'Ook in Provinciale Staten speelt eerlijk delen een rol' 'Arme landen zijn geketend aan hun hoge schuldenlasten' DE HAVENLOODS PvdA-kopman Van der Vlist over milieu, Zestienhoven en vervoer PvdA-Statenfractie deelt kritiek op visie van OOR Wie had dat verwacht? DONDERDAG 21 FEBRUARI 1991 8-582 Een verdeelde lijsttrekker? SCHIEDAM Bijna 44 jaar geleden werd Hans van der Vlist in Rotterdam geboren. Zijn opvoeding genoot hij grotendeels in Middelburg, waarna hij aan de TH in Delft ging studeren. Halver wege de roerige jaren zestig werd hij lid van de Partij van de Arbeid. "Toch is hij de hele Nieuw Linksbewe ging min of meer aan voorbij gegaan", zegt hij. "Ik ben niet zo gemakkelijk in een hokje te vangen." In 1973 kwam hij werken en wonen in Schiedam. "Daar doorliep ik het partijappa raat en bekleedde diverse be stuursfuncties. Zo'n vier jaar later werd ik in de Provinci ale Staten gekozen en in '87 kwam ik in het college te recht. Aanvankelijk als ver vanger van twee zieke par tijgenoten, later als volwaar dig gedeputeerde met als hoofdpost het milieu." Vier jaar geleden was Van der Vlist eveneens kandidaat voor een zetel in de Tweede Kamer, maar door het mati ge verkiezingsresultaat van de PvdA viel hij buiten de Haagse boot. "Geen ramp hoor", stelt hij nu. "Ik heb het prima naar mijn zin in Zuid-Holland. Maar ik sluit beslist niet uit dat ik in de toekomst nog eens een gooi doe naar een plek in het poli tieke hart van Nederland." Tot slot over zijn (gedeelde) lijsttrekkerschap. "Eigenlijk een rare situatie, drie lijst trekkers in deze regio. In Rotterdam en Den Haag gaan we de Statenverkiezin gen in met lokale lijstaan voerders, terwijl ik voor de rest van het gewest als kop man fungeer. Nee, ik ben niet zo blij met dat gegeven. Het komt op mij over als verou derd. Maar je ziet dan toch dat de plaatselijke partijor ganisatie een stuk invloed heeft. Eén lijsttrekker zou naar de kiezers toe duidelij ker geweest zijn. Jammer..." VLAARDINGEN—De Nieu we Dansgroep treedt dinsdag 26 februari op in de Stadsge hoorzaal. In de voorstelling zijn twee choreografieën te zien van Jacqueline Knoops, de artistiek leidster van de Nieuwe Dansgroep, en een choreografie van de Ameri kaan Donald Byrd. SCHIEDAM Hans van der Vlist blijkt niet gefrus treerd. De gewestelijke lijsttrekker van de PvdA bij de komende Provinciale Statenverkiezingen weet dat de stembusuitslag op 6 maart in hoge mate een af spiegeling is van de actuele landelijke politieke ver houdingen. „Mensen stem men op grond van een groot aantal factoren, waarvan de nationale poli tiek wellicht de belangrijk ste is. Dat weet je als regio naal bestuurder en politi cus. Dus moet je daar ver der niet moeilijk over doen. Ook niet wanneer de PvdA, zoals op dit moment, in de hoek zit waar de klappen vallen. Er zijn belangrijke onderwerpen genoeg voor ons, zoals milieu, inko mensverdeling, ouderenbe leid, openbaar vervoer..." De Schiedamse politicus pro fileert zich als een milieube wuste burger. Niet alleen tij dens zijn werkzaamheden, ook in het dagelijks leven geeft hij zich rekenschap van zijn omgeving. „Mensen zien vooral de kleine aspecten van het milieu over het hoofd", zegt Van der Vlist. „Zo ga ik elke morgen met mijn hond een stuk hardlopen. Dan neem ik dus wel een mini-honden- toilet mee, bestaande uit een schepje en eer. zakje. Grote boodschap, kleine moeite." „Natuurlijk zie ook ik wel in dat stortplaatsen en vuilver brandingsinstallaties geheel andere hoofdstukken zijn, maar burgers gaan zo gemak kelijk voorbij aan die dage lijkse, kleinschalige milieu vervuiling. Er moet in de ko mende jaren gewoon minder afval worden geproduceerd, dat is cruciaal. Ik geloof nau welijks in preken, maar hoop wel dat mensen