Singelkerk na zondag pas écht pauselijke basiliek 'Knotsen van schepen' in Schiedamse havens De Kromme Keu beëindigt nederlaagserie feestelijk BOUMAIM Cursussen thuis zieken verzorgen Bankfiliaal gesloten Scouts bewijzen zich DE HAVENLOODS Devotie tot de heilige Liduina vergroten' Toneel voor kinderen (en volwassenen) ïS^rirss». SSInei9r0eP' BOUMAIM DONDERDAG 11 APRIL 1991 15-580 SCHIEDAM Met het binnenhalen van de 'Conopeum' is vanmiddag de voorlaatste stap gezet in de benoeming van de Singelkerk tot basiliek. De 'Tintinnabulum' be vindt zich al iets langer in de pastorie. Het rode schild dat vorige week donderdag boven de kerkingang werd opge hangen moet de voorbijgangers erop wijzen hier niet zomaar met een katholieke kerk van doen te hebben. Zondag wordt tijdens een feestelijke dienst de nieuwe status pas goed gevierd. Vorig jaar, op 18 juni, riep het Vaticaan per decreet uit dat de katholieke kerk van de Heilige Liduina en onze Onze Lieve Vrouw Rozenkrans, in de volksmond Singelkerk, zich voortaan basiliek mag noemen. Het was een beloning van vele jaren arbeid, of zoals dat iun de hedendaagse maat schappij heet: lobbyen. Pas toor P.M. Vismans, al tien jaar werkzaam in Schiedam, is trots op de nieuwe status van zijn kerk. „De priveleges en rechten die wij nu krijgen tonen een grote verbonden heid met de paus". Toch ziet pastoor Vismans de benoeming in een at 'Schie- damser' sfeer. „Het feit dat onze kerk als bedevaartskerk dient voor de Heilige Liduina is doorslaggevend geweest voor deze benoeming", meent hij. „De devotie voor Schie dams ebige heilige kan zo ver breid worden". De'opwaarde- ring' werd ook veroorzaakt door de ouderdom (1881) en de bouwstijl van het gebouw. De Neo-Gotische kerk werd in een fotoboek vastgelegd, te vens werd verslag gedaan van de bijzondere vieringen die in de kerk plaatsvonden. „De Heilige Liduina is overal ter wereld bekend", vertelt de pastoor, „Schiedam is van huis uit een Roomse stad en veel Schiedamse missionaris sen trokken vroeger de wereld in om het geloof te verkondi gen. Liduina werd daarbij veel vereerd en ook nu kom je in verre windstreken nog mensen tegen die naar haar zijn genoemd". Belletje Als basiliek mogen twee spe ciale attributen worden bin nengehaald. De 'Tintinnabu lum' werd door het gerenom meerde Stadelmaier gemaakt. Het is een soort staf met daar op een hart. „Een teken van liefde voor het kruis na het 38-jarig lijden van de Heilige Liduina", legt pastoor Vis mans uit. In het hart zit een, rozenkrans verwerkt en in het midden rinkelt een fonkelend belletje. „Het is een soort traditioneel relikwie dat vroeger koningen op him processie begeleidde", aldus pastoor Vismans. „En het krijgt een plaats in de ba siliek". De 'Conopeum' arri veerde vandaag. Het is een soort half-uitgeklapte parasol in de kleuren rood en geel met een achttal wapens erop. „Een wapen van de paus, de bis schop, de gemeente Schiedam, de basiliek en vier afbeeldin gen voorstellend de Heilige Liduina, Laurentius, de pa troon van het bisdom Rotter dam, de Heilige Maagd Maria en een datumafbeelding 18 juni 1990". Om 10.30 uur zal de feestelij ke hoogmis opgesierd worden door het tweetal gewijde at tributen. Bisschop Bar zal van de partij zijn, evenals Neder lands pauselijke nuntius Mgr. uit Litouwen. Onder koorbe geleiding zal een plechtige mis worden opgedragen aan de Heilige Liduina. Pastoor Vis mans hoopt zeker zeshonderd belangstellende gelovigen te kunnen begroeten. Boven de deur heeft een aan tal parochianen vorige week een felrood gekleurd schild Scheuren Toch ontkomt pastoor Vis mans er niet aan de vreugde te onderdrukken wanneer hij spreekt over de bouwkundige staat van de basiliek. In de kerk is een tweetal netten ge spannen dat vallend gesteente moet opvangen. De scheuren doorklieven zelfs het altaar en de baksteenmuren verpulver en. „de fundering is ernstig aangetast door