Fotograaf anders belicht DE HAVENLOODS November 1989. Trommels op de -inmiddels gesloopte- Muur. VLAARDINGEN— Foto graaf Roel Dijkstra is inmid dels geen onbekende meer voor de lezers van deze krant. Al jaren maakt de Vlaardinger foto's voor de verschillende edities van de Havenloods. Maar behalve voor De Havenloods is Dijk stra ook regelmatig op pad voor andere kranten zoals het Rotterdams Nieuwsblad, het Algemeen Dagblad, De Telegraaf, het Vrije Volk en enkele Duitse en Britse bla den. Bovendien werkt hij ook voor het gerenomeerde persbureau Associated Press. Kortom: in de ruim dertien jaar die Roel Dijk stra nu als free-lance foto graaf aan de weg timmert heeft hij aardige successen De eerste foto's voor een krant maakte Roel Dijkstra in de zomer van 1978. "Dat was met een fietstocht langs de Rijn tegen milieuvervui ling. Elke avond beidé ik een stukje door en ontwikkelde een filmrolletje in een slaap zak. De negatieven stuurde ik dan mee met de treinpost zodat ze op tijd in Nederland waren", vertelt Dijkstra over zijn eerste opdracht. Hij werkte ook een korte pe riode als correspondent bij de Havenloods maar wierp zich later toch op zijn passie fotograferen. Tegenwoordig heeft Roel Dijkstra een eigen fotopersbureau. Tweemaal heeft de Vlaar- dingse fotograaf een prijs ge wonnen in de competitie voor de Zilveren Camera. Een keer met een onthullen de foto van de oorlogsmisda diger Menten en andere keer met een reportage van de confrontatie tussen binnen schippers en de Mobiele Eenheid tijdens de Grana- ria-rellen. "Het leukste om te fotografe ren vindt ik actie. Voor een mooie fik of politieactie ben ik mijn bed wel uit krijgen", zegt Roel Dijkstra als hem gevraagd wordt naar zijn fa voriete onderwerpen. Regelmatig is Roel Dijkstra ook in het buitenland te vin den. De val van de Muur in Berlijn, de Duitse eenwor ding, de revolutie in Roeme nië en de opstand van de Pa- lestijnen in de door Israël bezette gebieden: Dijkstra was erbij. Normaal gesproken halen de foto's die hij op deze reizen maakt de Havenloods niet. Deze keer wordt een uitzon dering gemaakt. Op deze pa gina zijn de foto's te zien die door Roel vorig jaar zijn ge maakt en door hem zelf zijn uitgezocht. Oost-Duitsers tijdens de wekelijkse demonstraties tegen de communisten in Leipzig in februari 1990. Een Amerikaanse militair in de Rotterdamse haven tijdens de grote transporten van legermateriaal van Duitsland naar de Golf, december 1990. 3 Jonge Roemenen in Timisoara in de dagen van de strijd tegen dictaor Nicolai Ceausescu Lichtspoorminutie bestemd voor sluipschutters van de gevreesde geheime politie Securitate afgevuurd door het Roemeense leger in Timisoara. Brandweer redt man die bekneld was geraakt nadat een auto zich in de gevel van zijn huis had geboord. Maassluis, februari 1990. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 6-585

De Havenloods | 1991 | | pagina 17