DE HAVENLOODS foezel kram Stikstofdioxide boven norm door aanleg van Rijksweg 4 Schiedams Nieuwsblad UUR FOTOSEBSXGH PvdA herdenkt honderdste geboortedag Koos Vorrink ^TER MEULEN BRISTOL Al vanaf f 8.10 010-4.699.444. Kamperen in berevel VerKade& Jacques Wethouder Zijdeveld: Jk wordt hier zo droevig van' Russen gooien balletje op Asfaltering i Voor echt lage prijzen. Klandestiene groenteman krijgt legale concurrent Vol Podium MINDER DAN DE HELFT! fietsenstalling Koemarkt moet open' EDITIE P, DONDERDAG 6 JUNI 1991, 40e JAARGANG Nr. 23 megener huLS-aan-hut-sbladen l: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16. ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: WATERWEG-NOORD De Vlaardingse afdeling van de Partij van de Arbeid her denkt morgen de honderdste verjaardag van Koos Vor rink. Vorrink werd op 7 juni 1891 geboren te Vlaardingen en was onder meer voorzit ter van de Arbeiders Jeugd Centrale (AJC), de Sociaal- Democratische Arbeiders partij (SDAP) en de Partij van de Arbeid (PvdA). De plaatselijke sociaal-de mocraten herdenken hun voormalige partijgenoot met een gedenksteen in de gevel van zijn geboortehuis in de Callenburgstraat 57, een be scheiden boekje onder de ti tel 'Koos Vorrink en de Vlaardingers' en een ten toonstelling in streekmu seum Jan Anderson met als thema 'Alle socialisten in een harington'. Na een korte speech in De Harmonie aan de Schiedamseweg in Vlaar dingen zal PvdA-voorzitter Marianne Sint rond 15.00 uur de plaquette onthullen. Koos Vorrink doorliep de Rijkskweekschool waarna hij onderwijzer werd in Vlaardingen. Na de eerste wereldoorlog, waarin hij het ondanks zijn anti-militaris- me tot tweede luitenant schopt, verlaat hij Vlaardin gen en het onderwijzers schap. Hij wordt voorzitter van de AJC, waarin hij steeds meer zijn politieke ideeën kwijt kan. Vorrink ontwikkelt zich in de twinti ger jaren onder invloed van de Duitse jeugdbeweging in de richting van het 'gezind- heidssocialisme'. Volgens deze theorie is niet de verde ling van de productiemidde len aanleiding voor socialis tische actie, maar de juiste gezindheid. De gezindheid van mensen bepaalt hun handelen. Alleen hij die de juiste gezindheid had, kon zich socialist noemen. Socia lisme is niet alleen een poli tiek systeem, maar tevens een cultuurideaal Vorrink komt daarmee in conflict met de pragmati sche marxisten in de 'rode familie', maar nadat de lin kervleugel in 1932 de partij heeft verlaten, krijgt Vor rink steeds meer invloed. Als hij in 1934 partijvoorzitter wordt, kan hij de partijma chine nog beter controleren en sturen. Uiteindelijk neemt de partij in 1937 een nieuw beginselprogramma aan, waaruit alle marxisti sche elementen zijn verdwe nen. De SDAP laat ook haar anti-militarisme en anti- monarchisme varen en wordt zo een volkspartij die aanvaardbaar is als rege ringspartij. De metamorfose van arbeiderspartij tot volkspartij is voltooid. De oorlogsjaren hebben Vor rink niet zo'n beste reputatie bezorgd. Hij zoekt toenade ring tot het Nationaal Front, maar tot samenwerking Jan Anderson werkte twee jaar a harington'. komt het niet. Later maakt hij een vuist tegen Rost van Tonningen en belandt hij in een concentratiekamp. Ver- n de samenstelling van de expositie 'Alle socialisten in een zwakt keert hij terug in Ne derland. In 1946 wordt hij de eerste voorzitter van de PvdA. In 1955 overlijdt hij. Meer over Vorrink en zijn betekenis voor de sociaal democratie elders in deze krant. SCHIEDAM De Christelij ke Jongeren Vereniging (CJV) gaat van 17 tot en met 24 augustus weer kamperen in Leusden. Er zijn drie verschil lende kampen die ieder een eigen thema hebben. Voor 7, 8 en 9-jarigen is er het Kamp van Duizend en Een Nacht, vol geheimzinnige oos terse verhalen en spelen. Het Walt Disney Kapip is bedoeld voor kinderen van 10, 11 en 12 jaar. Alles draait'om het bele ven van avonturen met Do nald Duck, Boris Boef en an dere Disneyfiguren. De tie ners van 13,14 en 15 jaar gaan terug naar Het Stenen Tijd perk. Dus een weekje in bere vel met de Flintstones. In Leusden wordt een week in achtpersoonstenten