UJ DE HAVENLOODS m Schiedams Nieuwsblad 'Spoed geboden bij besluitvorming over herstructurering WF-terrein' visma Amnesty op de bres voor vrouwen De Noordmolen in het Guiness Recordboek A D66 luistert Projectgroep^ Renaval wacht met smart op eindplannen Subsidiepot nu al leeg lÏSlillIf 13-17malrt Al vanaf 8.10 010-4.699.444. T Seth Gaaikema en Tineke Schouten: nu ook in Schiedam op de planken EDITIE P, DONDERDAG 7 MAART 1991, 40e JAARGANG Nr. 10 Wegener huis-aan-huisbLscJen ZIE ADVERTENTIE ELDERS IN DIT BLAD! KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. SCHIEDAM De Schie- damse molens krijgen steeds meer allure. Zo verscheen er een vermel ding plus foto van De Noordmolen (33,33 me ter) als de hoogste maal inrichting ter wereld in het Guiness Recordboek en drong diezelfde molen in maquettevorm door tot het 'Miraculeum' in Am sterdam. Verder bezochten het afgelo pen jaar maar liefst 15 bui tenlandse delegaties (waar onder filmploegen uit de Sovjetunie en Oostenrijk) de molens en werd de folderset 'Molenvrienden gezocht' zelfs in het Italiaans ver taald. Mondiaal Directeur Gunneweg van de stichting De Schiedamse Molens blijkt dan ook een tevreden mens. „Ja, de aan dacht neemt behoorlijk toe", zegt hij. „Zelfs op mondiale schaal. Ik denk dat onze pro motie-activiteiten hun vruchten afwerpen. In de ja ren '87 tot '89 leverde het thema 'Schiedam herbouwt De Palmboom, het grootste molenproject van deze tijd' een duidelijke versterking van de belangstelling op. Met de campagne 'Vrienden gezocht' werd een nieuwe fase ingeluid, waarbij wij bewust eens over de lands grenzen hebben gekeken". Ook de toekomst ziet Gun- neweg zonnig in. „De molens zullen natuurlijk een be langrijke rol spelen tijdens het 'Schiedams Havenmu- ziek- en Molenfestival' dat op zaterdag 25 mei wordt georganiseerd. Daarnaast betekent 1991 ons tweede lustrumjaar". De hoogste molen SCHIEDAM In verband met de Internationale Vrou wendag, morgen 8 maart, zal de Amnestygroep Schiedam een actie organiseren rond het thema 'vrouwen en mensen rechten'. Hieraan zullen verschillende vrouwenorganisaties meewer ken. Er wordt actie gevoerd voor vrouwen uit onder meer Ethiopië, El Salvador, India, Turkije, de Filippijnen, de Verenigde Staten en Syrië. In dat laatste land zitten tien tallen vrouwen zonder aan klacht vast, uitsluitend omdat zij familiebanden hadden met mannen die door de veilig heidstroepen werden gezocht. In een aantal gevallen zijn de vrouwen niet vrijgelaten, hoe wel het 'gezochte' familielid inmiddels was gearresteerd. Voor de Syrische vrouwen en de andere vrouwen die cen traal staan in deze actie heeft Amnesty International kaar ten beschikbaar waarop de betreffende regeringen wordt verzocht de vrouwen vrij te laten of een correcte behande ling te geven. Vanaf 12.00 uur zal in winkel centrum Spaland een Amnes- ty-stand aanwezig zijn waar u deze solidariteitskaarten kunt kopen. Monoloog in de Erker SCHIEDAM— Theatergroep 'Kontrast' geeft zondag 10 maart een voorstelling in wijkcentrum De Erker. Ge speeld wordt een monoloog van Dario Fo en Franca Rama. „Een vrouw alleen" wordt ge speeld door Coby Dubbeld en beeldt de vrouw in haar eigen omgeving uit. De monoloog begint om 14.00 uur en de toegang is gratis. KAZEN uit SOMERSET Het Engelse graafschap met de groene weide en de helderste heken. In onze winkeltjes een prachtige sortering Boeren Cheddar. Stilton. Humtsman en Derby Sage. En Dok de wereldberoemde Devon Cream. Extra aanbieding BOEREN CHEDDAR 250 xrwit xlc. hl\5*95 UNIEKE PORTS van Quinto de Romaneira. Kom er van genieten in onze winkeltjes. Vlaardingen: Hoogstraat 151 