ui Winkeliers verwerpen proef met openingstijden DE HAVENLOODS Kamer van Koophandel: omringende gemeenten bij Rijnmond betrekken Verscherpte surveillance bij 'gevoelige' gebouwen HANS TEXTIEL DE MOOISTE AANBIEDINGEN VINDT U VOORTAAN OP DE VOORPAGINA!! Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Smikkel-kaas 5.95 Boerenzo ter Waardeloos papier aardige duit waard EDITIE 9, DINSDAG 5 FEBRUARI 1991, 40e JAARGANG, Nr Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Kies Techniek trekt veel bezoekers SCHIEDAM De open dag die enkele tientallen bedrij ven in de Rijnmond in het kader van de landelijke actie Kies Techniek hebben ge houden is een succes gewor den. De metaal- en electro- bedrijven probeerden met de open dag belangstelling wekken bij scholieren voor een baan in de techniek. In de toekomst wordt een te kort aan arbeidskrachten in de technische sector ver wacht. Volgens P.G.van de Geer, hoofd afdeling opleidingen bij de Schiedamse werf Wil ton Fijenoord, is de open dag aangeslagen. Vrijdag be zochten zes scholen de be- drijfsschool en zaterdag kwamen meer dan 1100 be langstellenden een kijkje ne men op de werf. De bedrijfs- school kon zaterdag 18 nieu we leerlingen inschrijven. Alle leerlingen zijn volgens Van de Geer gegarandeerd van een baan na het voltooi en van hun opleiding. Tasjesroof SCHIEDAM Een 55-jarige vrouw uit Rotterdam is zater dag van haar tas beroofd. De vrouw fietste in het Broers- veld toen een 20- k 25-jarige man naast haar kwam rijden. De man griste de tas van de Rotterdamse en verdween in de richting van de Singel. In de tas zat f 80,-. Zondag werd een 20-jarige vrouw uit Hoog vliet eveneens het slachtoffer van een tasjesroof. Een man op een fiets greep haar tas bij een bushalte op de Koemarkt. De buit bedroeg f 80,-. SCHIEDAM De zevenjari ge Anisa Bouchanouch, leer linge van de basisschool de Kring, heeft de balonnenwed- strijd van de Rotterdampas gewonnen. Haar ballon, die ze vanaf de Euromast in Rotter dam heeft opgelaten, heeft een afstand van 265 kilometer af gelegd. De ballon is terecht gekomen bij het plaatsje Ren- wez in de Franse Ardennen. De balonnenwedstrijd werd eind vorig jaar gehouden bij de introductie van de Rotter dampas in onder andere Schiedam. De pas geeft reduc tie of honderden attracties, evenementen, cursussen en activiteiten in Schiedam, Rot terdam, Vlaardingen, Ridder kerk en Hellevoetsluis. Er mo menteel al 25.000 passen ver kocht. Tram sleurt man mee SCHIEDAM Een 72-jarige man uit Vlaardingen is vrij dagmiddag een aantal meters door een tram meegesleurd. De man wilde op de Koemarkt in de tram stappen, toen de deuren plotseling dichtgingen en hij bekneld raakte. De trambestuurder had niets in de gaten en reed weg. Bij het ongeval liep de Vlaardinger een hoofdwond op. Na behan deling in het Schielandzie- kenhuis kon hij weer naar huis. Tijdelijk hoofd Museale Dienst SCHIEDAM— Met de aan stelling van een hoofd Musea le Dienst is het Stedelijk Mu seum Schiedam wellicht voor de periode van een jaar uit de problemen. Zonder dat er een advertentie voor deze functie was ge plaatst, solliciteerde een aan tal gegadigden. Uit dit aanbod kwam mr. drs. Pieter Th. Tjabbes naar voren. Hij stu deerde rechten en kunstge schiedenis en is thans direc teur van Musea de Arte de Sao Paulo in Brazilië. Tjabbes zal per 1 april aanstaande (voor lopig voor één jaar) in dienst treden bij de gemeente Schie dam. Volgens interum-direc- teur A. Metaal beschikt Pieter Tjabbes pver de juiste oplei ding en ervaring om een ade quaat museumbeleid te