999 DE PRIJS IS niet in de vuilniszak' 'Klein chemisch afval Basisschool Het Windas houdt grote schoonmaak Internationale Vrouwendag in teken van vrouw en cultuur Varkens Rollade Run der Biefstuk]] f Malse- Bief lapjes] 295 Stukje Fricandeau 795 SPONSORS ELLEN BELZER smeder 11 VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal presenteert KEI VLAARDINGS SONG- EN MINIPLAÏBACK FESTIVAL STUDIO Grote finale op 2 maart 1991 SPONSORS VLAARDINGEN VLAARDINGEN VAN HOGENDORP JAN DULFER Grondonderzoek en mestadvies service aan amateurtuinders Katja ontwikkelt nieuw initiatief kinderopvang DINSDAG 26 FEBRUARI 1991 9-172 t Kalfsgehakt van het varken, kiloI I BALLETSTUDIO TENNISCENTRUM i.s.m. de Nieuwe Vlaardingse Courant en Rita Young Entertainment Juwelier - Horloger ran <MM>Q>OOfe Aanvang 20.00 uur Zaal open 19.00 uur Kaarten a 15,- te verkrijgen v.a. 5 februari bij Stadsgehoorzaal, Schiedamseweg, Vlaardingen. WïmScholtes iac. herwei jer^W^ OIRK DE DERDELAAN 1f> V&D STADSGEHOOR ZAAL DRUKKERIJ Nvw Vlaardingse Courant FOTO STUDIO 010-4355700 Drukkerij Ridderhof SCHIEDAM Klein che misch afval behoort met oud papier, glas en groente en fruit (GFT-afval) tot de cate gorie huisvuil dat gescheiden wordt ingezameld. In verhou ding tot de voortvarende wijze waarop de Schiedamse burger glas en papier verzamelt valt de opbrengst van het klein chemisch afval (Kcal) echter tegen. Vorig jaar belandde 37.000 kg chemisch afval niet bij het stedelijk huisvuil. Het overgrote deei van deze hoe veelheid bestond uit verfres- ten en 5500 kg aan batterijen. Vergeleken met de in Neder landse huishoudens gebruikte 4000 ton batterijen en 14.000 ton verfafval is die opbrengst niet hoog. Het Ministerie van volkshuisvesting en ruimtelij ke ordening (VROM) heeft be rekend dat een derde van alle batterijen nog in de vuilniszak verdwijnt. Vooral jongeren tot 25 jaar, een groep die een roy aal gebruik maakt van batte rijen, zijn weinig betrokken bij het gescheiden inzamelen. Het gemeentelijk beleid is vol gens Maïi-BiHgenottte, -voor lichter van dé ONS, erqp ge richt onr zo wëinlg mogelijk produkten die schadelijk zijn voor het milieu te gebruiken. „Dat betekent", zegt hij, „dat oplaadbare batterijen of bat terijen waarin geen milieu be lastende chemische stoffen zitten steeds meer worden in gezet". Gelukkig komen deze soorten steeds meer in de han del, aldus Dingenouts. Het klein chemisch afval dat de ONS inzamelt gaat nadat het is gesorteerd naar het Pro vinciaal Depot in Rotterdam. „Doordat de overheid nog steeds geen raad weet met deze gevaarlijke materie, slaat Afval Verwerking Rijnmond deze rommel voorlopig op tot dat er een manier gevonden is om een en ander te hergebrui ken", tekent hij daarbij aan. Voor wat betreft de oplaadba re batterijen is het TNO op het ogenblik bezig aan een onder zoek om het daarin voorko mende nikkel en cadmium ge schikt te maken voor herge bruik. Voor de 'ouderwetse' batterij is tot op heden geen oplossing gevonden. Dinge nouts benadrukt dat het ge meentelijk beleid gericht is op de scheiding van het afval bij de bron. „Het blijft daarom zaak om artikelen waarvoor nu geen oplossing beschik baar isdpart te houden.en dan moeten wij jnaar hopen pp onfwikVelihf fen die in de toe komst dit probleem helpen oplossen", zegt hij. Hij verzoekt mensen die klein chemisch afval meegeven aan de chemokar, zoals flessen, blikken en