ÜJ DE HAVENLOODS Architectenkeuze Stadserf definitief vastgesteld Schiedams Nieuwsblad Gildebekers terug op plaats van herkomst Twee brillen hatei één betalen. I BRISTOL Pikant dijbeen en woestijnroos op theaterplanken Al vanaf f 8.10 010-4.699.444. Paarden, pony's en rodeo Vakantiegeld De Kameleon CD-Shop Nelly 7.00 CDA boy cot excursie Die jongens kunnen er wat van Paasconcert Wie jarig is trakteert 1 Pearler Het is groen en het EDITIE P, DONDERDAG 21 MAART 1991, 40e JAARGANG Nr. 12 j Wegener huLs aan+iiXsbLsclGn KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: SCHIEDAM— '1756, heb ben Den Heer deken en de Gesamentlijke hooft man nen geresolveert om de 14 lepels en 14 vorken te ver ruilen en daarvoor te laten maken Een Zilvere Bocaal van Binnen Verguit met het beeld van St. Nicolaas op het Deksel Aldus een besluit van de de ken en hoofdlieden van het Sint Nicolaas- of Kramers- gilde om een zilveren bokaal te laten maken. De tweede beker werd in 1757 afgele verd aan het Sinte Barbara- of Metselaarsgilde. Na tal van omzwervingen, onder anderedoor Enge land, zijn beide historische gildebekers terug in Schie dam. Woensdagavond volgt de officiële overhandiging aan wethouder Zijdeveld, namens de gemeente Schie dam, en daarna worden de bokalen tentoongesteld in het Stedelijk Museum. Kunsthandel J. Jansen, medewerker van het Schiedam gemeente-ar chief, heeft zich danig ver diept in de gildebekers. „De twee zilveren bokalen doken een paar jaar geleden op in de kunsthandel", zegt hij. „Blijkens de opschriften be hoorden zij toe aan het Sint Nicolaas en het Sint Barba- ragilde. Samen met de beker die in 1966 in het Rotter dams Historisch Museum werd geëxposeerd en die hetzelfde merkteken draagt, zijn er thans dus drie Schie- damse gildebokalen be kend." De herkomkst van de gilde bekers is volgens Jansen vrij zeker. „In 1754 werd door Pieter van Gilse een beker aan het schippersgilde gele verd, in 1757 aan het kra- mersgilde en eveneens in dat jaar aan het makelaarsgilde. Dit zijn dus de enige drie bokalen die voor Schiedam- se gilden werden gemaakt. Later zijn diverse bekers verwisseld of verkocht. Toen de twee gildebekers onlangs opdoken, heeft Schiedam veel in het werk gesteld om ze te bemachtigen. Natuur lijk draaide het om geld, maar daar doe ik verder geen uitspraken over..." Dat weigert ook een woord voerder van sponsor De Bondsspaarbank. „Nee, over bedragen wil ik nu niet pra ten. Duizenden, tienduizen den guldens...? Laten we het houden op een aanzienlijke som geld die voor beide bokalen betaald Na een verblijf van vele jaren elders zijn de bokalen in Schiedam SCHIEDAM Schiedam staat zaterdag 23 maart weer de hele dag in het teken van de paardenmarkt, die door de winkeliersvereniging Hoog straat wordt georganiseerd. In grote lijnen ziet het pro gramma er als volgt uit: 's ochtends is er een paarden- en ponymarkt, waarbij het aan bod van voorgaande jaren wordt overtroffen. Verder veel country en wes tern. Zo rijden er 's middags twee huifkarren door de stad waarop kinderen gratis mo gen meerijden, staat er op het museumplein een ouderwetse kapper waar men zich voor een dubbeltje kan laten sche ren en een traditionele scha rensliep. Kinderen kunnen gratis ponyrijden op de Ap pelmarkt. Hoefijzerwerpen en rodeos- tierberijden vormen het hoog tepunt van de middag op de Grote Markt, na afloop van de eigenlijke paardenmarkt. Ver der is er een braderie in de Lange Kerkstraat, de Hoog straat en op het Hemaplein. Voor muzikale omlijsting wordt gezorgd. SCHIEDAM Feest op de openbare basisschool De Ka meleon. Afgelopen woensdag was bingodag, zaterdag is er een grote fancy-fair. Naast