Ifw Zo slank als je dochter BLUE BAND Planta: een ~warte bladzijde Radio Rijnmond Reporter De meisjes van de margarinéfabriek Zet 'm klem op 93,4 FM! Visiteren Rode band de smaakverbetering! Na ons geweldig succes in Engeland en België! 5007 Boterlellen In het jubileumboek Honderd jaar Nassaukade. De geschie denis van Van den Bergh en Jurgens 1891-1991 door N. Ver beek worden herinneringen op gehaald door vrouwen die in de jaren twintig en dertig als jong meisje bij Van den Bergh werk ten. Zij werden 'boterkledders' of 'boterlellen' genoemd. Mevrouw Wies van der Have kwam samen met haar zus Jo in 1926 op de Nassaukade werken. „Dat het geen groot aanzien", vertelt zij. "Mijn zus en ik moes ten er naar toe toen mijn vader was overleden. Hij was een Zeeuw die eigenlijk met veel te genzin van het platteland naar Rotterdam was gekomen. Het werk op de fabriek viel hem erg zwaar, ook werd hij door andere arbeiders wel 'boertje' genoemd. Hij is toen in de fabriek aan een beroerte overleden en de direc teur zei toen dat wij er konden komen werken. Ik werkte toen al op een kantoor, maar nam ont slag en ging naar de fabriek, in de verpakking. Maar ik was niet zo handig en ben later naar het la boratorium gegaan". Haar zus Jo is een tijdje 'ster meisje' op de blikzolder geweest: „Dan had je een ster op je schort en dat betekende dat je toestem ming had om van je afdeling af te gaan. Je was dan een soort bood schappenmeisje. Ik heb ook nog een tijd bij de toiletten gestaan: dan moest je ze schoonhouden en op de deur kloppen als ze te lang bleven zitten; sigaretten roken mocht ook niet. „Wij kwamen uit een kerks gezin en de meeste meisjes in de fabriek kwamen uit een heel ander mi lieu; in het begin waren we er bang van: ze waren nogal grof in de mond. Je kon in die tijd in het Zuidervolkshuis kookles en naai les krijgen, dat werd door het bedrijf betaald. Maar die lessen waren 's avonds en de meeste fa brieksmeisjes hadden daar geen zin in. „De kleding voor de meisjes in de verpakking bestond uit een lange witte schort met vierkante hals, een blauwe ceintuur en een wit mutsje. Met die kleding leek je wel op het Blue Band-meisje, de reclamemascotte van Blue Band. De meisjes op de emballage had den grijze kleding en de meisjes op de bussenmakerij droegen een donkerblauw tenue met een rode ceintuur, wel van hetzelfde mo del". Mevrouw P. Kalishoek, die in 1923 begon, herinnert zich: „Het gebeurde nogal eens dat er gesto len werd door de meisjes. Ik moest ze dan visiteren, dus con troleren of ze iets hadden meege nomen. Als ze voor de tweede keer iets hadden gestolen, wer den ze ontslagen. Je zat als toe- zichthoudster altijd tussen het personeel en de directie in, dat was wel vervelend. De meisjes hadden een aparte kantine en daar moest ik ook oppassen. Het gebeurde wel dat er met eten werd gegooid, het leek af en toe wel een schoolklas. Tijdens het werken was het verboden om met elkaar te praten". Mia de Keyzer ging in 1938 op de Nassaukade werken: „Als 14- of 15-jarig meisje kwam je op de fabriek. Het werken in de fabriek had voor vrouwen een slechte naam; de familie schaamde zich ervoor. De reden dat je het toch deed, was dat je meer kon verdie nen: op een atelier bijvoorbeeld kreeg je 2,50 en op de fabriek 3,65 (per dag) en als je er een jaar werkte, kreeg je een week vakan tie en vakantiegeld. Mijn moeder heeft staan huilen, toen ik naar de fabriek ging. Maar ik wilde geld verdienen". Blue Band is misschien wel het bekendste margarine- merk van Van den Bergh Jurgens. Het werd geïntrodu ceerd in 1923 en heeft zich sinds dien een vaste plek in de markt verworven. In de jaren zestig werd voor het eerst de associatie met de zorgzame moeder gelegd: 'Voor moeders die weten wat ze doen'. In nu nog wordt voor Blue Band geadverteerd met opgroei ende, ravottende kinderen. 