Krant Schiedam door velen als onveilig ervaren carina DE HAVENLOODS I Hollands werk in Stedelijk HAAS TEXTIEL Nu iedere week een Jander dinsdaqkoopje! Al vanaf 8.10 010-4.699.444. Grote kans om slachto ffer misdrijf te worden M Kledingbeurs in Trefpunt EDITIE 9, DINSDAG 7 MEI 1991, 40e JAARGANG, Nr. 19 UJ ScMedamsMeuwshlad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: Fel protest VLAARDINGEN— Ruim tweeduizend mensen uit de Vlaardingse sport en cultuur protesteerden afgelopen vrijdag op de Markt tegen de voorgenomen bezuinigingen in het kader van de Voor jaarsnota. Het college van burgemeester en wethouders moet de komende jaren vele miljoenen bezuinigen, waar van vooral de sport flink de dupe is. Volgens de voorstel len van B W gaat het Holy- bad dicht, wordt het bureau sportieve recreatie gesloten en komt het onderhoud van sportvelden bij de verenigin gen zelf te liggen. Ook wordt gevreesd voor forse contri butieverhogingen. Het pro test vanuit de bevolking is dan ook fel. Na een demon stratieve optocht vanaf het Kolpabad werden aan wet houder Ranshuijsen van Fi nanciën 13.000 handteke ningen aangeboden. De Schiedams wethou der Wiegman van Financiën vindt dat Vlaardingen te vroeg is met maatregelen, aangezien er nog overleg gaande is tussen de Vereni ging van Nederlandse Ge meenten en het ministerie van Binnenlandse Zaken over de gevolgen van de Tus senbalans van het kabinet. Tekenen voor Annie Schmidt SCHIEDAM— Annie M.G. Schmidt, schrijfster van po pulaire kinderboeken als 'Pluk van de Petteflet' en 'Jip en Janneke' hoopt 20 mei haar 80e verjaardag te vieren. Ter gelegenheid van dit feest brengen de jeugdafdelingen van de Schiedamse Openbare Bibliotheek de schrijfster en haar werk extra onder de aan dacht. Kinderen die Annie M.G. Schmidt willen feliciteren door middel van een brief, ge dicht of tekening (op A4-for- maat) kunnen thuis of in de bibliotheek aan de slag. De bibliotheek verzamelt alle fe licitaties en zorgt ervoor dat de schrijfster op 20 mei haar verjaardagswensen in ont vangst kan nemen. Om de feli citaties op tijd te kunnen ver sturen, moeten ze voor 16 mei bij een van de jeugdafdelingen worden ingeleverd. Nicaraguaanse kunstenares maakt met scholieren muurschildering Harde klap voor Excelsior '20 f PERS. BEDRIJFSAUTO'S ACHILLES autoverhuur Achter C.S.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22J VITAL GOURMET is een heerlijk vers ROOMKAASJE Fris en licht, overheerlijk in allerlei lekkere hapjes. Deze week voor elke klant GRATIS Bij aankoop van een stuk Hollandse kaas (min. 500 gram) DIE MOET U PROEVEN!! Vlaardingen: Hoogstraat 151 'De Loper' 65 Maassluis: Nieuwstraat 14 Koningshoek Brab. Turfmarkt \Deift: irkt/ Rommelmarkt SCHIEDAM De Harmonie Wilton Fyenoord zoekt spul len voor een rommelmarkt die wordt gehouden op zaterdag 11 mei in het repetitielokaal aan de Nieuwe Waterweg straat. Spullen kunnen wor den afgegeven bij het repeti tielokaal of worden opge haald, even bellen dan naar 4738154. De markt is open van 10.00 tot 13.00 uur. SCHIEDAM De meeste Schiedammers zijn onte vreden over de hondepoep in hun buurt. Ook voelen veel mensen zich onveilig op straat, met name op de Hoogstraat en in het Bea- trixpark. Toch blijkt een steeds groter deel tevreden te zijn over het functione ren van de politie. Dit blijkt uit het vervolgonder zoek naar 'criminaliteit en veiligheid in Schiedam' van de afdeling Onderzoek en Statistiek van de Dienst Gemeentewerken Schie dam. Het onderzoek is een vervolg van het in 1989 soortgelijk ge houden onderzoek. Naar aan leiding van die uitslag is een plan van aanpak ten aanzien van criminaliteit en veiligheid gemaakt. Hoewel dit plan nog niet uitgevoerd is, besloten B W toch om een nieuwe en quête te starten. De belang rijkste overweging daarbij was dat de in oktober 1989 nieuw ingestelde wijkteams j//* 71 tij