'Nederland zal vrijheidsberoving niet voor zoete koek opeten' Insecten centraal op themadag KNNV DE HAVENLOODS Fred Piek in De Woudhoek Verzetsman Bernard IJzerdraat krijgt postuum Geuzenpenning Schiedammers in Apeldoorn Twijfel bij Groen Links over sociale vernieuwing Concertfoto's van De Heus in Try-Out Oude treinen Spreekuur Beroepenoriëntatie voor schoolverlaters Driemaasstede op zoek naar vrijwilligers ECHTE PERS 3.00x2.1 GROOTFORMAAT NEPAL f1995 DONDERDAG 7 FEBRUARI 1991 SCHIEDAM De activitei- tencommissie van diensten centrum De Woudhoek is erin geslaagd Fred Piek te strikken voor een optreden. Vrijdag 8 februari zal deze oude rot in het vak vanaf 14.00 uur zijn liedjes ten gehore brengen. Het repertoire zal voor een groot deel aansluiten bij het ouderen-publiek, maar ook voor jongeren is Piek zeer de moeite waard. Gitarist/zanger Piek stond aan de bakermat van de Ne derlandse folk-muziek. In 1972 richtte hij in Vlaardin- gen de groep Fungus op. In 1974 had het bebaarde gezel schap een hit met de single 'Kaapren Varen'. Daarna maakte Piek deel uit van het Rotterdams/Vlaar- dingse The Amazing Stroop wafels, die met Oude Maas- weg vaak op de radio te horen waren. In 1983 heeft Piek het trio verlaten om zich op solo-carrière te storten. Tus sendoor maakt de muzikant nog deel uit van het cabare teske trio 'Drie Heren'. In 1989 bracht Piek zijn twee de soloplaat uit. Op 'Soms een Moment' bewijst hij het song- schrijven nog niet verkeerd te zijn. Voor slechts twee gulden kan iedere liefhebber vrijdag terecht aan het Heijermans- plein 35 in Schiedam. Fred Piek: voor jong en oud. SCHIEDAM Ook nu Ko ning Winter iedereen op de gladde ijzers krijgt wordt er nog volop hardgelopen. Afge lopen weekeinde stond in Apeldoorn de mid-winter ma rathon op de agenda. Onder uitstekende weersom standigheden ging het deelne mersveld van zo'n duizend lo pers van start. Nederlands to- ploper Aard Stigter ging in een tijd van 2 uur 20 minuten en 46 seconden als eerste over de streep, gevolgd door de Zwitser Bachman. Snelste atleet uit onze regio was Domien Brandsma uit Maassluis in 2.31.05. Jolanda Staar van a.v. Fortuna Vlaar- dingen verrastte bij de dames met een derde plaats in een tijd van 3.22.30. Karei Lee- wangh uit Schiedam won het veteranen II klassement in 2.49.31. De resultaten van de overige Schiedammers luiden als volgt: Ernst Verbeek 2.58.59, Jerry van der Berg 3.05.24, Hans de Jong 3.09.26, Peter van Klaveren 3.11.57, Nico de Vries 3.12.04 (eerste mara thon), Cor van Pelt 3.17.50, Gerrit Brinkman 3.22.01. Hans Kleinekoort 3.22. Martin Verhaal 3.40.13 en 1 ter Meijer 3.46.50. SCHIEDAM— De verzets man Bernard IJzerdraat (1891-1941) wordt postuum onderscheiden met de Geu zenpenning 1991. In de ge schiedschrijving over het ver zet in de Tweede Wereldoor log neemt IJzerdraat letterlijk een vooraanstaande plaats in. Hij was immers, zoals de his toricus Lou de Jong in zijn standaardwerk over de oorlog schrijft, 'de allereerste van de eerste illegalen'. De door IJ zerdraat aangevoerde verzets groep de Geuzen had vooral in het Waterweggebied veel aan hang. Kenmerkend voor de Geuzen was wat De Jong hun 'onschuld' noemt: de eerste verzetsstrijders beseften vaak niet dat zij hun leven in de waagschaal stelden. In september 1939, toen het Duitse leger Polen binnenviel, woonde Bernard IJzerdraat in Dinxperlo. Hij was adviseur bij een tapijtfabriek. Dinx perlo ligt in de Achterhoek aan de Duitse grens, zoals IJ zerdraat met eigen ogen kon zien wat er in het buurland gebeurde. Hoewel hij niet een bepaalde politieke of wereld beschouwelijke stroming aan hing, was hij een fel tegen stander