het zakkende grondwater, per jaar zakt het geheel één centimeter. De achterkant zelfs iets harder Pastoor Vismans met de 'Tintim dus het gedeelte komt straks los van het hoofdgebouw", toont pastoor Vismans. De restauratie moet acht miljoen kosten en het gebouw staat op de monumentenlijst. „Op 14 februari jongstleden kregen we een definitieve afwijzing op onze subsidie-aanvraag", vervolgt Vismans. „Er is slechts cijfermatig gekeken naar de toestand en niet naar- de intensiteit van de gebre ken". Na aftrek van niet sub sieerbare kosten komt het kostentotaal op 6,9 miljoen. bulum' voelt zich niet op de vinge „Onze hoop is nu gevestigd op de AROB-procedure die we hebben aangespannen bij de Raad van State, en inmiddels is er door het Rijk een soort 'knelpunten-pot' in het leven geroepen voor onvoorziene fi nanciële zaken zoals deze. We hebben dus nog twee pijlen op onze boog, maar dat spoed ge boden is staat vast". Om te kijken of de Singelkerk in aanmerking komt voor een deel uit de 'knelpunten-pot' inventariseert het bisdom Rotterdam samen met Bouw- gekeken door het Vaticaan. en Woningtoezicht momenteel de problematiek. Mocht de basiliek in aanmerking komen dan zal de gemeente drie jaar lang de kerk uit de meerjaren begroting moeten schrappen. „Een bedrag van anderhalve ton", oppert pastoor Vismans. Voor 1 juli moet duidelijkheid ontstaan want dan gaat het lid op de pot. De Singelkerk mag dan de laatst benoemde basiliek zijn, de problemen zijn er niet min der om. opgehangen. De algemene pauselijke wapenen sieren het stalen kleinood. „De Tiara en de sleutels", licht pastoor Vis mans toe. „De Tiara is het hoofddeksel dat de paus draagt, alhoewel de huidge paus het nooit draagt, en de sleutels zijn degene die Petrus gebruikte naar het Rijk der Hemelen". Het uiterlijk orna ment moet ook voor de bui tenwereld duidelijk maken dat de Singelkerk iets bijzon ders is. „Er zijn slechts vijf tien basilieken in Nederland". IEDAM Het Green- e-schip 'Solo' zal op za- ig 11 mei afmeren in de edamse Wilhelminaha- Van 11.00 tot 16.00 uur ïen belangstellenden een e aan boord nemen. Op rdag 25 mei komt de zeil- jer 'Lutgerdina' naar edam. Deze tweemaster een zeiloppervlak van 380 lante meter zal afmeren e Lange haven, ijf miljoen gulden kocht peace de 'Solo' van Smit ïationale. Het dertien oude schip, voorheen tdoend als sleper, werd ingrijpend verbouwd. Er werd een laboratorium geïnstal- •d voor de analyse van nonsters, een tentoc 'sruimte en een he n. De trekkracht v rkpaard' bedraagt 1! boord zijn ook twe opvangcentra voor ren en vogels. Het 67 meter lange schip voer de begin maart haar eerste missie uit. ,Voor de kust van Duinkerken werd geprotes teerd tegen het transporteren van hoog radio-actief afval naar de Britse opwerkingsfa briek in Sellafield. Het pu bliek kan aan boord via de toegangspoort van Stork Wértsiló Diesel, de reparatie- fabriek aan de Havenstraat heeft dan open dag. De tweemastzeilklipper 'Lut gerdina' wordt naar Schiedam gehaald door de jubilerende Stichting Lentefeest en de ONS. Tijdens de Havenmu- ziek- en Molendag is het schip te bezichtigen. De Lutgerdina heeft een leng te van 33,80 meter en is spe ciaal ingericht voor het zeilen met gehandicapten. Alle be langrijke zeilhandelingen kunnen vanuit een rolstoel worden uitgevoerd. De Stichting Lentefeest orga niseert van 6 tot en met 11 mei een boottocht per luxe salon boot, in het bijzonder voor diegenen die door leeftijd en/of handicap niet of nauwe lijks met vakantie kunnen. Voor meer informatie kunt u bellen met mevrouw Konings, telefoon 4260027 (tussen 9 en 12 uur). BOUMAIM SUPERSERVICE OP ZATERDAG Neem de Boumon - bus bij metro stotion Copelse Brug. Gratis pendelbusdienst tussen Metro stotion en Boumon von 11.00 uur tot 16.00 uur. BOUMAIM Rotterdam-Kralingseveer WAARDEBON Bij inlevering van deze bon neemt Dijkshoorn de ontspiegeling van de glazen