UIT in t kort Drie hele dagen lang brassbandmuziek Carlo swingt zoals hij wil rllllTIMb Commodores komen naar Parkzicht KUNST CULTUUR AMUSEMENT Programmaoverzicht Band uit Rijnmond mikt op plaats in middenmoot choreograaf Edouard Lock Wervelende dansen van V Y HET ZUIDEN DE HAVENLOODS - DONDERDAG 18 APRIL 1991 ROTTERDAMDe legen darische Commodores zijn op vrijdag 26 april te zien in Parkzicht. De groep uit het Amerikaanse Alabama heeft een groot aantal muzikale en organisatorische trends ge start. Ze scoorden in iedere denkbare hitlijst en werden bekroond als 'best rhythm and blues', 'best pop gröup' en 'best international sales group'. Hun repertoire reikt van pop tot country, van disco tot M.O.R. en van rhythm and blues tot jazz. Het succesverhaal van de groep heeft een zeldzame continuïteit. Volgens ken ners komt dit door de ver schillende bronnen waaruit de leden van de band putten. Als schrijvers, musici en vo calisten combineren de Com modores hun individuele smaken en ervaringen. Men komt zo tot een geluid dat nog steeds een grote schare fans aanspreekt. In Parkzicht treden de Com modores op in de orginene bezetting: Walter 'Clyde' Orange, William King en J.D. Nicholas. Het concert begint om 2.00 uur. De zaal is open vanaf 22.00 uur. Een andere grootheid uit de popgeschiedenis betreedt op zondag 21 april het podium van Parkzicht: Freddy Fen der. Hij treedt op als lid van de Texas Tornados. (foto: Robert Vos) In Tejatro Popular is vrijdag 19 april in Salon de Tango van Cuartito Azul met de film El Tango es una Historia van Humberto Rios en een concert van de Argentijnse pianist Juan Pablo Dobal. Vooraf gaand aan de Salon de Tango is in het restaurant van Tejatro Popular de mogelijkheid om Argentijns te dineren. De film is een document van een groots tango-festival in Mexicostad in 1980, met de orkesten van Astor Piazolla en Osvaldo Pu- gliese. Op de achtergrond speelt de miliatire dictatuur van Argentinië. De veelzijdige pianist Juan Pablo Dobal heeft al eerder opgetreden in Cuar tito Azul. In een heel eigen stijl verenigt Dobal de vele aspek- ten van de muziek van zijn land. Aanvang 21.00 uur, toe gangsprijs 10,-, met diner: 25,-. Reserveren via 010- 4361210. Voor de Belgische schrijver Tom Lanoye is Vlaanderen een land waar het familieleven even treurig voortsleept een lange regenachtige zondagmiddag. Daar regeren Vlaamse moeders hun man- i, broers en zonen met een fluwelen pantservuist. Een land van asfalt en kinder hoofdjes, van melancholie, middenstand en bloemkool. En vooral van mannen. Er wordt veel gesproken, maar slechts weinig gezegd. En als woorden niet meer toereikend zijn, vallen er klappen. In dat Vlaanderen wonen ook Jules en Alice. Zij houden van elkaar, maar kunnen elkaar nauwelijks bereiken. Vormen de autowrakken die Jules met zijn takelwagen naar zijn au tokerkhof sleept, een te hoge berg? Of is er een stuk teveel afgesprongen van het achtste kapotte kruisbeeld dat hij mee naar huis brengt? Tom Lanoye, schrijver, dich ter, columnist, performer en vijand van alles wat naar lite rair fundamentalisme zweemt, bewerkte op verzoek van To neelgroep Amsterdam zij ver haal 'Bij Jules en Alice' tot een toneelstuk. De opvoering hier van, heeft plaats op 16 t/m 20 april in de kleine zaal van de Rotterdamse schouwburg. Aanvang om 20.30 uur. Entree is f 14,-, met CJP en Pas65 f 10,-. De regie is in handen van Alize Zandwijk. De spelers zijn Fred Goessens, Marieke Heebink, Hein van der Heijden, Mark Rietman en Wim Selles. De halve finale om de Midi- award wordt vrijdag 19 april gehouden in Theater Zuid plein. Twaalf kandidaten strij den om zes finaleplaatsen. De deelnemers werken met elec- tronische muziekinstrumen ten, en wordt georganiseerd door het Rotterdams Conseva- torium en de Stichting The- muz. De uiteindelijke winnaar ontvangt een prijs van 1500 gulden, de muziek van de zes finalisten wordt vastgelegd op CD. De Bee Gees komen in Ahoy' op maandag 1 juli. De gebroe ders Gibb laten er vooral de nieuwe nummers van hun al bum 'High Civilization' horen. Het is het enige optreden in Nederland. De voorverkoop voor het concert begint op za terdag 20 april. 