voe- Een echte onze jong-helegen Goudse. Een heerlijk Zuidhollandse zui vel. Na uren in een lunchpakketje nog lekker. voor fijnproevers 500 gram 3 95 Vlaardingen: Hoogstraat 15! Vlaardingen:'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwslraal 14 Maassluis: Koopcentrum Koningshoek/ SCHIEDAM Burge meester en wethouder van Schiedam hebben besloten te experimenteren met de winkeltijden. Gaat de ge meenteraad akkoord met het plan van het college, dan mogen de Schiedamse winkeliers vanaf april of mei hun deuren tot zeven uur 's avonds open houden. Maar of de middenstand daadwerkelijk van die mo gelijkheid gebruik zal ma ken, is zeer twijfelachtig. De winkeliers voelen niets voor verruiming van de openingstijden. Voor hen staat nu al vast dat het ex periment zal mislukken. De proef met de winkeltijden is mogelijk doordat de Tweede Kamer in december de zoge naamde Wet D'gemeenten heeft aangenomen. Krachtens deze wet hebben enkele ge meenten, waaronder Schie dam, de bevoegdheid de ope ningstijden zelf te regelen. De enige restrictie is dat de win kels niet langer dan 52 uur per week open blijven. Het Schiedamse college heeft gekozen voor een beperkt ex periment. De winkeliers mo gen hun zaak een jaar lang van maandag tot en met zater dag tot zeven uur 's avonds open houden (en op de koop avond tot negen uur). Het ope ningsverbod op de zon- en feestdagen blijft gehand haafd. B en W komen naar eigen zeggen met het experi ment 'tegemoet aan de wensen van groepen consument, met name werkende alleenstaan den, éénoudergezinnen en tweeverdieners, om door de week meer tijd te hebben om boodschappen te doen'. Met voorstel van B en W wordt binnenkort in de ge meenteraad behandeld. Maar ook al geeft de raad zijn goed keuring, dan betekent dat nog niet dat de winkels inderdaad langer open zullen blijven. De meeste winkeliers zijn niet be reid aan het experiment deel te nemen. Volgens J.G. van Zadel, woordvoerder van win keliersvereniging De Dam, is de geplande versoepeling van de openingstijden voor de middenstand niet rendabel. „Het totale aantal openingsu ren blijft 52 uur per week. Zou je je zaak tot zeven uur open willen houden, dan moet je dus 's morgens een uur later beginnen. Maar veel klanten komen juist vroeg in de och tend. Na vijf uur 's middags is het centrum vrijwel uitgestor ven: de meeste mensen zitten dan al aan de warme prak", aldus Van Zadel. Het argument van B en W dat de bestaande openingstijden voor sommige consumenten ontoereikend zijn} is volgens Van Zadel niet steekhoudend. „De winkels zijn 52 uur per week open, terwijl de gemid delde werkweek 38 uur duurt. Er is daarom voor iedereen voldoende gelegenheid om in kopen te doen", zegt hij. De voorzitter van winkeliers vereniging Schiedam-Zuid, F. Bijtel, deelt de mening van Van Zadel. Bijtel: „Wie om zeven uur wil sluiten, moet een uur van de ochtend afha len. Daarmee dupeert de win kelier de grote groep van vroege vogels de klanten die soms al voor de opening van de zaak in de rij staan te wachten". Bijtel wijst er verder op dat verruiming van de openings tijden ten koste gaat van het sociale leven van het winkel personeel. Gezien het verzet van de win keliers verwacht Bijtel dat van de proef met de openings tijden niets terecht zal komen. „Het experiment is gedoemd te mislukken", zegt hij. 7t|m17FEBR.1991 Meer informatie elders in deze krant. SCHIEDAM— 'Waardering' en 'de juiste koers'. Dat is de mening van de regionale Ka mer van Koophandel over de ruimtelijke toekomstplannen voor het Rijnmondgebied, zo als die