'Orpheus is geen elitaire club meer' 'Schiedam vaart wel' biedt een veelzijdig programma Kasteleiners voor tiende maal op pad DE HAVENLOODS Vermist Cursus lijnen in Oost Thema-avond Palestij nen Schiedams mannenkoor viert 125-jarig bestaan Uniek samenwerkingsproject van ONS, bedrijfsleven en instellingen Vlooienmarkt Ati Ranshuijsen gaat dagverblijf leiden DONDERDAG 24 JANUARI 1991 4-580 Op zondag 13 jan. ji. is uit het Beatrixziekenhuis te Gorcum weggelopen: Astrid van Daalen-de Rooy Ze droeg een blauwe spijkerbroek met donkerblauwe sweater; geen jas. Astrid heeft een gezet postuur, is 1.65 lang, heeft kort donker haar en is 34 jaar. Zij kan misschien verward overkomen. Mocht U meer informatie hebben, neemt U dan contact op met de Gorcumse politie; tel. 01830 - 31444. ISO-GUIDE Teken v/d Driftstraat 23 3131 JG Vlaardingen Tel. 010-4354005 SCHIEDAM Clubhuis Oost start op dinsdag 19 februari met de cursus 'Weet wat je eet'. Via deze cursus moet men trachten op een verantwoorde en gezonde manier wat kilo's in te leveren. Een echte diëtis te geeft voorlichting over ge zonde voeding en adviseert de deelnemers. Ook komt de zin en onzin van de diverse me thoden aan bod, evenals de vele fabels die de ronde doen in het land der 'lijners'. De cursus kost f 48,75 en wordt gehouden op dinsdaga vonden van 19.00 tot 20.00 uur. De laatste les is op 21 mei. VLAARDINGEN— De Ne derlands-Palestijnse kring te Vlaardingen houdt vanavond een thema-avond over het on derwerp 'de Palestijnen en de Golfcrisis'. De Belgische au teur Wim de Neuter, schrijver van het boek 'De Palestijnen een volk teveel?', zal een voor dracht houden. Hierna is er gelegenheid tot het stellen van vragen. De lezing vindt plaats in het Palestijns ontmoetings centrum aan de L.A.Kesper- weg 13a, vlakbij het NS-sta- tion Vlaardingen-Oost. uiegener has-saotiuLsbLaden 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010 - 4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen - van der Bas, (tel. privé 01899-18521), DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 - 2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert Bas. Correspondent SCHIEDAM: SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities en is een uitgave van Wegener huis-aan- DIRECTEUR: V. Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks ii een totale oplage van ruim een mil joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 SCHIEDAM— Voor het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Orpheus is 1991 een bijzonder jaar. Op 29 augustus is het precies 125 jaar geleden dat het koor werd opgericht. De oprichters van Orpheus waren niet de eersten de besten: zij behoorden tot 'de deftige stand'. In de loop van de jaren is de soci ale anatomie van het koor sterk gewijzigd. Van een exclusief gezelschap ver anderde Orpheus in een smeltkroes van alle rangen en standen. Aan het 125-jarig bestaan van Orpheus wordt de komende tijd ruim aandacht besteed. Vanaf eind augustus of begin september (de exacte datum staat nog niet vast) is in het Stedelijk Museum een ten toonstelling over het verleden van Orpheus te zien. Van de hand van journalist Kor Kegel verschijnt een boek over de culturele geschidenis van Schiedam, waarin de lotge vallen van het jubilerende koor een belangrijke plaats innemen. Uiteraard staat ook een jubileumconcert op het programma. In samenwerking met het Randstedelijk Orkest brengt Orpheus op 25 oktober in het Passagetheater een aan tal werken van de bekende Duitse componist Kurt Weill ten gehore. Dat het koor zijn 125-jarig be staan met een Weill-concert viert, is niet zonder ironie. Want de pioniers van Orpheus behoorden tot de door Weill bespotte en bekritiseerde 'def tige burgerij'. De grondleg gers en de eerste leden van het koor waren heren van stand: dokters, onderwijzers, apo thekers, jeneverfabrikanten. Onder hen was ook de latere burgemeester van Schiedam M.L. Honnerlage Grete, die volgens tijdgenoten 'een stem als een klok' had. Enny Stouthandel, de secreta resse en archiefbeheerster van Orpheus, legt uit