UI Schiedams Nieuwsblad College: meer bouwen binnen stadsgrenzen LENTE! DE HAVENLOODS rok met bijpassend vestje..*. HANS TEXTIEL ZWIERENM Al vanaf f8.10 010-4.699.444. B en W tegen wijzigen subsidie voor gehandicapten - EDITIE 9, DINSDAG 19 MAART 1991, 40e JAARGANG, Nr. 12 Wegener huts-aan-huisbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: SCHIEDAM Het laatste concert in de serie Avondmu- ziek in de Dorpskerk in Ke- thel is op zondag 24 maart. Door het Haags kleinkoor on der leiding van Hans Jansen zal de Mattheus Passion van Heinrich Schütz ten gehore worden gebracht. De aanvang van het concert is om 19.00 uur. De toegang gratis. Lezing SCHIEDAM De Neder landse Christen Vrouwenbond (NCVB) afdeling Woudhoek heeft als thema in haar maan delijkse bijeenkomst gekozen 'kerkvrouwen - bijstands vrouwen'. Mieke Punt van het Gereformeerd Sociaal Cen trum ZH zal in een lezing in gaan op de positie van bij standsvrouwen in de kerk. Een van de doelstellingen van de NCVB is vanuit het evan gelie vrouwen toerusten die verantwoordelijk willen en kunnen zijn voor de inrichting van de samenleving. Belangstellenden kunnen voor nadere informatie en voor het programma van de bond bel len met telefoon 4709247. PA AS KAAS Voorjaar, lammetjes in de groene w eiden, verse boter in de kuip. Die feeststemming vindt u ook in onze winkeltjes. Van de verse voorjaarshoter maakten wij mooie boterlammetjcs. U vindt er vrolijk hontgeverfde eieren, ciersalade's. feestelijke advocaat en de echte superdunne Graag laten wc u onze PA ASK AAS toch pittig. g' KOM HET VOORJAAR PROEVEN IN ONZE WINKELTJES Paas-aanbiedingen Boeren Paaskaas 0 n_ 5(H) Lir O «95 Goudse jong belegen g gg Camembert gg Paas-eiersalade gg SHÖÏLÏ' 2.45 Boterhammetjes g gg HEEL FEESTELIJK rans MAGNUM ABEL-CLEMENT onze heerlijke Rhone-wijn. Stevig, vol, rijp. Bij aankoop van een doos van 9.75 KOM PROEVEN!!! B en W reageren op nota ruimtelijke ordening SCHIEDAM Als er meer huizen gebouwd moeten worden in de Randstad, zo als het Rijk voorstelt, dan maar liever binnen de stadsgrenzen en minder daarbuiten. De rijksover heid moet dan wel vol doende geld beschikbaar stellen om de lokaties en terreinen geschikt te ma ken voor bebouwing. Zo reageren burgemeester en wethouders van Schiedam op de Vierde Nota over de Ruimtelijke Ordening Ex tra. In deze nota zijn de kabinetsvoornemens opge nomen voor het te voeren ruimtelijk beleid. Het college vindt dat alle mo gelijkheden om binnen de stadsgrenzen te bouwen, moe ten zijn benut voordat huizen buiten de gemeente kunnen worden neergezet. „De voor gestelde nieuwe steden zo als het tussengebied (de 'Parkstad') nabij Nootdorp- /Pijnackerzouden pas als laatste mogelijkheid ter spra ke moeten komen." Het colle ge vraagt in de brief nadruk kelijk om meer aandacht en geld voor de oplossing van de problemen in de na-oorlogse wijken. Overigens vraagt het college zich af of er wel zoveel wonin gen nodig zijn als het Rijk heeft berekend. Het stadsbe stuur vindt het de moeite n W: „...geen plaats voor Zestienhoven..." waard om de berekeningen van de te bouwen hoeveelhe den woningen nog eens goed tegen het licht te houden. Groenzone Het Schiedamse bestuur is het wel met het Rijk eens dat in het Rijnmondgebied vanaf het poldergebied naar de rivier groenzones moeten komen. In Schiedam bestaat overigens al zo'n groenzone. Ook heeft het college met genoegen gemerkt dat er meer bedrijvigheid moet komen rond het N.S.