UJ DE HAVENLOODS Schieland en Holy tasten in duister over toekomst n t w Schiedams Nieuwsblad 6RiS Vraagtekens bij uitreiking koninklijke onderscheiding f CTERMEULEN Al vanaf 8.10 010-4.699.444. Bols-gedrocht gaat nog dit jaar tegen de vlakte Spaland-directrice krijgt ere-medaille CNV-uur Sloop ziekenhuizen niet uitgesloten overleg met oud-minister Clapton, Cray en Van Gennip Pearle EDITIE P, DONDERDAG 13 JUNI 1991, 40e JAARGANG Nr. 24 Wegener huLS-aan-huLsbLaden KANTOOR: HOOGSTRAAT 122, VLAARDINGEN. HOOFDKANTOOR: PRINS HENDRIKKADE 12-16, ROTTERDAM. RUBRIEKSADVERTENTIES VOOR PARTICULIEREN Zie de voordeelbon in deze krant, vul hem in en stuur op. U kunt ook bellen duo-telefoon: SCHIEDAM Geen specta culair schouwspel voor ex plosie-fanaten maar eerder een 'chirurgische ontleding', zo kan het best de methode worden omschreven waar mee Bik Sloopwerken de Bols silo gaat slopen. Afge lopen maandag gaven wet houder Aad Wiegman en burgemeester Reinier Scheeres het startsein voor de demontage van Schie dams 'lelijkste' gebouw, al zou volgens menig Schie dammer ook het Stadskan toor daarvoor in aanmerking komen. In 1971 gaf het toenmalige stadsbestuur toestemming voor de bouw van de beton nen silo. Met enige tegenzin werd gekozen voor behoud van de werkgelegenheid bij Bos/De Konig ten kosten van het stadsgezicht. De ko los tussen de Noordvestsin- gel en de burgemeester Hon- nerlage Gretelaan werd ge bruikt voor het stoken van het basisprodukt voor jene ver: moutwijn. Vorig jaar april kwam het gebouw in handen van de gemeente. De Hongaarse projectontwikkelaar Toth stond het af in ruil voor een bouwvergunning voor het aangrenzende terrein. Als de sloop, die zo'n zes maanden in beslag zal nemen, is vol tooid zal het gebied worden benut voor vrije sector een- gezinswoningbouw en kan toren. Gesprekken over de concrete invulling zijn mo menteel gaande. De sloop van het gedrocht zal minder spectaculair zijn dan die van de Hollandia- fabrieken. Met geraas werd daar met behulp van explo sieven onder andere de schoorsteen ontmanteld. Bij de Bols silo is dat scenario niet mogelijk. De wanden zijn te dun en brokstukken zouden in het omliggende gebied voor schade kunnen zorgen. Met kraan, kogel en betonknijper wordt eerst de omliggende laagbouw ge sloopt. Na de bouwvakantie zal de silo onder handen worden genomen. Het zwaarste karwei zal echter pas als laatste aan de beurt zijn. De fundering moet worden uitgegraven en die schijnt zo'n beetje even ko lossaal te zijn als de klomp die er al twintig jaar op rust. Afgelopen maandag werd de slopershamer in het Bols complex gezet. SCHIEDAM— Met ingang van 1 juli zal Marthijntje van Horssen afscheid nemen van de gezondheidszorg waarin zij gedurende 39 jaar werkzaam is geweest. De laatste 25 jaar is Van Hors sen directrice geweest van Be jaardentehuis Spaland. Om haar afscheid te vieren heeft Van Horssen gisteren de ere medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau ont vangen. De gouden versierse- SCHIEDAMDe jaarlijkse Anjeractie vindt plaats in de periode van 16 tot en met 29 juni. Gedurende deze weken wordt een huis-aan-huis-col- lecte gehouden ten bate van het Anjerfonds Zuid-Holland. De Anjerfondsen vormen sa men met het prins Bernhard- fonds het grootste Cultuur fonds voor Nederland. Het Anjerfonds stelt zich ten doel activiteiten op het gebied van de cultuur en het natuurbe houd in Zuid-Holland te be vorderen. Daarbij wordt voor rang gegeven aan activiteiten waarbij zelfwerkzaamheid een belangrijke rol vervult. Verkade Jacques KAAS EN WIJN 1 Aardgas duurder SCHIEDAM Met ingang van 1 juli zal het aardgastarief omhoog gaan van 45,1 cent per kubieke meter naar 47,5 cent. De prijsstijging is een gevolg van de ontwikkeling van de gasolieprijs gedurende de periode van november 1990 tot en met april 1991. De wet telijke milieuheffing bedraagt per 1 juli 9,72 gulden per dui zend m3. De bedragen zijn ex clusief 18V2°/o BTW. De ge meente Schiedam, aandeel houder van de N. V. Openbaar