dat exclusi viteit niet het oogmerk van de oprichters van het koor was. Het elitaire karakter ontstond vanzelf. „Alleen de notabelen hadden in die dagen belang stelling voor koorzang. De ar beiders waren niet geïnteres seerd, zij hadden niet de vrije tijd om aan het verenigingsle ven deel te nemen", aldus Stouthandel. De 'democratisering' van Orp heus begon pas vijftig jaar na de oprichting. Stouthandel: De 'vier kopstukken' van Orpheus v.l.n.r.: Leen Boersma, Richard Ram, Piet Smit en Enny Stouthandel „In 1915 werd mijn vader, Jan de Vogel, lid van Orpheus. Hij was de eerste handarbeider in het koor. De andere leden za gen hem aanvankelijk als een vreemde eend in de bijt. Wat moet die hier, dachten ze. Maar vijf of zes jaar later be noemden ze hem al tot biblio thecaris van de vereniging". Anno 1991 is Orpheus allesbe halve een elitair gezelschap. Volgens voor zitter Leen Boersma bestaat het koor uit 'van alles en nog wat'. Aan het lidmaatschap zijn geen voor waarden verbonden. „Nieuwe leden worden nog wel gebal loteerd, maar dat is slechts een formaliteit. Het is nog nooit voorgekomen dat we ie mand hebben afgewezen. Het enige wat we van onze leden vragen is dat ze bereid zijn drie of vier keer in de maand tijd vrij te maken voor de re petities", zegt Boersma. Reizen De huidige koorleden be schouwen de optredens in het buitenland als de hoogtepun ten in de geschiedenis van Orpheus. In 1962 maakte het koor zijn eerste buitenlandse reis. Eindstemming was Ess- lingen. In een enorme zaal trad Orpheus samen op met een Duitse koor. Het Duitse zanggezelschap bleek twee keer zo groot als Orpheus, maar de Schiedammers zon gen naar eigen zeggen de Duitsers 'zo van het podium af'. Een belangrijk gevolg van dit optreden was dat Esslingen de eerste partnerstad van Schie dam werd. Tijdens een offi cieel diner stelde de 'Oberbür- germeister' van de Duitse stad voor een cultureel uitwisse lingsprogramma tussen Schiedam en Esslingen op te zetten. Piet Smit, de toenmali ge voorzitter van Orpheus (en thans organisator van de fes tiviteiten ter gelegenheid van 0 Orpheus het 125-jarig bestaan), bracht dit verzoek over aan het Schiedamse gemeentebestuur. Smit: „Eerlijk gezegd rea geerde men in het begin terug houdend. Hoewel de oorlog al 17 jaar voorbij was, lag Duits land nog steeds gevoelig. Maar uiteindelijk ging men toch akkoord. Later hebben ook Vienne, Udine, Velenje en Neath zich bij de stedenband nog uitsluitend uit notabelen. Na het bezoek aan Esslingen volgde nog meer optredens in den vreemde. Volgend jaar is het koor te gast in Liechten stein. Dirigent Alle leden van Orpheus zingen uit liefhebberij. De enige be taalde kracht van het koor is de dirigent. Volgens voorzitter Boersma is een dergelijke 'professional' onmisbaar. „Een goede dirigent weet wat het koor wel of niet kan Zijn deskundigheid bepaalt het muzikale niveau. En tot dus ver hebben wij steeds voor- SCHIEDAM - In de maan den april en mei wordt Schiedam als havenstad extra belicht. Dit gebeurt in de vorm van de manifes tatie 'Schiedam vaart wel', een initiatief van de Open bare Nutsbedrijven Schie dam in samenwerking met gemeentelijke diensten, bedrijfsleven en instellin gen. Het programma van 'Schiedam vaart wel' is op gebouwd rond bestaande activiteiten als de Aleida- feesten en het Molenfesti val. Afgelopen maandag presenteerden de organisa toren het project in de kan tine van scheepswerf Wil ton Feijenoord. Wethouder Wiegman van Fi nanciën en Nutsbedrijven licht de opzet van het plan toe: „Alle produkten en diens ten van de O.N.S. zijn de afge lopen tien jaar in een breder kader belicht, maar het Ha venbedrijf was tot nu toe ach terwege gebleven. Daarom heeft het nutsbedrijf 'Schie dam vaart wel' bedacht. Het initiatief sluit aan bij andere (haven)initiatieven, zoals de uitbreiding van het aantal jachthavens en verruiming van de openingstijden van bruggen en sluizen voor de re creatie-vaart." De kernactiviteiten van 'Schiedam vaart wel' zijn ge baseerd op de historie en ge schiedenis van Schiedam. De historische