'Al die mannetjes met macht' 'Ik hoop op mijn tachtigste nog te spelen' 'W SPECIAAL VOOR ONZE LEZERS Toots in honderdste Zondagochtendconcert Joop Doderer vijftig jaar op het toneel Croiset speelt antiheld in Grieks drama van Witteman KUNST CULTUUR AMUSEMENT gigE Bij het publiek staat hij bekend als Swiebertje. Ze ventien jaar heeft hij die rol vertolkt. Maar hij speelde ook in toneel stukken, blijspelen, kluchten, Nederlandse en buitenlandse films en televisie-series. Dit sei zoen viert hij zijn vijf tigste jubileum met de komedie 'Op glad ijs'. Joop Doderer, een veel zijdig acteur, maar wel één van de oude stempel. „Tegenwoordig zijn er jonge lui bij het toneel die denken dat ze na de toneelschool niets meer hoeven te leren. Als ze een rolletje in Medisch Cen trum West hebben gedaan en drie jaar lang wasmachines en auto's voor de televisie heb ben uitgedeeld, zijn ze be kend. Maar dat is het vak niet. Echt toneelspelen leer je pas in de praktijk", meent Dode rer. De 69-jarige acteur werd ooit eens gevraagd om docent aan de toneelschool van Maas tricht te worden. „Ik ben daar een dagje geweest om te kij ken wat ze nu eigenlijk leren. Ik hoorde een docent tegen zijn leerling zeggen dat hij een peertje moest spelen. Tegen een ander zei hijnu ben je een gebakken ei. Ze moesten ook eikaars lichaam leren kennen. Ik kreeg toen een staaltje be wegingsleer te zien waar ze in de Amsterdamse nachtclub Yab Yum nog wat van kunnen leren." Hij bedankte voor de eer. Doderer houdt van zijn vak, maar zet graag de puntjes op de i. „Dit vak volhouden is niet alleen een kwestie van ta lent maar ook van discipline. Ik wil een perfecte voorstel ling, die met volle overtuiging en werklust wordt gespeeld. De eerste voorstelling moet I Luegener huLs-aan-huLsbLaden i Lezers van De Havenloods en Het Zuiden kunnen op vertoon van deze bon bij de kassa van het Luxor Theater kaarten kopen jvoor alle voorstellingen van Op Glad IJs jmet een korting van 5 gulden. De korting I geldt voor alle rangen en voor alle voorstel- I lingen. De normale prijzen zijn 29,50, 1/26,50 en ƒ23,50. De korting geldt voor I maximaal twee personen. met dezelfde energie worden gebracht als de z kimt doen als je ervan houdt. Swiebertje Joop Doderer begon zijn car rière kort voor de oorlog bij het toneelgezelschap van Cor van der Lugt Melsert in 'Ma dame Bovary'. Na de oorlog werkte hij zeven seizoenen bij het cabaret van Wim Sonne- veld, waar hij zijn eerste echt genote Conny Stuart leerde kennen. Ook deed hij veel ra dio-werk, zoals het populaire 'Denk om de bocht' en 'Koek en ei' met onder anderen Jo- han Kaart en Ko van Dijk. Daarnaast speelde hij zeven tien jaar lang Swiebertje, de rol die hem nationale bekend heid bracht. „Weinig televisiefiguren zijn zo populair geweest als Swie bertje. Dat bracht natuurlijk veel werk met zich mee zoals openingen en commerciële za ken. Maar alles waar ik voor werd gevraagd was in de stijl van Swiebertje, ik kwam ner gens anders meer aan toe. Daarom had ik er op den duur geen plezier meer in. De schrijvers wisten ook niet meer wat ze voor nieuws moesten verzinnen. Het werd tijd voor wat anders." Doderer vertrok naar Enge land, waar hij vier jaar lang woonde en werkte. Hij speelde in diverse films en televisiese ries, waaronder een serieuze rol in de film 'The Human Factor' naar de roman van Graham Greene. Uiteindelijk keerde hij naar Nederland te rug, want: 'mijn vrouw had heimwee'. Ondanks de Engelse periode heeft Doderer het zwervers imago niet van zich af kunnen schudden. „Nog steeds komen er mensen naar mijn nieuwe voorstellingen toe die zeggen: bedankt Swiebertje. Ach, het hoort er bij. Door Swiebertje heb ik tenslotte toch die popu lariteit bij het publiek gekre gen. Maar als ik nu herhalin- reer een blik zwarte ac teurs openge trokken, jungle, inboor lingen": de kritieken in de „kwaliteitskranten" logen er na de première van De Smekelingen niet om. Regisseur Agaath Witteman had heiligschennis gepleegd. Aan de oorspronkelijke versie van dit goed be waarde Griekse drama bleek ze Afrikaanse dans en muziek toege voegd te hebben en haar cast bleek op een