een sponsorloop, waar voor wethouder Zijdeveld het startschot geeft, zijn er een kleding- en een speelgoed beurs en rommelmarkt, 's Middags om vier uur komt wethouder Van Kleef langs om-de trekking te verrichten van een eerder gehouden lote rij. De opbrengst komt voor een deel ten goede aan de leer lingen van De Kameleon. Een ander deel is bestemd ter fi nanciering van een unieke schoolreis naar Frankrijk. De leerlingen van groep 6 gaan in juni namelijk 13 da gen naar het land van wijn en kaas. Het is onder meer de bedoeling dat zij een muur schildering maken op een ba sisschool in Vienne, samen met de leerlingen van die school. Mogelijk krijgt dit project komend jaar een ver volg, als de Franse kinderen Schiedam bezoeken. voltref Venijn cabaratier Je mi in SCHIEDAM De Computer club organiseert zaterdag 23 maart een computerrommel markt van 10.00 tot 14.00 uur. In het Filmhuis kunnen ge bruikers van computers te recht voor monitoren, prin ters, modems, diskettes, soft ware etc. Adres: Nieuwstraat 12. Elke CD vanaf GOEDKOPER Singel 120, Schiedam (nabij Stadskantoor) 010-4269191 Geopend van di. t/m vr. 10.00-18.00 ui zat. 10.00-17.00 uur. Dd. koopavond toj 21.00 ut SCHIEDAM - Niet iedereen is het eens met de procedure rond de architectenkeuze voor het Stadserf. Het CDA heeft maandag, uit protest tegen het gebrek aan in spraak, de excursie naar de bouwprojecten in Amster dam geboycot. De christen democraten vonden het een zinloze onderneming. Bert Kaptein (CDA): „Je mag toch alleen maar ja zeggen. Iets in te brengen heb je ab soluut niet." Vorig jaar werd beloofd dat de commissie inspraak zou krijgen bij de architecten keuze. Maar tijdens een ex cursie vorig jaar langs bouw projecten in verschillende steden werd duidelijk dat de keuze al min of meer vast stond. Volgens het CDA blijft er voor de commissie op die manier geen keuze meer over. Het verzet van het CDA te gen de gekozen procedure omschreef wethouder Chris Zijdeveld maandag als 'diep tragisch'. Zijdeveld: „Het is onze taak om de besluitvor ming voor te bereiden. Die besluitvorming leidt tot een principe-voorstel, waar de raadscommissie een defini tieve stem in heeft. Wij heb ben gewoon ons huiswerk gedaan." SCHIEDAM - De architec tenkeuze voor de inrich ting van het Stadserf is rond. Naar verwachting kiest de commissie voor Cultuur, Gemeentewerken, Stadsontwikkeling en Ver keer volgende week una niem voor de Amsterdamse architecten Hans Ruijsse- naars en Kees Rijnboutt. Dit bleek maandag tijdens het bezoek van de raads commissie aan een project en het architectenbureau van Ruijssenaars en Rijn boutt. De raadsleden wa ren zeer te spreken over het werk van beide architec ten. Door de complexiteit en de gewenste samenhang in het project, koos het college er voor om twee architecten de vormgeving van het gebied voor hun rekening te laten ne men. Hans Ruijssenaars gaat het gemeentecomplex ontwer pen, waarin word opgenomen een theater, een bibliotheek, het gemeentelijk archief en een bestuurscentrum. Kees Rijnboutt neemt de verdere invulling van het Emmaplein voor zijn rekening. Op deze plek verrijzen woningen, kan toren en winkels. Beide architecten zijn werk zaam bij de architectengroep Loerakker/Rijnboutt/Ruijsse- naars/Hendriks B.V. te Am sterdam. Ruijssenaars, tevens hoogleraar aan de Technische Universiteit in Eindhoven, heeft verschillende grote pro jecten op zijn naam staan. De bibliotheek in Apeldoorn en het Lido/casino in Amsterdam zijn twee van zijn gebouwen die opvallen door het gebruik van daglicht, eenvoudige ma terialen (waaronder baksteen) en een zorgvuldige en ver zorgde detaillering. De wo ningbouwontwerpen