dozen, te voorzien van een opschrift, zodat voor degenen die met deze stoffen omgaan duidelijk is waar het om gaat. Ook als er enige twij fel bestaat over het wel of niet chemische karakter van de spullen kan een telefoontje met de ONS hierover uitkomst bieden. Chemokar Artikelen die in ieder geval met de gemeentelijke chemo kar mee kunnen zijn: lege spuitbussen, schoonmaak middelen, cosmetica, zoals nagellak, linten van typema chines en printers, spaarlam pen als ook ontwikkel-fixeer- en stopbaden voor film en foto en de reeds genoemde verfres- ten en batterijen. De laatsten kunnen ook in de daarvoor bestemde bakken gedepo neerd worden die in de hele stad verspreid staan. Oude medicijnen, ook homeopati- sche, kunnen terug naar de apotheek. m Schiedammers die hun klein chemisch afval kwijt willen kunnen contact opnemen met de Openbare Nutsbedrijven telefoon 462 22 22 toestel 245. SCHIEDAM De festivitei ten rond de Internationale Vrouwendag op vrijdag 8 maart gaan van start met een ontbijt voor alle vrouwelijke gemeenteambtenaren van Schiedam. Van negen tot tien uur zal tijdens het nuttigen van koffie en een croissant, samen met een forum be staande uit vrouwelijke raadsleden en de aanwezige personeelsleden een discussie opgang komen over de sociale veiligheid. De nadruk zal lig gen op de veiligheid op straat voor ouderen. De Internationale Vrouwen dag is ruim tachtig jaar gele den ontstaan op een congres in Kopenhagen, waarbij de vrouwen zich solidair ver klaarden met arbeidsters in Amerikaanse fabrieken die toen op 8 maart voor het eerst in staking gingen tegen de on menselijke werkomstandighe den waarin zij verkeerden. Sindsdien is deze dag over de gehele wereld jaarlijks her dacht met talloze thema's waaronder kiesrecht, apart heid en kolonialisme. Het the ma dat nu het programma zal bepalen is 'Vrouw en cultuur'. „Wij hebben dit thema geko men", aldus Vera Wijnker emancipatiewerkster bij de stichting SVO, „omdat de vrouwen die aan deze mani festatie deelnemen heel ver schillende invalshoeken heb ben, er zitten zowel kerkelij ke- traditionele en progressie ve vrouwengroepen bij. Al die verschillende denkpatronen willen wij 8 maart uitbeelden in de vorm van een zuil". Vol gens Wijnker is het thema cul tuur gekozen omdat de vrou wenorganisaties dit een be langrijk onderdeel van de sa menleving vinden waarin vrouwen nog steeds niet vol doende tot hun recht komen. Met name wijst de emancipa tiewerkster op kunstopdrach ten die in de meeste gevallen niet aan vrouwen toevallen. „Dat gebeurt niet alleen lan delijk maar ook in Schiedam is dat schering en inslag", al dus Vera Wijnker, die tevens van mening is dat door een dergelijk beleid veel vrouwen in de kunstnijverheid verzeilt raken en daardoor hun talent noodgedwongen binnenska mers houden. In ieder geval zal dit patroon vrijdag doorbroken worden met een expositie 'van kunst tot kunstnijverheid'. Verder zal Karin Bakker, begeleid ster van de kunstklas van het Museum, op deze dag een workshop organiseren. De officiële opening zal me vrouw A. van den Berg, wet houder in Den Haag verrich ten. Vanuit haar functie zal zij ingaan op het belang van cul turele uitingen voor vrouwen. Alie Kuijper, docente vrou wengeschiedenis zal hierna dit thema in een historisch perspectief plaatsen. Modeshow Marokkaanse vrouwen ver zorgen om vier uur een mode show van traditionele Marok kaanse