Hostess is schakel tussen publiek en bedrijf Men weet gewoon vaak niet wat men precies tekent' Radio Rijnmond vanaf Banenmarkt Ontdek 't land met het zonnige werkklimaat. Ue M bhtu Je Mc dij f Hostesses lopen stage op Banenmarkt Rijnmond Visitekaartje Vast Bekijken 9-2007 Banenmarkt Rijnmond 1991 ROTTERDAM Een beurs kan nog zo goed georgani seerd worden, vragen zijn er altijd. Daarom staan er tij dens de Banenmarkt Rijn mond vijf meisjes achter de centrale informatiebalie. Dit zijn stagiaires van het Euro- College, een opleidingscen trum voor hostess. „Wij ver schaffen de drankjes, nemen de telefoon aan en houden de stand netjes. Bij vragen en problemen staan wij de mensen te woord", zegt Mi randa Florijn, één van de stagiaires. Dit is de tweede stage van de 21- jarige studente. „Mijn vorige stage was tijdens de Bouwmarkt in Utrecht. Dat beursgebeuren sprak me wel aan. Daarom wilde ik ook weieens zien hoe het er op de ba nenmarkt aan toe gaat. Het is toch een ander publiek, jonger waar schijnlijk. En misschien zit er voor mijzelf ook wel wat tussen. Nu met die Golfcrisis is het veel rustiger in de reiswereld. Toch hoop ik dat er een plekje voor mij beschikbaar is." Miranda wil na haar opleiding stewardess worden of als hostess op een standplaats in het buiten land aan het werk. Ze volgt een éénjarige hostess-op- leiding aan Het EuroCollege op de Pieter de Hoochweg in Rotterdam. Het instituut leidt op voor repre sentatieve beroepen in de reiswe reld, voor beurzen en congressen, voor PR-functies en receptioniste bij grote hotels en instellingen. „Een hostess is de schakel tussen publiek en bedrijf", meent de heer W. Meinen, directeur van de parti culiere onderwijsinstelling. „De hostess is het visitekaartje van het bedrijf. Een gastvrouw of -heer in de beste betekenis van het woord. Daarvoor heb je flair nodig, moet je gemakkelijk met mensen om kunnen gaan en verschillende ta len kunnen beheersen." De opleiding sluit zo veel mogelijk aan bij de eisen die het bedrijfsle ven aan een hostess of host stelt. Daarom wordt veel aandacht be steed aan verschillende talen. Naast Engels, Duits en Frans krij gen studenten ook les in Spaans, Italiaans en Russisch. Ook volgen ze etiquette-lessen en krijgen ze rechtskennis, drank- en menuleer en gesprekstechnieken. De opleiding duurt een jaar voor studenten met een HAVO-diploma. Met een MAVO-diploma doen ze er een jaartje langer over. Eventueel kunnen ze er nog een jaartje bij plakken voor een management functie. Het EuroCollege is een particuliere onderwijsinstelling, maar dat betekent niet dat alleen mensen met veel geld worden toe gelaten. Voor een tegemoetkoming in de studiekosten biedt de school eventueel de helpende hand. Een hoog percentage afgestudeer den vindt binnen een half jaar na het behalen van het eind-diploma een baan of werkt voor uitzendor ganisaties. De directeur: „Er is steeds grotere behoefte aan hos tess. Zeker in het buitenland. Stu denten moeten dus niet een baan om de hoek willen hebben. Dan zitten ze in het verkeerde vak. Maar voor diegenen die echt willen werken, is er zeker een baan in deze branche." 0 De studentes van het EuroCollege 'bemannen' de informatiebalie van de Banenmarkt Rijnmond. REGIO Wie op zoek is naar een baan, krijgt al gauw te ma ken met arbeidscontracten en CAO's, waarin allerlei afspra ken worden overeengekomen tussen de werkgever en de nieuwe werknemer. Bij het tekenen van een contract is men zich vaak niet bewust van de gevolgen van zijn of haar handte kening. Het zijn niet alleen de Kleine Lettertjes die de nieuwbak ken werknemer op den duur voor verrassingen kunnen stellen, maar juist onbekendheid met de regels en wetten zorgt vaak voor proble men. Het Arbeidsbureau heeft een juri dische afdeling, die kan helpen bij alles wat met aanstelling