Cü DE HAVENLOODS ™deze krant Comité inventariseert discriminatie door oorlog Peahle :hiedams Nieuwsblad Studiekring 55-plus neemt ouderenbeleid onder de loep Voorproefje op fikse kortingen. Nieuwe Schiedamse kunst te leen Brilmi heeft mm* nu een wereldnaam; Helder, Deelder, Pappenheim en Henry de Vierde op planken 1. DE HAVENLOODS -r EDITIE P, DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991, 40e JAARGANG Nr. 6 Wegener huus-aan-huisbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM, SCHIEDAM 'Aanwins ten 1990', dat is de titel van de expositie die vanaf zater dag te bezichtigen is in de Artotheek Schiedam. De tentoonstelling bestaat uit aankopen van recent werk van beeldend kunstenaars uit de regio Rijnmond en en kele kunstwerken uit de BKR-collectie van de ge meente Schiedam die aan de uitleenverzameling zijn toe gevoegd. „In totaal hebben we in het eerste jaar van ons bestaan zo'n veertigduizend gulden aan aankopen uitge geven", zegt beheerder Ludo van Halem. Een belangrijk deel van het nieuwe werk is gemaakt door Schiedamse handen en bevat objecten (sculpturen en wandreliëfs) van Marcel Warmenhoven en Frits Kloppers. Schilderijen wer den aangekocht van Martin Moesman, Inge van Haastert en Henny van Leeuwen. Van Sjef Henderickx een teke ning in gemengde techniek en van Michel Snoep een houtsnede. De verzameling werd aangevuld met werk van Albert Verkade, Dick van Belle, Leen Brouwer en Willy van de Berg. De Nationaal Artotheek Schiedam heeft nu circa tweehonderd abonnees. „Dat is eigenlijk wat weinig", geeft Van Ha lem toe. „Maar we groeien gestaag en ik hoop dat bin nen al te lange tijd zo'n 500 k 600 mensen hier regelmatig kunst komen lenen. In ver gelijking met bijvoorbeeld Vlaardingen moet dat haal baar zijn. Wel zal daarvoor de collectie verbreed moeten worden, denk ik. We zouden ons iets nationaler kunnen oriënteren, daarmee malden we de uitleenverzameling natuurlijk interessanter. De nieuwe aanwinsten zul len in enkele gevallen wor den getoond in combinatie met vroeger werk, zodat de mogelijkheid bestaat dat kennis te nemen van de di versiteit en ontwikkeling van de kunstenaars. De Artotheek is gevestigd in de Blauwe Brug, Bachplein 589, geopend op dinsdag- en donderdagavond van half zeven tot negen uur en op zaterdag van tien tot een uur. Een abonnement kost 50 gulden per jaar (met CJP 25 gulden). Zou u deze advertentieruimte kunnen verkopen? Kijk dan op onze personeelspagina naar de advertentie van Wegener Huis-aan-huisbladen B.V. Een aanwinst Marcel Warmenhoven. Alle zwemfans verzamelen SCHIEDAM Het Schie damse Sportfondsenbad doet mee aan de landelijke 'Zwem- fan-actie'. Bij het recreatief zwemmen in de maand febru ari ontvangt iedere badgast een zwemfankaart. Bij elk be zoek krijgt men een stempel. Na vier bezoeken is de kaart vol en krijgt men een gratis kaartje en een speciale pas die in de loop van het jaar korting op diverse activiteiten en zwe- muren geeft. Tijdens de krokus-vakantie (8 t/m 17 februari) is er volop gelegenheid om recreatief te zwemmen. Op vrijdag is er tussen 19.00 en 20.30 uur 'disco-zwemmen'. Op zondag tussen 11.00 en 14.15 uur zwemmen voor de gehele fa milie, maandag tussen 18.45 en 20.15 uur recreatief zwem men, woensdag kan dat tussen 14.00 en 15.45 uur. Op don derdag 14 februari kan men tussen 12.00 en 15.00 uur voor één piek vrij zwemmen. Za terdag 16 februari is het vrij zwemmen voor 'vroege vis sen', tussen 7.30 en 8.30 uur. A Bernard IJzer- draat: de allereer ste van de eerste ille galen 0 WIK-dames ver der zonder Henk van Vliet A Excelsior'20-voor- zitter Van 't Zelfde staat nog vierkant achter z'n beslissin gen. 