'Klein rechtse partijen worden steeds extremer' Schiedams Nieuwsblad Organisaties beschrijven handel en wandel kopstukken Overdonderende start van De Korenbeurs WD-raadslid Bulva helpt bij opbouw liberale partij in Tsjechoslowakije Marion Valkenburg verrast met een bronzen medaille Jonge lezers beoordelen boeken Heren-trio Musis Sacrum zakt onder rode streep DE HAVENLOODS DINSDAG 19 FEBRUARI 1991 Tankwagen ramt personenauto's SCHIEDAM Als gevolg van de gladheid op de weg heeft een tankwagen zaterdag avond twee personenauto's beschadigd. Het ongeval vond plaats aan de Nieuwe Haven. De tankwagen slipte, vermor zelde een verkeerspaal op een vluchtheuvel en sleurde twee geparkeerde auto's mee. Een van de wagens werd door het hek van een bedrijf gedrukt. De politie heeft tegen de 30- jarige Schiedamse bestuurder van de tankwagen proces-ver baal opgemaakt. Collecte SchiedamDe Schiedamse afdeling van de stichting Vluchteling houdt op donder dag 21 februari een collecte. De opbrenst is bestemd voor vluchtelingen in Azië, Afrika en Latijns-Amerika. De inza meling vindt plaats van 16.00 tot 20.00 uur in het centrum en in het Hof van Spaland. Giften kunnen ook worden af gegeven in alle kerken en de zes verzorgingstehuizen in Schiedam. Expositie SCHIEDAM— In Huize Frankeland zijn van 19 febru ari tot en met 31 maart schil derijen te zien van de Rotter damse kunstenaar Arthur van Steen. Als onderwerp voor zijn doeken kiest Van Steen natuurlijke objecten, zoals bloemen en vogels. De exposi tie is dagelijks van 9.00 tot 20.30 uur te bezichtigen. SCHIEDAM— De kleine rechtse partijen in ons land, de Centrum Demo craten (CD) en de Centrum Partij '86 (CP '86), die op 6 maart meedoen aan de ver kiezingen voor Provinciale Staten, worden steeds ex tremer. Dit melden Tref en Radar, twee organisaties die racisme en fascisme be strijden. Eind deze maand, vlak voor de verkiezingen, brengen Tref en Radar een brochure uit waarin onder andere een lijst namen van kopstukken uit deze twee partijen staat afgedrukt. In de brochure hebben Tref en Radar reeds bekende feiten op een rijtje gezet. Hiervoor raadpleegden zij knipselar chieven van dag-, week- en maandbladen. „De brochure is bedoeld als waarschuwing voor mensen die uit protest op dergelijke partijen stemmen," zegt een medewerker van Tref. „Je hoort wel eens zeg gen dat deze partijen onschul dig zijn, maar dat bestrijden wij. Er lopen in die kringen te veel mensen rond die er extre me denkbeelden op na houden en die een gewelddadig verle den hebben." De woordvoerder wil zijn naam liever niet in de krant hebben, omdat de acties van Tref in het verleden de nodige dreigementen hebben opgele verd. Nadat Tref bijvoorbeeld had geprotesteerd tegen de in stallatie van twee leden van CD en CP '86 in de Rotter damse gemeenteraad, kwa men er telefonische dreige menten binnen met teksten als 'We weten wie jullie zijn, we komen bij jullie' en 'We komen een handgranaat naar binnen gooien'. Onschuldig Volgens Tref en Radar zijn de kleine rechtse partijen niet meer zo onschuldig, omdat veel van de huidige kopstuk ken van CD en CP '86 afkom stig zijn uit de Nederlandse Volks Unie (NVU) of van de twee jeugdbewegingen daar van: het Nationaal Jeugd Front (NJF) en het Jongeren Front Nederland (JFN). In de brochure wordt onder het hoofdstuk 'De nieuwe nazi's' een beschrijving gegeven van de NVU, de Vikingjeugd, het NJF en JFN en de Levens boom. Over de NVU, opgericht in 1971, citeren Tref en Radar een rapport van de Binnen landse Veiligheids Dienst (BVD). Deze schreef ooit dat de NVU, waarvan Joop Glim merveen jarenlang het gezicht bepaalde, 'is opgericht