'We moeten een stringenter kredietbeleid gaan voeren' KLEINE MAATJES! ^^^■IJSJESü DE HAVENLOODS IL1NS TEXTIEL Groen Links protesteert tegen gang van zaken museumbeleid 'Vrachtauto's weren van de Broersvest' Restaurant Al vanaf 15.69 plaatst j u in onze kranten een kleine advertentie. WF -haven ligt vol 6.95 9.75 Kostenbewaking staat voorop in plan stadsvernieuwing Het milieu en de provincie Collecte voor vluchtelingen 2x dit menu voor NOORDZEE <M Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM tV EDITIE 9, DINSDAG 19 FEBRUARI 1991, 40e JAARGANG, Nr. 8 SCHIEDAM— Het is een drukke toestand in de haven. De dok- en werfmaatschap- pij Wilton-Fijenoord heeft veel werk te verzetten. Vol gens Wilton Fijenoord-voor- lichter Van Doorn moeten er zelfs medewerkers van bui tenaf aangetrokken worden, zo goed gaat het. Met name buitenlandse reders laten hun schepen voor anker lig gen in de Schiedamse haven. De werf ondervindt deson danks ook nadelige gevolgen van de Golfoorlog. De reders nemen een afwachtende houding aan bij het uit laten voeren van het grotere werk. Dit heeft ook te maken met de ongunstige lage dollar koers. Het meeste werk zit dus op dit moment in het laten uitvoeren van kleinere staalkarweien, zoals nu bij het grote off-shore platform gebeurt. Dit platform plaatst met een grote kraan pijplei dingen op zee. Verrassend aanbod Onze BELEGEN GOUDSE Puur en eerlijk! Kaas op z'n best. Deze week BORDEAUX A.C. '86 Chat. Du Moulin - Meyney. Een klassieker van een petit chateau. Mooi op dronk. VlaardingenrHoogstraat 151 Vlaardingent'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum j Koningshoek y SCHIEDAM— De com missie voor wonen, wijk en buurtbeheer en voor lichting vergadert donder dag over het Meerjaren plan Stadsvernieuwing 1991-1995 (MPS). Uit dit plan, dat in januari is ver schenen, blijkt dat wet houder Adri Reijnhout (D66) op zwart zaad zit. De voor de stadsvernieuwing benodigde gelden overtref fen ruimschoots de inkom sten. Kostenbeheersing is dan ook het parool in de komende jaren. „We moe ten een stringenter kre dietbeleid voeren", aldus Reijnhout. De Schiedamse bewonersver enigingen zijn niet ingenomen met de spaarzaamheid die in het MPS wordt gepredikt. Volgens hen zal de stadsver nieuwing een (nog grotere) achterstand oplopen. „Dit meerjarenplan lijkt meer op een accountantsrapport dan op een beleidsvisie voor de toekomst", zo schrijven zij in een pas uitgekomen verkla ring. Hoewel wethouder Reijnhout naar eigen zeggen begrip heeft voor de kritiek van de bewonersvereniging, beklemtoont hij dat sanering van het stadsvernieuwings fonds onvermijdelijk is. Vanaf 1985 immers is het batig saldo van het fonds gestaag geslon ken. Over het jaar 1990 ont stond zelfs een tekort van ruim vijf miljoen gulden. Reijnhout: „We hebben ons de afgelopen jaren rijker ge waand dan we in werkelijk heid waren. Doordat de feite lijke betalingen achterliepen SCHIEDAM— In een brief aan wethouder Zijdeveld en de commissieleden voor cul tuur schrijft Jolie Hakkert, fractievoorzitter van Groen Links, bijzonder teleurgesteld te zijn over de uitkomst van de laatstgehouden commissie vergadering over het mu seumbeleid. Hakkert: „Vanuit het meest optimistische standpunt kan ik geen verbe tering vinden in de beslispun ten die in deze vergadering uit de bus kwamen. Dat is in te genspraak met de belofte die Zijdeveld deed aan het eind van de vorige vergadering waarin hij toezegde alle sug gesties en opmerkingen in een volgende nota te verwerken." Hakkert concludeert dat de bestaande lijst met eerder voorgestelde onderwerpen slechts hier en daar is aange vuld. Zij begrijpt absoluut niet dat een nieuw museumbeleid waar zo hoog over is opgege ven en waarover zoveel te doen is geweest, nauwelijks meer inhoudt dan een aantal vooral practische ^suggesties en constateringen. Zij herin nert eraan dat Zijdeveld vanaf het begin dat de kwestie 'mu seum' ging lopen heeft gezegd dat het grondig moest worden aangepakt. Jolie Hakkert had toen nog de hoop dat er een duidelijke keuze zou uitko men en dat die vooral goed