kleding. Waarna de SCHIEDAM Het Algemeen Verbond van Volkstuinders is een aktie gestart onder het motto 'gezond milieu....begin in uw eigen tuin'. De aktie is erop gericht om amateurtuin ders bewust te maken van de eigen verantwoordelijkheid, aldus de AWN. Het Verbond wil tuinders een optimale service bieden door een persoonlijke benadering. Op zaterdag 2 maart staat het verbond met een combi-truck bij het complex van Thurlede aan de Parkweg van 10.00- 12.00 uur en bij het volkstui nencomplex Vijfsluizen van 13.00-15.00 uur. In de combi-truck kan iedere amateurtuinder een advise rend bemestingsplan vragem Een niet juiste bemesting kan uitspoeling van stoffen als fosfor en stikstoof naar Surinaamse schrijfster Astrid Roemer een lezing houdt rond het deze dag gevoerde thema. Na een gezamenlijke maaltijd zal tijdens een Open Podium gelegenheid worden gegeven aan nog niet ontdekt Schie dams talent zich te manifeste ren. Vaststaat in ieder geval een optreden van een zangeres en een voordracht van gedich ten. Tijdens het overvolle pro gramma zal Ellen Vogel (dwarsfluit) een muzikaal rustpunt creëren. De Internationale Vrouwen dag wordt afgesloten met een optreden van de salsaband 'Lanedia Naranja'. Belangstellenden die deel wil len nemen aan de maaltijd (f 12,50) dienen zich snel aan te melden bij Thea Bakker, tele foon 426 722 83 tussen 9.00- 10.00 uur. Het aantal plaatsen is beperkt. Kinderopvang is aanwezig. Plaats van hande ling Sitton Partyhouse, Hoog straat 99. grond- en oppervlaktewater veroorzaken en belemmert de plantengroei. Het is tevens mogelijk een monster tuing rond te laten onderzoeken. Het Verbond raadt iedereen die overweegt dit te laten doen aan het monster als volgt te némen: „Schep op 20 plaat sen (over de tuin verspreid) met een eetlepel op 15 20 cm diepte tuingrond. Verzamel dit in een jampot of plastic zakje en meng het goed. Wan neer het alleen het gazon be treft moet ditzelfde gebeuren maar dan op 5 cm diepte". De kosten voor het grondon derzoek en het bemestingsad vies bedragen f 30,- per mon ster. De grond wordt geanaly seerd op de elementen stik stof,, fosfor en kalium en te vens wordt de zuurgraad bepaald. Klein chemisch afval kan met de chemokar worden meegegeven. STICHTING VLUCHTELING GIRO DEN HAAG Spirituele waarnemingen SCHIEDAM Spirituele vereniging Harmonia ont vangt op donderdag 28 febru ari Kitty van de Tooien uit Den Haag. Deze gast zal een avond verzorgen met psycho metrie en helderziende waar nemingen. De zaal in het wijkcentrum Nieuwland gaat open om 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt f 7,50. SCHIEDAM Door een nij pend gebrek aan kinderop vang heeft de Stichting Kin deropvang Katja een nieuw project ontwikkeld. Begin ja nuari startte de Stichting met de oprichting van een Gastou- derburo en sinds twee weken is het bureau operationeel be- Het Gastouderburo brengt gastouders en vraagouders met elkaar in contact. De op vang is bedoeld voor kinderen in de leeftijd van 0 tot 12 jaar. „Het aantal aanmeldingen van ouders die voor hun kind een opvang zoeken bevestigt de behoefte aan een dergelijk bemiddelingsbureau aldus Koke Bassant, coördinator van het bureau. „Vooral voor ouders die flexibele werktij den hebben of buitenschoolse opvang zoeken, dus op andere tijden dan het dagverblijf, is het zeker een uitkomst". Bas- sant geeft als voorbeeld een ouder die voor 6, 12 of