gekam peerd middenin het bos. Op het programma staan onder meer een dagtocht naar het Henschotermeer, een nachts- pel en een speurtocht. Deelnemers betalen 139,50 (inclusief vervoer per touring car). Elk tweede kind uit een gezin kan voor 25 gulden min der mee. Ook niet CJV-leden kunnen zich aanmelden. Info tel. 462 01 12. A Geduld het middel tegen georgani- seerde misdaad Britse prinses Anne op bezoek bij Schiedamse zeelieden Koos Vorrink leg de basis voor volks partij Vangelis aan de V KAAS EN WIJN 1 EXPOSITIETot het einde van de maand wordt in Schie- land Galerie een tweetal ten toonstellingen gehouden. Pe ter van Gameren exposeert zijn schilderijen waarin kleur en vorm een voorname rol spelen. „Ik schilder omdat ik moet schilderen", motiveert hij zijn werk. Joke Jagt exposeert haar zelf gemaakte poppen. Met de hand geboetseerd, beschilderd en aangekleed lijken de pop pen levensecht. Schieland Ga lerie is te vinden in het Schie- landziekenhuis, ingang Stad houderslaan 98. SCHIEDAM Het eerste mannenteam van volleybal vereniging Rijnmond treedt vrijdag 7 juni aan tegen een ploeg van Albatros Novoros- sijsk uit de Sovjet-Unie. Albatros is het team van een hoge maritieme opleiding in Novorossijck en speelt in de Russische eerste divisie, net als in Nederland het een na hoogste niveau. De Sovjets zijn door een sponsor uitgeno digd voor een aantal wedstrij den in Nederland. Eigenlijk stond de rondreis al in decem ber van het afgelopen jaar op het programma, maar toen moest de trip op het laatste moment worden afgelast. Het duel vindt plaats in sport hal Oost, Celsiusstraat te Schiedam. De aanvang is 20.30 uur. SCHIEDAMDe komende tijd zullen verschillende we gen en straten in Schiedam worden afgesloten in ver band met asfalteringswerk- zaamheden. Op zondag 9 juni start om ongeveer 18.00 uur het her stelwerk aan de Groeneweg in het poldergebied Schie- dam-Noord. Tot maandag middag zal het verkeer daar last van ondervinden. Dinsdag 11 juni en woens dag 12 juni wordt het weg dek in de Schoolstraat en de Willem de Zwijgerlaan tot aan de Stadhouderslaan ver nieuwd. Op woensdag 12 of donder dag 13 is de Ary Koplaan aan de beurt. De werkzaam heden kunnen in het geval van regen enige dagen wor den opgeschoven. Oranje borden zullen de eventuele omleidingsroutes aandui den. SCHIEDAM- De aanleg van Rijksweg 4 door Mid den-Delfland zal ernstige gevolgen hebben voor de luchtkwaliteit in het ge bied dat grenst aan deze weg. Met name Schiedam- Noord en Woudhoek zullen daarvan last ondervinden. Dat is de belangrijkste conclusie van het TNO- rapport 'Studie naar de ge volgen voor de luchtver ontreiniging van aanleg van Rijksweg 4 door Mid den-Delfland'. In de Schie damse Woudhoek zal de concentratie van stikstof dioxide volgend de prog noses zelfs de grenswaarde overschrijden. Reden voor wethouder Zijdeveld en het comité Verontruste Be woners om Den Haag te be wegen om tot heroverwe ging te komen van de voor genomen plannen. In een brief aan de leden van de commissie verkeer wees wethouder Zijdeveld erop dat het TNO-rapport eindelijk be schikbaar was. Het onder zoek, uitgevoerd in opdracht van Rijkswaterstaat, brengt de gevolgen in kaart van de aanleg van Rijksweg 4. Het lijvige rapport, vol technische gegevens en schattingen, laat wat betreft de gevolgen voor Schiedam-Noord weinig twij fel bestaan. De concentraties van stikstofdioxide, koolmo noxide, benzeen, bezapyreen, lood, zwaveldioxide, stof, roet en stank zullen toenemen. Volgens de onderzoekers zal echter alleen de uitstoot van de meest kwalijke stof in het rijtje, stikstofdioxide, de norm overtreffen. Men is er vanuit gegaan dat dagelijks zo'n zestigduizend voertuigen gebruik zullen maken van het nieuwe traject. De nieuwe weg, tussen Rijs wijk en het Kethelplein, is door de onderzoekers opge deeld in elf tracées. Voor Vlaardingen en Schiedam valt de weg uiteen in het gedeelte Kethelplein - Europaboule vard en Europaboulevard - aansluiting Schiedam-Noord (de gaplande op- en afrit zo'n vijftig meter ten zuiden van de Woudweg). Met name de oos telijke kant van