9 In de serie Muziek Authen tiek in de Grote Zaal treedt maandag 22 april het Orkest van de Achttiende Eeuw op met een programma rond Mo zart. Het orkest staat onder leiding van Frans Brüggen. Solisten zijn violiste Lucy van Dael en klarinettist Eric Hoe- prich. Aanvang 20.15 uur. HH Het programma van de Eu ropese Brassband Kampi oenschappen begint op vrij dag 26 april om 2Q.15 uur in de kleine zaal met een wel komsconcert door het Ne derlands Blazers Ensemble en het Groot Koperensemble van het Rotterdams Conser vatorium onder leiding van George Wiegel. Op het pro gramma staat onder andere de wereldpremiere van een compositie van Jochem Slot houwer. Op hetzelfde tijdstip ver zorgt het Rotterdams Phil- harmonisch orkest ook een concert maar dan in de grote zaal. Het orkest zal een pro gramma brengen met een knipoog naar de componist Mozart. Zaterdag 27 april start het eigenlijke programma. Vanaf 9.00 uur doen 12 brass bands een gooi naar het kampioenschap. Onder de deelnemers bevinden zich klinkende namen zoals de John Foster Black Dyke Mills Band uit Engeland, Brass Band Willebroek uit België, de Krohnengen Brass Band uit Noorwegen en de Tredegar Band uit Wa les. Nederland is sterk verte genwoordigd met Brassband Rijnmond, Brassband De Waldsang en Brassband Soli Deo Gloria. Het verplichte werk voor de Europese kamioenschappen is dit jaar 'A London Ouver ture' van Philip Starke. Aanvankelijk was gekozen voor een werk van Hardy Mertens maar de jury heeft hier van af gezien omdat er problemen waren met de in strumentatie en er tenminste vijf slagwerkers voor dit werk noodzakelijk zijn. Op het laatste moment is beslo ten 'A London Ouverture' als verplicht stuk aan te wij zen. Aansluitend op de wedstrij den wordt er op zaterdag avond vanaf 20.15 uur een galaconcert gegeven. Aan dit concert werken mee de John Foster Black Dyke Mills Band onder leiding van Heinz Friesen en Brassband de Bazuin uit Oenkerk, aan gevuld met topmuzikanten uit het Noorden van het land, met als dirigent Ray Farr. Als afsluiting van de avond wordt er een Brass Night ge houden. Op zondag is er vanaf 14.30 uur het Benelux Enter tainment Concours. Zes deelnemende bands moeten een programma uitvoeren van maximaal 25 minuten. Brassband Rijnmond speelt tijdens een rondvaart door de havens op de Spido. Kaarten voor de Europese Brassband Kampioenschap pen zijn verkrijgbaar bij de kassa van De Doelen. Voor meer informatie: stichting Europese Brassband kampi oenschappen, telefoon 05124-4666/4140. Promenade met Symphonia Drie solisten treden op in het promenadeconcert van de Ko ninklijke Orkestvereeniging Symphonia op zondag 21 april in De Doelen. Onder leiding van dirigent henk Briër speelt het orkest werken van Mozart, Raff, Schumann, Bizet, Saint Saëns en Thomas. Solisten zijn celliste Quirine Viersen en violiste Saskia Viersen in La Muse et le Poète van Saint Saëns. Quirine won de tweede prijs in het Rosa- tropovitjconcours 1990, Sas kia won de eerste prijs in het Oskar Backconcours 1991. De derde solist is pianist Paul Huyts in het Konzertstück van Robert Schumann. Het concert in de grote zaal begint om 14.30 uur. Kaarten kosten 7,50. maar het grote publiek weet ons nog niet te vinden. Brass bandmuziek is iets waarin je je moet verdiepen. Wat dat betreft zijn er ook nog voor oordelen weg te werken", zegt Appelo. Om toch meer tot het publiek door te dringen, zal Rijnmond zich tijdens de kampioen schappen ook van de andere kant laten zien. „We zouden graag een wat groter publiek willen bereiken. Een brass band speelt niet alleen zware muziek, zoals velen denken. Vandaar dat we op zondag tij dens een concert op de Spido wat andere lichtere werken ten gehore zullen brengen", vertelt trombonist Rolf Ken- tie. De Europese Kampioenschap pen zijn voorlopig het hoogst haalbare voor een brassband. Meedoen is voor de Rijnmond muzikanten dan ook belang rijker dan winnen. Om op dit peil mee te kunnen moeten de leden buiten de wekelijkse re petitie dagelijks één a ander half uur repeteren. „Dat is on ontbeerlijk om op dit niveau te kunnen musiceren. Het is ook een hobby die je niet naast andere zaken kan doen. De leden van brassband Rijn mond komen uit de wijde om geving, van Breda tot Den Haag, en zijn bezeten door de uitdaging om op zo hoog mo gelijk niveau voor amateurs te spelen. We zijn gek van mu ziek en vinden elkaar in het presteren", aldus Kentie. Om zich op de kampioen schappen voor te bereiden speelt brassband Rijnmond zaterdag 20 april op het streekfestival in Oude Tonge en op vrijdag 26 april in de Oude Stoep in Spijkenisse. Robert Bas -w" e leeft maar kort - I toch?