van het nationaal-so- cialisme. De aanwezigheid van Duitse troepen langs de grens verontrustte hem zo, dat hij eind 1939 besloot te ver huizen. Op 5 december vestig de hij zich met zijn gezin in Schiedam. Hij werd tijdelijk handenarbeidleraar aan ver schillende scholen in Schie dam en Vlaardingen. Deze 'vlucht' naar het westen bleek vergeefs. Op 14 mei 1940 was IJzerdraat getuige van het Duitse bombardement op Rotterdam, 's Avonds hoorde hij op de radio gene raal Winkelman, die de capi tulatie van de Nederlandse troepen bekendmaakte. IJzer draat was, aldus zijn dochter Daja, 'rechtuit woedend'. Hij besloot de strijd tegen de Duitsers persoonlijk voort te zetten. Als wapen koos hij de pen: hij begon korte pamflet ten te schrijven die hij 'Geu- zenberichten' noemde. Geuzenleger Het eerste bericht dat be waard is gebleven, dateert van 18 mei. IJzerdraat schreef daarin: „Nederland zal zijn vrijheidsberoving niet voor zoete koek opeten We krijgen stellig spoedig een nieuwe Alva met bloedraad en inquisitie. Maar de Geuzenac- tie zal ons geleidelijk organi seren en eenmaal zullen we, evenals in de Tachtigjarige Oorlog, onze vrijheid herove ren. Moed en vertrouwen. Ons land zal geen onderdeel van Duitsland worden!IJzer draat eindigde met de oproep het bericht 'met verdraaide hand' over te schrijven en door te geven aan 'betrouwba re Nederlanders'. In latere Geuzenberichten zette hij uiteen hoe het verzet IJzerdraat zelf staan. Flardinga Bernard IJzerdraat wilde organiseren. Zijn plan (of, misschien beter gezegd: droom) was een geheim Geu zenleger op te richten van ten minste een half miljoen Ne derlanders. Deze ondergrond se organisatie zou, net als het reguliere leger, onderverdeeld zijn in groepen, secties, com pagnieën en bataljons. Aan het hoofd zou een kolonel In Vlaardingen recruteerde IJzerdraat de eerste soldaten voor zijn Geuzenleger. Twee weken na het bombardement op Rotterdam praatte hij met zijn Vlaardingse collega Jan Kijne over zijn plannen. Kijne was meteen enthousiast. Door zijn bemiddeling sloten ook de 20 30 leden van de Vlaar dingse wandelclub 'Flardinga' onder leiding van Ary Kop zich bij het Geuzenleger aan. Op den duur kreeg de organi satie vertakkingen in Schie dam, Delft, Maassluis, Rotter dam en andere plaatsen in Zuid-Holland. Hoewel de pre cieze omvang van de verzets groep niet bekend is, telde zij waarschijnlijk enkele honder den leden. Historici zijn het erover eens dat de Geuzen ondanks him goede bedoelingen papieren tijgers waren. De meeste plan nen zoals het opblazen van een munitietrein en het aan leggen van grote wapenvoor- raden bleven in de pen ste ken. Het verzet beperkte zich tot de verspreiding van de Geuzenberichten. Volgens de historicus Marry Paape is dat echter geen reden de verzets daden van het Geuzenleger te bagatelliseren. In zijn in 1965 verschenen boek 'De Geuzen' schrijft Paape: „De daden van de Geuzen waren op zichzelf niet van groot gewicht. Wie zal het tegendeel beweren? Maar zij, de Geuzen, zijn het geweest, die velen in den lan de hebben wakker geschud, die de afkeer jegens de bezet ter hebben doen groeien, de bereidheid tot het bieden van weerstand nieuwe impulsen hebben Argeloosheid lüiiS sarMfwiffr Mm voor d» I1VBIDE Omdat hun verzetsdaden zo'n onschuldig karakter hadden, vermoedden de meeste Geu zen waarschijnlijk niet dat zij hun leven op het spel zetten. De eerste illegalen gingen er vanuit dat de Duitsers hoog stens een gevangenisstraf zou den opleggen. Deze betrekke lijke argeloosheid was het ge volg van het terughoudende optreden van de Duitsers in de eerste bezettingsmaanden. De bezetters wilde aanvankelijk