van ar chitect/Rijksbouwmeester Rijnboutt sluiten, gezien ook de toepassing van bijzondere vormgevingselementen als ar cades, hierop zeer goed aan. Verrassend De definitieve keuze voor Ruijssenaars en Reijnboutt is voor politiek Schiedam niet echt verrassend. De eerste plannen voor bebouwing van het gebied rond het stadskan toor werden reeds in april 1988 gemaakt. De naam van ondermeer Ruijssenaars viel daarbij al snel. Vorig jaar sep tember leidde wethouder Zij develd de commmissieleden langs verschillende projecten van de architecten Ruijsse naars en Rijnboutt. De defini tieve vaststelling van de ar chitectenkeuze heeft dus lang op zich moeten wachten. Toch zijn de raadsleden nu zeer te spreken over de keuze voor het architectenkoppel. Het WD-raadslid Verhuls- donk verwoordt de algemene teneur: „Die jongens kunnen er wat van; ze hebben bewe zen ergens toe in staat te zijn. WÊÊÊÊKÊKÊÊÊÊË ÜP Vorig jaar maakten de raadsleden al kennis met architecten Ruijssenaars en Rijnboutt tijdens een excursie langs verschillende projecten. Ook de bibliotheek in Apeldoorn, een ontwerp van Ruijssenaars, werd tijdens het uitstapje bezocht. Op dit moment zeg ik dan ook: Zijdeveld, gij zijt op de goede weg. En of het mooi is wat zij maken, is altijd nog een kwes tie van smaak. Maar het lijkt er op dat we goed zitten?" Over de kosten van het project bestaat nog enige onduidelijk heid. De betrokken directeu ren van het theater, archief en bibliotheek kregen vorig jaar de kans om hun wensen voor de nieuwe bebouwing ken baar te maken. Aan dat wen senpakket bleek een prijs kaartje van zestig miljoen te hangen. Dit bedrag is door en kele bezuinigingen verlaagd tot zevenenveertig miljoen gulden. Maar tijdens de be handeling van de meerjaren begroting bleek dat de ge meente Schiedam veertig mil joen gulden voor het totale complex beschikbaar wil stel len. Dat betekent dus dat er nog zeven miljoen op de plan nen bezuinigd moet worden. Als alles uiteindelijk volgens schema loopt, dan start de bouw van het Stadserf medio 1992. De eerste paal van het particuliere project op het Emmaplein gaat waarschijn lijk rond diezelfde tijd de grond in. De nieuwe gemeen telijke gebouwen moeten voor het einde van 1993 gereed zijn. SCHIEDAMHet koor van de Nederlandse Protestanten bond geeft op vrijdag 23 maart een concert dat in het teken staat van de Lijdenstijd. Op het programma staan on der meer de Lofprijzing (drie psalmen van Schütz), het Hei- lig Avondmaal (panis angeli- cus van Franck) en Gloria in excelsis (enkele delen uit het Gloria van Vivaldi). Plaats van handeling is de kerk van de NPB, Westvest 92, aanvang 20.00 uur ei is gratis. Vlotte sleehak ballerina Maten 36 - 42. Normale prijs 34.95 Bristolprijs 27.50 tot en met zaterdag nu 51 filialen in het hele land o.a. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 luegener huLs-asn-huLsbladen a.s. zondag Toots Tielemans ja. ►WWW ORANJEBOOM ALLEEN VOOR ONZE LEZERS Extra paasvakantie- aktiviteiten in Tropicana Zie voor bijzonderheden op de pagina recreatie rubrieks (duo) advertenties r (geldig t/m 30 maart 1991). De gratis bril is bestemd voor «In de ""gratis bril gaan normale, dezelfde persoon die ook de eerste blanke glazen in dezelfde sterkte (betaalde) bril gaat dragen. als in de eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, betaalt mag niet goed- mm anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een koper zijn dan f 100,- Mnt F toeslag. Het montuur van de L/ËMff p «Geen andere kor- gratis bril komt uit de m mJrwÊIL« tingen te zelfder tijd. collectie monturen met OPTICIENS °P beide brillen 1 i33' het rode