de noodzaak van kleinere projecten in zul len zien. Het is te simpel om steeds te wijzen naar de grote vervuilers. Nee, pak het ook in de huishoudens aan. Zoals er nu wordt geëxperimenteerd met het gescheiden inzamelen van groente, fruit- en tuinaf val, dat is de methode." „Men mag niet vergeten dat we het milieuvraagstuk pas vrij laat gesignaleerd hebben. Toen ik als gedeputeerde aan trad, in '87, werd het vrij plot seling een actueel thema. Maar als probleem is het voor die tijd onderschat. Daarom hebben we de afgelopen jaren een soort inhaalrace uitge voerd. De verbrandingsinstal laties en stortplaatsen in Zuid-Holland zijn echter niet toereikend. Vandaar dat we nu voor een groot deel op ba sis van ruilcontracten werken met provincies als Drenthe voor vuilverbranding en met Utrecht en Noord-Holland als stortplaatsen." Lickebaert „Toch zal Zuid-Holland in de nabije toekomst in haar eigen vuilafvoer moeten kunnen voorzien. Daarom wordt nu druk gezocht naar passende lokaties, zoals de Lickebaert in Vlaardingen. Mits goed uit gevoerd, met strikte naleving van alle voorschriften, moet dat mogelijk zijn zonder ge volgen voor de omgeving. Ik realiseer me echter dat je met zo'n boodschap niet populair wordt, maar er zijn geen alter natieven. We kunnen andere provincies niet blijven opza delen met onze rotzooi. Ja, we hebben er met z'n allen, ook de politici, in het verleden een potje van gemaakt. Dus moet er nu ingegrepen worden, want de rekening krijgt je vroeg of laat gepresenteerd." „Een andere kwestie is de luchthaven Zestienhoven. Ook daarover heeft de PvdA een duidelijk standpunt, na melijk dat het vliegveld moet verdwijnen. We hebben een ambitieus plan opgesteld on der de naam Parkstad. Daarin staat duidelijk dat de komen de 25 jaar zo'n 400.000 wonin gen in Zuid-Holland gebouwd moeten worden, waarbij in hoge mate wordt voorzien in de woningbehoefte van de la gere inkomensgroepen. Dan is het onzin om een eigenlijk overbodige luchthaven te VLAARDINGEN— De Sta tenfractie van de PvdA deelt de kritiek van de niet-Rotter- damse gemeenten dat in de concept strategische visie van het Overlegorgaan Rijnmond- gemeenten de nadruk teveel op de economische ontwikke ling wordt gelegd. Dat zegt milieugedeputeerde Hans van der Vlist. De PvdA-politicus vindt dat er niet genoeg nagedacht is over de duurzame ontwikke ling van de Rijnmond. „Het accent ligt te weinig op het milieu en te veel op bijvoor beeld de aanleg van wegen. De visie van het OOR, maar ook die van ROTOR, is te eenzij dig. 'Er wordt aangekoerst op een economische ontwikke ling, ongeacht de milieuconse quenties", stelt Van der Vlist. De gedeputeerde zit met dit standpunt op één lijn met de meeste milieuwethouders uit de Rijnmond. Onlangs spra ken ze in een brief aan de eigen gemeenteraden hun ver ontrusting uit over de geringe aandacht die het milieu in de concept strategische visie krijgt. Op 9 maart vergaderen de PvdA-gemeenteraadsfracties over de toekomst van de Rijn mond. Over kiezer en koningin SCHIEDAM— Provinciale Statenverkiezingen of niet, met de kennis van het staatsrecht is het matig ge steld. Secht één op de vier Nederlanders beseft dat op 6 maart niet alleen de leden van de Provinciale Staten worden gekozen, maar indi rect ook de leden van de Eer ste Kamer. Dat blijkt uit een NIPO-on- derzoek dat onlangs werd gehouden. Van de onder vraagden bleek 27 procent op de hoogte van het feit dat de samenstelling van de Eer ste Kamer wordt bepaald door de leden van de Provin ciale Staten. De meeste men sen gaven onverbloemd toe dit niet te weten, anderen verkeerden in de veronder stelling, dat de leden van de Eerste Kamer rechtstreeks worden gekozen (7 procent), dan wel door de gemeentera den worden