Vlaardingen: 'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum Sa- Cheat the Beat en travestiet SCHIEDAMOpnieuw een vol muziekprogramma in cafe Podium. Vanavond is er een jamsgssie. Zaterdag om half elf betreedt Cheat the Beat het podium. Deze Rotterdamse 7- mansf ormatie maakt een ieder optreden een spektakel, waar bij de swingende blazerssectie een belangrijke rol speelt. Zondag Liza. Deze geeft een travestietenshow met persi flages op Olga Lowina, Aman da Lear, Corrie Konings en Liza Minelli. Aanvang tien SCHIEDAM— D66 houdt woord. Zoals tijdens de ge meenteraadsverkiezingen be loofd zullen de Democraten regelmatig in de wijken aan wezig zijn. Voor de openbare fractiever gadering van dinsdag 12 maart is er in wijkcentrum De Erker van 19.30 tot 20.30 uur een inloopspreekuur van de D66-fractie. Hierbij is voor iedereen gelegenheid met de leden van de fractie. Hierbij is voor iedereen gelegenheid met de leden van de fractie te overleggen. Telefonisch con tact vooraf wordt op prijs ge steld, tel. 4712607. A Schiedam softbal kijkt in Amerika naar versterking Spirit-coach vindt winterstop een onding Mozart als slacht veld in Amadeus Literaire wande- door Schiedam SCHIEDAM Van de subsi- die-regeling die het eigenaar bewoners mogelijk maakt hun huis met subsidie op te knap pen is in de maanden januari en februari al zoveel gebruik gemaakt dat het beschikbare budget voor 1991 reeds ver deeld is. In de afgelopen jaren werd de pot niet geheel 'opgemaakt', dit jaar is het beschikbare be drag van 1,3 miljoen 'wegge vlogen'. Het geld is voor een groot deel besteed aan de gro te projecten prof. Kamerlingh Onneszlaan en Den Bomme lenstraat. Behalve aan deze twee projecten is er ook subsi die toegekend aan woningbe zitters die individueel een aanvraag hebben gedaan. Het gaat daarbij vooral om men sen die reeds verplichtingen waren aangegaan. De gemeente Schiedam is ech ter op zoek naar nieuwe geld bronnen om de stadsvernieu wing door verbetering van particulier woningbezit te fi nancieren. SCHIEDAMZolang de Schiedamse politiek geen duidelijkheid kan geven over de herstructurering van het Wilton Fijenoord- terrein houdt de project groep Renaval de hand op de knip. Terwijl verschil lende projecten in beginsel al rond zijn, lijkt Schiedam wat te treuzelen. Haast is echter geboden, want Re naval stelt als voorwaarde dat in 1993 reeds flink be gonnen moet zijn met de herinrichting van het voor malige scheepsbouw-com- plex. Het Schiedamse pro ject moet zelfs de speer punt vormen van Renaval, en kan daarom zo'n 5,2 miljoen gulden tegemoet zien. Mits... Renaval is een initiatief van de Europese Gemeenschap. In 1988 besloot men dat diverse Europese landen financiële steun moesten krijgen om de teloorgang van de scheeps bouw op te vangen. In Neder land richt Renaval zich voor namelijk op het Rijn-deltage bied. Globaal kunnen steden op de lijn Rozenburg-Har- dinxveld Giessendam in aan merking komen voor subsidie op projecten die met name werkgelegenheid terug bren gen in gebieden waar eens het maritieme bedrijfsleven bloei de. Ingekrompen ders in de scheepsbouw, dat zijn er nu nog zevenhonderd. Over de gehele linie bezien is ook de laatste jaren flink in gekrompen. In 1984 was nog twaalf procent van de totale beroepsbevolking in de regio actief in de haven (14800 men sen), in 1988 was dat gezakt tot zes procent (7850). Vorig jaar kon een vijftal klei nere projecten een bedrag te gemoet zien uit de Renaval- pot. Voor dit jaar staan grote re projecten op stapel. De lan delijke projectgroep kondigde vorige week aan dat een drie tal locaties 'in beginsel' een bedrag tegemoet kunnen