UJ DE HAVENLOODS iiiii Middenstand is verkeer op Hoogstraat meer dan beu Schiedams Nieuwsblad I9r BUfSTOL Al vanaf 8.10 010-4.699.444. Nationaal Museumweekend biedt scala aan mogelijkheden Turkse kinderen vieren feestdag Rock 'n Roll in '4 Molens' 'Het loopt de spuigaten uit Jaap Kroonenburg krijgt Franse onderscheiding Volkstuincomplex Vijfsluizen in het zonnetje gezet NIEUW 0 Chinees drama in Filmhuis Tafels voor rommelmarkt Playback Rommelmarkt Eigen Werk Wereldwinkel vrijwilligers Orgelconcert Pearle EDITIE P, DONDERDAG 18 APRIL 1991, 40e JAARGANG Nr. 16 Wegener hucs-aan-huLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: SCHIEDAM Voor de elf de maal organiseert de Stichting Museumjaarkaart komend weekend het Natio naal Museumweekend. Ook de Schiedamse musea bie den daarom op zaterdag en zondag meer dan anders. Dit alles met de bedoeling om diegenen die niet vaak een voet over de drempel van een museum zetten uit te nodi gen om eens een kijkje te nemen in 'het museum om de hoek'. Het Stedelijk Museum biedt het kunstminnend publiek een drietal tentoonstellin gen. Splinternieuw is de ex positie 'Schiedam Vaart Wel'. Deze toont de ontwik keling van de Schiedamse havens vanaf het jaar 1250. De tentoonstelling kwam tot stand in nauwe samenwer king met het Gemeentear chief Schiedam en de NV Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Wethouder Chris Zijdeveld zal vrijdagavond om 19.30 uur de expositie officieel openen. Tot 2 juni kan het publiek terecht. In het kader van het Museum weekend worden op zater dag en zondag gratis rond leidingen verzorgd. Om 13.00 uur kan men hiervoor terecht. Behalve de 'Schiedam Vaart Wel' is ook de tentoonstel ling 'Kleur en Vorm' nog steeds te zien. Zowel binnen als buiten het museum wor den onder deze noemer ver schillende activiteiten ont plooid. Ook voor kinderen is deze expositie bijzonder de moeite waard. Tot 30 april kan het publiek terecht. Dan is komend weekend ook nog de expositie 'Constructi visme' te zien. Het Stedelijk biedt onder deze noemer een breed scala van concrete kunst uit eigen collectie. Op 30 april zal ook deze ten toonstelling worden afge broken. Winkeltje Op honderd meter afstand van Schiedams bekendste museum vinden we het Na tionaal Coöperatie Museum. Aan de Lange Haven 84 (hoek Appelmarkt) zullen tijdens het Nationaal Mu seumweekend ook extra ac tiviteiten plaatsvinden. Op Zowel binnen als buiten het genoeg te beleven. zaterdag is het museum an nex winkeltje geopend van 11.00 tot 17.00 uur, zondag gaan de deuren een uurtje later open. Er zal dit weekend een door lopend dia-klankbeeld-ex positie te zien zijn met als thema 'Twee Wandelingen Stedelijk is onder de noemer 'Kleur en Vorm' voor jong en oud door Oud-Schiedam'. Dan wordt ook een tweetal vi deo's getoond. 'M.C.M. de Groot, een groot Schiedam mer' en '90 jaar Drukkerij de Eendracht te Schiedam' ne men het publiek mee in de geschiedenis van de jenever- stad. Komend weekend kan in het Coöperatie Museum de nieuwste editie van de Mu- seumgids worden aange schaft met een korting van tien procent. Kortom een uitgelezen mogelijkheid om ook in eigen stad eens een te bezoeken. SCHIEDAM In het Pas- tionaal gevierd. In Schiedam sagetheater wordt zondag wordt het georganiseerd door 21 april het Turkse kinder- de Vereniging van Turkse feest Cocuk Bayrami ge- Werknemers. Op het pro- vierd. Het feest duurt van gramma staan onder meer een 12.00 tot 16.00 uur. optreden van de volksdans groep Ozan, een playback- Het kinderfeest wordt in Tur- show> een