Gezondheidszorg slaat bedrijfskundige weg in Werken in dynamisch Rheumaverpleeghuis ^.Clara Ziekenhuis tempo-team uitzendbureau Opleiding management voor leidinggevenden ouderenzorg LABORANTEN M/V OPEN DAG Leerling A-verpleegkundigen ÉB DONDERDAG 6 JUNI 1991 23-367 Voor mensen die in de ouderenzorg werken en meer willen dan alleen een uitvoerende functie, start vanaf september een nieuwe opleiding: Management van Zorg. In één jaar tijd doen de cursisten gedegen ken nis en vaardigheden op die nodig zijn om de ver antwoordelijkheid over een team bejaarden ver zorgers te dragen. Een belangrijk verschil met andere opleidingen lei dinggeven en coördine ren is, dat deze leergang ontwikkeld is door en voor mensen die oude renzorg van binnenuit kennen. Suzanne Odijk De leergang wordt verzorgd door de Adviesgroep Kwali- teits Verbetering (K&V). Deze adviesgroep organiseert con ferenties, projecten en oplei dingen en geeft bovendien ad viezen die er alle op gericht zijn het management van ver pleeghuizen, verzorgingste huizen en de gezinszorg te verbeteren. Voor de leergang voor doelgroepen uit de oude renzorg heeft de K&V samen werking gezocht met het Kur- susburo Opleiding Verzorgen de en Dienstverlenende Be roepen (OVDB), dat gespecia liseerd is in om- bij- en nascholingen voor instellin gen in ae verzorgende en dienstverlenende sector. De Stichting van de AVDB ont wikkelt en verzorgt in totaal twaalf beroepsopleidingen in het leerlingwezen voor zo'n 9500 leerlingen in het hele land. De samenwerking tussen K&V en OVDB 'biedt', zo stel len deze organisaties, 'garan tie op een leergang met diep gang in theorie en praktijk'. Verspreid over verschillende steden in Nederland, waaron der ook Rotterdam, zijn in to taal vijf opleidingsplaatsen beschikbaar voor de cursus Management van Zorg. Iedere twee weken vindt er een bij eenkomst plaats. Daarnaast worden de cursisten geacht aan zelfstudie te doen en thuis opdrachten uit te werken. In de leergang komt eerst aan bod wat er allemaal bij de ou derenzorg komt kijken. Het gaat bijvoorbeeld om za ken als werkbelasting, kwali teitstoetsing, voorlichting en werkbegeleiding. Daarna vol gen onderwerpen die betrek king hebben op het eigenlijke sturen en plannen van de zorg, zoals leidinggeven, perso neelsbeleid en controleren en evalueren van bedrijfsproces sen. Als de cursist alle aange boden onderdelen gevolgd heeft, de praktijkopdrachten voldoende heeft uitgewerkt en de twee examens met succes heeft afgerond, krijgt een cer tificaat. Het certificaat is het bewijs dat de deelnemer 'in staat is toegevoegde waarde te bieden aan de zorg en de zor gorganisatie binnen de instel ling en de vaardigheden be heerst om aan een team mede werkers leiding te geven', al dus de informatiebrochure van K&V en IVDB. Duidelijk Wie de brochure leest en (nog) niet helemaal thuis is in het management jargon kan in eerste instantie schrikken van de termen die gehanteerd worden. Dat was ook de reac tie van Ans Bluemink, toen zij voor het eerst in aanraking kwam met een dergelijk taal gebruik. „Maar", zegt zij, „als je wat meer thuisraakt in de bedrijfskunde, groei je er al snel in en blijkt het jargon juist heel duidelijk en helder te zijn". Ans Bluemink is sinds drie jaar hoofdverzorgster in een zorgcentrum. Het gaat om een huis van acht etages waar in totaal vier hoofdverzorgsters de leidinggeving waarnemen. ROTTERDAM „Mensen hebben een verkeerd beeld van een verpleeghuis, waar patiënten zouden zitten te wachten op hun dood. Dat klopt niet. Er wordt juist veel aan afleiding gedaan en bewoners worden gesti muleerd