zien. Schiedam zat daar niet bij. Voor de herstructurering van het Verolme/Botlek gebied wordt drie miljoen bijgedra gen aan het totaal van acht tien miljoen. Het revitalise ringsplan Merwe-haven/Vier- havenstraat kan rekenen op vijf miljoen en het voormalig I; mmm - WÊKm De 5,2 miljoen waar Schiedam 'in beginsel' recht op heeft vormt tien procent van het totale Renaval-budget. complex van scheepswerf De Groot Van Vliet in Ridder kerk heeft recht op 1,45 mil joen. „Schiedam behoort ook tot de grote projecten, zoniet het grootste, en eigenlijk had het WF-terrein bij deze lichting kunnen zitten, maar politieke problemen bij de overname van het gebied hebben de uit voering vertraagd", meent P. Heijnen van het projectburo Renaval. De projectmanager verwijst hiermee naar de trage besluitvorming omtrent de vestiging van Mineral Servi ces. De heer Van Huigenvoort, ambtenaar economische za ken in Schiedam, beaamt dat er sprake is van vertraging. „Het indicatieve plan was reeds ingediend, maar in de tussentijd is het plaatje gewij zigd en moet er dus een nieuw concept worden opgesteld". Van Huigenvoort is er zich van bewust dat enige haast geboden is. „Het had eigenlijk al gereed moeten zijn". Een voorwaarde van Renaval is dat de nieuwe bedrijvigheid niet te maken mag hebben met de scheepsbouw. Het project WF valt uiteen in drie deel projecten. Een demping van de Mofas-haven is er één van. Verder is een reconstructie van de Vlaardingerdijk in het plan opgenomen en zal het noord/westelijke gedeelte van het terrein worden uitgegeven als bedrijfsterrein. Bij dat laatste wringt de schoen het meest. Van Huigenvoort zegt echter het nieuwe plaatje aar dig rond te hebben maar wei gert een kijkje in de plannen. „Te voorbarig", meent hij. De in het leven geroepen stuurgroep Renaval zal zich binnenkort buigen over de nieuwe plannen. Het geheel dient ook nog te passen in het provinciale beleid. Saillant detail is dat burgemeester Scheeres het overlegorgaan Rijnmond vertegenwoordigd in de stuurgroep. De Dordtse wethouder Jansen behartigt de belangen namens het regio orgaan Drechtsteden. Verder is de gedeputeerde van econo mische zaken voorzitter, heb ben de twee Kamers van Koophandel zitting in het be stuur, evenals een afgevaar digde van de EG in Brussel en een ambtenaar van Economi sche Zaken. zondag Montezuma's Revenge Ziekenomroep viert feest SCHIEDAM De ziekenom roep Schiedam is alweer ruim een jaar terug op het kabelnet. Steevast in de ether op don derdagavond. Vanaf april van het afgelopen jaar zendt men het ouderen- programma 'Het Sterrebos' uit, een informatief magazine voor de actieve 5 0-plusser. Om de; vijftigste uitzending (op 14 maart) feestelijk op te luisteren, hebben de mede werkers besloten om het pro gramma dan op lokatie op te nemen. Dus vindt de opname niet plaats in de studio aan de Korte Haven, maar op 10 maart in dienstencentrum De 4 Molens. De opname duurt van twee tot vier uur 's middags en er wordt onder meer gesproken over het ouderenwerk, histo risch Schiedam en Rene's bloemenpraatje. Voor de mu zikale omlijsting zorgt orga nist Arjo de Koning. Fietsend de lente in SCHIEDAMFietsclub De Molenkrikkers opent dinsdag 12 maart het nieuwe seizoen met een Lentetocht door de Broekpolder. Men start om half twee vanaf de parkeer plaats achter de Spierings- hoekflat aan de Burg. Van Haarenlaan. DE NATIONALE HENGELSPORTBEURS él /VISBC&ENSHOW en TOERISME in Ahoy' Rotterdam Leven na de dood SCHIEDAM Het onder werp dat dominee Hans Stolp van het radiopastoraat dins dag 12 maart zal inleiden, heeft als titel meegekregen 'Leven na dit leven'. Dominee Stolp werkte