demonstratie van kije ieder jaar gevierd op 23 aer°kic dansgroep van april. Deze datum is in 1920 W1J keent rum De Erker en een door Mustafa Kemal Atatürk aantal korte toneelstukjes, uitgeroepen tot nationale Gratis toegangsbewijzen zijn feestdag, ter herdenking van vanaf heden verkrijgbaar bij de opening van de kamer van migrantencentrum 't Park- de Turkse volksvertegenwoor- weg, wijkcentrum De Erker, diging. De laatste jaren wordt buurthuis Nieuwland en de het kinderfeest ook interna- Muradiye moskee. plaats. Om deze laatste editie wat extra's te geven staat een drietal activiteiten op stapel. Zo zal er een originele rock 'n roll-demonstratie worden ge geven. Voor alle ouderen die eens wat anders willen dan de quick-step. Verder zal er een demonstra tie volksdansen worden gege ven en kan iedere bezoeker meedoen aan een gratis loterij met mooie prijzen. Vijftig plussers uit heel Schiedam worden welkom geheten van 13.30 tot 16.30 uur. Het Dien stencentrum is te vinden aan de Nieuwe Damlaan 766. SCHIEDAM In Diensten centrum 'De 4 Molens' vindt zondag 21 april de laatste thé- dansant van het seizoen ZATERDAG 20 APRIL 10.00-13.00 uur KLEDINGINZAMELING voor MENSEN IN NOOD' LENTEFEEST Bij Verkade Jaqites Nooit eerder was de sortering frisse LENTE KAASJES zo groot. Uit Frankrijk en vooral uit Italië. LENTEWIJN uit liet Loire dal. Frisse, krachtige wijn van de SAUVIGNON DRUIF Eindeloos lekker - pn NU 2 17.50 VlaardingemHoogstraat 151 Vtaardlngem'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Maassluis: Koopcentrum Koningshoek SCHIEDAM— De Stichting Samenlevingsopbouw Schie- dam-Noord heeft een nieuwe voorzitter. De heer P.F. van der Ploeg neemt de voorzittershamer over van Hr Verlinde die zijn werkzaamheden niet meer kon combineren met een be stuursfunctie. Totale leegverkoop -wegens verbouwing- 10-50% korting op o.a. Kettler fitnessappara ten, bokshandschoenen,ka ratepakken en judopakken. Halterriemen stangen, trai ningspakken en kleding enz. Sport Protection Equipment Paul Krügerstraat 131-A R.dam 010-4844674 (nabij Metrostation Maashaven) SCHIEDAM— Als het aan verschillende Hoogstraat winkeliers ligt wordt Schie dam drukst bezochte winkel straat voor alle verkeer afge sloten. Vanaf elf uur 's och tends dan wel te verstaan, want tot die tijd is de Hoog straat toegankelijk voor de le veranciers. Maar ook na dat tijdstip wordt de winkelstraat veelvuldig geteisterd door vrachtwagen en particuliere auto's. Bromfietsers hebben helemaal lak aan de 'slui tingstijden' van de Hoogstraat en rijden gedurende de hele dag in beide richtingen tussen het winkelend publiek door. Veel winkeliers zijn het 'snel verkeer' voor hun deur onder hand spuugzat en hopen der halve dat er spoedig maatre gelen worden genomen. „Het loopt de spuigaten uit', klaagt de eigenaar van Rons tabakshop. „Tot ver na elf uur rijd het vrachtverkeer nog voorbij en niet zo zachtjes ook. Bij mij hebben ze in de laatste twee jaar zeven recla meborden van de pui gereden. Van de firma's krijg ik geen nieuwe meer want dat kost alleen maar geld". Zijn overbuurman, John van Beek, die vier jaar een kaas winkel bestiert, windt zich op als het verkeer op de Hoog straat aan de orde komt. „Het is niet meer normaal met wel ke snelheden hier worden ge reden", zegt hij. Tot elf uur kruipen de leveranciers hier voorbij, maar de vrachtauto's die na elven nog de nodige zaakjes bevoorraden houden echt geen rekening met de snelheid. Ik moet er niet aan denken dat er ergens eens een kind uit een winkel de straat oprent. Maar ja, kennelijk moet er eerst een ongeluk ge beuren eer men een beslissing neemt". Van Beek maakt er geen ge heim van waarnemend voor zitter van de winkeliersvere niging De Hoogstraat Maar ten Lugtenburg op te willen volgen. Lugtenburg, eigenaar van een eetgelegenheid, volg de Ronald Prince op die we gens drukke werkzaamheden zijn functie niet langer uit kon voeren. Ook Lugtenburg vindt zijn werk belangrijker dan het voorzitterschap maar wil wel aan de winkeliersvereniging verbonden blijven als p.r.