ui Gemeente onderzoekt belang Schiedams woonlastenfonds I DE HAVENLOODS i\s TEXTIEL Al vanaf 15.69 plaatst u in onze kranten een kleine advertentie. I Beeld brengt geld in molenlaatje Marathon voor bridgers Vrouw en vergadering dames- herenjacks EDITIE 9, DINSDAG 21 MEI 1991, 40e JAARGANG, Nr. 21 ujegenGr huiS-aaohuLSbladen Schiedams Nieuwsblad KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. Zenuwen in examenlokaal SCHIEDAM Examentijd. Wie kent het niet? Een perio de van hoofdpijn, pukkeltjes en een tekort aan nachtrust- ...Nog even, dan zijn deze da gelijkse kwaaltjes voor me nige scholier weer achter de rug. De examens op het voortgezet onderwijs nemen namelijk (slechts?) twee schoolweken, van maandag 13 mei tot en met vrijdag 24 mei, in beslag. Twee weken waarin de Top 40, 'Goede tijden, slechte tijden' of die ene prachtige roman wordt vergeten en die volledig in het teken staan van parabo len, fotosynthese, nominale rente, tekstverklaring en de stelling van Pythagoras. Een periode die wordt afgerond door 'het grote wachten'. Geslaagd of niet, wel of geen diploma. En daarna (voor de gelukkigen) de uitbarsting van feestvreugde in de vorm van examenfeesten. Zover is het echter nog niet. Eerst nog wat bloed, zweet en tra nen om bijvoorbeeld opgave 3b tot een goed eind te bren gen. Dat geldt ook voor de examenkandidaten op scho lengemeenschap Spierings- hoek, waar onze fotograaf een blik in het examenlokaal wierp. MEER DAN 1000 AUTO S ACHILLES autoverhuur AchterCS.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 SCHIEDAMDe bewoners van het complex Goeman Bor- gesius hebben een eigen buurtcoördinator. Op de buurtpost, gevestigd in de wo ning op nummer 1, zal Ellen ferik, geassisteerd door Liset- te van Berkel, vragen en sug gesties van bewoners behan delen. De buurtcoördinatrice weet ook de weg naar de ge meente en kan ervoor zorgen dat sommige zaken sneller ge regeld worden. Het gehele beheersproject wordt begeleid door een werkgroep die officieel nog moet worden ingesteld. Bewo ners van het complex worden gevraagd zich hiervoor op te geven. Eén van de eerste taken van de werkgroep zal het uit schrijven van een enquete zijn. Op deze manier wil de buurtpost erachter komen hoe de bewoners hun woon- en leefklimaat verbeterd willen zien. Het telefoonnummer van Buurtpost Goeman Borgesius is 471 62 44. In Rotterdam wordt gewerkt met geheime toewijzingscriteria SCHIEDAM Het ge meentelijk bureau Ruimtelijke Ontwikke ling en Stadsbeheer on derzoekt momenteel of er aanleiding bestaat om in Schiedam een woon lastenfonds in het leven te roepen. In Rotterdam draait zo'n fonds al eni ge tijd. Daar kunnen mensen een financiële bijdrage krijgen als zij door bijzondere omstan digheden hun woonlas ten niet meer kunnen opbrengen. Het initiatief in Schiedam werd genomen door de com missie Wonen, Wijk- en Buurtbeheer, die onder wet houder Reijnhout valt. De commissieleden zijn be nieuwd of de Rotterdamse si tuatie ook voor Schiedam geldt. Om een goed beeld van het Rotterdamse fonds te krij gen, hebben drie Schiedamse ambtenaren van de Gemeen telijke Sociale Dienst en het bureau Ruimtelijke Ontwik keling en Stadsbeheer een be zoek gebracht aan hun colle ga's in de buurgemeente. De uitkomst daarvan werd on langs aan de commissieleden voorgelegd. „Het woonlastenfonds is door de gemeente Rotterdam inge steld om minima in aanmer king te laten blijven komen voor goede woningen", vertelt SCHIEDAM— De Stichting Schiedamse Molens viert dit jaar haar tienjarig bestaan. Dit jubileum was voor de Schiedamse kunstenaar/gla zenier Frits Henderickx aan leiding om de stichting een ca deau aan te bieden. De maker van het in 1984 vervaardigde beeld van de Brandersknecht, besloot een kleinere en iets andere versie van de knecht te maken, gebaseerd op het grote 1.90 meter hoge beeld dat bij de Korenbeurs staat. „Nu dit bronzen beeldje met een hoogte van dertig centi meter gereed is, heb ik al op merkingen gehoord van dit nieuwe beeldje ziet er ludie- ker uit dan zijn grote broer", vertelt Frits Henderikx. „Die constatering kan ik wel enigs zins begrijpen, want deze brandersknecht loopt nu een trapje op en dat levert een ex tra dimensie op. Ook doordat de knecht op het punt staat zijn