- station Schiedam/Rotterdam- West. Het bestuur denkt daar bij ondermeer aan het door trekken van de metro vanaf het Marconiplein naar het sta tion. Op het gebied van verkeer en vervoer hebben B en W nog meer wensen. Schiedam wil bijvoorbeeld de metrolijn vanaf het N.S.-station naar Hoogvliet/Spijkenisse door trekken. Die metrolijn en een fietstunnel moeten komen door de tweede Beneluxtun- nel. Het bestuur denkt dat de metrolijn, met een extra me trostation, stimulerend kan werken op de ontwikkeling van het industrieterrein Vijf sluizen (het voormalige Wil- V laard ingenHoogstraat 151 V'laardiogeni'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum Koningshoek SCHIEDAM Burgemeester en wethouders van Schiedam maken bezwaar tegen de maatregel van staatssecretaris Heerma van Volkshuisvesting, om kleine subsidies tot twee duizend gulden op de aanpas sing" van gehandicaptenwo ningen te schrappen. Het col lege spreekt haar verontrus ting uit in een brief, gericht aan de staatssecretaris. Het Schiedamse gemeentebestuur vraagt Heerma de wijziging in te trekken. De verdwijning van de subsi dies op kleine aanpassingen voor gehandicapten is een om streden onderdeel van het be zuinigingspakket uit de tus senbalans. Heerma wil er dit jaar vijf, en de komende jaren 25 miljoen gulden mee bespa ren. Bij het debat over de tus senbalans, begin maart, dien de D66 al een motie in om de maatregel ongedaan te ma ken. Ook B en W van Schiedam vragen Heerma de maatrege len in te trekken. Het college vindt het onzorgvuldig om een deel van een subsidieregeling te schrappen, zonder dat be kend is wat de (financiële) ef- fekten zijn. Met behulp van de aanpassingen kunnen mensen langer zelfstandig blijven wo nen, waardoor ze geen beroep hoeven te doen op andere, duurdere voorzieningen zoals de gezinszorg. Een bezuini ging op dergelijke relatief goedkope voorzieningen wijst het bestuur van de hand. Gemeentefonds De staatssecretaris zei don derdag in de Tweede Kamer dat veel gehandicapten kleine aanpassingen (zoals het plaat sen van een aangepaste toilet pot of het aanbrengen van beugels bij een bad) wel zelf kunnen betalen. De gemeen ten kunnen volgens hem even tueel een bijdrage verstrekken voor deze eenvoudige voorzie ningen, bijvoorbeeld van het geld uit het Gemeentefonds. Het Schiedamse bestuur is van mening dat het onmoge lijk is om die bijdrage uit het Gemeentefonds te halen, om dat het geld is bedoeld om bij nieuwbouw en renovatie wo ningen geschikt te maken voor ouderen. In haar brief wijst het college de staatssecretaris er verder op dat de maatregel kostenverhogend kan werken doordat mensen een aanvraag zullen indienen voor een aan tal voorzieningen tegelijk, waarvan de kosten meer dan twee duizend gulden zijn. Het Schiedamse gemeéntebe- stuur wordt door verschillen de andere gemeentebesturen gesteund in haar kritiek. De Groen Links-fractie in de Tweede Kamer wil zo snel mogelijk een debat over de kwestie. In mei komt Heerma, na de afsluiting van een on derzoek betreffende deze kwestie, met de definitieve voorstellen om de regeling te beteugelen. ton-Feijenoordterrein). B en W zijn van mening dat het verstopt raken van auto snelwegen niet automatisch moet leiden tot uitbreiding van het aantal wegen. „Zo'n uitbreiding heeft vergaande negatieve gevolgen voor het milieu. Om te voorkomen dat Nederland verstopt raakt, moet een meer weloverwogen beleid worden gevoerd. Het 'spitsrijden' van woon-/werk- verkeer moet sterk