enkele uitzondering na uit lou ter zwarte acteurs te be staan. Teveel van het goede en verkeerd toege past was héél in het kort, de teneur van voor noemde recensies. Volgens Witteman hadden de dames en heren critici echter him huiswerk niet goed ge daan. „Naast taal komt in Griekse tragedies wel degelijk muziek en dans voor", ver klaart ze. „In de klassieke oudheid was dat heel gewoon. Net zoals nu in onze musicals. Bovendien kwam de muziek op dezelfde plekken voor. We hebben met opzet voor niet Griekse muziek gekozen om dat in die tijd Ionië (waar het verhaal zich afspeelt) niet bij Griekenland hoorde. Alles buiten Athene was al bar baars. In de tekst wordt daar naast nadrukkelijk over Ethi opië en andere Afrikaanse landen gesproken. Ook om die reden wilde ik beslist Afri kaanse muziek en dans". De Smekelingen van Aischy- los, uit de 5e eeuw voor Chris tus, handelt om de vijftig dochters van Danaos die uit gehuwelijkt dreigen te wor den aan hun evenzovele ne ven, de zonen van hun oom Aigyptos. Om aan dit lot te ontkomen vluchten de vrou wen naar het eiland van hun herkomst Argos in Grieken land waar ze koning Pelasgos (Jules Croiset) om asiel vra gen. De koning begrijpt en ge looft in eerste instantie niet dat deze vrouwen, in hun ui terlijk, doen en laten zo vreemd anders, toch afstam melingen van hem zijn en aar zelt. Hij vreest oorlog en wil het liefst zowel het sop als de kool sparen. Pas als met ma- sasale zelfmoord wordt ge dreigd gaat hij overstag. Maar dan nog met bange bezorgd heid: „Mocht er iets gebeuren dan vernielt dat het staatsbe stel". De Smekelingen is on derdeel van een trilogie. In de nageschiedenis blijkt zijn be sluit ook degelijk gevolgen te hebben. kunnen zijn. Met het Theater van het Oosten wil ik daar naar toe: een zeer intercultu reel gezelschap met een dito repertoire". Jules Croiset zet met koning Pelasgos een wat bangig maar toch met zichzelf ingenomen baasje neer. „Ja, ik speel de anti-held en dat vind ik heer lijk. Daarnaast ben ik dol op de groep. Zij zijn de kracht en bepalen daarmee ook mijn rol. Al die mannetjes met macht... Bovendien staat alles wat ik doe en zeg in de tekst. We hebben er geen draai aan ge geven. Het enige verschil in interpretatie zou in de toon kunnen zitten". Ridicuul Wanneer de afgewezen man nen per schip op Argos ver schijnen om dan maar te halen 'wat hen toekomt' barst er een gevecht los. Heel even heeft deze situatie iets komisch. De vrouwen (zo'n 20 stuks) zijn veruit in de meerderheid Cliché's Witteman:,, Hoewel het hier om een Griekse tragedie gaat, is het gegeven heel actueel. Historisch gezien heeft wit zwart altijd gediscriminieerd. En dat gebeurt nog. Ook in Nederland spelen culturele botsingen. Mensen associëren zwart nog altijd met cliché's. Discriminiatie zit heel diep en zal nog heel lang bestaan. Ik wil het anders. Ook in het theater. Mensen met iedere huidskleur moeten alle rollen kunnen spelen. Een zwarte acteur moet niet altijd Othello zijn. Of een slaaf óf de huis knecht, óf de duivel. De Drie Zusters van Tsjechov moeten ook verschillend van kleur De Smekelingen wordt op maandag 11 en dinsdag 12 februari in de Rotterdamse Schouwburg gespeeld. De voorstelling begint om 20.15 uur maar een kwartier eer der zal Agaath Witteman een inleiding op het verhaal ge ven. Voor de muziek tekenen Zak Diouf en Wendell Morrison (tijdens de voorstelling spe len zij zichtbaar en life). Het decorontwerp is van Keso Dekker, de kostuums vam Pamela Homoet. Henk van der Geest bedacht het licht en het kap- en grimewerk is van de hand van Albert de Kluyver. waardoor het hele gevecht or. begonnen werk lijkt. Agaath Witteman:,, Het ziet er inder daad heel nadrukkelijk uit als kiezen voor de vrouwen. Maar, als we in dit geval ook helemaal de schrijver gevolgd hadden, hadden we alleen een bode neergezet. En we hebben voor een echt gevecht gekozen om het geheel wat meer body te geven. De ware vechtpartij is in de oorspronkelijke versie maar anderhalve pagina tekst. Jules Croiset:,, Vechtscènes zijn bovendien in feite na tuurlijk altijd ridicuul. Veel rook en zo. Ik vind het gewel dig, dat dat