aangewezen (1 procent). Twee procent was er zeker van dat de Koningin de samenstelling van de Eer ste Kamer bepaalt. Van de geënqueteerden zei maar 1 procent zeer goed op de hoogte te zijn van de ta ken van de Eerste Kamer. handhaven. Daar moeten hui zen en groenvoorzieningen komen. Kijk eens, Schiphol is binnen drie kwartier te berei ken. Dat is eenzelfde tijdsbe stek als je nodig hebt om van uit het centrum de luchtha vens van Parijs of Londen binnen te komen. Daarnaast is Zestienhoven milieubelas tend. Wat ons betreft maakt het vliegveld dan ook plaats voor een deel van het 'groene hart' van Zuid-Holland." „Van het grootste belang de komende tijd is het openbaar vervoer. De PvdA wil het openbaar vervoer op de eerste plaats betaalbaar houden en op de tweede plaats sterk uit breiden. Voor de Rotterdamse regio denken wij onder meer aan een metrolijn van Schie dam naar de Beneluxtunnel en Spijkenisse en een railver binding tussen Vlaardingen- Holy en Schiedam. Dat valt binnen een integraal pakket aan voorzieningen, waarbij de nadruk ligt op het lichte rail- net. Een hoge frequentie, kwaliteit en betrouwbaarheid moeten hierbij kernbegrippen worden. Als voorlopige maat regel zou eventueel de snelbus een bijdrage kunnen leveren. Opkomst I Van der Vlist (PvdA):„Landelijke politiek belangrijke factor bij uitslag". Over de opkomst bij de ver kiezingen van 6 maart kent Van der Vlist weinig twijfels. „Die zal tussen de 60 en 70 procent liggen", zegt hij. „Dat is normaal. Mocht minder dan 60 procent van de kiezers op komen dan is dat voor mij een teleurstelling. Door de Golf oorlog zal de campagne wat ingehouden zijn. Minder toe ters en bellen, meer huis-aan- huisbezoek dit keer." „Natuurlijk, er wordt in de Staten minder aan harde poli tiek gedaan dan in de Tweede Kamer. Het is meer een be- stuurslaag;er heerst meer con sensus tussen de verschillende partijen. Dan neemt niet weg dat er belangrijke beslissin gen worden genomen. Zaken die iedereen aangaan, zoals op het gebied van ruimtelijke or dening, energiepolitiek en landbouw. Ook op die punten moet een sociaal-democrati sche partij belangen beharti gen. Juist met het oog op eer lijk delen, zou ik zeggen." „Ja, en dan spelen natuurlijk zaken als de Tussenbalans, bezuinigingen, vice-premier Kok en de Golfoorlog een rol. Maar zijn we daarmee niet te rug bij de landelijke poli tiek?" ISO-GUIDE Teken v/d Driftstraat 23 3131 JG Vlaardingen Tel. 010-4354005 DE C.V.U. AL 60 JAAR UW VERTROUWEN WAARD Coöperatieve vereniging voor uitvaartverzorging U.A. TELEFOON: 010 - 4.66.11.00 (dag en nacht bereikbaar) Rouwkamers in Rijnmond, Gouda en omgeving. Opgericht 2 Oktober 1933 COÖPERATIEVE VERENIGING VOOR UITVAARTVERZORGING Hoofdkantoor Bergweg 287,3037 EN Rotterdam. Werkgroep wil mensen bewust maken van problemen in Derde Wereld VLAARDINGEN 'Van schuldenlast bevrijden'. Dat is dit jaar het thema van de vastenactie in Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Daarmee wordt afgeweken van het lande lijke thema ('Schuldenlast, Wegener IxtLs^ianbuLsbLsden HOOFDKANTOOR: Wegener Huis-aan-huisbladen B.V., 'e 12-16, Gebouw Telefoon (centrale): 010-4.699.911 DUO'S (rubrieksadvertenties): 010-4.699.444 Telex 23196 Telefax direktie: 010 - 4.699.362. Telefax advert, afd.: 010 - 4.600.205. BIJKANTOOR: Hoogstraat 122, 3131 BP Vlaardingen, Postadres: postbus 220, 3130 AE Vlaardingen, tel. 010-4352911 Kantooruren: maandag t/m donder dag 08.30-17.00, vrijdag 08.30- 16.00 uur. ADVERTENTIEVERKOOP: VLAARDINGEN: Nico Heynen (tel. privé 010-4.101.215) DISTRICTVERKOOPLEIDER: REDACTIE: Susan de Ligt en Robert IT: Gerard Verver (tel. privé }-17787) DE HAVENLOODS verschijnt elke donderdag huis-aan- in Rotterdam e.o. in 13 edities en sn