in uw nieuwe montuur voor zijn rekening. Deze waardebon kan wel oplopen tot 05 Neem de bon mee want alleen dan kunt u gebruik maken van dit aanbod. Deze aanbieding geldt voor alle Dijkshoorn filialen. DIJKSHOORN BRILLEN Sint Liduinastraat 1,3117CN Schiedam, tel. 4263711/4267649 j! Sint Liduinastraat 113117 CN Schiedam, tel. 4263180 f Hof van Spaland 5,3121 CA Schiedam, tel. 4701730 Vierambachtsstraat 73a, 3022 AG Rotterdam, tel. 4772545 Burg. Boerstraat 2,2761 VP Zevenhuizen, tel. 01802-3050 SCHIEDAM Twee kinder voorstellingen deze week in Schiedam. Zaterdagmiddag 'Sannes middagslaap' in thea ter De Teerstoof. De ouders van Sanne zijn een weekje weg. Sanne logeert bij oma. Vanavond laat komen ze weer thuis. Daar wil Sanne bij zijn. Daarom moet ze 's middags naar bed. Voor Tukker, haar knuffelpinquin, zou dit ook heel goed zijn. Maar hij moet eerst gewassen worden, want wel 1. midd w 14.00 uur, leeftijd 5 tot 8 jaar, kaarten vijf gulden. In het tiende jaar van haar bestaan presenteert De Zwar te Hand een komedie voor kinderen en volwassenen. Het stuk speelt zich af in een woonkeuken. Splinter en Agaath hebben een laaiende ruzie. Hij vindt dat zij een puinhoop van het huishouden maakt en zij verwijt hem dat hij te beroerd is om het gra maaien. Dan besluiten ze kaars werk te doen. Aga gaat meteen aan de slag, m Splinter krijgt bezoek van buurman die juist een mi kale 'aanval' heeft. Woe dagmiddag 17 april om 14.00 uur in het Passage Theater. Leeftijd vanaf 8 jaar en kaar ten kosten vijf gulden. SCHIEDAM De deuren van de Grote of St.Janskerk gaan op zaterdag 13 april wijd open. Dan organiseren de 'Vrienden van de Grote Kerk' en de Orgelcommissie een open dag van 12.00 tot 16.00 uur. Eén nieuw seizoen met orgel concerten wordt ingeluid door orgelbespelingen, die begin nen om 13.30, 14.30 en 15.30 uur. Hierbij wordt de vaste kerkorganist Andre Verwoerd geassisteerd door Jan de Bloe- me, organist te Vlaardingen, Wim Veldhuyzen, organist van de Dorpskerk te Kethel, en Kees Passchier. Bezoekers kunnen op de orgelgalerij het spel van dichtbij bewonderen. De stichting 'Vrienden van de Grote Kerk' zal met een nieu we folder de geschiedenis van de kerk presenteren. Belang stellenden kunnen meteen de kerk bezichtigen, waarbij zij rondgeleid worden door des kundigen. Deze rondleidingen beginnen om 13.00, 14.00 en 15.00 uur. Verder zal een aantal organi saties zich in de Grote Kerk presenteren, waaronder de Historische Vereniging Schie dam, de stichting Schiedamse Molens, de stichting Be schermd Stadsgezicht en de parochie St. Jan de Doper. 010 - 4.699.444 r de gevulde prijzentafel. SCHIEDAM— De bekers en trofeeën die behoorden bij de achtste nederlaagse rie van De Kromme Keu werden vorige week onder grote belangstelling uitge reikt. De Schiedamse ouderen-biljartclub werd door alle betrokken vereni gingen in het zonnetje ge zet. „Nergens zo gezellig als hier", luidde de conclu sie van de meeste afgevaar- lens de nederlaagserie amen in het onderkomen i De Kromme Keu maar st 990 biljarters van 22 bs in actie. Het arsenaal duceerde in totaal 37144 amboles in 660 wedstrij- 1. De bezoekende vereni- van ei6876 Caramboles.0Het gemiddelde was 1.28. De Schiedammers bleken van geen kleintje vervaard. De 20268 punten die zij scoorden leverde een gemiddelde van 1.54 op. Van de 22 bezoekende clubs wonnen er zes van De Kromme Keu, twee eindigden onbeslist, 14 maal won de thuisploeg. Onder de aanwezigen tijdens de feestelijke slotdag bevon den zich ook bestuursleden van de K.N.B.B. afdeling Rot terdam en het recreatiebe- stuur van de K.N.B.B. IJsselburgers De hoofdprijs werd gewonnen door het Rotterdamse IJssel- burgh. De ploeg behaalde 38 punten, eentje meer dan De Vloot uit Maassluis. Ommoord ging met de derde prijs aan de haal door een totaal van 34 punten. Het Vlaardingse Emma werd achtste met 29 punten, West- wijk tiende met 