zware last te lossen, lijkt het of er meer beweging in het beeldje zit", verklaart de kunstenaar. Frits Henderickx heeft een bijzondere betrokkenheid bij de Schiedamse molens. Zijn grootouders waren eigenaars van windmolens in België en Brabant en ook de moeder van de kunstenaar kwam uit een molenaarsfamilie. In 1923 vestigde het gezin Henderickx zich in Schiedam. „Ik ben er van overtuigd dat als mijn ouders nog hadden geleefd", vertelt de niet meer piepjonge artiest, „zij dit een leuke geste van mij hadden gevonden om het beeldje aan de Molen stichting aan te bieden". Inschrijving Het is de bedoeling dat het beeldje via een inschrijving belandt bij de hoogste bieder. Kunstenaar Frits Henderickx met de bronzen Brandersknecht. De opbrengst komt ten goede aan de Molenstichting. Frits Henderickx is tijdens het Mo lenfestival in de Noordmolen aanwezig, alwaar een kleine overzichtstentoonstelling van zijn werk te bezichtigen is. Ook is het 'wordingsproces' van de Brandersknecht via een .fotoreportage te volgen. Belangstellenden kunnen in de Noórdmolen (waar het beeldje te bewonderen is) een bod uitbrengen op de bronzen sculptuur door middel van een formulier, dat na invulling te recht komt in een verzegelde bus. Het minimum voor in schrijving bedraagt f 1.500,-. Tijdens het Molenfestival op 25 mei zal burgemeester Scheeres in zijn functie van voorzitter van de Molenstich ting om 16.00 uur de bus ope nen en de naam van de hoog ste bieder bekend maken. Pieter Bol. Hij is beleidsadvi- seur bij de afdeling Volks huisvesting in Rotterdam. Bol:,, Door het fonds kunnen mensen, ondanks hoge woon lasten, in hun huis blijven wo nen of kunnen ze verhuizen naar een goedkopere woning." Een aanvraag voor een finan ciële bijdrage kan tegelijk met het indienen van een verzoek om huursubsidie bij de wo- ninbouwvereniging geschie den. De bijdrage wordt op in dividuele basis vastgesteld en elk jaar opnieuw bekeken. De Stichting Woonlastenfonds beheert het fonds en beslist over toewijzing na aanvraag. De criteria zijn geheim. „An ders gaat iedereen zijn aan vraag bewust daarop invul len", meent de Rotterdamse ambtenaar. Huursubsidie „Dit fonds let meer op de per soonlijke omstandigheden van de aanvrager dan de huursub sidie dat doet. Zo houden we rekening met bijzondere ziek tekosten, de samenstelling van het gezin en de energiere kening. De huursubsidie let daarentegen slechts op de huur en het inkomen. Niet meer dan dat", aldus Bol. Het Rotterdamse woonlasten fonds maakt deel uit van het totale minimabeleid. Voor de eerste periode van vijf jaar is 14 miljoen gulden beschik baar gesteld uit het stadsver nieuwingsfonds. Andere ge meenten kennen soortgelijke regelingen. Zo nam Den Haag onder dezelfde naam dit initi atief, maar bracht het onder bij het 'E-team'. Dit team komt bij de aanvragers langs als ze 'absurd' hoge energiere keningen krijgen. Het Ener gieteam neemt vervolgens maatregelen, zoals het dichten van kieren en voorzetramen. In de Rotterdamse Stichting Woonlastenfonds zitten verte genwoordigers van de ge meente en van woningbouw corporaties. Bewonersvereni gingen hebben er geen zitting in. Beleidsadviseur Bol:,, We hebben er voor gekozen om alleen die mensen in aanmer king te laten komen, die wo nen in hoogbouwrenovatie- woningen met een redelijke huur en personen die willen verhuizen van een dure huur woning in een nieuwbouw wijk naar goedkopere renova tiewoningen. Dan gaat het om 20.000 tot 25.000 huizen. De bewonersverenigingen vinden dat te beperkt. Zij willen dat het fonds voor alle woningen uit." Naweeën In Schiedam zijn niet bijster, Ook in Schiedam wordt op diverse lokaties gerenoveerd veel hoogbouwrenovaties. Dat blijkt een belangrijk verschil tussen de Rotterdamse en de Schiedamse situatie. Een on derdeel dat in Schiedam ook bijzondere aandacht verdient, is het stadsvernieuwsfonds. Beleidsmedewerker Van Sas sen van de Afdeling Ruimte lijke Ontwikkeling en Stads beheer:,, Het Schiedamse stadsvernieuwingsfonds kent geen vaste jaarlijkse bijdrage vanuit de algemene middelen. Daarbij heeft het fonds een moeilijke periode achter de rug, waarvan heden ten dage de naweeën nog merkbaar zijn." Onderzocht wordt of er meer verschillen, dan wel overeen komsten van zowel