zichzelf te red den", zegt Henk Machiels, hoofd personeelszaken van het Rheumaverpleeghuis aan de Beethovenlaan. Dat imago draagt er aan bij dat steeds minder jongeren voor een baan in de ge zondheidszorg kiezen. De concurrentie onder de ver pleeghuizen, in de regio is zo groot, dat de meeste kampen met een personeelstekort. Vooral de laatste twee jaar is het aantal schoolverlaters dat voor de gezondheidssector kiest, drastisch afgenomen. De oorzaak van deze terug loop is te wijten aan het nega tieve image door het onregel matige werk, een grote werk druk en niet ai te hoge salaris sen. Maar niet alleen lichame lijk is het beroep zwaar, echter ook mentaal. „Leerlingen van zeventien jaar krijgen te maken met zie ke mensen en patiënten die ovérlijden", vertelt Machiels, „maar er is genoeg tijd om daar met je werkbegeleider over te praten." „Op dit moment kan je in de gezondheidszorg overal te recht, zeker in de regio Rijn mond. We zitten echt om men sen te springen", zegt de per- soneelsmedewerker. In het enige Rheumaverpleeghuis van Nederland werken nu in totaal 130 employé's. Daarvan zit het merendeel in de verple ging, dat zowel intern als ex tern wordt opgeleid. Plassen De opleiding tot ziekenver zorger of verpleegkundige in het Rheumaverpleeghuis wordt verzorgd door de Prin ses Margrietschool aan de 's Gravendijkwal. Hier krijgen de nieuwelingen in het voor- of najaar eerst zes maanden theorie-onderwijs, dat zij af sluiten met een examen. Ver volgens gaan ze de volgende twee jaar afwisselend vijf we ken in het Rheumahuis wer ken en een week naar school. Hiervoor krijgen ze maande lijks een salaris van gemid deld 1500 gulden. „Zij helpen mee om een beter woon- en leefklimaat voor de patiënten te scheppen", be gint Machiels. De gediplo meerde verplegers helpen de bewoners met de dagelijkse dingen, zoals wassen, plassen en met het innemen van hun medicijnen. Verder nemen ze deel aan vergaderingen en schrijven ze overdrachten. Daarnaast wil het Rheuma huis de taak van de verplegers uitbreiden en de inwonenende patiënten een 'Zorg op Maat'- pakket aanbieden. Daarin heeft de verpleegkundige een grote inbreng, door hun be trokkenheid bij het opzetten van de behandeling om ze zo meer verantwoording te ge ven. Volgens Machiels geeft het werk de volhouders daar om een grote voldoening. In een poging om de kennis in huis te houden, biedt het ver pleeghuis hun werknemers ook doorstroommogelijkhe den. Zo kunnen verpleegkun digen en ziekenverzorgers zich opwerken tot bijvoor beeld afdelingshoofd, team leider of zorgcoördinator. Daarvoor volgen ze op kosten van het huis extern bijvoor beeld een managementcursus. Serene rust Daarnaast richt het verpleeg huis zich op een tweede cate gorie: de verpleegassistent. Voor mensen die geen zin heb ben in langdurig onderwijs is er voor hen een één-jarige op leiding aan de Prinses Ma- grietschool. Na een jaar beha len zij een certificaat dat voor het Rijnmondgebied geldt. Daarmee kunnen ze aan de slag in verpleeghuizen en krij gen ze de dagelijkse zorg voor 9 De verpleegsters van het enige Rheumaverpleeghuis in Nederland hebben een zwaar beroep, maar de voldoening is groot.fFoto: Pim RaslCor Vos). patiënten op zich. Het verschil met een verpleegkundige is dat de assistent niet gekwali ficeerd is om medicijnen uit te delen, injecties te geven en ka theters aan te brengen.