vanuit een beweging van oud SS-ers met als basis de Groot-Neder landse Gedachte (Nederland en Vlaanderen).' Verder schrijven Tref en Ra dar over de NVU: 'In '82 komt Glimmerveen in aanvaring met de Raad van State, die hem verbiedt om de naam NVU te gebruiken bij de ge meenteraadsverkiezingen. De Raad beroept zich daarbij op de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, die de NVU heeft bestempeld als racistisch en in strijd met de openbare orde en de goede ze den.' Wieg De brochure gaat verder over de twee jeugdorganisaties van de NVU: 'De NVU staat aan de wieg van twee nationaal- socialistische jeugdorganisa ties, het NJF en het JFN. Zelf is haar invloed inmiddels tot nul gereduceerd, zij het dat vele NVU-kaders inmiddels een carrière maken binnen de CD of de CP '86.' Einde citaat. „En dat laatste is nou net wat we duidelijk willen maken," zegt de Tref-woordvoerder. „Aan het begin van de jaren tachtig kwam de aanhang af op het anti-buitenlander ge voel van die partijen. Nu is de rol en de positie van de extre misten binnen die partijen toegenomen. Daartegen wil len wij waarschuwen. Het blijkt bijvoorbeeld dat vooral veel ouderen op die partijen stemmen uit een gevoel van onvrede. Wij willen ze duide lijk maken dat ze him stem geven aan dezelfde soort par tijen die ze in de jaren dertig door de straten hebben zien marcheren." Kopstukken Belangrijk onderdeel van de brochure is een lijst met na men van kopstukken in ex- treem-rechtse kringen. Aan de hand van knipsels en artike len uit dag-, week- en maand bladen beschrijven Tref en Radar hun handel en wandel. Op de lijst komen bekende na men voor, zoals Hans Janmaat en de weduwe Florrie Rost van Tonningen. Andere na men in de brochure van Tref en Radar zijn die van Wim Koek (niet te verwarren met Wim Kok). Koek is lijsttrek ker in Zuid-Holland voor de CP '86 bij de Statenverkiezin gen op 6 maart. Over hem zegt de brochure: 'Hij leidde de Staatkundige Federatie, die zich onder meer onderscheid de door het verspreiden van pamfletten tegen homo's in Delft.' Als bron wordt ge noemd het Rotterdams Nieuwsblad van 5 februari 1991. Verder trok Koek vol gens de brochure lange tijd op met Joop Zwart in het partij tje Neerlands Herstel. 'Joop Zwart is een vertrouweling van de weduwe Rost van Ton ningen', aldus Tref en Radar, die zich hierbij volgens de voetnoot baseren op Het Vrije Volk van 3 februari 1984. Tweede op de lijst van de CP '86 voor de komende Staten verkiezingen is Tibor Mudde. Ook hij wordt in de lijst ge noemd. Volgens de brochure was hij lid van het Jongeren Front Nederland (JFN). (Bron: Afdruk, januari 1989). SCHIEDAM— De haast traditionele valse seizoens start van Jan Simons en Ron van der Wijk bleef dit maal uit. Zaterdag trad het duo samen met Dennis Huisman aan tegen de Blaeuwe Werelt II. Het tweede divisie debuut ver liep vlekkeloos. De Schie dammers versloegen het sterker geachte team uit Apeldoorn met maar liefst 9-1. Jan Simons was er beduusd van. „Dit hadden we niet ver wacht, zo'n overwinning doet je goed". De Blaeuwe Werelt was voor de Schiedamse vete raan geen onbekende. „Jaren geleden speelden Ron en ik in de eerste divisie ook al tegen ze, we zijn toen allebei gede gradeerd". Simons was vooral in zijn sas met het slotaccoord van de avond. Met een 21-0 game voelde hij zich de ko ning te rijk. „Eigenlijk het ideale moment om je carrière te beëindigen", lacht de cap tain. Dennis Huisman verloor als enige een partij van de sterk ste BW-troef Jaco Polman, een speler met A-licentie. Het ziet er door de bliksemstart naar uit dat de Schiedammers ook dit seizoen de grote kans hebbers zijn voor