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week De Avonden in Filmhuis SCHIEDAM De verfilming van Gerard Reves roman De Avonden zal morgenavond te zien zijn op het witte doek van het Filmhuis. Het boek wordt alom gezien als een van de klassiekers in de Nederlandse literatuur. In de hoofdrollen zijn Thom Hoffman, Rijk de Gooyer en Viviane de Muynck te zien. De regie is in handen van Rudolf van den Berg. Het verhaal draait om Frits Egters. Het is 1946 en Frits is een twijfelende jongeman die nog bij zijn ouders in Amster dam woont. Zijn omgeving vormt echter een bron van er gernis. Ook met zichzelf ligt Frits overhoop. Op de avond der avonden, oudejaarsavond, komt het tot een uitbarsting. De film begint om 21.30 uur en de deuren gaan een uur eerder open. De toegang be draagt vijf gulden. Gon Kentie exposeert SCHIEDAM— Werk van kunstenares Gon Kentie is tot 2 maart te bezichtigen in gale- rie/konditorei Het Spectrum. Kentie heeft zich toegelegd op non-figuratieve schilder kunst, voornamelijk veelkleu rige abstracte olieverfschilde rijen. Hierbij wordt de verf in een dikke laag op het doek aangebracht. Het Spectrum is gevestigd aan de St. Liduina- straat 75 A. BOUMAIM NEEM ZATERDAG DE BOUMAN-BUS! Bouman heeft een nieuwe service, speciaal voor u! Vanaf zaterdag 2 febr. a.s. organiseren wij tussen 11.00 en 16.00 uur een tienminuten-busdienst vanaf metrostation Copelse Brug (metrolijn Rotterdam-Capelle a.d. IJssel). Deze zaterdagbusdienst wordt gehouden t/m zoterdag 30 maart; en bij sukses tot een blijvende Bouman-service. De bus brengt u gratis en snel naar onze schitterende meubelshowroom; een vers kopje koffie staat voor u klaar. Na uw bezoek brengt de bus u uiteraard weer terug. Goed voor het milieu, en makkelijk voor u. Dus tot zaterdag! BOUMAIM Usselmondseloan 175, Rotterdom-Krolingseveer, 010-4508033 Openingstijden: ma.l 3 -17.30 uu di. t/m do. 9.30-17.30 uur; vrijdag 9.30 -21 uui zaterdag 9.30 -1 uur Het lijkt wel of alle Arabieren en Islamieten tot vijand verklaard zijn" SCHIEDAM De Golf oorlog blijft ook de Schiedamse gemoederen bezighouden. Het zoge naamde anti-Golfoorlog comité, dat twee weken geleden met een verkla ring naar buiten kwam, belegt vanavond een eerste vergadering. "Doel ervan is te inven tariseren of er binnen onze gemeente sprake is van toenemende discri minatie van buitenlan ders", zegt Eric Dijkhui zen, één van de initia tiefnemers. Groen Links gaf de aanzet tot het comité dat als centraal uitgangspunt heeft dat de oor log nooit een oplossing kan bieden voor het conflict. "Maar het comité wil zich ver der niet al te zeer verdiepen in de schuldvraag", stelt Dijk huizen, "al blijft het natuur lijk een schande dat Irak de afgelopen jaren ook door Wes- BOUMAN WOONNIEUWS opruiming! laatste week Dit keer is de laatste klap een daalder waard. Op alle overgebleven opruim-artikelen de laatste week nóg eens 20% extra korting. BOUMAIM mi, mm heeft t sowieso mm iiUiiAiiiü s VJB9 IJsselmondselaan 175, Rotterdam-Oost ROTTERDAM Vlu3 (Kralingseveer) Tel010-4508033 v Maandag 13-17.30 Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30 Vri)dag 9.30-21. Zaterdag 9.30-17 uur. OPTICIENS FEESTAANBIEDING Twee brillen halen, één betalen. Tegen inlevering van deze bon! (Geldig t/m 9 februari 1991) De