zijn opgesteld door burgemeesters en werkgroe pen van de aangesloten ge meenten. De Kamer plaatst echter ook enkele kantteke ningen. Zo vindt de Kamer dat omrin gende gemeenten als Berg- schenhoek, Bleiswijk, Berkel- Rodenrijs, Nieuwerkerk/Ou- derkerk aan den IJssel, Hen- drik-Ido-Ambacht en Oud- Beijerland snel bij het Overlegorgaan Rijnmondge meenten (OOR) moeten wor den betrokken. Argument daarvoor is dat die gemeenten al dan niet direct met de OOR- plannen te maken krijgen. Voorts vindt de Kamer van Koophandel (KvK) dat in de OOR-plannen ten onrechte slechts ruimtelijke voorstellen worden genoemd. Ontwikke lingen op het gebied van de arbeidsmarkt, het onderwijs en de veranderende samen stelling van de bevolking die nen mede in de voorstellen te worden betrokken, meent de KvK. In dit verband noemt de KvK onder meer de groei van het aantal immigranten, ver grijzing, ontgroening, de at tractie van de regio op hoger opgeleiden en 'koopkrachtige senioren'. Optelsom Ook ontbreken een aandui ding van de haalbaarheid en onderlinge (tijds)samenhang, vindt de KvK. „De ruimtelijke vertaling heeft op sommige punten meer het karakter van een optelsom van ruimtelijke projecten, dan van een achter liggende integrale (allesom vattende) visie." Als voorbeeld worden onder meer de aanleg van een twee de Maasvlakte, het doortrek ken van de A15, de haven spoorlijn en de Betuwespoor lijn genoemd. Die projecten moeten tesamen meer goede renvervoer mogelijk maken en dus ook ongeveer tegelijker tijd worden uitgevoerd om flessehalzen te voorkomen, is de redenatie van de KvK. Verder is de KvK van mening dat de plannen onvoldoende aangeven waar nieuwe recre atiegebieden moeten komen. Ook moeten er nieuwe recrea tiegebieden worden aangewe zen, die in de plaats komen van eerder geplande recrea tiegebieden als het Hitland en de Oost-Abtspolder. In de OOR-vlsie moeten hier wo ningen en een bedrijfsterrein komeh. Afval De KvK wijst er voorts nog op dat de OOR-plannen geen ruimte aanwijzen voor het bergen en storten van afval. Die (aanzienlijke) ruimte dient wel te worden ge creëerd, aldus de KvK. De KvK is geen voorstander van een nieuwe bestuurslaag tussen provincie en gemeente in. Wel moet er een bepaalde vorm van regionaal bestuur te worden ingesteld. Hoe, maakt de KvK niet zo veel uit. Als het er maar één is met visie en daadkracht. Ook moet er overeenstemming tussen de gemeenten bestaan en dienen gemeenten zich aan afspraken te houden. Tot slot doet de KvK het voor stel om het bedrijfsleven op te nemen in een regionale raad voor strategische samenwer king. SCHIEDAM In verband met de Golfoorlog worden 'ge voelige' objecten als consula ten, buitenlandse scholen en synagogen voortdurend door de politie bewaakt. Ook is hier de surveillance verscherpt. Dit staat vermeld in de Nieuwsbrief voor alle politie agenten in Rijnmond. Bedrijven en instellingen die sterke banden hebben met landen als de Verenigde Sta ten, Engeland, Turkije en Is raël en Saoudi-Arabië, wor den eveneens bewaakt. Ge noemde landen en hun over de wereld verspreide instellingen zijn door Saddam Hoessein bedreigd met terroristische aanslagen. Ook Nederland zelf is in dit verband door Hoessein genoemd. Dat ge beurde nadat Nederland ac tief aan de Golfoorlog ging deelnemen. De politie meldt de bedreiging serieus te nemen, al is er geen aanleiding tot overreactie. De bewakingsmaatregelen zijn genomen op advies van het Landelijk Coördinatiecen trum van het Ministerie van Binnenlandse Zaken. De coör dinatie voor de regio Rijn mond is, onder de naam Geïn tegreerde Staf (GIS), geves tigd aan het bureau Boezem bocht in Rotterdam. In het Botlek-, Europoort- en Maasvlaktegebied wordt ge surveilleerd door de Rotter damse en Dordtse politie als mede door de Koninklijke Marechaussee. Op de Rotter damse luchthaven werken Marechaussee, gemeentepoli tie en rijkspolitie samen. Met alle vaste en mobiele pos ten wordt regelmatig radio contact gehouden. 