beargumenteerd zou zijn. „Wij kunnen nu", aldus de woordvoerster van Groen Links, „constateren dat dit niet is gebeurd. Wij hebben destijds een notitie gemaakt gebaseerd op vragen gesteld in de commissie. Daarop is amper antwoord gekomen." Zij verzet zich tegen de func tie die het museum nu blijft vervullen. Volgens Hakkert kan het niet zo zijn dat er een soort pretpark van wordt ge maakt met voor ieder wat wils. Zij is van mening dat dit voor goed opgeleid museum personeel geen haalbare kaart zal blijken te zijn. Histori sche-, moderne- en populaire tentoonstellingen onder het dak van één gebouw zijn uit den boze, tekent ze aan. De voorkeur van de partij gaat uit naar een museum voor moderne kunst. „Maar", voegt zij daar aan toe, „als de keus van de commissieleden in een andere richting was ge gaan dan hadden wij dat niet erg gevonden, want dan kan je daar personeel op werven en je beleid op afstellen." Hak kert verbaast zich erover dat de commissieleden in de ver gadering van 22 januari niet Jolie Hakkert met nieuwe voorstellen kwa men, maar gewoon de beslis punten naliepen die vastge steld werden. Woedend Het tweede punt waar niet al leen Groen Links maar ook een aantal andere partijen woedend over is, betreft de aanstelling van het hoofd Mu seale Dienst Th. Tjabbes per 1 april. „Ik begrijp absoluut de denktrant die hieraan ten grondslag ligt niet", aldus Hakkert, „want hoe kan het college interim directeur Me taal toestemming geven ie mand te benoemen terwijl het beleid nog niet vaststaat. Wij nemen dit dan ook heel hoog op." Volgens Hakkert is nu wel veel gepraat over het museum en kunst. „Maar", zegt zij, „wij zijn mening dat de poli tiek zich in de toekomst verre zal moeten houden van be moeienissen in het museum beleid. Alleen in randvoor waarden kan zij een stem heb ben." De fractievoorzitter re ageert heftig op de geruchten die in de wandelgangen rond gaan dat 'die en die' directeur van het museum zou worden. „Je kunt als partij niet accep teren dat de personeelsinvul- ling op die manier te regelen valt. Er was een duidelijke af spraak dat B en W adverten ties zouden plaatsen en de sol licitatieprocedure open zou zijn. Het college kan er dan ook van verzekerd zijn dat wij deze gang van zaken niet zul len steunen", besluit een ver bolgen Jolie Hakkert. Wethouder Adri Reijnhout: verdomd moeilijk om te bepalen welke projecten voorrang krijgen" op de toezeggingen, hadden we ogenschijnlijk veel geld in de kas. In 1989 werd duidelijk dat de uitgaven groter waren dan de inkomsten. We hielden dan ook rekening met een ne gatief saldo. Maar dat het te kort in 1990 zo hoog zou oplo pen, had niemand verwacht". Hoewel het deficit inmiddels is gedekt door een eenmalige bijdrage uit de algemene dienst, betekent dat volgens Reijnhout niet dat de finan ciële nood is gelenigd. Om nieuwe tekorten te voorkomen pleit de wethouder voor een 'rem' op de uitgaven, „de fi nanciële middelen zijn zeer beperkt. Schiedam krijgt voor de stadsvernieuwing jaarlijks ongeveer tien miljoen gulden van het rijk. Vroeger streken we dit geld uit over drie wij ken: oost, west en zuid. Omdat er twee stadsvernieuwingsge bieden bij zijn gekomen, na melijk Nieuwland en het cen trum, moeten we de pot uit Den Haag nu in vijven verde len. Het is daarom noodzake lijk omzichtiger met de mid delen om te springen dan in het verleden. Als de bodem van de kas in zicht komt, moe ten we stoppen met toezeggin- gen", aldus Reijnhout. 'Speelruimte' Wat de praktische gevolgen van het strengere financiële regime zijn, is te lezen in het MPS. Zo wordt de financie ring van de particuliere wo ningverbetering tijdelijk ge staakt, omdat de voor 1991 beschikbare subsidiegelden al volledig zijn besteed. Grote sloop- en bouwplannen staan niet op het programma (alleen het project Galileïstraat is in voorbereiding). Alle kleinere stadsvernieuwingsplannen zijn opgeschort. Met 'stringentere kredietbe leid', zo blijkt uit het financië le overzicht van het MPS, leidt zowaar tot een positief kassaldo. In 1994 en 1995 be draagt het overschot respec tievelijk 