de titel. „Niet te vroeg juichen", rela tiveert Simons het succes. Over twee weken staat er met een een topper voor de deur. In Veenendaal wacht SKF dat verrassend op de eerste dag ook met 9-1 won. Bij winst van De Korenbeurs is de mo- gelijkheid daar om in een vroege fase van de competitie een gat te slaan. Zondag speelt het trio een be- kerdriekamp. In De Koop mansbeurs moet gestreden worden tegen Middelburg Zuid en ZTTC. mm VLAARDINGEN— Het zal de belangstellenden in de plaatselijke politiek niet ont gaan zijn: het Vlaardingse WD-raadslid Jan Bulva treedt de laatste tijd wat min der op de voorgrond. Uit het laatste mededelingenblad van de liberalen wordt duidelijk waarom. Het raadslid is vaak in zijn geboorteland Tsjecho slowakije' Om daar de libera len te helpen bij de opbouw van hun partij. Bulva kwam 22 jaar geleden naar Nederland na de inval van Russische troepen in Tsje choslowakije. Ook in zijn va derland was hij actief in de politiek. In januari '68 meldde Bulva zich zelfs aan bij de communistische partij. De ideeën van de toenmalige par tijleider Alexander Dubcek, wiens ideaal het was het com munisme en democratie met elkaar te verzoenen, spraken de nog jonge Bulva aan. Omdat hij op het moment van de inval in de Roemeense bad plaats Mamaia verbleef, kon Bulva net als 150.000 van zijn landgenoten aan de greep van de Sovjets ontkomen. Hij ves tigde zich in Vlaardingen en dat niet alleen omdat hier fa milie van zijn vrouw Inka woonde. „We besloten een vi sum aan te vragen voor Hol land dat we als sympathgiek- ste land van Europa zagen. Ik ben blij d^,pc hier terecht gekomen ben. De mentaliteit van de Hollanders verschilt ook niet zoveel van die van de Tsjechen", zei Bulva in 1988 in een interview in deze krant. Tijdens het communistische regime dat na de inval door de troepen van het Warschau Pact werd geïnstalleerd heeft Bulva maar drie keer, en bo vendien tegen betaling van een flinke som geld, zijn ge boorteland kunnen bezoeken. Maar sinds de omwenteling in het voormalige Oostblok is Bulva al menigmaal terugge weest in Tsjechoslowakije. Het Vlaardingse gemeente raadslid is intensief betrok ken bij het opzetten van de Tsechische liberale partij, de LDS. De laatste keer dat hij geweest is, heeft Bulva in Praag een seminair geleid voor liberale gemeenteraadsleden die op 24 november van het vorig jaar zijn gekozen. Volgens Bulva is er veel behoefte- aam scholing. „We moetep niet vergeten .dat dit de eerste vrije verkiezin gen waren sinds 42 jaar. Ook in deze 42 jaar bestonden er gemeenteraden met een verge lijkbare structuur als in Ne derland, maar deze waren al voor de schijnverkiezingen sa mengesteld door de heersende communistische partij. Van democartisch functioneren was geen sprake. De gemeen teraden moesten gewoon al tijd de voorstellen die niet tot stand waren gekomen op het stadhuis maar op het partij bureau, goedkeuren. Het is natuurlijk moeilijk om vanuit déze meeknik'-situatie óver te-schakelen naar goeqLen.dgr mocratisch functionerende gemeenteraden en him orga nen", stelt Bulva. Volgens de liberaal is er een belangrijke rol voor zijn ge boorteland weggelegd in het Nieuwe Europa. „Met haar democratische traditie, een voorloorlogs imago van een zeer rijk en industrieel land, een hoog ontwikkeld oplei dingsniveau van de bevolking dat als het de kans krijgt de zaken goed zelf op een rijtje kan zetten en organiseren, en als land, geografisch bezien, het echte hart van Europa verdient Tsjechoslowakije een goed democratisch functione rende overheid met een sterke liberale politieke partij", al dus Bulva. Bovendien kan vanuit Tsje choslowakije het