en ont slag te maken heeft: soorten con tracten, proeftijd, opzegterijn en meer van dergelijke zaken. Op de Banenmarkt die afdeling ook klaar met adviezen voor iedereen die vragen heeft over arbeidscontrac ten. Henk Lagendijk van de juridische afdeling van het Arbeidsbureau vertelt dat het geven van die advie zen echt maatwerk is. „Er zijn al leen al zoveel verschillende CAO's. Sommige regels die in de horeca gelden, zijn helemaal niet van toe passing in de bouw. En in de me taal is het weer helemaal anders." In grote lijnen kan je bij het vinden van een baan te maken krijgen met twee soorten contracten, legt hij uit: „Je hebt contracten voor onbe paalde tijd, wat over het algemeen een vaste baan wordt genoemd, en contracten voor bepaalde tijd. Met een vaste baan zijn er over het algemeen niet zoveel moeilijkhe den, maar bij een contract voor REGIO De uitzendingen van Radio Rijnmond komen van daag en morgen voor een groot deel vanaf de Banenmarkt in Ahoy'. De opening van de beurs, vandaag om 12.00 uur, wordt rechtstreeks in de uitzending gebracht, in het programma van Liesbeth van der Kruit. Van 12 tot 2 brengt Radio Rijnmond naast het gewone pro gramma ook veel nieuwtjes van de Banenmarkt. Om half twee treedt er een speciale artiest op; wie dat is, blijft nog even een verrassing. Ook de RR-Expres van 2 tot 4 komt van de beurs. Op woensdag is Radio Rijnmond er ook al vroeg bij: Hans van Vliet en Pieter Leen presenteren hun Ruil beurs van 10 tot 12 vanuit Ahoy'. In het programma van Liesbeth van der Kruit is om half twee weer een optreden: ditmaal van de groep Fragment. Fragment, een groep uit de Rijnmond, staat op het ogenblik in de Rijnmond 30 met een nieuwe hit. De single Kilimanjaro kwam vorige week met stip binnen op nummer 24. De uitzendingen vanaf de Banen markt worden woensdag besloten met de RR-Expres. bepaalde tijd kunnen de mensen nog wel eens voor problemen ko men te staan." In die contracten voor bepaalde tijd zijn soms de data vastgelegd, soms wordt een werknemer aange nomen voor de duur van een pro ject, of zolang iemand anders ziek is. Bij beëindiging van het contract kan iemand van de ene dag op de andere op straat staan, maar als het contract tussentijds verlengd is, gelden er weer heel andere re gels. „Ook werkgevers kunnen voor ver rassingen komen te staan, als ze niet goed op de hoogte zijn", aldus Lagendijk. „Ze denken dat ze aan het eind van zo'n bepaalde periode altijd zonder meer van een werk nemer af kunnen zijn, maar in sommige omstandigheden is ook bij een contract voor bepaalde tijd een ontslagvergunning nodig." Het lijkt, als je graag een baan wilt, niet zo belangrijk wat de ar beidsvoorwaarden precies zijn. Veel mensen hebben de neiging om maar snel akkoord te gaan met de voorwaarden die de werkgever stelt. Maar dat kan aan het einde van het contract tot nare verras singen leiden. „Men weet gewoon vaak niet wat men precies tekent", zegt Lagen dijk. „En juist bij het begin van een arbeidscontract moet je je afvra gen wat er kan gebeuren als de periode waarvoor je bent aange steld, is beëindigd." De juridische afdeling van het Ar beidsbureau staat op de Banen markt Rijnmond niet alleen klaar met antwoorden en adviezen, men kan er ook terecht om een contract te laten bekijken, en de precieze gevolgen van de handtekening uit te laten leggen. Ergens, dichtbij, bestaat er een land waar Mede werkers verpleging en verzorging (M/V) zich heel prettig voelen om in te werken. Onder meer door het spiksplinternieuwe gebouw dat ruim en licht van opzet is. Om de andere voordelen van het werken in dat land te vernemen, kun je voor meer informatie bellen. Wel even vragen naar de afdeling P&O, Aristotelesstraat 15, 3076 BB Rotterdam Telefoon (010) 419 8511. verpleeghuis

De Havenloods | 1991 | | pagina 21