'Soms denk ik wel eens: geef ik ze wel genoeg?' Een ander merk is Brio, geïntro duceerd in 1963: een ongezouten, plantaardige margarine. Het bak- en braadprodukt Croma kwam een jaar eerder op de markt. Bona, de eerste margarine in een plastic kuipje, stamt uit 1966. Als voordeel van dit pro- dukt wordt benadrukt dat het al tijd goed smeerbaar is. Een groter gezondheidsbewust zijn bij de consument dwingt Van den Bergh Jurgens om vanaf 1968 dieetprodukten op de markt te brengen. Becel is er een van. Het aanwezige vet bestaat voor 65 uit linolzuur, het beste van de beschikbare meervoudig on verzadigde vetzuren. Later vol gen de Becel-olie (1969), Becel- -koffiemelk ('72), Becel-dressing ('74) en Becel voor bakken en braden ('76). In 1969 komt de eerste halvarine uit. Het vetgehalte is van tachtig tot veertig procent teruggebracht en daardoor bevat Era ('Net zo slank zijn als je dochter') de helft van het aantal calorieën van ge wone margarine. Een zwarte bladzijde in de geschiedenis van Van den Bergh Jurgens is wat be kend is geworden als de Plan- ta-affaire. 'Vindt vreemde ziekte zijn oorzaak in een nieuw merk margarine?' vroeg het Algemeen Dagblad zich op 22 augustus 1960 af. Planta was een groot margarinemerk van het Rotter damse bedrijf, en in het krante- -artikel werd gesuggereerd dat het een geheimzinnige huidziek te, die zich bij veel Nederlanders openbaarde, zou veroorzaken. Er ontstond veel ophef over: de media stonden er bol van. In 1963 deed de rechter uit spraak: er was niet komen vast te staan dat Planta inderdaad de verwekker was van de huidziek te, maar intussen had Van den Bergh Jurgens veel goodwill verloren. Ook had het bedrijf, hoewel zijn schuld niet vast stond, schadevergoedingen uit betaald aan de slachtoffers - in totaal het voor die tijd vrij forse bedrag van f 1,2 miljoen. Alles bij elkaar heeft de affaire de marga rinéfabriek miljoenen guldens gekost. Planta was slechts een van de vele margarinemerken die Van den Bergh Jurgens in 1960 voerde. Dit plantaardige produkt was dringend aan vernieuwing toe. Zodoende werd het: Panta Met De Rode Band. Niet alleen de verpakking werd veranderd, ook de samenstelling van de margari ne onderging een kleine verande ring. Een grootscheepse reclame campagne moest de nieuwe Plan ta onder de aandacht van de con sument brengen. In dat jaar kregen huisartsen in toenemende mate te maken met patiënten die met een merkwaar- Latta werd in het najaar van 1987 met succes op de markt ge bracht. Er wordt een nieuw seg ment van de traditioneel wat be daagde margarinemarkt aange boord met een dynamische tele visie-commercial: jonge mensen die lekker maar gezond willen eten. Misschien is Latta wel de m 1 tatuuuuiwre Planta Planta een Lva» levenslust dige huiduitslag hun spreekuur bezochten. Het duurde niet lang voordat de verdenking op Planta viel. Van den Bergh Jurgens besloot de produktie onmiddel lijk te stoppen. Een bewijs voor de beschuldigin gen die in de kranten verschenen was er niet. De fabriek kwam in een lastig parket en om niet nog meer goodwill te verliezen, werd in advertenties meegedeeld dat men de gekochte Planta-marga- rine kon terugbrengen naar de winkel en dat men zijn geld zou terugkrijgen. Alle slachtoffers van de geheimzinnige ziekte kon den ook een claim tot schadever goeding indienen. Er kwamen duizenden brieven binnen die een speciaal team van vijfentwintig medewerkers een half jaar werk bezorgden. Talrijke laboratoriumproeven hebben het verband tussen de vernieuwde Planta en de huid ziekte nooit kunnen aantonen, maar tot en met november 1960 bleef de affaire voorpagina nieuws. Dat was voor het perso neel aan de Nassaukade geen prettige periode. De telefonistes kregen dagelijks scheldkannona- des van anonieme bellers te ver werken. eerste margarine speciaal voor yuppies gemaakt. Niet altijd oogstte een nieuw pro dukt succes. Morgen (1982), een margarine van superieure kwali teit die de aanval moest openen op de botermarkt, haalde het niet. Het mislukken werd gewe ten aan de goedkope kerstboter. NA ONS GEWELDIG SUCCES IN ENGELAND EN BELGIE. komt Holland aan dc beurt. Nu wordt Holland ook „geblueband". De ideale samenstelling van BLUE BAND. de bijzondere wijze van karnen, de hygiënische bereiding en dc lage prijs, zullen Blue Bands succes ook in Holland verzekeren. dat Een proef en yc zult toe BLUE BAND beter is, dan wat ge tot dt verre hebt gebruikt. Vraagt Uw Wiflkelier de dagelijks versch gekarnde

De Havenloods | 1991 | | pagina 37