Nutsbedrijf Schiedam heeft ingestemd met de tariefsver- SCHIEDAM De Schiedam- se afdeling van het CNV houdt woensdagmiddag 19 juni van 14.00 tot 15.00 uur weer het maandelijkse spreekuur in het CBS-zalencomplex aan de Lange Haven 73. Tijdens dit spreekuur kan men terecht met problemen op het gebied van ontslag, uitke ringen, studiefinanciering, huisvesting, subsidies etc. Het is in de eerste plaats bedoeld voor CNV-leden, maar ook •niet-leden kunnen gratis hulp krijgen. Ook telefonisch bereikbaar, tel. 426 74 86. AUTOVERHUUR R'dam-West Tel. 4774099 SCHIEDAM— Haalt het Schielandziekenhuis het jaar 2000 als afzonderlijk hospitaal? Een vraag die nu nog niet is te beant woorden. Feit is, dat oud minister Van Aardenne momenteel druk bezig is met het voeren van inven tariserende gesprekken met de directies van het Schieland- en het Vlaar- dingse Holy-ziekenhuis. Enige tijd geleden kreeg Van Aardenne van staats secretaris Simons van Volksgezondheid namelijk de opdracht onderzoek te verrichten naar de moge lijkheden van samenwer king tussen beide zieken huizen, waarbij een fusie allerminst lijkt uitgesloten. Opties daarbij zouden zijn: sloop van één van beide ziekenhuizen in combina tie met uitbreiding van het gehandhaafde hospitaal dan wel over zo'n jaar of zes één compleet nieuw ziekenhuis op een andere lokatie. Op het bureau van staatsecre taris Simons in het ministerie van WVC belandden onlangs twee verzoeken tot ingrijpen de verbouwingen. Afkomstig van het Schielandziekenhuis (330 bedden) te Schiedam en van het Holy-ziekenhuis (280 bedden) te Vlaardingen. Kos ten respectievelijk zo'n 55 en 60 miljoen. In het kader van de Tussenbalans, met alle be zuinigingen van dien, achtte Simons het raadzaam ook mo gelijke alternatieven, zoals nieuwbouw van één moderne voorziening (met ruim 600 bedden), te bekijken. Hij zette WD'er Van Aardenne, voor zitter van het College van Zie kenhuisvoorzieningen, aan het werk. Het is de bedoeling dat diens bevindingen over ui terlijk twee maanden op pa pier staan („als het al niet sneller moet", aldus provin cie-ambtenaar Boonstra). In het onderhoud dat Van Aardenne de afgelopen week had met een delegatie van het Schiedamse ziekenhuis zijn voljgens voorzitter Stegmann van het Schielandbestuur di verse mogelijkheden aan de orde geweest. „Holy kan aan zienlijk worden uitgebreid, maar dat geldt ook voor Schieland. Een architect heeft ons verzekerd dat wij behoor lijke ruimtes kunnen aanbou wen", zegt hij. „Ja, de derde optie behelst natuurlijk een geheel nieuwe lokatie. Ook ik hoor dat gesproken wordt over Vijfsluizen, maar zoals iedereen weet zit Shell daar. „Natuurlijk is het voor iedere gemeente interessant om zo'n groot, modern regionaal zie kenhuis binnen de stadsgren zen te halen. Maar voorop staat dat er snel duidelijkheid komt. En een hospitaal op een nieuwe lokatie neemt met alle procedures veel tijd in beslag. Jaren van bestemmingsplan nen en inspraakprocedures. Wij hebben als Schieland net een grote fusie achter de rug tussen het Gemeentezieken huis en Nolet. De verbou- wingsaanvraag, een concen tratieplan, die nu bij Simons ligt, mag in geen geval vertra ging oplopen door dit onder zoek van Van Aardenne". Blanco Directeur Rutgers van het Holy-ziekenhuis krijgt deze week bezoek van Van Aarden ne. Hij 4egt „open en blanco" tegenover het onderhoud te K Het Schielandziekenhuis aan de BK-laan Inzet: Oud- staan en heeft geen idee wat de boodschap van de oud-be windsman zal zijn. „Eerst moeten we praten over wel of geen fusie. Gaat die fusie door, dan komen we samen in één nieuw complex te zitten. Dan zou ik niet te lang willen wachten. Hangende de onder handelingen mogen we name lijk van de staatssecretaris niet beginnen met uitbreiding. Wij hebben plannen voor een nieuwe polikliniek en een Operatiekamer-complex. „Als je besluit te fuseren, moet je kiezen voor de beste lokatie voor zo'n nieuw zie kenhuis. Of dat in Vlaardin gen komt of in Schiedam kan me niets schelen. Het moet goed per