rode draad loopt van Aleida tot molens en ha vens. In het jaar dat Gravin Aleida Schiedam stadsrechten verleende (1275) was Schie dam vooral havenstad, op het kruispunt van de belangrijke handelswegen over Maas en Schie. De molens verschenen in een periode van grote bloei: de tweede helft van de acht tiende eeuw. Rondvaart 'Schiedam vaart wel' gaat half maart van start met een les brief voor groep 6 van het ba sisonderwijs met als thema: de geschiedenis van Schiedam als havenstad. Het Stedelijk Museum houdt van 19 april tot en met 2 juni een tentoon stelling over hetzelfde onder werp. In mei verschijnt een boek van historicus Hans Van der Sloot met hetzelfde the ma. Volgens O.N.S.-voorlichter Mari Dingenouts staat het ge bied rond de Wilhelminaha- ven op zaterdag 11 mei bol van activiteiten. „De meeste bedrijven uit het havengebied zetten hun poorten open om het publiek een kijkje te laten nemen in de keuken van hun organisatie en activiteiten. Daarnaast verzorgen de Ge meentelijke Sociale Dienst en het Arbeidsbureau een werk- gelegenheidsmarkt voor ar beidskrachten in het havenge bied. Om werkloze jongeren naar deze markt te trekken, organiseert de Stichting Mu sical Events Foundation een popfestival onder de titel 'Ha- venbeat Schiedam '91'. "De O.N.S.-voorlichter wist nog niet hoe de bandprogramme ring eruit kwam te zien. Ook in het water van de Wil- helminahaven is die zaterdag volop beweging te bespeuren. In de haven liggen bijzondere schepen afgemeerd, zoals de 3-Master 'De Eendracht' en de nostaligische blusboot 'Jan van der Heijde'. De Rode Val ken en het Zeekadetkorps 'Ja cob van Heemskerck' verzor gen rondvaarten door de Wil- helminahaven. Aleidafeest De Open Havendag wordt ge combineerd met het zevende Gravin Aleidafeest. Het Alei dafeest bestaat zoals gewoon lijk weer uit een braderie met 350 kramen. Ook is er een groot podium voor muziek en een modeshow. Op het Ru bensplein vindt een wieler ronde plaats. Alsof het nog niet genoeg is: zaterdag 25 mei zijn er opnieuw activitei ten. Het Molenfestival zal sa men met de activiteiten van het Havenmuziekfestival de Schiedamse binnenstad doen bruisen. Het Havenmuziek festival vind plaats in en rond de Lange Haven. Alle Schie damse muziekverenigingen treden op en er is een gastopt reden van leerlingen van een muziekschool uit Rusland. De Big Band Nieuwe Waterweg Noord verzorgt een nachtcon cert bij de Koemarktbrug. Al deze activiteiten sluiten aan op het programma van het Molenfestival, waarbij de Schiedamse molens open huis houden. Ook is er die dag een vrijmarkt en zijn er demon straties van oude ambachten. Havencongres Een serieuzer programma-on derdeel van 'Schiedam vaart wel' is het havencongres. Schiedam is woensdag 29 en donderdag 30 mei gastheer voor circa 40 havenmeesters. Dit gezelschap brengt onder andere een bezoek aan het Stedelijk Museum en de Ver- eenigde Glasfabrieken. Het laatste programma-on derdeel vindt plaats op zater dag 1 juni. Dit onderdeel be staat uit een groot volksfeest op de Maasboulevard met spelletjes en muziek. Het 40- jarige Schiedamse Zeekadet korps organiseert in de Voor haven landelijke roeiwedstrij- den. De O.N.S.-voorlichter hoopt dat door de gezamenlij ke inzet van de organisatoren, 'Schiedam vaart wel' uitgroeit tot een uniek project. VLAARDINGEN In de Lijnbaanhal is zaterdag 26 ja nuari een vlooienmarkt. Vanaf negen uur 's morgens tot vijf 's middags kan er weer gesnuffeld worden. Toegang kost fl 1,50. Zondag is er in de Lijnbaan hal een beurs voor verzame laars van grammofoonplaten. Behalve een grote hoeveel- baarheid platen zijn er ook oude radio's, hoorngrammo foons, speeldozen en juke boxen. De vereniging de Weergever is met een infor matiestand aanwezig. I ONS-voorlichter Dingenouts, wethouder Wiegman en havenmeester Sabel tijdens de persconferentie. THE-RIT A-Y OUNG-SHOW Zondagmiddag 27 januari a.s. Zaal "MIDDELHUYSE" Een show voor het hele gezin, met vele artiesten O.a. dansorkest Pennylane, zangduo Chris Co., band- parodist Leo Troost en zanger Louis Windzak. Aanvang 13.30 