driehoekje Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). SCHIEDAM Met ingang van donderdagavond 21 maart is de Harreweg (tus sen de Scheepvaartweg en de Woudweg) van 19.00 tot 01.00 uur afgesloten voor au toverkeer. Deze maatregel is genomen met het oog op de padden- trek, die weer op gang komt. De wegafsluiting, iedere avond en nacht, vindt plaats door middel van hekken en duurt zolang de paddentrek doorgaat. Vermoedelijk is dat tot begin of half april. Fietsers en voetgangers kun nen met enige voorzichtig heid gebruik blijven maken van de Harreweg. Zoals ieder voorjaar steken vele padden de polderwegen nabij Kethel over, op zoek naar paringsplaatsen. Tal van vrijwilligers zijn dan in de weer om de dieren veilig over te zetten. Omwille van de veiligheid van de vrijwil ligers en de padden wordt de Harreweg dan ook afgeslo ten en komen waarschu wingsborden te staan op de Joppelaan, de Kerklaan en de Polderweg. Het beste is deze wegen zoveel mogelijk te mijden, dan wel met een maximum snelheid van 30 kilometer per uur te rijden. SCHIEDAM De Schie- damse theaters bieden dit weekeinde een klein doch se lect programma voor cultuur- minnend Schiedam. Peggy Larson In theatercafé De Tender, naast de ingang van het Pas sagetheater, geeft de Peggy Larson Band vanavond een optreden. De front-vrouw van dit muzikale combo is de Amerikaanse Peggy Larson. Deze veelzijdige jazz-vocalis- te beheerst zowel jazzstan- dards, improvisatie als 'exten ded vocal techniques'. Het ge heel vormt een unieke combi natie van stem, trombone en ritmesectie. De Peggy Larson Band vertrekt om 21.30 uur uit de startblokken en de toe gang is geheel vrij. Vrijdag en zaterdag staat Astrid van Helden op de büh ne van theater De Teerstoof. Onder de titel 'Soprano in Concerto Absurdo' zal de multi-functionele vocaliste aan de vleugel worden bege leidt door Hans ter Horst. Astrid van Helden is op de eerste plaats concertzangeres, maar dan wel met een groot gevóel voor entertainment en humor. Ze beschikt over een klassiek geschoolde stem met een bereik van vier octaven waarmee zij allerlei muzikale genres vertolkt. Ze zingt, pro voceert, ontroert, shockeert en amuseert. De voorstelling die zaterdag staat gepland is uit verkocht, maar voor vrijdag 22 maart zijn er nog kaarten verkrijgbaar. Voor vijftien gulden begint Astrid van Hel den om 20.30 uur. Zaterdagmiddag geeft pop pentheater Francine Abbing een kindervoorstelling die zich afspeelt in Rusland. 'De Woestijnroos' vertelt het ver haal van vader Baikal die zijn lievelingsdochter Angara kwijtraakt. Verder moet in het verhaal per kameel en vlie gend tapijt de woestijnroos worden ontdekt. Vanaf 14.00 uur ontrolt zich het avontuur in theater De Teerstoof. Ge schikt voor de jeugd van vijf tot acht jaar. Toegang vijf gul den. 'Soprano in concerto Absurdo'. PAAS KAAS Voorjaar, lammetjes in de groene weiden, verse boter in de kuip. Die feeststemming vindt u ook onze winkeltjes. Van de verse voorjaarsboter maakten wij mooie boterlammetjes. U vindt er vrolijk bontgeverfde eieren, eiersalade's. feestelijke advocaat en de echte superdunne Matzos. Graag laten we u onze PAASKAAS proeven. Een fraaie Boerenkaas, mooi smeuig, toch pittig. KOM HET VOORJAAR PROEVEN IN ONZE WINKELTJES Paas-aanbiedingen Boeren Paaskaas g gg 5.95 4.95 1.95 2.45 3.95 HEEL FEESTELIJK gratis MAGNUM ABEL-CLEMENT onze heerlijke Rhone-wijn. Stevig, vol, rijp. Bij aankoop van een doos van 12 9.75 KOM PROEVEN!!! Goudse jong belegen Camembert Paas-eiersalade Paas-paté Boterlammetjes viaardingemHoogstraat 151 Viaardingem'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum Koningshoek

De Havenloods | 1991 | | pagina 1