- man en stelt zich beschikbaar bij de realisatie van verschil lende evenementen. „Ik", zegt Van Beek, „sta op de nominatie de voorzitters hamer over te nemen. Het staat echter nog niet voor honderd procent vast, maar als ik voorzitter wordt, weet ik wel waar ik me ten eerste voor in zal zetten en dat is de afsluiting van de Hoogstraat. Mijns inziens moeten er aan het begin en het einde van de straat paaltjes komen die door bepaalde instanties als politie, brandweer en GGD omge klapt kunnen worden. Als die paaltjes om elf uur worden opgezet zijn we in ieder geval van het late vrachtverkeer be vrijd. Alleen de brommers kan je niet tegenhouden". „Het brommeren", geeft de ei genares van een slijterij haar visie „kan je alleen maar te-, gengaan door de politie rigou reus bonnen te laten uitschrij ven. En als er meer politie op de Hoogstraat loopt, kan er ook alerter op winkeldiefstal len worden gereageerd". A-20 Dat de voetgangers voortdu rend op hun hoede moeten zijn voor het verkeer betreurt ook de verkoper van een man nenmodezaak. „Joh, het lijkt soms de A-20 wel, zo hard rij den zij hier na elf uur nog voorbij", uit hij zijn ongenoe gen. „De toeleveringsbedrij ven hebbne hier na elf uur niets meer te zoeken. Voor el ven is het betrekkelijk rustig op de Hoogstraat dus hebben ze alle ruimte en tijd hun goe deren uit te laten, laten ze zich dan ook aan die tijd houden. Vorige week heb ik tijdens de koopavond drie Wagens geteld die zo nodig over de Hoog straat moesten rijden. De mensen moeten opzij sprin gen, maar helaas moet je dan constateren dat er geen politie in de buurt is. Flinke bekeu ringen zouden dat redelijk te gen kunnen gaan". Ook waarnemend winkeliers vereniging-voorzitter Maar ten Lugtenburg worstelt met het hete hangijzer dat al jaren aan de orde is. „Binnenkort gooien we dit onderwerp in de bestuursvergadering", zegt hij. „Dan gaan we kijken of we contact op moeten nemen met de politie, want een stren ger optreden zou best op z'n plaats zijn. Ik weet dat de po litie in andere gemeenten gaat kijken hoe ze dergelijke pro blemen oplossen, dus wie weet kan men er ook hier binnen kort op inspelen". „Hei wordt hoog tijd dat er wat ondernomen wordt", be sluit kaasboer John van Beek zijn felle betoog. „De Hoog straat moet een winkelprome nade waar het publiek zonder gevaar moet kunnen lopen' MAASSLUIS Bij de jaar lijkse toekennig van onder scheidingen door de Société Arts-Sciences-Lettres te Pa rijs aan personen die zich ver dienstelijk hebben gemaakt voor de Franse cultuur, is een zilveren medaille ten deel ge vallen aan de Maassluise or ganist Jaap Kroonenburg. De bespeler van het Garrelor- gel in de Grote Kerk ontvangt de onderscheiding wegens zijn verdiensten voor de Franse orgelmuziek. Voor de uitrei king zijn bij het concert dat hij op zaterdag 20 april 20.15 uur in de Grote Kerk geeft, burgemeester J. van Es en dr. J.W. van Spronsen aanwezig. De laatste is derhalve voorzit ter van de stichting Orgelmu ziek ook gedelegeerde voor Nederland van de