UI DE HAVENLOODS ■ffr Parkeerplan compromis tussen milieu en zakelijke belangen 1 FOT ÖS Schiedams Nieuwsblad KTRIO UUR WSÖ X I t EL I^TER MEULEN BRISTOL Al vanaf f 8.10 010-4.699.444. Themadag voor 'Buiten de Veste'-scholieren t Doden herdenking en gebed 'Help honger de wereld uit' Zijdeveld: Verloedering centrum voorkot door strikte naleving parkeerregels Pearle I NOORDZEE <X Restaurant i V Over bop, garnalen en een tovenaar EDITIE P, DONDERDAG 2 MEI 1991, 40e JAARGANG Nr. 18 KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: SCHIEDAM— De leerlin gen van de openbare scho lengemeenschap voor Mavo en Leao Buiten de Veste mochten afgelopen vrijdag 26 april hun schooltas thuis laten. Het schoolrooster zag er wat anders uit dan nor maal want de leerlingen kre gen te maken met een the madag in het kader van de actie 'Schiedam vaart er wel bij'. Zo fietsten de eerste klassers zich via een uitgezet parcours naar een regelrecht 'rijbewijs' en daarna beke ken zij de molen De Vrijheid een keertje van binnen. De derde klassers werden opgewacht in Natuurcen- trum De Boshoek aan het Bachplein voor de tentoon stelling 'Vlinders en andere kleine dieren', die eerder een onderdeel van een andere themadag vormden. Ook brachten de derde klassers een bezoekje aan het Stede lijk Museum. De tweede klas-leerlingen gingen met bezem en schep het schoolplein en de omge ving van de school aan de Van der Leeuwlaan te lijf. Na afloop van de eenmalige schoonmaakactie onder lei ding van de heer Prein van de milieudienst zagen de straten van de wijk Nieuw- land er weer schoon en on derhouden bij. De kwestie is hoe lang blijft dat zo? Nu de leerlingen er moeite voor hebben gedaan zullen zij niet zo gauw meer him afval op straat deponeren ver wacht Prein. Volgens de mi lieucontroleur gaan de men sen er veel te gemakkelijk van uit dat de gemeente alle rommel maar opruimt. Eén van de doelstellingen van de milieudienst is dan ook dat buurtbewoners verantwoor delijk zijn voor hun woon omgeving en dat geldt ook voor de leerlingen. Na de koffiepauze kregen de leer lingen een rondleiding door Tweedeklassers Mavo geven een demonstratie straatvegen (foto Roel Dijkstra) het splinternieuwe politie bureau aan de Nieuwe Dam- laan. Uiteraard oefenden de iso leercellen veel aantrek kingskracht uit en na een demonstratie fouilleren op de manier van Miami Vice mochten de scholieren even griezelen in de cel. Hoe je daar terecht kimt komen - of liever gezegd - niet terecht moet komen, dat kregen de tweede klassers te horen van een medewerkster van bu reau Halt. Na een leerzaam uurtje ston den alle leerlingen weer vrij op straat en verklaarden zonder blikken of blozen dat de straat aanvegen of celzit- ten oneindig veel leuker is dan bijvoorbeeld een les bio logie. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 4774099 SCHIEDAM Bij het mo nument aan de Lange Nieuwstraat wordt op zater dag 4 mei de jaarlijkse do denherdenking gehouden. Uit tal van groepen van de Schiedamse samenleving komen kort voor 20.00 uur mensen bijeen om gedurende een minuut stilte hen die vielen te gedenken. Voorafgaand aan deze her denking vindt een korte ge bedsdienst plaats. Niet al leen om stil te staan bij het verleden, maar ook om in ge dachten en gebeden de velen bij te staan die nu nog de wonden voelen. En om de verbondenheid te tonen met hen die hedentendage wor den getroffen door oorlogs geweld en tirannie. Kerk De