gratis tweede bril is bestemd In de gratis bril gaan normale, voor dezelfde persoon die ook de blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras,kleur,enz.ldan geldt een (betaalde) bril gaat dragen Het montuur van de bril die u wel betaalt, mag niet goedkoper zijn dan f 100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de kollektie monturen met het rode driehoekje Op beide brillen 1 jaar garantie De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse Geen andere kortingen te zelfder I tiid. 1 I |l J terse landen als de Verenigde Staten en Frankrijk is volge stopt met modern wapen tuig." Het anti-Golfoorlog comité heeft een aantal doelstellin gen. Men wil een bundeling van organisaties en indivi duen die verklaren tegen de oorlog te zijn. Ook willen de leden van het comité het beeld doorbreken dat het om een frisse, rechtvaardige en niet te vermijden oorlog gaat. "Oor log is duidelijk geen televisie serie", zegt Dijkhuizen. "Hoe wel ik daar tegenwoordig wel Les in kunst SCHIEDAM In wijkcen trum De Erker vangt binnen kort een cursus kunstgeschie denis aan, waarin de ontwik kelingen in de schilderkunst, architectuur en beeldhouw kunst centraal staan. Daarnaast wordt in elke les aandacht besteed aan een ex tra onderwerp, zoals bijvoor beeld licht in de kunst of niet- Westerse invloeden. Hierdoor is de cursus interessant voor zowel beginnende als meer ge oefende kunstliefhebbers. De cursus wordt gegeven door eerste graads bevoegde docen ten kunstgeschiedenis en be staat uit 12 lessen (op dins dagavond). De kosten bedra gen 160 gulden inclusief het lesmateriaal. Info op tel. 4267767. VLAARDINGEN— De Ne derlandse Spoorwegen zetten in augustus tijdens de viering van het 100-jarig bestaan van de spoorlijn Schiedam-Maas- sluis oud treinmateriaal in. De viering is vastgesteld op 17 augustus. Behalve het laten rijden van oude treinen staat nog een aantal andere activiteiten op het programma. In het ge meentemuseum te Maassluis wordt die dag een expositie over de spoorlijn worden ge opend. eens andere gedachten over krijg". "Ons belangrijkste thema is toch het voorkomen van dis criminatie in onze samenle ving. Het lijkt wel of plotse ling alle Arabieren en Islamie ten tot vijand verklaard zijn. Ook ons bereiken berichten dat migranten nu moeten be wijzen aan de 'goede', dus de Westerse, kant te staan. Dat schijnt vooral op scholen, zo wel lagere als middelbare, te gebeuren. Daar schuilt na tuurlijk het gevaar. Maar voor alle duidelijkheid, met deze vergadering willen we eerst inventariseren in welke mate er in Schiedam werkelijk ge discrimineerd wordt want je moet natuurlijk voorzichtig zijn dat je met dit initiatief niet van een mug een olifant maakt", stelt Dijkhuizen. Positief Volgens Dijkhuizen zijn er louter positieve reacties ge weest op de vorming van het comité. "We hebben veel ad- hesie-betuigingen ontvangen. Wel hebben we van verschil lende kanten te horen gekre gen dat meer mensen de ver klaring hadden willen onder tekenen. Ook hadden anderen een aangepaste tekst gehad willen hebben. Herman Noor- degraaf (oud PPR-raadslid. red) bijvoorbeeld wilde dat in de verklaring ook een adhe- sie-betuiging aan Israël en een verwerping van het beleid van Saddam Hoessein werd opge nomen". Vanavond vergaderen de le den van het comité, onder wie de wethouders Chris Zijde veld (PvdA) en Bart de Leede (Groen Links) en de raadsle den Coby de la Rie (D66) en Bea Oomens (Groen Links), over hoe