'Gewone' voorvallen kunnen door poli- tie-agenten zelfstandig wor den behandeld. Wanneer agenten een voorval niet ver trouwen kunnen zij een be roep doen op 'speciaal uitge ruste collega's en voertuigen'. Omdat bij veel burgers een ze ker gevoel van onveiligheid bestaat, wordt politie-agenten geadviseerd daar op in te spe len om te laten zien dat de politie de Golfoorlog ernstig neemt. SCHIEDAM Om het verza melen van oud papier door verenigingen en instellingen te blijven stimuleren heeft het college van B en W besloten de milieupremie hiervoor te ver dubbelen. Dit omdat de oud papiermarkt volledig is inge zakt. Groothandelaren papie- rafval geven geen cent meer voor een kilo. Dit is volgens het Schiedamse gemeentebestuur een veront rustende ontwikkeling omdat de vrees bestaat dat het papier bij het huisvuil zou belanden. Door meer geld voor subsidie uit te trekken blijft het nu voor scholen en instellingen aantrekkelijk papier te verza melen. De verwachting is dat de oud papierprijs in 1992 weer op het oorspronkelijke prijspeil zal belanden. Om deze periode te overbruggen zijn premies van kracht die variëren van f 500,- voor tien ton oud papier tot f 2500,- voor vijftig ton. Voor premietoekenning 1991 kunnen instellingen zonder winstoogmerk een verzoek in dienen bij de ONS, Postbus 3100 AB. A Rijnmond-heren met hakken over de sloot Damclub speelt Veilig oversteken voor padden 30 EDITIES in Zuid-Holland meteen totale oplage van 1.300.000 per wei SCHIEDAM Bij het Panne- koekhuis in het Beatrixpark is zondagmiddag een hond door het ijs gezakt. Een duiker van de brandweer haalde het dier onder het ijs vandaan. De red ding kwam echter te laat. De hond was door verdrinking of onderkoeling om het leven ge komen. HET VLAARDINGS MINI PLAY-BACK EN SONGFESTIVAL Zaterdag 2 maart a.s. in de Stadsgehoorzaal te Vlaardingen aanvang 20.00 uur o.a. Ben Cramer, Martin Eden en MARCO BORSATO vla'?Hazenb,e5 Herval Kaarten a 15.-te verkrijgen bij: Stadsgehoorzaal Schiedamseweg Vlaardingen Aanbiedingen die de voorpagina halen! Die móeten wel spektakulair zijn. Voortaan komt u ze elke week tegen in deze krant. Neem b.v. deze prachtige Peruzzi T-shirts 100% Katoenen kwaliteits T-shirts in vele kleuren Maten 92 t/m 176 9,95/12,1 2 stuks 15,- MatenSt/m XL 12,95/14, 2 stuks 20,- U VINDT HANS TEXTIEL Rotterdam: Schiedamseweg 179, Noordmolenstraat 76, Oudedijk (koopcentrum Den Toom),Teldersweg 191,Burg. Baumannlaanl 15, Winkelcen trum "Oosterhof", Zeven kamp, Ambachtsplein 22, Totterdam-Zuid: IJsselmon- de winkelcentrum "Keizers- waard'.Katendrechtse La gendijk 359, Groene Hilledijk 235. Rhoon: Strawinskiplein 26, Zalmplaatrwinkelcentrum "In de Fuik",Schiedam:Koe- markt 1, winkelcentrum "Hof van Spaland' Vlaardingen: Dr. Wiardi Beckmannsingel 67, Spijkenisse:Nieuwstraat 176, Barendrecht: Dorps straat 49 Ridderkerk: Raad huisplein 10. Krimpen a/d IJssel: winkelcentrum "CrimpenhofCapelle a/d IJssel: winkelcentrum "Koperwiek'.winkelcentrum De Scholver Nieuwerkerk a/d IJssel: winkelcentrum Dit voorpagina-nieuws geldt slechts t/m zaterdag 9 februari a.s.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1