is opgelost door er een energieke zang- en dans- sène van te maken. Anders hadden er allemaal mannen met speren moeten staan... Het hééft natuurlijk iets ridi cuuls maar al het andere zou belachelijker zijn geweest. En of er nou vijf mannen staan of vijftig. Vrouwen verliezen toch altijd". Witteman kreeg haar cast bij een door in twee audities semi-professionele acteurs, zangers en dansers de revue te laten passeren. „Semi profes sioneel ja. Er zijn maar een paar full profs bij maar ik heb liever geëngageerde bezielde amateurs dan profs met min achting". Kleur bekennen Hetzelfde geldt nadrukkelijk ook voor Witteman's toe schouwers. Met de vorm waarin ze De Smekelingen heeft gegoten (zang, dans, dy namiek en heldere teksten van Gerrit Komrij) wil ze een zo breed mogelijk publiek berei ken. Maar dan wel publiek dat open en nieuwsgierig is en niet stijf staat van elitaire of gewoon domme vooroordelen. „De kritiek waar we het eer der over hadden is eigenlijk HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 Elke twee weken vindt in café Floor in de Rotterdamse Schouwburg het live-praat programma 'Voorbesproken' plaats. Voorbesproken is een kritisch, humoristisch en voor al informatief programma. Het programma wordt gepresen teerd door Ruud Breteler, Pe ter Kuijer en Ingrid Reinders en geeft een inleiding op voor stellingen die de erop volgende twee weken te zien. Er zijn ook videofragmenten te zien van de te verwachten program ma's. De eerstvolgende 'Voor besproken' is op vrijdag 8 fe bruari vanaf 17.30 uur. Spe ciale gaste is Agaath Witte man, die de kritiek op haar programma De Smekelingen (zie elders op deze pagina) per soonlijk komt weerleggen. De Haarlemse formatie Got cha! is zaterdag 9 februari te zien in Rotown aan de Rotter damse Nieuwe Binnenweg. De unieke mengelmoes die de stijl van deze band is, heeft geleid tot een derde plaats in de Gro te Prijs van Nederland. Assepoester is een kindero pera op teksten van Jacques Weijters en muziek van Kerry Woodward met Anne Haenen, Miriam de Koning, Richard Zoek en Evert Jan Nagtegaal. Assepoester is een produktie van De Glazen Ui, en is spe ciaal geschikt voor kinderen. Er valt veel te lachen in dit muzikale sprookje, dat maan dag 11 februari in De Doelen is te zien vanaf 14.30 uur. Movimento Cantabile is een muziektheaterproduktie voor elf zangers en acht mimespe- lers. Beweging en spel, gedich ten, dialogen en muziek zijn de ingrediënten van een groteske eredienst rond de Aarde. De mythe van de schepping wordt opnieuw verteld. Hemel en Aarde sluiten een huwelijk, Hermes bemoeit zich ermee en de voorgenomen orde wordt verstoord. De voorstelling is een coproduktie van Inccopro- dinc en de zanggroep Tamam. In de Kleine Zaal van de Rot terdamse Schouwburg, op vrijdag 8 en zaterdag 9 februa ri vanaf 20.30 uur. Benny Neyman is met zijn jubileumprogramma Grenze loos te zien in het Luxorthea- ter op zondag 10 februari. Vijftien jaar al bespeelt Ney man de Nederlandse podia, met veel succes. Zijn talloze hits maken onderdeel uit van deze zesde theatershow. Het verhaal van de grote Zwamneus is een kindervoor stelling van theatersportvere niging Lawine. Zwamneus heerst over een donker ko ninkrijk, waar iedereen onder zijn onderdrukking lijdt. Tot dat Janet in verzet komt. De grote Zwamneus is te zien in de voorjaarsvakantie in het Bibliotheektheater, op woens dag 13 februari vanaf 15.00 De laatste voorstellingen van Bolle Boos zijn te zien tij dens de voorjaarsvakantie in Jeugdtheater Hofplein. Van zondag 10 tot en met zondag 17 februari is het Rotterdamse sprookje over het meisje Eva te zien, die de wijde wereld in trekt, als ze genoeg krijgt van haar gekke ouders. De heldin van Rotterdam is dagelijks te zien om 14.00 uur, behalve op maandag. Woensdag tot en met vrijdag is het ook om 19.00 uur voorstelling, zaterdag al leen om 19.00 uur. Jules Croiset:,Al het andere z< een compliment. Wie het niets vindt is zelf problematisch. De doorsnee theaterbezoeker voelt zich niet op zijn gemak. Maar we willen ook geen doorsnee. Natuurlijk willen we dat het stuk goed ontvan- belachelijker zijn geweest" (foto: gen wordt, maar aan wei door mensen die zich open durven stellen. Onbekend maakt ang stig of nieuwsgierig. Dat laat ste is wat ik wil. Mensen die met open ogen kijken, als kin deren, zonder waardeoorde- 'obert Vos) len. Het toneel is aan het vast lopen. Het Nederlands theater lacht zich letterlijk dood. Het maakt geen keuzes en het be kent geen kleur. Het multicul turele zal ons redden". Els Neijts Het Scapino Ballet Rotter dam brengt woensdag 13 en donderdag 14 februari (pre mière) een heel nieuw pro gramma in de Rotterdamse Schouwburg. Het is een we reldpremière van huischoreo- graaf Ed Wubbe, een Neder landse première van de Zwee- de choreograaf Mats Ek en een Rotterdamse première van een ballet van artistiek directeur Nilks Christe. Ed Wubbe maakte een dans op muziek van Bach, Mats Ek liet zich inspireren door zweedse volksmuziek en Nils Christe gebruikte muziek van Beetho ven voor zijn Inner Move. Aan vang 20.15 uur. Joop Doderer: „Swiebertje-ima gen zie, vind ik het geen ge zicht. Ze zijn zo ouderwets als de pest." Humor Doderer heeft zich ontwik keld tot een acteur, die vooral op het komische vlak van zich doet spreken. Hij wordt ook wel de koning van de klucht genoemd. „Humor is mijn sterkste kant. Ik vind het zalig om mensen te zien genieten. Om mensen te laten lachen moet je humor aansluiten bij het publiek. Je moet de men sen een spiegel voorhouden. Als het niet loopt, ligt dat niet aan het publiek. Er bestaat hoort er nu eenmaal bij." (foto R geen vervelend publiek, er be staan alleen vervelende ac teurs." „Ik erger me dood aan het eli taire gedoe in de toneelwe reld. De meeste acteurs staren zich blind op bijvoorbeeld Shakespeare. Daar wordt over gepraat alsof het ik weet niet wat is. Terwijl zo'n stuk als Henri IV van Shakespeare toch eigenlijk ook gewoon een klucht is. Maar van mijn kluchten zeggen ze dat die niet cultureel genoeg zijn. Ze zouden te plat en te boers zijn. Allemaal botte flauwekul na tuurlijk." Over zijn carrière zegt Dode rer: „Het zijn vijftig verruk- tbert Vos) kelijke jaren geweest, waarin ik nooit ergens spijt van heb gehad. Ik ben niet jong meer, maar hoop op mijn tachtigste toch nog steeds op het toneel Met het jubileumstuk 'Op glad ijs' speelt Joop Doderer van dinsdag 19 tot en met zaterdag 23 februari in het Luxor Theater. In dit stuk wordt de akteur bijgestaan door onder andere Pamela Teves, Diana Dobbelman en Wim Serlie. De regie is in handen van Paul Cammer- mans. De voorstellingen beginnen om 20.15 uur. Lezers van deze krant kunnen gebruik maken van bijgaande bon om de voorstelling met kor ting van 5 gulden te bezoe ken. te staan. Wat moet ik anders? Voor het raam gaan zitten en eendjes voeren?" Jelle Gunneweg 6-550 Het honderdste Zondagoch tendconcert in De Doelen valt in de nieuwe voorjaars serie: een nieuwe serie van acht afwisselende concerten in de grote zaal van De Doe len, traditioneel op de zon dagochtend vanaf 11.00 uur. De serie begint op 17 februa ri al met een topper: de Dutch Swing College Band, een klassieke publiekstrek ker die altijd de zaal met vroege concertbezoekers aan het swingen krijgt. De zeven volgende zondagen (met uit zondering van eerste paas dag: dan vindt het concert een dag later op de tweede paasdag plaats) bieden een gevarieerd programma. Het vocale viertal The Deep River Quartet, cabaretière Karin Bloemen met haar programma Bi de swingende zanggroep Montezuma's Revenge met hun flitsende theatershow, Flairck met de muzikale mix van folk, jazz en popmuziek, de over de hele wereld be kende Belgische mondhar monicavirtuoos Toots Thie- lemans (in het honderdste concert), het Internationaal Folkloristisch Danstheater met dansen van rond de Middellandse Zee en de Mid land Big Band met hun Tri bute to Glenn Miller zijn de optredenden in de succesvol le serie. Kaarten kosten f 14,-, maar in de voorverkoop bij de kantoren van deze krant, de Verenigde Spaarbank en het theaterbureau Martin Han son aan de Kleiweg 100 kos ten de kaarten f 12,50. Pas separtouts kosten f 85,-. I Toots Thielemans treedt op in het honderdste Zondagochtendcon-

De Havenloods | 1991 | | pagina 15