nu verder te hande len. De (besloten) vergadering vindt plaats in de Teerstoof. Dertien partijen doen mee aan Provinciale Staten-verkiezingen SCHIEDAMEr doen vol gende maand dertien politieke partijen mee aan de verkiezin gen voor de Provinciale Sta ten in Zuid-Holland. De ver kiezingen vinden plaats op woensdag 6 maart. De uitslag is niet alleen van groot belang voor de samenstelling van het provinciebestuur maar ook voor de landelijke politiek want de leden van de Provin ciale Staten kiezen op hun beurt weer de Eerste Kamer. Provinciale Staten in Zuid- Holland bestaat uit 83 zetels. De PvdA is momenteel de grootste partij met 29 zetels. Het CDA is de tweede partij met 25 zetels, gevolgd door WD (15), D66 (6), Groen Links (3), SGP (3) en RPF/GPV (2). Op grond van de laatste uit slagen voor de verkiezingen voor de Provinciale Staten heeft de PvdA lijstnummer 1 toegewezen gekregen. De kieslijst ziet er verder als volgt uit: 2.CDA; 3.WD; 4.D66; 5.SGP; 6-Groen Links; 7.RPF/GPV; 8.Centrumdemo craten; 9.Socialistische Partij; 10. Groenen; 11. Socialistische Arbeiderspartij; 13. Vooruit strevende Volkspartij. De SGP en RPF/GPV hebben een lijstverbinding aangaan. Dat kan van invloed zijn op de verdeling van de restzetels. Alle partijen hebben een kan didatenlijst voor de gehele provincie. Alleen de PvdA werkt nog met vier verschil lende kandidatenlijsten. Voor het district Westland, Delft en Gouda is milieu-gedeputeerde Hans van der Vlist uit Schie dam lijsttrekker. De nieuwe Provinciale Staten wordt op 16 april geïnstal leerd. Die dag bepalen de le den ook wie de komende vier jaar samen met commissaris der koningin Patijn het colle ge van Gedeputeerde Staten vormen. Het college van GS is het dagelijks bestuur van de provincie. Overigens hebben de meeste politieke partijen afgezien van grote verkiezingscampag nes in verband met de oorlog in het Midden Oosten. SCHIEDAM 'Wonen is voor senioren meer dan een dak boven je hoofd'. Zo heet de brochure die de Studiek ring 55-plussers Schiedam vo rige week heeft uitgereikt aan wethouder Bart de Leede (welzijn). De brochure is een inventaris van de woonvoor zieningen voor ouderen. In het voorwoord schrijven de leden van de studiekring dat hun notitie 'op een bescheiden wij ze een bijdrage zou kunnen leveren aan de discussie over het ouderenbeleid in Schie- De Studiekring 55-plussers bestaat sinds maart 1990. Hij telt elf leden, die wekelijks bijeenkomen om 'in een infor mele, niet schoolse sfeer' te discussiëren over een door hen zelf gekozen onderwerp. Als studiemateriaal gebruiken zij boeken, kranten, tijdschriften en videofilms. Soms nodigen de leden een gastspreker uit of maken zij een excursie. De ac tiviteiten van de studiekring worden gesubsidieerd door de gemeente. Bij de uitreiking van de brochure grapte een van de kringleden dan ook dat de wethouder waar voor zijn geld krijgt. Omdat de bevolking van Schiedam sterk vergrijst, heb ben de deelnemers aan de stu diekring voor hun eerste bro chure het onderwerp 'wonen door senioren' gekozen. Het aanbod van woonvoorzienin gen voor ouderen in Schie dam, zo constateren zij, is re delijk gevarieerd (gewone wo ningen, serviceflats, verzor gingstehuizen, enzovoort). Hoewel de kringleden blij zijn dat de gemeente het zelfstan dig wonen wil bevorderen, waarschuwen zij voor een overhaastige vermindering vermindering van het aantal bedden in de verzorgingste huizen. Ook vinden zij dat de gemeente de ouderen meer