Stemgedrag De weg naar Kralingen gaat over Dordrecht Radio Rijnmond Reporter Provinciale borden verwijzen naar verkeersinfo op 93.4 Rijnmond langer in de lucht 9-5003 WELK BEELD HEEFT DE LUISTERAAR VAN RADIO RIJNMOND? de iemand dat Hans van den Em- keurige pakken, dat hij van die ster zich doorgaans kleedt in schoenen met kwastjes draagt en verkeersinfo Burgemeester H.B. van der Goot van Nieuwerkerk, gedeputeerde Jansen, een blij gehurkte Nico Haasbroek en gedeputeerde Van Heemst bij het nieuwe Radio-Rijnmond-bord. (Van onze beeldredactie) Tijdens Vox, het festival rond de menselijke stem, was een week- lang op dertig verschillende lo- katies in Rotterdam een kakofo nie van rare geluiden te horen die één ding met elkaar gemeen had den: ze werden voortgebracht met behulp van stembanden, strottehoofden en ademstoten, door mensen kortom en ze kwamen uit alle delen van de we reld. Radio Rijnmond heeft twee uitzendingen gemaakt waarin enkele van die geluiden via de ether in de huiskamers kwamen. Misschien dat u bij het horen van het klankgedicht van Jaap Blonk wel dat u naar Radio Esperanto zat te luisteren! Radio Rijnmond is natuurlijk het hele jaar door één groot Vox-fes tival. Dagelijks hoort u de fraaie stemmen van Jan van de Putte, Liesbeth van der Kruit, Hans van Vliet, Leon Boele, Erik Post en al die andere populaire radioma kers van de meestbeluisterde zender van Nederland. Maar hoe zien de mensen achter die stemmen eruit? Hebt u daar enig idee van, vroeg Erik Post de luisteraars op vrijdag 22 februari in Post aan de telefoon. Verslag geefsters Ineke Moerman en Mie- ke Wijtema en nieuwslezer Hans van den Emster dienden als proefkonijn. Zij lazen een stukje voor en telkens drie mensen mochten dan telefonisch een po ging doen om hun uiterlijk te be schrijven. Dat leverde enkele hilarische ta ferelen op in de Radio-Rijn- mond-studio aan de Delftse- straat, want als er één ding werd bewezen dan was het wel hoe moeilijk het is om je voor te stel len hoe iemand van wie je enkel de stem kent eruit ziet. Zo meen- Morgen zijn er twee verkiezingen tegelijk: voor de provinciale sta ten van Zuid-Holland én voor de negen deelgemeenteraden in Rot terdam. Wie worden er gekozen? En wie mogen niet meer meedoen in het politieke spel? Hoeveel ze tels verliest de PvdA? Hoeveel winnen Groen Links en D'66? Is de opkomst echt zo laag als ieder een voorspelt? U hoort het allemaal in een extra uitzending van Radio Rijnmond, morgenavond na Post aan de te lefoon. We besteden vier uur lang speciale aandacht aan de vierkie- zingen: van 19.00 tot 23.00 uur. We houden u voortdurend op de hoogte van de uitslagen en bren gen nieuws en sfeer uit het pro vinciehuis in Den Haag en de Rotterdamse deelgemeenten. Een keur aan verslaggevers voelt po litici aan de tand. In de studio leveren deskundige gasten com mentaar op de uitslagen. Lies beth van der Kruit is gecontrac teerd voor de centrale presentatie en Jan van der Putte coördineert de uitslagenservice. (Van onze Haagse redactie) Op dertig plaats langs provincia le wegen in Zuid-Holland komen borden waarop de frequentie van de twee regionale omroepen staat vermeld. Dat is een gevolg van de actie van Radio Rijnmond die in het jaar 1990 begon met de plaatsing van twee 'commerciële' borden langs de rijkswegen Breda-Rotterdam (vlak voor de Moerdijkbrug) en Nijmegen-Rotterdam (bij Arkel). Het eerste provinciale bord werd op 20 februari 'onthuld' op de grens van de zendgebieden van Radio Rijnmond en Radio West, om precies te zijn: de Schieland- weg nabij de kruising met de 's-Gravenweg in de gemeente Nieuwerkerk aan de IJssel (Radio West) die grenst aan Capelle aan de IJssel (Radio Rijnmond). Minister Maij Aan de ene kant van de weg staat een bord dat verwijst naar de verkeersinfo van Radio Rijn mond, aan de andere kant werd een Radio-West-bord geplaatst. een baardje heeft. Hierboven ziet u hoe niet waar dat is. Zijn leef tijd schatte men op 35. Daarmee was deze 42-jarige wel in zijn nopjes. Van Mieke Wijtema had een me vrouw de voorstelling dat zij met een zwierige paardestaart