verminde ren en de verbetering en uit breiding van het openbaar vervoer, carpooling en collec tief vervoer moet worden ge stimuleerd. Ook het goederen vervoer per spoor verdient meer aandacht." Zestienhoven Schiedam blijfttegenstander van handhaving van luchtha ven Zestienhoven, omdat de luchthaven gefen belangrijke rol speelt in Europa, belang rijke stedelijke ontwikkelin gen blokkeert en het een bron vormt voor milieuhinder. Het college vindt dat in de Rand stad slechts plaats is voor één luchthaven: Schiphol. Het stadsbestuur erkent dat uitbreiding van industriële werkgelegenheid noodzake lijk blijft. Maar die uitbrei ding is voor het college onaan vaardbaar als dat leidt tot een toename van milieuhinder. Maatregelen ter bestrijding zoekt Schiedam niet in het leggen van zoneringen, maar liever aan 'de bron'. Daarnaast moeten milieuhin- derlijke bedrijven uit de woonomgeving worden ge weerd. En bedrijven met wei nig medewerkers dienen niet langer ten koste van bedrijven met veel personeelsleden in de bestaande stedelijke gebieden te zijn gehuisvest. Dit ter voorkoming van veel woon werkverkeer, schrijft het col lege in haar brief aan 'Den Haag'. Geuzenpenningen weer uitgereikt SCHIEDAMMinister president Rvud Lubbers heeft vorige week in de Gro te Kerk in Vlaardingen in het bijzijn van onder andere burgemeester Reinier Scheeres de Geuzenpenning uitgereikt aan de Roemeense bisschop Ldslo fökés en de dochter van de Nederlandse verzetsman Bernard IJzer- draat. De stichting Geuzen- verzet 1940-45 kende dit voor de Geuzen bijzondere jaar (het was woensdag exact 50 jaar geleden dat de eerste leden van de verzets groep werden gefussileerd) twee penningen toe om de band tussen het heden en verleden te leggen. Bernard IJzerdraat was in mei 1940 de aanstichter van het verzet tegen de Duitsers en Tökés stond aan de wieg van de opstand van de Roemenen in december 1989 tegen de dic tator Ceausescu. Lubbers roemde de houding van de Roemeense bisschop. „Tökés is een toonbeld van verzet tegen onrecht", stelde de mi nister-president. De in Roe meen van Hongaarse af komst z,ei moed te putten uit de steun van het westen Roemenië. SCHIEDAM De padden- trek is in volle gang. Vele pad den steken daarbij de polder wegen nabij Kethel over, op zoek naar paringsplaatsen. Vooral bij vochtige, zachte avonden kunnen de padden in groten getale oversteken. Om te voorkomen dat de padden door het autoverkeer worden doodgereden, zorgen vrijwilli gers van de paddenwerkgroep ieder jaar voor het overzetten van de padden. Omwille van de veiligheid van zowel de padden als de vrijwilligers zijn op strategische punten waarschuwingsborden ge plaatst en wordt de Harreweg gedeeltelijk afgesloten. Automobilisten in Kethel, Spaland en het agrarische ge bied rond de Harreweg, Jop- pelaan, Kerklaan en Polder weg wordt verzocht rekening te houden met de oversteken de padden. Het beste is deze wegen zoveel mogelijk te mij den in de avonduren tussen 19.00 en 01.00 uur, of een maximale snelheid van 30 ki lometer per uur aan te hou den. De Harreweg tussen de Scheepvaartweg en de Woud weg wordt vanaf donderdag 21 maart tussen 19.00 en 01.00 uur voor doorgaand autover keer afgesloten. De hoofdtrek van de padden begint meestal omstreeks half maart en duurt tot begin april. Nieuwe bomen voor Nieuwland SCHIEDAMDe nationale boomfeestdag wordt woens dag 20 maart gevierd en heeft als thema 'bomen in je buurt'. Als plantlokatie voor de bo men heeft de