iHh jltf 1 Veel Schiedammers ervaren de Hoogstraat SCHIEDAM 'Een Holland se tentoonstelling' is de titel van een nieuwe expositie in het Stedelijk Museum Schie dam. De tentoonstelling gaat over een van de meest voorko mende inspiratiebronnen in de beeldende kunst: de natuur en het landschap. Hollands is de tentoonstelling omdat uitsluitend werken van Nederlandse kunstenaars te zien zijn. Bovendien verwijst de titel naar het thema zelf: de lange traditie die de beelden de kunst in Nederland heeft als het gaat om de verbeelding van natuur en landschap. Een Hollandse tentoonstelling is ingedeeld in drie catego rieën: de zichtbare werkelijk heid verbeeld; de natuur als beeldend middel; de natuur en het landschap als dragers van het beeld. Binnen deze.drie categorieën laten kunstenaars in hun werken uiteenlopende visies zien op natuur en land schap. Ook de gebruikte mid delen en materialen lopen uit een. De tentoonstelling be staat uit werken van een der tigtal kunstwerken zoals schilderijen, beeldhouwwer ken, fotografische werken en videokunst van moderne beel dende kunstenaars. De wer ken zijn voor een groot deel afkomstig uit de collectie van tenaar Hans van der Pennen zal een beeld, geïnspireerd op de aula van het museum, ver vaardigen. De mogelijkheid bestaat de kunstenaar tijdens de opening aan het werk te De expositie duurt van 9 mei tot en met 30 juni en is te bezichtigen tijdens de ope ningsuren van het Stedelijk 'Müseum. MEERDAfHOOOAUTO'S autoverhuur IAchter C.S.: 465 64 00 I Zuidplein: 423 20 22^ de Rijksdienst Beeldende Kunst te Den Haag. De expositie is niet alleen be doeld voor algemeen publiek, maar met name ook voor kin deren uit de hoogste groepen van het basisonderwijs in Schiedam, die deze expositie in het kader van een educatief project kunnen bezoeken. Tij dens de openingsdag, woens dag 8 mei, wordt door kinde ren op het museumplein het thema 'natuur en landschap' - verbeeld. De beeldende kuns- het algemeen van het wonen van de politie op dat moment precies een jaar functioneer den. De interne evaluatie bij de politie kon dan worden af gezet tegen de uitkomsten van het tweede bevolkingsonder zoek. Net als vorig jaar zijn de Schiedammers telefonisch geënquêteerd. Vooraf werden zij via een brief op de hoogte gesteld van het doel en het tijdstip van de enquête, met het verzoek om medewerking te verlenen. Aldus zijn 603 te lefoongesprekken gevoerd. De steekproef onder de Schie dammers is representatief voor de drie wijkteamgebie- den (Noord, Oost en West) zo als de politie die gebruikt. Hondepoep Eerst is gevraagd wat men ii in de buurt vindt. In alle wijk- teamgebieden blijkt dat de te vredenheid over de woon buurt minder is geworden, maar vooral in Nieuwland en in iets mindere mate in Oost blijken de meeste ontevrede nen te wonen. De top drie van buurtproble men is ongewijzigd gebleven met het vorige onderzoek. 'Hondepoep' scoort nog steeds het hoogst, gevolgd door 'hard rijdende auto's en op de derde plaats 'fietsendiefstal'. Op de vraag welk probleem als eer ste moet worden opgelost, noemden de meesten het pro bleem 'hondepoep', op enige afstand gevolgd door 'gebrek aan parkeermogelijkheden', 'hard rijdende auto's en 'in braak'. De onderzoekers hebben ook getracht inzicht te krijgen in de mate waarin de Schiedam mers zich veilig voelen. Daar bij gaat het om de subjectieve beleving. Net als vorig jaar denkt 18 procent aan de mo gelijkheid verkeersslachtoffer te worden. De mogelijkheid om slachtoffer van een mis drijf te worden is toegenomen tot haastde helft, menen de ondervraagden. Daarbij wor den delicten die persoonsge richt zijn, zoals beroving op straat en mishandeling/be dreiging worden het meest ge noemd. Ook seksuele misdrij ven en inbraak worden rela tief vaak genoemd. 