enkele jaren als pastor in het Acade misch Ziekenhuis Groningen waar hij zieke en stervende mensen begeleidde. Vaak werd hij door deze men sen geconfronteerd met uitla tingen als: 'Het is daar zo mooi en licht' en 'ik was om ringd door vrede en harmo nie'. Dominee Hans Stolp wil op deze verlichtende verklarin gen ingaan in zijn lezing. Niet alleen zal gesproken worden over leven en dood maar ook over engelen en reïncarnatie. De avond wordt georgani seerd door de Commissie Ge meente- en Parochieavonden in De Rank, Schiedamseweg. Aanvang 20.00 hur, de toe gang is gratis. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: Dartstoernooi SCHIEDAM— Het Filmhuis organiseert op zaterdag 9 maart een open dartstoernooi. Er zijn bekers te winnen in een winnaars- en verliezers ronde. Daarnaast zijn er prij zen voor de hoogste finish en de beste dame. De inschrijfkosten bedragen f 7.50 persoon. Het toernooi be gint om 20.00 uur, de zaal gaat drie kwartier eerder open. Het Filmhuis is gevestigd in gebouw De Teerstoof, Nieuw straat 12. SCHIEDAM De organisatie van No Problem heeft het plan opgevat met meisjes en jonge vrouwen naar de Banenmarkt Rijnmond in Rotterdam te gaan. Wie zin heeft om mee te gaan, is welkom en dient tussen 13.00 en 13.30 uur zich aan te melden in de Passage 6, waarna de reis geza menlijk zal worden ondernomen. SCHIEDAM Ook dit week einde komen theater- en cul tuurliefhebbers aan hun trek ken. Het culturele weekeinde begint immers vanavond al. In de grote zaal van het Passa ge Theater bijt conferencier Seth Gaaikema het spits af. Met muzikale begeleiding brengt hij onder de titel 'De avonturen van Seth Gaaike ma' een nieuw programma. Nieuw pand Gusto-korps SCHIEDAM Tamboer-, trompetter- en majorette korps 'Gusto' opent zaterdag 9 maart het nieuwe clubge bouw aan de Warande 150. De officiële opening is om 11.00 uur. Van 14.00 tot 16.00 uur kan iedereen het gebouw bezichti- Voor de liefhebbers begint Gaaikema om 20.15 uur. De toegang bedraagt 25, 22 en 19 gulden. In dezelfde zaal, en voor de zelfde prijs, kunnen Schie dammers morgenavond, vrij dag 8 maart, Tineke Schouten in levenden lijve zien. 'Tien maal tien' heet haar jubileum show. De Utrechtse come- diènne zal in haar onvervalste dialect weer de nodige type tjes neerzetten. Van Madonna tot Andre Hazes. Het pro gramma wordt muzikaal om lijst door een viertal muzikan ten. Voorafgaande aan de voor stelling wordt een theaterdi ner geserveerd in de klassiek ingerichte Roo Roosenzaal. Een luxueus viergangendiner, omlijst met salonmuziek van een strijkje. Voor de smulpa pen onder het theaterpubliek. Voor 45 gulden kan iedereen vanaf 18.00 uur aanschuiven. Zaterdagavond 10 maart wordt de grote zaal gevuld met de harmonieklanken van Wilton Feijenoord. Tijdens het jaarlijkse concert zullen thema's uit Les Misarables, West Side Story en Warsaw Concert de revue passeren. Aanvang 20.00 uur, een kaart je kost tien gulden. Try-Out In theater De Teerstoof ver zorgen Bart Stultiens en Ton Hendriks vrijdag- en zater dagavond hun cabaretpro gramma 'Hotel Spoorzicht'. De try-out voorstelling kwam mede tot stand door tekstbij dragen van Hessel van der Wal. Hotel Spoorzicht opent om 20.30 uur en de toegang bedraagt tien gulden. In hetzelfde theater komen de kleintjes zaterdagmiddag aan bod. Poppentheater de Tover- door speelt dan 'Binkie en de kist van Kalief'. Binkie wil beroemd worden met behulp van een magische kist, alleen liggen er wel twee boven op de loer... Een kaartje kost vijf gulden. Ook 'Keet Boes' verschijnt in Tineke Schoutens 'Wan Woemen Sjow'.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1