uitgave van Wegener huis-aan- DIRECTEUR: V Doom. Wegener huis-aan-huisbladen ver schijnen in Zuid-Holland wekelijks een totale oplage van ruim een rr joen exemplaren. Interlanden/Spreigroep. Bezorgklachten: 010-4.699.201/4.352.911 de geruisloze oorlog'). „Dat vonden we te negatief", vertelt Han Raeijmaekers van de regionale werk groep vastenactie. „Het geeft goed weer wat er aan hand is maar het is te veel neerdrukkend. We hebben geprobeerd er een andere wending aan te geven door er het woordje 'bevrijden' aan toe te voegen". Volgens de werkgroep zijn de pro blemen in de zogenaamde Derde Wereldlanden gro tendeels te verklaren door de enorme schuldenlast die deze landen hebben aan het rijke Westen. De geza menlijke schuld van de ontwikkelingslanden be draagt momenteel al meer dan 2600 miljard gulden. „En dat bedrag stijgt met de minuut." Deze situatie is volgens Ellen Haas ontstaan in het begin van de jaren zeventig. „In die tijd was er veel geld in om loop. De Westerse banken moesten hun geld kwijt en bo den arme landen geld aan te gen een lage rente. Er werd niet gekeken of deze landen de schulden ook terug konden betalen. Tien jaar later steeg de rente echter fors, ook voor de landen die tegen lage rente in de jaren zeventig leningen hadden afgesloten. Deze lan den kunnen nu de rente niet betalen, laat staan de aflos sing. Ze zijn met handen en voeten gebonden aan him schulden", vertelt Haas. Inmiddels zijn sommige lan den volgens Han Raeijmae kers jaarlijks al meer dan de helft van hun bruto nationaal inkomen kwijt aan het betalen van de rente. „De kapitaal stroom van de rijke naar de arme landen is dan ook in 1982 compleet omgedraaid. In tegenstelling tot wat de mees te mensen denken gaat er te genwoordig meer geld van de Derde Wereld naar het Wes ten dan andersom", aldus Raeijmaekers. Sommige banken hebben po gingen om de lening geheel terug te krijgen opgegeven en zijn er al toe overgegaan om de schulden van de arme lan den door te verkopen aan lie den die denken nog wat bij de deze landen te kunnen lospeu teren. „De Derde Wereldlan den worden een soort slaaf. Het is een nieuwe soort sla vernij. De schuldeisers gaan bepalen wat er met zo'n land hun schuldenlast, (tekening Len gebeurt. Het is een vorm van jezelf verkopen zoals vroeger iemand zichzelf moest verko pen om zijn schulden te beta len", stelt Haas. Om de schulden te kunnen be talen, hebben de arme landen moeten besluiten om de eigen uitgaven te verlagen en de in komsten te verhogen door de in eigen land hoogst noodza kelijke grondstoffen naar het Westen te exporteren. Voor de eigen bevolking bleef steeds minder over. De bezuinigin gen hebben hun tol geëist: ar moede, honger, slechte ge zondheidszorg en slecht on derwijs. Veel landen hebben boven dien nieuwe leningen moeten afsluiten om de rente over de schulden te kunnen betalen. Het Internale Monetaire Fonds (IMF) en de Wereld bank speelden hierbij een be langrijke rol. Het betekende echter dat de toch al zwaar getroffen landen nog meer moesten gaan bezuinigen. Een toename van de werkloosheid, honger, kindersterfte en aan tasting van het milieu is hier van het gevolg. Vooral de zwakke groepen in de samen leving worden hierdoor ge troffen. Volgens voorzichtige schattingen sterven er jaar lijks 40 miljoen mensen van de honger, dat wil zeggen 5000 per minuut, tijdens de 'geruis loze oorlog'. Volgens Kees van Reisen, voorzitter van de werkgroep, is het te makkelijk om te zeg gen dat het de eigen schuld is van de arme landen. „Mensen die zeggen dat die landen het aan zichzelf te wijten hebben, weten niet hoe deze situatie ontstaan is. Natuurlijk zijn daar ook fouten gemaakt. De mensen moeten echter besef fen dat die landen nooit een democratisch