. Lillya Zeligman: „Kunst uit olieverfdoeken, ruim dertig getuigenissen van een zoek tocht naar eigen identiteit. Voor z'n dagelijks brood ver vulde de schilder, verbonden aan de kunstacademie in Riga, politieke opdrachten. Hij maakte pamfletten, plakkaten met politieke afbeeldingen en boodschappen, maar hij was en bleef schilder, die op een eigen manier wilde uiten wat hij voelde. Tot vijf jaar gele den was er in de Sovjet-Unie voor dit soort kunstuitingen geen belangstelling. Sinds de Perestrojka is dit alles veran derd, en de Letlandse kunst wereld had er nog een pro bleem bij. De staat had hen tot nu gedicteerd wat en hoe er geschilderd moest worden. De vrijheid gaf nieuwe impulsen, maar hoe moest daaraan vorm gegeven worden? De Letlandse schilders had den geen voorbeelden waar aan zij houvast hadden. Na de annexatie van de Baltische bekende piloot en schrijver A.Viruly te zien. Tevens staan er reclameartikelen uit vervlogen tijden, bijzondere boeken en kranten, foto's van Vlaardingen en andere voorwerpen opgesteld. De leidraad voor de tentoon stelling is het onlangs ver schenen boek over de collec tie van Anderson van free lance journalist Dick van der Lugt. Het boek is op de expositie te koop voor 35 gulden. De tentoonstelling 'Verza melen gaat vanzelf is tot en met 3 maart elke zaterdag en iedere eerste zondag van de maand te zien van 14.00 tot 16.00 uur. Het streekmu seum is gevestigd aan de Ke- thelweg 50. VLAARDINGEN— In het streekmuseum Jan Anderson staat tot en met 3 maart het verzamelen centraal. De Vlaardinger Jan Anderson is een rasechte verzamelaar. Het resultaat van de verza melwoede is er dan ook naar: het museum huisvest vele tientallen uiteenlopen de collecties. Op de tentonstelling 'Verza melen gaat vanzelf is te zien wat Anderson, in het dage lijks leven directeur-eige naar van de drogisterij-ke ten Cency, heeft verzameld. Een van de eerste verzame lingen van de Vlaardinger was die van handtekeningen van bekende luchtvaartpio niers. Uit deze verzameling is een handtekening van de Jan Anderson bij enkele voorwerpen uit zijn streekmuseum. SCHIEDAM In natuurcen- trum De Boshoek (achter flat 5 van het Bachplein) wordt vrijdagavond een lezing geor ganiseerd onder de naam 'Stadstuinecologie'. Het hoofdthema dat door dhr. H. Alblas wordt aangesneden is de tuinvijver. Aanvang acht uur, toegang gratis. Omroep licht scholen door SCHIEDAM Voor veel leer lingen van de laatste groep van het basisonderwijs is een belangrijke tijd aangebroken. Deze weken zal beslist moeten worden naar welke school de scholieren volgend jaar gaan. Een keuze die niet eenvoudig is al geven de basisscholen ad viezen. Omroep Vlaardingen zal op zondag 27 januari in een speciaal programma en speciaal programma besteden aan het voortgezet onderwijs in Schiedam en Vlaardingen. Niet alleen vertegenwoordi gers van diverse scholen zul len aan het woord komen r ook leerlingen. De uit zending duurt van 14.00 tot 16.00 uur en is te volgen via de kabel op 94.1 mhz of via de antenne op 107.8 mhz. Be langstellenden kunnen ook aanwezig zijn bij de opname van het live-programma in café d'Oude Stoep aan de Smalle Havenstraat in Vlaar dingen. Rijnmond-teams in derde ronde SCHIEDAM Voor de derde ronde van NSW-beker spelen de herenvolleyballers van Rijnmond op donderdag 7 fe bruari in Dordrecht tegen Ek- spalvo (2e divisie). Het succesvolle vrouwenteam van Rijnmond, dat soevereign klassement van de derde divi sie aanvoert, drong eveneens door tot de derde ronde. De dames lootten een thuiswed strijd: op woensdag 6 februari is in sporthal Oost Nokia/VTC (le divisie) tegenstander. Het duel begint om 20,15 uur. SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker begint op maandag 21 januari weer een cursus typen. Deze bestaat uit 30 lessen en de kosten bedra gen 110 gulden. De typecursus leidt tot het diploma, waar voor 44 gulden examengeld betaald moet worden. De lessen vinden plaats op maandagavond