liberale ge- dachtengoed verbreid worden in de voormalige communisti sche landen, vindt het ge meenteraadslid. „Tsjechoslo wakije is uitermate geschikt om te functioneren als sprink- plank van het liberalisme in geheel Oost-Europa. Mede daarom verdient onze Tsjechi sche liberale zusterpartij alle mogelijke steun". VLAARDINGEN Marion Valkenburg behaalde heel verrassend op de 400 meter bij de Nederlandse indoor-atle- tiekkampioenschappen in Den Haag een derde plaats. „Daar had ik helemaal niet op gerekend", zegt de Vlaarding se atlete, „en vooral ook de tijd die ik realiseerde was heel erg goed". Marion Valkenburg liep op de indoorbaan in de Houtrusthal een tijd van 56,17 sec., een nieuw persoonlijk re cord. De Vlaardingse atlete was ei genlijk uit op een medaille op de 200 meter, haar sterkste nummer, maar door een on gunstige loting in de finale bleef er slechts een vijfde plaats voor haar over. „Ik moest uitkomen in baan één en daarin kan jé'met direct na de start een scherpe bocht geen snelheid maken. Vooraf waren mijn kansen al verke ken op een medaille, daarom ben ik zo blij dat het juist op de 400 meter zo goed is ge gaan", aldus Marion Valken burg. Op de 60 meter kwam de atle te van Lycurgus tot een tijd van 7,64 sec. en dat leverde een vijfde plaats op. „Al met al ben ik zeker niet ontevre den over deze indoorkampi oenschappen. De komende weken probeer ik de tijden nog wat scherper te zetten bij wedstrijden in Duitsland", besluit Marion Valkenburg. De tweede Vlaardingse atlete, Jolanda van Walsum, kwam op het verspringen niet verder dan een afstand van 4,82 me ter. Ook op de 60 meter hor den kwam de Fortuna-atlete niet verder dan de serie. Marion Valkenburg verrast met een derde plaats op de 400 meter. Expositie ikonen Leendert Pronk VLAARDINGEN In drukwinkel en galerie Pervelle wordt vrijdag een tentoonstelling geopend van ikonen van Leendert Pronk (67). De opening zal worden verrickt door ds. Cor de Bildt. De ikonen van Pronk vertonen dezelfde uitstraling die ikonen van oudsher hebben gehad: mystieke devotie. De tentoonstelling is tot en met 6 april van dinsdag U en met zaterdag van 9.30 tot 17.30 uur te bezichtigen in de galerie aan c Fransenstraat 25. Maandag is de galerie vanaf 11.00 uur geopend. Voorjaarsconcert SCHIEDAM Zangvereni ging Excelsior geeft op vrijag 8 maart een voorjaarsconcert in gebouw De Ark. Medewerking aan dit concert verlenen harmonie Wilton Fij- enoord, Mannenkoor Al- brandswaard, solisten Mariët Kaasschieter, sopraan en Joost v.d. Linden, tenor, en aan de vleugel Peter Beijers- bergen Van Henegouwen. Algehele leiding is in handen van dirigent Eric van Dalum. De toegangsprijs is f 7,50, CJP 65+ f 6,-. Het concert in De Ark aan het Hargplein begint om 20.00 uur. Recordjacht Henk Moerer SCHIEDAM In de anoni miteit van het amateurvoet bal vinden soms opmerkelij ke gebeurtenissen plaats. Onder de kop 'D.P.W.er in het Guiness Book of Re cords' plaatste de SVDPW- redactie van het clubblad het volgende stuk. „Wat misschien nog nooit een voetballer gebeurd is, staat bij de eerste thuiswed strijd van het zesde met gro te waarschijnlijkheid te ge beuren. Henk Moerer in het Guiness Book of Records. Na lang rekenen, naslaan van oeroude Weekend- nieuws (naam clubblad, red.) en informatie bij John Fre- derikstad zijn we erin ge slaagd, op één of twee na, het aantal strafschoppen te ach terhalen dat Henk in de loop van zijn indrukwekkende cariière tegen heeft gekre gen. Op die één of twee na zijn dat er 'duizend'. Beslo ten is om bij de eerstvolgen de thuiswedstrijd, mits Henk er weer één tegen- krijgt, hem daarvoor in het zonnetje te