auto en openbaar vervoer bereikbaar zijn. De bereikbaarheid van Holy is voor wat betreft de auto goed te noemen. Denkend aan de Maassluise bevolking is het openbaar vervoer niet goed. Het omgekeerde geldt voor Schieland. Vijfsluizen is met de auto en het openbaar ver voer goed te bereiken, maar dat terrein is van iemand an ders", heeft Rutgers goed be grepen. De Vlaardingse wethouder Van der Windt (PvdA) van Volksgezondheid weet niets van de inhoud van de op dracht van Van Aardenne en noemt geruchten over sloop van het Holy-ziekenhuis en nieuwbouw op dezelfde plek „onzin". Toch zegt hij dat sloop op den duur „niet on denkbaar" is. Het ministerie van WVC is niet bereid tot commentaar. „Onzinnig", is ook de reactie van Shell, als Vijfsluizen ter sprake wordt gebracht als mogelijke nieuwe lokatie van een fusie-ziekenhuis. „Wij zijn op dit moment druk aan het renoveren", zegt de be heerder van het complex. „Er zijn zelfs plannen om het zwembad geheel te vernieu wen. Dat doe je niet als je van plan bent om de boel te verko pen. Nee, Vijfsluizen als zie kenhuisterrein is volgens mij echt uit de lucht SCHIEDAM— De redactie van deze krant ontving naar aanleiding van het artikel 'El len Maartense krijgt ridderor de' van dinsdag 4 juni j.l. de volgende reactie van J.P. de Klerk. „Het bijschrift onder de foto luidde: 'Mevrouw Maartense ontving de versierselen uit handen van de wethouder De Leede van Schiedam'. Als je zo de foto bekijkt zou je den ken dat er een aanranding plaatsvindt." „Over smaak valt niet te twis ten en ook met betrekking tot de betekenis over het woord STIJL kunnen we nog lang praten zonder het eens te wór den maar ik zie een wethou der, als hij zijn officiële func tie vervult toch liever in een, meer passende kledij. Hij zal best een goede wethouder zijn, maar hij valt wel altijd op met zijn kledij die doorgaans an ders is dan die van de overige wethouders en de burgemees ter." „Weet U of dhr. De Leede ent of zijn partij tegen dit soort versierselen iets hebben?" J.P. de Klerk, Schiedam. Op deze vraag kon de redactie van De Havenloods geen ant woord geven. Wethouder De Leede (Groen Links) zelf bleek op vakantie, dus moest een andere deskundige uit komst bieden. Eric Dijkhuizen, voorzitter van Groen Links, leek ons de aangewezen man. Hij heeft zijn woordje klaar, maar kiest aanvankelijk een verrassende invalshoek. „Nou, ook ik was zeer verbaasd toen ik die be wuste foto in de krant zag. Bart de Leede die een konink lijke onderscheiding opspeldt. Terwijl ik Bart toch ken als oud-PSP'er. Een principieel republikein, inderdaad. Dan is hij binnen het college wel vijfde loco-burgemeester en was wellicht verder niemand voorhanden om die onder scheiding uit te reiken, maar toch...Ik durf te stellen, dat ik het zelf nooit zou hebben ge daan. Dan toch de kleding. „Ach", zegt Dijkhuizen. „De kleding van Bart de Leede is al vaak I Bart de Leede: 'een monarchistische aanrander'': onderwerp van discussie ge weest. Ja, in het verleden heeft John van Dijk, voorzit ter van SW, eens een opmer king gemaakt. Een wethouder die zich zo kleedt, zou hij niet serieus kunnen nemen. Dat vind ik dus onzin. Bart hecht gewoon niet aan uiterlijk ver toon. Hij kleedt zich gemak kelijk, maar echt niet bewust slordig." „Dat moet kunnen, vindt ook zijn partij. Zijn bestuurlijke kwaliteiten worden hierdoor absoluut niet aangetast." En na enig nadenken:,, Als ik die foto nog eens bekijk, denk ik dat Bart de Leede met deze presentatie toch een stil pro test heeft willen laten door klinken. Maar begrijp me goed, dat is echt een persoon lijke hypothese." College wil fietsen in 2e Beneluxtunnel ROTTERDAM Er wordt nog nadrukkelijk gestudeerd op de mogelijkheid om een fietspad aan te leggen in een eventueel aan te leggen twee de Beneluxtunnel tussen Schiedam en Hoogvliet. De gemeentebesturen van zo wel Rotterdam als Schiedam zeggen sterk te zullen aan dringen op een dergelijke fietsverbinding bij het minis terie van Verkeer en Water staat. Het