wel licht 20 uur een opvang zoekt. „Dan is het onze taak om voor zo'n specifiek geval een gast ouder zoeken. Dat kan iemand zijn die binnen het eigen ge zin, maximaal vier kinderen opvangt". De opvang is bedoeld voor twee groepen kinderen. Ten eerste de kleinsten tot 4 jaar, die dagdelen of dagen opge vangen dienen te worden en de categorie tot .12 jaar voor hoofdzakelijk buitenschoolse opvang en eventueel vakan ties. Indien in de praktijk zal blijken dat vpor zaterdag en zondag ook opvang nodig is, zal het Gastouderburo probe ren daar aan te voldoen. Voorlopig zit het Buro nu nog te springen om mensen die voor 3,— per uur een kind willen opvangen, stelt Bassant vast. Belangstellenden kun nen contact opnemen met het Gastouderburo op dinsdag en donderdag van 9.00 - 10.30 uur, telefoon 426 58 19. SCHIEDAM Leerlingen, ouders en onderwijskrachten van de basisschool Het Win das in de Nachtegaallaan zijn gezamenlijk bezig met het mi lieuthema 'afval'. Het project is bestemd voor leerlingen uit de eerste vier groepen. De aandacht van het thema is ge richt op afval binnen- en bui tenshuis. In de hal van de school is een kleine tentoonstelling inge richt over de mogelijkheden van compostverwerking. De lessen die het project begelei den zijn op 19 februari gestart en eindigen 5 maart met een aantal onderzoek-opdrach- ten. De leerlingen zullen dan bijvoorbeeld met een loupe onderzoeken wat er in een composthoop zit en registre ren door een microscoop wat schimmel op kaas doet. Maar voor het zover is zal Jos Prein van de gemeentelijke ONS een diapresentatie verzorgen en vragen van de kinderen be antwoorden. Centraal staat deze middag het huishoude lijk afval. Woensdag 27 februari gaan de kinderen in groepjes van vier de wijk en de omgeving van de school schoonmaken. Zij doen dat onder leiding van acht moeders en onderwijskrach ten. De ONS zal de schoonma- kertjes met raad en daad ter zijde staan en zorgen voor een veegmachine en heksenbe- zems. „Wij hopen met deze actie", zegt groepsleerkracht en lid van de directie Joke de Haan, „dat door de kinderen bewust te maken van het feit dat zwerfvuil en GFT afval dient te worden aangepakt, de ouders hierdoor ook enthousi ast te maken. Gezien de reac ties van de ouders tot nu toe merken wij dat dit project in ieder geval aanslaat". Leerlingen van Het Windas aan het werk. /f wbitdwqw H;O h. gehakt g95 Rundergehakt jgj Tartaar^ ^9S Satévlees Shoarmavlees j95 Nasi/Bamivlees Kansel wordt nader belicht SCHIEDAMMaarten Ver kade, oud-stadsgenoot, zal in een lezing de bijzonderheden van de kansel in de Grote kerk belichten. De laat-middel- eeuwse kansel heeft een inte ressant Christuspaneel. Ook de zijpanelen met afbeeldin gen van de vier evangelisten zijn fraaie staaltjes van houts nijkunst. De koperen lezenaar is van latere datum. Tijdens de laatste restauratie is een nieuw klankbord boven de kansel geplaatst, daarbij werd gebruik gemaakt van de voor malige regeringskerkbank. De lezing is op vrijdag 1 maart in de Grote Kerk, aanvang 20 .00 uur, toegang gratis. Ontmoetingscentrum West. aan de Floris de Vijfdelaan 2. houdt za terdag 2 maart van 10.00 tot 15.00 uur weer een rommelmarkt. Vrij dagavond kunnen de spullen worden ingeleverd. 12.95 Kalfsborstlapjes kilo 13.95 15.95 Kalfsrollade kilo IS.95 Kalfsfricandeau kilo 16.95 Sucade- of. Lekkere lamsbil ll 'jÜUL>

De Havenloods | 1991 | | pagina 5