Franse So- cité Académique. Het programma dat Kroonen burg speelt, bevat vanzelf sprekend enkele composities van grote Franse meesters: Lamento van Dupré, de Fan tasie van Franck en de Finale uit de zevende sonate van Guilmant. Het concert is te vens de jaarlijkse Feike Asma-herdenking, waarbij overigens Franse componisten allerminst misstaan. Asma was een warm pleitbezorger van hun orgelmuziek. Het programma vermeldt ver der de door Kroonenburgs voorganger als organist van de Grote Kerk graag gespeel de Passacaglia en Fuga in c van Bach en enkele van As- ma's koraalbewerkingen. Plaatsbewijzen zijn vanaf 19.30 uur in de kerk verkrijg baar. De prijs bedraagt 6 gul den, voor kinderen tot twaalf jaar en houders van een Pe of CJP 4,50 gulden. Achter het orgel van de Grote Kerk bevindt zich de toren, die in restauratie is. SCHIEDAM Het volks tuincomplex 'Vijfsluizen' wordt in een folder van een grote fabrikant van zonne- energiepanelen genoemd als goed voorbeeld voor het gebruik van het zonnesys- teem. Op dit moment is er op 84 tuinhuizen een zon- nesysteem gemonteerd 'tot Aller tevredenheid van de gebruikers', zo meldt de folder. Ook wethouder Zijdeveld wordt geciteerd in de folder. Hij zwaaide de initiatiefne mers indertijd bij de overhan diging van het eerste zonne paneel alle lof toe. De initia tiefnemers worden in de fol der opnieuw 'in het zonnetje' gezet. Het artikel beschrijft de tot standkoming van het gebruik van de zonne-energiepanelen in Vijfsluizen, een der grootste aaneengesloten complexen i van Nederland. Door het grote aantal overnachtigingen in het volkstuincomplex ging de gemeente Schiedam enige ja ren geleden uit milieuoverwe gingen over tot het aanleggen van waterleiding en riolering. Daarna werd ook de behoefte aan elektriciteit groter. Maar door de hoge kosten en de kor te gebruikstijd per jaar was de aanleg van een openbaar net niet haalbaar. Her en der verschenen er dan ook aggregaten maar die ver oorzaakten stank en lawaai. Als gevolg daarvan deed de accu zijn intrede. Maar deze had weer het bezwaar van het naar huis sjouwen om geladen te worden. Zonne-energie was dé oplossing, maar voor de meesten te duur. Totdat begin 1989 de heer Os- sewaarde van de inkoopcom missie van de volkstuinvere niging tot de ontdekking kwam dat er subsidie verkre gen kon worden bij het Minis terie van Economische Zaken. systeem in 84 tuinhuizen. De subsidide werd aange- „De gebruikers verdienen vraagd bij de desbetreffende daarmee een groot compli- afdeling en dit heeft geleid tot ment", aldus wethouder Zij de montage van het zonne- develd in de folder in de regio Rotterdam Sociaal Juridische Dienstverlening* SCHIEDAM In het Film huis wordt vrijdagavond 19 april de Chinese film 'Ju Dou' vertoond van regisseur Zhang Yimou, die internationaal doorbrak met 'Het rode ko renveld'. Ju Dou is een mooie jonge vrouw die aRT bruid is gekocht door de brute en gierige eige naar van een textiel ververij. Hij heeft al twee echtgenotes de dood ingejaagd omdat ze hem geen kind konden schen ken. Om aan zijn mishande lingen te ontkomen, zoekt Ju Dou haar toevlucht tot Tian- qing, een neef van haar echt genoot die letterlijk en figuur lijk een oogje op haar heeft. De twee zijn spoedig smoor verliefd en Ju Dou wordt zwanger. De oude man meent Nadat de oude man aan een overval een verlamd onderlijf overhoudt, lijkt de vrijheid voor het tweetal voor het grij pen. Vanaf zijn ziekbed hoort de echtgenoot hun plezier en als Ju Dou hem bekent dat haar zoon Tianbai in werke lijkheid een kind van Tian- qing is, wordt een gevaarlijk spel in werking gezet. Hoewel de setting zeer Chinees is, ver telt 'Ju Dou' een universeel verhaal. Klassiek drama in een wonderschone vorm, overal hooglijk geprezen. Aanvang half tien, toegang vijf gulden. Het Filmhuis is gevestigd in de Nieuwstraat 12. Witte tennispolo met div. prints. Maten S-M-L-XL. Normaal 19.95 Perstuk 15.