gebedsdienst begint om 19.00 uur in de Lutherse Kerk aan de Lange Niéuw- straat (hoek Oranjestraat). Voorgangers zijn ds. Brake- ma, ds. Den Blaauwen en N. Vissers. Aansluitend kunnen de deelnemers aan de dienst de straat oversteken naar het monument. De dienst is georganiseerd door de Raad van Kerken van Schiedam, in overleg met de stichting Viering en Herdenking Na tionale Feest- en Gedenkda gen. SCHIEDAM „Binnen twintig jaar kunnen we de honger en voedselproblemen die het gevolg zijn van de ar moede van vele mensen in de derde wereld, de wereld uit helpen". Dit is een afspraak van prof. dr.ir. Dick de Zeeuw. Verder noemt hij de beleidsvisies over de aanpak van honger en ondervoeding als gevolg van armoede over de laatste veertig jaar niet of nauwelijks effectief. De werkgroep Concilidair Proces heeft De Zeeuw op donderdag 2 mei (vanavond! uitgenodigd dm over dit on derwerp een lezing te houden. De werkgroep geeft zelf aan wat zoal aan de orde komt tijdens de lezing. 'Het aantal hongerige en slecht gevoede mensen stijgt met het jaar en als de situatie niet verandert, zullen er in het jaar 2000 meer dan een miljard ondervoeden zijn. Daar mogen we ons toch niet bij neerleggenm'. De Zeeuw heeft grote ervaring op het gebied van landbouw, onderwijs, politiek, milieu en het wereldvoedselvraagstuk. Vanavond, aanvang 20.00 uur, plaats vn handeling is De Ark. üU I mercatuscollege NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW NIEUW M.M.O. INTERNATIONALE HANDEL MET VIERTALEN NEDERLANDS FRANS DUITS ENGELS M.M.O. I met drie talen blijft mogelijk!!! Toelaatbaar met MAVO, HAVO en VWO. Inlichtingen: 010 - 4323166 en vragen naar mevrouw K. Hoogstraten of bij haar afwezigheid Jolanda Kanters of bij de eigen schooldekaan. Nieuwe meldka raer voor DCMR Schiedammers naar Hapoel-spelen i; Israël »30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week Tentoonstelling van Wetzlar-kunstenaars VLAARDINGEN In cultu reel centrum Hollandia wordt 3 tot en met 25 mei een uitwisselingstentoonstelling gehouden met kunstenaars uit Wetzlar, te weten Anne Held, Gerhard Mai, Renate Donec- ker en Josef-Walter Hermann. Hollandia is gevestigd aan de Oosthavenkade 42. SCHIEDAM— Wielklem men, parkeerroutes en ge meentelijke parkeerbelas ting. Dat zijn enige ingre diënten van het concept 'Parkeerplan Binnenstad', dat onlangs verscheen. Aan de hand van dit rapport wil de gemeente Schiedam naar een goed functione rend en goed bereikbaar centrum. Verantwoordelijk wethouder Zijdevld is dui delijk: „Een nieuw par- keerregime heeft alleen kans van slagen als de na leving duurzaam plaats vindt en overtreders goed worden aangepakt. Als dat laatste niet gebeurt, is ver loedering voorspelbaar". De discussienota 'Parkeerplan Binnenstad' is een compromis tussen een werkelijk harde aanpak van de automobilist en de economische realiteit. Zo schrijven de opstellers (se cretarie-afdelingen ROS en ABZ, de Dienst Gemeente werken en de politie): „Princi pieel vindt het gemeentebe stuur van Schiedam dat geko zen moet worden voor behoud van het milieu. Zolang echter op nationaal niveau niet een eenvormig en helder beleid wordt gevoerd, staat elk lo kaal bestuur dat milieube wust kiest voor een dilemma. I Tege inlevering van deze bon (geldig t/m 29 juni 1W1) De gratis bril is bestemd persoon die ook de eerste (Detaaiae) bril gaat dragen. Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,-. Het montuur van de gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. In de gratis bril gaan normale, blanke glazen in dezelfde sterkte als in de eerste (betaalde) bril. Wilt u meer (variabel, ontspiegeld, anti-kras, kleur, enz.) dan geldt een Geen andere kortingen te zelfder tijd. Op beide Drillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Rotterdam Vlaardingen Schiedam «Spijkenisse J |j3 De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). J Indien men sneller gaat dan de buurgemeenten, is de kans groot dat de concurrentieposi tie van de eigen stad wordt aangetast. een onevenwich tige ontwikkeling, waarbij de lasten op de schouders van een beperkte groep worden afgewenteld". Voetgangers De nota gaat uit van vier doel stellingen. Op de eerste plaats het creëren van een aantrek kelijk en voor voetgangers goed beloopbaar centrum. Daarnaast vermindering van de verkeershinder in de woon- winkel- en werkomgeving. Verder de verzekering7 van voldoende bereikbaarheid voor bezoekers (aan de randen van het stadscentrum zullen dan ook geconcentreerde par keervoorzieningen komen). Tenslotte het vinden van een oplossing voor het parkeren door bewoners, werknemers en zakelijke bezoekers van het centrum. Een belangrijk middel wordt 'een regeling voor belangheb- bendenparkeren'. Dat bete kent, dat in het gebied waar voor regulering zinvol geacht wordt door de gemeente, al leen maar mag worden gepar keerd door direct betrokke nen. Dus bewoners en mensen die daar een beroep of bedrijf uitoefenen. Daarnaast is er enige ruimte voor zakelijke bezoekers. Hiertoe worden dan parkeervergunningen uit gegeven met een geldigheid van één jaar. In beginsel kan elke bewoner een vergunning kopen (voor 25 gulden per maand), terwijl voor bedrijfs- en beroepsbeoefenaren een normeringsgeldt van één par- keervergunning (voor 45 gul den per maand) per vestiging. Door deze maatregel ook te laten gelden in de direct aan de stadskern grenzende gebie den (Dam en omgeving en Singel-zuidzijde) hoopt de ge meente een 'overloop' naar deze lokatie zoveel mogelijk te voorkomen. Bezoekers Bezoekers aan Schiedam-cen trum kunnen kiezen uit be taald lang- en kortparkeren. Hiertoe wordt het aantal par keerplaatsen uitgebreid aan de randen van de binnenstad. Met behuilp van een P-beweg wijzering wordt bezoekers de weg gewezen naar deze voor zieningen. Bestaande par keerplaatsen worden opgehe ven (o.a. Lange Haven oostzij de, Lange Kerkstraat en Ap pelmarkt), nieuwe aangelegd (o.a. Broersveld, Lange Nieuwstraat). Het langparke- ren lijkt vooral bestemd voor het bedrijfsleven, dat voor 800 gulden per jaar (plus 300 gul den inschrijfkosten) een ver gunning kan aanschaffen. Door middel van een beugel worden de parkeerplaats dan gereserveerd. Na uitvoering van deze plaqn- nen ontstaat het volgende areaal aan betaalde parkeer voorzieningen in Schiedam- centrum: 578 plaatsen gere serveerd voor belanghebben den in de stadskern (Dam e.o. en Singe:-zuidzijde), 359 t 2x dit menu voor I iets voor lekkerbekken, zo'n krokant f gebakken extra groot lekkerbekje (ruim 200 4 gram) met Franse frietjes of Kartoffelsalade. 