28, en het Schiedamse Krijt op Tijd en ANBO respectievelijk elfde en zeventiende met 26 en 24. De heer L. van Gils van IJssel- burgh werd op een speciale prijs getracteerd. Hij scoorde in zijn partij 220 caramboles in vijf beurten, oftewel een moyenne van 44. In het najaar zal de negende editie var nederlaagserie van start gaan. Vele clubs deelden vorige week al mee weer graag van de partij te zijn. WATERWEG-NOORD Het Kruiswerk Waterweg-Noord begint op 16 en 22 april cur sussen Ziekenverzorging Thuis. Gedurende zes bijeenkomsten geven twee wijkverpleegkun digen veel informatie en prak tische tips. De nadruk ligt daarbij op het zelf oefenen van allerlei technieken en handigheidjes, zoals het bed verschonen en het wassen van een zieke. De eerste cursus start op dins dag 16 april om 19.30 uur in het Kruisgebouw aan de Van Swindensingel in Schiedam. De tweede begint op maandag 22 april om 13.30 uur in het Kruisgebouw aan de Van Be verenstraat 40, ook in Schie dam. De bijeenkomsten duren ongeveer twee uur. De kosten bedragen 15 gulden voor le den van het Kruiswerk en 17,50 gulden voor niet-leden. In deze prijs zijn een cursus boek en koffie inbegrepen. Belangstellenden kunnen zich op werkdagen tussen 09.00 en 13.00 uur aanmelden via tele foonnummer 010-4739900. VLAARDINGEN Het fi liaal van de Bondsspaar bank aan de Vettenoord- straat is sedert maandag gesloten. De directie had al besloten dat dit kantoor moest verdwijnen maar een tweede overval in drie maanden tijd heeft de slui ting bespoedigd. De circa drieduizend cliënten van dit filiaal zijn schriftelijk op de hoogte gesteld van dit besluit. De Bondsspaarbank wil de dienstverlening aan het pu bliek de komende jaren verbe teren. Sluiting van een 'kan toor op de hoek' lijkt in tegen spraak met deze wens maar directeur J.A.H.J.Kuijs van de Bondsspaarbank Schiedam- /Vlaardingen ontkent dit. „Dergelijke kantoren worden uitsluitend gebruikt voor het opnemen van geld. En de in trede van de geldautomaat maakt deze filialen overbo- dig.Het is economisch niet langer noodzakelijk deze ban ken open te houden." Een onderzoek naar een even tuele sluiting van het filiaal in de VOP was al in het nadeel van dit kantoor uitgevallen. Nadat het personeel op 22 maart voor de zoveelste keer een overval had meegemaakt, werd op maandag 24 maart direct besloten de datum van sluiting te versnellen. De cliënten van dit bankkan toor zijn pas zaterdag op de hoogte gesteld van deze ont wikkelingen. Directeur Kuijs verwacht wel dat sommigen de sluiting zullen betreuren. „Een bank in de nabijheid is altijd prettig. Maar we hebben de cliënten verwezen naar ons kantoor aan de Schiedamse- weg en da's toch aan te lopen, nietwaar?" Het bankfiliaal aan de Vettenoordstraat is sedert zaterdag gesloten. WATERWEG NOORD Tweehonderd scouts uit het district Rijnmond moeten zich dit weekeinde bewijzen. Op en rond het Scoutcentrum Vlaar dingen worden de jaarlijkse Paroba-wedstrijden gehou den, waarbij alle facetten van het scouting aan de orde ko men. Aan de hand van de uit slag van deze wedstrijden wordt bepaald welke ploeg naar de landelijke Scouting- wedstrijden in Baarn zullen gaan om de eer van het dis trict te verdedigen. Het volgen van posten, uitvoe ren van een aantal opdrach ten, een voettocht door de Broekpolder en het bereiden van een maaltijd zijn onder delen van de wedstrijden. Een Paroba-groep bestaat uit zes jongeren in de leeftijd van 11 tot 14 jaar. De scouts kunnen met elk onderdeel punten ha len. De wedstrijden beginnen vrijdag 12 april om 19.30 urn en worden zaterdagmorgen vervolgd. Om circa 17 uur zal de uitslag bekend worden ge maakt. jjroms I Usselmondselaan 175 Rotterdam-Kralingseveer 010-45.08.033 Openingstijden: Maandag 13-17.30 uur. Dinsdag t/m Donderdag 9.30-17.30 uur. Vrijdag 9.30-21 uur. Zaterdag 9-17 uur. deze komplete kamer van 1395,- voor

De Havenloods | 1991 | | pagina 3