zetten. Vanzelfsprekend zullen zijn medespelers er alles aan doen om Henk die huldiging te laten krijgen. Desnoods zullen er enkelen op hun knieën gaan lopen, om zo op Henk te lijken, en dan de tegenstander onderuit halen en de schuld op Henk af te schuiven. Dus de volgende thuiswedstrijd van het zesde wordt weer net als vanouds een grote happening." ROTTERDAM De gemeen te Rotterdam heeft besloten een nieuw telefonische infor matielijn in te stellen over de oorlog in het Golf-gebied. Het nieuwe nummer is 010- 413 70 30. De gemeente heeft beslo ten een nieuw nummer in te stellen omdat het vorige mer tot voor een half jaar van de Rotterdamse VW wa: SCHIEDAM— 'Duik in de boeken en val in de prijzen' dat is de slogan van de Neder landse Kinderjury 1991. De Schiedamse bibliotheken heb ben zich dit jaar voor het eerst aangesloten bij deze actie. Kinderen die hieraan willen meedoen krijgen als opdracht om voor 18 mei aanstaande drie boeken te lezen en daar hun oordeel over te geven. De boeken die daarvoor in aan merking komen sijn Uitgege ven vanaf 1990 en geschreven door Nederlandse en buiten landse auteurs. Ook stripboe ken en informatieve lektuur dingen mee naar de gunsten de jeugdige lezers. Van de boeken die als favoriet uit de bus komen wordt een top-vijf samengesteld. De winnende schrijver ontvangt zijn prijs van de Nederlandse Kinderjury tijdens de Kinder boekenweek in oktober. De Schiedamse bibliotheken willen niet alleen aan de lan delijke wedstrijd mee doen maar organiseren voor Schie- dammertjes ook een actie. Van de uitkomst van de plaatselij- idseijurylecjgn zal eveneens een top-vijf worden samengesteld. -Om mee te kunnen-doen heb ben de kinderen een deelna meformulier nodig. „Als zij drie boeken hebben gelezen ontvangen zij in de biblio- SCHIEDAM— In Vlaardin gen stelde het heren-bowling trio van Musis Sacrum zondag ernstig teleur. Op de vijfde speeldag van de hoofdklasse competitie pakten de Belgen Gert Schollen, Gerry Ver- bruggen en Schiedammer Er- win van Loon slechts drie punten. Tegen Neroc Eindhoven was het nog verdienstelijk: twee punten. Tegen Vlaardingen was het verlies vooral de eer ste game pijnlijk. Door drie opeenvolgende strikes van Vlaardingse zijde verloor Mu sis een voorsprong. Uiteinde lijk moest het drietal punten worden ingeleverd bij het als vijfde geplaatste Vlaardingen. Als slot volgde een schamel puntje tegen koploper Intraco Goes/Emmen. Door het magere resultaat is de Schiedamse équipe met nog één ronde voor de boeg gezakt naar een achtste plaats hetgeen degradatie zou bete kenen. Op 17 maart krijgt de Schiedamse titelverdediger in Duivendrecht een laatste kans zich te handhaven. In Amstelveen kwamen Jolan da Brandsma, Dilja Mettes en José Kuyeren bij de trio-lea gue voor dames in actie. Zij deden dat beduidend beter en pakten zeven punten. Tegen Hofstede II werd één punt ge pakt, maar Etten Leur en Den Helder moesten alle punten aan de Schiedamsen overla ten. Deze Musis-ploeg stijgt nu uit de degradatiezone naar een zesde plaats. Jolanda Brandsma presteerde prima door in zes games 1.181 pins te noteren, een gemiddelde van 197 per game. Aanstaande vrijdag wordt in het Musis Sacrum complex aan de Lange Haven een 24- uurs marathon gehouden. De start is om 19.00 uur. Het re creatieve toernooi kent twaalf deelnemende teams bestaande uit vijf personen. De winnaar komt in het bezit van de EVR- wisselbokaal. Tussen de be drijven door moeten de deel nemers nog meedoen aan een heuse play-backshow(!) Trainerstrio blijft LUK/UVG trouw theek een leuke verrassing", aldus Joke Visser van de Jeugdbibliotheek. „Boven dien maken zij kans op het winnen van