uur. Zaal open 13.00 uur Entree 7.50 p.p. Voorverkoopadressen te Vlaardingen: Zaal Middelhuyse, Koninginnelaan 403, tel. 474.74.00 Astrid van Nielen, Sluishoeve 9, tel. 474.68.58 Tabakswinkel, Floris de Vijfdelaan 154 Kaasspec. zaak "Du Fromage', V. Hogendorplaan 119 Tabakswinkel 'ScholmanSchiedamseweg 73 Voor Schiedam: 't Koetsiertje, Hoogstraat 12 treffelijke dirigenten gehad", aldus Boersma. Sinds 1979 staat Orpheus onder leiding van Richard Ram. Zijn voor gangers waren o.a. Eduard Flipse, Gijsbert van Nieuw- land, Jos Vranken en Chris Verhoog. De karakters van de dirigenten, zo vertelt Stout handel, lopen sterk uiteen. Stouthandel: „Richard Ram kan - tijdens de repetities al thans - vrij streng zijn. Maar Jos Vranken bijvoorbeeld was heel anders. Die onderbrak soms plotseling de repetitie en riep dan: jongens, tijd voor een saffie!". De grootte van het koor is zeer afwisselend geweest. Orpheus telt nu 60 leden. Wat opvalt, is de hoge gemiddelde leeftijd: tussen de 50 en de 60 jaar. Dat het koor vooral uit oudere mannen bestaat, is volgens Smit (zelf 72) niet verontrus tend. „De jongeren besteden hun vrije tijd nu eenmaal lie ver aan andere zaken zoals sport. De meesten krijgen pas na hun 35e belangstelling voor het zingen. Ik geloof dan ook niet dat de zogenaamde vergrijzing van het koor een bedreiging voor de toekomst van Orpheus is. Een club van 125 jaar krijg je niet meer weg uit Schiedam", zegt Smit. Binnenkort is Orpheus op de radio te horen. De KRO heeft het koor uitgenodigd voor een optreden in de St. Bavokerk in Haarlem. Van dit optreden, dat plaatsvindt op 19 februa ri, wordt een opname ge maakt. De datum van uitzen ding is op dit moment nog niet bekend. SCHIEDAM— Oorlog of geen oorlog, op donderdag 7 februari is het opnieuw zover. De Kasteleiners, een bonte verzameling Schie damse kroegbazen, zullen dan de binnenstad weer onveilig maken tijdens hun traditionele Dweilavond. Onder de muzikale begelei ding van draaiorgel Carpe Diem en accordeon-duo De Bierschuimers, verzamelt de club om 15.30 uur in de resi dentie van de Kasteleiners: Café De Nieuwe Brug. Vanuit de Gorzen zal om 19.00 uur de route door het winkelgebied volgen. De apotheose staat ge pland voor 20.45 uur wanneer De Kasteleiners op het Hema- plein gratis bier uit gaan de- Onder het motto 'Kasteleiners Karnavalsklaar voor 't tiende jaar' worden in dit lustrum jaar elf café's aangedaan. On der de bezielende leiding van accordeonisten en oprichters Joop van Hees (ex-Café De Kuil) en Theo Koogje (Koet siertje) vertrekken de jolige lieden om 21.30 uur weer rich ting De Gorzen, 's Nachts ho pen de Kasteleiners te eindi gen in De Kuil. Het gezel schap zal de volgende dag on getwijfeld worden geteisterd door de 'Ziekte van Heine- ken'. Op 12 februari zal aansluitend op het carnavalsweekeinde, samen met de Raad van Elf van carnavalsvereniging De Rietzeilers in de Blauwe Brug worden gefeest. De Raad van Elf van de Kasteleiners. (archief) VLAARDINGEN Het voor malig D66-raadslid Ati Rans- huijsen-Hoogenboom, de echtgenote van de PvdA-wet- houder, wordt de directrice van het Internationaal Kin derdagverblijf in Vlaardin gen. Verwacht wordt dat het Internationaal Kinderdagver blijf binnenkort gerealiseerd kan worden. Het bestuur van de stichting Vlaardingse Kin- derdagverblijven denkt dat met ingang van 1 april de deu ren geopend kunnen worden. Het kinderdagverblijf, dat ge vestigd zal worden in een de pendance van de openbare ba sisschool de Doorloper in de Van Limburg Stirumstraat,' is ondermeer voor de opvang van migrantenkinderen. Het is de bedoeling dat de helft van het aantal kinderen uit eindelijk van niet-Nederland- se oorsprong zal zijn. De kin deren zullen leren met kinde ren van andere culturen om te 0 Ati Ranshuijsen-Hoogenboom ln eerste instantie wordt ge start met één groep. Men denkt echter dat dit snel zal uitgroeien naar twee groepen. Ati Ranshuijsen heeft voorlo pig als taak het aantrekken van leidsters, het werven van kinderen en het inrichten van het gebouw.

De Havenloods | 1991 | | pagina 3