Rotterdamse colle ge van burgemeester en wet houders antwoordt dit op vra gen van gemeenteraadslid Ro bert van der Vos. Een stuurgroep waaraan ook de gemeenten Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen deelnemen, brengt na de zo mervakantie rapport uit aan het ministerie omtrent de mo gelijkheden voor de aanleg van een tweede Beneluxtun nel. len werden uit naam van de Koningin uitgereikt door bur gemeester Scheeres. Daarna werd tijdens een officiële re ceptie afscheid genomen van mevrouw Van Horssen. SCHIEDAMTwee sessies en een bluesoptreden, dat heeft café Podium (aan de Lange Haven) deze week te bieden. Donderdag 13 juni (vanavond) om 22.00 uur een jamsessie. Zaterdag 15 juni staat vanaf 22.30 uur Chicago Strut op de planken. Deze uit Zwolle af komstige groep speelt voorna melijk covers van bluesgigan ten als John Mayall, BB King, Robert Cray en Eric Clapton. Muziek zonder scmink, thea trale gebaren en buitenissige kleding. Tot slot, op zondag 16 juni om 22.00 uur, een georga niseerde sessie onder leiding van Peter van Gennip met muzikanten uit Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam. Alle optredens zijn gratis toe gankelijk. A CDA-statenlid Heiwig gaat niet verloren voor Schie dam Teatro Fantastico komt er aan Lange-afstandlo- per Cees Verhagen op weg naar Athene „Schaalvergroting bij politie is noodza kelijk" 30 EDITIES in Zuid-Holland met een totale oplage van 1.300.000 per week I Tegen inlevering j van deze bon. j (geldig t/m 29 juni 1991) e gratis bril is bestemd voor dezelfde In de gratis bril gaan normale, blanke uersoon die ook de eerste (betaalde) glazen in dezelfde sterkte als in de bril gaat'dragen. eerste (betaalde) bril. .Het montuur van de bril die u wel betaalt mag niet goedkoper zijn dan f100,- Het m gratis bril komt uit de collectie monturen met het rode driehoekje. Geen andere kortingen tezelfdertijd. Op beide brillen 1 jaar garantie. Deze bon is geldig bij alle Pearle en Pearle Express winkels in heel Nederland. Rotterdam Vlaardingen Schiedam Spijkenisse De adressen vindt u in de Gouden Gids onder Brilmij (rubriek opticiens). Celia: drama from Down Under SCHIEDAM Het Schie damse Filmhuis vertoont vrij dag 14 juni het debuut van ae Australische regisseuse Anne Turner getiteld Celia. De film speelt zich in de jaren vijftig af. In Australië een tijd van achterdocht, intolerantie en repressie. Het Rode Gevaar loert immers ook Down Un der. Het verhaal vertelt over de wereld van de jonge Celia. Zij verliest haar dierbare grootmoeder en zoekt daar voor compensatie in de relatie met een buurvrouw. Deze oma-figuur is echter een rode activiste en Celia's vader ver biedt het contact. Wel ont vangt Celia een groot wit ko nijn type Vlaamse reus. Maar er heerst een konijnenplaag en het beest dient te worden af gevoerd naar de plaatselijke dierentuin. Gevolg is wel dat Celia alles kwijt is en defini tief wegzakt in haar eigen ver beelding. In een werkelijk schokkend slot wreekt ze zich op de wereld van de volwasse nen. Een kaartje kost vijf gulden en de projector gaat om half tien snorren. ALARMA De actieweek 'Alarma Mexico!', die begin mei werd georganiseerd, heeft lande lijk 350.000 opgeleverd. Volgens de Novib en Unesco Nederland een goed resultaat. In Schiedam collecteerden 20 personen. Zij haalden 2746 op (boven het lan delijk gemiddelde). Drukfoutje gemeente SCHIEDAM Manager Jan Beers kreeg afgelopen dinsdag een ere-medaille uitgereikt doorburgemeester Scheeres voor zijn lange dienstverband bij Stork-Wartsila Diesel. Het persbericht van de gemeente maakte bekend dat Beers veertien jaar in dienst was ge weest, op zich weinig bijzon ders. De rectificatie die de gemeen te enige dagen later verspreid de onthulde de juiste reden van de feestelijke huldiging. Jan Beers is 40 jaar bij het bedrijf aan de Havenstraat werkzaam geweest. Scheelt maar 26 jaar. Ontwikkelen en afdrukken op groot formaat en schitterend glanspapier Voor echt lage prijzen.

De Havenloods | 1991 | | pagina 1