een boekenbon als zij hun formulier weer inleve-^ ren". Deelnameformulieren liggen klaar in de Jeugdbibliotheek aan de Korte Haven, en de filialen Noord, Zuid en Nieuwland. SCHIEDAM Om de conti nuing in hun vereniging te bewerkstelligen heeft het be stuur van de handbalvereni ging UVG de contracten van damestrainer Leon Luyster- burg, oefenmeester bij de he ren Wim van den Kieboom en jeugdtrainer Rene Bos ver lengd. In navolging van Van den Kie- boon tekenden ook Luyster- burg, die al zes jaar het in de eredivisie uitkomende dames team onder zijn hoede heeft, en oud eerste elftalspeler Rene Bos voor twee jaar bij. Het bestuur dat over het ver lengde dienstverband van het drietal zeer tevreden is, is nog in onderhandeling met Leo Schlarmann. De contractbe sprekingen met de trainer van het in de derde divisie acte rende schaduwteam van de damesafdeling zijn afgelopen week geopend. Sjoeltoernooi week uitgesteld SCHIEDAM— De activitei tencommissie van diensten centrum De Woudhoek heeft besloten het sjoeltoernooi en week later te beginnen dan was gepland. Dit in verband met de weersomstandigheden. De wedstrijd begint nu op donderdag 21 februari. De tweede speeldag verschuift hierdoor een week en vindt niet plaats op donderdag maar op vrijdag. Aanmelding is tot 19 februari nog mogelijk en wel op elke werkdag tussen 9.00-12.00 uur. De kosten bedragen f 2, per deelnemer. Vervolg voorpagina van de schaarse financiële middelen de raads-commissie meer zeggenschap geven. „Tot op de dag van vandaag is het zo dat de projectteams, die zijn samengesteld uit een aan tal ambtenaren en vertegen woordigers van wijkinstellin- gen, een conceptplan opstel len en het vervolgens aan de commissie voorleggen. Hoe wel de commissie een project team kan opdragen zijn huis werk over te doen, vinden sommige leden - en niet onte recht - dat zij al in een vroeger stadium bij de planning be trokken moeten worden. Door de commissie sneller in te schakelen krijgt de politiek meer invloed op de besteding van het geld". Volgens Reijnhout zal het 'verdomd moeilijk' zijn te be palen welke stadsvemieu- wingsprojecten de komende jaren voorrang moeten krij gen. Op dat van terreinen is er, aldus de wethouder, spra ke van een kwaliteitsachter stand. Het zorgenkind bij uit- stek is de wijk Nieuwland. Reijnhout verwacht dat uit voering van het Beheerplan Nieuwland (dat in de begro ting vooralsnog 'pro memoria' is gesteld) tientallen miljoe nen guldens zal kosten. Monumenten Voor de restauratie van mo numenten en de verbetering van het vooroorlogse woning- bezit is eveneens veel geld no dig. Overigens betekent stads vernieuwing volgens Reijn hout niet dat de stad volge bouwd moet worden. „Stads vernieuwing is meer dan dat; het is de verbetering van het woon- en leefklimaat. Je zou daarom ook moeten overwe gen na de sloop van een pand het braakliggende terrein voor groenvoorzieningen of een speeltuin te gebruiken". Reijnhout hoopt dat de ge meenteraad bereid is het stadsvernieuwingsfonds aan te vullen met extra geld uit de algemene dienst. Verder wil hij particulieren en bedrijven overreden een deel van de stadsvernieuwing voor hun rekening te nemen. Dat het rijk zijn bijdrage verhoogt, lijkt de wethouder zeer on waarschijnlijk. Reijnhout: „Den Haag onder schat de noodzaak van stads vernieuwing. De gemeenten proberen al geruime tijd ver geefs geld te krijgen voor de projecten in de na-oorlogse wijken. Dit jaar hebben we met moeite voorkomen dat staatssecretaris Heerma het budget voor de stadsvernieu wing heeft verlaagd. Maar of dat ons volgend jaar weer lukt, is nog de vraag".

De Havenloods | 1991 | | pagina 3