gemeente Schie dam dit jaar de wijk Nieuw land gekozen. Door opho gingswerkzaamheden is veel groen gesneuveld in Nieuw land en moest ook een aan zienlijk aantal bomen het veld Circa zestig kinderen van groep 6/7 van de basisscholen het Startblok en de Albertus Magnus, gaan er samen met medewerkers van de Dienst Gemeentewerken voor zorgen dat de buurt weer wat opge fleurd wordt. De leerlingen van het Startblok gaan bomen planten rondom hun eigen school en die van de Albertus Magnus nemen de woonomge ving van de Henry Polakstraat voor hun rekening. Na afloop krijgen de leerlingen een ver snapering en wacht hen een verrassingsoptreden ter af sluiting van de ochtend. Hoofdplein afgesloten SCHIEDAMHet Electrici- teitsbedrijf Zuid-Holland start deze week met de aanleg van een nieuwe buitenzinker door de Nieuwe Maas. Vanaf het Hoofdplein naar een punt bij de Quarantaineweg in Rot terdam worden stukken buis iets onder de bodem van de Maas gebracht. In aansluiting hierop worden 150 electrici- teitskabels in de buizen van deze nieuwe waterkruising getrokken. De nieuwe kabels worden op de bestaande aan gesloten. In verband met de opstelling van de benodigde apparatuur en werktuigen wordt het Hoofdplein en de Voorhaven kade tijdelijk afgesloten voor het verkeer. De Maasboule vard blijft vanaf de Havendijk nog steeds bereikbaar. De to tale werkzaamheden duren waarschijnlijk tot half juli. ék Martinit slimmer dan RKWIK Asvion nipt langs koploper Warande Han van der Horst loodst literatuur liefhebbers in snel treinvaart door Schie- Kluphuis Oost heeft nog enkele plaatsen vrij bij het sjoelen. Iedere donderdagavond staan vanaf half acht de sjoelbakken klaar voor iedereen die op een ontspannen manier een partijtje wil spelen. De contributie be draagt zeven gulden vijftig per maand. Belangstellenden kunnen op donderdagavond komen kijken op de Galileïstraat 86. Rommelmarkt bij Harpe Davids SCHIEDAM In het vereni gingsgebouw De Tamboerijn, Faassenplein 203 organiseert de christelijke muziekvereni ging Harpe Davids zaterdag 20 maart een rommelmarkt. De opbrengst zal besteed wor den aan nieuwe uniformen en instrumenten voor de bijna zeventigjarige Harpe Davids. De rommelmarkt opent de deuren om 10.00 uur en sluit die weer om 15.30 uur. D66: park in Slachthuisbuurt SCHIEDAM De D66-frac- tie vindt dat de Slachthuis- buurt er maar kaal en slor dig bij ligt. Daarom doet de fractie binnenkort het voor stel voor een parkje in de Slachthuisbuurt. „Op dit moment is het een puinhoop in de omgeving rond het voormalige slachthuis", meent D66-raadslid Cobie de la Rie. „We willen die buurt een beter aanzien ge ven in de vorm van extra groen- en speelvoorzienin- fen. Als je er wat bomen en ankjes neerzet, ziet het er heel anders uit". D66 wil in de toekomst meer van dit soort voorstellen doen. Door meer 'groen- 'maatregelen te nemen, denkt de partij de inzet van de burgers ter verbetering van hun woonomgeving te stimuleren, „Bewoners voe len zich door het wijk- en buurtbeheer meer verant woordelijk voor hun leefom geving. Wij steunen hen door extra maatregelen te nemen zoals groenplekken in stand te houden of plekken als de Slachthuisbuurt op te knap pen", meent De la Rie. 2 Delige tricot pakjes bestaande uit vestje en wijdvallende rok. Kwaliteit 65% polyester/35% katoen. Maten St/m L Kleuren o.a. zwart en lime. Vestje 29.95 Rok 29.95 00K BIJ U IN DE BUURT! Voor verkoopadressen 01804-19177

De Havenloods | 1991 | | pagina 1