„Met name voor herintreders, bij voorbeeld vrouwen met kin deren, is dit een prima kans", zegt Machiels. Volgens het hoofd personeels zaken heeft het Rheumaver pleeghuis, dat inmiddels al 23 jaar bestaat, een unieke posi tie. „In de meeste verpleeg huizen heerst er een serene rust, maar hier is is het een dynamische boel. Dat merk je bij de bewoners die er niet ingeslapen bijzitten. Zo'n 95% is mobiel en heeft een rolstoel en kunnen daardoor meedoen aan de activiteiten, zoals de hobbyclub. Weer an deren gaan uiteindelijk dank zij de fysio- en ergotherapie weer naar huis." Om haar taak naar behoeven uit te kunnen voeren heeft Ans zich vorig jaar september samen met een collega opge geven voor de opleiding Ma nagement van Zorg. Het ver schil tussen de vorige oplei ding en komende is dat de eer ste gericht is op zorg in het algemeen, dus niet alleen zo als de tweede op de ouderen zorg, maar ook op de zieken zorg, activiteitenbegeleiding en de gezinszorg. Bovendien is de duur van de vorige oplei ding niet één, maar twee jaar. Van die twee jaar heeft Ans er in middels bijna de helft op zitten. Begeleiding Ans wist van het bestaan van de cursus via de brochure die de K&V aan haar werkgever had gestuurd. „Het is eigen lijk pas iets van de laatste ja ren dat ook de gezondheids zorg zich met bedrijfskunde gaat bezighouden en het meer gestimuleerd wordt als ver zorgsters managementcursus- sen willen gaan volgen", zegt Ans. Elke twee weken komt Ans met zo'n zestien medecursis ten bijeen in het Beursgebouw in Rotterdam. Ans: „De ge zondheidszorg in zijn alge meen moet aan bepaalde kwa liteitseisen voldoen. Tijdens de opleiding leren we welke methoden gehanteerd moeten worden om de kwaliteit van zorg te verbeteren. Daarbij komen onderdelen aan de orde als service- en case-ma- nagement, omgaan met stress, conflichthantering, vergader techniek en informatisering. Een ander onderdeel is prak tijkbegeleiding, dus de bege leiding van leerlingen uit an dere opleidingsinstituten. Met name aan dat onderdeel heb ik zelf veel gehad". Wie meer informatie wil over de nieuwe cursus Manage ment van Zorg kan contact opnemen met het Kursusburo IVDB, telefoon 03405-70244. stichting tiombosedienst &aj1aenJahoratcfriuin rotterdam GLASHAVEN 68 - 3011XK ROTTERDAM stichting trombosedienst artsenlaboratorium rotterdam verricht onderzoek voornamelijk ten behoeve van huisart sen in de regio groot Rotterdam. Voor de afdeling materiaalontvangst en monstervoorbe reiding van ons laboratorium zoeken wij enkele Werkzaamheden: (parttime) - etiketteren van de bloedmonsters; - centrifugeren; - invoeren van patiëntgegevens in de computer; - diverse laboratorium werkzaamheden; Wij zoeken iemand met: - MAVO-opleiding; - goede typevaardigheid; - accuratesse; - leeftijd tot ca. 30 jaar; Wij bieden: gevarieerde werzaamheden; - werktijden van 13.00-19.00 uur; - salaris afhankelijk van leeftijd. Onze Stichting volgt de CAO-Ziekenfondswezen. Schriftelijke sollicitaties binnen één week richten aan bovenge noemde Stichting t.a.v Mw. J. Klaasse, personeelszaken. GEZONDHEIDSZORG Ziekenverzorgenden m/v voor zowel full-time als part-time werk bij diverse instellingen in Rotterdam en omgeving. Voor informatie: 010 - 412 01 88, Monique van Herpen Rotterdam, Lijnbaan 102a Hoger afstandsonderwijs voor volwassenen öu zaterdag 8 juni van 10.00-15.00 uur Programma verkrijgbaar! Studiecentrum Rotterdam Oppert 38 (naast Laurenskerk) Tel. 010-4149300 Open universiteit De BIJENKORF ROTTERDAM is een warenhuis met een zeer gevarieerd en aktueel assortiment op ieder gebied. ovo Troip "Iedere dag is een andere dag in de Bijenkorf" 'De Bijenkorf organiseert in samenwerking met de O.V.D. (Oplei dingsinstituut Voor de Distributie) een 2-jarige opleiding voor verkoopmedewerker (m/v). Deze opleidng betekent dat u gedurende 2 jaar