- en als je f3 veel wil doen moet je snel zijn. Critici weten daarom vaak niet (meer) wat ze met me aan moe ten; zoveel doe ik en wil ik en zo vaak verander ik weer van stijl. Maar dat heeft niets te maken met wat er uit onbegrip en onwetendheid soms dan maar over me gezegd wordt. Ik ben niet van mijn geloof gevallen". Carlo de Wijs, toetsenman in alle windrichtingen met een diepe, grote voorliefde en - keur voor het Hammondorgel. Nog pas zes jaar geleden deed hij eindexamen aan het con servatorium. In Rotterdam. Het resultaat was een beurs voor de opleiding uitvoerend musicus, het solistendiploma. De Wijs deed dit examen wel heel eigenwijs. Hij huurde de schouwburg in Breda af en zette daar de examencommis sie in. En publiek. Bovendien zorgde hij er voor dat het po dium goed vol kwam. Met een orkest van 24 man liet hij zien hoe een examen ook kan. Sociaal vaardig Carlo de Wijs: „Ik wilde laten zien dèt en wèt je kan met meer muzikanten. Je bent er naar mijn idee als musicus niet met een instrument kun nen bespelen. Je moet ook so ciaal vaardig zijn, kunnen ar rangeren, liefst ook compone ren en zeker ook organiseren". Een fluisterende snaartrom, een aanzwellende rof fel op de pauk, een dave rende bekkenslag en een explosie van muziek. 'Strike up the Band' van de Amerikaanse compo nist George Gershwin klinkt in het wijkcen trum 't Klooster in Rot terdam-zuid. Brassband Rijnmond reperteert momenteel hard voor de Europese Brassband Kampioenschappen die volgende week in Rot terdam plaatsvinden. Volgende week staan De Doelen drie dagen lang in het teken van de brassbandmuziek. De brassband neemt een bij zondere plaats in de amateur muziekwereld in. Een brass band heeft een bezetting van koperinstrumenten, aange vuld met enkele slagwerkers. De orkestvorm is ontstaan in Engeland in de lagere sociale milieus. Het voordeel van een koperensemble is dat er met minder instrumenten kan worden volstaan dan in bij voorbeeld een harmonie. In eërste instantie speelden vooral arbeiders in koperen- sembles met sterk wisselende bezetting. Dankzij het Leger des Heils ontwikkelde de brassband zich echter tot een je als organist iets los maakt moet je wel heel veel kunnen". Het orkest van Carlo de Wijs bestaat uit muzikanten uit zeer uiteenlopende richtingen. Zo produceerde de bassist Marcel Schimscheimer on langs nog de nieuwste cd van René Froger en komen de bla zers uit orkesten als het Me- tropole en de Skymasters. Swing Support Avenue 1991: een spectaculaire muziekthe atershow van alle tijden, in alle stijlen en voor alle leeftij den. „Variatie zonder dat het een zootje wordt".Els Neijts ROTTERDAM Wervelen de snelheid, complexe bewe gingen, allerhande theatrale effecten en - meestal - oor verdovende hardrockmuziek zijn de ingrediënten van choreograaf Edouard Lock en zijn Canadese gezelschap Lalala Human Steps. Een van de meest kenmer kende aspecten van Locks balletten, is het onver bloemd tonen van de fysieke kracht van zijn danseressen. Iets wat veel andere choreo grafen juist verhullen. Bij Lock zijn het de vrouwen die de mannen hoog de lucht in tillen. Ook maken zij huive ringwekkende horizontale pirouettes in de lucht om daarna met een doodsklap volwaardig orkest met eigen klankkleur. Tegenwoordig is de bezetting van de brassband strikt afgebakend. In een brassband zijn de cornet, al thoorn, euphonium, bariton, bugel en bas in vaste verhou dingen aanwezig. Een com plete brassband telt 27 muzi kanten. Gesloten cirkel In Groot Brittanië is de brass band momenteel de favoriete bezetting voor amateurmusi ci. Maar ook in de rest_ van Europa wint de brassband snel aan populariteit. De brassbands in Engeland hebben een voor amateurbe grippen hoog niveau bereikt. Maar in feite kan hier niet meer van amateurgezelschap pen worden gesproken. Veel orkesten zijn verbonden aan fabrieken die