4 m Mi de kussa. En «bul samrn r i'im n heerlijk pri|s|e Geopend .111 9.J0 tot 19 00 k uur, Koopavond tot _'l 10 uur Zaterdag tot WW uur Cs zondags geopend van 12.00 tot 19.00 uur) li 1991 ii kort-parkeerplaatsen voor be zoekers met meter of auto maat (per saldo moetne er hiervan nog 71 aangelegd worden) en 190 langparkeer- plaatsen (Plantage 55 en Bui tenhavenweg 135). Handhaving De opstellers van de nota zijn overtuigd, dat het voorgestel de parkeerbeleid valt of staat met de handhaving ervan. Men kiest voor een effectief (snel en doelgericht) optreden met een preventieve uitstaling (anderen ervan weerhouden ook in de fout te gaan). Drie middelen spelen daarbij een rol, namelijk fiscalisering van de parkeerboetes (boetes ko men in de gemeentekas te recht), uitbreiding van het aantal parkeercontroleurs van vier naar zes en de inzet van wielklemmen. Over dat laatste zegt voorlich ter Hagestein van de gemeen tepolitie: „Wielklemmen zor gen ervoor dat foutparkeer- ders sneller reageren, als hun overtreding opgemerkt is door de politie. Een parkeerbon werkt nit. Want de foutpar- keerder ziet zo'n bonnetje en denkt-^ach, ik laat mijn wagen dan maar staan'. Wanneer er een wielklem is aangebracht moet hij wel contact opnemen mt de politie. De politie arri veert, verwijdert de klem en de wagen moet meteen ver dwijnen. Nee, voor ons gaat niet om het geld. De kosten voor het verwijderen van een wielklem, die uiteraard ver haald worden op de foutpar- keerder, zijn slechts een paar tientjes". De gemeente Schiedam hoopt dat het Parkeerplan Binnen stad begin volgend jaar (wan neer het alle procedures door lopen heeft) volop in werking zal zijn. 0 Naleven parkeerregels moi soort zaken voorkomen (archieffoto: Roel Dijkstra). Ontwikkeien en afdrukken op groot formaat glanspapier Voor echt lage prijzen. VUNDERVLUG VOORDEEL Leder vlecht-loafer in cognac, wit ei Tot en met a nu 51 filialen in het hele land, o.a. 2 x in Rotterdam en 1 x in Vlaardingen d 20 (boven Zeeman Textielsuper) tel. 010-4123636 p hel ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel. 010-4804162 Hoogstraat 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 ui SCHIEDAM— Slechts drie voorstellingen het komende weekeinde in de Schiedamse theaters. Jazz In theatercafé De Tender treedt donderdagavond (van avond) om 21.30 uur het Polo de Haas Kwartet op. Leoni Jansen (zang), Polo de Haas (piano), Egon Kracht (contra bas) en Fred van Duynhoven (slagwerk) spelen op jazzge- bied vrijwel alles wat tussen amusement en klassiek ligt. Dus van bop tot populair en van impro tot volksmuziek. Het ene moment slechts aan getipt, dan weer volledig uit gediept of gebruikt als verbin dingsstuk. Toegang gratis. Cameretten Jaap Mulder won in 1989 op het Camarettenfestival zowel de jury- als de publieksprijs. Zijn shows staan bol van de fantasie, het absurde, de kriti sche ondertoon, de gekte en de tragi-komische liedjes. Dat geldt ook voor zijn nieuwe programma 'De Garnalenko- ning'. De slingers hangen, de spanning stijgt. Het wordt een fantastische avond, want elk jaar is het opnieuw een ware gebeurtenis: de intocht van de garnalenkoningin. Kortom, een prettig gestoorde avond vol afwisseling, spanning en humor. Vrijdag 3 mei in De Teerstoof, aanvang 20.30 uur. 0 Jaap Mulder als garnaal? Kaarten kosten f 12.50 (f 2.50 paskorting). Kasteel Zaterdagmiddag uiteraard een kindervoorstelling in De Teerstoof. Ditmaal 'De Tove naarsleerling', gespeeld door Aad Wieman. Wat gaat er ge- beuren als een tovenaarsleer ling alleen in het kasteel moet blijven, terwijl het buiten steeds donkerder wordt? Hij wordt voor een moeilijke keu ze gesteld. Aanvang 14.00 uur, toegang f 5.- (vanaf 6 jaar).

De Havenloods | 1991 | | pagina 1