de aan te leg gen weg, de Schiedamse zijde dus, komt er slecht af. Door de overwegend westelijke wind zal Woudhoek de grootste klappen krijgen. Ook de plan nen met betrekking tot ge luidsafscherming voorspellen weinig goeds. Het laatste ge deelte van de weg zal worden afgeschermd door een luifel van zo'n 13 meter hoog. Voor de omwonenden een kolossale horizon-vervuiler derhalve. In een eerste reactie had wet houder Chris Zijdeveld er slechts één woord voor: „Droevig". „De meeste kwa lijke stoffen vallen dan wel binnen de formele grenzen, maar eigenlijk zouden we na tuurlijk alarm moeten slaan", aldus een hevig teleurgestelde Zijdeveld. „Ik voel me een soort roeper in de woestijn, wanneer komt in Den Haag nu eens echt het besef dat het roer om moet", waarmee de PvdA-man pleit voor open baar vervoer alternatieven. „We moeten stoppen met het zoeken naar mobiliteit in we genuitbreiding, gewoon nu een moratorium afkondigen". Volgens Zijdeveld past de aanleg van de snelweg in het foute scenario dat in het ver leden is geschreven. „Men ging de plek van het werk scheiden van de woning, kijk naar Hellevoetsluis, Spijke- nisse etcetera. Er moest dus meer gereisd worden, laten we dan nu het openbaar vervoer gaan uitbreiden". Ontwikkelen en dfdrukken op groot formaat glanspapier De Woudhoek krijgt onherroepelijk de schadelijke effecten van de Rijksweg te verwerken. Krenterig Het steekt Zijdeveld dat Rijkswaterstaat het voor Schiedam zo belangrijke rap port achter heeft gehouden. „Vorig jaar juni vroegen we al wanneer het rapport zou ver schijnen. Rijkswaterstaat moest het antwoord schuldig blijven". Enige weken geleden werd Zijdeveld echter getipt door een lid van het bewo nerscomité dat het verslag openbaar was. „Tragisch, de krenterige manier waarop het openbaar werd gemaakt", waarbij Zijdeveld niet de in druk kan wegnemen dat het rapport bewust met stilzwij gen werd omgeven. Comité-secretaris Timmner verklapt dat het rapport ei genlijk in december 1989 al klaar was. „We kregen het echter pas begin dit jaar via- via in handen, met stomme verbazing vernamen wij dat de gemeente Schiedam nog van niets wist". Het comité is geschrokken van de cijfers. „Er is rekening gehouden met een dubbele tweebaansweg, maar als je kijkt naar de om geving van Rijksweg en Schipluiden, waar al voorzie ningen worden getroffen, zie je dat er mogelijkheden wor den opengelaten voor een dubbele driebaansweg", klaagt Timmner. „Momenteel zijn we met onze Vlaardingse en Delftsé collega's verwik keld in procedures in Schip luiden. In Schiedam kan nog geen concrete actie worden ondernomen want het Rijk heeft nog geen bestemmings planwijziging aangevraagd". Ook de geplande aansluiting ten zuiden van de Woudweg stemt Timmner somber. „Aan Vlaardingse kant zijn er nau- welijk mogelijkheden om de boel te ontsluiten, het laat zich raden waar het verkeer dan doorheen moet". Timm ner voorziet echter geen harde acties. „We zullen de wettelij ke mogelijkheden uitputten", voorspelt hij, „we hebben wat dat betreft het volste vertrou wen in Zijdeveld". Machteloosheid Op de commissie-vergadering van afgelopen maandag stond het TNO-rapport als agenda punt tien geprogrammeerd. Waar levendig werd gediscus sieerd over het fietspaden plan, de bouw van kiosken en woningen langs de Zwaluw laan, walste men in enkele mi nuten over het rapport heen. D66-lid Coby de la Rie ver woordde de machteloosheid van de lokale politici door zich hardop af te vragen waar dit soort rapporten nog toe leiden. „Technische verhalen: er moet gewoon instaan dat de weg er niet komt". WD-er Verhulsdonk, in het verleden toch geen tegenstander van eventuele openbaar vervoer- salternatieven, vond de gepre senteerde cijfers zelfs 'be heersbaar'. Wethouder Zijdeveld greep de kans zich nog eens kritisch uit te laten over de hele zaak. „We zouden deze weg eigen lijk moeten zien als industrie. Bouw er bijvoorbeeld een tun nel omheen en zet daar een schoorsteen op, op dp uitstoot daarvan zou geen vergunning worden gegeven in het kader van de Wet Luchtverontreini ging". Wat volgde was agen dapunt elf. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 477 4099 SCHIEDAM— De gemeente Schiedam wil een tweetal kiosken laten bouwen in win kelcentrum Woudhoek. Toen het centrum halverwege de jarem tachtig werd neerge zet, meldde zich op het laatste moment een apotheek aan en nam de 'warme bakker' meer ruimte in beslag dan inge schat. Een groentezaak kwam te vervallen. Om dat gemis op te vangen, en om de reeds aan wezige tijdschriftenhandel annex fotocentrum aan meer ruimte te helpen, worden nu twee kiosken gebouwd op het parkeerterrein aan het Geu- zenplein. De plannen werden afgelopen maandagavond tijdens een commissievergadering ont vouwd. Toen werd ook gecon stateerd dat op de plek waar de groentekiosk moet verrij zen momenteel wordt gevent met groente en fruit. Tot ver bazing van alle aanwezigen verklapte ambtenaar Grif fioen dat de handelaar in kwestie reeds twee jaar zon der vergunning zijn waar aan de man brengt. Volgens de commissieleden een onaanvaardbare zaak die voor de bouw van de groente winkel, waar al een gegadigde voor is, uit de wereld moet worden geholpen. Wethouder Zijdeveld zegde dan ook toe deze kwestie binnen B&W aan te kaarten. De kiosken zullen worden ge bouwd conform de bouwstijl van de omliggende huizen en krijgen een oppervlakte van respectievelijk 80 en 64 vier kante meter. SCHIEDAM Vier dagen muziekplezier in café Podium aan de Lange Haven. Donderdag om 22.00 uur (vanavond!) een jamsessie. Vrijdag draait vanaf 21.30 uur de zaak dol met DJ Bianca. First Steps stapt zaterdag om 22.30 uur op het podium. De zevenmansformatie heeft zich gespecialiseerd in poppie- achtige, soulvolle en funkie songs. Zondag tot slot Einar Been. Deze Rotterdamse trou badour (zang, gitaar en mond- harmonika) begint om 22.00 uur. Alle optredens zijn gratis toegankelijk. IOBS Sinds kort zijn er bij het Instituut Ondersteuning Bewo ners in Stadsvernieuwing vier nieuwe krachten werkzaam. Als bewonersdeskundige in de wijk Nieuwland is Marc van Dijk aan getrokken. Anne Molenaar (Zuid) en Henk van der Velden (West en Centrum) functioneren als op bouwwerker. Tot slot is CDA'er Kaptein benoemd in de Commis sie IOBS. Geldia t/m voor MOEDER DOCHTER a q ratprrtan ln ™art. blauw en C09n3C a.s. zaïerodg fi N ?qq5 Maten 36 42. Normaal 29.95 Brlstolprijs 20 51 filialen in het hele land o.a. 2 x in ROTTERDAM en 1 x in VLAARDINGEN nviinuaiii 20 (boven Zeeman Textlelsuper) tel 010-4123636i Rotterdam op het ZUIDER-TERRAS van winkelcentrum Zuidplein tel 010-4804162 219 tel. 010-4353730 koopavond op vrijdag tot 21.00 SCHIEDAM Enige tijd ge leden ontstonden problemen bij het, door de sociale dienst gesteunde, fietsenstallings project op de Koemarkt. De tent werd gesloten en het hek bleef dicht. Blinkende f iets klemmen blijven zodoende buiten bereik van de vele Schiedammers die hun stalen ros nabij de Hoogstraat willen parkeren. „Onaanvaarbaar", luidde deze week het oordeel van de leden van de commissie van onder meer Stadsontwikke ling tijdens een vergadering in het Oude Stadhuis. WD'er Verhulsdonk, altijd goed voor een ludieke invals hoek, propageerde het idee om de stalling te laten beheren door een vereniging. „Clubs die eerst wat geld bij elkaar sprokkelden met oude oude kranten zouden op deze ma nier wat extra geld kunnen binnenhalen." PvdA'er Posthoorn vond dat al te gortig. „Als de gemeente daar een stalling wil hebben, moet ze ervoor betalen. Men moet niet proberen het ge meentebeleid voor een koopje te realiseren, ook niet door middel van banenpools." Alle partijen waren het er over eens dat de huidige situa tie absurd is. Waar in het re cente verleden een plek was om gewoon fietsen neer te zet ten, worden nu wielklemmen overwoekerd door onkruid. „Gooi open die tent", luidde het verzoek aah wethouder Zijdeveld. „Ik zou niet weten wie de sleutel heeft", luidde zijn commentaar. „De sleutel bewaarder van Rome is geloof ik beter bereikbaar dan deze man", opperde Verhulsdonk. „Maar die zit nu toch in Po len", werd er gefluisterd... I Wie heeft de sleutel van de stalling gezien?

De Havenloods | 1991 | | pagina 1