- 2 stuks ZATERDAG Normaal 29.95 Bristolprijs 25 I Rotterdam Binnenwegplein cu (boven Zeeman textielsuper) tel. 010-41236361 Rotterdam op het Zuider-terras I van winkelcentr. Zuidplein Tel 010-4804162 I Vlaardingen Hoogstraat 219 I tel. 010-4353730 J SCHIEDAM Op Koningin nedag, 30 april, belooft het weer een gezellige drukte te worden op het plein voor wijkcentrum De Erker. Eén van de trekpleisters is dan de rommelmarkt. Mensen worden in de gelegen heid gesteld om tweedehands spullen te koop aan te bieden. Hiervoor kunnen tafels ge huurd worden, die 15 gulden kosten. Bij slecht weer -zal de markt binnen plaatsvinden. De rommelmarkt begint om tien uur en duurt tot vier uur 's middags. Voor informatie en reserve ring van een tafel, tel. 426.77.67. Veel te zien tijdens museumdagen Bouwput inspira tiebron voor ama teur-kunstenaars A KNNV viert 90-ja rig jubileum SCHIEDAM De Oranjever eniging in Kethel organiseert op Koninginnedag, 30 april, tijdens de traditionele feest- markt wederom een play- backshow. Deelnemers kunnen zich tot zaterdag 20 april aanmelden op tel. 470 53 63. Er zijn diver se prijzen te winnen. SCHIEDAMDe stichting Eigen Werk houdt op woens dag 24 april van 13.00 tot 16.00 uur een rommelmarkt. Hiermee hoopt Eigen Werk geld bijeen te brengen om het ontmoetingscentrum op te knappen. Bezoekers kunnen tevens zien welke mogelijkhe den er zijn om een hobby uit te oefenen of een cursus te vol gen, zoals tekenen, schilderen, potten bakken, fimo-kleien, handarbeid en bloemschik ken. De stichting Eigen Werk is ge/ vestigd in de Overschiese- straat 44 te Schiedam. SCHIEDAMWereldwinkel Schiedam zoekt voor haar ac tiviteiten enthousiaste men sen die begaan zijn met het lot van landloze boeren, planta ge- en textielarbeiders en on derdrukte mensen. Geintresseerden worden ge acht winkeldiensten te draai en, vergaderingen te bezoeken en het meepraten/denken over acties. De wereldwinkel is te vinden aan de Lange Achet- weg 114 (afrol Hoogstraat). U kunt contact opnemen met het secretariaat, telefoon 4713586 of 4737493. SCHIEDAM Het eerste or gelconcert in de serie in de Grote Kerk wordt gegeven op dinsdag 23 april. André Ver woerd, de vaste bespeler van het» orgel in de Grote of St. Janskerk, heeft een program ma samengesteld uit goed in het gehoor liggende orgelwer ken van componisten als Guil mant, Vaughan Williams en Zwart. Het concert begint om 20.15 uur, kaarten kosten f 6,50 (f 2,- paaskorting). I Tegen inlevering j van deze bon j (geldig t/m 29 ju De gratis bril Is bestemd voor dezelfde In de gratis bril gaan normale, blanke persoon die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde si bril gaat dragen. (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de 0 eerste (betaalde) bril. Het montuur van de bril die u wel «Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, betaalt mag niet goedkoper zijn dan anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een toeslag. Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. I Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland, j Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens).

De Havenloods | 1991 | | pagina 1