één dag per week onderwijs volgt en daarnaast het geleerde in praktijk brengt. Voor het volgen van deze opleiding en werken in de Bijenkorf stellen wij de volgende eisen: - opleiding minimaal MAVO of LBO-C nivo - leeftijd 18-23 jaar - bereidheid tot het volgen van onderwijs - service verlenen aan de klant een eerste vereiste vinden - flexibel inzetbaar zijn Wij bieden u goede arbeidsvoorwaarden volgens de KBB-CAO en een aantrekkelijke personeelskorting. De Bijenkorf organiseert in overleg met de O.V.D. een informatie bijeenkomst op vrijdag 21 juni a.s. om 9.30 uur. Indien u belangstelling heeft kunt u zich telefonisch aanmelden bij Magazijn de Bijenkorf B.V. - Coolsingel 105 - 3000 AD Rotter dam - telefoon 010-4117400, afdeling Personeelszaken. Het Sint Clara Ziekenhuis is i groot algemeen zieken- Door de omvang en het grote aantal specialismen biedt de organisatie een werk- en opleidingsveld met interes sante toekomstmogelijkhe den. De kwaliteit van de zorg, dienstverlening en bejege ning staan centraal. Een fusie met het Zuider ziekenhuis tot een topklinisch centrum met ca. 900 bedden is in voorbereiding. Voor de opleiding tot A- verpleegkundige, die in sep tember en december 1991 en 1992 zal starten, kunnen wij nog kandidaten plaatsen. verpleegkundige houdt in dat men zowel leerling als werk nemer is. Het theoretische ge deelte wordt verzorgd door de School voor Gezondheids zorg Rotterdam-Zuid en het praktische gedeelte vindt plaats op de verpleegafdelin- gen van ons ziekenhuis. De totale opleidingsduur is 3 jaar en 10 maanden. Toelatingseisen: - leeftijd minimaal 17 jaar bij aanvang van de opleiding; - voorpleiding: min. MAVO- diploma op D-niveau, bij voorkeur met twee exacte vakken. Op 9 juli, 28 augustus en 25 september zullen er infor matiemiddagen worden ge houden. U krijgt dan infor matie over het St. Clara Ziekenhuis, de theoretische opleiding, ervaringen uit de praktijk en tevens een korte rondleiding op een verpleeg- afdeling. Aan het einde van deze middag kunnen er af- 1 spraken worden gemaakt vooreen sollicitatiegesprek. Schriftelijke inschrijvingen voor de informatiemiddag kunt u binnen 7 dagen na ver schijnen van dit blad richten aan de afdeling personeels zaken. Olympiaweg 350, 3078 HT Rotterdam, Telefoon 010 - 4 32 01 00 MARINE CARGO SERVICES B.V. vraagt met spoed ervaren - kraanmachinisten, voor brug- en stukgoedkraan - transtainermachinisten - havenkontroleurs (ook voor cont. survey) Sollicitaties na telefonische afspraak 010-4952733 E.C.S. CONSTRUCTION SERVICE vraagt LASSERS Electric - Argon - C02 - G6 met geldige certificaten 1e PIJPFITTERS die van tekening kunnen lezen Hoog loon, goede sociale voorzieningen Telefoon 010-4625555 BROEDE Extra verpleeghulp in de gezondheidszorg is vrijwel constant nodig. Maar niet steeds op dezelfde plaats. Daarom coördineren ASB en Medi Call al sinds 1982 het tijdelijke werk voor 80 Rijnmondse instellingen in deze sector. Dat betekent dat u als professional bij elke ASB en Medi Call vestiging steeds het volledige aan bod aan uitzendfuncties vindt. Niet alleen de verplegende en verzorgende functies, maar ook in de administratie, in de keuken of bij de schoonmaakdienst enz. Een telefoontje naar het centrale nummer 010 4111222 en u weet waar u aan de slag kunt. Natuurlijk kunt u ook binnenlopen bij of bellen met onze vestiging in Dordrecht (078 141377), Rotterdam (010 41148 52 410 0144) Schiedam (010- 426 0771), Spijkenisst (01880-2 30 00) of Vlaardingen (010 4359444). VOOR TIJDELIJK WERK IN DE GEZONDHEIDSZORG BELT U NU ASB OF MEDI CALL.

De Havenloods | 1991 | | pagina 21