1,6 en 5,9 miljoen gulden. Reijnhout wijst er echter op dat deze weelde slechts schijn is. Het over schot, zegt hij, is 'geforceerd' door een groot aantal-stads vernieuwingsplannen uit te stellen. Zouden alle projecten uitgevoerd worden, dan zou er in 1995 juist een tekort van 17 miljoen gulden ontstaan. „Uit het positieve saldo mag men niet afleiden dat we goed bij kas zitten. Het overschot laat zien wat wij maximaal kun nen uitgeven aan nieuw be leid. Om deze kleine speel ruimte optimaal te benutten zullen we in de komende pe riode prioriteiten moeten stel len". Commissie Reijnhout wil bij de verdeling zie verder pag. 3 SCHIEDAM De Schiedam se afdeling Van Groen Links organiseert op woensdag 20 februari 'een discussie-avond over het thema 'Het milieu en de provincie'. Aan de hand van vier onder werpen (bedrijven, bodemsa nering, openbaar vervoer en afvalverwerking) wordt beke ken of de gemeente en de pro vincie een gezamenlijk mi lieubeleid kunnen voeren. De discussie staat onder lei ding van Milja de Zwart, par lementair journalist van het dagblad Trouw en oud-mede- werker van De Havenloods. Plaats van handeling is De Teerstoof, Nieuwstraat 12. Aanvang 20.00 uur. A Reiswereld getrof fen door Golf por Problemen Chemisch IH11111 SCHIEDAM Wethouder Chris Zijdeveld (cultuur, ge meentewerken, stadsontwik keling en verkeer) wil het vrachtverkeer op de Broers- vest verminderen. Volgens Zijdeveld veroorzaken de vrachtauto's grote geluids- en stankoverlast. De wethouder baseert zijn mening op berekeningen van de afdeling Verkeer en Ver voer. Uit die berekeningen blijkt dat tussen 9.00 en 17.00 uur meer dan 1800 vrachtau to's door het centrum rijden. Slechts twintig procent daar van is bestemmingsverkeer, de overige tachtig procent is doorgaand verkeer. Hoewel de gemeente in het verleden al heeft geprobeerd het vracht verkeer om te leiden, hebben de getroffen maatregelen - zo als het doortrekken van de Westfrankelandsedijk naar de Vlaardingerdijk - geen vruch-' ten afgeworpen. In een brief aan de raadscom missie stelt Zijdeveld voor de Broersvest voor het doorgaan de vrachtverkeer af te sluiten. Door deze maatregel zal de uitstoot van stikstof met veer tien procent afnemen. De con centratie van koolmonoxide daalt met negen procent en het geluidsniveau met drie procent. Schiedam De Schiedamse afdeling van de stichting Vluchteling houdt op donder dag 21 februari een collecte. De opbrenst is bestemd voor vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. De inza meling vindt plaats van 16.00 tot 20.00 uur in het centrum en in het Hof van Spaland. Giften kunnen ook worden af gegeven in alle kerken en de zes verzorgingstehuizen - in Schiedam. Krokant gebakken Scholfilet met remouladesaus plus Franse frietjes. Lever deze bon in bij de kassa. En ga lekker samen smullen voor een heel gezellig prijsje. Geopend van 9.30 tot 19 00 uur. Koopavond tot 21.30 uur. Zaterdag tot 18.00 uur. Baby sweatshirts Kwaliteit55% katoen/45% polyester. Unikleuren zoals wit, lila, rood en mint. Maten 62 t/m 86 7,95 Baby joggingpantalons Bijpassende joggingpantalons in de maten 62 t/m 86. Met elastische taille-band 7,95 Met aantrekkoordje 9,95 Rotterdam: Schiedamseweg 179, Noordmolenstraat 76, Oudedijk (koopcentrum Den Toom),Teldersweg 191 .Burg. Baumannlaan115,Winkelcen trum "Oosterhof", Zeven kamp, Ambachtsplein 22, Rotterdam-Zuid: IJsselmon de winkelcentrum "Keizers- waard' .Katendrechtse La gendijk 359, Groene Hilledijk 235, Rhoon: Strawinskiplein 26, Zalmplaat:winkelcentrum in de Fuik ,Schiedam:Koe- markt 1, winkelcentrum "Hof van Spaland Vlaardingen: Dr. Wiardi Beckmannsingel 67. Spijkenisse: Nieuwstraat 176, Barendrecht: Dorps straat 49, Ridderkerk: Raad huisplein 10, Krimpen a/d IJssel: winkelcentrum Crimpenhof", Capelle a/d IJssel: winkelcentrum "Koperwiek'.winkelcentrum De Scholver".Nieuwerkerk a/d IJssel: winkelcentrum "Reigershof". Aanbiedingen die de voor pagina halen! Die móeten wel spektakulair zijn. Voortaan komt u ze elke week tegen in deze krant.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1