's Avonds voelt men zich een stuk minder veilig op straat; met name in de wijken Groe- noord/Kethel en Woudhoek zijn de invelligheidsgevoelens toegenomen. Respondenten die vaak aan de mogelijkheid van een misdrijf denken voe len zich op straat ook vaak onveilig. Bij vrouwen zijn deze gevoelens vaker aanwe zig dan bij mannen. Ook jon geren blijken zich in toene mende mate 's avonds onveilig te voelen op straat. Plaatsen waar de Schiedam mers zich onveilig voelen ziin allereerst het centrum, vooral de Hoogstraat. Het Beatrix- park komt op de tweede plaats. Het aantal genoemde plaatsen in de wijk Nieuw land is ten opzichte van 1989 toegenomen en hetzelfde geldt voor de wijk Schiedam-West. Slachtofferschap Een belangrijk onderdeel van het onderzoek betreft het slachtofferschap. Uit de poli tiestatistieken kan geen be trouwbaar beeld van de crimi naliteit worden verkregen, omdat een groot deel van de misdrijven niet wordt aange geven. De onderzoekers mel den dat ongeveer een derde geen aangifte doet omdat 'het toch niets helpt' of omdat 'er toch niets aan gedaan wordt'. In 1990 is de kans nog steeds ongeveer 1 op de 3 om in Schiedam slachtoffer te wor den van een of meerdere delic ten/voorvallen. Met het toene men van de leeftijd neemt het slachtofferschap af. 'Fietsen diefstal' wordt net als in 1989 het meest genoemd als delict, gevolgd door 'beschadiging van bezittingen', 'diefstal uit auto's' en 'inbraak'. Ruim een kwart van de respondenten blijkt ontevreden te zijn over de afhandeling van een mel ding. 'Ze deden weinig of niets' en 'nooit meer iets van gehoord' worden het meest genoemd. Tevreden slachtof fers noemen de behulpzaam heid en het vriendelijke optre den van de politie. Op de vraag hoe de politie in de buurt functioneert, had net als in 1989 ruim een derde geen mening. Bij het overige deel nam de waardering voor de politie siginificant toe; 44 procent vindt dat de politie goed functioneert tegen 34 procent in 1989. De tevreden heid nam het meest toe in het centrum. Gevraagd naar de reden waarom de politie niet goed functioneert geeft haast de helft als reden op dat men de politie nooit ziet en 20 pro cent vindt dat de politie niet ingrijpt. Ook vindt men dat er te weinig surveillance lopend of per fiets wordt gedaan. gevraagd SANITAIRE MEDEWERKER Inl.: Bij de Bouwmarktleider SCHIEDAM— Op de kle dingbeurs van Trefpunt Oost in de Celsiusstraat 2 wordt de kleding met de gele kaartjes op 16 mei voor de halve prijs verkocht. Na deze datum wordt de niet verkochte of op gehaalde kleding aan een goed doel geschonken. De kleding beurs is donderdagmorgen van 9.00 tot 11.30 uur in Tref punt Oost. Stadskaarten te koop in Archief SCHIEDAM— Het Archief van de gemeente Schiedam heeft vijf oude plattegronden laten reproduceren. Vrij gere geld vragen bezoekers van het Archief om kopieën van deze kaarten en daaraan kan nu worden voldaan. Het gaat om de plattegronden van 1598 door J. de Gheyn, de kaart van het centrum (1858) door P.J. van Dijk, de kaart van de stad anno 1869 uit de atlas van Kuyper, de kaart van het centrum (1907) van de Dienst Gemeentewerken en de kaart van de gehele gemeente uit 1915, eveneens van Ge meentewerken. De reproducties kunnen bij het Gemeente Archief aan de Korte Haven 133 worden af gehaald. De kaart van 1869 kost f 1,50 die van 1598 f 3,5C en de overige drie f 5,- per stuk. In het voorjaar van 1992 verschijnt nog een herdruk; het betreft een kaart uit 1770 door Rutger van Bol'Es, voor stellende de stad 'en omlig gende heerlykheden', die op twee bladen wordt uitgege- Het Archief is van maandag tot en met vrijdag geopend van 08.30 tot 12.15 uur en van 13.15 tot 17.00 uur. 't LAAGST IN PRIJS autoverhuur Achter C.S.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 alle kinder katoenen twill pantalons vanJMMKTvoor 19.95 7A*Km oor 14.95 GOEDKOPER! 00K BIJ U IN DE BUURT! Voor verkoopadressen 01804-19177

De Havenloods | 1991 | | pagina 1