door het leven gaat. Wij signaleren haar wel eens met een staartje, maar het moet nog flink groeien voordat we het zwierig zouden noemen. De stem van Ineke Moerman, meende iemand, lijkt op die van Annie Schilder, dus zal ze er ook wel zo uitzien. Blond dus. Vol gens ons lijkt haar stem echter het meest op die van Ineke Moer man en heeft ze ook uiterlijk (ge lukkig! niets weg van de Volen- damse zangeres. „Nee, ik voelde me niet beledigd," zegt de 24- jarige brunette. „Er was ook een luisteraar die er een soort politie bericht van maakte. Die zei dat ik kort geknipt, bruin haar heb, tus sen de 1.65 en 1.75 m ben en een normaal postuur heb. „Ach, ik vond het wel grappig om eens te horen wat voor idee men sen van je hebben die alleen je stem horen. Als ik mensen tegen kom die mijn stem van de radio kennen, hoor ik wel dat ze met een een beeld op hun netvlies hebben, maar meestal klopt daar niets van. Ze denken vaak dat ik blond ben," aldus Ineke Moer man. Kijk zelf maar op de foto hierboven hoe zij er in werkelijk heid uitziet. Er waren ook mensen die er heel dichtbij kwamen. Mevrouw Dal- derup uit Rotterdam, Martin Hoogstede uit Rotterdam en me vrouw Klootwijk uit Barendrecht wonnen daarmee een Radio- Rijnmond-radiootje en een zakje met de originele Radio-Rijn- mond-stemdragées. Nadat minister Maij-Weggen toestemming had verleend, start te de kersverse Radio-West-di- recteur Jack Kroes een 'grondof- fensief' om de borden snel ge plaatst te krijgen. Dat lukte wonderwel in een voor de provincie ongekend hoog tem po. Op een gezellige bijeenkomst in het gemeentehuis van Nieu werkerk werden alle ambtenaren en politici hartelijk bedankt voor hun kordate aanpak van dit al zo lang slepende probleem. De laatste fase van het borde n-offensief betreft de plaatsing van niet-commerciële borden langs de rijkswegen op de grens van de zendgebieden. Bijvoor beeld: voor Dordrecht, bij Delft, tussen Gouda en Rotterdam etc. Daarover doen de landelijke om roepen nu weer moeilijk. Die wil len ook hun frequentie op de bor- den vermeld zien. Onzin natuur lijk. Het gaat juist om zo ade quaat mogelijke verkeersinfor matie per regio en niet om het landelijke beeld van Driebergen. (Van onze historische redactie) Een van de populairste program ma's van Radio Rijnmond is De weg naar Kralingen dat op werk dagen wordt uitgezonden tussen 16.00 en 17.00 uur. Het program ma dankt zijn populariteit aan de herinneringen die oudere bewo ners van de regio voor de micro foon ophalen, aan de plezierige muziek die Arie Groeneveld uit zoekt en natuurlijk - last but ab solutely not least! - aan het ent housiasme van de maaksters: Su zanne Mulder en Vivian de Ko ning. In de komende weken staan Rot terdam en Dordrecht centraal. Deze week wordt aandacht be steed aan de dorpen Ottoland, Goudriaan en Brandwijk in de Alblasserwaard. Suzanne Mulder ging praten met veehouder Aan- tjes, dorpswinkelier Kees Ter louw, de Brandwijkers Dick Vlot en Jan Vermey, schrijver-mole naar Andries van der Graaf en oud-dijkgraaf Van Harten. Leo de Groot (zetter/drukker: 55 jaar in het vak), Merie Hoogcar- spel-van der Valk (stopte in 1987 na 36 jaar met haar werk als vroedvrouw), Henny Trijsberg (selfmade-Havenbaron), Willem de Bruin (van fietsjongen tot di recteur) en Willem van der Lin den (over armoede, zijn werk als slagersjongen, socialisme, de oor log en vléés) zijn de gasten in de uitzendingen over Rotterdam in de week van 11 tot en met 15 maart. Van 18 tot en met 22 maart ver plaatsen Vivian de Koning en Su zanne Mulder hun werkterrein naar Dordrecht. Ze nemen een kijkje in het naaimachinemu seum van Dick Beckers, luisteren naar de mooie verhalen van Jan- ny Stoffer-de Groot die de scep ter zwaaide over het eerste terras van Dordt, horen van slijter John Rutte hoe je jenever en eau de vie stookt, laten hun fiets repareren door oud-groenteboer Piet de Ro ver en doen een duit in het mans bakje van Gijs en Herman Stal, orgelmannen van vader op zoon. Sport op zaterdag vanaf 14.00 uur en op zondag vanaf 13.00 uur

De Havenloods | 1991 | | pagina 16