zoals het hoofd van de SS Heinrich Himmler het uit drukte het Nederlandse volk 'met vaste doch zeer zachte hand weer binnen de Duits-Germaanse gemeen schap brengen". Hoewel de Geuzen er zelf voortdurend op hamerden dat de 'vriendelijk heid' van de Duitsers slechts schijn was, zagen zij geen re den aan te nemen dat hun le ven gevaar liep. Aan deze illusie kwam snel •De Vlaardingse burgemeester loofde in 1940 een hoge beloning uit v< de daders van het doorsnijden van telefoonkabels. een einde. Doordat jeen Geus tijdens een bezoek aan een kennis in Arnhem zijn mond voorbijpraatte, kwam de Duitse Sicherheitsdienst (met hulp van de Nederlandse re cherche) het Geuzenleger in november 1940 op het spoor. De SD rolde de ene Geuzen- groep na de andere op. IJzer draat, die in juli naar Haarlem was verhuisd, werd op 22 no vember gearresteerd en over gebracht naar de strafgevan genis in Scheveningen. Op het Binnenhof in Den Haag von den de 'verhoren' door de SD plaats. De SD-ondervragers mishandelden IJzerdraat zo, dat hij aldus een ooggetui- dikwijls 'bont en blauw igen in zijn cel terugkeer de en dan zijn hemd niet aan zijn body kon velen'. In januari 1941 begon het pro ces tegen de Geuzen. Twee maanden later deed de Hoge; raad uitspraak. Vijftien Geu-; zen, onder wie IJzerdraat, kregen de doodstraf. Dè Raad achtte hen schuldig aan be gunstiging van de vijand, spionage, ongeoorloofd wa- penbezit en ontwrichting van; de militaire macht. Op 13; maart werd IJzerdraat sa- i men met veertien andere Geu zen en drie deelnemers aan de Februaristakingop de Waalsdorpervlakte geëxecu- teerd. Minister-president Lubbers overhandigt de Geuzenpen ning op 13 maart aan de doch ter van Bernard IJzerdraat. De uitreiking vindt plaats in de Grote Kerk in Vlaardingen. SCHIEDAM— In het partij blad De Spot van Groen Links Schiedam staat een verslag van een discussie over de soci ale vernieuwing. In het kader van deze nieuwe wind die door Schiedam moet gaan waaien nodigde de partij een aantal personen uit 'die basis dragen van de vernieuwing'. Uit de vraagstelling die de discussie begeleidde komt duidelijk naar voren dat Groen Links weinig verwacht van de veranderingen die op til zijn. Wegener hul^ianbulsbLaden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen Prins Hendrikkade 12-16, Gebouw 'Maaspoort', postbus 1980, 3000 BZ Rotterdam. Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert.afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, I "»P Vlaardingen, Postadres: 1 postbus 220, 3130 AE Vlaardingen. Telefoon: 010-4.352.911. Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, Vrijdag 08.30- 1 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: SCHIEDAM: Mevr. C. Wijnen - v Bas, (tel. privé 01899 -18521), DISTRICTVERKOOPLEIDER: P.J. Kooiman (tel. privé 01860 -19587) ACCOUNTMANAGER: A. van Meeteren (tel. privé 01831 -2082) REDACTIE: Susan de Ligt en Robert I Bas. Correspondent SCHIEDAM: Eric Steenbergen. SPORT: Gerard Verver (tel. privé 01899 -17787) DE HAVENLOODS I verschijnt elke donderdag huis-aan- huis in Rotterdam e.o. in 13 edities er is een uitgave van Wegener huis-s huisbladen b.v. (zie HOOFDKANTOOR). DIRECTEUR: V. Doorn. Wegener huis-aan-huisbladen schijnen in Zuid-Holland wekelijks ir een totale oplage van ruim joen exemplaren. BEZORGING: Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 Zo werd de volgendec ter tafel gebracht: „Individue le burgers worden in het ka der van sociale vernieuwing zelf verantwoordelijk gesteld voor him problemen. Ze solli citeren niet hard genoeg, ma ken hun school niet af en spre ken niet goed Nederlands. Moet het sancties verantwoor