er veel geld in steken. Voor brassband Rijn mond is het dan ook een zware opgave om met geringe finan ciële middelen met de orkes ten uit Engeland, Schotland en Wales te concurreren. „Eerste worden we zeker niet. We mogen blij zijn als we in de middenmoot eindigen", zegt dirigent Anno Appelo. Toch musiceert ook Rijnmond op een voor amateurbegrip pen hoog niveau. „Ik denk dat we op een professioneel peil spelen. Musiceren in een brassband is heel intensief. Onlangs heeft een trompettist van het Rotterdams Philhar- monisch Orkest meegespeeld en die was na afloop kapot. I Brassbandmuziek ondervindt nog vele vooroordelen (foto: Robert Vos) Het eist fysiek veel kracht", stelt Appelo. De afgestudeerd slagwerker heeft sinds vier maanden de leiding over Rijnmond. Hij volgde Jaap Koops, oud-diri gent van de Marinierskapel, op. Appelo was en is verbon den aan een aantal amateuro- kesten. „Ik heb geen specifie ke voorkeur voor een soort or kest. Ik dirigeer ook harmo- niën en fanfares. Het verschil met deze orkestvormen is dat een brassband door de kleine bezetting wat overzichtelijker is. Brassband is bijna kamer muziek. Daar staat tegenover dat een brassband heel kwets baar is. Een brassband is al leen een brassband als de cir kel rond is. Een derde cornet- tist is even belangrijk als een solo-cornettist. Dat maakt een brassband ook uniek." Dat de brassbandmuziek wei nig bekendheid geniet, heb ben de muzikanten volgens hem aan zichzelf te danken. „Het is een eigen wereldje maar dat hebben ze zelf ge schapen", zegt Appelo met overtuiging. Met het Rotter dams Conservatorium is ook geen samenwerking hoewel enkele leerlingen in Rijnmond meespelen. Veel muziek wordt speciaal voor brassbands geschreven. Vooral op de Britse eilanden zijn er componisten die ver nieuwend met brassbandmu ziek bezig zijn: Vaak schrikt dit soort muziek echter de luisteraar in eerste instantie af. „Het is moeilijk een vaste achterban op te bouwen in de regio. Landelijk en internatio naal is Rijnmond wel bekend bij mensen uit het wereldje op de grond terug te vallen. Mede daardoor zorgen Locks dansen voor enthou siasme, maar ook voor ver bijstering. Eerdere danswerken van Lock, Human Sex en New Demons, werden destijds ge karakteriseerd als shocke rend, provocerend en ge welddadig. Lock is het daar niet mee eens. Hij zegt geen wezenlijk verschil tussen het bewegen van mannen en vrouwen te kennen. Volgens hem zijn verschillen cultu reel bepaald. „Waar het om gaat is dat een lichaam door dans abstracte vormen aan neemt", aldus de in Casa blanca geboren choreograaf. Zijn hoogst spectaculaire Wild wapperende haren tijdens de spectaculaire dansen v Human Steps. dansen zijn op 24 en 25 april te zien in de grote zaal van En dat doet hij zelf dan ook allemaal. Op 26 april ,om 20.15 uur, barst in het Zuid pleintheater zijn muzikale spektakelshow 'Swing Sup port Avenue 1991 Tos. Tien ge renommeerde muzikanten voeren de toehoorders onder zijn leiding door het land van de lichte swingmuziek. Van jazzy via 30-er jaren swing, soul en funk tot aan hip hop. Alles naar eigen compositie. Een programma voor alle leef tijden dus. Met uitermate veel aandacht voor het visuele: fraaie filmische decors met beeldprojecties ondersteunen het ambitieuze geheel. Carlo de Wijs houdt van veel doen en van afwisseling, dat mag duidelijk zijn. Zelf zegt hij: „Ik houd van extreme ui tingen". Voor zover dat met toetsten te maken heeft kan daar geen twijfel over be staan. Alleen zijn spullen in stalleren kost anderhalf uur. Wat is er nou zo spannend aan toetsen? De Wijs: „Toen ik dertien, veertien jaar was viel ik absoluut voorgoed voor het Hammondorgel. Rhoda Scott ,die dit instrument op blote voeten bespeelt, was mijn gro te voorbeeld. Ik was onmid dellijk helemaal verkocht. Op een of andere manier raakte dat orgel me diep en dook ik in die wereld onder. Toen er synthesizers bij kwamen stortte ik me weer op alle mo gelijkheden die dat bood. Het lekkere aan toetsen spelen is dat je er vaak bij kan staan en bewegen. Soms baal ik er van dat ik niet echt goed kan zin gen. Daarmee krijg je nog al tijd het meeste contact met je publiek. Een stem hèb je. Voor A 1 e:

De Havenloods | 1991 | | pagina 19