bestuur hebben gekend en jarenlang uitgebuit zijn. Er zit ook iets in het Wes ten mis en dat komt neer op 'geld is macht'." Ellen Haas: „Een claim op een ontwikkelingsland betekent nog macht over dat land heb ben. De Derde Wereldlanden zijn nog steeds afhankelijk van het Westen." De regionale werkgroep vas tenactie wil dit patroon gaan doorbreken. Men wil dit be reiken op twee manieren: door het bewustmaken van de men sen in het Westen en door het ondersteunen van projecten aan mensen aan de basis in de Derde Wereldlanden. De komende weken zal op veel scholen, tehuizen, instellingen en kerken aandacht worden besteed aan de schuldenpro blematiek van de arme lan den. Het gaat niet alleen om het geven van giften, stelt de werkgroep nadrukkelijk. Lie ver ziet men dat de consumen ten in het Westen hun geld op een voor de Derde Wereld ver antwoorde manier beleggen en dat ze op een verantwoorde manier artikelen uit de arme landen kopen. „Het moeilijke van geld geven is dat je de mensen niet in hun waarde laat. Het is beter om aan coöp eraties in die landen geld te lenen tegen een vaste lage ren te. Zolang je mensen de kans geeft om terug te betalen maak je ze niet afhankelijk. Bovendien hebben hebben ze dan een verplichting, ze moe ten er wat voor doen. De rente is heel laag. Alleen de admini- :e spiraal en vooral de zwakke groepen in de stratiekosten worden er van betaald", zegt Haas. De werkgroep zal de komende weken andere manieren van sparen en beleggen onder de aandacht brengen. Wie zeker wil weten dat zijn spaargeld niet voor verkeerde doelein den wordt gebruikt kan te recht bij een alternatieve bank als de Algemene Spaar bank Nederland (ASN), de Triodosbank Memomunt, het Mama Cash (voor vrouwen projecten) en sinds kort bij het Andere Beleggings Fonds (ABF). Een stap verder gaat de Oecumenische Ontwikke- lings Coöperatie van de ker ken. Bij de Nederlandse steunvereniging de NVOC zijn certificaten te koop waarop men weinig of geen dividend krijgt. Met de opbrengst wor den projecten in de Derde We reld opgezet. Maar ook door kritisch bood schappen te doen, kan de Der de Wereld een eind geholpen worden. Een goed voorbeeld is de Max Havelaar-koffie. Doordat de koffie direct van de koffieboeren wordt ge kocht, krijgen deze nu een groter deel van de winst. Tot voor kort kwam de winst vooral bij de tussenhandel te recht. De meeste producten die in de Derde Wereldwin kels worden verkocht, zijn di rect van de inwoners van de ontwikkelingslanden afkom- De werkgroep regionale vas tenactie zal met de opbrengst van dit jaar ook een aantal projecten in de arme landen opzetten om zo aan de basis te helpen het leven van de men sen in deze landen te verbete ren. De aandacht is met name gericht op de Filippijnen, In dia, Namibië, Nicaragua en en de Palestijnen. Maar ook bij de ontbossing van de regen wouden zal de werkgroep in Vlaardingen, Schiedam en Maassluis stilstaan. Voor meer informatie over de vas tenactie: Kees van Reisen, tele foon 010-434 61 49 of Han Raeij maekers, telefoon 010-434 88 80. STICHTING KINDEROPVANG KATJA KINDEROPVANG IN EEN GASTGEZIN Zoekt u voor uw kind kinderopvang? of wilt u bij u thuis 1 tot 4 kinderen opvangen en verzorgen? Het gastouderburo brengt gastouders en vraagouders met el kaar in kontakt, om kinderopvang voor kinderen van 0 t/m 12 jaar in een gezin mogelijk te maken. Het opvangtarief voor een kind bedraagt 3.00 per uur. Voor meer informatie kunt u kontakt opnemen met Joke Bassant (coördinator gastouderbureau) op: dinsdag en donderdag van 9.00 tot 10.30 uur. Gastouderburo Adres: Lange-Haven 107-109 3111 CD Schiedam Tel.: 4265819 Aleulx'l fabriek Oisterwijk Oisterwijk, Heusdensebaan 65,04242-19012.

De Havenloods | 1991 | | pagina 3