delijkheid worden afgedwon gen?" De voorzitter van de federatie sociaal-culturele instellingen Schiedam, Emmy van Milten burg maakte zich over deze conclusie bijzonder kwaad. Ze heeft er geen goed woord voor over dat gemeentelijke instel lingen de burgers zelf verant woordelijk wil stellen voor hun problemen. „Een instel ling als het Arbeidsbureau spreekt mensen niet aan op hun kwaliteiten maar doen net of die burgers achterlijk zijn", stelde ze vast. „Op die manier ontneem je iedereen verantwoordelijkheidsge voel". Ze voegde er nog aan toe dat zij het een goede zaak zou vinden als politiek en ge meente hun inzicht voor dét wat sociaal vernieuwd moet worden, opdoen bij instellin gen die al jaren weten wat gaande is. Groen Links-lid André Wou- terse, verbonden aan Clubhuis Zuid, is van mening dat er binnen de sociale sector van verdeeld en versnipperd be leid zonder enige visie ge voerd is. Die uitspraak relati veerde hij door: „We moeten zelf maar eerst eens met goed inhoudelijke verhalen naar de gemeente toe stappen". Het raadslid voor D66 Coby de la Rie wees de aanwezige vertegenwoordigers van be wonersverenigingen erop dat voor hen een taak is we legd in het signaleren van misstanden. Lagendijk van bewonersvereniging Oost liet daar zo zijn twijfels over ho ren. Volgens hem ontbreekt bij de ambtenaren de bereid heid om zelfs iets simpels als een paaltje plaatsen in de wijk voortvarend aan te pakken. De la Rie erkende dat het haar ook een doorn in het oog is om voortdurend aan de bel te moeten blijven trekken totdat een bepaalde kwestie bij ge meente en politiek aandacht krijgt. „Op de lange duur werkt dat echter wel", stelt het lid van D66. VLAARDINGEN In het muziekcafé Try-Out in de Passage in Schiedam is de gehele maand februari een expositie van de Vlaardingse fotograaf Gerrit de Heus te zien. De Heus (23) werkt momenteel bij het fotopersbureau Roel Dijkstra en als zodanig ook voor deze krant. De foto's die in het muziekcafé geëxposeerd zijn gemaakt tijdens concerten, één van de favoriete onderwerpen van De Heus. Deze foto van Art Blakey ts genomen tijdens het North Sea Jazz-festival in 1990. SCHIEDAM De Koninklij ke Nederlandse Natuurhisto rische Vereniging viert dit jaar haar negentigjarig jubile um. Dat feit laat de afdeling Waterweg-Noord niet zomaar voorbij gaan, want op zondag 21 april wordt in de Boshoek een insecten themadag geor ganiseerd. Vorige week werd de laatste hand gelegd aan een demonta bele vlinderkooi die tijdens de festiviteiten aan het publiek wordt gepresenteerd. De kooi, dertig vierkante meter groot, moet onderdak gaan bieden aan vlinders, hun waardplan- ten, rupsen en cocons. Niet alleen over de vlinders, die centraal zullen staan, maar ook over bijen, spinnen, mieren en rotsplanten zullen drie-dimensionale diaseries en films worden vertoond. Di verse natuurliefhebbers zul len over de verschillende in secten lezingen houden. Het bestuur van natuurvereniging heeft een programma in el kaar gedraaid dat klinkt als een klok. De bezoekers kunnen door middel van een grote door zichtige demonstratiekast bij en van dichtbij observeren en met stereomicroscopen kun nen de spinnen vergroot wor den bekeken. In samenwer king met de Nederlandse Mie renwerkgroep kan men over deze nietige alswel nuttige diertjes ook het een en ander te weten komen. Er zullen en kele mierennesten worden op gesteld en tevens valt er een collectie geprepareerde mie ren, waaronder de grootste mier ter wereld, te bezichti gen. Ook liefhebbers van rotsplan ten kunnen die dag terecht want er is ondermeer een ruil beurs waarbij zeldzame plan ten geruild en gekocht kunnen