principiële als praktische aard voorko men tussen Schiedam en Rot terdam. Het verkennende on derzoek van bureau Ruimte lijke Ontwikkeling en Stads beheer wordt in de loop van mei afgerond. In juni zal dan tijdens een commissieverga dering de betreffende notitie worden behandeld. I PERS. BEDRIJFSAUTO'S I autoverhuur Achter C.S.: 465 64 00 Zuidplein: 423 2022) SCHIEDAM— Erica Terp stra, Tweede Kamerlid voor de WD, zal op vrijdag 24 mei tijdens haar werkbezoek aan Schiedam bejaardencentrum Thurlede en bedrijfsgemeen- schap Schiemond aandoen, 's Ochtends zal Terpstra in Thurlede van gedachten wis selen met onder meer de wet houders Van Kleef en De Lee- de en diverse ouderenorgani- saties. In de middaguren staat Schiemond op het program ma. Daar zal de tuinkwekerij (aan de Fokkerstraat) beke ken worden. I Eigen baan creë ren via banenpool I mogelijk I Jonge muzikanten I op Havenmuziekfesti- I val 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 Onder auspiciën van de Dienst sport en recreatie van de gemeente Schiedam wor den in samenwerking met de bridgeverenigingen Schiedam '59 en Schiedam West in de zomer een bridgewedstrijd ge houden. Beide verenigingen die bijna een halve eeuw geleden wer den opgericht bieden aan het eind van ieder bridgeseizoen aan zowel leden als niet-leden de mogelijkheid in te schrij ven voor de zomer bridge-in- stuif. De wedstrijden werden reeds 23 keer eerder gehou den. „Iedereen die belangstelling heeft voor bridge heeft is wel kom", aldus Johan Meyer, woordvoerder van de organi satie. „Mensen die het spel al leen thuis spelen kunnen nu hun spelinzicht tijdens de wedstrijden meten met dat van anderen". Op de avonden worden niet alleen gevorder den verwacht ook beginners kunnen de kaarten schudden. „Gemiddeld nemen zo'n zestig paren aan de wedstrijden deel, daar zitten een aantal jonge mensen van rond de twintig tussen die tot de sterkste spelers behoren", vertelt Meyer. Alle deelne mers kunnen tien achtereen volgende woensdagen spelen. Op 31 juli is de finale van de competitie waarin de tien sterkste koppels de strijd met elkaar aanbinden. Spelers die in aanmerking willen komen voor een prijs, dienen minimaal zes avonden aan de wedstrijd te hebben deelgenomen. De aanvang is 19.45 uur. De inschrijving be draagt 4 gulden per paar en geschiedt aan de zaal. De kan tine van Excelsior'20 is te vin den in Sportpark Thurlede aan de Parkweg. Verdere in formatie is te verkrijgen via de telefoon 4700335 of 4738543. SCHIEDAM Nog enkele plaatsen zijn vrij in de cursus Kadertraining vergadertech nieken. De cursus is bestemd voor vrouwen die deelnemen, of dat van plan zijn in een bestuur, ouderraad of werk groep. De eerste van de zes bijeen komsten start op 22 mei in het Vrouwenontmoetingscentrum Barrika, Lange Kerkstraat 62. De aanvang is 20.00 uur en het cursusgeld bedraagd f 15,-. ONS-inspecteur neemt afscheid SCHIEDAM Na een dienst verband van vierenveertig jaar neemt inspecteur Heins- broek afscheid van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam. Als leerling fitter stapte Toon Heinsbroek in 1947 de toen malige GTB binnen en na het behalen van verscheidene di ploma's werd hij aangesteld als inspecteur die zich toelegt op de handhaving van appa raten in de huishoudelijke sector. De jubilaris, die van plan is het iets rustiger aan te gaan doen, is woensdag 22 mei vanaf 15.45 uur het middel punt op een receptie die hem door de directie van het Open baar Nutsbedrijf Schiedam wordt aangeboden. Koninklijke onderscheiding SCHIEDAM— De heer Van der Raaf is, na een diensttijd van veertig jaar bij de N.V. Openbaar Nutsbedrijf Schie dam, koninklijk onderschei den. Afgelopen woensdag 'reikte wethouder Aad Wieg man hem de zilveren ere-me- daille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De heer Van der Raaf, geboren op 30 mei 1930 te Schiedam en wonende in de Nieuwstraat 18b, vervulde de funktie van chauffeur-instructeur en was daarnaast vele jaren actief in het vakbondswerk en in de personeelsvereniging. Het feestvarken heeft per 1 mei het bedrijf verlaten, gebruik makend van de VUT-regeling. t LAAGST IN PRIJS autoverhuur Achter C.S.: 465 64 00 Zuidplein: 423 20 22 Voor verkoopadressen 01804

De Havenloods | 1991 | | pagina 1