bij het beleid moet betrekken. „Wij vragen ons af of de in spraakstructuur zoals die nu bestaat wel voldoende de visie van de ouderen kan vertol ken", schrijft de studiekring. Wethouder De Leede kon bij de uitreiking van de brochure nog niet reageren op de in houd. Wel gaf hij toe dat 'de woonvoorzieningen voor ouderen in Schiedam nog heel wat verbeterd kunnen wor den, zowel kwantitatief als kwalitatief". SCHIEDAM De Schiedam se theaters bieden dit week einde weer de broodnodige variatie. Uiteenlopend van een spraakwaterval van Rot terdams nachtburgemeester tot een spectaculair konings drama. Vanavond bijt JJC Helder het spits af met een muzikaal- theatraal programma, dat zo wel instrumentale als vocale muziek bevat. Veel ritmische en melodieuze elementen uit Turkije, Mexico, de Sahara en Moskou. Zangeres Marlies Helder steekt verder haar voorliefde voor musical en vaudeville niet onder stoelen of banken. Donderdagavond om half tien in de Roo Roosen zaal (van het Passage Thea ter), toegang gratis. Vrijdagavond draait Jules Deelder door in zijn nieuwe show. Schrijver/dichter/per former Deelder staat garant voor vermaak op niveau. Kaarten kosten 16, 19 of 22 gulden (3 gulden paskorting). Deelder trekt om kwart over acht zijn mond open in het Passage Theater. Wat is er gebeurd met die jon ge Winnetou, de idealen en de nobele ethiek? Heeft de be schaving die, net als de india nen, om zeep geholpen? School, opvoeding en maat schappij zorgen ervoor dat je het grootste deel van die in stincten kwijtraakt. Een sa menleving waarin wapenhan delaren, boekhouders, sociaal werkers, tirannen, huisvrou wen enz. zich een weg banen. Cabaret Pappenheim maakte er onder de titel 'Winnetou's Testament' een programma over. Vrijdag- en zaterdagavond om half negen in De Teerstoof, kaarten 15 gulden (2.50 kor ting met CJP of Pas 65). Henry de Vierde heeft niet veel plezier beleefd aan zijn koningschap (1399-1413). On trouw van voormalige bond genoten en een losbandige zoon zorgden voor problemen. Shakespeare schreef er een koningsdrama over, waarin hij de mens achter de ge schiedkundige feiten laat zien. In de rolbezetting onder meer Ton Lutz, Cees Linnebank en Pierre Bokma. Kaarten varië ren van 19 tot 25 gulden (3 gulden paskorting). Aanvang 20.15 uur in het Passage Thea ter. Voorafgaand aan de voor stelling 'Henry de Vierde' is er een theaterdiner (met mosse len, tomatensoep en zalmfo rel). Men gaat om zes uur aan tafel en het kost 45 gulden. NIEUWS VAN UW KRANT Op donderdag 21 februari a.s. verschijnt de ABN AMR0 Tennisspecial in deze uitgave. Adverteerders kunnen kontakt opnemen met de afdeling verkoop: telefoon 010-4.699.911 -< BIG MAC MF.NI J 750 V->-fi- McDonald's bestaat 20 jaar in Nederland en daarom gaan wij u het hele jaar verrassen. We beginnen met dit voorproefje: een bon voor een compleet Big Mac Menu voor slechts 7,50! Bovendien _Bra^di£tA^17m^t WTNiMinco^l?inatieme£ krijgt u dan meteen, zolang de voor raad strekt, 6 Menu-cheques voor verschillende menu's: ook allemaal voor 7,50! Dus tot ziens bij McDonald's. idere McDonald's aanbiedingen. ONZE ROUSSILLON een wijn met kleur lekker rond en vol een liter 5.95 uit het vat deze week 95 Van onze Jean-Hervé ARDENNER paté zuiver gebraden vlees met veel kruiden Verrukkelijk A IC 100 gram 2.95 LJ VlaardingemHoogstraat 151 Vlaardingen;'De Loper' 65 Maassluis; Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum Koningshoek J

De Havenloods | 1991 | | pagina 1