worden. VLAARDINGEN— De Ne derlandse Spoorwegen zetten in augustus tijdens de viering van het 100-jarig bestaan van de spoorlijn Schiedam-Maas- sluis oud treinmateriaal in. De viering is vastgesteld op 17 augustus. Behalve het laten rijden van oude treinen staat nog een aantal andere activiteiten op het programma. In het ge meentemuseum te Maassluis wordt die dag een expositie over de spoorlijn worden ge opend. Bovendien is de NS van plan om rond de stations Maassluis en Vlaardingen een aantal feestelijkheden te or ganiseren. SCHIEDAM— De Infotheek van de Sociale Dienst is be gonnen met een spreekuur voor werkzoekende allochto nen. Zij kunnen op dit spreek uur informatie krijgen over hun kansen op een betaalde baan en er wordt getracht hun positie op de arbeidsmarkt te verbeteren. Het spreekuur wordt bemand door de Stichting Buitenland se Werknemers Rijnmond en is wekelijks toegankelijk van half twee tot drie uur ('s-Gra- venlandseweg 567). SCHIEDAM— Voor jongens en meisjes in de leeftijd van 13 tot en met 16 jaar organiseert de Stichting Sociaal en Kultu- reel Werk Schiedam Zuid een cursus beroepenoriëntatie. de cursus richt zich op scholieren die nu het LEAO, MAVO of HAVO volgen en geen goed beeld hebben wat zij verder willen gaan doen na het beha len van hun diploma. Gedurende acht bijeenkom sten zal een groot aantal stu dierichtingen en beroepen van verschillende kanten worden belicht. Tijdens de eerste bij eenkomst (waarin een be roepskeuzetest) volgt een uit gebreide informatie over het leerlingwezen, Arbeidsbureau en studiefinanciering. Het is de bedoeling mensen uit aller lei beroepen uit te nodigen en hen daarover te laten vertel len. Daaronder zijn in ieder geval een onderwijzer, auto monteur, een peuterleidster en een computerdeskundige. Op de voorlaatste avond zul len ook de ouders van de cur sisten aanwezig zijn. Ter af sluiting van de cursus ontvan gen de deelnemers een uitge breid informatiepakket. Het streven van de stichting is erop gericht de jongeren niet in een bepaalde studie of baan te sturen. De uiteindelijke keuze ligt bij de jongelui en hun ouders. De beroepeno riëntatie start vrijdag, 22 fe bruari van 19.30 - 21.00 uur. De kosten bedragen f. 15,-. In lichtingen en aanmeldingen: Klubhuis Zuid, Lida Tode, te lefoon 426 72 97. SCHIEDAM Voor verschil lende activiteiten zoekt ver pleeg- en reactiveringscen trum DrieMaasStede mannen en vrouwen die zich enkele uren per week beschikbaar willen stellen. „Voor onze patiënten is con tact met de buitenwereld bij zonder belangrijk", zegt me vrouw A. de Jong van der Laar, coördinator vrijwilli gers, die buiten het personeel en de familie om, het contact met de buitenwereld voor de patiënten levend willen hou den. Dit kan door gesprekjes te voeren over allerlei gebeur tenissen". De Jong vraagt mensen die graag met ouderen omgaan zich beschikbaar te stellen voor onder andere begeleiding en het helpen van patiënten bij de warme maaltijd, tuinie ren in de looptuin van de af deling fysiotherapie, het assi steren bij de uitleen van boe ken en spelmateriaal vanuit de huisbibliotheek op vrijdag middag of door te helpen op de bingomiddag die eenmaal per maand gehouden wordt. Vrijwilligers zullen vooraf voorlichting ontvangen over het verpleeghuis en het om gaan met psycho-geriatrische patiënten. De mogelijkheid tot het volgen van verschillen de cursussen is aanwezig. Be langstellenden naar dit vrij willigerswerk kunnen via te lefoon 427 81 99 van De Jong informatie ontvangen. aanbieding! fTKO f Speciale I ILjYJ) «aanbieding* ZJ. PERZEN- CHINEES Boterdiep Rotterdam Feyenoord 47966

De Havenloods | 1991 | | pagina 3