van zeven tot acht en van acht tot negen uur. Info. op tel. 4267767. zondag 20 januari een optre den in het dienstencentrum De Woudhoek. De zaal gaat open om 13.30 uur en de eerste klanken zullen om 14.00 uur ten gehore worden gebracht. De toegang is geheel gratis. Blijspel van Shakespeare VLAARDINGEN— De spel- groep Argus staat zaterdag 19 januari op de planken van de Stadsgehoorzaal met het to neelstuk Driekoningenavond van William Shakespeare. In het blijspel wordt op luchtige wijze de draak gestoken met de karakters, de gewonnten, de hebbelijkheden en bovenal de onhebbelijkheden van de hoofdrolspelers. De geschie denissen spelen zich af in Illy- rië, een streek aan de kust. Een verliefde hertog, die blauwtje op b:lauwtje loopt, twee niet al te pientere jon kers, die veel verdienen aan de plaatselijke drankenhandel, een zottin en een figuurlijk uit zijn pak gegroeide huismees ter zijn de belangrijkste per sonen. Veel verliefdheid, hoog- en deemoed, persoons verwisselingen aangevuld met onschuldige intriges bepalen het blijspel. De voorstelling begint om 20.15 uur. Toegangskaarten kosten f 7,50. ROTTERDAM De troep op straat, de veiligheid in de wijk, de bankjes terug in de parken, de duivenpoep, het zijn allemaal zaken die de Rotterdammer hoog zit. Dat blijkt uit de reacties op de prijsvraag 'Spiegel van Rot terdam'. Inwoners van de stad werd gevraagd hun persoon lijke mening te geven over de leefbaarheid van de stad door middel van een tekening, een foto of een verhaal. Inmiddels zijn er 40 tot 50 inzendingen binnen. Het zijn over het alge meen brieven van oudere bur gers. Behalve bovenstaande onderwerpen hebben de brief schrijvers gereageerd op de bereikbaarheid van bepaalde punten in de stad. Waar ze helemaal niet over te spreken zijn, zijn de peperdure en in de ogen van de inzenders, le lijke kunstwerken in de stad. Wie positieve of negatieve re acties kwijt wil over Rotter dam kan nog deelnemen aan de prijsvraag. De inzendter mijn is verlengd tot 15 februa ri. Formulieren voor de prijs vraag zijn verkrijgbaar bij de bibliotheek, club- en buurt huis of gemeentelijke instel- lingen.Het kan ook worden aangevraagd bij de Spiegel van Rotterdam, postbus 28226,3003 KE Rotterdam, te lefoonnummer 010- 46 57 486. SCHIEDAM— Het Filmhuis is op tweeerlei manieren uniek in Schiedam. Het is de enige filmvertoningsgelegen heid die draait op de inbreng van vrijwilligers. In het zaal tje aan de Nieuwstraat staat de projector nog gewoon ach ter de laatste rij stoelen zodat de aparte sfeer door het voort durend snorrende apparaat nog eens een extra dimensie krijgt. De nostalgie die het Filmhuis uitstraalt zal niet gauw ergens anders gevonden kunnen worden. „We zijn geen bioscoop", zegt Gerard Sparla, de voorzitter van het Filmhuis-bestuur, dan ook. „Het is bij ons niet zo dat men even naar een film komt kijken en dan gelijk weer weggaat. We zijn altijd ver voor de aanvang van de film vertoning open en ook na de film is er voor de aanwezighe den voldoende gelegenheid om aan de bar te vertoeven. Men kan voor een redelijke prijs een film zien en na af loop gezellig nababbelen over Wegener Ixis-aanbuLsbLeclen HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. Kantooruren: madndag t/m donder dag 08.30 -17.00, vrijdag 08.30 - 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen - van der Bas, (tel. privé 01899-18521), DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860-19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert Bas. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899 -17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). Staten door Rusland zijn vooraanstaande kunstenaars zoals Kazaks, Pauluks, Strun- ke en Svemps geliquideerd. Het communistische systeem kende geen stromingen. Je studeerde op de kunstacade mie in Riga af bij één van de belangrijke professoren: Dze- ma Skulme, Indulus Zarins (bij wie Jansons studeerde) en Iltners Edgars. De Letlandse traditie was de enige houvast voor de kunstenaars na de pe restrojka. In Ralf Janson's olieverfschil derijen is dit te zien aan de kleuren die hij gebruikt. Jan son, die alleen Russisch spreekt: „Letlandse kunst be staat. In bijvoorbeeld de kle derdracht zijn er traditionele elementen. Het gebruik van aardkleuren zoals bourdeaux, zwart, bruin, groen en overige niet felle kleuren duiden in die richting." De kunst in de Sovjet-Unie is echter niet doodgebloed, meent Janson. „Maar om ons nu te ontwikke len moeten we veelal terugke ren naar 1939, 1940. Want in die tijd kende Letland vele vooraanstaande kunstenaars. En om in ons werk geaccep teerd en gewaardeerd te wor den, moet Rusland eeuwen vooruit." het verhaal, de achterliggende gedachte of over tal van ande re zaken. Je zou het Filmhuis eigenlijk beter een film-cafe kunnen noemen. Nog steeds leeft bij ons het idee van een sociëteit". Filmfanaten Het Filmhuis werd in 1982 on der de naam Filmclub Schie dam opgericht door een aantal filmfanaten die eens iets wil den organiseren. De oprich ters waren eerst actief in een studentenvereniging waar re gelmatig rolprenten werden vertoont. „Schiedam stond destijds toch bekend als een stad waar in het uitgaansle ven weinig gebeurde", licht de 28-jarige Sparla de reden van de oprichting toe. De vier grondleggers van het Filmhuis gingen op zoek naar een geschikte locatie om hun ideeën te kunnen ontplooien en kwamen terecht in het ge bouwtje naast de Teerstoof waar de voormalige sociëteit Q.T. het onderkomen had. De ruimte werd gehuurd en een aantal jaren werkten de film club op vrijdag en Q.T. op za terdag hun activiteiten hand in hand af. Totdat de sociëteit in 1985 ophield te bestaan. „De naam Filmhuis is eigen lijk pas vorig jaar geboren", hervat Gerard Sparla zijn be toog. „We waren al wat jaren bezig maar hadden het idee dat iedereen wist wat de film club allemaal deed. Zo dach ten sommige mensen dat we in het alternatieve genre: films die in het landelijke filmhuis circuit en tijdens nationale filmdagen circuleren". Concurrentie „Doordat alle videotheken de populaire publieksfilms in huis hebben, moesten we die kant wel opgaan om concur rentie te voorkomen. Sommi ge door ons vertoonde films brengen naderhand heel wat stof voor een discussie teweeg en daarvoor hebben we aan de bar natuurlijk een unieke ge legenheid", aldus Sparla. Het Filmhuis wordt draaiende gehouden door twaalf vrijwil ligers en een zeven-hoofdig bestuur die puur uit hobby hun werkzaamheden verrich ten. Bij de filmkeuze beperken zij zich niet tot een bepaald genre maar er wordt wel op kwaliteit geselecteerd. Van wege het feit dat het Filmhuis de enige instelling is die regel matig in Schiedam films ver toont kan men een breed scala van onderwerpen verwachten. Wie echter denkt dat er flink munt wordt geslagen uit de culturele activiteiten slaat de plank mis. Sterker nog, het Filmhuis kan zichzelf niet be druipen en maakt gebruik van een subsidie die werd verkre gen omdat men alleen maar met vrijwilligers werkt. Een volle zaal herbergt zestig be zoekers en van de opbrengsten van de kaartverkoop en dé omzet van de bar moet het Filmhuis het niet hebben. Kwaliteit Sparla weer: „Onze filmavon den zijn niet kostendekkend en dat is ook nog nooit zo geweest. Het draaien op eigen financiële inbreng behoort ook niet tot de reeële moge lijkheden. Al is er in Schie dam een beperkte groep die van ons bestaan afweet, toch hebben we over klandizie niet te klagen. We maken momen- Ralf Janson, dochter Agija en (rechts) Lillya Zeligman met zoontje Juriel. (Foto:F otobureau Roel Dijkstra) SCHIEDAM In de aula van het Stedelijk museum Schie dam treedt zaterdagmiddag om 15.00 uur het duo Esther Papma/Nico Blom op. Papma zal de viool en blok fluit bespelen, Blom het orgel. Op het programma staan wer ken van eenanonieme meester, Telemann, Pachelbel, Pe- pusch, Schultze en van Eyck. De toegang is vrij.

De Havenloods | 1991 | | pagina 3